Events

Zülle wraps up Swiss Tour; Julich second in TT

Swiss veteran Alex Zülle (Coast), won the Tour of Switzerland which ended with a time trial in Bienne on Thursday. Zülle finished third in the stage – behind Tobias Steinhauser (Gerolsteiner) and American Bobby Julich (Telekom) – which was good enough to give him a lock on the overall title. The 1995 Tour of Switzerland runner-up had shrugged off a six month ban imposed in 1998 as a result of the Festina doping scandal when taking second to Lance Armstrong in the 1999 Tour de France. But Zülle had a less than satisfactory season last, with just one win all season, a stage in Paris-Nice.

By VeloNews Interactive wire services , Copyright AFP2002

Zülle wraps up Swiss Tour; Julich second in TT

Photo:

Swiss veteran Alex Zülle (Coast), won the Tour of Switzerland which ended with a time trial in Bienne on Thursday.

Zülle finished third in the stage – behind Tobias Steinhauser (Gerolsteiner) and American Bobby Julich (Telekom) – which was good enough to give him a lock on the overall title.

The 1995 Tour of Switzerland runner-up had shrugged off a six month ban imposed in 1998 as a result of the Festina doping scandal when taking second to Lance Armstrong in the 1999 Tour de France. But Zülle had a less than satisfactory season last, with just one win all season, a stage in Paris-Nice. With a win at the Swiss tour Zülle manages to put aside some of the frustration from the fact that he and his Coast squad were passed over in the team selection for the Tour de France.

Zülle started the day just nine seconds ahead of Laurent Dufaux in the overall standings, but managed to catch and pass the Allesio rider, despite the two-minute gap in starting times among the top-20 riders.

As a result, Dufaux slipped to fourth place overall and second in the final standings went to Piotr Wadecki (Domo) who continues his remarkable comeback from a serious accident earlier in the season when doctors placed him in an artificial coma in order for him to come through a major head injury. Wadecki will be competing at the Tour de France next week.

