Events

Van Heeswijk scores win at Ruta

U.S. Postal Service wasted no time to score its first victory of the 2004 season as Max Van Heeswijk edged Oscar Freire (Rabobank) to win Monday’s second stage of the Ruta del Sol. Erik Zabel (T-Mobile) came through third in the 184km stage from Arcos de la Frontera to Benalmádena to grab the overall lead in the five-day race in southern Spain. U.S. Postal’s George Hincapie didn’t take his planned departure in Sunday’s opening stage after suffering stomach problems and might race later this week alongside Lance Armstrong at the Tour of Algarve in Portugal. Michael Rasmussen (Rabobank) also

By Andrew Hood

Van Heeswijk edged Freire

Van Heeswijk edged Freire

Photo: Graham Watson

U.S. Postal Service wasted no time to score its first victory of the 2004 season as Max Van Heeswijk edged Oscar Freire (Rabobank) to win Monday’s second stage of the Ruta del Sol.

Erik Zabel (T-Mobile) came through third in the 184km stage from Arcos de la Frontera to Benalmádena to grab the overall lead in the five-day race in southern Spain.

U.S. Postal’s George Hincapie didn’t take his planned departure in Sunday’s opening stage after suffering stomach problems and might race later this week alongside Lance Armstrong at the Tour of Algarve in Portugal. Michael Rasmussen (Rabobank) also didn’t start after suffering knee pain.

Zabel likely won’t hold the lead through Tuesday’s difficult 159.km climbing that ends high on the Alto Virgen da la Sierra summit at 1,185 meters.

