Become a Member

Get access to more than 30 brands, premium video, exclusive content, events, mapping, and more.

Already have an account? Sign In

Become a Member

Get access to more than 30 brands, premium video, exclusive content, events, mapping, and more.

Already have an account? Sign In

Brands

Cyclocross

2013 USA Cycling Cyclocross National Championships results, day 4

Results from day 4 of the 2013 USA Cycling Cyclocross National Championships

Don't miss a moment from Paris-Roubaix and Unbound Gravel, to the Giro d’Italia, Tour de France, Vuelta a España, and everything in between when you join Outside+.

Junior men, 17-18

  • 1. Logan Owen, Team Redline, 0:43:19
  • 2. Curtis White, Hot Tubes Development Cycling Team Inc., 45:17
  • 3. Peter Goguen, C.F. Racing, 45:43
  • 4. David Lombardo, Verdigris-Village, 47:49
  • 5. Anders Nystrom, Boise Young Rider Development Squad, 48:15
  • 6. Josey Weik, Iscorp Cycling-NCSF, 48:19
  • 7. Maxx Chance, Clif Bar Development Cross Team, 48:35
  • 8. Ian McPherson, Clif Bar Development Cross Team, 48:59
  • 9. Nolan Brady, Revel Consulting-Rad Racing NW, 49:03
  • 10. Ian Haupt, My Wife Inc, 49:29
  • 11. Tyler Schwartz, SDG Felt, 49:41
  • 12. Garrett Gerchar, Boulder Junior Cycling, 51:30
  • 13. Gunner Dygert, Bissell-ABQ, 51:45
  • 14. John Francisco, Red Zone Cycling, 52:02
  • 15. Dylan Vance, 901 Racing, 52:50
  • 16. Earl Gage, JBV Coaching, 53:08
  • 17. Ethan Furois, Gopher Wheelmen, 53:19
  • 18. Douglas Hall, The Team Socalcross-The Team, 54:00
  • 19. Nevin Whittemore, Boulder Junior Cycling, 55:36
  • 20. Keegan Sotebeer, Groove Subaru-Alpha Bicycle Co, -1 lap
  • 21. Colin Catlin, Gopher Wheelmen, -1 lap
  • 22. Skyler Mackey, Team Soundpony, -1 lap
  • 23. Nicholas Torraca, Mad Duck Racing, -1 lap
  • 24. Stephen Bassett, Bob’s Red Mill, -1 lap
  • 25. Nolan McQueen, Bob’s Red Mill, -1 lap
  • 26. Jonathan Anderson, Essex County Velo, -1 lap
  • 27. David Hart, County Cycles-Gopher Wheelmen, -1 lap
  • 28. Garrett Roth, Iscorp Cycling-NCSF, -1 lap
  • 29. Eli Hemming, Groove Subaru-Alpha Bicycle Co, -1 lap
  • 30. Andrew Bailey, Dean Endurance MTB-Piney Flats Bicycles, -1 lap
  • 31. Luke Beemer, Midwest Development Cycling Inc., -1 lap
  • 32. Andris Delins, County Cycles-Gopher Wheelmen, -1 lap
  • 33. Nolan Tankersley, MSG Cyclocross-Tri Cities Road Club, -1 lap
  • 34. Isaac Jonas, Kcoi U20, -1 lap
  • 35. David OBrien, Revel Consulting-Rad Racing NW, -2 laps
  • 36. Zachary Carlson, Matrix-RBM, -2 laps
  • 37. Spencer Downing, Clif Bar Development Cross Team, -2 laps
  • 38. Ryan Ramirez, The Pony Shop, -2 laps
  • 39. Ryan Munko, UPMC Cycling Performance, -2 laps
  • 40. Michael Gaines, Gopher Wheelmen, -2 laps
  • 41. Daniel Santos, Red Zone Cycling, -2 laps
  • 42. Eric Botos, Boise Young Rider Development Squad, -2 laps
  • 43. Sam Winters, Dire Wolf Racing, -2 laps
  • 44. Brian Gaines, Gopher Wheelmen, -2 laps
  • 45. Lane Johnson, KCOI U20, -2 laps
  • 46. Cameron Hooyer, -2 laps
  • DNF: Nathaniel Morse, Hot Tubes Development Cycling Team Inc.
  • DNF: Tom Mosby, Cyclocrossracing.com
  • DNF: Jacob Schilling, Team Mack Racing
  • DNF: Taylor Squillaci, Get Out! New Mexico

Under-23 men

  • 1. Yannick Eckmann, California Giant-Specialized, 44:42
  • 2. Andrew Dillman, Bob’s Red Mill Cyclocross, 46:31
  • 3. Tobin Ortenblad, California Giant-Specialized, 46:53
  • 4. Skyler Trujillo, Boo-Enve, 47:08
  • 5. Joshua Johnson, Indianapolis Cycling Club, 47:31
  • 6. Kerry Werner, BMC U23 Development MTB Team, 48:20
  • 7. Cody Kaiser, California Giant-Specialized, 48:28
  • 8. Samuel O’Keefe, Charm City Cycling, 50:38
  • 9. Kolby Preble, Clif Bar, 51:03
  • 10. Kevin Fish, KCCX-Fuji s, 51:34
  • 11. Luke Haley, Bob’s Red Mill Cyclocross, 52:12
  • 12. Chase Dickens, American Classic, 52:45
  • 13. Richard Cypress Gorry, Whole Athlete-Specialized, 54:12
  • 14. Tyler Coplea, Orbea-Tuff Shed, 55:05
  • 15. Brandon Feehery, Astellas Oncology-Astellas Cycling Club, 56:04
  • 16. Morgan Ryan, Socalcross-The Team, 56:44
  • 17. Samuel Dobrozsi, 57:02
  • 18. Luke Woodard, 57:13
  • 19. Maxwell Ackermann, 57:57
  • 20. Casey Hildebrandt, Twin Six, 58:11
  • 21. Daniel Gerow, Wolverine Sports Club, -2 laps
  • 22. Zachary Bender, Cycle-Smart Inc., -2 laps
  • 23. Brian Jorgensen, Lees-Mcrae College, -2 laps
  • 24. Zachary Semian, Pure Energy Cycling, -2 laps
  • 25. Samuel Dries, Brazen Dropouts, -2 laps
  • 26. Johnathan Freter, Don Walker Cycles Racing, -2 laps
  • 27. Lewis Gaffney, -2 laps
  • 28. Ben Bertiger, The Team, -2 laps
  • 29. Davis Bentley, Lees-Mcrae College, -2 laps
  • 30. Kevin Burgess, Carolina Break, -2 laps
  • 31. Samuel Bramel, Gopher Wheelmen, -2 laps
  • 32. Will Massey, U-Neak, -2 laps
  • 33. Mitch Nordahl, Team Plan C, -2 laps
  • 34. Justin Evans, Appalachian State University, -2 laps
  • 35. Caleb Welborn, Earthfare/i9, -2 laps
  • 36. Oliver Donkervoet, U-Neak, -2 laps
  • DNS: Zane Godby, Clif Bar
  • DNS: Innokenty Zavyalov, Basso-Tonka Cycle,
  • DNS: Ezra Mullen
  • DNF: Emmanuel Goguen, C.F. Racing
  • DNF: Jesse Keough, Champion System-Keough Cyclocross
  • DNF: Jason Midkiff, Appalachian State University
  • DNF: Matthew Zimmer, Velosport Iowa-American Equity