Road

2011 Ruta del Sol results, stage 2

Stage 2: 1. Jonathan HIVERT, (FRA) Saur-Sojasun, in 4:20:25 2. Francisco José VENTOSO ALBERDI, (ESP), at s.t. 3. Oscar FREIRE GOMEZ, (ESP) Rabobank Cycling Team, at s.t. 4. Stijn DEVOLDER, (BEL), at s.t. 5. Serguei IVANOV, (RUS) Team Katusha, at s.t. GC: 1. Markel IRIZAR ARANBURU, (ESP) Team RadioShack, in 4:29:53 2. Jurgen VAN DEN BROECK, (BEL) Omega Pharma-Lotto, at 1 3. Levi LEIPHEIMER, (USA) Team RadioShack, at 2 4. Jerome COPPEL, (FRA) Saur-Sojasun, at 3 5. Luis PASAMONTES RODRIGUEZ, (ESP), at 8

Ruta del Sol race report

Stage 2

  • 1. Jonathan HIVERT, (FRA) Saur-Sojasun, in 4:20:25
  • 2. Francisco José VENTOSO ALBERDI, (ESP), at s.t.
  • 3. Oscar FREIRE GOMEZ, (ESP) Rabobank Cycling Team, at s.t.
  • 4. Stijn DEVOLDER, (BEL), at s.t.
  • 5. Serguei IVANOV, (RUS) Team Katusha, at s.t.
  • 6. Luis PASAMONTES RODRIGUEZ, (ESP), at s.t.
  • 7. Juan Jose COBO ACEBO, (ESP), at s.t.
  • 8. Jurgen VAN DEN BROECK, (BEL) Omega Pharma-Lotto, at s.t.
  • 9. Jose Alberto BENITEZ ROMAN, (ESP), at s.t.
  • 10. Christian KNEES, (GER) Team Sky, at s.t.
  • 11. Christopher FROOME, (GBR) Team Sky, at s.t.
  • 12. Marco MARCATO, (ITA), at s.t.
  • 13. Leopold KONIG, (CZE), at s.t.
  • 14. Arkaitz DURAN AROCA, (ESP), at s.t.
  • 15. Bartosz HUZARSKI, (POL), at s.t.
  • 16. Marcos GARCIA, (ESP) Heraklion-Nessebar, at s.t.
  • 17. Gert DOCKX, (BEL) Omega Pharma-Lotto, at s.t.
  • 18. Peio BILBAO, (ESP) Orbea, at s.t.
  • 19. Frank SCHLECK, (LUX), at s.t.
  • 20. Haimar ZUBELDIA AGIRRE, (ESP) Team RadioShack, at s.t.
  • 21. Jerome COPPEL, (FRA) Saur-Sojasun, at s.t.
  • 22. Ivan ROVNY, (RUS) Team RadioShack, at s.t.
  • 23. Yury TROFIMOV, (RUS) Team Katusha, at s.t.
  • 24. Benat INTXAUSTI ELORRIAGA, (ESP), at s.t.
  • 25. Markel IRIZAR ARANBURU, (ESP) Team RadioShack, at s.t.
  • 26. Jan BAKELANDTS, (BEL) Omega Pharma-Lotto, at s.t.
  • 27. Francis DE GREEF, (BEL) Omega Pharma-Lotto, at s.t.
  • 28. Xabier ZANDIO ECHAIDE, (ESP) Team Sky, at s.t.
  • 29. Samuel SANCHEZ GONZALEZ, (ESP) Euskaltel-Euskadi, at s.t.
  • 30. Janez BRAJKOVIC, (SLO) Team RadioShack, at s.t.
  • 31. Vicente David BERNABEU ARMENGOL, (ESP), at s.t.
  • 32. Pablo LASTRAS GARCIA, (ESP), at s.t.
  • 33. Matteo CARRARA, (ITA), at s.t.
  • 34. Antonio PIEDRA PEREZ, (ESP), at s.t.
  • 35. Bauke MOLLEMA, (NED) Rabobank Cycling Team, at s.t.
  • 36. Thomas LÖVKVIST, (SWE) Team Sky, at s.t.
  • 37. Rigoberto URAN URAN, (COL) Team Sky, at s.t.
  • 38. Fabio Andres DUARTE AREVALO, (COL), at s.t.
