Events

Vinokourov takes Swiss stage; Zülle takes lead

Telekom's Alexander Vinokourov, won the third stage of the Tour of Switzerland on Friday, the first of four days in the mountains that usually define the Swiss race. Vinokourov finished ahead of Swiss riders Alex Zülle and Laurent Dufaux at the end of the mountainous 157.6km stage from Domat-Ems to Sammaun. Zülle, winner of the opening prologue, took over the leaders’ jersey with a six-second lead over Vinokourov and nine seconds over Dufaux in the overall classification. The stage proved to be difficult for several Italian cyclists, among whom were some of the favorites for the

By VeloNews Interactive wire services, Copyright AFP2002

Vinokourov

Vinokourov

Photo: Graham Watson

Telekom’s Alexander Vinokourov, won the third stage of the Tour of Switzerland on Friday, the first of four days in the mountains that usually define the Swiss race.

Vinokourov finished ahead of Swiss riders Alex Zülle and Laurent Dufaux at the end of the mountainous 157.6km stage from Domat-Ems to Sammaun. Zülle, winner of the opening prologue, took over the leaders’ jersey with a six-second lead over Vinokourov and nine seconds over Dufaux in the overall classification.

The stage proved to be difficult for several Italian cyclists, among whom were some of the favorites for the race.

Zülle and Tonkov were among those in the winning break.

Photo: Graham Watson

Francesco Casagrande lost more than five minutes on the final climb, Davide Rebellin was five minutes and 36 seconds off the pace while Paolo Savoldelli, the winner of the Giro d’Italia, was down by over 13 minutes.

A group of twenty riders broke away before the day’s biggest climb at Fluela headed by Swiss riders Daniel Schnider, Martin Elmiger, Steve Zampieri as well as Italian champion Daniele Nardello and Kazakh Alexandre Shefer.

By the time they reached the top, they were more than four minutes in front before Swiss rider Martin Elmiger, of the Phonak team, built up a two minute lead on the descent.

However, the final climb towards Samnaun really tested the competitors and the leaders were eventually sucked back in.

Eventually, eight riders broke clear with Zulle, Dufaux, Tonkov, Austria’s Peter Luttenberger, Vinokourov, Kim Kirchen of Luxemburg, Poland’s Piotr Wadecki and Frenchman Nicolas Fritsch battling it out to the line.

But over the last kilometer, it was Vinokourov who was the freshest and he edged out Zülle to take the stage.

