Become a Member

Get access to more than 30 brands, premium video, exclusive content, events, mapping, and more.

Already have an account? Sign In

Become a Member

Get access to more than 30 brands, premium video, exclusive content, events, mapping, and more.

Already have an account? Sign In

Brands

Cyclocross

Results: 2013 USA Cycling Cyclocross National Championships, day 5

Results from the final day of the 2013 USA Cycling Cyclocross National Championships in Verona, Wisconsin

Don't miss a moment from Paris-Roubaix and Unbound Gravel, to the Giro d’Italia, Tour de France, Vuelta a España, and everything in between when you join Outside+.

Women

  • 1. Katherine COMPTON, Trek Cyclocross Collective, 43:02
  • 2. Jade WILCOXSON, Team Optum-Kelly Benefit Strategies, 44:22
  • 3. Nicole DUKE, Cyclocrossworld, 44:25
  • 4. Georgia GOULD, Team Luna Chix, 44:44
  • 5. Crystal ANTHONY, Cyclocrossworld, 45:16
  • 6. Teal STETSON-LEE, Team Luna Chix, 45:19
  • 7. Maureen BRUNO ROY, Bob’s Red Mill-Seven Cycles, 45:41
  • 8. Meredith MILLER, California Giant-Specialized, 45:43
  • 9. Kaitlin ANTONNEAU, Cannondale-Cyclocrossworld.com, 46:00
  • 10. Arley KEMMERER, Charm City Cycling, 46:47
  • 11. Andrea SMITH, Ladies First-Minuteman Road Club, 46:51
  • 12. Elle ANDERSON, Ladies First-Minuteman Road Club, 47:02
  • 13. Alice PENNINGTON, 47:07
  • 14. Courtenay MCFADDEN, Cycling Northwest, 47:57
  • 15. Amanda CAREY, Volkswagen Boise Cycling, 48:12
  • 16. Ellen NOBLE, Trek Cyclocross Collective, 48:16
  • 17. Corey COOGAN CISEK, Cyclocrossracing.com, 48:38
  • 18. Abby STRIGEL, Trek Cyclocross Collective, 49:12
  • 19. Rebecca BLATT, Van Dessel Factory Team, 50:00
  • 20. Christina BIRCH, Jam Fund-NCC, 50:22
  • 21. Erica ZAVETA, Brevard College, 50:37
  • 22. Amanda MILLER, Team Optum-Kelly Benefit Strategies, 50:46
  • 23. BethAnn ORTON, 51:15
  • 24. Kristin WEBER, Boulder Cycle Sport, 51:16
  • 25. Amber MARKEY, 51:29
  • 26. Stacey BARBOSSA, Colavita Racing Inc., 52:22
  • 27. Brianne MARSHALL, Notubes Endurance Racing, 52:30
  • 28. Katie ARNOLD, Bob’s Red Mill Cyclocross Team, 52:58
  • 29. Allison ARENSMAN, Pepper Palace, -1 lap
  • 30. Rebecca GROSS, Tough Girl Cycling, -1 lap
  • 31. Hannah FINCHAMP, Team Luna Chix, -1 lap
  • 32. April MORGAN, -1 lap
  • 33. Alyssa SEVERN, My Wife Inc, -1 lap
  • 34. Kathleen LYSAKOWSKI, Cycle Lodge, -1 lap
  • 35. Sunny GILBERT, Michelob Ultra-Big Shark, -1 lap
  • 36. Anna DINGMAN, -1 lap
  • 37. Emily ZINN, Naked Women’s Racing, -1 lap
  • 38. Elizabeth SO, Les Petites Victoires, -1 lap
