Road

Results, 2010 Setmana Lombarda

Michele Scarponi wraps up the overall at Setmana Lombarda.

Final overall standings

  • 1. Michele Scarponi (Ita), Androni Giocattoli-Serramenti PVC Diquigiovanni, 17:04:06
  • 2. Riccardo Ricco (Ita), Ceramica Flaminia-Bossini Docce, at 0:22
  • 3. Przemyslaw Niemiec (Pol), Miche-Silver Cross-Selle Italia, at 0:37
  • 4. Luca Zanasca (Ita), , at 0:47
  • 5. Matteo Carrara (Ita), Vacansoleil Pro Cycling Team, at 0:50
  • 6. Riccardo Chiarini (Ita), , at 1:02
  • 7. Fortunato Baliani (Ita), Miche-Silver Cross-Selle Italia, at 1:03
  • 8. Jose Rodolfo Serpa Perez (Col), Androni Giocattoli-Serramenti PVC Diquigiovanni, at 1:08
  • 9. Emanuele Sella (Ita), Carmiooro-A Style, at 1:11
  • 10. Johann Tschopp (Sui), Bbox Bouygues Telecom, at 1:20
  • 11. Bartosz Huzarski (Pol), ISD-Neri, at 1:22
  • 12. Andreas Dietziker (Sui), Vorarlberg-Corratec, at 1:29
  • 13. Tom Jelte Slagter (Ned), Rabobank, at 1:32
  • 14. Carlos José Ochoa (Ven), Androni Giocattoli-Serramenti PVC Diquigiovanni, at 1:34
  • 15. Tomasz Marczynski (Pol), Ccc Polsat Polkowice, at 1:35
  • 16. Rob Ruijgh (Ned), Vacansoleil Pro Cycling Team, at 1:46
  • 17. Simone Stortoni (Ita), Csf Group-Navigare, at 2:02
  • 18. Alessandro Bisolti (Ita), Csf Group-Navigare, at 2:31
  • 19. Matteo Montaguti (Ita), , at 2:39
  • 20. Hubert Schwab (Sui), Vorarlberg-Corratec, at 2:44
  • 21. Volodymyr Starchyk (Ukr), Amore & Vita-Mcdonald’s, at 2:56
  • 22. Elias Schmaeh (Sui), , at 3:01
  • 23. Giovanni Bernaudeau (Fra), Bbox Bouygues Telecom, at 3:43
  • 24. Sergey Lagutin (Uzb), Vacansoleil Pro Cycling Team, at 3:57
  • 25. Didac Ortega (Esp), Acqua & Sapone-Caffe Mokambo, at 4:08
  • 26. Peter Kusztor (Hun), Atlas-Romer’s Hausbäckerei, at 4:27
  • 27. Wouter Poels (Ned), Vacansoleil Pro Cycling Team, at 5:04
  • 28. Edwin Carvajal Jaramillo (Col), Miche-Silver Cross-Selle Italia, at 5:24
  • 29. Santo Anza (Ita), Ceramica Flaminia-Bossini Docce, at 5:28
  • 30. Massimiliano Gentili (Ita), Ceramica Flaminia-Bossini Docce, at 5:33
  • 31. Jackson Rodriguez (Ven), Androni Giocattoli-Serramenti PVC Diquigiovanni, at 5:40
  • 32. Carlo Scognamiglio (Ita), ISD-Neri, at 5:41
  • 33. Reto Hollenstein (Sui), Vorarlberg-Corratec, at 5:41
  • 34. Maxim Belkov (Rus), ISD-Neri, at 6:01
  • 35. Andrea Noe (Ita), Ceramica Flaminia-Bossini Docce, at 6:18
  • 36. Rubens Bertogliati (Sui), Androni Giocattoli-Serramenti PVC Diquigiovanni, at 6:26
  • 37. Jaroslaw Dabrowski (Pol), Amore & Vita-Mcdonald’s, at 6:39
  • 38. Adam Sznitko (Pol), Ccc Polsat Polkowice, at 6:46
