Become a Member

Get access to more than 30 brands, premium video, exclusive content, events, mapping, and more.

Already have an account? Sign In

Become a Member

Get access to more than 30 brands, premium video, exclusive content, events, mapping, and more.

Already have an account? Sign In

Brands

Road

2011 Tour of Portugal results, stage 2

Stage 2 1. Sergio Miguel Vieira Ribeiro (Por), Rabobank Continental Team, 5:08:18 2. Francesco Gavazzi (Ita), Lampre-ISD, at 0:02 3. Alessandro Bisolti (Ita), Farnese Vini-Neri Sottoli, at 0:04 4. Hernani Broco (Por), La-Antarte, at 0:04 5. Andre Fernando S. Martins Cardoso (Por), Palmeiras Resort-Prio, at 0:04 GC 1. Sergio Miguel Vieira Ribeiro (Por), Rabobank Continental Team, 9:46:16 2. Francesco Gavazzi (Ita), Lampre-ISD, at 0:12 3. Hernani Broco (Por), La-Antarte, at 0:24 4. Alessandro Bisolti (Ita), Farnese Vini-Neri Sottoli, at 0:25 5. Julien Antomarchi (Fra), Velo-Club La Pomme Marseille, at 0:27

Don't miss a moment from Paris-Roubaix and Unbound Gravel, to the Giro d’Italia, Tour de France, Vuelta a España, and everything in between when you join Outside+.

