Road

2010 Women’s Flèche Wallonne results

2010 Women's Fleche Wallone results

Race Report

  • 1. Emma Pooley Cervelo Test Team in 3:01:27
  • 2. Nicole Cooke Grande-Bretagne in 3:01:35
  • 3. Emma Johansson Redsun Cycling Team in 3:01:35 at 00:08
  • 4. Grace Verbeke Lotto Ladies Team in 3:01:39 at 00:12
  • 5. Evelyn Stevens Htc Columbia Women in 3:01:44 at 00:17
  • 6. Marianne Vos Nederland Bloeit in 3:01:49 at 00:22
  • 7. Tatiana Guderzo Team Valdarno in 3:01:49 at 00:22
  • 8. Elena Berlato Top Girls Fassa Bortolo – Ghezzi in 3:01:54 at 00:27
  • 9. Judith Arndt Htc Columbia Women in 3:02:07 at 00:40
  • 10. Eleonora Patuzzo Safi-Pasta Zara Manhattan in 3:02:09 at 00:42
  • 11. Sharon Laws Cervelo Test Team in 3:02:11 at 00:44
  • 12. Annemiek Van Vleuten Nederland Bloeit in 3:02:14 at 00:47
  • 13. Regina Bruins Cervelo Test Team in 3:02:25 at 00:58
  • 14. Claudia Hausler Cervelo Test Team in 3:02:31 at 01:04
  • 15. Noemi Cantele Htc Columbia Women in 3:02:50 at 01:23
  • 16. Olena Olinyk Acs Chirio – Forno D’asolo in 3:02:50 at 01:23
  • 17. Lieselot Decroix Cervelo Test Team in 3:02:55 at 01:28
  • 18. Edwige Pitel S.c. Michela Fanini Record Rox in 3:02:58 at 01:31
  • 19. Eugenie Mermillod Anseleme Esgl 93 – Gsd Gestion in 3:02:58 at 01:31
  • 20. Valentina Carretta Top Girls Fassa Bortolo – Ghezzi in 3:03:01 at 01:34
  • 21. Sylwia Kapusta Safi-Pasta Zara Manhattan in 3:03:01 at 01:34
  • 22. Loes Gunnewijk Nederland Bloeit in 3:03:01 at 01:34
  • 23. Carla Ryan Cervelo Test Team in 3:03:01 at 01:34
  • 24. Martine Bras Gauss Rdz Ormu in 3:03:01 at 01:34
  • 25. Ludivine Henrion Redsun Cycling Team in 3:03:06 at 01:39
  • 26. Jessie Daams Topsport Vlaanderen Thompson in 3:03:08 at 01:41
  • 27. Marijn De Vries Leontien.nl in 3:03:10 at 01:43
  • 28. Andrea Bosman Leontien.nl in 3:03:10 at 01:43
  • 29. Bridie O’donnell Team Valdarno in 3:03:10 at 01:43
  • 30. Irina Molicheva Fenixs – Petrogradets in 3:03:10 at 01:43
  • 31. Julie Beveridge Vienne Futuroscope in 3:03:10 at 01:43
  • 32. Trixi Worrack Noris Cycling in 3:03:10 at 01:43
  • 33. Tiffany Cromwell Australie in 3:03:15 at 01:48
  • 34. Bianca Purath Noris Cycling in 3:03:18 at 01:51
  • 35. Denise Ramsden Canada in 3:03:19 at 01:52
  • 36. Chantal Blaak Leontien.nl in 3:03:21 at 01:54
  • 37. Christine Majerus Esgl 93 – Gsd Gestion in 3:03:21 at 01:54
  • 38. Rachel Neylan Australie in 3:03:26 at 01:59
  • 39. Julia Martisova Gauss Rdz Ormu in 3:03:26 at 01:59
  • 40. Rasa Lelivyte Safi-Pasta Zara Manhattan in 3:03:31 at 02:04
  • 41. Liesbeth De Vocht Nederland Bloeit in 3:03:34 at 02:07
  • 42. Katie Colclough Grande-Bretagne in 3:03:47 at 02:20
  • 43. Petra Dijkman Redsun Cycling Team in 3:03:50 at 02:23
  • 44. Joanne Kiesanowski Tibco-To The Top in 3:03:52 at 02:25
  • 45. Monia Baccaille Team Valdarno in 3:04:07 at 02:40
  • 46. Christel Ferrier-bruneau Vienne Futuroscope in 3:04:19 at 02:52
  • 47. Erika Vilunaite Fenixs – Petrogradets in 3:05:22 at 03:55
  • 48. Sjoukje Dufoer Topsport Vlaanderen Thompson in 3:06:05 at 04:38
  • 49. Luise Keller Htc Columbia Women in 3:06:16 at 04:49
  • 50. Froydis Waersted Hitec Products Uck in 3:06:18 at 04:51
