Become a Member

Get access to more than 30 brands, premium video, exclusive content, events, mapping, and more.

Already have an account? Sign In

Become a Member

Get access to more than 30 brands, premium video, exclusive content, events, mapping, and more.

Already have an account? Sign In

Brands

Road

2011 Tour of Portugal results, stage 3

Stage 3 1. Hernani Broco (Por), La-Antarte, 4:04:47 2. Ricardo Mestre (Por), Palmeiras Resort / Prio, same time 3. Andre Fernando S. Martins Cardoso (Por), Palmeiras Resort / Prio, at 0:06 4. Virgilio Martins Dos Santos (Por), La-Antarte, at 0:06 5. Nelson Victorino (Por), Palmeiras Resort / Prio, at 0:06 GC 1. Hernani Broco (Por), La-Antarte, 13:51:17 2. Sergio Miguel Vieira Ribeiro (Por), Rabobank Continental Team, at 0:04 3. Ricardo Mestre (Por), Palmeiras Resort / Prio, at 0:16 4. Andre Fernando S. Martins Cardoso (Por), Palmeiras Resort / Prio, at 0:20 5. Virgilio Martins Dos Santos (Por), La-Antarte, at 0:27

Don't miss a moment from Paris-Roubaix and Unbound Gravel, to the Giro d’Italia, Tour de France, Vuelta a España, and everything in between when you join Outside+.