  • 39. Vladimir KARPETS, (RUS) Team Katusha, at s.t.
  • 40. Mikel LANDA MEANA, (ESP) Euskaltel-Euskadi, at s.t.
  • 41. Juan HORRACH RIPPOLL, (ESP) Team Katusha, at s.t.
  • 42. Laurens TEN DAM, (NED) Rabobank Cycling Team, at s.t.
  • 43. Levi LEIPHEIMER, (USA) Team RadioShack, at s.t.
  • 44. Johnny HOOGERLAND, (NED), at 1:34
  • 45. Javier MORENO BAZAN, (ESP), at 2:00
  • 46. Sergio PARDILLA BELLON, (ESP), at 2:00
  • 47. Dmitriy MURAVYEV, (KAZ) Team RadioShack, at 2:00
  • 48. Inigo CUESTA LOPEZ DE CASTRO, (ESP), at 2:00
  • 49. Rafael VALLS FERRI, (ESP), at 2:00
  • 50. Jelle VANENDERT, (BEL) Omega Pharma-Lotto, at 2:00
  • 51. Victor CABEDO, (ESP) Orbea, at 2:00
  • 52. Pablo URTASUN PEREZ, (ESP) Euskaltel-Euskadi, at 2:00
  • 53. Javier RAMIREZ ABEJA, (ESP), at 2:00
  • 54. Gorka VERDUGO MARCOTEGUI, (ESP) Euskaltel-Euskadi, at 15:17
  • 55. Hector GONZALEZ BAEZA, (ESP) Heraklion-Nessebar, at 15:17
  • 56. David DE LA FUENTE RASILLA, (ESP), at 15:17
  • 57. Ruben PEREZ MORENO, (ESP) Euskaltel-Euskadi, at 15:17
  • 58. Jean Marc MARINO, (FRA) Saur-Sojasun, at 15:17
  • 59. Yukihiro DOI, (JPN) Skil-Shimano, at 19:45
  • 60. Ricardo GARCIA AMBROA, (ESP) Orbea, at 19:45
  • 61. Daniel SCHORN, (AUT), at 19:45
  • 62. Thomas BONNIN, (FRA) Skil-Shimano, at 19:45
  • 63. Thierry HUPOND, (FRA) Skil-Shimano, at 19:45
  • 64. Matthias BRANDLE, (AUT), at 19:45
  • 65. Paul POUX, (FRA) Saur-Sojasun, at 19:45
  • 66. David DE LA CRUZ MELGAREJO, (ESP), at 19:45
  • 67. Egor SILIN, (RUS) Team Katusha, at 19:45
  • 68. Artem OVECHKIN, (RUS) Team Katusha, at 19:45
  • 69. Vladimir ISAICHEV, (RUS) Team Katusha, at 19:45
  • 70. Salvador GUARDIOLA TORA, (ESP) Heraklion-Nessebar, at 19:45
  • 71. Tom STAMSNIJDER, (NED), at 19:45
  • 72. Oscar GARCIA-CASARRUBIOS PINTOR, (ESP) Heraklion-Nessebar, at 19:45
  • 73. Jesus HERRADA LOPEZ, (ESP), at 19:45
  • 74. Andreas DIETZIKER, (SUI), at 19:45
  • 75. Guillaume LEVARLET, (FRA) Saur-Sojasun, at 19:45
  • 76. Alexander GOTTFRIED, (GER), at 19:45
  • 77. Romain SICARD, (FRA) Euskaltel-Euskadi, at 19:45
  • 78. Jan BARTA, (CZE), at 19:45
  • 79. Juan Manuel GARATE, (ESP) Rabobank Cycling Team, at 19:45
  • 80. Julian SANCHEZ PIMIENTA, (ESP), at 19:45
  • 81. Oscar PUJOL MUNOZ, (ESP) Omega Pharma-Lotto, at 19:45
  • 82. Aritz ETXEBARRIA, (ESP) Orbea, at 19:45
  • 83. Robert HUNTER, (RSA) Team RadioShack, at 22:57
  • 84. Andy SCHLECK, (LUX), at 22:57
  • 85. Diego MILAN JIMENEZ, (ESP), at 22:57
  • 86. Javier BENITEZ POMARES, (ESP) Heraklion-Nessebar, at 22:57
  • 87. Antonio CABELLO BAENA, (ESP), at 22:57
