Road

2011 Tirreno-Adriatico startlist

2011 Tirreno-Adriatico startlist

  • ACQUA & SAPONE ITA
  • 1 GARZELLI Stefano ITA
  • 2 CHTIOUI Rafai TUN
  • 3 CODOL Massimo ITA
  • 4 DONATI Alessandro ITA
  • 5 MARZOLI Ruggero ITA
  • 6 MIHOLJEVIC Vladimir CRO
  • 7 NAPOLITANO Danilo ITA
  • 8 PRONI Alessandro ITA
  • Director: GINI Franco
  • AG2R LA MONDIALE FRA
  • 11 NOCENTINI Rinaldo ITA
  • 12 CHEREL Mikael FRA
  • 13 ELMIGER Martin SUI
  • 14 HINAULT Sébastien FRA
  • 15 KRIVTSOV Yuriy UKR
  • 16 LELAY David FRA
  • 17 MONDORY Lloyd FRA
  • 18 MONTAGUTI Matteo ITA
  • Director: BIONDI Laurent
  • BMC RACING TEAM USA
  • 21 EVANS Cadel AUS
  • 22 BALLAN Alessandro ITA
  • 23 BURGHARDT Marcus GER
  • 24 HINCAPIE George USA
  • 25 SANTAMBROGIO Mauro ITA
  • 26 QUINZIATO Manuel ITA
  • 27 VAN AVERMAET Greg BEL
  • 28 SCHÄR Michael SUI
  • Director: BALDATO Fabio
  • EUSKALTEL – EUSKADI ESP
  • 31 MARTINEZ DE ESTEBAN Egoi ESP
  • 32 SESMA Daniel ESP
  • 33 CASTROVIEJO Nicolas Jonathan ESP
  • 34 ARAMENDIA LLORENTE Javier ESP
  • 35 IZAGUIRRE INSAUSTI Jon ESP
  • 36 VELASCO MURILLO Ivan ESP
  • 37 TXURRUKA Amets ESP
  • 38 OROZ UGALDE Juan Jose ESP
  • Director: ODRIOZOLA MUGARZA Jon
  • FARNESE VINI – NERI SOTTOLI ITA
  • 41 VISCONTI Giovanni ITA
  • 42 CACCIA Diego ITA
  • 43 FAILLI Francesco ITA
  • 44 GATTO Oscar ITA
  • 45 GIORDANI Leonardo ITA
  • 46 MAZZANTI Luca ITA
  • 47 NOE\’ Andrea ITA
  • 48 SINKEWITZ Patrik GER
  • Director: SCINTO Luca
  • HTC – HIGHROAD USA
  • 51 CAVENDISH Mark GBR
  • 52 ALBASINI Michael SUI
  • 53 EISEL Bernhard AUT
  • 54 GRABSCH Bert GER
  • 55 PINOTTI Marco ITA
  • 56 RENSHAW Mark AUS
  • 57 ROULSTON Hayden NZL
  • 58 VELITS Peter SVK
  • Director: PIVA Valerio
  • KATUSHA TEAM RUS
  • 61 POZZATO Filippo ITA
  • 62 CARUSO Giampaolo ITA
  • 63 DI LUCA Danilo ITA
  • 64 KOLOBNEV Alexandr RUS
  • 65 KUSCHYNSKI Aleksandr BLR
  • 66 MORENO FERNANDEZ Daniel ESP
  • 67 PAOLINI Luca ITA
  • 68 RODRIGUEZ OLIVER Joaquin ESP
  • Director: PISCINA Omar
  • LAMPRE – ISD ITA
  • 71 CUNEGO Damiano ITA
  • 72 SCARPONI Michele ITA
  • 73 PETACCHI Alessandro ITA
  • 74 BERTAGNOLLI Leonardo ITA
  • 75 HONDO Danilo GER
  • 76 MALORI Adriano ITA
  • 77 MORI Manuele ITA
  • 78 NIEMIEC Przemyslaw POL
  • Director: MAINI Orlando
  • LIQUIGAS – CANNONDALE ITA
  • 81 BASSO Ivan ITA
  • 82 NIBALI Vincenzo ITA
  • 83 BODNAR Maciej POL
  • 84 CARUSO Damiano ITA
  • 85 DALL\’ANTONIA Tiziano ITA
  • 86 GUARNIERI Jacopo ITA
  • 87 MARANGONI Alan ITA
  • 88 OSS Daniel ITA
  • Director: VOLPI Alberto
  • MOVISTAR TEAM ESP
  • 91 ARROYO DURAN David ESP
  • 92 AMADOR BAKKAZAKOVA Andrey CRC
  • 93 BRUSEGHIN Marzio ITA
  • 94 KIRYIENKA Vasili BLR
  • 95 KONOVALOVAS Ignatas LTU
  • 96 MADRAZO RUIZ Angel ESP
  • 97 SAMOILAU Branislau BLR
