Events

Zajicek, Bessette lead at Fitchburg

Mercury’s Phil Zajicek and Quebec’s Lyne Bessette took the wins in the opening time trial on Thursday night at the Fitchburg-Longsjo Classic in Fitchburg, Massachusetts, to take the leaders’ jerseys heading into Friday’s Aubuchon-Glidden Circuit Race. Defending champion Bessette (Quebec Selection Team) narrowly edged out her former Saturn teammate Kimberly Bruckner, covering the 7-mile time trial in 17:49.53, just over a second faster than Bruckner. Rona’s Genevieve Jeanson was third, 44 seconds behind Bessette. In the men’s race, Zajicek beat out defending champion Eric Wohlberg (Saturn)

By VeloNews Interactive

Mercury’s Phil Zajicek and Quebec’s Lyne Bessette took the wins in the opening time trial on Thursday night at the Fitchburg-Longsjo Classic in Fitchburg, Massachusetts, to take the leaders’ jerseys heading into Friday’s Aubuchon-Glidden Circuit Race.

Defending champion Bessette (Quebec Selection Team) narrowly edged out her former Saturn teammate Kimberly Bruckner, covering the 7-mile time trial in 17:49.53, just over a second faster than Bruckner. Rona’s Genevieve Jeanson was third, 44 seconds behind Bessette.

In the men’s race, Zajicek beat out defending champion Eric Wohlberg (Saturn) by six seconds. Mercury’s Chris Wherry took third, 12 seconds behind Zajicek, who is coming off his strong seventh-place finish at the Grand Prix de Beauce in Canada.

Friday’s circuit race in Fitchburg will be 78 miles (25 laps) for the men and 40 (13 laps) for the women.

Results

Men;
1.
ZAJICEK Phil
Mercury
16:19.8;
2.
WOHLBERG Eric
Saturn Cycling Team
16:26.0;
3.
WHERRY Chris
Mercury
16:32.1;
4.
BALDWIN Chris
Navigators Cycling T
16:35.0;
5.
REPINSKI Viktor
Saturn Cycling Team
16:40.0;
6.
SBEIH Adham
Mercury
16:50.6;
7.
DANIELSON Tom
Mercury
16:53.3;
8.
CREED Michael
Prime Alliance
16:57.0;
9.
PATE Danny
Prime Alliance
16:58.4;
10.
HORNER Chris
Prime Alliance
17:00.0;
11.
MCCORMACK Mark
Saturn Cycling Team
17:02.8;
12.
SHEEDY Brian
Navigators Cycling T
17:03.0;
13.
ZIEWACZ Doug
7Up-NutraFig
17:04.1;
14.
SEINIEWICZ Greg
Ofoto-lombardis
17:05.8;
15.
RANDELL Andrew
Kissena Cycling Team
17:08.1;
16.
MITCHELL Glen
Navigators Cycling T
17:08.5;
17.
INNES William
Kissena Cycling Team
17:10.6;
18.
MCCORMACK Frank
Saturn Cycling Team
17:11.7;
19.
GODFREY Hayden
7Up-NutraFig
17:11.8;
20.
SAYERS Mike
Mercury
17:12.2;
21.
LIESWYN John
7Up-NutraFig
17:13.8;
22.
KLUCK Damon
Saturn Cycling Team
17:16.0;
23.
ZARATE Jesus
Mercury
17:18.1;
24.
LEAPER Tom
Navigators Cycling T
17:19.3;
25.
WALTERS Mark
Navigators Cycling T
17:21.0;
26.
HAMBLEN Jon
Wheelworks-Cannond
17:25.1;
27.
MILNE Shawn
Wheelworks-Cannond
17:26.3;
28.
JOHNSON Tim
Saturn Cycling Team
17:27.1;
29.
SVATEK Matthew
Wheelworks-Cannond
17:29.6;
30.
DOMINGUEZ Ivan
Saturn Cycling Team
17:30.3;
31.
APPLEGATE Andy
Cane Creek-Subaru
17:31.2;
32.
RETO Lauper