  • 88. Mirko SELVAGGI, (ITA), at 22:57
  • 89. Giacomo NIZZOLO, (ITA), at 22:57
  • 90. Jesus DEL NERO MONTES, (ESP), at 22:57
  • 91. Juan Jose LOBATO DEL VALLE, (ESP), at 22:57
  • 92. Koldo FERNANDEZ, (ESP) Euskaltel-Euskadi, at 22:57
  • 93. Jon ABERASTURI IZAGA, (ESP) Orbea, at 22:57
  • 94. Adrian PALOMARES VILLAPLANA, (ESP), at 22:57
  • 95. Jimmy ENGOULVENT, (FRA) Saur-Sojasun, at 22:57
  • 96. Jaume ROVIRA POUS, (ESP) Heraklion-Nessebar, at 22:57
  • 97. Dominic KLEMME, (GER), at 22:57
  • 98. Xabier ZABALO IMAZ, (ESP) Orbea, at 22:57
  • 99. Anders LUND, (DEN), at 22:57
  • 100. Alex DOWSETT, (GBR) Team Sky, at 22:57
  • 101. Jens VOIGT, (GER), at 22:57
  • 102. Benat URAIN EPELDE, (ESP) Orbea, at 22:57
  • 103. Dennis VAN WINDEN, (NED) Rabobank Cycling Team, at 22:57
  • 104. Higinio FERNANDEZ, (ESP), at 22:57
  • 105. Grischa NIERMANN, (GER) Rabobank Cycling Team, at 22:57
  • 106. Thomas LEEZER, (NED) Rabobank Cycling Team, at 22:57
  • 107. Jose Antonio CARRASCO RAMIREZ, (ESP) Heraklion-Nessebar, at 22:57
  • 108. Johannes FRÖHLINGER, (GER) Skil-Shimano, at 22:57
  • 109. Cyril BESSY, (FRA) Saur-Sojasun, at 22:57
  • 110. Feng HAN, (CHN) Skil-Shimano, at 22:57
  • 111. Robin CHAIGNEAU, (NED) Skil-Shimano, at 22:57
  • 112. Yann HUGUET, (FRA) Skil-Shimano, at 22:57
  • 113. Marcel WYSS, (SUI), at 22:57
  • 114. Aitor GALDOS ALONSO, (ESP), at 22:57
  • 115. José Vicente GARCIA ACOSTA, (ESP), at 22:57
  • 116. Gorik GARDEYN, (BEL), at 22:57
  • 117. Mario AERTS, (BEL) Omega Pharma-Lotto, at 22:57
  • 118. Davide APPOLLONIO, (ITA) Team Sky, at 22:57
  • . Marcello PAVARIN, (ITA), at

GC

  • 1. Markel IRIZAR ARANBURU, (ESP) Team RadioShack, in 4:29:53
  • 2. Jurgen VAN DEN BROECK, (BEL) Omega Pharma-Lotto, at 1
  • 3. Levi LEIPHEIMER, (USA) Team RadioShack, at 2
  • 4. Jerome COPPEL, (FRA) Saur-Sojasun, at 3
  • 5. Luis PASAMONTES RODRIGUEZ, (ESP), at 8
  • 6. Thomas LÖVKVIST, (SWE) Team Sky, at 8
  • 7. Rigoberto URAN URAN, (COL) Team Sky, at 9
  • 8. Ivan ROVNY, (RUS) Team RadioShack, at 10
  • 9. Benat INTXAUSTI ELORRIAGA, (ESP), at 10
  • 10. Haimar ZUBELDIA AGIRRE, (ESP) Team RadioShack, at 12
  • 11. Xabier ZANDIO ECHAIDE, (ESP) Team Sky, at 13
  • 12. Samuel SANCHEZ GONZALEZ, (ESP) Euskaltel-Euskadi, at 16
  • 13. Leopold KONIG, (CZE), at 18
  • 14. Francisco José VENTOSO ALBERDI, (ESP), at 18
  • 15. Christopher FROOME, (GBR) Team Sky, at 20
  • 16. Laurens TEN DAM, (NED) Rabobank Cycling Team, at 20
  • 17. Vladimir KARPETS, (RUS) Team Katusha, at 20
  • 18. Frank SCHLECK, (LUX), at 20
