Become a Member

Get access to more than 30 brands, premium video, exclusive content, events, mapping, and more.

Already have an account? Sign In

Become a Member

Get access to more than 30 brands, premium video, exclusive content, events, mapping, and more.

Already have an account? Sign In

Brands

Events

Vos wins yet again at Tour de l’Aude; Hausler keeps lead

Marianne Vos (DSB Bank) won the eighth and penultimate stage of the Tour de l'Aude on Saturday, her third win in the French stage race. As she had on Friday, Vos again joined a successful break, this time on a tough route through the Pays de Sault that included four Category 1 climbs. At the stage finish in Espezel, Vos beat Nicole Cook (Vision 1) and Grace Verbeke (Lotto-Belisol) to the line. The three moved away from the field following an attack by Ina Tuetenberg (Columbia).

Don't miss a moment from Paris-Roubaix and Unbound Gravel, to the Giro d’Italia, Tour de France, Vuelta a España, and everything in between when you join Outside+.

Marianne Vos (DSB Bank) won the eighth and penultimate stage of the Tour de l’Aude on Saturday, her third win in the French stage race.

As she had on Friday, Vos again joined a successful break, this time on a tough route through the Pays de Sault that included four Category 1 climbs.

At the stage finish in Espezel, Vos beat Nicole Cook (Vision 1) and Grace Verbeke (Lotto-Belisol) to the line.

The three moved away from the field following an attack by Ina Tuetenberg (Columbia).

The trio finished more than two minutes ahead of a significan chase group that included Americans Amber Neben and Kristin Armstrong,as well as overall race leader Claudia Hausler, who maintained her hold on GC.

With her win, Vos rose to third place, while gaining an insurmountable lead in the points classification.