17:31.3;
33.
TUFT Svein
Prime Alliance
17:32.3;
34.
MONAHAN Kevin
7Up-NutraFig
17:32.4;
35.
JONES Mike
Wheelworks-Cannond
17:33.5;
36.
JONES Brice
Mercury
17:34.2;
37.
PAGE Jon
Wheelworks-Cannond
17:36.5;
38.
WIRSING Jonathan
Team Snow Valley
17:36.6;
39.
DIETRICH Mike
Fuji UPMC
17:38.7;
40.
WORDIN John
Mercury
17:39.4;
41.
ZWIZANSKI Scott
Team Snow Valley
17:39.5;
42.
GUAY Ryan
Navigators Cycling T
17:41.3;
43.
THOMAS Darby
Wheelworks-Cannond
17:42.5;
44.
MENARD George
Team Snow Valley
17:42.8;
45.
HERRIOTT Todd
Think Racing
17:43.1;
46.
BEAMON Ed
Navigators Cycling T
17:43.4;
47.
PETERSEN Soren
Saturn Cycling Team
17:43.8;
48.
PRADONETO Hugo
Cody Racing
17:44.7;
49.
STEVENSON Russell
Prime Alliance
17:45.5;
50.
ROTH Ryan
Ontario
17:45.7;
51.
HEDGES Kris
Team Snow Valley
17:46.2;
52.
BAILEY Robert
Hawley-RackSmith.com
17:46.8;
53.
HEKMAN Mark
Finger Lakes Cycling
17:48.1;
54.
WREN Tyler
Mercury
17:49.6;
55.
HUGHES Cameron
Kissena
17:50.9;
56.
CANDELARIO Alex
Prime Alliance
17:51.0;
57.
PERERA Larry
CCB-Volkswagen
17:51.4;
58.
PINEDA Oscar
7Up-NutraFig
17:51.6;
59.
BOUCHARD-HALL Kevin
G.S. Mengoni
17:51.8;
60.
SULLIVAN Patrick
GS Ciao
17:54.3;
61.
FAULKNER Nat
Kissena Sports
17:54.5;
62.
DECANIO Matt
Prime Alliance
17:55.3;
63.
SHEEHAN Clark
7Up-NutraFig
17:56.5;
64.
NORTON Michael
UPMC-Fuji Cycling
17:56.6;
65.
MILLS Don
Wheelworks-Cannond
17:56.8;
66.
HUSK Jon