  • 1. Sergio Miguel Vieira Ribeiro (Por), Rabobank Continental Team, 5:08:18
  • 2. Francesco Gavazzi (Ita), Lampre-ISD, at 0:02
  • 3. Alessandro Bisolti (Ita), Farnese Vini-Neri Sottoli, at 0:04
  • 4. Hernani Broco (Por), La-Antarte, at 0:04
  • 5. Andre Fernando S. Martins Cardoso (Por), Palmeiras Resort-Prio, at 0:04
  • 6. Julien Antomarchi (Fra), Velo-Club La Pomme Marseille, at 0:04
  • 7. Ricardo Mestre (Por), Palmeiras Resort-Prio, at 0:09
  • 8. Rui Miguel Sousa Barbosa (Por), Rabobank Continental Team, at 0:11
  • 9. Nelson Victorino (Por), Palmeiras Resort-Prio, at 0:14
  • 10. Virgilio Martins Dos Santos (Por), La-Antarte, at 0:14
  • 11. Garikoitz Bravo Oiarbide (Esp), Caja Rural, at 0:14
  • 12. Ricardo Vilela (Por), Onda, at 0:14
  • 13. Eduardo Gonzalo Ramirez (Esp), Velo-Club La Pomme Marseille, at 0:18
  • 14. Alejandro Marque Porto (Esp), Onda, at 0:18
  • 15. Daniel Eduardo Moreira Silva (Por), Onda, at 0:24
  • 16. Joao Cabreira (Por), Onda, at 0:24
  • 17. Sergio Ferreira Sousa (Por), Rabobank Continental Team, at 0:30
  • 18. Jose Vicente Toribio Alcolea (Esp), Andalucia Caja Granada, at 0:33
  • 19. Vicente David Bernabeu Armengol (Esp), Andalucia Caja Granada, at 0:35
  • 20. Bruno Silva (Por), La-Antarte, at 0:38
  • 21. Hugo Sabido (Por), La-Antarte, at 0:44
  • 22. Sergey Firsanov (Rus), Itera-Katusha, at 1:05
  • 23. Delio Fernandez Cruz (Esp), Onda, at 1:10
  • 24. David Da Silva Livramento (Por), Palmeiras Resort-Prio, at 1:36
  • 25. Alfredo Balloni (Ita), Lampre-ISD, at 1:46
  • 26. Oleg Chuzhda (Ukr), Caja Rural, at 1:55
  • 27. Matteo Rabottini (Ita), Farnese Vini-Neri Sottoli, at 1:55
  • 28. Andrei Krasilnikau (Blr), Chipotle Development Team, at 1:59
  • 29. Lachlan David Morton (Aus), Chipotle Development Team, at 1:59
  • 30. César Fonte (Por), Rabobank Continental Team, at 1:59
  • 31. Robbie Squire (USA), Chipotle Development Team, at 2:04
  • 32. Micael Isidoro (Por), at 2:11
  • 33. Ruben Martinez (Esp), Caja Rural, at 2:21
  • 34. Danail Andonov Petrov (Bul), Konya Torku Seker Spor-Vivelo, at 2:34
  • 35. Henrique Casimiro (Por), Palmeiras Resort-Prio, at 2:34
  • 36. Higinio Fernandez (Esp), Caja Rural, at 2:34
  • 37. Guilherme Lourenco (Por), at 2:51
  • 38. Viacheslav Kuznetsov (Rus), Itera-Katusha, at 2:56
  • 39. Pablo Lechuga Rodriguez (Esp), Andalucia Caja Granada, at 3:05
  • 40. Jóni Brandão (Por), at 3:12
  • 41. Javier Chacon (Esp), Andalucia Caja Granada, at 3:12
  • 42. Filipe Duarte Sousa Cardoso (Por), Rabobank Continental Team, at 4:01
  • 43. Davide Ricci Bitti (Ita), Farnese Vini-Neri Sottoli, at 4:34
  • 44. Thomas Tiozzo (Ita), Lampre-ISD, at 4:34
  • 45. Paul Keneppers (Ned), Caja Rural, at 4:34
  • 46. Toms Skujinš (Lat), Velo-Club La Pomme Marseille, at 5:01
  • 47. Diego Caccia (Ita), Farnese Vini-Neri Sottoli, at 5:10
  • 48. G. Luca Mirenda (Ita), Farnese Vini-Neri Sottoli, at 5:54
  • 49. Manuel Ortega Ocana (Esp), Andalucia Caja Granada, at 6:19
  • 50. Samuel José Rodrigues Caldeira (Por), Palmeiras Resort-Prio, at 6:25
  • 51. André Domingos (Por), at 6:25
  • 52. Celio Cristiano Sousa (Por), Onda, at 6:25
  • 53. Pavel Kochetkov (Rus), Itera-Katusha, at 7:27
  • 54. Vitaliy Buts (Ukr), Lampre-ISD, at 7:27
  • 55. Bruno Saraiva (Por), at 7:27
  • 56. Sergei Rudaskov (Rus), Itera-Katusha, at 7:27
  • 57. Marcio Barbosa (Por), La-Antarte, at 7:27