  • 1. Hernani Broco (Por), La-Antarte, 4:04:47
  • 2. Ricardo Mestre (Por), Palmeiras Resort / Prio, same time
  • 3. Andre Fernando S. Martins Cardoso (Por), Palmeiras Resort / Prio, at 0:06
  • 4. Virgilio Martins Dos Santos (Por), La-Antarte, at 0:06
  • 5. Nelson Victorino (Por), Palmeiras Resort / Prio, at 0:06
  • 6. Sergey Firsanov (Rus), Itera-Katusha, at 0:11
  • 7. David Da Silva Livramento (Por), Palmeiras Resort / Prio, at 0:14
  • 8. Sergio Ferreira Sousa (Por), Rabobank Continental Team, at 0:16
  • 9. Sergio Miguel Vieira Ribeiro (Por), Rabobank Continental Team, at 0:18
  • 10. Alessandro Bisolti (Ita), Farnese Vini-Neri Sottoli, at 0:26
  • 11. Daniel Eduardo Moreira Silva (Por), Onda, at 0:28
  • 12. Rui Miguel Sousa Barbosa (Por), Rabobank Continental Team, at 0:28
  • 13. Ricardo Vilela (Por), Onda, at 0:33
  • 14. Jose Vicente Toribio Alcolea (Esp), Andalucia Caja Granada, at 0:41
  • 15. Garikoitz Bravo Oiarbide (Esp), Caja Rural, at 0:43
  • 16. Bruno Silva (Por), La-Antarte, at 0:48
  • 17. Delio Fernandez Cruz (Esp), Onda, at 0:50
  • 18. Danail Andonov Petrov (Bul), Konya Torku Seker Spor – Vivelo, at 1:02
  • 19. Vicente David Bernabeu Armengol (Esp), Andalucia Caja Granada, at 1:06
  • 20. Marcio Barbosa (Por), La-Antarte, at 1:06
  • 21. Julien Antomarchi (Fra), Velo-Club La Pomme Marseille, at 1:14
  • 22. Joao Cabreira (Por), Onda, at 1:22
  • 23. César Fonte (Por), Rabobank Continental Team, at 1:22
  • 24. Alejandro Marque Porto (Esp), Onda, at 1:22
  • 25. Alfredo Balloni (Ita), Lampre-ISD, at 1:40
  • 26. Lachlan David Morton (Aus), Chipotle Development Team, at 2:01
  • 27. Robbie Squire (USA), Chipotle Development Team, at 2:10
  • 28. Eduardo Gonzalo Ramirez (Esp), Velo-Club La Pomme Marseille, at 2:10
  • 29. Jóni Brandão (Por), at 2:28
  • 30. Micael Isidoro (Por), at 2:41
  • 31. Oleg Chuzhda (Ukr), Caja Rural, at 3:01
  • 32. Guilherme Lourenco (Por), at 3:01
  • 33. Matteo Rabottini (Ita), Farnese Vini-Neri Sottoli, at 3:01
  • 34. Paul Keneppers (Ned), Caja Rural, at 3:05
  • 35. Andrei Krasilnikau (Blr), Chipotle Development Team, at 3:21
  • 36. Viacheslav Kuznetsov (Rus), Itera-Katusha, at 3:21
  • 37. Jose Luis Cano (Esp), Andalucia Caja Granada, at 3:25
  • 38. Javier Chacon (Esp), Andalucia Caja Granada, at 3:25
  • 39. Ruben Martinez (Esp), Caja Rural, at 3:25
  • 40. Pablo Lechuga Rodriguez (Esp), Andalucia Caja Granada, at 3:57
  • 41. André Domingos (Por), at 4:14
  • 42. Luis Afonso (Por), at 4:49
  • 43. Hélder Leal (Por), at 4:54
  • 44. Sergio Carrasco Garcia (Esp), Andalucia Caja Granada, at 4:56
  • 45. Valter Coutinho (Por), at 5:17
  • 46. Mikhail Antonov (Rus), Itera-Katusha, at 5:38
  • 47. Pavel Kochetkov (Rus), Itera-Katusha, at 5:38
  • 48. Filipe Duarte Sousa Cardoso (Por), Rabobank Continental Team, at 5:44
  • 49. Henrique Casimiro (Por), Palmeiras Resort / Prio, at 6:32
  • 50. Diego Caccia (Ita), Farnese Vini-Neri Sottoli, at 6:39
  • 51. Alex Howes (USA), Chipotle Development Team, at 6:39
  • 52. Francesco Gavazzi (Ita), Lampre-ISD, at 6:39
  • 53. Rui Vinhas (Por), La-Antarte, at 7:13
