Road

2004 Giro d’Italia Start List

1. Gilberto Simoni (I), Saeco2. Leonardo Bertagnolli (I), Saeco3. Damiano Cunego (I), Saeco4. Paolo Fornaciari (I), Saeco5. Eddy Mazzoleni (I), Saeco6. Alessandro Spezialetti (I), Saeco7. Gorazd Stangelj (Slo), Saeco8. Sylvester Szmyd (Pol), Saeco9. Andrea Tonti (I), Saeco11. Ruggero Marzoli (I), Acqua & Sapone 12. Andrea Ferrigato (I), Acqua & Sapone 13. Rinaldo Nocentini (I), Acqua & Sapone 14. Bo Hamburger (Dk), Acqua & Sapone 15. Crescenzo D'Amore (I), Acqua & Sapone 16. Fred Rodriguez (USA), Acqua & Sapone 17. Kyrylo Pospyeyev (Ukr), Acqua & Sapone 18. Ondrej Sosenka (Cz), Acqua & Sapone

2004 Giro d'Italia Start List

2004 Giro d’Italia Start List

Photo:

1. Gilberto Simoni (I), Saeco
2. Leonardo Bertagnolli (I), Saeco
3. Damiano Cunego (I), Saeco
4. Paolo Fornaciari (I), Saeco
5. Eddy Mazzoleni (I), Saeco
6. Alessandro Spezialetti (I), Saeco
7. Gorazd Stangelj (Slo), Saeco
8. Sylvester Szmyd (Pol), Saeco
9. Andrea Tonti (I), Saeco11. Ruggero Marzoli (I), Acqua & Sapone
12. Andrea Ferrigato (I), Acqua & Sapone
13. Rinaldo Nocentini (I), Acqua & Sapone
14. Bo Hamburger (Dk), Acqua & Sapone
15. Crescenzo D’Amore (I), Acqua & Sapone
16. Fred Rodriguez (USA), Acqua & Sapone
17. Kyrylo Pospyeyev (Ukr), Acqua & Sapone
18. Ondrej Sosenka (Cz), Acqua & Sapone
19. Gerhard Trampusch (A), Acqua & Sapone 21. Magnus Backstedt (S), Alessio-Bianchi
22. Angelo Furlan (I), Alessio-Bianchi
23. Alessandro Bertolini (I), Alessio-Bianchi
24. Marcus Ljungqvist (S), Alessio-Bianchi
25. Vladimir Miholyevic (Cro), Alessio-Bianchi
26. Cristian Moreni (I), Alessio-Bianchi
27. Andrea Noe’ (I), Alessio-Bianchi
28. Franco Pellizotti (I), Alessio-Bianchi
29. Ellis Rastelli (I), Alessio-Bianchi31. Giuliano Figueras (I), Ceramiche Panaria
32. Perez Cuapio Julio A. (Mex), Ceramiche Panaria
33. Scott Davis (Aus), Ceramiche Panaria
34. Brett Lancaster (Aus), Ceramiche Panaria
35. Paolo Lanfranchi (I), Ceramiche Panaria
36. Luca Mazzanti (I), Ceramiche Panaria
37. Emanuele Sella (I), Ceramiche Panaria
38. Fortunato Baliani (I), Ceramiche Panaria
39. Alejandro Alberto Borrajo (ARG), Ceramiche Panaria41. Andoni Aranaga Azkune (Sp), Chocolade Jacques
42. Ardila Cano Mauricio Alberto (Col), Chocolade Jacques
43. Florent Brard (F), Chocolade Jacques
44. Denys Kostuk (Ukr), Chocolade Jacques
45. John Gadret (F), Chocolade Jacques
46. Maxim Rudenko (Ukr), Chocolade Jacques
47. Jurgen Vandewalle (B), Chocolade Jacques
48. Geert Verheyen (B), Chocolade Jacques
49. Jan Van Velzen (Nl), Chocolade Jacques51. Fredy Gonzalez Martinez (Col), Colombia-Selle Italia
52. Perez Arango Marlon Alirio (Col), Colombia-Selle Italia
53. Ruber Alverio Marin (Col), Colombia-Selle Italia
55. Raffaele Illiano (I), Colombia-Selle Italia
56. Leonardo Scarselli (I), Colombia-Selle Italia
57. Philippe Schnyder (Swi), Colombia-Selle Italia
58. Russell Van Hout (Aus), Colombia-Selle Italia
59. Trent Wilson (Aus), Colombia-Selle Italia61. Serhiy Honchar (Ukr), De-Nardi
62. Ruggero Borghi (I), De-Nardi
63. Simone Cadamuro (I), De-Nardi
64. Graziano Gasparre (I), De-Nardi
65. Leonardo Giordani (I), De-Nardi
66. Michele Gobbi (I), De-Nardi
67. Igor Pugaci (MDA), De-Nardi
68. Alessandro Vanotti (I), De-Nardi
69. Charly Wegelius (GB), De-Nardi71. Mario Cipollini (I), Domina Vacanze
72. Andrus Aug (Est), Domina Vacanze
73. Gabriele Colombo (I), Domina Vacanze
74. Martin Derganc (Slo), Domina Vacanze
75. Alessio Galletti (I), Domina Vacanze
76. Massimo Iannetti (I), Domina Vacanze
77. Giovanni Lombardi (I), Domina Vacanze
78. Andris Nauduzs (Lat), Domina Vacanze
79. Mario Scirea (I), Domina Vacanze81. Marzio Bruseghin (I), Fassa Bortolo
82. Dario David Cioni (I), Fassa Bortolo
83. Massimo Codol (I), Fassa Bortolo
84. Alberto Ongarato (I), Fassa Bortolo
