Become a Member

Get access to more than 30 brands, premium video, exclusive content, events, mapping, and more.

Already have an account? Sign In

Become a Member

Get access to more than 30 brands, premium video, exclusive content, events, mapping, and more.

Already have an account? Sign In

Brands

Road

Start List: Milan-San Remo (updated)

Milan-San Remo - Start List1. Alessandro Petacchi (I), Team Milram2. Erik Zabel (G), Team Milram3. Mirko Celestino (I), Team Milram4. Alessandro Cortinovis (I), Team Milram5. Maarten Den Bakker (Nl), Team Milram6. Fabio Sacchi (I), Team Milram7. Christian Knees (G), Team Milram8. Marco Velo (I), Team Milram11. Alexandr Arekeev (Rus), Acqua & Sapone12. Alessandro Donati (I), Acqua & Sapone13. Rinaldo Nocentini (I), Acqua & Sapone14. Giuseppe Palumbo (I), Acqua & Sapone15. Andrea Rossi (I), Acqua & Sapone16. Ondrej Sosenka (Cz), Acqua & Sapone17. Mauricio Soler (Col), Acqua & Sapone18. Andrea

Don't miss a moment from Paris-Roubaix and Unbound Gravel, to the Giro d’Italia, Tour de France, Vuelta a España, and everything in between when you join Outside+.

Milan-San Remo – Start List
1. Alessandro Petacchi (I), Team Milram
2. Erik Zabel (G), Team Milram
3. Mirko Celestino (I), Team Milram
4. Alessandro Cortinovis (I), Team Milram
5. Maarten Den Bakker (Nl), Team Milram
6. Fabio Sacchi (I), Team Milram
7. Christian Knees (G), Team Milram
8. Marco Velo (I), Team Milram


11. Alexandr Arekeev (Rus), Acqua & Sapone
12. Alessandro Donati (I), Acqua & Sapone
13. Rinaldo Nocentini (I), Acqua & Sapone
14. Giuseppe Palumbo (I), Acqua & Sapone
15. Andrea Rossi (I), Acqua & Sapone
16. Ondrej Sosenka (Cz), Acqua & Sapone
17. Mauricio Soler (Col), Acqua & Sapone
18. Andrea Tonti (I), Acqua & Sapone


21. Christophe Moreau (F), Ag2r Prevoyance
22. Sylvain Calzati (F), Ag2r Prevoyance
23. Samuel Dumoulin (F), Ag2r Prevoyance
24. Yuriy Krivtsov (Ukr), Ag2r Prevoyance
25. Jean-Patrick Nazon (F), Ag2r Prevoyance
26. Mark Scanlon (Irl), Ag2r Prevoyance
27. Alexandre Usov (Blr), Ag2r Prevoyance
28. Tomas Vaitkus (Ltu), Ag2r Prevoyance


31. Igor Astarloa (Sp), Barloworld
32. Giosuè Bonomi (I), Barloworld
33. Felix Cardenas Ravalo (Col), Barloworld
34. Mads Christensen (Dk), Barloworld
35. Enrico Degano (I), Barloworld
36. Alexander Efimkin (Rus), Barloworld
37. Mauro Facci (I), Barloworld
38. Hugo Sabido (P), Barloworld


41. Walter Beneteau (F), Bouygues Telecom
42. Sébastien Chavanel (F), Bouygues Telecom
43. Andy Flickinger (F), Bouygues Telecom
44. Xavier Florencio Cabre (Sp), Bouygues Telecom
45. Anthony Geslin (F), Bouygues Telecom
46. Christophe Kern (F), Bouygues Telecom
47. Rony Martias (F), Bouygues Telecom
48. Thomas Voeckler (F), Bouygues Telecom


51. Imanol Erviti (Sp), Caisse D’epargne-Ill. Balears
52. Isaac Galvez Lopez (Sp), Caisse D’epargne-Ill. Balears
53. José Ivan Gutierrez Palacios (Sp), Caisse D’epargne-Ill.Balears
54. Pablo Lastras Garcia (Sp), Caisse D’epargne-Ill. Balears
55. José Vicente Garcia Acosta (Sp), Caisse D’epargne-Ill. Balears
56. Vicente Reynes Mimo (Sp), Caisse D’epargne-Ill. Balears
57. Constant. Zaballa Gutierrez (Sp), Caisse D’epargne-Ill. Balears
58. Alejandro Valverde Belmonte (Sp), Caisse D’epargne-Ill. Balears


