Road

USA Cycling announces 2010 world championships roster

“We are sending three talented teams to Melbourne,” says Jim Miller, USA Cycling vice president of athletics.

USA Cycling has announced the complete roster of athletes that will represent the United States at the 2010 UCI Road World Championships September 26-October 3 in Melbourne, Australia. The roster of 22 elite and U23 riders largely showcases the next generation of American cycling stars.

“We are sending three talented teams to Melbourne,” said Jim Miller, USA Cycling vice president of athletics. “We are confident in each and every one of these athletes and believe each of the teams will be a factor in the outcome at these world championships.”

Representing the U.S. in both the elite men’s road race and time trial will be four-time U.S. professional time trial champion David Zabriskie (Garmin-Transitions) and Tejay Van Garderen (Columbia-HTC).

Complementing that pair on the road will be seven teammates including recent Vuelta a Espana stage winner and automatic qualifier Tyler Farrar (Garmin-Transitions), Christian Vande Velde (Garmin-Transitions), Jason McCartney (RadioShack), Danny Pate (Garmin-Transitions), Craig Lewis (Columbia-HTC), Tom Peterson (Garmin-Transitions) and Ted King (Cervelo Test Team).

The elite women’s time trial squad will include Evelyn Stevens (Columbia-HTC) who automatically qualified for the time trial with her win at the USA Cycling Time Trial National Championships along with 2008 world ITT champion Amber Neben.

As the continental champion Shelley Olds (Peanut Butter & CO Twenty12) automatically qualified and will help lead the seven-woman road race squad, along with Stevens and Neben. Joining them will be Amanda Miller (Team Tibco),Theresa Cliff-Ryan (Colavita-Baci p/b Cooking Light), Katheryn Mattis (Webcor) and Carmen Small (Colavita-Baci p/b Cooking Light). Recent women’s Giro winner Mara Abbott (Peanut Butter & CO Twenty12) automatically qualified for the team, but declined due to illness.

Leading the U23 men’s squad will be recent U.S. time trial champion Taylor Phinney (Trek-Livestrong), pro road champ Benjamin King (Trek-Livestrong) and recent runner-up at the Tour de l’Avenir Andrew Talansky (California Giant Berry Farms). After automatically qualifying for at least one of the two events, the trio will contest both the time trial and road race. Joining them for the road race will be Alex Howes (Felt-Holowesko), Carter Jones (Jelly Belly) and Chris Butler (BMC).

Elite men

Tyler Farrar (Garmin-Transitions) – road race

David Zabriskie (Garmin-Transitions) – road race and time trial

Jason McCartney (RadioShack) – road race

Christian Vande Velde (Garmin-Transitions) – road race

Danny Pate (Garmin-Transitions) – road race

Tejay Van Garderen (Columbia-HTC) – road race and time trial

Craig Lewis (Columbia-HTC) – road race

Ted King (Cervélo Test Team) – road race

Tom Peterson (Garmin-Transitions) – road race

Elite women

Shelley Olds (Peanut Butter & Co.-Twenty12) – road race

Evelyn Stevens (Columbia-HTC) – road race and time trial

Amber Neben – road race and time trial

Amanda Miller (Team Tibco) – road race

Theresa Cliff-Ryan (Colavita-Baci p/b Cooking Light) – road race

Carmen Small (Colavita-Baci p/b Cooking Light) – road race

Katheryn Mattis (Webcor) – road race

U23 men

Benjamin King (Trek-Livestrong) – road race and time trial

Taylor Phinney (Trek-Livestrong) – road race and time trial

Andrew Talansky (California Giant Berry Farms) – road race and time trial

Alex Howes (Felt-Holowesko) – road race

Chris Butler (BMC) – road race

Carter Jones (Jelly Belly) – road race