Road

2011 La Fleche Wallonne startlist

BMC RACING TEAM USA D.S.: LELANGUE John 1 VAN AVERMAET Greg 2 FRANK Mathias 3 KOHLER Martin 4 LOUDER Jeffry 5 MOINARD Amaël 6 SANTAMBROGIO Mauro 7 SANTAROMITA Ivan 8 TSCHOPP Johann 9 QUINZIATO Manuel (alternate) 10 ZAHNER Simon (alternate) KATUSHA TEAM RUS D.S.: PARSANI Serge 11 RODRIGUEZ OLIVER Joaquim 12 DI…

  • BMC RACING TEAM USA
  • D.S.: LELANGUE John
  • 1 VAN AVERMAET Greg
  • 2 FRANK Mathias
  • 3 KOHLER Martin
  • 4 LOUDER Jeffry
  • 5 MOINARD Amaël
  • 6 SANTAMBROGIO Mauro
  • 7 SANTAROMITA Ivan
  • 8 TSCHOPP Johann
  • 9 QUINZIATO Manuel (alternate)
  • 10 ZAHNER Simon (alternate)

  • KATUSHA TEAM RUS
  • D.S.: PARSANI Serge
  • 11 RODRIGUEZ OLIVER Joaquim
  • 12 DI LUCA Danilo
  • 13 IVANOV Serguei
  • 14 KOLOBNEV Alexandr
  • 15 MORENO FERNANDEZ Daniel
  • 16 TROFIMOV Yury
  • 17 VANTOMME Maxime
  • 18 VORGANOV Eduard
  • 19 BRUTT Pavel (alternate)
  • 20 VANDENBERGH Stijn (alternate)

  • SAXO BANK SUNGARD DEN
  • D.S.: MC GEE Bradley
  • 21 CONTADOR Alberto
  • 22 CHRISTENSEN Mads
  • 23 HERNANDEZ BLAZQUEZ Jesus
  • 24 MAJKA Rafal
  • 25 NUYENS Nick
  • 26 SORENSEN Chris
  • 27 SORENSEN Nicki
  • 28 VANDBORG Brian
  • 29 DIDIER Laurent (alternate)
  • 30 ROBERTS Luke (alternate)

  • TEAM RADIOSHACK USA
  • D.S.:DEMOL Dirk
  • 31 BRAJKOVIC Janez
  • 32 BUSCHE Matthew
  • 33 DEIGNAN Philip
  • 34 HERMANS Ben
  • 35 IRIZAR Markel
  • 36 OLIVEIRA Nelson
  • 37 PAULINHO Sergio
  • 38 ZUBELDIA Haimar
  • 39 BEPPU Fumiyuki (alternate)
  • 40 ROSSELER Sébastien (alternate)

  • HTC – HIGHROAD USA
  • D.S.: PIVA Valerio
  • 41 MARTIN Tony
  • 42 ALBASINI Michael
  • 43 FAIRLY Caleb
  • 44 GRETSCH Patrick
  • 45 LEWIS Craig
  • 46 PINOTTI Marco
  • 47 SIVTSOV Kanstantsin
  • 48 VAN GARDEREN Tejay
  • 49 BRAMMEIER Matt (alternate)
  • 50 SMUKULIS Gatis (alternate)

  • RABOBANK CYCLING TEAM NED
  • D.S.: MAASSEN Frans
  • 51 GESINK Robert
  • 52 BARREDO Carlos
  • 53 MARTENS Paul
  • 54 MOLLEMA Bauke
  • 55 SLAGTER Tom Jelte
  • 56 TANKINK Bram
  • 57 TEN DAM Laurens
  • 58 WEENING Pieter
  • 59 CLEMENT Stef (alternate)
  • 60 KRUIJSWIJK Steven (alternate)

  • TEAM GARMIN – CERVELO USA
  • D.S.: MARIE Lionel
  • 61 HESJEDAL Ryder
  • 62 KREDER Raymond
  • 63 LE MEVEL Christophe
  • 64 LLOYD Daniel
  • 65 MARTIN Daniel
  • 66 MILLAR David
  • 67 STETINA Peter
  • 68 VANDEVELDE Christian
  • 69 DANIELSON Tom (alternate)
  • 70 FISCHER Murilo Antoniobil (alternate)
  • TALANSKY Andrew (alternate)
  • WILSON Mat (alternate)