  • 58. Bruno Antonio Ferreira Pinto (Por), Rabobank Continental Team, at 7:27
  • 59. Rui Vinhas (Por), La-Antarte, at 8:27
  • 60. Hélder Leal (Por), at 8:27
  • 61. Luis Afonso (Por), at 8:27
  • 62. Daniel Mestre (Por), Palmeiras Resort-Prio, at 8:27
  • 63. Valter Coutinho (Por), at 8:27
  • 64. Thomas Dekker (Ned), Chipotle Development Team, at 8:27
  • 65. Evaldas Siskevicius (Ltu), Velo-Club La Pomme Marseille, at 8:27
  • 66. Thomas Vaubourzeix (Fra), Velo-Club La Pomme Marseille, at 8:27
  • 67. Benjamin Giraud (Fra), Velo-Club La Pomme Marseille, at 8:27
  • 68. Dmitriy Kosyakov (Rus), Itera-Katusha, at 8:27
  • 69. Yohan Cauquil (Fra), Velo-Club La Pomme Marseille, at 8:27
  • 70. Jacob Rathe (USA), Chipotle Development Team, at 8:27
  • 71. Hugo De Matos Sancho (Por), La-Antarte, at 8:27
  • 72. Fabricio Ferrari (Uru), Caja Rural, at 8:27
  • 73. Luis Filipe Albino Silva (Por), Palmeiras Resort-Prio, at 8:27
  • 74. Raymond Kreder (Ned), Chipotle Development Team, at 8:27
  • 75. Sergio Carrasco Garcia (Esp), Andalucia Caja Granada, at 9:37
  • 76. Aitor Perez Arrieta (Esp), Lampre-ISD, at 9:41
  • 77. Raul Alarcon Garcia (Esp), Rabobank Continental Team, at 10:14
  • 78. Antonio Filipe Oliveira Amorim (Por), Rabobank Continental Team, at 10:14
  • 79. Antonio Carvalho (Por), at 10:14
  • 80. Andrei Solomennikov (Rus), Itera-Katusha, at 10:20
  • 81. Massimo Graziato (Ita), Lampre-ISD, at 10:20
  • 82. Timofey Kritskiy (Rus), Itera-Katusha, at 10:26
  • 83. Diego Milan Jimenez (Esp), Caja Rural, at 12:24
  • 84. Jose Luis Cano (Esp), Andalucia Caja Granada, at 12:24
  • 85. Julian Sanchez Pimienta (Esp), Caja Rural, at 12:24
  • 86. Robert Bush (USA), Chipotle Development Team, at 12:44
  • 87. Bruno Matos Sancho (Por), La-Antarte, at 12:44
  • 88. Alex Howes (USA), Chipotle Development Team, at 12:44
  • 89. Juan Javier Estrada Ruiz (Esp), Andalucia Caja Granada, at 13:08
  • 90. Daniel Diaz (Arg), Velo-Club La Pomme Marseille, at 13:08
  • 91. David De La Cruz Melgarejo (Esp), Caja Rural, at 13:51
  • 92. Tomas Swift Metcalfe (Gbr), Palmeiras Resort-Prio, at 14:05
  • 93. Alexandr Prishpetnyy (Rus), Itera-Katusha, at 14:25
  • 94. Alberto Morras (Esp), Onda, at 15:32
  • 95. Ion Pardo (Esp), Onda, at 15:32
  • 96. Eloy Ruiz Pinto (Esp), Andalucia Caja Granada, at 15:32
  • 97. Carlos Baltazar (Por), Rabobank Continental Team, at 16:41
  • 98. Mustafa Sayar (Tur), Konya Torku Seker Spor-Vivelo, at 25:02
  • 99. Vitaliy Kondrut (Ukr), Lampre-ISD, at 26:04
  • 100. Mikhail Antonov (Rus), Itera-Katusha, at 32:18
  • 101. Justin Jules (Fra), Velo-Club La Pomme Marseille, at 34:01
  • 102. Thomas Scully (Nzl), Chipotle Development Team, at 34:36
  • 103. Balint Szeghalmi (Hun), Lampre-ISD, at 36:48
  • 104. Otavio Didier Bulgarelli (Bra), Farnese Vini-Neri Sottoli, at 37:47
  • 105. Andrea Guardini (Ita), Farnese Vini-Neri Sottoli, at 37:47
  • DNF: Helder Oliveira (Por), Onda, at
  • DNF: Emanuel Vona (Ita), Farnese Vini-Neri Sottoli, at
  • DNF: Svetoslav Tchanliev Kirilov (Bul), Konya Torku Seker Spor-Vivelo, at
  • DNF: Stanislav Zaraliev (Bul), Konya Torku Seker Spor-Vivelo, at
  • DNF: Daniel Petrov (Bul), Konya Torku Seker Spor-Vivelo, at
  • DNF: Edgar Miguel Lemos Pinto (Por), La-Antarte, at
  • DNF: Evgeni Gerganov (Bul), Konya Torku Seker Spor-Vivelo, at
  • DNF: Roberto De Patre (Ita), Farnese Vini-Neri Sottoli, at