  • 39. Sarah STURM, Fort Lewis College, -1 lap
  • 40. Katie MELENA, Bicycle Bluebook-HRS, -1 lap
  • 41. Emily SHIELDS, Mock Orange Racing, -1 lap
  • 42. Michelle BISHOP, North Point Women’s Racing Team, -1 lap
  • 43. BrittLee BOWMAN, Pedal Power, -1 lap
  • 44. Corrie OSBORNE, Team Extreme, -1 lap
  • 45. Ellen SHERRILL, Bicycle Bluebook-HRS, -1 lap
  • 46. Jessica KUTZ, Team EPS, -1 lap
  • 47. Heidi BECK, Twin Six, -1 lap
  • 48. Frances MORRISON, Jam Fund-NCC, -2 laps
  • 49. Mackenzie WOODRING, Einstein Racing, -2 laps
  • 50. Katherine SHIELDS, Mock Orange Racing, -2 laps
  • 51. Marian JAMISON, -2 laps
  • 52. Erin DONOHUE, Mock Orange Bikes, -2 laps
  • 53. Allyson TUFANO, Sportif Coaching Group, -2 laps
  • 54. Christina TAMILIO, Ladies First-Minuteman Road Club, -2 laps
  • 55. Sierra SIEBENLIST, Team Indiebike, -2 laps
  • 56. Jennifer TILLMAN, Charm City Cycling, -2 laps
  • 57. Kathleen WULFKUHLE, C3-Twenty20cycling.com, -2 laps
  • 58. Kaylan COMER, U-Neak, -2 laps
  • 59. Kristin KOREVEC, Madcity Velo Club, -2 laps
  • 60. Deb Sweeney WHITMORE, Team Athletix-Globalbike Racing, -2 laps
  • 61. Sarah FREDRICKSON, Speedway Wheelmen, -2 laps
  • 62. Mollie BREWER, -2 laps
  • 63. Leslie TIMM, -2 laps
  • 64. Julie PHELPS, Big Ring Flyers, -2 laps
  • 65. Kristina YOUNG, -2 laps
  • 66. Jessica HILL, The Pony Shop, -2 laps
  • 67. Jennifer NOWLIN, Peace Coffee Racing, -2 laps
  • 68. McKenzie MELCHER, The Team Socalcross, -2 laps
  • 69. Madelaine MELCHER, The Team Socalcross, -2 laps
  • 70. Lindsay KNIGHT, -2 laps
  • 71. Breeze BROWN, Evol Elite Racing, -3 laps
  • 72. Erin SILLIMAN, Alan North America Cycling, -3 laps
  • DNS: Catherine HOLLIBAUGH, Team Nebo Ridge
  • DNS: Catherine WALBERG
  • DNS: Kim THOMPSON, Spidermonkey Cycling
  • DNS: Linda SONE, Crossniacs
  • DNS: Niki SODERBERG, Cyclocrossracing.com
  • DNS: Carol Jeane SANSOME, Silver Cycling
  • DNS: Amanda MCNABB, Team Group Health
  • DNS: Antonia LEAL, Planet Bike
  • DNS: Molly HURFORD, Colavita Racing
  • DNS: Jennifer GAERTNER, Motofish Racing
  • DNS: Jeanne FLECK, Velo Duluth
  • DNS: Jordan DUBE, Mad Alchemy-Verge
  • DNS: Jennifer Herrell-Rhoades, Trek Cyclocross Collective
  • DNS: Julie HUNTER
  • DNS: Nicole THIEMANN, Team Cf
  • DNS: Carmen Small, Specialized Lululemon
  • DNS: Laura VAN GILDER, C3-Twenty20cycling.com
  • DNF: Angelina STEVENS, Garneau Custom
  • DNF: Bailey SEMIAN, Pure Energy Cycling
  • DNF: Sarah LU, Robots
  • DNF: Shannon GIBSON, Stan’s Notubes Elite Women’s Team
  • DNF: Jessica D’AMATO, Evol Elite Racing
  • DNF: Cassandra MAXIMENKO

