Road

2013 Omloop Het Nieuwsblad startlists

Men's and women's startlists for Saturday's Omloop Het Nieuwsblad


Blanco
1. Sep Vanmarcke (Bel)
2. Lars Boom (Ned)
3. Rick Flens (Ned)
4. Paul Martens (Ger)
5. Bram Tankink (Ned)
6. Moreno Hofland (Ned)
7. Robert Wagner (Ger)
8. Maarten Wijnants (Bel)

Omega Pharma-Quick Step
11. Tom Boonen (Bel)
12. Sylvain Chavanel (Fra)
13. Iljo Keisse (Bel)
14. Zdenek Stybar (Cze)
15. Niki Terpstra (Ned)
16. Matteo Trentin (Ita)
17. Guillaume Van Keirsbulck (Bel)
18. Stijn Vandenbergh (Bel)

Lotto-Belisol
21. Jurgen Roelandts (Bel)
22. Gaetan Bille (Bel)
23. Jens Debusschere (Bel)
24. Kenny Dehaes (Bel)
25. Gert Dockx (Bel)
26. Vicente Reynes Mimo (Spa)
27. Marcel Sieberg (Ger)
28. Frederik Willems (Bel)

Ag2r La Mondiale
31. Davide Appollonio (Ita)
32. Gediminas Bagdonas (Ltu)
33. Manuel Belletti (Ita)
34. Steve Chainel (Fra)
35. Hugo Houle (Can)
36. Axel Domont (Fra)
37. Sébastien Minard (Fra)
38. Anthony Ravard (Fra)

BMC Racing
41. Thor Hushovd (Nor)
42. Danilo Wyss (Swi)
43. Klaas Lodewyck (Bel)
44. Daniel Oss (Ita)
45. Taylor Phinney (USA)
46. Manuel Quinziato (Ita)
47. Michael Schär (Swi)
48. Greg Van Avermaet (Bel)

FDJ
51. William Bonnet (Fra)
52. David Boucher (Fra)
53. Mickael Delage (Fra)
54. Anthony Geslin (Fra)
55. Johan Le Bon (Fra)
56. Matthieu Ladagnous (Fra)
57. Yoann Offredo (Fra)
58. Dominique Rollin (Can)

Lampre-Merida
61. Filippo Pozzato (Ita)
62. Mattia Cattaneo (Ita)
63. Davide Cimolai (Ita)
64. Elia Favilli (Ita)
65. Massimo Graziato (Ita)
66. Manuele Mori (Ita)
67. Andrea Palini (Ita)
68. Luca Wackermann (Ita)

Orica-GreenEdge
71. Sebastiaan Langeveld (Ned)
72. Fumiyuki Beppu (Jpn)
73. Sam Bewley (NZl)
74. Mitchell Docker (Aus)
75. Jens Keukeleire (Bel)
76. Baden Cooke (Aus)
77. Michael Matthews (Aus)
78. Svein Tuft (Can)

Sky
81. Edvald Boasson Hagen (Nor)
82. Bernhard Eisel (Aut)
83. Christopher Sutton (Aus)
84. Salvatore Puccio (Ita)
85. Gabriel Rasch (Nor)
86. Ian Stannard (GBr)
87. Luke Rowe (GBr)
88. Geraint Thomas (GBr)

Argos-Shimano
91. John Degenkolb (Ger)
92. Albert Timmer (Ned)
93. William Clarke (Aus)
94. Roy Curvers (Ned)
95. Bert De Backer (Bel)
96. Luka Mezgec (Slo)
97. Ramon Sinkeldam (Ned)
98. Tom Stamsnijder (Ned)

Garmin-Sharp
101. Nick Nuyens (Bel)
102. Andreas Klier (Ger)
103. Martijn Maaskant (Ned)
104. Jack Bauer (NZl)
105. Ramunas Navardauskas (Ltu)
106. Jacob Rathe (USA)
107. Sébastien Rosseler (Bel)
108. Johan Vansummeren (Bel)

Vacansoleil-DCM
111. Juan Antonio Flecha Giannoni (Spa)
112. Kris Boeckmans (Bel)
113. Björn Leukemans (Bel)
114. Bertjan Lindeman (Ned)
115. Marco Marcato (Ita)
116. Grega Bole (Slo)
117. Mirko Selvaggi (Ita)
118. Frederik Veuchelen (Bel)