Results

1. Max Van Heeswijk (Nl), U.S. Postal, 4:49:27
2. Oscar Freire Gomez (Sp), Rabobank
3. Erik Zabel (G), T-Mobile
4. Josu Silloniz Aresti (Sp), Euskaltel-Euskadi
5. David Fernandez Domingo (Sp), Costa De Almería – Paternina
6. Martin Elmiger (Swi), Phonak
7. Fco. José Ventoso Alberdi (Sp), Saunier Duval – Prodir
8. Josep Jufre Pou (Sp), Relax
9. Vicente Reynes (Sp), Illes Balears – Banesto
10. Samuel Sanchez Gonzalez (Sp), Euskaltel-Euskadi
11. Peter Van Petegem (B), Lotto-Domo
12. David Etxebarria Alkorta (Sp), Euskaltel-Euskadi
13. Uros Murn (SLO), Phonak
14. Santiago Perez Fernandez (Sp), Phonak
15. Axel Merckx (B), Lotto-Domo
16. Carlos Garcia Quesada (Sp), Kelme
17. Aitor Osa Eizaguirre (Sp), Illes Balears – Banesto
18. Pablo Lastras Garcia (Sp), Illes Balears – Banesto
19. Javier Pascual Rodriguez (Sp), Kelme
20. Nico Mattan (B), Relax
21. Unai Etxebarria Arana (Vz), Euskaltel-Euskadi
22. Juan Carlos Dominguez Dominguez (Sp), Saunier Duval – Prodir
23. Vladimir Karpets (Rus), Illes Balears – Banesto
24. Alberto Hierro (Sp), Cafe Baque
25. José Luis Rebollo Aguado (Sp), Relax
26. Carlos Ramón Golbano Garcia (Sp), Costa De Almería – Paternina
27. Jorge Ferrio Luque (Sp), Costa De Almería – Paternina
28. David Navas Chica (Sp), Illes Balears – Banesto
29. Benoit Joachim (Lux), U.S. Postal
30. David De La Fuente (Sp), Saunier Duval – Prodir
31. Adolfo Garcia Quesada (Sp), Kelme
32. Tom Boonen (B), Quick Step
33. Francisco José Lara Ruiz (Sp), Costa De Almería – Paternina
34. Dionisio Galparsoro Martinez (Sp), Euskaltel-Euskadi
35. Oscar Sevilla Ribera (Sp), Phonak
36. Ricardo Serrano Gonzalez (Sp), Cafe Baque
37. Erik Dekker (Nl), Rabobank
38. Stijn Devolder (B), U.S. Postal
39. Mario Aerts (B), T-Mobile
40. Joaquin Rodriguez Oliver (Sp), Saunier Duval – Prodir
41. Serge Baguet (B), Lotto-Domo
42. oscar Pereiro Sio (Sp), Phonak
43. Jurgen Van Goolen (B), Quick Step
44. Rubén Lobato Elvira (Sp), Saunier Duval – Prodir
45. Iñigo Landaluce Intxaurraga (Sp), Euskaltel-Euskadi
46. José Gomez Marchante (Sp), Costa De Almería – Paternina
47. Antonio Cruz (USA), U.S. Postal
48. Carlos Zarate (Sp), Kelme
49. Gustavo Cesar Veloso (Sp), Relax
50. Rafael Casero Moreno (Sp), Saunier Duval – Prodir
51. Bert Roesems (B), Relax
52. Sergio Perez Gomez (Sp), Cafe Baque
53. Viatcheslav Ekimov (Rus), U.S. Postal
54. Bert Grabsch (G), Phonak
55. Luis Perez Romero (Sp), Relax
56. Manuel Beltran Martinez (Sp), U.S. Postal
57. Francisco Palacios (Sp), Cafe Baque
58. Robert Hunter (RSA), Rabobank
59. David Herrero Llorente (Sp), Costa De Almería – Paternina
60. José A Pecharroman Fabian (Sp), Quick Step
61. Andreas Klier (G), T-Mobile
62. Daniele Nardello (I), T-Mobile
63. Piotr Wadecki (Pol), Lotto-Domo
64. Niels Scheuneman (Nl), Relax
65. Rik Verbrugghe (B), Lotto-Domo
66. Steffen Wesemann (G), T-Mobile
67. David Zabriskie (USA), U.S. Postal, 0:24
68. Jan Schaffrath (G), T-Mobile, 0:30
69. Serguei Ivanov (Rus), T-Mobile, 0:31
70. Servais Knaven (Nl), Quick Step, 0:37
71. Juan Miguel Mercado Martin (Sp), Quick Step, 0:46
72. Rolf Aldag (G), T-Mobile, 0:46
73. Maarten Den Bakker (Nl), Rabobank, 0:55
74. Antonio Olmo Menacho (Sp), Kelme, 01:16
75. Marc Wauters (B), Rabobank, 01:16
76. Eladio Jimenez Sanchez (Sp), Kelme, 03:39
77. Jorge Garcia Marin (Sp), Cafe Baque, 04:00
78. Luis Pasamontes Rodriguez (Sp), Relax, 04:00
79. Patrick Mccarty (USA), U.S. Postal, 04:00
80. Marco Fertonani (I), Phonak, 04:49
81. Thierry Marichal (B), Lotto-Domo, 05:37
82. Wim Vansevenant (B), Lotto-Domo, 05:37
83. Steven De Jongh (Nl), Rabobank, 05:37
84. Jokin Ormaetxea (Sp), Costa De Almería – Paternina, 05:37
85. Steffen Radochla (G), Illes Balears – Banesto , 05:37
86. Francisco Gutierrez (Sp), Cafe Baque, 05:37
87. Julen Urbano Aretxabala (Sp), Cafe Baque, 05:37
88. angel Gomez (Sp), Saunier Duval – Prodir , 05:37
89. José A Lopez Gil (Sp), Illes Balears – Banesto , 05:37
90. Aitor Silloniz Aresti (Sp), Euskaltel-Euskadi, 05:37
91. Alberto Gonzalez Barrera (Sp), Saunier Duval – Prodir , 05:37
92. Kaesten Kroon (Nl), Rabobank, 09:42
93. Jan Boven (Nl), Rabobank, 09:42
94. Wilfried Cretskens (B), Quick Step, 09:42
95. Leon Van Bon (Nl), Lotto-Domo, 09:42
96. Jon Odriozola Mugarza (Sp), Kelme, 09:42
97. Johan Museeuw (B), Quick Step, 09:42
98. David Latasa Lasa (Sp), Kelme, 09:42
99. José Antonio Garrido Lima (Sp), Quick Step, 09:42
100. Mikel Artetxe Gezuraga (Sp), Euskaltel-Euskadi, 09:42
101. José L Arrieta Lujambio (Sp), Illes Balears – Banesto , 09:42
102. Mikel Gaztanaga (Sp), Cafe Baque, 09:42
DNFDaniele Bennati (I), Phonak