17:57.8;
67.
PETERS John
Prime Alliance
17:58.1;
68.
RAISIN Saul
The People’s Cycling
17:58.7;
69.
MCCORMACK Shawn
Trek-Volkswagen-
17:59.5;
70.
PAPP Joe
Think Racing
18:02.6;
71.
MISICKI Igor
CRCA-E-CAPS.COM
18:02.6;
72.
LOPINTO Peter
OFOTO – Lombardi Spo
18:03.4;
73.
HACKLER Kurt
CCB-Volkswagen
18:04.3;
74.
WILLIAMSON Bret
Hawley-Racksmith.c
18:07.3;
75.
REINHART Tim
Saturn Development
18:07.4;
76.
KINGS Matthew
GearsRacing.com
18:07.9;
77.
FINKBEINER Max
Jittery Joe’s Pro Cy
18:08.4;
78.
SANOWAR Peter
GearsRacing.com
18:10.1;
79.
BAKER Peter
West Virginia-Goma
18:11.6;
80.
CHASE Kindler
unattached
18:12.0;
81.
DIONNE Charles
7Up-NutraFig
18:13.7;
82.
NELESSEN Guillaume
UPMC Fuji Cycling
18:15.4;
83.
BORONOW Eugene
Century-SBCG
18:17.3;
84.
LANGLEY Russell
Team Snow Valley
18:17.8;
85.
ZIMMERMAN Zach
Trek-Volkswagen-
18:19.2;
86.
PINEDA Juan
7Up-NutraFig
18:19.8;
87.
TILBROOK Warren
GearsRacing.com
18:21.1;
88.
WILCOX Craig
Saturn Development
18:21.6;
89.
MORAN Hugh
Cyclescience-Trek-VW
18:25.9;
90.
ALACHOYAN Joseph
Ideal Tile-Brielle
18:26.0;
91.
BROWN Lincoln
Hawley-Racksmith.c
18:26.3;
92.
PECK Chris
Wheelworks-Cannond
18:26.6;
93.
ALBERS Kirk
Jelly Belly-Carlsb
18:27.1;
94.
PETERS Benjamin
NECSA-FUJI-Fraysee’s
18:28.6;
95.
ASPHOLM Roger
Think Racing
18:30.2;
96.
MCDADE James
CRCA
18:32.8;
97.
HOLDER Josh
Hotter-n-Hell Hundre
18:34.4;
98.
WHITE Michael
National Capitol Vel
18:37.9;
99.
DESROSEIRS Jean Paul
Hawley – Racksmith.c
18:39.0;
100.
BAER Jason
GS Mengoni USA
18:39.9;
101.
ISAAC Chris
GearsRacing.com
18:40.6;
102.
ST. MARTIN Isaac
NHCC-Team NH
18:42.0;
103.
DENNIS Nils
Bike Doctor
18:43.4;
104.
ERDELYI Jonathan
Ideal Tile-Brielle
18:44.4;
105.
GARLAPOW Adam
Shickluna
18:45.1;
106.
WOLF Greg
CC Etupe
18:45.1;
107.
REID Forest
Providence Velo Club
18:45.6;
108.
RACE Nathan
Fitness First-MBRC
18:46.7;
109.
AUSTTIN Jeffrey
PCT
18:47.3;
110.
RYTLEWSKI Jake
Tri City Cyclist
18:47.5;
111.
VIA Jeff
Team Snow Valley
18:47.5;
112.
ANDERSON Marc
Cyclescience-Trek-Vo
18:47.5;
113.
BARTON Mike
Sunapee-Banagan’s
18:47.6;
114.
HAWKINS Matt
Kissena Cycling Team
18:48.2;
115.
SCHNEIDER Jason
Think Racing
18:48.7;
116.
BEILBY Ian
GMBC-Invensys
18:48.8;
117.
SACRAMONE Chris
ProCycles-Giant
18:50.7;
118.
WHITE Fritz
Rage Racing-Titus
18:52.2;
119.
KRAUSE Ross
GS Mengoni USA
18:54.4;
120.
YAMAMOTO Yasuhiro
Kissena Cycling Team
18:54.6;
121.
MILLS Andrew
Trek-VW-Goodales
18:54.8;
122.
PINKHAM Ryan
GS MENGONI USA
18:56.2;
123.
FLEMING Eric
Pro Cycles – Giant
18:58.1;
124.
TAYLOR Dylan
ASU
18:58.7;
125.
KELSEY Marco
Watchung Wheelmen-Hi
18:59.5;
126.
WEBER Jeff
GearsRacing.com
19:00.0;
127.
BENOIT Christopher
Essex County Velo
19:00.4;
128.
MORRELL John
Hawley – Racksmith.c
19:01.4;
129.
YOUNGBLOOD David
NCC-Bikereg.com
19:01.5;
130.
STOCKWELL Luke
Jittery Joe’s Pro Cy
19:02.2;
131.
STAFFORD Ben
Kissena Cycling Team
19:02.2;
132.
BECK Christopher
LSV-Trek-VW
19:04.1;
133.
VERHEUL John
Ideal Tile-Brielle
19:04.8;
134.
KETCHELL Robby
UPMC-Fuji Cycling
19:04.9;
135.
MCLERAN Ian
Stage 1-Cannondale
19:05.6;
136.
PANTASTICO Adam
Watchung Wheelmen
19:06.4;
137.
DAVIS Chad
Think Racing
19:06.7;
138.
LETENDRE, JR. Will
Boston Road Club
19:07.2;
139.
SILBERMAN Marc
Watchung Wheelmen-
19:09.6;
140.
SILBERFARB Ben
Essex County Velo
19:13.1;
141.
BRUMBLE Amos
CCB-Volkswagen
19:17.0;
142.
HARPLE Cody,
Essex County Velo
19:17.7;
143.
MUELLER Michael
Wheelworks-Cannond
19:23.1;
144.
JONES Jason
Jittery Joe’s Pro Cy
19:23.9;
145.
YU Jerald
Team Express-Pro Ped
19:24.4;
146.
MYERSON Adam
GS Mengoni USA
19:26.6;
147.
ROSZKO Steve
NCC-BikeReg.com
19:27.5;
148.
ROTH Greg
Ontario-McMaster
19:27.7;
149.
CRADDOCK Jeff
CCB-Volkswagen
19:30.6;
150.
LOFTUS Matt
NCC-BikeReg.com
19:36.1;
151.
BRINKEN Mariusz
Kissena Cycling Team
19:37.6;
152.
INCONIGLIOS Matt
Stage 1
19:39.8;
153.
EARLY Ben
Evergreen-Easton
19:40.8;
154.
BERTUCCO Marc
Athletes By Design
19:44.4;
155.
AUER Kristopher
LSV-Trek-VW
19:47.5;
156.
DITTERICH Kirk
Ada Bike Club
19:47.8;
157.
KUBAS Ben
Hawley – Racksmith.c
19:53.0;
158.
SOMMERVILLE David
Davidsommerville.com
19:53.1;
159.
LANE Laurence
Bike Doctor-Cannonda
19:54.4;
160.
BORNHOLT Nicholas

