Events

Zabel takes another at Swiss tour

Telkom’s Erik Zabel won the eighth stage of the Tour of Switzerland, a 235km stretch from Vevey to Lyss on Wednesday, continuing a pattern of wins that the German sprinter vowed to carry into next week’s Tour de France. Alex Zülle (Coast) retained the leader's yellow jersey, holding only a three-second advantage over Laurent Dufaux (Alessio) and 19 over Domo's Piotr Wadecki. Considered a strong strong time trialist, Zülle holds the advantage going into Thursday’s final stage a 34.5 km between Lyss and Bienne. Zabel said win on Wednesday gives him confidence going into the Tour de France,

Zülle looks to time trial to wrap up title

By VeloNews Interactive wire services , Copyright AFP2002

Zabel beatsTeutenburg and Hauptman to take his second stage win.

Zabel beatsTeutenburg and Hauptman to take his second stage win.

Photo: AFP

Telkom’s Erik Zabel won the eighth stage of the Tour of Switzerland, a 235km stretch from Vevey to Lyss on Wednesday, continuing a pattern of wins that the German sprinter vowed to carry into next week’s Tour de France.

Alex Zülle (Coast) retained the leader’s yellow jersey, holding only a three-second advantage over Laurent Dufaux (Alessio) and 19 over Domo’s Piotr Wadecki. Considered a strong strong time trialist, Zülle holds the advantage going into Thursday’s final stage a 34.5 km between Lyss and Bienne.

Zabel said win on Wednesday gives him confidence going into the Tour de France, where he hopes to earn a seventh green points jersey in the French national tour which begins on July 6.

“I’m dreaming of a seventh green jersey in the Tour de France,” said Zabel, whose win Wednesday represented his 13th this season and the second of this year’s Tour of Switzerland. Zabel also won the second stage at the Swiss tour.

Zabel relied on a powerful leadout from Gian Matteo Fagnini to set him up for the final sprint. Zabel beat Phonak’s Sven Teutenberg to the line to take first. Taconi’s Andrej Hauptman came in third.