  • TEAM LEOPARD-TREK LUX
  • D.S.: ANDERSEN Kim
  • 71 SCHLECK Andy
  • 72 DENIFL Stephan
  • 73 FUGLSANG Jakob
  • 74 LUND Anders
  • 75 MONFORT Maxime
  • 76 SCHLECK Frank
  • 77 VOIGT Jens
  • 78 WEGMANN Fabian
  • 79 PEDERSEN Martin (alternate)
  • 80 ROHREGGER Thomas (alternate)

  • LAMPRE – ISD ITA
  • D.S.: MAINI Orlando
  • 81 CUNEGO Damiano
  • 82 BERTAGNOLLI Leonardo
  • 83 GAVAZZI Francesco
  • 84 LOOSLI David
  • 85 MORI Manuele
  • 86 PIETROPOLLI Daniele
  • 87 SPEZIALETTI Alessandro
  • 88 ULISSI Diego
  • 89 BOLE Grega (alternate)
  • 90 SPILAK Simon (alternate)

  • MOVISTAR TEAM ESP
  • D.S.: LEDANOIS Yvon
  • 91 LOPEZ GARCIA David
  • 92 COSTA Rui Alberto
  • 93 GARCIA ACOSTA Vicente
  • 94 INTXAUSTI Benat
  • 95 KIRYIENKA Vasil
  • 96 KONOVALOVAS Ignatas
  • 97 ROJAS Jose Joaquin
  • 98 TONDO Xavier
  • 99 HERRADA LOPEZ Jesus (alternate)
  • 100 SANZ UNZUE Enrique (alternate)

  • QUICK STEP CYCLING TEAM BEL
  • D.S.: VAN SLYCKE Rik
  • 101 CATALDO Dario
  • 102 DE MAAR Marc
  • 103 DEVENYNS Dries
  • 104 ENGELS Addy
  • 105 PINEAU Jérôme
  • 106 REDA Francesco
  • 107 VANDEWALLE Kristof
  • 108 VERMOTE Julien
  • 109 CHAVANEL Sylvain (alternate)
  • 110 MALACARNE Davide (alternate)

  • SKY PROCYCLING GBR
  • D.S.: LJUNGQVIST Marcus
  • 111 GERRANS Simon
  • 112 APPOLLONIO Davide
  • 113 CUMMINGS Stephen
  • 114 KNEES Christian
  • 115 LÖVKVIST Thomas
  • 116 NORDHAUG Lars-Peter
  • 117 URAN Rigoberto
  • 118 ZANDIO Xabier
  • 119 CARLSTRÖM Kjell (alternate)
  • 120 PAUWELS Serge (alternate)

  • OMEGA PHARMA – LOTTO BEL
  • D.S.: FRISON Herman
  • 121 GILBERT Philippe
  • 122 BAKELANTS Jan
  • 123 DE GREEF Francis
  • 124 DOCKX Gert
  • 125 VAN DE WALLE Jurgen
  • 126 VAN DEN BROECK Jurgen
  • 127 VANENDERT Jelle
  • 128 VEIKKANEN Jussi
  • 129 DE CLERCQ Bart (alternate)

  • LIQUIGAS-CANNONDALE ITA
  • D.S.: VOLPI Alberto
  • 131 BASSO Ivan
  • 132 BELLOTTI Francesco
  • 133 CARUSO Damiano
  • 134 DUGGAN Timothy
  • 135 LONGO BORGHINI Paolo
  • 136 NERZ Dominik
  • 137 PATERSKI Maciej
  • 138 PONZI Simone
  • 139 FINETTO Mauro (alternate)
  • 140 WURF Cameron (alternate)

  • EUSKALTEL – EUSKADI ESP
  • D.S.: GERRIKAGOITIA Gorka
  • 141 SANCHEZ Samuel
  • 142 ANTON Igor
  • 143 CASTROVIEJO Jonathan
  • 144 MARTINEZ Egoi
  • 145 PEREZ LEZAUN Alan
  • 146 URTASUN PEREZ Pablo
  • 147 VELASCO Ivan
  • 148 VERDUGO Gorka
  • 149 IZAGIRRE INSAUSTI Ion (alternate)
  • 150 NIEVE ITURRALDE Mikel (alternate)

  • AG2R LA MONDIALE FRA
  • D.S.: JURDIE Julien
  • 151 PERAUD Jean-Christophe
  • 152 GADRET John
  • 153 KADRI Blel
  • 154 LE LAY David
  • 155 MINARD Sébastien
  • 156 NOCENTINI Rinaldo
  • 157 RIBLON Christophe
  • 158 ROCHE Nicolas
  • 159 BONNAFOND Guillaume (alternate)
  • 160 BOUET Maxime (alternate)