Photo Gallery

Results

1. Alexander Vinokourov (Kz), Telekom, 157.6km in 4:23:29 (35.9 kph),
;2. Alex Zülle (Swi), Coast, at 0:03
;3. Laurent Dufaux (Swi), Alessio, s.t.
;4. Pavel Tonkov (Rus), Lampre-Daikin, at 0:09
;5. Peter Luttenberger (A), Tacconi
;6. Piotr Wadecki (Pol), Domo-Farm Frites, both s.t.
;7. Nicolas Fritsch (F), La Francaise Des Jeux, at 0:12
;8. Kim Kirchen (Lux), Fassa Bortolo, at 0:49
;9. Gerhard Trampusch (A), Mapei, at 1:26
;10. Tadej Valjavec (Slo), Fassa Bortolo, s.t.
;11. Georg Totschnig (A), Gerolsteiner, at 1:28
;12. Laurent Paumier (F), Saint-Quentin Oktos, at 2:00
;13. Giuseppe Di Grande (I), Index Alexia, s.t.
;14. Santos Gonzales (Spa), Acqua e Sapone, at 2:02
;15. Daniel Schnider (Swi), Phonak
;16. Christian Charriere (Swi), Phonak
;17. Pierre Bourquenoud (Swi), Saint-Quentin Oktos
;18. Ruben Lobato (Spa), Acqua e Sapone, all s.t.
;19. Marco Fertonani (I), Phonak, at 2:06
;20. Reto Bergmann (Swi), Phonak, at 2:23
;21. Frédéric Gabriel (F), Saint-Quentin Oktos, at 2:35
;22. Christophe Rinero (F), Saint-Quentin Oktos
;23. Miguel Martinez (F), Mapei, all s.t.
;24. Mirko Celestino (I), Saeco-Longoni Sport, at 2:47
;25. Gianluca Valoti (I), Index Alexia
;26. Thorwald Veneberg (Nl), Rabobank, at 3:46
;27. Kevin Livingston (USA), Telekom
;28. Steve Zampieri (Swi), Tacconi
;29. Geert Verheyen (Bel), Rabobank
;30. Rolf Aldag (G), Telekom, all s.t.
;31. Francesco Casagrande (I), Fassa Bortolo, at 5:03
;32. Alexandre Moos (Swi), Phonak, s.t.
;33. Davide Rebellin (I), Gerolsteiner, at 5:36
;34. Dmitry Gaynitdinov (Rus), Tacconi, at 5:44
;35. Bobby Julich (USA), Telekom, s.t.
;36. Christophe Agnolutto (F), Ag2R, at 6:22
;37. Beat Zberg (Swi), Rabobank
;38. Giuseppe Guerini (I), Telekom, all s.t.
;39. Juan Fuentes Angullo (Spa), Saeco-Longoni Sport, at 7:37
;40. Juan Manuel Garate (Spa), Lampre-Daikin, s.t.
;41. Massimo Donati (I), Tacconi, at 8:02
;42. Pietro Zucconi (Swi), Tacconi
;43. Vincent Bader (Swi), Saint-Quentin Oktos
;44. Bo Hamburger (Dk), Index Alexia
;45. Carlos Dacruz (F), La Francaise Des Jeux, all s.t.
;46. Andrea Noé (I), Mapei, at 9:15
;47. Daniele Nardello (I), Mapei, s.t.
;48. Thierry Loder (F), Ag2R, at 9:56
;49. Martin Elmiger (Swi), Phonak, s.t.
;50. Gianluca Bortolami (I), Tacconi, at 11:27
;51. Patrick Calcagni (Swi), Tacconi
;52. Mariano Piccoli (I), Lampre-Daikin
;53. Oscar Pozzi (I), Fassa Bortolo
;54. Federico Giabbecucci (I), Acqua e Sapone
;55. Franck Pencole (F), La Francaise Des Jeux
;56. Tobias Steinhauser (G), Gerolsteiner
;57. Rubens Bertogliati (Swi), Lampre-Daikin, all s.t.
;58. Enrico Cassani (I), Domo-Farm Frites, at 11:59
;59. Erik Zabel (G), Telekom, at 13:21
;60. Mauro Gianetti (Swi), Coast
;61. Steffen Wesemann (G), Telekom
;62. Sascha Henrix (G), Coast
;63. Martin Perdiguero (Spa), Acqua e Sapone
;64. Paolo Valoti (I), Index Alexia
;65. Gian Matteo Fagnini (I), Telekom
;66. Ivan Basso (I), Fassa Bortolo
;67. Serguei Ivanov (Rus), Fassa Bortolo
;68. Paolo Savoldelli (I), Index Alexia
;69. Anton Chantyr (Rus), Coast
;70. Bekim Christensen (Dk), Coast
;71. Gabriele Missaglia (I), Lampre-Daikin
;72. Arturas Kasputis (Ltu), Ag2R
;73. Marc Wauters (Bel), Rabobank
;74. Davide Casarotto (I), Alessio
;75. Fabio Sacchi (I), Saeco-Longoni Sport
;76. Massimo Giunti (I), Acqua e Sapone
;77. Leon Van Bon (Nl), Domo-Farm Frites
;78. Andy Flickinger (F), Ag2R
;79. Jan Boven (Nl), Rabobank
;80. Kyrylo Pospyeyev (Ukr), Acqua e Sapone
;81. Salvatore Commesso (I), Saeco-Longoni Sport
;82. Alexandr Shefer (Kz), Alessio
;83. André Korff (G), Coast
;84. Jörg Ludewig (G), Saeco-Longoni Sport
;85. Marius Sabaliauskas (Ltu), Saeco-Longoni Sport
;86. Gianni Faresin (I), Gerolsteiner
;87. Raffaele Ferrara (I), Alessio
;88. Danilo Di Luca (I), Saeco-Longoni Sport
;89. Markus Zberg (Swi), Rabobank
;90. Charles Wegelius (GBr), Mapei
;91. Fred Rodriguez (USA), Domo-Farm Frites
;92. Karsten Kroon (Nl), Rabobank, all s.t.
;93. Robert Hunter (Rsa), at 13:31
;94. Uwe Peschel (G), Gerolsteiner, s.t.
;95. Marcel Duijn (Nl), Rabobank, at 19:21
;96. Sven Vanthourenhout (Bel), Domo-Farm Frites
;97. Rolf Huser (Swi), Coast, at 21:53
;98. Sven Teutenberg (G), Phonak, s.t.
;99. Christophe Mengin (F), La Francaise Des Jeux, at 22:26
;100. Leif Hoste (Bel), Domo-Farm Frites
;101. Matthew Wilson (Aus), La Francaise Des Jeux, both s.t.
;102. Johan Museeuw (Bel), Domo-Farm Frites, at 23:07
;103. Elio Aggiano (I), Mapei
;104. Augustin Pena (Spa), Acqua e Sapone, both s.t.
;105. Andrej Hauptman (Slo), Tacconi, at 23:17
;106. Ronny Scholz (G), Gerolsteiner, at 24:12
;107. Roger Beuchat (Swi), Phonak, at 24:25
;108. Ruslan Ivanov (Mda), Alessio
;109. Johan Verstrepen (Bel), Lampre-Daikin
;110. Marco Zanotti (I), Fassa Bortolo
;111. Kevin Hulsmans (Bel), Mapei
;112. Jimmy Casper (F), La Francaise Des Jeux , all s.t.
;DNF Martin Hvastija (Slo), Alessio
;DNF Linas Balciunas (Ltu), Ag2R
;DNF Daniele Bennati (I), Acqua e Sapone
;DNF Saulius Ruskys (Ltu), Gerolsteiner
;DNF Ivan Quaranta (I), Index Alexia
;DNF Eddy Lembo (F), Saint-Quentin Oktos