Copyright AFP2002

Results

1. Tobias Steinhauser (G), Gerolsteiner, at 44:17:88 (46:744 km/h),;
2. Bobby Julich (USA), Telekom, at 0:16.99;
3. Alex Zülle (Swi), Coast, at 0:37.27;
4. Kim Kirchen (Lux), Fassa Bortolo, at 0:40.89;
5. Francesco Casagrande (I), Fassa Bortolo, at 0:48:91;
6. Beat Zberg (Swi), Rabobank, at 1:03.20;
7. Ruslan Ivanov (Mda), Alessio, at 1:04.14;
8. Santos Gonzales (Sp), Acqua e Sapone 1:04.84;
9. Rubens Bertogliati (Swi), Lampre-Daikin, at 1:10.58;
10. Georg Totschnig (A), Gerolsteiner, at 1:17.98;
11. Charles Wegelius (GB), Mapei-Quick Step, at 1:28.65;
12. Marc Wauters (B), Rabobank, at 1:29.55;
13. Nicolas Fritsch (F), La Française Des Jeux, at 1:35.28;
14. Piotr Wadecki (Pol), Domo-Farm Frites, at 1:45.61;
15. Alexandre Moos (Swi), Phonak, at 1:52.54;
16. Raivis Belohvosciks (Lat), Lampre-Daikin, at 1:52.68;
17. Steve Zampieri (Swi), Tacconi Sport, at 1:59.24;
18. Gerhard Trampusch (A), Mapei-Quick Step, at 2:11.33;
19. Marcel Duijn (Nl), Rabobank, at 2:11.77;
20. Robert Hunter (SA), Mapei-Quick Step, at 2:21.56;
21. Rolf Aldag (G), Telekom, at 2:23.96;
22. Pavel Tonkov (Rus), Lampre-Daikin, at 2:26.40;
23. Giuseppe Di Grande (I), Index Alexia, at 2:26.96;
24. Massimo Giunti (I), Acqua e Sapone 2:27.44;
25. Gianluca Bortolami (I), Tacconi Sport, at 2:38.98;
26. Laurent Dufaux (Swi), Alessio, at 2:41.95;
27. Daniel Schnider (Swi), Phonak, at 2:42.90;
28. Carlos Dacruz (F), La Française Des Jeux, at 2:43;
29. Sven Teutenberg (G), Phonak, at 2:43;
30. Davide Rebellin (I), Gerolsteiner, at 2:49;
31. Kevin Livingston (USA), Telekom, at 2:50;
32. Enrico Cassani (I), Domo-Farm Frites, at 2:50;
33. Tadej Valjavec (Slo), Fassa Bortolo, at 2:59;
34. Alexandr Shefer (Kaz), Alessio, at 3:00;
35. Christophe Agnolutto (F), Ag2R, at 3:02;
36. Martin Elmiger (Swi), Phonak, at 3:10;
37. Erik Zabel (G), Telekom, at 3:11;
38. Peter Luttenberger (A), Tacconi Sport, at 3:16;
39. Jan Boven (Nl), Rabobank, at 3:18;
40. Patrick Calcagni (Swi), Tacconi Sport, at 3:23;
41. Juan Manuel Garate (Sp), Lampre-Daikin, at 3:24;
42. Pierre Bourquenoud (Swi), Oktos, at 3:26;
43. Serguei Ivanov (Rus), Fassa Bortolo, at 3:26;
44. Thorwald Veneberg (Nl), Rabobank, at 3:26;
45. Reto Bergmann (Swi), Phonak, at 3:27;
46. Juan Fuentes Angullo (Sp), Saeco, at 3:30;
47. Dmitry Gaynitdinov (Rus), Tacconi Sport, at 3:37;
48. Christophe Rinero (F), Oktos, at 3:37;
49. Geert Verheyen (B), Rabobank, at 3:44;
50. Frédéric Gabriel (F), Oktos, at 3:48;
51. Marius Sabaliauskas (Lit), Saeco, at 3:48;
52. Salvatore Commesso (I), Saeco, at 3:51;
53. Miguel Martinez (F), Mapei-Quick Step, at 3:59;
54. Gianni Faresin (I), Gerolsteiner, at 4:06;
55. Markus Zberg (Swi), Rabobank, at 4:08;
56. Vincent Bader (Swi), Oktos, at 4:12;
57. Pietro Zucconi (Swi), Tacconi Sport, at 4:24;
58. Rolf Huser (Swi), Coast, at 4:28;
59. Ruben Lobato (Sp), Acqua e Sapone, at 4:34;
60. Ivan Basso (I), Fassa Bortolo, at 4:39;
61. Bo Hamburger (Den), Index Alexia, at 4:41;
62. Fred Rodriguez (USA), Domo-Farm Frites, at 4:44;
63. Jörg Ludewig (G), Saeco, at 4:45;
64. Thierry Loder (F), Ag2R, at 4:46;
65. Karsten Kroon (Nl), Rabobank, at 4:49;