  • 51. Linda Villumsen Serup Htc Columbia Women in 3:06:23 at 04:56
  • 52. Larisa Pankova Russie in 3:06:25 at 04:58
  • 53. Annelies Van Doorslaer Lotto Ladies Team in 3:06:28 at 05:01
  • 54. Broek Irene Van Den Leontien.nl in 3:06:28 at 05:01
  • 55. Oxana Kozonchuk Safi-Pasta Zara Manhattan in 3:06:28 at 05:01
  • 56. Karin Aune Fenixs – Petrogradets in 3:06:28 at 05:01
  • 57. Marina Romoli Safi-Pasta Zara Manhattan in 3:06:32 at 05:05
  • 58. Devon Haskell Tibco-To The Top in 3:06:38 at 05:11
  • 59. Paulina Brzezna Redsun Cycling Team in 3:06:38 at 05:11
  • 60. Roxanne Knetemann Pays-Bas in 3:06:38 at 05:11
  • 61. Yulia Blindyuk Russie in 3:06:38 at 05:11
  • 62. Catherine Delfosse Lotto Ladies Team in 3:06:38 at 05:11
  • 63. Emma Silversides Redsun Cycling Team in 3:06:38 at 05:11
  • 64. Anna Potokina Russie in 3:06:38 at 05:11
  • 65. Jacqueline Hahn Hitec Products Uck in 3:06:42 at 05:15
  • 66. Venia Fernandes Acs Chirio – Forno D’asolo in 3:06:42 at 05:15
  • 67. Sylvie Riedle France in 3:06:42 at 05:15
  • 68. Silvia Valsecchi Top Girls Fassa Bortolo – Ghezzi in 3:06:45 at 05:18
  • 69. Emma Mackie Tibco-To The Top in 3:06:45 at 05:18
  • 70. Kim Schoonbaert Lotto Ladies Team in 3:06:45 at 05:18
  • 71. Julie Krasniak France in 3:06:45 at 05:18
  • 72. Emilie Blanquefort France in 3:06:45 at 05:18
  • 73. Alexis Rhodes Australie in 3:06:45 at 05:18
  • 74. Melodie Lesueur Esgl 93 – Gsd Gestion in 3:06:45 at 05:18
  • 75. Lucy Martin Grande-Bretagne in 3:06:49 at 05:22
  • 76. Anne De Wildt Leontien.nl in 3:06:49 at 05:22
  • 77. Giada Borgato Gauss Rdz Ormu in 3:06:49 at 05:22
  • 78. Mélanie Bravard Esgl 93 – Gsd Gestion in 3:06:49 at 05:22
  • 79. Veronica Andreasson Lotto Ladies Team in 3:06:49 at 05:22
  • 80. Sigrid Corneo Top Girls Fassa Bortolo – Ghezzi in 3:06:53 at 05:26
  • 81. Noortje Tabak Nederland Bloeit in 3:06:53 at 05:26
  • 82. Heather Logan Canada in 3:06:58 at 05:31
  • 83. Kimberly Anderson Htc Columbia Women in 3:06:58 at 05:31
  • 84. Marlen Johrend Noris Cycling in 3:06:58 at 05:31
  • 85. Alona Andruk Safi-Pasta Zara Manhattan in 3:06:58 at 05:31
  • 86. Corine Hierckens Fenixs – Petrogradets in 3:06:58 at 05:31
  • 87. Amélie Rivat France in 3:06:58 at 05:31
  • 88. Tetyana Riabchenko Acs Chirio – Forno D’asolo in 3:06:58 at 05:31
  • 89. Emma Trott Grande-Bretagne in 3:06:58 at 05:31
  • 90. Brand Daphny Van Den Pays-Bas in 3:07:03 at 05:36
  • 91. Moriah Mac Gregor Canada in 3:07:03 at 05:36
  • 92. Emmanuelle Merlot Vienne Futuroscope in 3:07:03 at 05:36
  • 93. Madeleine Sandig Noris Cycling in 3:07:03 at 05:36
  • 94. Gloria Presti Top Girls Fassa Bortolo – Ghezzi in 3:07:03 at 05:36
  • 95. Anna Evseeva Russie in 3:07:03 at 05:36
  • 96. Marta Vilajosana Andreu Team Valdarno in 3:07:03 at 05:36
  • 97. Stephanie Pohl Noris Cycling in 3:07:03 at 05:36
  • 98. Josien Van Wingerden Leontien.nl in 3:07:03 at 05:36
  • 99. Lauren Kitchen Australie in 3:07:09 at 05:42
  • 100. Brooke Miller Tibco-To The Top in 3:07:22 at 05:55
  • 101. Edita Unguryte Acs Chirio – Forno D’asolo in 3:07:29 at 06:02
  • 102. Margot Ortega France in 3:07:46 at 06:19
  • 103. Martina Ruzickova S.c. Michela Fanini Record Rox in 3:08:37 at 07:10