Become a Member

Get access to more than 30 brands, premium video, exclusive content, events, mapping, and more.

Already have an account? Sign In

Become a Member

Get access to more than 30 brands, premium video, exclusive content, events, mapping, and more.

Already have an account? Sign In

Brands

Road

2011 Tour of Portugal results, stage 1

Stage 1 1. Sergio Miguel Vieira Ribeiro (Por), Rabobank Continental Team, at 4:35:06 2. Francesco Gavazzi (Ita), Lampre-ISD, s.t. 3. Antonio Carvalho (Por), s.t. 4. Emanuel Vona (Ita), Farnese Vini-Neri Sottoli, s.t. 5. Diego Milan Jimenez (Esp), Caja Rural, s.t. GC 1. Sergio Miguel Vieira Ribeiro (Por), Rabobank Continental Team, 4:38:10 2. Davide Ricci Bitti (Ita), Farnese Vini-Neri Sottoli, s.t. 3. Hugo Sabido (Por), La-Antarte, s.t. 4. Francesco Gavazzi (Ita), Lampre-ISD, at 0:04 5. Filipe Duarte Sousa Cardoso (Por), Rabobank Continental Team, at 0:05

Don't miss a moment from Paris-Roubaix and Unbound Gravel, to the Giro d’Italia, Tour de France, Vuelta a España, and everything in between when you join Outside+.