  • 39. Arkimedes Arguelyes Rodriges (Rus), Itera-Katusha, at 6:54
  • 40. Pasquale Muto (Ita), Miche-Silver Cross-Selle Italia, at 7:20
  • 41. Daniele Ratto (Ita), Carmiooro-A Style, at 7:31
  • 42. Giampaolo Caruso (Ita), Ceramica Flaminia-Bossini Docce, at 7:53
  • 43. Michael Stevenson (Swe), Sparebanken Vest-Ridley, at 8:40
  • 44. Alessandro Colo (Ita), ISD-Neri, at 8:43
  • 45. Paolo Bailetti (Ita), Ceramica Flaminia-Bossini Docce, at 8:47
  • 46. Bernhard Oberholzer (Sui), , at 8:49
  • 47. Denys Kostyuk (Ukr), ISD-Neri, at 9:01
  • 48. Manuele Caddeo (Ita), Radenska Kd Financial Point, at 9:05
  • 49. Nicolas Schnyder (Sui), , at 9:15
  • 50. Stanislav Volkov (Rus), Itera-Katusha, at 9:21
  • 51. Sergio Pardilla Bellon (Esp), Carmiooro-A Style, at 9:27
  • 52. Marius Bernatonis (Ltu), Atlas-Romer’s Hausbäckerei, at 9:28
  • 53. Remco Broers (Ned), Rabobank, at 9:52
  • 54. Sylwester Janiszewski (Pol), Ccc Polsat Polkowice, at 10:05
  • 55. David Tratnik (Slo), Radenska Kd Financial Point, at 10:35
  • 56. Cameron Wurf (Aus), Androni Giocattoli-Serramenti PVC Diquigiovanni, at 10:57
  • 57. Junya Sano (Jpn), , at 11:17
  • 58. Guillaume Bourgeois (Sui), Atlas-Romer’s Hausbäckerei, at 11:31
  • 59. Dariusz Batek (Pol), Ccc Polsat Polkowice, at 13:02
  • 60. Lukasz Bodnar (Pol), Ccc Polsat Polkowice, at 13:21
  • 61. Jacek Morajko (Pol), , at 13:23
  • 62. Jasper Ockeloen (Ned), Rabobank, at 14:35
  • 63. Joeri Adams (Bel), Rabobank, at 14:40
  • 64. Rafai Chtioui (Tun), Acqua & Sapone-Caffe Mokambo, at 14:54
  • 65. Anthony Charteau (Fra), Bbox Bouygues Telecom, at 14:58
  • 66. Laurent Lefevre (Fra), Bbox Bouygues Telecom, at 16:29
  • 67. Aurélien Passeron (Fra), , at 17:10
  • 68. Marek Rutkiewicz (Pol), , at 17:18
  • 69. Silvère Ackermann (Sui), Vorarlberg-Corratec, at 17:41
  • 70. Fabio Taborre (Ita), Androni Giocattoli-Serramenti PVC Diquigiovanni, at 17:59
  • 71. Bostjan Rezman (Slo), Radenska Kd Financial Point, at 18:06
  • 72. Michele Gaia (Ita), Csf Group-Navigare, at 18:08
  • 73. Vladislav Borisov (Rus), Amore & Vita-Mcdonald’s, at 18:10
  • 74. Fabien Wolf (Sui), , at 19:02
  • 75. Dmitriy Ignatiev (Rus), Itera-Katusha, at 19:54
  • 76. Oleg Opryshko (Ukr), Amore & Vita-Mcdonald’s, at 19:59
  • 77. Perrig Quemeneur (Fra), Bbox Bouygues Telecom, at 20:07
  • 78. Christoph Sokoll (Aut), Vorarlberg-Corratec, at 20:28
  • 79. Daniele Callegarin (Ita), , at 20:32
  • 80. Ruslan Pydgornyy (Ukr), ISD-Neri, at 20:39
  • 81. Artur Detko (Pol), , at 20:52
  • 82. Andreas Rutishauser (Sui), , at 21:05