Copyright AFP2002

Results

1. Erik Zabel (G), Telekom, at 5:45:53 (40:765 km/h), ;
2. Sven Teutenberg (G), Phonak;
3. Andrej Hauptman (Slo), Tacconi Sport;
4. Jimmy Casper (F), La Française Des Jeux;
5. Stefano Casagranda (I), Alessio;
6. Fred Rodriguez (USA), Domo-Farm Frites;
7. Marco Zanotti (I), Fassa Bortolo;
8. Markus Zberg (Swi), Rabobank;
9. Christophe Agnolutto (F), Ag2R;
10. Andy Flickinger (F), Ag2R;
11. Federico Giabbecucci (I), Acqua e Sapone;
12. Mariano Piccoli (I), Lampre-Daikin;
13. Dmitry Gaynitdinov (Rus), Tacconi Sport;
14. Christophe Mengin (F), La Française Des Jeux;
15. Davide Casarotto (I), Alessio;
16. Patrick Calcagni (Swi), Tacconi Sport;
17. Gerhard Trampusch (A), Mapei-Quick Step;
18. Gian Matteo Fagnini (I), Telekom;
19. Karsten Kroon (Nl), Rabobank;
20. Martin Elmiger (Swi), Phonak;
21. Georg Totschnig (A), Gerolsteiner;
22. Peter Luttenberger (A), Tacconi Sport;
23. Laurent Dufaux (Swi), Alessio;
24. Pietro Zucconi (Swi), Tacconi Sport;
25. Innar Mandoja (Est), Ag2R;
26. Piotr Wadecki (Pol), Domo-Farm Frites;
27. Alexandre Moos (Swi), Phonak;
28. Carlos Dacruz (F), La Française Des Jeux;
29. Rolf Aldag (G), Telekom;
30. Steffen Wesemann (G), Telekom;
31. Rolf Huser (Swi), Coast;
32. Daniel Schnider (Swi), Phonak;
33. Alessandro Guerra (I), Index Alexia;
34. Martin Perdiguero (Sp), Acqua e Sapone;
35. Vincent Bader (Swi), Saint-Quentin Oktos;
36. Gianluca Bortolami (I), Tacconi Sport;
37. Nicolas Fritsch (F), La Française Des Jeux;
38. Giuseppe Di Grande (I), Index Alexia;
39. Kim Kirchen (Lux), Fassa Bortolo;
40. Alex Zülle (Swi), Coast;
41. Rubens Bertogliati (Swi), Lampre-Daikin;
42. Tadej Valjavec (Slo), Fassa Bortolo;
43. Christophe Rinero (F), Saint-Quentin Oktos;
44. Frédéric Gabriel (F), Saint-Quentin Oktos;
45. Johan Verstrepen (B), Lampre-Daikin;
46. Bo Hamburger (Dk), Index Alexia;
47. Franck Pencole (F), La Française Des Jeux;
48. Serguei Ivanov (Rus), Fassa Bortolo;
49. Bobby Julich (USA), Telekom;
50. Christian Charriere (Swi), Phonak;
51. Raivis Belohvosciks (Lat), Lampre-Daikin;
52. Santos Gonzales (Sp), Acqua e Sapone;
53. Enrico Cassani (I), Domo-Farm Frites;
54. Davide Rebellin (I), Gerolsteiner;
55. Pierre Bourquenoud (Swi), Saint-Quentin Oktos;
56. Oscar Pozzi (I), Fassa Bortolo;
57. Massimo Giunti (I), Acqua e Sapone;
58. Pavel Tonkov (Rus), Lampre-Daikin;
59. Juan Manuel Garate (Sp), Lampre-Daikin;
60. Juan Fuentes Angullo (Sp), Saeco;
61. Steve Zampieri (Swi), Tacconi Sport;
62. Miguel Martinez (F), Mapei-Quick Step;
63. Thierry Loder (F), Ag2R;
64. Geert Verheyen (B), Rabobank;
65. Mauro Gianetti (Swi), Coast;
66. Francesco Casagrande (I), Fassa Bortolo;
67. Reto Bergmann (Swi), Phonak;
68. Gianni Faresin (I), Gerolsteiner;
69. Thorwald Veneberg (Nl), Rabobank;
70. Marcel Duijn (Nl), Rabobank;
71. Raffaele Ferrara (I), Alessio;
72. Bekim Christensen (Dk), Coast;
73. Jan Boven (Nl), Rabobank;
74. Ruben Lobato (Sp), Acqua e Sapone;
75. Marius Sabaliauskas (Lit), Saeco;
76. Alexandr Shefer (Kaz), Alessio;
77. Johan Museeuw (B), Domo-Farm Frites;
78. Beat Zberg (Swi), Rabobank;
79. Charles Wegelius (GBr), Mapei-Quick Step;
80. Giuseppe Guerini (I), Telekom;
81. Danilo Di Luca (I), Saeco;
82. Marc Wauters (B), Rabobank;
83. Massimo Donati (I), Tacconi Sport;
84. Ivan Basso (I), Fassa Bortolo;
85. Salvatore Commesso (I), Saeco;
86. Gianluca Valoti (I), Index Alexia;
87. Mirko Celestino (I), Saeco, at 0:29;
88. Ruslan Ivanov (Mda), Alessio;
89. Kyrylo Pospyeyev (Ukr), Acqua e Sapone;
90. Kevin Livingston (USA), Telekom, at 0:51;
91. Jörg Ludewig (G), Saeco, at 0:58;
92. Leon Van Bon (Nl), Domo-Farm Frites, at 1:44;
93. Sven Vanthourenhout (B), Domo-Farm Frites, at 2:14;
94. Luciano Pagliarini (Bra), Lampre-Daikin, at 6:12;
95. Robert Hunter (SA), Mapei-Quick Step;
96. Augustin Pena (Sp), Acqua e Sapone;
97. Elio Aggiano (I), Mapei-Quick Step;
98. Tobias Steinhauser (G), Gerolsteiner;
99. André Korff (G), Coast, at 6:46;
100. Anton Chantyr (Rus), Coast;
101. Sascha Henrix (G), Coast;
102. Roger Beuchat (Swi), Phonak;
103. Matthew Wilson (Aus), La Française Des Jeux;
104. Leif Hoste (B), Domo-Farm Frites;
DNS Daniele Nardello (I), Mapei-Quick Step;
DNF Gabriele Missaglia (I), Lampre-Daikin;
DNF Franck Perque (F), La Française Des Jeux;
DNF Marco Fertonani (I), Phonak.