Men

  • 1. Jonathan PAGE, Engvt, 58:31
  • 2. Zach MCDONALD, Team Rapha-Focus, 59:18
  • 3. James DRISCOLL, Cannondale-Cyclocrossworld.com, 59:30
  • 4. Daniel SUMMERHILL, Unitedhealthcare, 1:00:15
  • 5. Timothy JOHNSON, Cannondale-Cyclocrossworld.com, 1:00:39
  • 6. Jeremy POWERS, Team Rapha-Focus, 1:01:40
  • 7. Ryan TREBON, Cannondale-Cyclocrossworld,com, 1:02:15
  • 8. Troy WELLS, Team Clif Bar Cycling, 1:03:16
  • 9. Jeremy DURRIN, Jam Fund-NCC, 1:03:27
  • 10. Barry WICKS, Kona, 1:03:52
  • 11. Isaac NEFF, Trek Cyclocross Collective, 1:03:52
  • 12. Brian MATTER, Racers Against Childhood Cancer, 1:04:09
  • 13. Justin LINDINE, Redline, 1:04:12
  • 14. Dan TIMMERMAN, Richard Sachs-RGM Watches, 1:04:18
  • 15. Anthony CLARK, Jam Fund-NCC, 1:04:21
  • 16. Adam CRAIG, Giant Factory Off-Road, 1:04:45
  • 17. Spencer PAXSON, Kona Factory Team, 1:04:57
  • 18. Mitchell HOKE, Kenda Felt, 1:05:01
  • 19. Tristan SCHOUTEN, Team Optum-Kelly Benefit Strategies, 1:05:03
  • 20. Erik TONKIN, Kona, 1:05:07
  • 21. Braden KAPPIUS, Team Clif Bar Cycling, 1:05:55
  • 22. Taylor CARRINGTON, Turin Bikes-Carmichael Training Systems, 1:06
  • 23. Eric THOMPSON, Plan C-Challenge Tires, 1:06:27
  • 24. Sean BABCOCK, 1:06:43
  • 25. Tim ALLEN, Feedback Sports Racing, 1:06:54
  • 26. Jared NIETERS, Seavs-Haymarket, 1:07:20
  • 27. Jake WELLS, Stan’s Notubes Elite, 1:07:36
  • 28. Allen KRUGHOFF, Donnelly Sports, -2 laps
  • 29. Mike SHERER, Team Optum-Kelly Benefit Strategies, -2 laps
  • 30. Adam MYERSON, Team Smartstop-Mountain Khakis, -2 laps
  • 31. Scott CHAPIN, Bay 101-HRS, -2 laps
  • 32. Greg WITTWER, Bob’s Red Mill Cyclocross Team, -2 laps
  • 33. William IAIA, Groove Subaru-Alpha Bicycle Co, -2 laps
  • 34. Chris JACKSON, Castex Racing-Felt, -2 laps
  • 35. Daniel CHABANOV, Richard Sachs-RGM Watches, -2 laps
  • 36. Craig ETHERIDGE, Donnelly Sports, -2 laps
  • 37. Robert MARION, Carpe Diem Racing, -2 laps
  • 38. Nicholas KEOUGH, Champion System-Keough Cyclocross /corner Cycle Cycling Club, -3 laps
  • 39. Trevor KOSS, Magnus, -3 laps
  • 40. Corey STELLJES, Cyclocrossracing.com, -3 laps
  • 41. Brian HLUDZINSKI, Boulder Cycle Sport, -3 laps
  • 42. Michael ROBSON, Moots, -3 laps
  • 43. Alex WORK, Bicycle Bluebook-HRS, -3 laps
  • 44. Nicholas LEMKE, Scalo Veloce, -3 laps
  • 45. Shadd SMITH, KCCX Fuji, -3 laps
  • 46. Aaron BRADFORD, Bicycle Bluebook-HRS, -3 laps
  • 47. Kenny WEHN, Stan’s Notubes Elite, -3 laps
  • 48. Stephen CUMMINGS, C3-Twenty20cycling.com, -3 laps
  • 49. Damian SCHMITT, -3 laps
  • 50. Greg KRAUSE, -4 laps
  • 51. B Jacob SITLER, -4 laps
  • 52. Grant HOLICKY, -4 laps
  • 53. Doug SCHULER, Boulder Cycle Sport, -4 laps
