Become a Member

Get access to more than 30 brands, premium video, exclusive content, events, mapping, and more.

Already have an account? Sign In

Become a Member

Get access to more than 30 brands, premium video, exclusive content, events, mapping, and more.

Already have an account? Sign In

Brands

Cyclocross

2011 Derby City Cup results

Men 1. Jeremy Powers (USA), Rapha-Focus, 56:52:00 2. Ryan Trebon (USA), LTS-Felt, at 0:03 3. Timothy Johnson (USA), Cannondale-Cyclocrossworld.com, at 0:27 4. Geoff Kabush (CAN), Team Maxxis-Rocky Mountain, at 0:46 5. Daniel Summerhill (USA), Chipotle Development Team, at 0:55 Women 1. Katherine Compton (USA), Rabobank-Giant, at 45:11:00 2. Katerina Nash (CZE), Luna Pro Team, at 31 3. Kaitlin Antonneau (USA), Cannondale-Cyclocrossworld.com, at 41 4. Caroline Mani (FRA), CC Etupes, at 1:05 5. Chloe Forsman (USA), Crank Brothers Race Club 11, at 1:19

Don't miss a moment from Paris-Roubaix and Unbound Gravel, to the Giro d’Italia, Tour de France, Vuelta a España, and everything in between when you join Outside+.

  • 1. Jeremy Powers (USA), Rapha-Focus, 56:52:00
  • 2. Ryan Trebon (USA), LTS-Felt, at 0:03
  • 3. Timothy Johnson (USA), Cannondale-Cyclocrossworld.com, at 0:27
  • 4. Geoff Kabush (CAN), Team Maxxis-Rocky Mountain, at 0:46
  • 5. Daniel Summerhill (USA), Chipotle Development Team, at 0:55
  • 6. James Driscoll (USA), Cannondale-Cyclocrossworld.com, s.t.
  • 7. Troy Wells (USA), Team Clif Bar, at 1:03
  • 8. Christopher Jones (USA), Rapha-Focus, s.t.
  • 9. Zach Mcdonald (USA), Rapha-Focus, at 1:32
  • 10. Tristan Schouten (USA), IS Corp, s.t.
  • 11. Brian Matter (USA), Gear Grinder-Clif Bar, s.t.
  • 12. Evan Mcneely (CAN), Emd Serono-Specialized, at 2:08
  • 13. Todd Wells (USA), Specialized, at 2:18
  • 14. Barry Wicks (USA), Kona, s.t.
  • 15. Justin Lindine (USA), Bikereg.com-Joe’s Garage, at 2:24
  • 16. Jerome Townsend (USA), Smartstop-Mockorangebikes Pb, at 3:02
  • 17. Mitchell Hoke (USA), Team Clif Bar, s.t.
  • 18. Yannick Eckmann (GER), Pearl Izumi-Shimano, at 3:06
  • 19. Mark Batty (CAN), SpiderTech-C10, at 3:09
  • 20. Aaron Schooler (CAN), Team H&R Block-SRI Importing, at 3:14
  • 21. Christian Heule (SUI), Cannondale-Cyclocrossworld.com, at 3:18
  • 22. Lukas Winterberg (SUI), Philadelphia Cyclocross School, at 3:24
  • 23. Ryan Knapp (USA), Bob’s Red Mill Cyclocross, at 3:33
  • 24. Travis Livermon (USA), Smart Stop-Mock Orange-Ridl, at 3:36
  • 25. Lukas Muller (SUI), Philadelphia Cyclocross School, at 3:41
  • 26. Cody Kaiser (USA), California Giant Berry Farms-Specialized, at 3:54
  • 27. Jared Stafford (CAN), Ride With Rendall, at 4:02
  • 28. Jeremy Durrin (USA), J.a.m. Fund-NCC, at 4:14
  • 29. Bryan Alders (USA), at 4:18
  • 30. Travis Woodruff (USA), Trek Bicycle Store-Boulder, at 4:23
  • 31. Adam Myerson (USA), Team Mountain Khakis, at 4:29
  • 32. Mitchell Kersting (USA), Bob’s Red Mill Cyclocross, at 4:48
  • 33. Allen Krughoff (USA), Boulder Cycle Sport, at 4:53
  • 34. Jacob Lasley (USA), Team Soundpony, at 5:01
  • 35. Braden Kappius (USA), Team Clif Bar, at 5:10
  • 36. Joseph Schmalz (USA), KCCX, at 5:16
  • 37. Jake Wells (USA), Stan’s Notubes Elite Cyclocross, at 5:25
  • 38. Giancarlo Dalle Angelini (USA), Rio Blanco, at 5:31
  • 39. Bryan Fawley (USA), Orbea USA, at 5:39
  • 40. Mark Mcconnell (CAN), Synergy Racing, at 6:04
  • 41. Andrew Reardon (USA), Bob’s Red Mill Cyclocross Team, at 6:12
  • 42. Kevin Fish (USA), KCCX-Fuji-Challenge, at 6:43
  • 43. Will Fyfe (USA), Birmingham Bicycle Co, at 7:13
  • 44. Weston Luzadder (USA), Nuvo, at 7:20
  • 45. Shaun Adamson (CAN), Cycle-Smart, at 7:23
  • 46. Daniel Miller (USA), Team Seagal, at 8:22
  • 47. Josh Johnson (USA), Bikereg.com, at 8:46
  • 48. Daniel Gerow (USA), Wolverines-Acfstores.com, at 9:15
  • 49. Mark Parmelee (USA), Cycletherapy, at 9:25
  • 50. Kolben Preble (USA), Clif Bar Development Cyclocross, -1 lap
  • 51. Gunnar Bergey (USA), C3 Athletes Serving Athletes, -1 lap
  • 52. Matthew Allen (USA), Behind Bars-Little Guy Racing, -1 lap
  • 53. Mitch Nordahl (USA), MNJRC, -1 lap
  • 54. Chris Larsen (USA), Industry Nine-Youngblood Bicycle, -1 lap
  • 55. Bill Street (USA), Kuhl Midwest Regional MTB-CX Team, -2 laps
  • DNF: Ben Berden (BEL), Ops Ale-Clement
  • DNF: Clayton Omer (USA), Bobs Red Mill Cyclocross
  • DNF: Brad Cole (USA), Kccx Fuji-Challenge Tires
  • DNF: Nathanael Wyatt (USA), Carolina Fatz Cycling Center Pb
  • DNF: Chris Mackay (USA), Realcyclist.com
  • DNF: Nicholas Weighall (USA), California Giant Berry Farms-Specialized
  • DNS: Eric Muehl (USA), Industry Nine/ Highland Brewery
  • DNS: Michael Chewning (USA), Team Hungry!
  • DNS: Spencer Haugh (USA), Behind Bars-LGR