OVERALL

1. Alex Zülle (Swi), Coast, at 36:30:08;
2. Laurent Dufaux (Swi), Alessio, at 0:09;
3. Piotr Wadecki (Pol), Domo-Farm Frites, at 0:25;
4. Peter Luttenberger (A), Tacconi Sport, at 0:38;
5. Nicolas Fritsch (F), La Française Des Jeux, at 0:40;
6. Pavel Tonkov (Rus), Lampre-Daikin, at 1:04;
7. Georg Totschnig (A), Gerolsteiner, at 1:52;
8. Tadej Valjavec (Slo), Fassa Bortolo, at 1:57;
9. Giuseppe Di Grande (I), Index Alexia, at 2:17;
10. Daniel Schnider (Swi), Phonak, at 3:35;
11. Alexandre Moos (Swi), Phonak, at 3:54;
12. Francesco Casagrande (I), Fassa Bortolo, at 4:06;
13. Ruben Lobato (Sp), Acqua e Sapone, at 5:24;
14. Santos Gonzales (Sp), Acqua e Sapone, at 5:41;
15. Pierre Bourquenoud (Swi), Saint-Quentin Oktos, at 5:54;
16. Gerhard Trampusch (A), Mapei-Quick Step, at 6:25;
17. Christophe Rinero (F), Saint-Quentin Oktos, at 6:29;
18. Reto Bergmann (Swi), Phonak, at 7:40;
19. Rolf Aldag (G), Telekom, at 8:14;
20. Steve Zampieri (Swi), Tacconi Sport, at 8:40;
21. Christian Charriere (Swi), Phonak, at 9:12;
22. Giuseppe Guerini (I), Telekom, at 9:39;
23. Miguel Martinez (F), Mapei-Quick Step, at 14:06;
24. Frédéric Gabriel (F), Saint-Quentin Oktos, at 17:25;
25. Geert Verheyen (B), Rabobank, at 18:38;
26. Juan Fuentes Angullo (Sp), Saeco, at 18:38;
27. Davide Rebellin (I), Gerolsteiner, at 23:44;
28. Martin Elmiger (Swi), Phonak, at 24:10;
29. Carlos Dacruz (F), La Française Des Jeux, at 26:46;
30. Mirko Celestino (I), Saeco, at 26:47;
31. Beat Zberg (Swi), Rabobank, at 28:08;
32. Bobby Julich (USA), Telekom, at 28:23;
33. Dmitry Gaynitdinov (Rus), Tacconi Sport, at 32:13;
34. Thorwald Veneberg (Nl), Rabobank, at 34:05;
35. Christophe Agnolutto (F), Ag2R, at 35:33;
36. Vincent Bader (Swi), Saint-Quentin Oktos, at 36:26;
37. Oscar Pozzi (I), Fassa Bortolo, at 36:31;
38. Kevin Livingston (USA), Telekom, at 36:49;
39. Salvatore Commesso (I), Saeco, at 36:51;
40. Gianni Faresin (I), Gerolsteiner, at 37:29;
41. Massimo Donati (I), Tacconi Sport, at 37:46;
42. Gianluca Bortolami (I), Tacconi Sport, at 38:11;
43. Ivan Basso (I), Fassa Bortolo, at 38:33;
44. Thierry Loder (F), Ag2R, at 39:32;
45. Juan Manuel Garate (Sp), Lampre-Daikin, at 39:37;
46. Pietro Zucconi (Swi), Tacconi Sport, at 40:09;
47. Enrico Cassani (I), Domo-Farm Frites, at 41:15;
48. Kim Kirchen (Lux), Fassa Bortolo, at 41:18;
49. Massimo Giunti (I), Acqua e Sapone, at 41:37;
50. Serguei Ivanov (Rus), Fassa Bortolo, at 41:54;
51. Alexandr Shefer (Kaz), Alessio, at 42:27;
52. Gian Matteo Fagnini (I), Telekom, at 42:39;
53. Jan Boven (Nl), Rabobank, at 42:56;