Results

  • 1. Marianne Vos (Ned) Dsb Bank – Nederland Bloeit
  • 2. Nicole Cooke (Gbr) Vision 1 Racing, at 6
  • 3. Grace Verbeke (Bel) Lotto-Belisol Ladiesteam, at 02
  • 4. Svetlana Bubnenkova (Rus) Fenixs, at 05
  • 5. Trixi Worrack (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung, at 02:12
  • 6. Claudia Hausler (Ger) Cervelo Test Team, at 02:12
  • 7. Kristin Armstrong (Usa) Cervelo Test Team, at 02:12
  • 8. Amber Neben (Usa) Equipe Nürnberger Versicherung, at 02:13
  • 9. Loes Gunnewijk (Ned) Team Flexpoint, at 02:33
  • 10. Linda Villumsen (Ger) Team Columbia Highroad Women, at 02:33
  • 11. Elisabeth Armitstead (Gbr) Lotto-Belisol Ladiesteam, at 02:51
  • 12. Tina Liebig (Ger) Dsb Bank – Nederland Bloeit, at 02:51
  • 13. Tatiana Antoshina (Rus) Gauss Rdz Ormu – Colnago, at 02:51
  • 14. Emma Pooley (Gbr) Cervelo Test Team, at 02:54
  • 15. Regina Bruins (Ned) Cervelo Test Team, at 04:59
  • 16. Bianca Purath (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung, at 04:59
  • 17. Susanne Ljungskog (Swe) Team Flexpoint, at 04:59
  • 18. Ina Teutenberg (Ger) Team Columbia Highroad Women, at 08:16
  • 19. Christel Ferrier-Bruneau (Fra) Vision 1 Racing, at 09:08
  • 20. Karin Aune (Swe) Fenixs, at 13:34
  • 21. Noortje Tabak (Ned) Dsb Bank – Nederland Bloeit, at 13:34
  • 22. Catherine Delfosse (Bel) Lotto-Belisol Ladiesteam, at 13:34
  • 23. Paulina Brzezna (Pol) Red Sun Cycling Team, at 13:34
  • 24. Emilia Fahlin (Swe) Team Columbia Highroad Women, at 13:34
  • 25. Modesta Vzesniauskaite (Ltu) Bigla Cycling Team, at 13:34
  • 26. Emma Johansson (Swe) Red Sun Cycling Team, at 13:34
  • 27. Chantal Beltman (Ned) Team Columbia Highroad Women, at 13:34
  • 28. Vicki Whitelaw (Aus) Vision 1 Racing, at 13:34
  • 29. Noëmie Cantele (Ita) Bigla Cycling Team, at 13:37
  • 30. Joelle Numainville (Can) Esgl 93 – Gsd Gestion, at 13:44
  • 31. Marina Romoli (Ita) Selle Italia Ghezzi, at 13:44
  • 32. Julia Martisova (Rus) Gauss Rdz Ormu – Colnago, at 13:44
  • 33. Jennifer Hohl (Sui) Bigla Cycling Team, at 13:44
  • 34. Mascha Pijnenborg (Ned) Red Sun Cycling Team, at 13:44
  • 35. Emmanuelle Merlot (Fra) Vienne Futuroscope, at 13:44
  • 36. Wanroij Van (Marieke), at 03:05:04
  • 37. Chantal Blaak (Ned), at 13:44
  • 38. Virginia Hennig (Ger), at 13:44
  • 39. Vocht De (Liesbeth), at 03:05:04
  • 40. Saskia Elemans (Ned) Team Flexpoint, at 13:44
  • 41. Ludivine Henrion (Bel) Red Sun Cycling Team, at 13:44
  • 42. Martina Corazza (Ita) Gauss Rdz Ormu – Colnago, at 13:47
  • 43. Luise Keller (Ger) Team Columbia Highroad Women, at 13:47
  • 44. Oxana Kozonchuk (Rus) Selle Italia Ghezzi, at 21:39
  • 45. Lucy Martin (Gbr), at 21:39
  • 46. Nikki Harris (Gbr), at 21:39
  • 47. Willianson Hare (Catherine), at 03:12:59
  • 48. Lieselot Decroix (Bel) Cervelo Test Team, at 21:39
  • 49. Elise Depoorter (Bel) Lotto-Belisol Ladiesteam, at 21:39
  • 50. Béatrice Thomas (Fra) Esgl 93 – Gsd Gestion, at 21:39
  • 51. Petra Dijkman (Ned) Red Sun Cycling Team, at 21:39
  • 52. Lina-Kristin Schink (Ger), at 21:39
  • 53. Kaytee Boyd (Nzl) Selle Italia Ghezzi, at 21:39
  • 54. Helen Wyman (Gbr) Vision 1 Racing, at 21:39
  • 55. Leda Cox (Gbr) Esgl 93 – Gsd Gestion, at 21:39
  • 56. Patricia Schwager (Ned) Cervelo Test Team, at 21:39
  • 57. Iris Slappendel (Ned) Team Flexpoint, at 21:39
  • 58. Paassen Van (Sanne), at 03:12:59
  • 59. Tania Belvederesi (Ita) Gauss Rdz Ormu – Colnago, at 21:39
  • 60. Sarah Stewart (Can), at 21:39
  • 61. Charlotte Becker (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung, at 21:39
  • 62. Veen Van (Suzanne), at 03:12:59
  • 63. Den Van (Broek), at Ned
  • 64. Bettina Kuhn (Sui) Bigla Cycling Team, at 21:39
  • 65. Gregor Mac (Moriah), at 03:12:59
  • 66. Audrey Cordon (Fra) Vienne Futuroscope, at 21:39
  • 67. Pascale Jeuland (Fra) Vienne Futuroscope, at 21:39
  • 68. Monica Holler (Swe) Bigla Cycling Team, at 21:39
  • 69. Nadezda Vlasova (Rus) Fenixs, at 21:39
  • 70. Silvia Valsecchi (Ita) Selle Italia Ghezzi, at 21:39
  • 71. Natalia Boyarskaya (Rus) Fenixs, at 21:39
  • 72. Veronica Alessio (Ita) Gauss Rdz Ormu – Colnago, at 21:39
  • 73. Audrey Lemieux (Can) Esgl 93 – Gsd Gestion, at 21:39
  • 74. Nathalie Jeuland (Fra) Vienne Futuroscope, at 21:39
  • 75. Katie Colclough (Gbr), at 21:39
  • 76. Den Van (Berg), at Vor
  • 77. Laure Werner (Bel) Red Sun Cycling Team, at 21:39
  • 78. Alexandra Greenfield (Gbr), at 21:39
  • 79. Madeleine Sandig (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung, at 21:39
  • 80. Valentina Bastianelli (Ita) Gauss Rdz Ormu – Colnago, at 21:39
  • 81. Trine Schmidt (Den) Team Flexpoint, at 21:39
  • 82. Carrie Cartmill (Can), at 21:39
  • 83. Eva Lutz (Ger) Equipe Nürnberger Versicherung, at 21:39
  • 84. Jenny Trew (Can), at 21:39
  • 85. Lucinda Brand (Ned), at 21:39
  • 86. Fiona Dutriaux (Fra) Vienne Futuroscope, at 21:39
  • 87. Sigrid Corneo (Slo) Selle Italia Ghezzi, at 21:39
  • 88. Martine Bras (Ned) Selle Italia Ghezzi, at 21:39
  • 89. Marlijn Binnendijk (Ned), at 21:39