66. Christophe Mengin (F), La Française Des Jeux, at 4:52;
67. Danilo Di Luca (I), Saeco, at 4:53;
68. Mirko Celestino (I), Saeco, at 4:56;
69. Franck Pencole (F), La Française Des Jeux, at 4:58;
70. Giuseppe Guerini (I), Telekom, at 5:05;
71. Jimmy Casper (F), La Française Des Jeux, at 5:05;
72. Oscar Pozzi (I), Fassa Bortolo, at 5:06;
73. Matthew Wilson (Aus), La Française Des Jeux, at 5:15;
74. Gian Matteo Fagnini (I), Telekom, at 5:16;
75. Christian Charriere (Swi), Phonak, at 5:16;
76. Mauro Gianetti (Swi), Coast, at 5:23;
77. Andy Flickinger (F), Ag2R, at 5:28;
78. Johan Museeuw (B), Domo-Farm Frites, at 5:29;
79. Federico Giabbecucci (I), Acqua & Sapone-Cantina To 5:40;
80. Johan Verstrepen (B), Lampre-Daikin, at 5:43;
81. Innar Mandoja (Est), Ag2R, at 6:14;
82. Gianluca Valoti (I), Index Alexia, at 6:22;
83. Andrej Hauptman (Slo), Tacconi Sport, at 6:25;
84. Marco Zanotti (I), Fassa Bortolo, at 6:28;
85. Sven Vanthourenhout (B), Domo-Farm Frites, at 6:43;
86. André Korff (G), Coast, at 6:51;
87. Massimo Donati (I), Tacconi Sport, at 6:51;
88. Steffen Wesemann (G), Telekom, at 7:09;
89. Alessandro Guerra (I), Index Alexia, at 7:27;
90. Luciano Pagliarini (Br), Lampre-Daikin, at 7:46;
91. Leon Van Bon (Nl), Domo-Farm Frites, at 7:50;
92. Sascha Henrix (G), Coast, at 9:24;
93. Anton Chantyr (Rus), Coast, at 10:11;
94. Elio Aggiano (I), Mapei-Quick Step, at 10:35;
DNS Leif Hoste (B), Domo-Farm Frites;
DNS Mariano Piccoli (I), Lampre-Daikin;
DNS Bekim Christensen (Den), Coast;
DNS Davide Casarotto (I), Alessio;
DNS Raffaele Ferrara (I), Alessio;
DNS Stefano Casagranda (I), Alessio;
DNS Martin Perdiguero (Sp), Acqua e Sapone;
DNS Kyrylo Pospyeyev (Ukr), Acqua e Sapone;
DNS Augustin Pena (Sp), Acqua e Sapone;
DNS Roger Beuchat (Swi), Phonak;
;
FINAL OVERALL STANDINGS;
;
1. Alex Zülle (Swi), Coast;
2. Piotr Wadecki (Pol), Domo-Farm Frites, at 1:27;
3. Nicolas Fritsch (F), La Française Des Jeux, at 1:38;
4. Laurent Dufaux (Swi), Alessio, at 2:07;
5. Georg Totschnig (A), Gerolsteiner, at 2:26;
6. Pavel Tonkov (Rus), Lampre-Daikin, at 2:53;
7. Peter Luttenberger (A), Tacconi Sport, at 3:11;
8. Giuseppe Di Grande (I), Index Alexia, at 4:06;
9. Francesco Casagrande (I), Fassa Bortolo, at 4:17;
10. Tadej Valjavec (Slo), Fassa Bortolo, at 4:19;
11. Alexandre Moos (Swi), Phonak, at 5:03;
12. Daniel Schnider (Swi), Phonak, at 5:40;
13. Santos Gonzales (Sp), Acqua e Sapone, at 6:08;
14. Gerhard Trampusch (A), Mapei-Quick Step, at 7:53;
15. Pierre Bourquenoud (Swi), Oktos, at 8:43;
16. Ruben Lobato (Sp), Acqua e Sapone, at 9:21;
17. Christophe Rinero (F), Oktos, at 9:29;
18. Rolf Aldag (G), Telekom, at 10:00;
19. Steve Zampieri (Swi), Tacconi Sport, at 10:02;
20. Reto Bergmann (Swi), Phonak, at 10:30;
21. Christian Charriere (Swi), Phonak, at 13:51;
22. Giuseppe Guerini (I), Telekom, at 14:07;
23. Miguel Martinez (F), Mapei-Quick Step, at 17:28;
24. Frédéric Gabriel (F), Oktos, at 20:36;
25. Juan Fuentes Angullo (Sp), Saeco, at 21:31;
26. Geert Verheyen (B), Rabobank, at 21:44;
27. Davide Rebellin (I), Gerolsteiner, at 25:56;
28. Martin Elmiger (Swi), Phonak, at 26:36;
29. Bobby Julich (USA), Telekom, at 28:02;