  • 1. Katherine Compton (USA), Rabobank-Giant, 45:11:00
  • 2. Katerina Nash (CZE), Luna Pro Team, at 0:31
  • 3. Kaitlin Antonneau (USA), Cannondale-Cyclocrossworld.com, at 0:41
  • 4. Caroline Mani (FRA), CC Etupes, at 1:05
  • 5. Chloe Forsman (USA), Crank Brothers Race Club 11, at 1:19
  • 6. Laura Van Gilder (USA), C3-Mellow Mushroom, at s.t.
  • 7. Meredith Miller (USA), California Giant Cycling, at 1:34
  • 8. Nicole Duke (USA), Cannondale-Cyclocrossworld.com, at 1:45
  • 9. Mical Dyck (CAN), Pro City Racing, at 2:14
  • 10. Andrea Smith (USA), LadiesFirst Racing, at 2:20
  • 11. Georgia Gould (USA), Luna Pro Team, at 2:25
  • 12. Sue Butler (USA), Hudz Subaru, at 2:29
  • 13. Pepper Harlton (CAN), Juventus Cycling Club, at 2:35
  • 14. Katherine Sherwin (USA), Stan’s Notubes Elite Cyclocross, at 2:59
  • 15. Amanda Carey (USA), Kenda-Felt, at s.t.
  • 16. Coryne Rivera (USA), Marian University, at 3:04
  • 17. Nicole Thiemann (USA), Team CF, at 3:13
  • 18. Maureen Bruno Roy (USA), Bob’s Red Mill-Seven Cycles, at 3:23
  • 19. Crystal Anthony (USA), LadiesFirst Racing, at 3:30
  • 20. Devon Gorry (USA), Rambuski Law, at 3:42
  • 21. Teal Stetson-lee (USA), California Giant Berry Farms-Specialized, at 3:45
  • 22. Julie Krasniak (FRA), Rapha-Focus, at 3:52
  • 23. Alice Pennington (USA), Team S&M, at 3:55
  • 24. Kelsy Bingham (USA), Roosters-Bikers Edge, at 4:33
  • 25. Sarah Maile (USA), Ventana Mountain Bikes, at 4:59
  • 26. Rebecca Gross (USA), Tough Girl, at 5:05
  • 27. Rebecca Blatt (USA), Team Kenda-Geargrinder, at 5:18
  • 28. Annajean Dallaire (USA), Racin’ For Riley-Alderfer B, at 5:29
  • 29. Emily Thurston (USA), Stevens, at 5:44
  • 30. Jennifer Maxwell (USA), Van Dessel Factory Team-Sterk, at 5:48
  • 31. Kari Studley (USA), Team Redline, at 5:53
  • 32. Kimberly Flynn (USA), USSC-Trek-Vantaggio, at 5:56
  • 33. Sarah Stewart (CAN), at 6:00
  • 34. Jenni Gaertner (USA), Raleigh America, at 6:25
  • 35. Linda Sone (USA), Cycle-Smart-Flanders, at 6:33
  • 36. Katie Arnold (USA), Echelon Cycling Team, at 6:42
  • 37. Sarah Huang (USA), Nova IS Corp, at s.t.
  • 38. Corrie Osborne (USA), IS Corp, at 6:50
  • 39. Sunny Gilbert (USA), Big Shark/ Michelob Ultra, at 7:14
  • 40. Ashley James (USA), KCCX Elite, at 7:26
  • 41. Melanie Long (USA), Tough Girl-Scott, at 7:36
  • 42. Kelly Benjamin (USA), Colavita-Forno d’Asolo, at s.t.
  • 43. Katrina Baumsteiger (USA), Team Rambuski Law, at 8:01
  • 44. Kelly Paterson (USA), Wolverine-Acfstores.com, at 8:04
  • 45. Corey Coogan Cisek (USA), Team Plan C-Stevens, at 8:12
  • 46. Marne Smiley (USA), Bob’s Red Mill Cyclocross, at 8:41
  • 47. Kathryn Roszko (USA), Bikereg.com-Joe’s Garage, at 8:47
  • 48. Shannon Gibson (USA), Stan’s Notubes Elite Cyclocross, at 8:58
  • 49. Lynn Bush (USA), Tough Girl-Scott, at 9:22
  • 50. Paula Burks (USA), US Stove-Vanatggio Fitness, at 9:39
  • 51. Anna Dingman (USA), Cycleution, at 9:49
  • 52. Elizabeth Cobb (USA), Bikereg.com, at 11:10
  • 53. Patricia Dowd (USA), -1 lap
  • .DNF: Meghan Korol (USA), Bob’s Red Mill Cyclocross
  • DNF: Courtney Dimpel (USA), Team Rambuski Law,