Topsport Vlaanderen-Baloise
121. Preben Van Hecke (Bel)
122. Tim Declercq (Bel)
123. Pieter Jacobs (Bel)
124. Stijn Neirynck (Bel)
125. Tom Van Asbroeck (Bel)
126. Sven Vandousselaere (Bel)
127. Pieter Vanspeybrouck (Bel)
128. Jelle Wallays (Bel)

Accent Jobs-Wanty
131. Tim De Troyer (Bel)
132. Jempy Drucker (Lux)
133. Jérôme Gilbert (Bel)
134. Andy Cappelle (Bel)
135. Will Routley (Can)
136. Stefan van Dijck (Ned)
137. James Van Landschoot (Bel)
138. Benjamin Verraes (Bel)

Crelan-Euphony
141. Koen Barbe (Bel)
142. Jonathan Breyne (Bel)
143. Sébastien Delfosse (Bel)
144. Kurt Hovelynck (Bel)
145. Egidijus Juodvalkis (Ltu)
146. Frédéric Amorison (Bel)
147. Baptiste Planckaert (Bel)
148. Maxime Vantomme (Bel)

Bretagne-Seche Environnement
151. Gael Malacarne (Fra)
152. Jean-Luc Delpech (Fra)
153. Arnaud Gerard (Fra)
154. Clément Koretzky (Fra)
155. Benjamin Le Montagner (Fra)
156. Geoffroy Lequatre (Fra)
157. Benoit Jarrier (Fra)
158. Florian Vachon (Fra)

Champion System
161. Clinton Avery (NZl)
162. Matthew Brammeier (Irl)
163. Matthias Friedemann (Ger)
164. Wang Yip Tang (Hkg)
165. Mart Ojavee (Est)
166. Ryan Roth (Can)
167. Bobbie Traksel (Ned)
168. Kin San Wu (Hkg)

Cofidis
171. Florent Barle (Fra)
172. Julien Fouchard (Fra)
173. Egoitz Garcia Echeguibel (Spa)
174. Jan Ghyselinck (Bel)
175. Arnaud Labbe (Fra)
176. Adrien Petit (Fra)
177. Nico Sijmens (Bel)
178. Romain Zingle (Bel)

IAM Cycling
181. Heinrich Haussler (Aus)
182. Marco Bandiera (Ita)
183. Martin Elmiger (Swi)
184. Kristof Goddaert (Bel)
185. Sébastien Hinault (Fra)
186. Pirmin Lang (Swi)
187. Dominic Klemme (Ger)
188. Aleksejs Saramotins (Lat)

Katusha
191. Alexander Kristoff (Nor)
192. Aliaksandr Kuchynski (Blr)
193. Vyacheslav Kuznetsov (Rus)
194. Luca Paolini (Ita)
195. Alexander Porsev (Rus)
196. Rudiger Selig (Ger)
197. Gatis Smukulis (Lat)
198. Alexey Tsatevitch (Rus)

Sojasun
201. Maxime Daniel (Fra)
202. Jimmy Engoulvent (Fra)
203. Christophe Laborie (Fra)
204. Cyril Lemoine (Fra)
205. Rony Martias (Fra)
206. Jean-Lou Paiani (Fra)
207. Evaldas Siskevicius (Ltu)

Europcar
211. Sébastien Chavanel (Fra)
212. Jerome Cousin (Fra)
213. Damien Gaudin (Fra)
214. Vincent Jérôme (Fra)
215. Alexandre Pichot (Fra)
216. Angelo Tulik (Fra)
217. Sébastien Turgot (Fra)
218. David Veilleux (Can)

NetApp-Endura
221. Zakkari Dempster (Aus)
222. Russell Downing (GBr)
223. Markus Eichler (Ger)
224. Blaz Jarc (Slo)
225. Jonathan McEvoy (GBr)
226. Erick Rowsell (GBr)
227. Andreas Schillinger (Ger)
228. Paul Voss (Ger)

MTN-Qhubeka
231. Gerald Ciolek (Ger)
232. Ferekalsi Debesay Abrha (Eri)
233. Ignatas Konovalovas (Ltu)
234. Youcef Reguigui (Alg)
235. Martin Reimer (Ger)
236. Kristian Sbaragli (Ita)
237. Andreas Stauff (Ger)
238. Johann Van Zyl (RSA)

Vini Fantini
241. Rafael Andriato (Bra)
242. Roberto De Patre (Ita)
243. Mauro Finetto (Ita)
244. Oscar Gatto (Ita)
245. Kevin Hulsmans (Bel)
246. Alessandro Proni (Ita)
247. Luigi Miletta (Ita)