54. Rubens Bertogliati (Swi), Lampre-Daikin, at 43:45;
55. Markus Zberg (Swi), Rabobank, at 43:58;
56. Erik Zabel (G), Telekom, at 44:00;
57. Martin Perdiguero (Sp), Acqua & Sapone-Cantina 44:04;
58. Karsten Kroon (Nl), Rabobank, at 44:18;
59. Andy Flickinger (F), Ag2R, at 45:38;
60. Franck Pencole (F), La Française Des Jeux, at 46:03;
61. Mariano Piccoli (I), Lampre-Daikin, at 47:05;
62. Tobias Steinhauser (G), Gerolsteiner, at 47:40;
63. Federico Giabbecucci (I), Acqua & Sapone-Cantina Tol 47:48;
64. Fred Rodriguez (USA), Domo-Farm Frites, at 48:06;
65. Bekim Christensen (Dk), Coast, at 48:34;
66. Bo Hamburger (Dk), Index Alexia, at 49:13;
67. Marius Sabaliauskas (Lit), Saeco, at 51:45;
68. Steffen Wesemann (G), Telekom, at 52:12;
69. Marc Wauters (B), Rabobank, at 52:27;
70. Leon Van Bon (Nl), Domo-Farm Frites, at 52:52;
71. Kyrylo Pospyeyev (Ukr), Acqua e Sapone, at 54:39;
72. Charles Wegelius (GBr), Mapei-Quick Step, at 54:49;
73. Ruslan Ivanov (Mda), Alessio, at 55:29;
74. Gianluca Valoti (I), Index Alexia, at 55:47;
75. Jörg Ludewig (G), Saeco, at 57:39;
76. Raffaele Ferrara (I), Alessio, at 58:01;
77. Christophe Mengin (F), La Française Des Jeux, at 1:00:14;
78. Danilo Di Luca (I), Saeco, at 1:00:52;
79. Patrick Calcagni (Swi), Tacconi Sport, at 1:02:01;
80. Rolf Huser (Swi), Coast, at 1:02:09;
81. Mauro Gianetti (Swi), Coast, at 1:03:25;
82. Robert Hunter (SA), Mapei-Quick Step, at 1:03:59;
83. Andrej Hauptman (Slo), Tacconi Sport, at 1:05:39;
84. Davide Casarotto (I), Alessio, at 1:06:07;
85. Sascha Henrix (G), Coast, at 1:06:16;
86. Sven Teutenberg (G), Phonak, at 1:06:34;
87. Johan Museeuw (B), Domo-Farm Frites, at 1:08:11;
88. Johan Verstrepen (B), Lampre-Daikin, at 1:12:32;
89. Raivis Belohvosciks (Lat), Lampre-Daikin, at 1:14:51;
90. Marcel Duijn (Nl), Rabobank, at 1:15:39;
91. Roger Beuchat (Swi), Phonak, at 1:17:16;
92. André Korff (G), Coast, at 1:17:49;
93. Anton Chantyr (Rus), Coast, at 1:20:35;
94. Elio Aggiano (I), Mapei-Quick Step, at 1:21:34;
95. Matthew Wilson (Aus), La Française Des Jeux, at 1:21:54;
96. Sven Vanthourenhout (B), Domo-Farm Frites, at 1:23:26;
97. Marco Zanotti (I), Fassa Bortolo, at 1:24:36;
98. Alessandro Guerra (I), Index Alexia, at 1:26:24;
99. Stefano Casagranda (I), Alessio, at 1:27:43;
100. Leif Hoste (B), Domo-Farm Frites, at 1:36:14;
101. Luciano Pagliarini (Bra), Lampre-Daikin, at 1:36:29;
102. Jimmy Casper (F), La Française Des Jeux, at 1:38:56;
103. Innar Mandoja (Est), Ag2R, at 1:39:08;
104. Augustin Pena (Sp), Acqua e Sapone, at 1:39:13;