  • 19. Jonathan HIVERT, (FRA) Saur-Sojasun, at 23
  • 20. Janez BRAJKOVIC, (SLO) Team RadioShack, at 24
  • 21. Stijn DEVOLDER, (BEL), at 24
  • 22. Francis DE GREEF, (BEL) Omega Pharma-Lotto, at 24
  • 23. Oscar FREIRE GOMEZ, (ESP) Rabobank Cycling Team, at 25
  • 24. Christian KNEES, (GER) Team Sky, at 26
  • 25. Yury TROFIMOV, (RUS) Team Katusha, at 26
  • 26. Peio BILBAO, (ESP) Orbea, at 26
  • 27. Matteo CARRARA, (ITA), at 27
  • 28. Antonio PIEDRA PEREZ, (ESP), at 27
  • 29. Marco MARCATO, (ITA), at 30
  • 30. Vicente David BERNABEU ARMENGOL, (ESP), at 31
  • 31. Bartosz HUZARSKI, (POL), at 33
  • 32. Bauke MOLLEMA, (NED) Rabobank Cycling Team, at 35
  • 33. Gert DOCKX, (BEL) Omega Pharma-Lotto, at 35
  • 34. Serguei IVANOV, (RUS) Team Katusha, at 36
  • 35. Juan Jose COBO ACEBO, (ESP), at 40
  • 36. Mikel LANDA MEANA, (ESP) Euskaltel-Euskadi, at 40
  • 37. Fabio Andres DUARTE AREVALO, (COL), at 41
  • 38. Pablo LASTRAS GARCIA, (ESP), at 42
  • 39. Arkaitz DURAN AROCA, (ESP), at 44
  • 40. Jose Alberto BENITEZ ROMAN, (ESP), at 44
  • 41. Juan HORRACH RIPPOLL, (ESP) Team Katusha, at 49
  • 42. Jan BAKELANDTS, (BEL) Omega Pharma-Lotto, at 53
  • 43. Marcos GARCIA, (ESP) Heraklion-Nessebar, at 1:05
  • 44. Javier MORENO BAZAN, (ESP), at 2:15
  • 45. Johnny HOOGERLAND, (NED), at 2:17
  • 46. Inigo CUESTA LOPEZ DE CASTRO, (ESP), at 2:20
  • 47. Dmitriy MURAVYEV, (KAZ) Team RadioShack, at 2:25
  • 48. Pablo URTASUN PEREZ, (ESP) Euskaltel-Euskadi, at 2:34
  • 49. Victor CABEDO, (ESP) Orbea, at 2:37
  • 50. Javier RAMIREZ ABEJA, (ESP), at 2:38
  • 51. Jelle VANENDERT, (BEL) Omega Pharma-Lotto, at 2:39
  • 52. Rafael VALLS FERRI, (ESP), at 2:43
  • 53. Sergio PARDILLA BELLON, (ESP), at 2:55
  • 54. Gorka VERDUGO MARCOTEGUI, (ESP) Euskaltel-Euskadi, at 15:42
  • 55. Jean Marc MARINO, (FRA) Saur-Sojasun, at 15:44
  • 56. Ruben PEREZ MORENO, (ESP) Euskaltel-Euskadi, at 15:51
  • 57. Hector GONZALEZ BAEZA, (ESP) Heraklion-Nessebar, at 16:01
  • 58. David DE LA FUENTE RASILLA, (ESP), at 16:46
  • 59. Paul POUX, (FRA) Saur-Sojasun, at 19:52
  • 60. Jan BARTA, (CZE), at 19:56
  • 61. Artem OVECHKIN, (RUS) Team Katusha, at 20:01
  • 62. Thierry HUPOND, (FRA) Skil-Shimano, at 20:03
  • 63. Jesus HERRADA LOPEZ, (ESP), at 20:04
  • 64. Tom STAMSNIJDER, (NED), at 20:05
  • 65. Juan Manuel GARATE, (ESP) Rabobank Cycling Team, at 20:08
  • 66. Romain SICARD, (FRA) Euskaltel-Euskadi, at 20:12
  • 67. Matthias BRANDLE, (AUT), at 20:15
  • 68. Ricardo GARCIA AMBROA, (ESP) Orbea, at 20:16
  • 69. Andreas DIETZIKER, (SUI), at 20:22