  • 1. Sergio Miguel Vieira Ribeiro (Por), Rabobank Continental Team, at 4:35:06
  • 2. Francesco Gavazzi (Ita), Lampre-ISD, s.t.
  • 3. Antonio Carvalho (Por), s.t.
  • 4. Emanuel Vona (Ita), Farnese Vini-Neri Sottoli, s.t.
  • 5. Diego Milan Jimenez (Esp), Caja Rural, s.t.
  • 6. Jose Luis Cano (Esp), Andalucia Caja Granada, s.t.
  • 7. Robert Bush (USA), Chipotle Development Team, s.t.
  • 8. Justin Jules (Fra), Velo-Club La Pomme Marseille, s.t.
  • 9. Delio Fernandez Cruz (Esp), Onda, s.t.
  • 10. Alejandro Marque Porto (Esp), Onda, s.t.
  • 11. Bruno Matos Sancho (Por), La-Antarte, s.t.
  • 12. Julien Antomarchi (Fra), Velo-Club La Pomme Marseille, s.t.
  • 13. Benjamin Giraud (Fra), Velo-Club La Pomme Marseille, s.t.
  • 14. Manuel Ortega Ocana (Esp), Andalucia Caja Granada, s.t.
  • 15. Raymond Kreder (Ned), Chipotle Development Team, s.t.
  • 16. David Da Silva Livramento (Por), Palmeiras Resort-Prio, s.t.
  • 17. Andrei Solomennikov (Rus), Itera-Katusha, s.t.
  • 18. Filipe Duarte Sousa Cardoso (Por), Rabobank Continental Team, s.t.
  • 19. Andrea Guardini (Ita), Farnese Vini-Neri Sottoli, s.t.
  • 20. Alfredo Balloni (Ita), Lampre-ISD, s.t.
  • 21. Ricardo Mestre (Por), Palmeiras Resort-Prio, s.t.
  • 22. Virgilio Martins Dos Santos (Por), La-Antarte, s.t.
  • 23. Hernani Broco (Por), La-Antarte, s.t.
  • 24. Garikoitz Bravo Oiarbide (Esp), Caja Rural, s.t.
  • 25. Hugo Sabido (Por), La-Antarte, s.t.
  • 26. Ruben Martinez (Esp), Caja Rural, s.t.
  • 27. Nelson Victorino (Por), Palmeiras Resort-Prio, s.t.
  • 28. Rui Miguel Sousa Barbosa (Por), Rabobank Continental Team, s.t.
  • 29. Marcio Barbosa (Por), La-Antarte, s.t.
  • 30. Bruno Saraiva (Por), s.t.
  • 31. Viacheslav Kuznetsov (Rus), Itera-Katusha, s.t.
  • 32. Sergio Ferreira Sousa (Por), Rabobank Continental Team, s.t.
  • 33. Andre Fernando S. Martins Cardoso (Por), Palmeiras Resort-Prio, s.t.
  • 34. Edgar Miguel Lemos Pinto (Por), La-Antarte, s.t.
  • 35. Bruno Silva (Por), La-Antarte, s.t.
  • 36. Matteo Rabottini (Ita), Farnese Vini-Neri Sottoli, s.t.
  • 37. Oleg Chuzhda (Ukr), Caja Rural, s.t.
  • 38. Pablo Lechuga Rodriguez (Esp), Andalucia Caja Granada, s.t.
  • 39. Jose Vicente Toribio Alcolea (Esp), Andalucia Caja Granada, s.t.
  • 40. Joao Cabreira (Por), Onda, s.t.
  • 41. Vicente David Bernabeu Armengol (Esp), Andalucia Caja Granada, s.t.
  • 42. Alessandro Bisolti (Ita), Farnese Vini-Neri Sottoli, s.t.
  • 43. Alex Howes (USA), Chipotle Development Team, s.t.
  • 44. Eduardo Gonzalo Ramirez (Esp), Velo-Club La Pomme Marseille, s.t.
  • 45. André Domingos (Por), s.t.
  • 46. Danail Andonov Petrov (Bul), Konya Torku Seker Spor-Vivelo, s.t.
  • 47. Robbie Squire (USA), Chipotle Development Team, s.t.
  • 48. Ricardo Vilela (Por), Onda, s.t.
  • 49. Sergey Firsanov (Rus), Itera-Katusha, s.t.
  • 50. Higinio Fernandez (Esp), Caja Rural, s.t.
  • 51. Daniel Diaz (Arg), Velo-Club La Pomme Marseille, s.t.
  • 52. César Fonte (Por), Rabobank Continental Team, s.t.
  • 53. Micael Isidoro (Por), s.t.
  • 54. Daniel Eduardo Moreira Silva (Por), Onda, s.t.
  • 55. Aitor Perez Arrieta (Esp), Lampre-ISD, s.t.
  • 56. Juan Javier Estrada Ruiz (Esp), Andalucia Caja Granada, s.t.
  • 57. Jóni Brandão (Por), s.t.
  • 58. Guilherme Lourenco (Por), s.t.
  • 59. Daniel Mestre (Por), Palmeiras Resort-Prio, s.t.
  • 60. Pavel Kochetkov (Rus), Itera-Katusha, s.t.
