Events

Worrack wins Primavera Rosa

Germany’s Trixi Worrack (Equipe Nurnberger Versicherung) won the seventh edition of the 118km Primavera Rosa, the women’s Milan-San Remo, on Saturday. The 23-year-old Worrack jumped in the last kilometer to win the third round of the women’s World Cup by a second over Britain’s Nicole Cooke (Safi-Pasta Zara Manhattan) and Australian Oenone Wood (Nurnberger) on the Via Roma de San Remo. In the World Cup competition, Wood leads with 85 points, followed by Worrack with 80 and Netherlander Suzanne De Goede (Van Bemmelen) third with 78.

By Agence France Presse

Germany’s Trixi Worrack (Equipe Nurnberger Versicherung) won the seventh edition of the 118km Primavera Rosa, the women’s Milan-San Remo, on Saturday.

The 23-year-old Worrack jumped in the last kilometer to win the third round of the women’s World Cup by a second over Britain’s Nicole Cooke (Safi-Pasta Zara Manhattan) and Australian Oenone Wood (Nurnberger) on the Via Roma de San Remo.

In the World Cup competition, Wood leads with 85 points, followed by Worrack with 80 and Netherlander Suzanne De Goede (Van Bemmelen) third with 78.

Results

Primavera Rosa

Results

1. Trixi Worrack (G), Equipe Nurnberger Versicherung, 3:04:00

2. Nicole Cooke (GB), Safi-Pasta Zara Manhattan, at 0:01

3. Oenone Wood (Aus), Equipe Nurnberger Versicherung, same time

4. Regina Schleicher (G), Equipe Nurnberger Versicherung, s.t.

5. Mirjam Melchers (Ned), Buitenpoort-Flexpoint Team,, s.t.

6. Modesta Vzesniauskaite (Lit), Nobili Rubinetterie-Menikini Cogeas, s.t.

7. Nicole Brandli (Swi), Team Bigla, s.t.

8. Anita Valen (Nor), Vlaanderen-Coprisonne-Tinterim , s.t.

9. Luisa Tamanini (I), Team Bianchi-Aliverti, s.t.

10. Susanne Ljungskog (Swe), Buitenpoort-Flexpoint Team, s.t.

11. G Andrea Graus (A), Elk Haus-Tirolnoe, s.t.

12. Madeleine Sandig (G), Federazione Tedesca, s.t.

13. Miho Oki (Jpn), Usc Chirio Forno D:asolo, s.t.

14. Sigrid Corneo (I), Nobili Rubinetterie-Menikini Cogeas, s.t.

15. Barbara Lancioni (I), S.S Lazio Ciclismo Team Ladispoli, s.t.

16. Evy Van Damme (B), Vlaanderen-Coprisonne-Tinterim , s.t.

17. Anna Zugno (I), Safi-Pasta Zara Manhattan, s.t.

18. Dorthe Lohse (Den), Team S.A.T.S., s.t.

19. Tatiana Guderzo (I), Top Girl Fassa Bortolo Hausbrandt Coffee, s.t.

20. Natalyna Kachalka (Ukr), A.S. Team F.R.W 3:04:08: at 0:08

21. Judith Arndt (G), Equipe Nurnberger Versicherung, at 0:16

22. Loes Gunnewijk (Ned), Vrienden Van Het Platteland, at 0:21

23. P Edita ucinskaite (Lit), Nobili Rubinetterie-Menikini Cogeas, s.t.

24. Tatiana Shiskova (Rus), P.M.B. Feenixs, s.t.

25. Marta Vilajosana (Sp), S.S Lazio Ciclismo Team Ladispoli, at 0:45

26. Marianna Lorenzoni (I), A.S. Team F.R.W, s.t.

27. Karin Thurig (Swi), Uniivega Pro Cycling Team, s.t.

28. Patricia Schwager (Swi), Federazione Svizzera, s.t.

29. Rachel Heal (GB), Team S.A.T.S., at 1:11

30. Clemilda Fernandes Silva (Bra), Usc Chirio Forno D:asolo, at 1:16

31. Silvia Parietti (I), S.S Lazio Ciclismo Team Ladispoli, s.t.

32. Nina Ovcharenco (Ukr), A.S. Team F.R.W., s.t.

33. Theresa Senff (G), Van Bemmelen-Aa Drink, s.t.

34. Lada Kozlikova (Cze), Buitenpoort-Flexpoint Team, s.t.

35. Sandrine Marcuz (F), Team S.A.T.S., s.t.

36. Corine Hierckens (B), Federazione Belga, s.t.

37. Sofie Goor (B), Vlaanderen-Coprisonne-Tinterim, s.t.

38. Fabiana Luperini (I), A.S. Team F.R.W, s.t.

39. Josephine Groenveld (Ned), Van Bemmelen-Aa Drink, at 1:19

40. Katia Longhin (I), S.C. Michela Fanini Record Rox, at 3:17

41. Claudia Stumpf (G), Federazione Tedesca, s.t.

42. Anke Wichmann (G), Equipe Nurnberger Versicherung, s.t.

43. Kathryn Fernandez Souza (Bra), USC Chirio Forno D:asolo, s.t.

44. Edwige Pitel (F), Uniivega Pro Cycling Team, at 3:19

45. Daniela Fusarpoli (I), Nobili Rubinetterie-Menikini Cogeas, s.t.

46. Eneritz Iturriaga (Sp), Federazione Spagnola, s.t.

47. Priska Doppmann (Swi), Uniivega Pro Cycling Team, s.t.

48. Suzanne De Goede (Ned), Van Bemmelen-Aa Drink, s.t.