30. Beat Zberg (Swi), Rabobank, at 28:34;
31. Carlos Dacruz (F), La Française Des Jeux, at 28:46;
32. Mirko Celestino (I), Saeco, at 31:00;
33. Dmitry Gaynitdinov (Rus), Tacconi Sport, at 35:07;
34. Thorwald Veneberg (Nl), Rabobank, at 36:54;
35. Christophe Agnolutto (F), Ag2R, at 37:51;
36. Kevin Livingston (USA), Telekom, at 38:56;
37. Vincent Bader (Swi), Oktos, at 40:01;
38. Salvatore Commesso (I), Saeco, at 40:05;
39. Gianluca Bortolami (I), Tacconi Sport, at 40:12;
40. Gianni Faresin (I), Gerolsteiner, at 40:57;
41. Oscar Pozzi (I), Fassa Bortolo, at 41:00;
42. Kim Kirchen (Lux), Fassa Bortolo, at 41:21;
43. Juan Manuel Garate (Sp), Lampre-Daikin, at 42:24;
44. Ivan Basso (I), Fassa Bortolo, at 42:35;
45. Massimo Giunti (I), Acqua e Sapone, at 43:27;
46. Enrico Cassani (I), Domo-Farm Frites, at 43:28;
47. Thierry Loder (F), Ag2R, at 43:41;
48. Pietro Zucconi (Swi), Tacconi Sport, at 43:50;
49. Massimo Donati (I), Tacconi Sport, at 44:00;
50. Rubens Bertogliati (Swi), Lampre-Daikin, at 44:18;
51. Serguei Ivanov (Rus), Fassa Bortolo, at 44:43;
52. Alexandr Shefer (Kaz), Alessio, at 44:49;
53. Jan Boven (Nl), Rabobank, at 45:37;
54. Erik Zabel (G), Telekom, at 46:28;
55. Tobias Steinhauser (G), Gerolsteiner, at 46:56;
56. Gian Matteo Fagnini (I), Telekom, at 47:11;
57. Markus Zberg (Swi), Rabobank, at 47:22;
58. Karsten Kroon (Nl), Rabobank, at 48:24;
59. Andy Flickinger (F), Ag2R, at 50:23;
60. Franck Pencole (F), La Française Des Jeux, at 50:24;
61. Fred Rodriguez (USA), Domo-Farm Frites, at 52:07;
62. Federico Giabbecucci (I), Acqua e Sapone 52:45;
63. Bo Hamburger (Den), Index Alexia, at 53:17;
64. Marc Wauters (B), Rabobank, at 53:19;
65. Marius Sabaliauskas (Lit), Saeco, at 54:56;
66. Charles Wegelius (GB), Mapei-Quick Step, at 55:40;
67. Ruslan Ivanov (Mda), Alessio, at 55:50;
68. Steffen Wesemann (G), Telekom, at 58:44;
69. Leon Van Bon (Nl), Domo-Farm Frites, at 59:58;
70. Gianluca Valoti (I), Index Alexia, at 1:01:31;
71. Jörg Ludewig (G), Saeco, at 1:01:41;
72. Christophe Mengin (F), La Française Des Jeux, at 1:04:23;
73. Patrick Calcagni (Swi), Tacconi Sport, at 1:04:41;
74. Danilo Di Luca (I), Saeco, at 1:05:08;
75. Robert Hunter (SA), Mapei-Quick Step, at 1:05:37;
76. Rolf Huser (Swi), Coast, at 1:06:00;
77. Mauro Gianetti (Swi), Coast, at 1:08:11;
78. Sven Teutenberg (G), Phonak, at 1:08:34;
79. Andrej Hauptman (Slo), Tacconi Sport, at 1:11:21;
80. Johan Museeuw (B), Domo-Farm Frites, at 1:13:03;
81. Sascha Henrix (G), Coast, at 1:14:57;
82. Raivis Belohvosciks (Lat), Lampre-Daikin, at 1:16:06;
83. Marcel Duijn (Nl), Rabobank, at 1:17:13;
84. Johan Verstrepen (B), Lampre-Daikin, at 1:17:38;
85. André Korff (G), Coast, at 1:23:57;
86. Matthew Wilson (Aus), La Française Des Jeux, at 1:26:25;
87. Sven Vanthourenhout (B), Domo-Farm Frites, at 1:29:26;
88. Anton Chantyr (Rus), Coast, at 1:30:02;
89. Marco Zanotti (I), Fassa Bortolo, at 1:30:20;
90. Elio Aggiano (I), Mapei-Quick Step, at 1:31:26;
91. Alessandro Guerra (I), Index Alexia, at 1:33:14;
92. Jimmy Casper (F), La Française Des Jeux, at 1:43:18;
93. Luciano Pagliarini (Br), Lampre-Daikin, at 1:43:31;
94. Innar Mandoja (Est), Ag2R, at 1:44:39;