20:05.3;
161.
MILLINGTON Steve
Winners Edge
20:17.0;
162.
FOLEY Skip
Trek, East Coast Fa 00:20:18.27;
163.
LOPEZ Donny
Ideal Tile-Brielle
20:23.8;
164.
DAVIS Curt
Wheelworks-Cannond
21:10.5;
165.
YOUNG David
NCC Bikereg.com
21:36.8;
166.
SOUTHERLAND Phil
People’s Cycling
22:35.0;
167.
WOOD Inson
CRCA-E-CAPS.COM
22:46.6;
168.
ANTHONY Josh
Saturn Development C
22:56.0;
169.
SWINDLEHURST Burke
Navigators Cycling T
22:56.1;

Women;
1. BESSETTE Lyne, Quebec Selection Team, 17:49.53;
2. BRUCKNER Kimberly, Saturn Cycling , 17:50.90;
3. JEANSON Genevieve, Rona Cycling , 18:33.05;
4. HUGHES Clara, Quebec Selection , 18:36.00;
5. MARSAL Catherine, Saturn Cycling , 18:41.44;
6. PIZZINI Mina, Diet Rite, 18:52.89;
7. HOLT Melissa, Rona Cycling , 18:53.95;
8. MAYOLO-PIC Tina, Diet Rite, 18:56.37;
9. JUTRAS Manon, Rona Cycling , 19:00.07;
10. DAVIDGE Kim, Saturn Cycling , 19:04.28;
11. SCRYMGEOUR Kristy, Saturn Cycling , 19:16.12;
12. WYNTER Iona, Genesis Scuba/FFCC, 19:19.39;
13. PHILLIPS Jessica, Saturn Cycling , 19:20.94;
14. KELLY Kori, Diet Rite, 19:23.60;
15. SONYE Suzanne, Saturn Cycling , 19:24.42;
16. VANGILDER Laura, Trek Plus, 19:38.50;
17. SKELLEY Tina, TalgoAmerica, 19:40.06;
18. BEARCE Catherine, CCB/Volkswagen, 19:41.01;
19. FREEDMAN Nicole, Rona Cycling , 19:42.14;
20. POWERS Catherine, Terry Precision, 19:44.04;
21. HUIZING Marjan, Snow Valley, 19:50.18;
22. STALEY Larssyn, Saturn Development, 19:51.26;
23. TAYLOR Grace, Serotta Women’s Cycl, 19:59.42;
24. SHIRLEY Margaret, Genesis Scuba/FFCC, 20:01.21;
25. SCHWARZ Erika, Red 5 Racing, 20:04.55;
26. PRYDE Susy, TalgoAmerica, 20:05.52;
27. COX Andrea, CCB/Volkswagen, 20:07.32;
28. MILLER Christine, Mercy Cycling , 20:07.41;
29. COOPER Jennifer, Genesis Scuba/FFCC, 20:09.36;
30. GAFFNEY Lauren, Terry Precision, 20:10.84;
31. MILLER Ann Marie, Verizon Wireless – C, 20:11.33;
32. TRAHAN Giselle, Genesis Scuba/FFCC, 20:11.34;
33. BILYEAU Kristine, Naples Velo, 20:11.87;
34. SCHMIDT Laura, Terry Precision, 20:13.02;
35. BLACK Chloe, Terry Precision, 20:13.91;
36. KELLY Helen, Verizon Wireless – C, 20:14.38;
37. FRANGES Lauren, Amoroso’s / HH Racin, 20:15.76;
38. TOFFOLON Leah, Mike Fraysse’s Sport, 20:17.78;
39. SCHEFFENACKER Kristy, Snow Valley, 20:18.98;
40. GOLLOGLY Naomi, Bike Gallery/Trek/VW, 20:29.75;
41. MILKOWSKI Anna, Gearworks / SRP, 20:31.71;