49. Monia Baccaille (I), Saccarelli Emu Marsciano, s.t.

50. Sarah Grab (Swi), Uniivega Pro Cycling Team, s.t.

51. Chantal Beltman (Ned), Vrienden Van Het Platteland, s.t.

52. Trine Hansen (Den), Team S.A.T.S., s.t.

53. Giorgia Bronzini (I), Usc Chirio Forno D:asolo, s.t.

54. Olivia Gollan (Aus), Equipe Nurnberger Versicherung, s.t.

55. Amber Neben (USA), Buitenpoort-Flexpoint Team, at 3:44

56. Sabrina Bernardi (I), Top Girl Fassa Bortolo Hausbrandt Coffee, at 4:45

57. Lise Christensen (Den), Team S.A.T.S., s.t.

58. Bianca Knopfle (G), Federazione Tedesca, s.t.

59. Veronica Leal Balderas (Mex), Saccarelli Emu Marsciano, s.t.

60. Monika Schachl (A), Elk Haus-Tirolnoe, s.t.

61. Meredith Miller Rasnussen (USA), Team S.A.T.S., s.t.

62. Paola Pezzo (I), Saccarelli Emu Marsciano, s.t.

63. Rochelle Gilmore (Aus), Safi-Pasta Zara Manhattan, at 5:32

64. Monica Holler (Swe), Elk Haus-Tirolnoe, s.t.

65. Ludivine Henrion (B), Federazione Belga, s.t.

66. Kristy Miggels (Ned), Vrienden Van Het Platteland, s.t.

67. Karin Wieser (A), Elk Haus-Tirolnoe, s.t.

68. Veerle Ingels (B), Vlaanderen-Coprisonne-Tinterim , s.t.

69. Alessandra Grassi (I), Safi-Pasta Zara Manhattan, s.t.

70. Bettina Kuhn (Swi), Federazione Svizzera, s.t.

71. Minke Van Dongen (Ned), Vrienden Van Het Platteland, s.t.

72. Kelly Campbell Rook (USA), S.C. Michela Fanini Record Rox, s.t.

73. Aukie De Koning (Ned), Vrienden Van Het Platteland, s.t.

74. Milena Pirola (I), Nobili Rubinetterie-Menikini Cogeas, s.t.

75. Alessandra Borchi (I), S.C. Michela Fanini Record Rox, s.t.

76. Charlotte Goldsmith (GB), Vlaanderen-Coprisonne-Tinterim , s.t.

77. Jennifer Hohl (Swi), Federazione Svizzera, s.t.

78. Ann Katrin Hellstern (G), Federazione Tedesca, s.t.

79. Julia Martissova (Rus), P.M.B. Feenixs, s.t.

80. Anna Farina (I), Saccarelli Emu Marsciano, s.t.

81. Laure Werner (B), Vlaanderen-Coprisonne-Tinterim , s.t.

82. Isabella Wieser (A), Elk Haus-Tirolnoe, s.t.

83. Huertanos Alcalde Cristina (Sp), Bizkaia-Panda Software-Durango, s.t.

84. Lucilene Silva Maria (Bra), Saccarelli Emu Marsciano, s.t.

85. Iosune Murillo Elkano (Sp), Bizkaia-Panda Software-Durango, s.t.

86. Nicole Kaser (Swi), Federazione Svizzera, s.t.

87. Veronica Andrasson (Swe), Team Bianchi-Aliverti, s.t.

88. Francesca Castrucci (I), Usc Chirio Forno D:asolo, s.t.

89. Camilla Larsson (Swe), Buitenpoort-Flexpoint Team, s.t.

90. Tanja Hennes (G), Buitenpoort-Flexpoint Team 3:09:32: 5:32

91. Letizia Giardinelli (I), S.C. Michela Fanini Record Rox, s.t.

92. Silvia Valsecchi (I), Nobili Rubinetterie-Menikini Cogeas, s.t.

93. Costanza Martinelli (I), S.S Lazio Ciclismo Team Ladispoli, s.t.

94. Claudia Hecht (G), Federazione Tedesca, s.t.

95. Lidia Arcangeli (I), Team Bigla, s.t.

96. Zita Urbonaite (Lit), Safi-Pasta Zara Manhattan, s.t.

97. Silva Janildes Fernandes Bra Team Bigla, s.t.

98. Sandra Missbach (G), Van Bemmelen-Aa Drink, s.t.

99. Leticia Gil Parra (Sp), Federazione Spagnola, s.t.

100. Kathryn Watt (Aus), Usc Chirio Forno D:asolo, s.t.

101. Sharon Van Essen (Ned), Vrienden Van Het Platteland, s.t.

102. Martina Corazza (I), A.S. Team F.R.W, s.t.

103. Sissy Van Alebeek (Ned), Van Bemmelen-Aa Drink, s.t.

104. Emanuela Citracca (I), S.S Lazio Ciclismo Team Ladispoli, at 6:13

105. Ketty Manfrin (I), A.S. Team F.R.W, at 6:22

106. Ilse Geldhof (B), Federazione Belga, at 6:32

107. Anna Dal Ferro (I), Top Girl Fassa Bortolo Hausbrandt Coffee, at 7:27

108. Chiara Nadalutti (I), Top Girl Fassa Bortolo Hausbrandt Coffee, s.t.

109. Malgorzata Wysocka (Pol), S.C. Michela Fanini Record Rox, at 8:36

110. Ljesbet De Vocht (B), Federazione Belga, at 8:36

111. Claudia Marietta (Den), S.C. Michela Fanini Record Rox, at 9:11

World Cup overall (after 3 rounds)

1. Wood, 85pts

2. Worrack, 80

3. De Goede, 78

4. Gilmore, 75

5. Ljungskog, 53

6. Linda Serup (Den), 52

7. Melchers, 51

8. Oki, 50

9. Cooke, 50

10. Joanne Kieszanowsky (NZ), 48