  • 98 VENTOSO ALBERDI Francisco J. ESP
  • Director: UNZUE LABIANO Eusebio
  • OMEGA PHARMA – LOTTO BEL
  • 101 GILBERT Philippe BEL
  • 102 GREIPEL André GER
  • 103 HANSEN Adam AUS
  • 104 KAISEN Olivier BEL
  • 105 LANG Sebastian GER
  • 106 REYNES MIMO Vicente ESP
  • 107 SIEBERG Marcel GER
  • 108 WILLEMS Frederik BEL
  • Director: DAMIANI Roberto
  • PRO TEAM ASTANA KAZ
  • 111 DAVIS Allan AUS
  • 112 GASPAROTTO Enrico ITA
  • 113 IGLINSKIY Maxim KAZ
  • 114 BAZAYEV Assan KAZ
  • 115 KIREYEV Roman KAZ
  • 116 LORENZETTO Mirco ITA
  • 117 STANGELJ Gorazd SLO
  • 118 CLARKE Simon AUS
  • Director:
  • QUICKSTEP CYCLING TEAM BEL
  • 121 BOONEN Tom BEL
  • 122 BANDIERA Marco ITA
  • 123 CHICCHI Francesco ITA
  • 124 DEVENYNS Dries BEL
  • 125 MALACARNE Davide ITA
  • 126 REDA Francesco ITA
  • 127 STAUFF Andreas GER
  • 128 TERPSTRA Niki NED
  • Director: PEETERS Wilfried
  • RABOBANK CYCLING TEAM NED
  • 131 FREIRE GOMEZ Oscar ESP
  • 132 BOOM Lars NED
  • 133 FLENS Rick NED
  • 134 GESINK Robert NED
  • 135 LANGEVELD Sebastian NED
  • 136 LEEZER Tom NED
  • 137 TANKINK Bram NED
  • 138 WYNANTS Maarten BEL
  • Director: BREUKINK Erik
  • SAXO BANK SUNGARD DEN
  • 141 NUYENS Nick BEL
  • 142 COOKE Baden AUS
  • 143 TANNER David AUS
  • 144 LARSSON Gustav Erik SWE
  • 145 HAEDO Juan José ARG
  • 146 MORKOV Michael DEN
  • 147 KLOSTERGAARD LARSEN Kasper DEN
  • 148 TOSATTO Matteo ITA
  • Director: RIIS Bjarne
  • SKY PROCYCLING GBR
  • 151 LÖVKVIST Thomas SWE
  • 152 ARVESEN Kurt-Asle NOR
  • 153 CUMMINGS Steven GBR
  • 154 FLECHA GIANNONI Juan Antonio ESP
  • 155 BOASSON HAGEN Edvald NOR
  • 156 HAYMAN Mathew AUS
  • 157 STANNARD Ian GBR
  • 158 SUTTON Christopher AUS
  • TEAM GARMIN – CERVELO USA
  • 161 HUSHOVD Thor NOR
  • 162 FARRAR Tyler USA
  • 163 NAVARDAUSKAS Ramunas LTU
  • 164 HAMMOND Roger GBR
  • 165 KLIER Andreas GER
  • 166 LANCASTER Brett AUS
  • 167 MILLAR David GBR
  • 168 WILSON Matthew AUS
  • Director: MARIE Lionel
  • TEAM LEOPARD – TREK LUX
  • 171 CANCELLARA Fabian SUI
  • 172 SCHLECK Andy LUX
  • 173 BENNATI Daniele ITA
  • 174 WEGMANN Fabian GER
  • 175 O’GRADY Stuart AUS
  • 176 POSTHUMA Joost NED
  • 177 VIGANO Davide ITA
  • 178 KLEMME Dominic GER
  • Director: GUERCILENA Luca
  • TEAM RADIOSHACK USA
  • 181 MCEWEN Robert AUS
  • 182 BEPPU Fumiyuki JPN
  • 183 HERMANS Ben BEL
  • 184 MACHADO Tiago POR
  • 185 MURAVYEV Dmitriy KAZ
  • 186 POPOVYCH Yaroslav UKR
  • 187 RAST Grégory SUI
  • 188 ROSSELER Sébastien BEL
  • Director: DEMOL Dirk
  • VACANSOLEIL – DCM PRO C.TEAM NED
  • 191 BOZIC Borut SLO
  • 192 DE GENDT Thomas BEL
  • 193 GARDEYN Gorik BEL
  • 194 MARCATO Marco ITA
  • 195 MOURIS Jens NED
  • 196 ONGARATO Alberto ITA
  • 197 SELVAGGI Mirko ITA
  • 198 VEUCHELEN Frederik BEL
  • Director: CORNELISSE Michel