Overall

  • 1. Claudia Hausler (GER) Cervelo Test Team
  • 2. Trixi Worrack (GER) Equipe Nürnberger Versicherung
  • 3. Marianne Vos (NED) Dsb Bank – Nederland Bloeit, at 04:00
  • 4. Kristin Armstrong (USA) Cervelo Test Team, at 04:09
  • 5. Nicole Cooke (GBR) Vision 1 Racing, at 08:08
  • 6. Amber Neben (USA) Equipe Nürnberger Versicherung, at 10:40
  • 7. Regina Bruins (NED) Cervelo Test Team, at 12:24
  • 8. Tina Liebig (GER) Dsb Bank – Nederland Bloeit, at 13:29
  • 9. Linda Villumsen (GER) Team Columbia Highroad Women, at 14:29
  • 10. Loes Gunnewijk (NED) Team Flexpoint, at 14:29
  • 11. Susanne Ljungskog (SWE) Team Flexpoint, at 14:30
  • 12. Svetlana Bubnenkova (RUS) Fenixs, at 17:01
  • 13. Tatiana Antoshina (RUS) Gauss Rdz Ormu – Colnago, at 18:04
  • 14. Elisabeth Armitstead (GBR) Lotto-Belisol Ladiesteam, at 18:40
  • 15. Grace Verbeke (BEL) Lotto-Belisol Ladiesteam, at 21:30
  • 16. Bianca Purath (GER) Equipe Nürnberger Versicherung, at 22:11
  • 17. Emma Johansson (SWE) Red Sun Cycling Team, at 23:41
  • 18. Emilia Fahlin (SWE) Team Columbia Highroad Women, at 36:01
  • 19. Modesta Vzesniauskaite (LTU) Bigla Cycling Team, at 37:09
  • 20. Noëmie Cantele (ITA) Bigla Cycling Team, at 37:09
  • 21. Christel Ferrier-Bruneau (FRA) Vision 1 Racing, at 38:51
  • 22. Karin Aune (SWE) Fenixs, at 39:19
  • 23. Eva Lutz (GER) Equipe Nürnberger Versicherung, at 40:10
  • 24. Julia Martisova (RUS) Gauss Rdz Ormu – Colnago, at 41:27
  • 25. Noortje Tabak (NED) Dsb Bank – Nederland Bloeit, at 42:37
  • 26. Vicki Whitelaw (AUS) Vision 1 Racing, at 42:57
  • 27. Ina Teutenberg (GER) Team Columbia Highroad Women, at 43:04
  • 28. Mascha Pijnenborg (NED) Red Sun Cycling Team, at 43:18
  • 29. Catherine Delfosse (BEL) Lotto-Belisol Ladiesteam, at 43:59
  • 30. Chantal Blaak (NED), at 47:08
  • 31. Wanroij Van (Marieke), at 21:11:09
  • 32. Martina Corazza (ITA) Gauss Rdz Ormu – Colnago, at 48:42
  • 33. Emma Pooley (GBR) Cervelo Test Team, at 50:00
  • 34. Martine Bras (NED) Selle Italia Ghezzi, at 51:39
  • 35. Nikki Harris (GBR), at 53:14
  • 36. Petra Dijkman (NED) Red Sun Cycling Team, at 54:31
  • 37. Kaytee Boyd (NZL) Selle Italia Ghezzi, at 55:03
  • 38. Charlotte Becker (GER) Equipe Nürnberger Versicherung, at 55:08
  • 39. Saskia Elemans (NED) Team Flexpoint, at 55:17
  • 40. Madeleine Sandig (GER) Equipe Nürnberger Versicherung, at 55:18
  • 41. Lucinda Brand (NED), at 55:24
  • 42. Vocht De (Liesbeth), at 21:19:06
  • 43. Joelle Numainville (CAN) Esgl 93 – Gsd Gestion, at 56:43