  • 61. Jacob Rathe (USA), Chipotle Development Team, s.t.
  • 62. Paul Keneppers (Ned), Caja Rural, s.t.
  • 63. Celio Cristiano Sousa (Por), Onda, s.t.
  • 64. Thomas Dekker (Ned), Chipotle Development Team, s.t.
  • 65. Andrei Krasilnikau (Blr), Chipotle Development Team, s.t.
  • 66. Alberto Morras (Esp), Onda, s.t.
  • 67. Sergei Rudaskov (Rus), Itera-Katusha, s.t.
  • 68. Diego Caccia (Ita), Farnese Vini-Neri Sottoli, s.t.
  • 69. Raul Alarcon Garcia (Esp), Rabobank Continental Team, s.t.
  • 70. Lachlan David Morton (Aus), Chipotle Development Team, s.t.
  • 71. Valter Coutinho (Por), s.t.
  • 72. Alexandr Prishpetnyy (Rus), Itera-Katusha, s.t.
  • 73. Henrique Casimiro (Por), Palmeiras Resort-Prio, s.t.
  • 74. Tomas Swift Metcalfe (Gbr), Palmeiras Resort-Prio, s.t.
  • 75. Fabricio Ferrari (Uru), Caja Rural, s.t.
  • 76. Yohan Cauquil (Fra), Velo-Club La Pomme Marseille, s.t.
  • 77. David De La Cruz Melgarejo (Esp), Caja Rural, s.t.
  • 78. Julian Sanchez Pimienta (Esp), Caja Rural, s.t.
  • 79. Timofey Kritskiy (Rus), Itera-Katusha, s.t.
  • 80. Toms Skujinš (Lat), Velo-Club La Pomme Marseille, s.t.
  • 81. G. Luca Mirenda (Ita), Farnese Vini-Neri Sottoli, s.t.
  • 82. Luis Afonso (Por), s.t.
  • 83. Davide Ricci Bitti (Ita), Farnese Vini-Neri Sottoli, s.t.
  • 84. Eloy Ruiz Pinto (Esp), Andalucia Caja Granada, s.t.
  • 85. Thomas Vaubourzeix (Fra), Velo-Club La Pomme Marseille, s.t.
  • 86. Javier Chacon (Esp), Andalucia Caja Granada, s.t.
  • 87. Vitaliy Kondrut (Ukr), Lampre-ISD, s.t.
  • 88. Hélder Leal (Por), s.t.
  • 89. Dmitriy Kosyakov (Rus), Itera-Katusha, s.t.
  • 90. Rui Vinhas (Por), La-Antarte, s.t.
  • 91. Thomas Tiozzo (Ita), Lampre-ISD, s.t.
  • 92. Sergio Carrasco Garcia (Esp), Andalucia Caja Granada, at 0:22
  • 93. Vitaliy Buts (Ukr), Lampre-ISD, at 0:22
  • 94. Mustafa Sayar (Tur), Konya Torku Seker Spor-Vivelo, at 0:25
  • 95. Evaldas Siskevicius (Ltu), Velo-Club La Pomme Marseille, at 0:25
  • 96. Evgeni Gerganov (Bul), Konya Torku Seker Spor-Vivelo, at 0:25
  • 97. Luis Filipe Albino Silva (Por), Palmeiras Resort-Prio, at 0:29
  • 98. Ion Pardo (Esp), Onda, at 0:47
  • 99. Balint Szeghalmi (Hun), Lampre-ISD, at 0:47
  • 100. Hugo De Matos Sancho (Por), La-Antarte, at 0:49
  • 101. Antonio Filipe Oliveira Amorim (Por), Rabobank Continental Team, at 0:52
  • 102. Bruno Antonio Ferreira Pinto (Por), Rabobank Continental Team, at 0:52
  • 103. Carlos Baltazar (Por), Rabobank Continental Team, at 0:54
  • 104. Massimo Graziato (Ita), Lampre-ISD, at 0:54
  • 105. Mikhail Antonov (Rus), Itera-Katusha, at 12:11
  • 106. Samuel José Rodrigues Caldeira (Por), Palmeiras Resort-Prio, at 13:56
  • 107. Stanislav Zaraliev (Bul), Konya Torku Seker Spor-Vivelo, at 16:50
  • 108. Otavio Didier Bulgarelli (Bra), Farnese Vini-Neri Sottoli, at 16:50
  • 109. Daniel Petrov (Bul), Konya Torku Seker Spor-Vivelo, at 16:50
  • 110. Svetoslav Tchanliev Kirilov (Bul), Konya Torku Seker Spor-Vivelo, at 16:50
  • 111. Thomas Scully (Nzl), Chipotle Development Team, at 16:50
  • 112. Roberto De Patre (Ita), Farnese Vini-Neri Sottoli, at 16:50
  • 113. Helder Oliveira (Por), Onda, at 17:56
  • DQ: Muhammet Atalay (Tur), Konya Torku Seker Spor-Vivelo, at 39:13
  • DNF: Serhat Sert (Tur), Konya Torku Seker Spor-Vivelo
  • DNF: Selcuk Turkcetin (Tur), Konya Torku Seker Spor-Vivelo