42. CLAUDE Melanie, Bermuda National , 20:34.86;
43. MORSE Meghan, Serotta Women’s Cycl, 20:35.81;
44. SHIMADA Hiroko, Verizon Wireless – C, 20:37.30;
45. DAVIS Katrina, Trek Plus, 20:38.20;
46. GAGNON Isabelle, Quebec Selection , 20:40.18;
47. BEGOSH Liz, unattached, 20:44.85;
48. BOTE’ Michele, Lateral Stress Velo-, 20:45.89;
49. GALE Caryl, San Diego Cyclo Vets, 20:46.42;
50. ILTON Yvonne, Verizon Wireless – C, 20:47.70;
51. KOSINSKI Jody, Genesis Scuba/FFCC, 20:51.71;
52. BROWN Alison, Genesis Scuba/FFCC, 20:53.39;
53. FELKER Lenora, Amoroso’s / HH Racin, 20:54.28;
54. LEBLANC Genevieve, Quebec Selection , 20:56.78;
55. ST. JACQUES Sophie, Trek Plus, 21:01.81;
56. BISARO Ivana, Serotta Women’s Cycl, 21:01.89;
57. HARDING Christine, ABRT / Snow Val, 21:05.82;
58. HAWLEY Julia, Bermuda National , 21:07.48;
59. WILLOCK Erinne, Verizon Wireless – C, 21:08.03;
60. ST. LAURENT Katy, Quebec Selection , 21:12.51;
61. SMITH Michele, Webevent.com/HVVC, 21:12.89;
62. GRASSGOFF Kirsten, Danslo/Wheelworks/IF, 21:17.10;
63. MCCLINTOCK Rebecca, Serotta Women’s Cycl, 21:20.00;
64. OSORIO Odessa, Trek Plus, 21:20.63;
65. LAWRENCE Amanda, Yale University, 21:22.37;
66. TURRIN Ann, Amoroso’s / HH Racin, 21:22.97;
67. MARTINEZ Graciela, Amoroso’s / HH Racin, 21:23.78;
68. SUMMERS Laura, Webevent.com, 21:24.49;
69. RICHARDSON Dawn, Verizon Wireless – C, 21:28.44;
70. FARELL Julia, Verizon Wireless – C, 21:31.19;
71. ELLIOTT Megan, Mercy Cycling , 21:31.60;
72. TREMELLING Amyazellie, TREK / Volkswagen, 21:31.90;
73. LASASSO Kristen, Dansko / Wheelworks , 21:32.92;
74. MAXWELL Lisa, Dansko / Wheelworks , 21:38.83;
75. DAVIS Patty, Los Gatos Bicycle Cl, 21:39.62;
76. HUFF Christine, Lateral Stress Velo-, 21:41.55;
77. VAN ABBEMA Juli, Lippert Sports Cycli, 21:41.55;
78. ROSZKO Kathryn, Dansko / Wheelworks , 21:41.84;
79. GAGNON Elisa, Trek Plus, 21:45.68;
80. MAYER Alicia, AAVC/Specialized, 21:49.39;
81. MONAGLE Julie, Verizon Wireless – C, 21:51.81;
82. MARTINEZ Veronica, Amoroso’s / HH Racin, 21:53.04;
83. BAHNSON Brenda, Dansko / Wheelworks , 21:53.23;
84. FOULKES Sarah, NHCC, 21:56.99;
85. ROBBINS Kirsten, Amoroso’s / HH Racin, 22:07.36;
86. GENEST Allicia, Trek Plus, 22:23.26;
87. SMITH Michele, Dansko / Wheelworks , 22:36.97;
88. NASH Karen, Verizon Wireless – C, 22:57.63;
89. CURI Katheryn, 32:44.56;