61. Emanuele Sella (I), Ceramica Panaria – Navigare
62. Luca Mazzanti (I), Ceramica Panaria – Navigare
63. Mirko Allegrini (I), Ceramica Panaria – Navigare
64. Paride Grillo (I), Ceramica Panaria – Navigare
65. Sergiy Matveyev (Ukr), Ceramica Panaria – Navigare
66. Axel Maximiliano Richeze (Arg), Ceramica Panaria – Navigare
67. Fortunato Baliani (I), Ceramica Panaria – Navigare
68. Luis Felipe Laverde Jimenez (Col), Ceramica Panaria – Navigare


71. Leonardo Bertagnolli (I), Cofidis
72. Jimmy Casper (F), Cofidis
73. Sylvain Chavanel (F), Cofidis
74. Arnaud Coyot (F), Cofidis
75. Thierry Marichal (B), Cofidis
76. Cristian Moreni (I), Cofidis
77. Staf Scheirlinckx (B), Cofidis
78. Bradley Wiggins (GB), Cofidis


81. Francesco Bellotti (I), Credit Agricole
82. Pietro Caucchioli (I), Credit Agricole
83. Sébastien Hinault (F), Credit Agricole
84. Jimmy Engoulvent (F), Credit Agricole
85. Thor Hushovd (N), Credit Agricole
86. Christophe Le Mevel (F), Credit Agricole
87. Mark Renshaw (Aus), Credit Agricole
88. Saul Raisin (USA), Credit Agricole


91. Mario Aerts (B), Davitamon – Lotto
92. Bjoern Leukemans (B), Davitamon – Lotto
93. Robbie Mcewen (Aus), Davitamon – Lotto
94. Christophe Brandt (B), Davitamon – Lotto
95. Johan Van Summeren (B), Davitamon – Lotto
96. Leon Van Bon (Nl), Davitamon – Lotto
97. Wim Vansevenant (B), Davitamon – Lotto
98. Henk Vogels (Aus), Davitamon – Lotto


101. Michael Barry (Can), Discovery Channel
102. Vladimir Gusev (Rus), Discovery Channel
103. Roger Hammond (GB), Discovery Channel
104. Benoit Joachim (Lux), Discovery Channel
105. Leif Hoste (B), Discovery Channel
106. Pavel Padrnos (Cz), Discovery Channel
107. Max Van Heeswijk (Nl), Discovery Channel
108. Matthew White (Aus), Discovery Channel


111. Joseba Albizu Lizaso (Sp), Euskaltel – Euskadi
112. Unai Etxebarria Arana (Vz), Euskaltel – Euskadi
113. David Herrero Llorente (Sp), Euskaltel – Euskadi
114. Markel Irizar Aranburu (Sp), Euskaltel – Euskadi
115. Inaki Isasi Flores (Sp), Euskaltel – Euskadi
116. Inigo Landaluze Intxaurraga (Sp), Euskaltel – Euskadi
117. Samuel Sanchez Gonzalez (Sp), Euskaltel – Euskadi
118. Roberto Laiseka Jaio (Sp), Euskaltel – Euskadi


121. Ludovic Auger (F), Française Des Jeux
122. Mickael Delage (F), Française Des Jeux
123. Christophe Detilloux (B), Française Des Jeux
124. Bernhard Eisel (A), Française Des Jeux
125. Philippe Gilbert (B), Française Des Jeux
126. Frédéric Guesdon (F), Française Des Jeux
127. Bradley Mcgee (Aus), Française Des Jeux
128. Christophe Mengin (F), Française Des Jeux


131. Heinrich Haussler (G), Gerolsteiner
132. David Kopp (G), Gerolsteiner
133. Andrea Moletta (I), Gerolsteiner
134. Davide Rebellin (I), Gerolsteiner
135. Stefan Schumacher (G), Gerolsteiner
136. Fabian Wegmann (G), Gerolsteiner
137. Peter Wrolich (A), Gerolsteiner
138. Marcus Zberg (Swi), Gerolsteiner


141. Damiano Cunego (I), Lampre – Fondital
142. Danilo Napolitano (I), Lampre – Fondital
143. Claudio Corioni (I), Lampre – Fondital
144. Paolo Fornaciari (I), Lampre – Fondital
145. Alessandro Ballan (I), Lampre – Fondital
146. Giuliano Figueras (I), Lampre – Fondital
147. Gorazd Stangelj (Slo), Lampre – Fondital
148. Matteo Carrara (I), Lampre – Fondital


151. Giampaolo Ca(Rus),o (I), Liberty Seguros-Würth Team
152. Allan Davis (Aus), Liberty Seguros-Würth Team
153. Joerg Jaksche (G), Liberty Seguros-Würth Team
154. Andrey Kashechkin (Kz), Liberty Seguros-Würth Team
155. Isidro Nozal Vega (Sp), Liberty Seguros-Würth Team
156. Jose Joaquin Rojas Gil (Sp), Liberty Seguros-Würth Team
157. Angel Vicioso Arcos (Sp), Liberty Seguros-Würth Team
158. Alexandre Vinokourov (Kz), Liberty Seguros-Würth Team


