Road

Hushovd grabs Tour of Britain stage win, Boom holds lead

World champion Thor Hushovd (Garmin-Cervelo) won the fourth stage of the Tour of Britain on Wednesday, edging out his rivals on the 184-kilometer ride from Welshpool to Caerphilly. Hushovd took the stage honors at the head of a group of around 25 riders which broke away in the climax to…

World champion Thor Hushovd (Garmin-Cervelo) won the fourth stage of the Tour of Britain on Wednesday, edging out his rivals on the 184-kilometer ride from Welshpool to Caerphilly.

Hushovd took the stage honors at the head of a group of around 25 riders which broke away in the climax to the race.

Lars Boom of the Netherlands, who finished second, retained the leader’s jersey.

Stage Four, Powis Castle, Welshpool to Caerphilly

1. Thor Hushovd (Nor), Garmin Cervelo, 4h 32m 22s
2. Lars Boom (Ned), Rabobank, same time
3. Cesare Benedetti (Ita), Team NetApp, s.t.
4. Ian Bibby (GB), Motorpoint, s.t.
5. Boy Van Poppel (Ned), UnitedHealthcare, s.t.
6. Jan Barta (Cze), Team NetApp, s.t.
7. Stijn Neirynck (Bel), Topsport Vlaanderen,same time
8. Leopold Koenig (Ger), Team NetApp, s.t.
9. Iker Camano (Spa), Endura Racing, s.t.
10. Linus Gerdemann (Ger), Leopard Trek, s.t.

Combativity Award:

Kristian House (GB), Rapha Condor Sharp)

Overall General Classification, after Stage Four

1. Lars Boom (Ned), Rabobank, 12h 36m 51
2. Geraint Thomas (GB), Sky Procycling, at 0:12
3. Boy Van Poppel (Ned), UnitedHealthcare, at 0:14
4. Ian Bibby (GB), Motorpoint, at 0:19
5. Linus Gerdemann (Ger), Leopard Trek, s.t.
6. Daniel Lloyd (GB), Garmin Cervelo, s.t.
7. Steve Cummings (GB), Sky Procycling, s.t.
8. Jan-Bert Lindeman (Ned), Vacansoleil DCM, same time
9. Jan Barta (Cze), Team NetApp, s.t.
10. Jelle Wallays (Bel), Topsport Vlaanderen,same time

Points Classification, after Stage Four

1. Lars Boom (Ned), Rabobank, 37pts
2. Geraint Thomas (GB), Sky Procycling, 29pts
3. Mark Cavendish (GB), HTC Highroad, 26pts
4. Ian Bibby (GB), Motorpoint, 25pts
5. Thor Hushovd (Nor), Garmin Cervelo, 15pts
6. Michael Matthews (Aus), Rabobank, 14pts
7. Mark Renshaw (Aus), HTC Highroad, 14pts
8. Linus Gerdemann (Ger), Leopard Trek, 13pts
9. Cesare Benedetti (Ita), Team NetApp, 13pts
10. Steve Cummings (GB), Sky Procycling, 12pts

Mountains Classification, after Stage Four

1. Russell Hampton (GB), Sigma Sport – Specialized,39pts
2. Jonathan Tiernan Locke (GB), Rapha Condor Sharp,32pts
3. Steve Cummings (GB), Sky Procycling, 21pts
4. Pieter Ghyllebert (Bel), AN Post, 19pts
5. Jack Bauer (NZ), Endura Racing, 14pts

Sprints Classification, after Stage Four

1. Pieter Ghyllebert (Bel), AN Post, 32pts
2. Russell Hampton (GB), Sigma Sport – Specialized,13pts
3. Andrew Fenn (GB), AN Post, 10pts
4. Jack Bauer (NZ), Endura Racing, 9pts
5. Boy Van Poppel (Ned), UnitedHealthcare, 8pts

Best Young Rider Classification, after Stage Four

1. Jan-Bert Lindeman (Ned), Vacansoleil DCM,12h 37m 10s
2. Jelle Wallays (Bel), Topsport Vlaanderen,same time
3. Andrew Fenn (GB), AN Post, @ 0.15
4. Michael Matthews (Aus), Rabobank, @ 1.11
5. Willem Wauters (Bel), Vacansoleil DCM, @ 5.41