*Provisional startlist
Orica-AIS
1. Loes Gunnewijk (Ned)
2. Emma Johansson (Swe)
3. Jessie MacLean (Aus)
4. Tiffany Cromwell (Aus)
5. Amanda Spratt (Aus)
6. Gracie Elvin (Aus)
7. Annette Edmondson (Aus)
8. Shara Gillow (Aus)

Rabobank Liv-Giant
11. Lucinda Brand (Ned)
12. Megan Guarnier (USA)
13. Thalita De Jong (Ned)
14. Roxane Knetemann (Ned)
15. Rebecca Talen (Ned)
16. Annemiek van Vleuten (Ned)
17. Liesbet De Vocht (Bel)
18. Iris Slappendel (Ned)

Specialized-lululemon
21. Katie Colclough (GBr)
22. Loren Rowney (Aus)
23. Carmen Small (USA)
24. Ina Teutenberg (Ger)
25. Eleonora Van Dijk (Ned)
26. Trixi Worrack (Ger)
27. Lisa Brennauer (Ger)
28. Evelyn Stevens (USA)

Hitec Products-UCK
31. Chloe Hosking (Aus)
32. Emilia Fahlin (Swe)
33. Cecilie Gotaas Johnsen (Nor)
34. Rossella Ratto (Ita)
35. Rachel Neylan (Aus)
36. Thea Thorsen (Nor)
37. Miriam Bjørnsrud (Nor)
38. Elisa Longo Borghini (Ita)

Boels Dolmans
41. Elizabeth Armitstead (GBr)
42. Martine Bras (Ned)
43. Kim De Baat (Ned)
44. Jessie Daams (Bel)
45. Romy Kasper (Ger)
46. Nina Kessler (Ned)
47. Lucy Martin (GBr)
48. Pauliena Rooijakkers (Ned)

RusVelo
51. Elena Kuchinskaya (Rus)
52. Alexandra Burchenkova (Rus)
53. Maria Mishina (Rus)
54. Elena Bocharnikova (Rus)
55. Aizhan Zhaparova (Rus)
56. Larisa Pankova (Rus)
57. Yulia Blindyuk (Rus)
58. Kseniya Dobrynina (Rus)

Endura Lady Force
61. Marjolein Claessen (Ned)
62. Henriette Woering (Ned)
63. Michelle Geoghegan (Irl)
64. Ines Klok (Ned)
65. Elke Bolangier (Bel)
66. Natasja Nieuwenhuizen (Ned)
67. Femke Verstichelen (Bel)
68. Carolien Haers (Bel)

Lotto-Belisol Ladies
71. Marijn De Vries (Ned)
72. Jolien D’Hoore (Bel)
73. Ann-Sofie Duyck (Bel)
74. Kaat Hannes (Bel)
75. Steffi Lodewyks (Bel)
76. Marion Rousse (Fra)
77. Kim Schoonbaert (Bel)
78. Céline Van Severen (Bel)

Argos-Shimano
81. Charlotte Becker (Ger)
82. Marlen Jöhrend (Ger)
83. Lucy Garner (GBr)
84. Esra Tromp (Ned)
85. Janneke Kanis (Ned)
86. Kelly Markus (Ned)
87. Willeke Knol (Ned)
88. Kirsten Wild (Ned)

Wiggle Honda
91. Ana Bianca Schnitzmeier (Ger)
92. Rochelle Gilmore (Aus)
93. Lauren Kitchen (Aus)
94. Emily Collins (NZl)
95. Mayuko Hagiwara (Jpn)
96. Joanna Rowsell (GBr)
97. Amy Roberts (GBr)
98. Dani King (GBr)

Sengers Ladies
101. Anna van der Breggen (Ned)
102. Kimberly Buyl (Bel)
103. Julia Soek (Ned)
104. Evelyn Arys (Bel)
105. Maaike Polspoel (Bel)
106. Sofie De Vuyst (Bel)
107. Christine Majerus (Lux)
108. Inge Roggeman (Bel)

Tibco-To The Top
111. Chantal Blaak (Ned)
112. Claudia Häusler (Ger)
113. Shelley Olds (USA)
114. Jasmin Glaesser (Can)
115. Rushlee Buchanan (NZl)
116. Samantha Schneider (USA)
117. Joanne Kiesanowski (NZl)
118. Meredith Miller (USA)