  • 1. Sergio Miguel Vieira Ribeiro (Por), Rabobank Continental Team, 9:46:16
  • 2. Francesco Gavazzi (Ita), Lampre-ISD, at 0:12
  • 3. Hernani Broco (Por), La-Antarte, at 0:24
  • 4. Alessandro Bisolti (Ita), Farnese Vini-Neri Sottoli, at 0:25
  • 5. Julien Antomarchi (Fra), Velo-Club La Pomme Marseille, at 0:27
  • 6. Andre Fernando S. Martins Cardoso (Por), Palmeiras Resort-Prio, at 0:32
  • 7. Ricardo Vilela (Por), Onda, at 0:33
  • 8. Virgilio Martins Dos Santos (Por), La-Antarte, at 0:35
  • 9. Ricardo Mestre (Por), Palmeiras Resort-Prio, at 0:36
  • 10. Rui Miguel Sousa Barbosa (Por), Rabobank Continental Team, at 0:38
  • 11. Garikoitz Bravo Oiarbide (Esp), Caja Rural, at 0:38
  • 12. Alejandro Marque Porto (Esp), Onda, at 0:40
  • 13. Nelson Victorino (Por), Palmeiras Resort-Prio, at 0:44
  • 14. Sergio Ferreira Sousa (Por), Rabobank Continental Team, at 0:49
  • 15. Eduardo Gonzalo Ramirez (Esp), Velo-Club La Pomme Marseille, at 0:49
  • 16. Daniel Eduardo Moreira Silva (Por), Onda, at 0:50
  • 17. Joao Cabreira (Por), Onda, at 0:54
  • 18. Bruno Silva (Por), La-Antarte, at 0:56
  • 19. Hugo Sabido (Por), La-Antarte, at 0:56
  • 20. Jose Vicente Toribio Alcolea (Esp), Andalucia Caja Granada, at 0:58
  • 21. Vicente David Bernabeu Armengol (Esp), Andalucia Caja Granada, at 1:03
  • 22. Delio Fernandez Cruz (Esp), Onda, at 1:33
  • 23. Sergey Firsanov (Rus), Itera-Katusha, at 1:34
  • 24. David Da Silva Livramento (Por), Palmeiras Resort-Prio, at 2:07
  • 25. Alfredo Balloni (Ita), Lampre-ISD, at 2:09
  • 26. Oleg Chuzhda (Ukr), Caja Rural, at 2:18
  • 27. Matteo Rabottini (Ita), Farnese Vini-Neri Sottoli, at 2:28
  • 28. Andrei Krasilnikau (Blr), Chipotle Development Team, at 2:29
  • 29. Lachlan David Morton (Aus), Chipotle Development Team, at 2:32
  • 30. César Fonte (Por), Rabobank Continental Team, at 2:38
  • 31. Micael Isidoro (Por), at 2:42
  • 32. Robbie Squire (USA), Chipotle Development Team, at 2:42
  • 33. Ruben Martinez (Esp), Caja Rural, at 2:51
  • 34. Danail Andonov Petrov (Bul), Konya Torku Seker Spor-Vivelo, at 2:58
  • 35. Henrique Casimiro (Por), Palmeiras Resort-Prio, at 3:02
  • 36. Higinio Fernandez (Esp), Caja Rural, at 3:03
  • 37. Guilherme Lourenco (Por), at 3:19
  • 38. Pablo Lechuga Rodriguez (Esp), Andalucia Caja Granada, at 3:30
  • 39. Viacheslav Kuznetsov (Rus), Itera-Katusha, at 3:30
  • 40. Javier Chacon (Esp), Andalucia Caja Granada, at 3:39
  • 41. Jóni Brandão (Por), at 3:48
  • 42. Filipe Duarte Sousa Cardoso (Por), Rabobank Continental Team, at 4:17
  • 43. Davide Ricci Bitti (Ita), Farnese Vini-Neri Sottoli, at 4:46
  • 44. Thomas Tiozzo (Ita), Lampre-ISD, at 5:00
  • 45. Paul Keneppers (Ned), Caja Rural, at 5:03
  • 46. Toms Skujinš (Lat), Velo-Club La Pomme Marseille, at 5:26
  • 47. Diego Caccia (Ita), Farnese Vini-Neri Sottoli, at 5:36
  • 48. G. Luca Mirenda (Ita), Farnese Vini-Neri Sottoli, at 6:21
  • 49. Manuel Ortega Ocana (Esp), Andalucia Caja Granada, at 6:40
  • 50. Celio Cristiano Sousa (Por), Onda, at 6:53
  • 51. André Domingos (Por), at 6:55
  • 52. Marcio Barbosa (Por), La-Antarte, at 7:47
  • 53. Sergei Rudaskov (Rus), Itera-Katusha, at 7:53