Overall

1. Alex Zülle (Swi), Coast, at 13:06:07
;2. Alexander Vinokourov (Kz), Telekom, at 0:06;
3. Laurent Dufaux (Swi), Alessio, at 0:09;
4. Piotr Wadecki (Pol), Domo-Farm Frites, at 0:30;
5. Nicolas Fritsch (F), La Francaise Des Jeux, at 0:38;
6. Pavel Tonkov (Rus), Lampre-Daikin, at 0:49
;7. Peter Luttenberger (A), Tacconi, at 0:52
;8. Kim Kirchen (Lux), Fassa Bortolo, at 1:07
;9. Gerhard Trampusch (A), Mapei, at 1:41
;10. Georg Totschnig (A), Gerolsteiner, at 1:48
;11. Tadej Valjavec (Slo), Fassa Bortolo, at 1:52
;12. Giuseppe Di Grande (I), Index Alexia, at 2:09
;13. Daniel Schnider (Swi), Phonak, at 2:18
;14. Santos Gonzales (Spa), Acqua e Sapone, at 2:22
;15. Marco Fertonani (I), Phonak, at 2:28
;16. Christian Charriere (Swi), Phonak, at 2:29
;17. Pierre Bourquenoud (Swi), Saint-Quentin Oktos, at 2:37
;18. Reto Bergmann (Swi), Phonak, at 2:44
;19. Ruben Lobato (Spa), Acqua e Sapone, at 2:47
;20. Miguel Martinez (F), Mapei, at 3:00
;21. Frédéric Gabriel (F), Saint-Quentin Oktos, at 3:04
;22. Christophe Rinero (F), Saint-Quentin Oktos, at 3:12
;23. Mirko Celestino (I), Saeco-Longoni Sport, at 3:30
;24. Steve Zampieri (Swi), Tacconi, at 4:00
;25. Rolf Aldag (G), Telekom, at 4:14
;26. Kevin Livingston (USA), Telekom, at 4:18
;27. Geert Verheyen (Bel), Rabobank, at 4:19
;28. Thorwald Veneberg (Nl), Rabobank, at 4:36
;29. Francesco Casagrande (I), Fassa Bortolo, at 5:17
;30. Alexandre Moos (Swi), Phonak, at 5:20
;31. Davide Rebellin (I), Gerolsteiner, at 5:46
;32. Bobby Julich (USA), Telekom, at 5:59
;33. Dmitry Gaynitdinov (Rus), Tacconi, at 6:24
;34. Beat Zberg (Swi), Rabobank, at 6:45
;35. Giuseppe Guerini (I), Telekom, at 6:48
;36. Christophe Agnolutto (F), Ag2R, at 6:52
;37. Juan Manuel Garate (Spa), Lampre-Daikin, at 8:01
;38. Juan Fuentes Angullo (Spa), Saeco-Longoni Sport, at 8:11
;39. Carlos Dacruz (F), La Francaise Des Jeux, at 8:36
;40. Massimo Donati (I), Tacconi, at 8:45
;41. Pietro Zucconi (Swi), Tacconi, at 8:53
;42. Vincent Bader (Swi), Saint-Quentin Oktos, at 9:01
;43. Andrea Noé (I), Mapei, at 9:34
;44. Daniele Nardello (I), Mapei, at 9:57
;45. Martin Elmiger (Swi), Phonak, at 10:09
;46. Laurent Paumier (F), Saint-Quentin Oktos, at 10:26
;47. Thierry Loder (F), Ag2R, at 10:49
;48. Tobias Steinhauser (G), Gerolsteiner, at 11:37
;49. Rubens Bertogliati (Swi), Lampre-Daikin, at 11:47
;50. Gianluca Bortolami (I), Tacconi, at 11:55
;51. Oscar Pozzi (I), Fassa Bortolo, at 11:59
;52. Federico Giabbecucci (I), Acqua & Sapone-Cantina Tol 12:07
;53. Patrick Calcagni (Swi), Tacconi, at 12:21
;54. Enrico Cassani (I), Domo-Farm Frites, at 12:37
;55. Mariano Piccoli (I), Lampre-Daikin, at 12:38
;56. Paolo Savoldelli (I), Index Alexia, at 13:35