  • 70. Guillaume LEVARLET, (FRA) Saur-Sojasun, at 20:25
  • 71. Yukihiro DOI, (JPN) Skil-Shimano, at 20:26
  • 72. Vladimir ISAICHEV, (RUS) Team Katusha, at 20:28
  • 73. David DE LA CRUZ MELGAREJO, (ESP), at 20:28
  • 74. Daniel SCHORN, (AUT), at 20:31
  • 75. Julian SANCHEZ PIMIENTA, (ESP), at 20:32
  • 76. Alexander GOTTFRIED, (GER), at 20:36
  • 77. Salvador GUARDIOLA TORA, (ESP) Heraklion-Nessebar, at 20:37
  • 78. Oscar PUJOL MUNOZ, (ESP) Omega Pharma-Lotto, at 20:38
  • 79. Aritz ETXEBARRIA, (ESP) Orbea, at 20:39
  • 80. Egor SILIN, (RUS) Team Katusha, at 20:47
  • 81. Thomas BONNIN, (FRA) Skil-Shimano, at 20:58
  • 82. Oscar GARCIA-CASARRUBIOS PINTOR, (ESP) Heraklion-Nessebar, at 21:11
  • 83. Jimmy ENGOULVENT, (FRA) Saur-Sojasun, at 22:57
  • 84. Alex DOWSETT, (GBR) Team Sky, at 23:10
  • 85. Dennis VAN WINDEN, (NED) Rabobank Cycling Team, at 23:14
  • 86. Robert HUNTER, (RSA) Team RadioShack, at 23:14
  • 87. Grischa NIERMANN, (GER) Rabobank Cycling Team, at 23:19
  • 88. Juan Jose LOBATO DEL VALLE, (ESP), at 23:21
  • 89. Andy SCHLECK, (LUX), at 23:22
  • 90. Cyril BESSY, (FRA) Saur-Sojasun, at 23:23
  • 91. Jens VOIGT, (GER), at 23:23
  • 92. Thomas LEEZER, (NED) Rabobank Cycling Team, at 23:24
  • 93. Davide APPOLLONIO, (ITA) Team Sky, at 23:25
  • 94. Adrian PALOMARES VILLAPLANA, (ESP), at 23:28
  • 95. Marcel WYSS, (SUI), at 23:30
  • 96. José Vicente GARCIA ACOSTA, (ESP), at 23:32
  • 97. Yann HUGUET, (FRA) Skil-Shimano, at 23:32
  • 98. Giacomo NIZZOLO, (ITA), at 23:35
  • 99. Jesus DEL NERO MONTES, (ESP), at 23:35
  • 100. Johannes FRÖHLINGER, (GER) Skil-Shimano, at 23:38
  • 101. Koldo FERNANDEZ, (ESP) Euskaltel-Euskadi, at 23:39
  • 102. Mirko SELVAGGI, (ITA), at 23:39
  • 103. Javier BENITEZ POMARES, (ESP) Heraklion-Nessebar, at 23:41
  • 104. Mario AERTS, (BEL) Omega Pharma-Lotto, at 23:42
  • 105. Jaume ROVIRA POUS, (ESP) Heraklion-Nessebar, at 23:44
  • 106. Gorik GARDEYN, (BEL), at 23:44
  • 107. Anders LUND, (DEN), at 23:49
  • 108. Antonio CABELLO BAENA, (ESP), at 23:50
  • 109. Dominic KLEMME, (GER), at 23:50
  • 110. Diego MILAN JIMENEZ, (ESP), at 23:55
  • 111. Jon ABERASTURI IZAGA, (ESP) Orbea, at 23:56
  • 112. Aitor GALDOS ALONSO, (ESP), at 23:57
  • 113. Benat URAIN EPELDE, (ESP) Orbea, at 23:57
  • 114. Higinio FERNANDEZ, (ESP), at 23:58
  • 115. Robin CHAIGNEAU, (NED) Skil-Shimano, at 24:01
  • 116. Jose Antonio CARRASCO RAMIREZ, (ESP) Heraklion-Nessebar, at 24:01
  • 117. Xabier ZABALO IMAZ, (ESP) Orbea, at 24:04
  • 118. Feng HAN, (CHN) Skil-Shimano, at 24:24
  • . ITA, (VCD), at