Road

U.S. releases complete worlds roster

USA Cycling released its complete roster of 22 elite and U23 athletes that will represent the United States at the 2009 UCI Road World Championships, September 23-27 in Mendriso, Switzerland. Representing the U.S. in both the elite men’s road race and time trial will be Tom Danielson (Garmin-Slipstream). In the time trial, Danielson will be joined by his future Garmin teammate Tom Zirbel (Bissell), the silver medalist from this month’s USA Cycling Professional Time Trial Championships.

USA Cycling released its complete roster of 22 elite and U23 athletes that will represent the United States at the 2009 UCI Road World Championships, September 23-27 in Mendriso, Switzerland.

Representing the U.S. in both the elite men’s road race and time trial will be Tom Danielson (Garmin-Slipstream). In the time trial, Danielson will be joined by his future Garmin teammate Tom Zirbel (Bissell), the silver medalist from this month’s USA Cycling Professional Time Trial Championships.

Complementing Danielson on the road will be eight teammates including Tyler Farrar (Garmin-Slipstream), who recently won a stage of the Vuelta a España and three stages in the Eneco Tour of Belgium, and Brent Bookwalter (BMC), fourth in this month’s USA Cycling Professional Road Race Championships. The squad will also include Jeff Louder (BMC), Craig Lewis (Columbia HTC), Andrew Bajadali (Kelly Benefits Strategies), Jason McCartney (Saxo Bank), Tim Duggan (Garmin-Slipstream) and Tom Peterson (Garmin-Slipstream).

Elite Women
Leading the women’s team for 2009 will be defending time trial world champion, Amber Neben (Equipe Nürnberger) and Olympic gold medalist and three-time time trial world championship medalist (2005-2007), Kristin Armstrong (Cervélo-Lifeforce). Both women received automatic nominations to race the time trial and the road race based on their top-25 UCI rankings.

The pair will be joined in the time trial by Jessica Phillips (Lip Smackers), who received an automatic nomination to race the clock with her win in the USA Cycling Elite Time Trial National Championship earlier this summer.

Neben and Armstrong will be complemented on the road race squad by four additional teammates. Kimberly Anderson (Columbia-HTC) received an automatic nomination by means of her overall win this summer in the UCI 2.1 La Route de France while Meredith Miller (TIBCO) automatically qualified with her win in the elite women’s road race at the USA Cycling Road National Championships.

The six-woman road race squad will be rounded out by two discretionary nominees – Evelyn Stevens and Mara Abbott (Columbia HTC). Stevens won a stage of La Route de France this summer and finished right behind Anderson in second overall while Abbott rode to second-place overall in the UCI 2.1 Giro Donne.

U23 Men
Leading the U23 men’s squad will be Tejay Van Garderen (Rabobank Continental) and Peter Stetina (Boulder, Colo./Garmin-Felt-Holowesko). Van Garderen and Stetina, both fresh off of stellar performances in the Tour de L’Avenir, will compete in both the road race and time trial in Switzerland. In the road race, the pair will be joined by Kirk Carlsen (Garmin-Felt-Holowesko), Chris Barton (BMC) and Alex Howes (Garmin-Felt-Holowesko)

In addition to the ten elite men and five U23 men that will compete in Mendriso, USA Cycling announced an elite women’s roster of seven athletes on September 8. Click here to read that announcement.

U.S. Roster – 2009 UCI Road World Championships


Mendriso, Switzerland – September 23-27, 2009

Elite Men

Tom Danielson (Garmin-Slipstream) – Road Race and Time Trial
Tyler Farrar (Garmin-Slipstream) – Road Race
Brent Bookwalter (BMC) – Road Race
Jeff Louder (BMC) – Road Race
Craig Lewis (Columbia-High Road) – Road Race
Andrew Bajadali (Kelly Benefit Strategies) – Road Race
Jason McCartney (Saxo Bank) – Road Race
Tim Duggan (Garmin-Slipstream) – Road Race
Tom Peterson (Garmnin-Slipstream) – Road Race
Tom Zirbel (Bissell) – Time Trial

Elite Women

Kristin Armstrong (Cervélo-Lifeforce) – Time Trial and Road Race
Amber Neben (Equipe Nürnberger) – Time Trial and Road Race
Kimberly Anderson (Columbia-High Road) – Road Race
Mara Abbott (Columbia HTC) – Road Race
Meredith Miller (Team TIBCO) – Road Race
Evelyn Stevens – Road Race
Jessica Phillips (Team Lip Smackers) – Time Trial

U23 Men

Peter Stetina (Garmin-Felt-Holowesko) – Road Race and Time Trial
Tejay Van Garderen (Rabobank Continental Team) – Road Race and Time Trial
Kirk Carlsen (Garmin-Felt-Holowesko) – Road Race
Chris Barton (BMC) – Road Race
Alex Howes (Garmin-Felt-Holowesko) – Road Race