  • 54. Brett PIRIE, Groove Subaru-Alpha Bicycle Co, -4 laps
  • 55. Paul MUMFORD, Chicago Cuttin Crew, -4 laps
  • 56. BRENNAN WODTLI, All Access Racing, -4 laps
  • 57. David (Shawn) ADAMS, Cycle-Smart Inc., -4 laps
  • 58. William STREET, Kuhl, -4 laps
  • 59. Ben STALKER, Fort Lewis College, -4 laps
  • 60. Matthew ALLEN, Behind-Bars-LGR, -4 laps
  • 61. Jason CEMANSKI, Cycle U-Apex Racing, -4 laps
  • 62. Joshua WHITMORE, Team Athletix-Globalbike Racing, -4 laps
  • 63. Aaron BOUPLON, Boulder Running Company Cycling Team, -4 laps
  • 64. David SHEEK, SDG Felt, -4 laps
  • 65. Travis BRAUN, Magnus, -4 laps
  • 66. Sean LEADER, -4 laps
  • 67. Donald SNOOP JR, Essex County Velo, -4 laps
  • 68. John BAILEY, Bailey Bikes, -4 laps
  • 69. Timothy O’SHEA, -4 laps
  • 70. Travis GRUCHOW, Magnus, -5 laps
  • 71. Josh WEIS, Colavita Racing Inc., -5 laps
  • 72. Scott SHAPIRO, Magnus, -5 laps
  • 73. Josh BAUER, -5 laps
  • 74. Andrew LOAIZA, Salvagetti-Happy Coffee Cyclocross, -5 laps
  • 75. Christopher BERGE, Magnus, -5 laps
  • 76. Buckley BIRKHOLZ, Cyclocrossracing.com, -5 laps
  • DNS: Michael YOZELL, Kapelmuur Independent
  • DNS: Peter WEBBER, Boulder Cycle Sport
  • DNS: Jason WAGNER, Flatlandia Cycling Team
  • DNS: Stephen TILFORD, Tradewind Energy Cycling Team
  • DNS: Chad TIEMAN, Team Upland Brewing
  • DNS: Russell STEVENSON, Boulder Cycle Sport
  • DNS: Mark SAVERY, Midwest Cycling Community Ne
  • DNS: Jesse RIENTS, Trek Cyclocross Collective
  • DNS: David REYES, Bloomington Cycle Racing Team
  • DNS: Eric NELSON, Mudfoot
  • DNS: Hugh MORAN, Industry Nine
  • DNS: Sheldon MILLER, Bikeman.com
  • DNS: Jeff KLUCK, SC Velo
  • DNS: Michael HEMME, SRAM Factory
  • DNS: Brian HEIFNER, Magnus
  • DNS: Christopher FISHER, Crossniacs
  • DNS: Craig FAULKNER, Crossniacs
  • DNS: Aaron ELWELL, Twin Six
  • DNS: William ELLISTON, Mid Atlantic Cycling Club
  • DNS: Brandon DWIGHT, Boulder Cycle Sport
  • DNS: Michael CROUCH, Swiftwick Factory Racing-Cumberland Transit
  • DNS: Eric CHRIST, Bicycle Heaven
  • DNS: Ken BENESH, Feedback Sports Racing
  • DNS: Luke BATCHELOR-CLARK, Magnus
  • DNS: Edward BAKER, Team Kappius
  • DNS: Edwin BULL, Van Dessel Factory Team
  • DNS: Molly CAMERON, Portland Bicycle Studio
  • DNS: Matt SHRIVER, Trek Cyclocross Collective
  • DNS: Jacob LASLEY, Team Soundpony
  • DNS: Weston SCHEMPF, Charm City Cycling
  • DNS: Christopher JONES, Team Rapha-Focus
  • DNF: Samuel WEINBERG,
  • DNF: Spencer POWLISON, Evol Elite Racing
  • DNF: Kevin BERGER, Team Wheel & Sprocket
  • DNF: Stephen HYDE, Northampton Cycling Club
  • DNF: Kevin BRADFORD-PARISH, Cyclocrossracing.com
  • DNF: Christian FAVATA, Favata’s Trt Bicycles