  • 54. Bruno Saraiva (Por), at 7:56
  • 55. Pavel Kochetkov (Rus), Itera-Katusha, at 7:57
  • 56. Vitaliy Buts (Ukr), Lampre-ISD, at 8:12
  • 57. Fabricio Ferrari (Uru), Caja Rural, at 8:47
  • 58. Thomas Dekker (Ned), Chipotle Development Team, at 8:49
  • 59. Bruno Antonio Ferreira Pinto (Por), Rabobank Continental Team, at 8:49
  • 60. Benjamin Giraud (Fra), Velo-Club La Pomme Marseille, at 8:50
  • 61. Jacob Rathe (USA), Chipotle Development Team, at 8:50
  • 62. Daniel Mestre (Por), Palmeiras Resort-Prio, at 8:50
  • 63. Thomas Vaubourzeix (Fra), Velo-Club La Pomme Marseille, at 8:51
  • 64. Rui Vinhas (Por), La-Antarte, at 8:54
  • 65. Raymond Kreder (Ned), Chipotle Development Team, at 8:55
  • 66. Yohan Cauquil (Fra), Velo-Club La Pomme Marseille, at 8:59
  • 67. Dmitriy Kosyakov (Rus), Itera-Katusha, at 9:00
  • 68. Hélder Leal (Por), at 9:01
  • 69. Valter Coutinho (Por), at 9:03
  • 70. Luis Afonso (Por), at 9:04
  • 71. Evaldas Siskevicius (Ltu), Velo-Club La Pomme Marseille, at 9:18
  • 72. Luis Filipe Albino Silva (Por), Palmeiras Resort-Prio, at 9:27
  • 73. Hugo De Matos Sancho (Por), La-Antarte, at 9:48
  • 74. Aitor Perez Arrieta (Esp), Lampre-ISD, at 10:02
  • 75. Sergio Carrasco Garcia (Esp), Andalucia Caja Granada, at 10:39
  • 76. Raul Alarcon Garcia (Esp), Rabobank Continental Team, at 10:40
  • 77. Antonio Carvalho (Por), at 10:41
  • 78. Andrei Solomennikov (Rus), Itera-Katusha, at 10:43
  • 79. Timofey Kritskiy (Rus), Itera-Katusha, at 10:48
  • 80. Antonio Filipe Oliveira Amorim (Por), Rabobank Continental Team, at 11:33
  • 81. Massimo Graziato (Ita), Lampre-ISD, at 11:42
  • 82. Diego Milan Jimenez (Esp), Caja Rural, at 12:48
  • 83. Jose Luis Cano (Esp), Andalucia Caja Granada, at 12:51
  • 84. Julian Sanchez Pimienta (Esp), Caja Rural, at 13:03
  • 85. Bruno Matos Sancho (Por), La-Antarte, at 13:08
  • 86. Alex Howes (USA), Chipotle Development Team, at 13:09
  • 87. Robert Bush (USA), Chipotle Development Team, at 13:10
  • 88. Daniel Diaz (Arg), Velo-Club La Pomme Marseille, at 13:32
  • 89. Juan Javier Estrada Ruiz (Esp), Andalucia Caja Granada, at 13:54
  • 90. David De La Cruz Melgarejo (Esp), Caja Rural, at 14:22
  • 91. Tomas Swift Metcalfe (Gbr), Palmeiras Resort-Prio, at 14:39
  • 92. Alexandr Prishpetnyy (Rus), Itera-Katusha, at 14:58
  • 93. Alberto Morras (Esp), Onda, at 15:59
  • 94. Eloy Ruiz Pinto (Esp), Andalucia Caja Granada, at 16:03
  • 95. Ion Pardo (Esp), Onda, at 16:54
  • 96. Carlos Baltazar (Por), Rabobank Continental Team, at 17:58
  • 97. Samuel José Rodrigues Caldeira (Por), Palmeiras Resort-Prio, at 20:42
  • 98. Mustafa Sayar (Tur), Konya Torku Seker Spor-Vivelo, at 25:59
  • 99. Vitaliy Kondrut (Ukr), Lampre-ISD, at 26:35
  • 100. Justin Jules (Fra), Velo-Club La Pomme Marseille, at 34:30
  • 101. Balint Szeghalmi (Hun), Lampre-ISD, at 38:18
  • 102. Andrea Guardini (Ita), Farnese Vini-Neri Sottoli, at 38:19
  • 103. Mikhail Antonov (Rus), Itera-Katusha, at 45:01
  • 104. Thomas Scully (Nzl), Chipotle Development Team, at 51:54
  • 105. Otavio Didier Bulgarelli (Bra), Farnese Vini-Neri Sottoli, at 55:10