  • 54. Tomas Swift Metcalfe (Gbr), Palmeiras Resort / Prio, at 7:13
  • 55. Juan Javier Estrada Ruiz (Esp), Andalucia Caja Granada, at 7:13
  • 56. Sergei Rudaskov (Rus), Itera-Katusha, at 7:13
  • 57. Celio Cristiano Sousa (Por), Onda, at 7:13
  • 58. Hugo De Matos Sancho (Por), La-Antarte, at 7:13
  • 59. Vitaliy Buts (Ukr), Lampre-ISD, at 8:00
  • 60. Thomas Tiozzo (Ita), Lampre-ISD, at 8:00
  • 61. Yohan Cauquil (Fra), Velo-Club La Pomme Marseille, at 8:00
  • 62. Bruno Saraiva (Por), at 8:34
  • 63. Samuel José Rodrigues Caldeira (Por), Palmeiras Resort / Prio, at 8:34
  • 64. Hugo Sabido (Por), La-Antarte, at 8:34
  • 65. G. Luca Mirenda (Ita), Farnese Vini-Neri Sottoli, at 8:34
  • 66. Davide Ricci Bitti (Ita), Farnese Vini-Neri Sottoli, at 8:34
  • 67. Raul Alarcon Garcia (Esp), Rabobank Continental Team, at 8:34
  • 68. Higinio Fernandez (Esp), Caja Rural, at 8:34
  • 69. Daniel Diaz (Arg), Velo-Club La Pomme Marseille, at 8:34
  • 70. Thomas Vaubourzeix (Fra), Velo-Club La Pomme Marseille, at 9:18
  • 71. Manuel Ortega Ocana (Esp), Andalucia Caja Granada, at 9:21
  • 72. Aitor Perez Arrieta (Esp), Lampre-ISD, at 10:01
  • 73. Diego Milan Jimenez (Esp), Caja Rural, at 10:46
  • 74. David De La Cruz Melgarejo (Esp), Caja Rural, at 10:46
  • 75. Fabricio Ferrari (Uru), Caja Rural, at 10:46
  • 76. Julian Sanchez Pimienta (Esp), Caja Rural, at 10:46
  • 77. Dmitriy Kosyakov (Rus), Itera-Katusha, at 10:46
  • 78. Antonio Filipe Oliveira Amorim (Por), Rabobank Continental Team, at 11:28
  • 79. Vitaliy Kondrut (Ukr), Lampre-ISD, at 11:46
  • 80. Robert Bush (USA), Chipotle Development Team, at 12:16
  • 81. Jacob Rathe (USA), Chipotle Development Team, at 12:16
  • 82. Justin Jules (Fra), Velo-Club La Pomme Marseille, at 12:16
  • 83. Thomas Dekker (Ned), Chipotle Development Team, at 12:16
  • 84. Andrei Solomennikov (Rus), Itera-Katusha, at 12:40
  • 85. Timofey Kritskiy (Rus), Itera-Katusha, at 12:40
  • 86. Evaldas Siskevicius (Ltu), Velo-Club La Pomme Marseille, at 12:59
  • 87. Luis Filipe Albino Silva (Por), Palmeiras Resort / Prio, at 12:59
  • 88. Daniel Mestre (Por), Palmeiras Resort / Prio, at 12:59
  • 89. Benjamin Giraud (Fra), Velo-Club La Pomme Marseille, at 12:59
  • 90. Massimo Graziato (Ita), Lampre-ISD, at 12:59
  • 91. Balint Szeghalmi (Hun), Lampre-ISD, at 15:08
  • 92. Raymond Kreder (Ned), Chipotle Development Team, at 15:08
  • 93. Toms Skujinš (Lat), Velo-Club La Pomme Marseille, at 16:47
  • 94. Carlos Baltazar (Por), Rabobank Continental Team, at 17:40
  • 95. Antonio Carvalho (Por), at 17:40
  • 96. Bruno Antonio Ferreira Pinto (Por), Rabobank Continental Team, at 17:40
  • 97. Ion Pardo (Esp), Onda, at 17:40
  • 98. Mustafa Sayar (Tur), Konya Torku Seker Spor – Vivelo, at 17:40
  • 99. Alberto Morras (Esp), Onda, at 17:40
  • 100. Bruno Matos Sancho (Por), La-Antarte, at 17:40
  • 101. Otavio Didier Bulgarelli (Bra), Farnese Vini-Neri Sottoli, at 18:11
  • 102. Andrea Guardini (Ita), Farnese Vini-Neri Sottoli, at 18:11
  • 103. Thomas Scully (Nzl), Chipotle Development Team, at 18:35