  • 44. Paassen Van (Sanne), at 21:22:15
  • 45. Chantal Beltman (NED) Team Columbia Highroad Women, at 01:00:22
  • 46. Sigrid Corneo (SLO) Selle Italia Ghezzi, at 01:00:28
  • 47. Marlijn Binnendijk (NED), at 01:01:06
  • 48. Virginia Hennig (GER), at 01:02:59
  • 49. Jennifer Hohl (SUI) Bigla Cycling Team, at 01:04:07
  • 50. Oxana Kozonchuk (RUS) Selle Italia Ghezzi, at 01:04:11
  • 51. Tania Belvederesi (ITA) Gauss Rdz Ormu – Colnago, at 01:04:19
  • 52. Luise Keller (GER) Team Columbia Highroad Women, at 01:04:26
  • 53. Paulina Brzezna (POL) Red Sun Cycling Team, at 01:05:07
  • 54. Iris Slappendel (NED) Team Flexpoint, at 01:05:41
  • 55. Helen Wyman (GBR) Vision 1 Racing, at 01:06:18
  • 56. Silvia Valsecchi (ITA) Selle Italia Ghezzi, at 01:10:01
  • 57. Willianson Hare (Catherine), at 21:35:45
  • 58. Ludivine Henrion (BEL) Red Sun Cycling Team, at 01:12:24
  • 59. Trine Schmidt (DEN) Team Flexpoint, at 01:14:00
  • 60. Béatrice Thomas (FRA) Esgl 93 – Gsd Gestion, at 01:15:15
  • 61. Patricia Schwager (NED) Cervelo Test Team, at 01:16:04
  • 62. Emmanuelle Merlot (FRA) Vienne Futuroscope, at 01:16:23
  • 63. Veen Van (Suzanne), at 21:40:11
  • 64. Marina Romoli (ITA) Selle Italia Ghezzi, at 01:16:53
  • 65. Lieselot Decroix (BEL) Cervelo Test Team, at 01:20:10
  • 66. Carrie Cartmill (CAN), at 01:23:00
  • 67. Den Van (BERG), at VOR
  • 68. Pascale Jeuland (FRA) Vienne Futuroscope, at 01:23:44
  • 69. Sarah Stewart (CAN), at 01:24:26
  • 70. Lina-Kristin Schink (GER), at 01:24:27
  • 71. Laure Werner (BEL) Red Sun Cycling Team, at 01:27:59
  • 72. Monica Holler (SWE) Bigla Cycling Team, at 01:29:20
  • 73. Lucy Martin (GBR), at 01:29:22
  • 74. Audrey Cordon (FRA) Vienne Futuroscope, at 01:29:29
  • 75. Bettina Kuhn (SUI) Bigla Cycling Team, at 01:29:35
  • 76. Leda Cox (GBR) Esgl 93 – Gsd Gestion, at 01:29:39
  • 77. Katie Colclough (GBR), at 01:29:39
  • 78. Den Van (BROEK), at NED
  • 79. Audrey Lemieux (CAN) Esgl 93 – Gsd Gestion, at 01:33:22
  • 80. Valentina Bastianelli (ITA) Gauss Rdz Ormu – Colnago, at 01:33:41
  • 81. Natalia Boyarskaya (RUS) Fenixs, at 01:37:58
  • 82. Gregor Mac (Moriah), at 22:02:11
  • 83. Nathalie Jeuland (FRA) Vienne Futuroscope, at 01:40:56
  • 84. Jenny Trew (CAN), at 01:49:30
  • 85. Alexandra Greenfield (GBR), at 01:53:29
  • 86. Elise Depoorter (BEL) Lotto-Belisol Ladiesteam, at 01:57:21
  • 87. Veronica Alessio (ITA) Gauss Rdz Ormu – Colnago, at 02:00:34
  • 88. Nadezda Vlasova (RUS) Fenixs, at 02:01:27
  • 89. Fiona Dutriaux (FRA) Vienne Futuroscope, at 02:14:25