;57. Serguei Ivanov (Rus), Fassa Bortolo, at 13:37
;58. Fred Rodriguez (USA), Domo-Farm Frites, at 13:39
;59. Massimo Giunti (I), Acqua e Sapone, at 13:42
;60. Uwe Peschel (G), Gerolsteiner, at 13:44
;61. Alexandr Shefer (Kz), Alessio, at 13:45
;62. Markus Zberg (Swi), Rabobank, at 13:46
;63. Gianni Faresin (I), Gerolsteiner, at 13:47
;64. Marc Wauters (Bel), Rabobank, at 13:47
;65. Robert Hunter (Rsa), Mapei, at 13:51
;66. Kyrylo Pospyeyev (Ukr), Acqua e Sapone, at 13:52
;67. Martin Perdiguero (Spa), Acqua & Sapone-Cantina, at 13:52
;68. Fabio Sacchi (I), Saeco-Longoni Sport, at 13:53
;69. Salvatore Commesso (I), Saeco-Longoni Sport, at 13:53
;70. Gabriele Missaglia (I), Lampre-Daikin, at 13:55
;71. Jan Boven (Nl), Rabobank, at 13:55
;72. Karsten Kroon (Nl), Rabobank, at 13:57
;73. Erik Zabel (G), Telekom, at 13:58
;74. Leon Van Bon (Nl), Domo-Farm Frites, at 14:08
;75. Raffaele Ferrara (I), Alessio, at 14:09
;76. Gian Matteo Fagnini (I), Telekom, at 14:09
;77. Andy Flickinger (F), Ag2R, at 14:10
;78. Ivan Basso (I), Fassa Bortolo, at 14:11
;79. Franck Pencole (F), La Francaise Des Jeux, at 14:12
;80. Marius Sabaliauskas (Ltu), Saeco-Longoni Sport, at 14:19
;81. Davide Casarotto (I), Alessio, at 14:21
;82. Steffen Wesemann (G), Telekom, at 15:13
;83. Bo Hamburger (Dk), Index Alexia, at 20:32
;84. Gianluca Valoti (I), Index Alexia, at 20:43
;85. Charles Wegelius (GBr), Mapei, at 21:33
;86. Danilo Di Luca (I), Saeco-Longoni Sport, at 21:48
;87. Sven Teutenberg (G), Phonak, at 22:26
;88. Rolf Huser (Swi), Coast, at 22:27
;89. Christophe Mengin (F), La Francaise Des Jeux, at 23:02
;90. Bekim Christensen (Dk), Coast, at 23:14
;91. Sascha Henrix (G), Coast, at 23:37
;92. André Korff (G), Coast, at 23:38;
93. Matthew Wilson (Aus), La Francaise Des Jeux, at 23:42
;94. Mauro Gianetti (Swi), Coast, at 23:43
;95. Andrej Hauptman (Slo), Tacconi, at 23:54
;96. Anton Chantyr (Rus), Coast, at 23:56
;97. Johan Museeuw (Bel), Domo-Farm Frites, at 23:57
;98. Jörg Ludewig (G), Saeco-Longoni Sport, at 24:10
;99. Ruslan Ivanov (Mda), Alessio, at 24:41;
100. Johan Verstrepen (Bel), Lampre-Daikin, at 25:07;
101. Arturas Kasputis (Ltu), Ag2R, at 26:05;
102. Sven Vanthourenhout (Bel), Domo-Farm Frites, at 29:46;
103. Elio Aggiano (I), Mapei, at 31:41;
104. Paolo Valoti (I), Index Alexia, at 31:45;
105. Ronny Scholz (G), Gerolsteiner, at 32:11;
106. Kevin Hulsmans (Bel), Mapei, at 32:46;
107. Marco Zanotti (I), Fassa Bortolo, at 33:15;
108. Marcel Duijn (Nl), Rabobank, at 34:42;
109. Jimmy Casper (F), La Francaise Des Jeux, at 39:30;
110. Augustin Pena (Spa), Acqua e Sapone, at 41:15;
111. Roger Beuchat (Swi), Phonak, at 41:29;
112. Leif Hoste (Bel), Domo-Farm Frites, at 43:30;