  • 1. Sergio Miguel Vieira Ribeiro (Por), Rabobank Continental Team, 4:38:10
  • 2. Davide Ricci Bitti (Ita), Farnese Vini-Neri Sottoli, s.t.
  • 3. Hugo Sabido (Por), La-Antarte, s.t.
  • 4. Francesco Gavazzi (Ita), Lampre-ISD, at 0:04
  • 5. Filipe Duarte Sousa Cardoso (Por), Rabobank Continental Team, at 0:05
  • 6. Bruno Silva (Por), La-Antarte, at 0:06
  • 7. Sergio Ferreira Sousa (Por), Rabobank Continental Team, at 0:07
  • 8. Ricardo Vilela (Por), Onda, at 0:07
  • 9. Hernani Broco (Por), La-Antarte, at 0:08
  • 10. Virgilio Martins Dos Santos (Por), La-Antarte, at 0:09
  • 11. Edgar Miguel Lemos Pinto (Por), La-Antarte, at 0:09
  • 12. Manuel Ortega Ocana (Esp), Andalucia Caja Granada, at 0:09
  • 13. Thomas Dekker (Ned), Chipotle Development Team, at 0:10
  • 14. Timofey Kritskiy (Rus), Itera-Katusha, at 0:10
  • 15. Aitor Perez Arrieta (Esp), Lampre-ISD, at 0:10
  • 16. Alejandro Marque Porto (Esp), Onda, at 0:10
  • 17. Fabricio Ferrari (Uru), Caja Rural, at 0:10
  • 18. Benjamin Giraud (Fra), Velo-Club La Pomme Marseille, at 0:11
  • 19. Delio Fernandez Cruz (Esp), Onda, at 0:11
  • 20. Jacob Rathe (USA), Chipotle Development Team, at 0:11
  • 21. Julien Antomarchi (Fra), Velo-Club La Pomme Marseille, at 0:11
  • 22. Marcio Barbosa (Por), La-Antarte, at 0:11
  • 23. Oleg Chuzhda (Ukr), Caja Rural, at 0:11
  • 24. Daniel Mestre (Por), Palmeiras Resort-Prio, at 0:11
  • 25. Alfredo Balloni (Ita), Lampre-ISD, at 0:11
  • 26. Andrei Solomennikov (Rus), Itera-Katusha, at 0:11
  • 27. Diego Milan Jimenez (Esp), Caja Rural, at 0:12
  • 28. Thomas Vaubourzeix (Fra), Velo-Club La Pomme Marseille, at 0:12
  • 29. Daniel Diaz (Arg), Velo-Club La Pomme Marseille, at 0:12
  • 30. Bruno Matos Sancho (Por), La-Antarte, at 0:12
  • 31. Danail Andonov Petrov (Bul), Konya Torku Seker Spor-Vivelo, at 0:12
  • 32. Garikoitz Bravo Oiarbide (Esp), Caja Rural, at 0:12
  • 33. Pablo Lechuga Rodriguez (Esp), Andalucia Caja Granada, at 0:13
  • 34. Emanuel Vona (Ita), Farnese Vini-Neri Sottoli, at 0:13
  • 35. Alex Howes (USA), Chipotle Development Team, at 0:13
  • 36. Alessandro Bisolti (Ita), Farnese Vini-Neri Sottoli, at 0:13
  • 37. Jose Vicente Toribio Alcolea (Esp), Andalucia Caja Granada, at 0:13
  • 38. Toms Skujinš (Lat), Velo-Club La Pomme Marseille, at 0:13
  • 39. Thomas Tiozzo (Ita), Lampre-ISD, at 0:14
  • 40. Diego Caccia (Ita), Farnese Vini-Neri Sottoli, at 0:14
  • 41. Daniel Eduardo Moreira Silva (Por), Onda, at 0:14
  • 42. Robert Bush (USA), Chipotle Development Team, at 0:14
  • 43. Sergei Rudaskov (Rus), Itera-Katusha, at 0:14
  • 44. Rui Vinhas (Por), La-Antarte, at 0:15
  • 45. G. Luca Mirenda (Ita), Farnese Vini-Neri Sottoli, at 0:15
  • 46. Alberto Morras (Esp), Onda, at 0:15
  • 47. Rui Miguel Sousa Barbosa (Por), Rabobank Continental Team, at 0:15
  • 48. Jose Luis Cano (Esp), Andalucia Caja Granada, at 0:15
  • 49. Ricardo Mestre (Por), Palmeiras Resort-Prio, at 0:15
  • 50. Antonio Carvalho (Por), at 0:15
  • 51. Guilherme Lourenco (Por), at 0:16
  • 52. Vicente David Bernabeu Armengol (Esp), Andalucia Caja Granada, at 0:16
  • 53. Celio Cristiano Sousa (Por), Onda, at 0:16
  • 54. Raymond Kreder (Ned), Chipotle Development Team, at 0:16
  • 55. Henrique Casimiro (Por), Palmeiras Resort-Prio, at 0:16
  • 56. Javier Chacon (Esp), Andalucia Caja Granada, at 0:16
  • 57. Andre Fernando S. Martins Cardoso (Por), Palmeiras Resort-Prio, at 0:16