  • 83. Petr Ignatenko (Rus), Itera-Katusha, at 21:28
  • 84. Francesco Tizza (Ita), Carmiooro-A Style, at 21:45
  • 85. Brice Feillu (Fra), Vacansoleil Pro Cycling Team, at 21:45
  • 86. Michal Golas (Pol), Vacansoleil Pro Cycling Team, at 21:48
  • 87. Pier Paolo De Negri (Ita), ISD-Neri, at 22:01
  • 88. Stefano Pirazzi (Ita), Csf Group-Navigare, at 22:47
  • 89. Guillaume Dessibourg (Sui), Atlas-Romer’s Hausbäckerei, at 22:51
  • 90. Ruggero Marzoli (Ita), Acqua & Sapone-Caffe Mokambo, at 23:22
  • 91. Roberto Ferrari (Ita), , at 23:40
  • 92. Dmytro Krivtsov (Ukr), ISD-Neri, at 23:57
  • 93. Andi Bajc (Slo), Radenska Kd Financial Point, at 23:58
  • 94. Alan Marangoni (Ita), Csf Group-Navigare, at 24:39
  • 95. Pawel Cieslik (Pol), , at 25:01
  • 96. Roy Hegreberg (Nor), Sparebanken Vest-Ridley, at 25:02
  • 97. Yukiya Arashiro (Jpn), Bbox Bouygues Telecom, at 25:07
  • 98. Boy Van Poppel (Ned), Rabobank, at 25:55
  • 99. Nicholas Sanderson (Aus), Amore & Vita-Mcdonald’s, at 26:45
  • 100. Tomasz Repinski (Pol), Ccc Polsat Polkowice, at 27:16
  • 101. Sebastian Siedler (Ger), Vorarlberg-Corratec, at 27:39
  • 102. Michal Podlaski (Pol), , at 28:01
  • 103. Eugenio Loria (Ita), , at 28:27
  • 104. Filip Eidshiem (Nor), Sparebanken Vest-Ridley, at 29:20
  • 105. David Locher (Sui), , at 29:38
  • 106. Mateusz Taciak (Pol), , at 30:15
  • 107. Istvan Cziraki (Hun), Atlas-Romer’s Hausbäckerei, at 30:17
  • 108. Kamil Zielinski (Pol), Ccc Polsat Polkowice, at 30:35
  • 109. Aristide Ratti (Ita), Carmiooro-A Style, at 31:00
  • 110. Barry Markus (Ned), Rabobank, at 31:26
  • 111. Mariusz Witecki (Pol), , at 32:09
  • 112. Florian Salzinger (Ger), Atlas-Romer’s Hausbäckerei, at 32:23
  • 113. Lukas Kalt (Sui), , at 32:30
  • 114. Serhy Hrechyn (Ukr), Amore & Vita-Mcdonald’s, at 32:55
  • 115. Fabio Donesana (Ita), Meridiana-Kalev Chocolate Team, at 34:40
  • 116. Takashi Miyazawa (Jpn), , at 35:07
  • 117. Alberto Di Lorenzo (Ita), Radenska Kd Financial Point, at 35:11
  • 118. Moreno Hofland (Ned), Rabobank, at 35:36
  • 119. Sebastien Fournet Fayard (Fra), Carmiooro-A Style, at 36:46
  • 120. Fausto Fognini (Ita), Amore & Vita-Mcdonald’s, at 37:44
  • 121. Ivan Boutellier (Sui), , at 38:02
  • 122. Stéphane Rossetto (Fra), Vacansoleil Pro Cycling Team, at 40:15
  • 123. Vojtech Hacecky (Cze), Atlas-Romer’s Hausbäckerei, at 41:41
  • 124. Martin Hacecky (Cze), Atlas-Romer’s Hausbäckerei, at 41:53
  • 125. Viesturs Luksevics (Lat), Meridiana-Kalev Chocolate Team, at 42:57
  • 126. Frode Solberg (Nor), Sparebanken Vest-Ridley, at 46:20