  • 1. Hernani Broco (Por), La-Antarte, 13:51:17
  • 2. Sergio Miguel Vieira Ribeiro (Por), Rabobank Continental Team, at 0:04
  • 3. Ricardo Mestre (Por), Palmeiras Resort / Prio, at 0:16
  • 4. Andre Fernando S. Martins Cardoso (Por), Palmeiras Resort / Prio, at 0:20
  • 5. Virgilio Martins Dos Santos (Por), La-Antarte, at 0:27
  • 6. Nelson Victorino (Por), Palmeiras Resort / Prio, at 0:36
  • 7. Alessandro Bisolti (Ita), Farnese Vini-Neri Sottoli, at 0:37
  • 8. Sergio Ferreira Sousa (Por), Rabobank Continental Team, at 0:51
  • 9. Rui Miguel Sousa Barbosa (Por), Rabobank Continental Team, at 0:52
  • 10. Ricardo Vilela (Por), Onda, at 0:52
  • 11. Daniel Eduardo Moreira Silva (Por), Onda, at 1:04
  • 12. Garikoitz Bravo Oiarbide (Esp), Caja Rural, at 1:07
  • 13. Jose Vicente Toribio Alcolea (Esp), Andalucia Caja Granada, at 1:25
  • 14. Julien Antomarchi (Fra), Velo-Club La Pomme Marseille, at 1:27
  • 15. Bruno Silva (Por), La-Antarte, at 1:30
  • 16. Sergey Firsanov (Rus), Itera-Katusha, at 1:31
  • 17. Alejandro Marque Porto (Esp), Onda, at 1:48
  • 18. Vicente David Bernabeu Armengol (Esp), Andalucia Caja Granada, at 1:55
  • 19. Joao Cabreira (Por), Onda, at 2:02
  • 20. David Da Silva Livramento (Por), Palmeiras Resort / Prio, at 2:07
  • 21. Delio Fernandez Cruz (Esp), Onda, at 2:09
  • 22. Eduardo Gonzalo Ramirez (Esp), Velo-Club La Pomme Marseille, at 2:45
  • 23. Alfredo Balloni (Ita), Lampre-ISD, at 3:35
  • 24. César Fonte (Por), Rabobank Continental Team, at 3:46
  • 25. Danail Andonov Petrov (Bul), Konya Torku Seker Spor – Vivelo, at 3:46
  • 26. Lachlan David Morton (Aus), Chipotle Development Team, at 4:19
  • 27. Robbie Squire (USA), Chipotle Development Team, at 4:38
  • 28. Oleg Chuzhda (Ukr), Caja Rural, at 5:05
  • 29. Micael Isidoro (Por), at 5:09
  • 30. Matteo Rabottini (Ita), Farnese Vini-Neri Sottoli, at 5:15
  • 31. Andrei Krasilnikau (Blr), Chipotle Development Team, at 5:36
  • 32. Ruben Martinez (Esp), Caja Rural, at 6:02
  • 33. Jóni Brandão (Por), at 6:02
  • 34. Guilherme Lourenco (Por), at 6:06
  • 35. Viacheslav Kuznetsov (Rus), Itera-Katusha, at 6:37
  • 36. Francesco Gavazzi (Ita), Lampre-ISD, at 6:37
  • 37. Javier Chacon (Esp), Andalucia Caja Granada, at 6:50
  • 38. Pablo Lechuga Rodriguez (Esp), Andalucia Caja Granada, at 7:13
  • 39. Paul Keneppers (Ned), Caja Rural, at 7:54
  • 40. Marcio Barbosa (Por), La-Antarte, at 8:39
  • 41. Hugo Sabido (Por), La-Antarte, at 9:16
  • 42. Henrique Casimiro (Por), Palmeiras Resort / Prio, at 9:20
  • 43. Filipe Duarte Sousa Cardoso (Por), Rabobank Continental Team, at 9:47
  • 44. André Domingos (Por), at 10:53
  • 45. Higinio Fernandez (Esp), Caja Rural, at 11:23
  • 46. Diego Caccia (Ita), Farnese Vini-Neri Sottoli, at 12:01
  • 47. Thomas Tiozzo (Ita), Lampre-ISD, at 12:46
  • 48. Davide Ricci Bitti (Ita), Farnese Vini-Neri Sottoli, at 13:03
  • 49. Pavel Kochetkov (Rus), Itera-Katusha, at 13:21
  • 50. Luis Afonso (Por), at 13:39
  • 51. Hélder Leal (Por), at 13:41
  • 52. Celio Cristiano Sousa (Por), Onda, at 13:52
  • 53. Valter Coutinho (Por), at 14:06