161. Magnus Bäckstedt (S), Liquigas
162. Kjell Carlstrom (Fin), Liquigas
163. Stefano Garzelli (I), Liquigas
164. Marco Milesi (I), Liquigas
165. Vincenzo Nibali (I), Liquigas
166. Luca Paolini (I), Liquigas
167. Franco Pellizotti (I), Liquigas
168. Stefano Zanini (I), Liquigas


171. Valerio Agnoli (I), Naturino-Sapore Di Mare
172. Luca Ascani (I), Naturino-Sapore Di Mare
173. Paul Crake (Aus), Naturino-Sapore Di Mare
174. Murilo Antonio Fischer (Brz), Naturino-Sapore Di Mare
175. Cristian Gasperoni (I), Naturino-Sapore Di Mare
176. Massimiliano Gentili (I), Naturino-Sapore Di Mare
177. Sergio Marinangeli (I), Naturino-Sapore Di Mare
178. Filippo Simeoni (I), Naturino-Sapore Di Mare


181. Aurélien Clerc (Swi), Phonak Hearing System
182. Martin Elmiger (Swi), Phonak Hearing System
183. Bert Grabsch (G), Phonak Hearing System
184. Fabrizio Guidi (I), Phonak Hearing System
185. Axel Merckx (B), Phonak Hearing System
186. Uros Murn (Slo), Phonak Hearing System
187. Miguel A. Martin Perdiguero (Sp), Phonak Hearing System
188. Grégory Rast (Swi), Phonak Hearing System


191. Paolo Bettini (I), Quickstep – Innergetic
192. Tom Boonen (B), Quickstep – Innergetic
193. Davide Bramati (I), Quickstep – Innergetic
194. Wilfried Cretskens (B), Quickstep – Innergetic
195. Nick Nuyens (B), Quickstep – Innergetic
196. Filippo Pozzato (I), Quickstep – Innergetic
197. Matteo Tosatto (I), Quickstep – Innergetic
198. Guido Trenti (USA), Quickstep – Innergetic


201. Erik Dekker (Nl), Rabobank
202. Thomas Dekker (Nl), Rabobank
203. Bram De Groot (Nl), Rabobank
204. Juan Antonio Flecha Giannoni (Sp), Rabobank
205. Pedro Horrillo Munoz (Sp), Rabobank
206. Oscar Freire Gomez (Sp), Rabobank
207. Marc Wauters (B), Rabobank
208. Mathew Hayman (Aus), Rabobank


211. Rubens Bertogliati (Swi), Saunier Duval – Prodir
212. Manuele Mori (I), Saunier Duval – Prodir
213. Riccardo Ricco’ (I), Saunier Duval – Prodir
214. Angel Gomez Gomez (Sp), Saunier Duval – Prodir
215. Gilberto Simoni (I), Saunier Duval – Prodir
216. Guido Trentin (I), Saunier Duval – Prodir
217. Luciano Pagliarini Mendonca (Brz), Saunier Duval – Prodir
218. Francisco J. Ventoso Alberdi (Sp), Saunier Duval – Prodir


221. Kurt-Asle Arvesen (N), Team CSC
222. Karsten Kroon (Nl), Team CSC
223. Fabian Cancellara (Swi), Team CSC
224. Marcus Ljungqvist (S), Team CSC
225. Allan Johansen (Dk), Team CSC
226. Volodymir Gustov (Ukr), Team CSC
227. Andy Schleck (Lux), Team CSC
228. Andrea Peron (I), Team CSC


231. Elio Aggiano (I), Team L.P.R.
232. Dario Pieri (I), Team L.P.R.
233. Dmitri Konyshev (Rus), Team L.P.R.
234. Giairo Ermeti (I), Team L.P.R.
235. Michele Maccanti (I), Team L.P.R.
236. Mikhaylo Khalilov (Ukr), Team L.P.R.
237. Samuele Marzoli (I), Team L.P.R.
238. Daniele Contrini (I), Team L.P.R.


241. Lorenzo Bernucci (I), T-Mobile Team
242. Linus Gerdemann (G), T-Mobile Team
243. Serguei Ivanov (Rus), T-Mobile Team
244. Kim Kirchen (Lux), T-Mobile Team
245. Andreas Klier (G), T-Mobile Team
246. Stephan Schreck (G), T-Mobile Team
247. Steffen Wesemann (G), T-Mobile Team
248. Thomas Ziegler (G), T-Mobile Team