85. Alessandro Petacchi (I), Fassa Bortolo
86. Fabio Sacchi (I), Fassa Bortolo
87. Matteo Tosatto (I), Fassa Bortolo
88. Volodymir Gustov (Ukr), Fassa Bortolo89. Marco Velo (I), Fassa Bortolo
91. Freddy Bichot (F), FDJeux.com
92. David Derepas (F), FDJeux.com
93. Nicolas Fritsch (F), FDJeux.com
94. Philippe Gilbert (B), FDJeux.com
95. Bradley Mc Gee (Aus), FDJeux.com
96. Francis Mourey (F), FDJeux.com
97. Benoit Vaugrenard (F), FDJeux.com
98. Nicolas Vogondy (F), FDJeux.com
99. Matthew Wilson (Aus), FDJeux.com101. Ivan Quaranta (I), Formaggi Pinzolo Fiave
102. Mario Manzoni (I), Formaggi Pinzolo Fiave
103. Bostjan Mervar (Slo), Formaggi Pinzolo Fiave
105. Domenico Gualdi (I), Formaggi Pinzolo Fiave
106. Giuseppe Di Grande (I), Formaggi Pinzolo Fiave
107. Giuseppe Muraglia (I), Formaggi Pinzolo Fiave
108. Laverde Jimenez Luis Filipe (Col), Formaggi Pinzolo Fiave
109. Corrado Serina (I), Formaggi Pinzolo Fiave111. Gianni Faresin (I), Gerolsteiner
112. Robert Forster (G), Gerolsteiner
113. Sven Montgomery (Swi), Gerolsteiner
114. Olaf Pollack (G), Gerolsteiner
115. Davide Rebellin (I), Gerolsteiner
116. Marco Serpellini (I), Gerolsteiner
117. Marcel Strauss (Swi), Gerolsteiner
118. Fabian Wegmann (G), Gerolsteiner
119. Thomas Ziegler (G), Gerolsteiner121. Garate Cepa Juan Manuel (Sp), Lampre
122. Wladimir Belli (I), Lampre
123. Igor Astarloa (Sp), Lampre
124. Jan Svorada (Cz), Lampre
125. Andrej Hauptman (Slo), Lampre
126. Pagliarini Mendonca Luciano A. (Bra), Lampre
127. Mariano Piccoli (I), Lampre
128. Daniele Righi (I), Lampre
129. Francisco Vila Errandonea (Sp), Lampre131. Volodymyr Bileka (Ukr), Landbouwkrediet – Colnago
132. Volodimyr Duma (Ukr), Landbouwkrediet – Colnago
133. Jacky Durand (F), Landbouwkrediet – Colnago
134. Cristian Gasperoni (I), Landbouwkrediet – Colnago
135. Yaroslav Popovych (Ukr), Landbouwkrediet – Colnago
136. Nico Siymens (B), Landbouwkrediet – Colnago
137. Tomas Vaitkus (Lit), Landbouwkrediet – Colnago
138. Johan Verstrepen (B), Landbouwkrediet – Colnago
139. Sergey Avdyeyev (Ukr), Landbouwkrediet – Colnago141. Robbie Mc Ewen (Aus), Lotto-Domo
142. Christophe Brandt (B), Lotto-Domo
143. Gorik Gardeyn (B), Lotto-Domo
144. Piotr Wadecki (Pol), Lotto-Domo
145. Aart Vierhouten (Nl), Lotto-Domo
146. Christophe Detilloux (B), Lotto-Domo
147. Nick Gates (Aus), Lotto-Domo
148. Gert Steegmans (B), Lotto-Domo
149. Ief Verbrugghe (B), Lotto-Domo151. Michael Albasini (Swi), Phonak
152. Niki Aebersold (Swi), Phonak
153. Daniele Bennati (I), Phonak
154. Marco Fertonani (I), Phonak
155. Alexandre Moos (Swi), Phonak
156. Uros Murn (Slo), Phonak
157. Daniel Schnider (Swi), Phonak
158. Alexandre Usov (Blr), Phonak
159. Tadej Valjavec (Slo), Phonak161. Rubens Bertogliati (Swi), Saunier Duval
162. David Canada Gracia (Sp), Saunier Duval
163. Dominguez J. Carlos (Sp), Saunier Duval
164. Juan Gomis Lopez (Sp), Saunier Duval
165. Ruben Lobato Elvira (Sp), Saunier Duval
166. Alberto Loddo (I), Saunier Duval
167. Manuele Mori (I), Saunier Duval
168. Oliver Zaugg (Swi), Saunier Duval
169. Massimo Strazzer (I), Saunier Duval171. Gabriele Bosisio (I), Tenax
172. Giancarlo Ginestri (I), Tenax
173. Zoran Klemencic (Slo), Tenax
174. Nicola Loda (I), Tenax
175. Renzo Mazzoleni (I), Tenax
176. Daniele Pietropolli (I), Tenax
177. Dean Podgornik (Slo), Tenax
178. Oscar Pozzi (I), Tenax
179. Radoslav Rogina (Cro), Tenax181. Stefano Garzelli (I), Sidermec Vini Caldirola
182. Pavel Tonkov (Rus), Sidermec Vini Caldirola
183. Dario Andriotto (I), Sidermec Vini Caldirola
184. Mauro Gerosa (I), Sidermec Vini Caldirola
185. Simone Masciarelli (I), Sidermec Vini Caldirola
186. Oscar Mason (I), Sidermec Vini Caldirola
187. Gianluca Sironi (I), Sidermec Vini Caldirola
188. Steve Zampieri (Swi), Sidermec Vini Caldirola
189. Marco Zanotti (I), Sidermec Vini Caldirola