  • 54. G. Luca Mirenda (Ita), Farnese Vini-Neri Sottoli, at 14:41
  • 55. Sergei Rudaskov (Rus), Itera-Katusha, at 14:52
  • 56. Sergio Carrasco Garcia (Esp), Andalucia Caja Granada, at 15:21
  • 57. Manuel Ortega Ocana (Esp), Andalucia Caja Granada, at 15:41
  • 58. Rui Vinhas (Por), La-Antarte, at 15:53
  • 59. Vitaliy Buts (Ukr), Lampre-ISD, at 15:58
  • 60. Jose Luis Cano (Esp), Andalucia Caja Granada, at 16:02
  • 61. Bruno Saraiva (Por), at 16:16
  • 62. Yohan Cauquil (Fra), Velo-Club La Pomme Marseille, at 16:45
  • 63. Hugo De Matos Sancho (Por), La-Antarte, at 16:47
  • 64. Thomas Vaubourzeix (Fra), Velo-Club La Pomme Marseille, at 17:55
  • 65. Raul Alarcon Garcia (Esp), Rabobank Continental Team, at 19:00
  • 66. Fabricio Ferrari (Uru), Caja Rural, at 19:19
  • 67. Dmitriy Kosyakov (Rus), Itera-Katusha, at 19:25
  • 68. Alex Howes (USA), Chipotle Development Team, at 19:34
  • 69. Aitor Perez Arrieta (Esp), Lampre-ISD, at 19:49
  • 70. Thomas Dekker (Ned), Chipotle Development Team, at 20:51
  • 71. Jacob Rathe (USA), Chipotle Development Team, at 20:52
  • 72. Juan Javier Estrada Ruiz (Esp), Andalucia Caja Granada, at 20:53
  • 73. Benjamin Giraud (Fra), Velo-Club La Pomme Marseille, at 21:35
  • 74. Daniel Mestre (Por), Palmeiras Resort / Prio, at 21:35
  • 75. Tomas Swift Metcalfe (Gbr), Palmeiras Resort / Prio, at 21:38
  • 76. Daniel Diaz (Arg), Velo-Club La Pomme Marseille, at 21:52
  • 77. Toms Skujinš (Lat), Velo-Club La Pomme Marseille, at 21:59
  • 78. Evaldas Siskevicius (Ltu), Velo-Club La Pomme Marseille, at 22:03
  • 79. Luis Filipe Albino Silva (Por), Palmeiras Resort / Prio, at 22:12
  • 80. Antonio Filipe Oliveira Amorim (Por), Rabobank Continental Team, at 22:47
  • 81. Andrei Solomennikov (Rus), Itera-Katusha, at 23:09
  • 82. Timofey Kritskiy (Rus), Itera-Katusha, at 23:14
  • 83. Diego Milan Jimenez (Esp), Caja Rural, at 23:20
  • 84. Julian Sanchez Pimienta (Esp), Caja Rural, at 23:35
  • 85. Raymond Kreder (Ned), Chipotle Development Team, at 23:49
  • 86. Massimo Graziato (Ita), Lampre-ISD, at 24:27
  • 87. David De La Cruz Melgarejo (Esp), Caja Rural, at 24:54
  • 88. Robert Bush (USA), Chipotle Development Team, at 25:12
  • 89. Bruno Antonio Ferreira Pinto (Por), Rabobank Continental Team, at 26:15
  • 90. Antonio Carvalho (Por), at 28:07
  • 91. Samuel José Rodrigues Caldeira (Por), Palmeiras Resort / Prio, at 29:02
  • 92. Bruno Matos Sancho (Por), La-Antarte, at 30:34
  • 93. Alberto Morras (Esp), Onda, at 33:25
  • 94. Ion Pardo (Esp), Onda, at 34:20
  • 95. Carlos Baltazar (Por), Rabobank Continental Team, at 35:24
  • 96. Vitaliy Kondrut (Ukr), Lampre-ISD, at 38:07
  • 97. Mustafa Sayar (Tur), Konya Torku Seker Spor – Vivelo, at 43:25
  • 98. Justin Jules (Fra), Velo-Club La Pomme Marseille, at 46:32
  • 99. Mikhail Antonov (Rus), Itera-Katusha, at 50:25
  • 100. Balint Szeghalmi (Hun), Lampre-ISD, at 53:12
  • 101. Andrea Guardini (Ita), Farnese Vini-Neri Sottoli, at 56:16
  • 102. Thomas Scully (Nzl), Chipotle Development Team, at 1:10:15
  • 103. Otavio Didier Bulgarelli (Bra), Farnese Vini-Neri Sottoli, at 1:13:07