  • VACANSOLEIL-DCM NED
  • D.S.: VAN DER SCHUEREN Hilaire
  • 161 WESTRA Lieuwe
  • 162 DE GENDT Thomas
  • 163 GOLAS Michal
  • 164 HOOGERLAND Johnny
  • 165 LIGTHART Pim
  • 166 MARCATO Marco
  • 167 POELS Wouter
  • 168 RUIJGH Rob
  • 169 ANZA Santo (alternate)
  • 170 VEUCHELEN Frederik (alternate)

  • PRO TEAM ASTANA KAZ
  • D.S.: LAPAGE Laurenzo
  • 171 VINOKOUROV Alexandre
  • 172 BAZAYEV Assan
  • 173 DI GREGORIO Rémy
  • 174 FOFONOV Dmitriy
  • 175 GASPAROTTO Enrico
  • 176 GRIVKO Andriy
  • 177 IGLINSKIY Maxim
  • 178 KESSIAKOFF Fredrik
  • 179 DYACHENKO Alexandr (alternate)
  • 180 STANGELJ Gorazd (alternate)

  • COFIDIS LE CREDIT EN LIGNE
  • D.S.: ROUS Didier
  • 181 TAARAMAE Rein
  • 182 BUFFAZ Mickaël
  • 183 CUSIN Rémy
  • 184 EL FARES Julien
  • 185 MATE MARDONES Luis Angel
  • 186 MONCOUTIE David
  • 187 SARAMOTINS Aleksejs
  • 188 SIJMENS Nico
  • 189 ZINGLE Romain (alternate)

  • SKIL-SHIMANO NED
  • D.S.: GUIBERTEAU Christian
  • 191 DAMUSEAU Thomas
  • 192 BONNIN Thomas
  • 193 CURVERS Roy
  • 194 DOI Yukihiro
  • 195 FRÖHLINGER Johannes
  • 196 GENIEZ Alexandre
  • 197 GESCHKE Simon
  • 198 HUPOND Thierry
  • 199 SPRICK Matthieu (alternate)
  • 200 TIMMER Albert (alternate)

  • FDJ FRA
  • D.S.: MADIOT Marc
  • 201 FEDRIGO Pierrick
  • 202 GERARD Arnaud
  • 203 DELAGE Mickaël
  • 204 GESLIN Anthony
  • 205 JEANNESSON Arnold
  • 206 MEERSMAN Gianni
  • 207 PINEAU Cedric
  • 208 SULZBERGER Wesley
  • 209 ROY Jérémy (alternate)

  • LANDBOUWKREDIET BEL
  • D.S.: SALIGARI Marco
  • 211 DE WAELE Bert
  • 212 BELLEMAKERS Dirk
  • 213 CAMMAERTS Edwig
  • 214 DELFOSSE Sebastien
  • 215 GOURGUE Benjamin
  • 216 HELMINEM Matti
  • 217 SCHEIRLINCKX Bert
  • 218 VERHEYEN Geert
  • 219 COMMEYNE Davy (alternate)
  • 220 HONIG Reiner (alternate)

  • SAUR-SOJASUN FRA
  • D.S.: HEULOT Stéphane
  • 221 COPPEL Jérôme
  • 222 HIVERT Jonathan
  • 223 JEANDESBOZ Fabrice
  • 224 JOLY Sébastien
  • 225 LEVARLET Guillaume
  • 226 MANGEL Laurent
  • 227 MARINO Jean Marc
  • 228 TALABARDON Yannick
  • 229 SIMON Julien (alternate)
  • 230 TURPIN Ludovic (alternate)

  • VERANDA’S WILLEMS-ACCENT BEL
  • D.S.: ROSSIGNON Jean-Marc
  • 231 SCHEIRLINCKX Staf
  • 232 DEGAND Thomas
  • 233 HABEAUX Gregory
  • 234 SCHMITZ Bram
  • 235 VAN DEN HOUTE Sven
  • 236 VAN GOOLEN Jurgen
  • 237 VAN GROEN Arnoud
  • 238 VAN MELSEN Kevin
  • 239 CAPPELLE Dieter (alternate)
  • 240 VENTER Jacobus (alternate)

  • TOPSPORT VLAANDEREN-MERCATOR BEL
  • D.S.: DE CLERCQ Hans
  • 241 ARMEE Sander
  • 242 BAUGNIES Jérôme
  • 243 COENEN Johan
  • 244 DE VREESE Laurens
  • 245 JACOBS Pieter
  • 246 SERRY Pieter
  • 247 STEURS Geert
  • 248 VAN HECKE Preben
  • 249 CORNU Dominique (alternate)
  • 250 NEIRYNCK Stijn (alternate)