Faren-Let’s Go Finland
121. Marta Bastianelli (Ita)
122. Sara Mustonen (Swe)
123. Sari Saarelainen (Fin)
124. Ashlynn Van Baarle (Ned)
125. Susanna Zorzi (Ita)
126. Alice Maria Arzuffi (Ita)
127. Jutta Nieminen (Fin)
128. Stella Riverditi (Ita)

Polaris
131. Karen Elzing (Ned)
132. Alie Gercama (Ned)
133. Sarah-Lena Hofmann (Ger)
134. Anouska Koster (Ned)
135. Mascha Pijnenborg (Ned)
136. Laura van der Kamp (Ned)
137. Janine van der Meer (Ned)
138. Aurore Verhoeven (Fra)

Vienne Futuroscope
141. Karol-Ann Canuel (Can)
142. Audrey Cordon (Fra)
143. Jessica Allen (Aus)
144. Sandrine Bideau (Fra)
145. Pascale Jeuland (Fra)
146. Emmanuelle Merlot (Fra)
147. Manon Souyris (Fra)
148. Oriane Chaumet (Fra)

Topsport Vlaanderen-Bioracer
151. Nel De Crits (Bel)
152. Jessy Druyts (Bel)
153. Kelly Druyts (Bel)
154. Gilke Croket (Bel)
155. Stephanie De Croock (Bel)
156. Anisha Vekemans (Bel)
157. Rotem Gafinovitz (Isr)
158. Tessa De Moyer (Bel)

Cyclelive Plus-Zannata
161. Latoya Brulee (Bel)
162. Lieselot Decroix (Bel)
163. Daisy Depoorter (Bel)
164. Annelies Dom (Bel)
165. Elizabeth Hatch (USA)
166. Marissa Otten (Ned)
167. Monique Van De Ree (Ned)
168. Annelies Van Doorslaer (Bel)

Cramo Go:Green
171. Madelene Olsson (Swe)
172. Jessica Kihlbom (Swe)
173. Isabelle Söderberg (Swe)
174. Hanna Nilsson (Swe)
175. Martina Thomasson (Swe)
176. Mirella Ehrin (Swe)
177. Linnea Sjöblom (Swe)
178. Johanna Nilsson (Swe)

Top Girls Fassa Bortolo
181. Elena Berlato (Ita)
182. Irene Bitto (Ita)
183. Francesca Cauz (Ita)
184. Silvia Cecchini (Ita)
185. Jennifer Fiori (Ita)
186. Chiara Pierobon (Ita)
187. Asja Paladin (Ita)
188. Francesca Stefani (Ita)

U.S. National Team
191. Jamie Bookwalter (USA)
192. Jacquelyn Crowell (USA)
193. Heather Fischer (USA)
194. Janel Holcomb (USA)
195. Kristin McGrath (USA)
196. Jade Wilcoxson (USA)
197. Ashley James (USA)
198. Emily Kachorek (USA)

Breast Cancer Care
201. Kayleigh Brogan (GBr)
202. Ciara Horne (GBr)
203. Eileen Roe (GBr)
204. Anne Ewing (GBr)
205. Penny Rowson (GBr)
206. Elinor Thorogood (GBr)

Autoglas Wetteren
211. Mariska Breyne (Bel)
212. Marieke Blomme (Bel)
213. Sarah Borremans (Bel)
214. Melanie Cattrysse (Bel)
215. Kristina Coolens (Bel)
216. Amy De Ridder (Bel)
217. Adeline De Vestele (Bel)
218. Kim Van Den Steen (Bel)

Keukens Redant
221. Evelien Debboudt (Bel)
222. Lensy Debboudt (Bel)
223. Valerie Demey (Bel)
224. Valerie Robert (Bel)
225. Shana Van Glabeke (Bel)
226. Elien Vercamer (Bel)
227. Ine Vercammen (Bel)
228. Kaat Van Der Meulen (Bel)

Wielerclub De Sprinters Malderen
231. Eveline Dergent (Bel)
232. Terry Fremineur (Bel)
233. Chantal Hoffmann (Lux)
234. Shoshauna Laxson (Can)
235. Mieke Leeman (Bel)
236. Evy Roelen (Bel)
237. Steffy Van Den Haute (Bel)
238. Laure Werner (Bel)

Parkhotel Valkenburg
241. Aafke Eshuis (Ned)
242. Bianca Van Den Hoek (Ned)
243. Inge Klep (Ned)
244. Claudia Koster (Ned)
245. Rozanne Slik (Ned)
246. Jermaine Post (Ned)
247. Nathaly Van Wesdonk (Ned)
248. Riejanne Markus (Ned)