  • 58. Raul Alarcon Garcia (Esp), Rabobank Continental Team, at 0:17
  • 59. Sergey Firsanov (Rus), Itera-Katusha, at 0:17
  • 60. Justin Jules (Fra), Velo-Club La Pomme Marseille, at 0:17
  • 61. Paul Keneppers (Ned), Caja Rural, at 0:17
  • 62. Higinio Fernandez (Esp), Caja Rural, at 0:17
  • 63. Bruno Saraiva (Por), at 0:17
  • 64. Joao Cabreira (Por), Onda, at 0:18
  • 65. Ruben Martinez (Esp), Caja Rural, at 0:18
  • 66. Andrei Krasilnikau (Blr), Chipotle Development Team, at 0:18
  • 67. André Domingos (Por), at 0:18
  • 68. Pavel Kochetkov (Rus), Itera-Katusha, at 0:18
  • 69. Nelson Victorino (Por), Palmeiras Resort-Prio, at 0:18
  • 70. David Da Silva Livramento (Por), Palmeiras Resort-Prio, at 0:19
  • 71. Vitaliy Kondrut (Ukr), Lampre-ISD, at 0:19
  • 72. Eloy Ruiz Pinto (Esp), Andalucia Caja Granada, at 0:19
  • 73. Micael Isidoro (Por), at 0:19
  • 74. Eduardo Gonzalo Ramirez (Esp), Velo-Club La Pomme Marseille, at 0:19
  • 75. Andrea Guardini (Ita), Farnese Vini-Neri Sottoli, at 0:20
  • 76. Yohan Cauquil (Fra), Velo-Club La Pomme Marseille, at 0:20
  • 77. Matteo Rabottini (Ita), Farnese Vini-Neri Sottoli, at 0:21
  • 78. Lachlan David Morton (Aus), Chipotle Development Team, at 0:21
  • 79. Alexandr Prishpetnyy (Rus), Itera-Katusha, at 0:21
  • 80. Dmitriy Kosyakov (Rus), Itera-Katusha, at 0:21
  • 81. David De La Cruz Melgarejo (Esp), Caja Rural, at 0:22
  • 82. Tomas Swift Metcalfe (Gbr), Palmeiras Resort-Prio, at 0:22
  • 83. Viacheslav Kuznetsov (Rus), Itera-Katusha, at 0:22
  • 84. Hélder Leal (Por), at 0:22
  • 85. Juan Javier Estrada Ruiz (Esp), Andalucia Caja Granada, at 0:24
  • 86. Jóni Brandão (Por), at 0:24
  • 87. Valter Coutinho (Por), at 0:24
  • 88. Luis Afonso (Por), at 0:25
  • 89. Robbie Squire (USA), Chipotle Development Team, at 0:26
  • 90. Julian Sanchez Pimienta (Esp), Caja Rural, at 0:27
  • 91. César Fonte (Por), Rabobank Continental Team, at 0:29
  • 92. Vitaliy Buts (Ukr), Lampre-ISD, at 0:33
  • 93. Evaldas Siskevicius (Ltu), Velo-Club La Pomme Marseille, at 0:39
  • 94. Mustafa Sayar (Tur), Konya Torku Seker Spor-Vivelo, at 0:45
  • 95. Evgeni Gerganov (Bul), Konya Torku Seker Spor-Vivelo, at 0:47
  • 96. Luis Filipe Albino Silva (Por), Palmeiras Resort-Prio, at 0:48
  • 97. Sergio Carrasco Garcia (Esp), Andalucia Caja Granada, at 0:50
  • 98. Ion Pardo (Esp), Onda, at 1:00
  • 99. Carlos Baltazar (Por), Rabobank Continental Team, at 1:05
  • 100. Antonio Filipe Oliveira Amorim (Por), Rabobank Continental Team, at 1:07
  • 101. Hugo De Matos Sancho (Por), La-Antarte, at 1:09
  • 102. Bruno Antonio Ferreira Pinto (Por), Rabobank Continental Team, at 1:10
  • 103. Massimo Graziato (Ita), Lampre-ISD, at 1:10
  • 104. Balint Szeghalmi (Hun), Lampre-ISD, at 1:18
  • 105. Mikhail Antonov (Rus), Itera-Katusha, at 12:31
  • 106. Samuel José Rodrigues Caldeira (Por), Palmeiras Resort-Prio, at 14:05
  • 107. Thomas Scully (Nzl), Chipotle Development Team, at 17:06
  • 108. Otavio Didier Bulgarelli (Bra), Farnese Vini-Neri Sottoli, at 17:11
  • 109. Stanislav Zaraliev (Bul), Konya Torku Seker Spor-Vivelo, at 17:14
  • 110. Roberto De Patre (Ita), Farnese Vini-Neri Sottoli, at 17:15
  • 111. Svetoslav Tchanliev Kirilov (Bul), Konya Torku Seker Spor-Vivelo, at 17:21
  • 112. Daniel Petrov (Bul), Konya Torku Seker Spor-Vivelo, at 17:21
  • 113. Helder Oliveira (Por), Onda, at 18:18