Overall1. Erik Zabel (G), T-Mobile, 9:12:17
2. Oscar Freire Gomez (Sp), Rabobank
3. Max Van Heeswijk (Nl), U.S. Postal
4. Vicente Reynes (Sp), Illes Balears – Banesto
5. Fco. José Ventoso Alberdi (Sp), Saunier Duval – Prodir
6. David Etxebarria Alkorta (Sp), Euskaltel-Euskadi
7. Josu Silloniz Aresti (Sp), Euskaltel-Euskadi
8. David Fernandez Domingo (Sp), Costa De Almería – Paternina
9. Samuel Sanchez Gonzalez (Sp), Euskaltel-Euskadi
10. Carlos Garcia Quesada (Sp), Kelme
11. Santiago Perez Fernandez (Sp), Phonak
12. Tom Boonen (B), Quick Step
13. Nico Mattan (B), Relax
14. Axel Merckx (B), Lotto-Domo
15. David Navas Chica (Sp), Illes Balears – Banesto
16. Aitor Osa Eizaguirre (Sp), Illes Balears – Banesto
17. Ricardo Serrano Gonzalez (Sp), Cafe Baque
18. Josep Jufre Pou (Sp), Relax
19. Alberto Hierro (Sp), Cafe Baque
20. Carlos Ramón Golbano Garcia (Sp), Costa De Almería – Paternina
21. Francisco José Lara Ruiz (Sp), Costa De Almería – Paternina
22. Javier Pascual Rodriguez (Sp), Kelme
23. Unai Etxebarria Arana (Vz), Euskaltel-Euskadi
24. Martin Elmiger (Swi), Phonak
25. José Luis Rebollo Aguado (Sp), Relax
26. Juan Carlos Dominguez Dominguez (Sp), Saunier Duval – Prodir
27. Stijn Devolder (B), U.S. Postal
28. Dionisio Galparsoro Martinez (Sp), Euskaltel-Euskadi
29. Vladimir Karpets (Rus), Illes Balears – Banesto
30. Pablo Lastras Garcia (Sp), Illes Balears – Banesto
31. Benoit Joachim (Lux), U.S. Postal
32. Erik Dekker (Nl), Rabobank
33. Joaquin Rodriguez Oliver (Sp), Saunier Duval – Prodir
34. Carlos Zarate (Sp), Kelme
35. Jorge Ferrio Luque (Sp), Costa De Almería – Paternina
36. Adolfo Garcia Quesada (Sp), Kelme
37. Oscar Sevilla Ribera (Sp), Phonak
38. Bert Roesems (B), Relax
39. Uros Murn (SLO), Phonak
40. Piotr Wadecki (Pol), Lotto-Domo
41. oscar Pereiro Sio (Sp), Phonak
42. Rafael Casero Moreno (Sp), Saunier Duval – Prodir
43. Luis Perez Romero (Sp), Relax
44. Jurgen Van Goolen (B), Quick Step
45. Rubén Lobato Elvira (Sp), Saunier Duval – Prodir
46. Manuel Beltran Martinez (Sp), U.S. Postal
47. Peter Van Petegem (B), Lotto-Domo
48. Mario Aerts (B), T-Mobile
49. Serge Baguet (B), Lotto-Domo
50. Iñigo Landaluce Intxaurraga (Sp), Euskaltel-Euskadi
51. David De La Fuente (Sp), Saunier Duval – Prodir
52. José A Pecharroman Fabian (Sp), Quick Step
53. Antonio Cruz (USA), U.S. Postal
54. Sergio Perez Gomez (Sp), Cafe Baque
55. Bert Grabsch (G), Phonak
56. Francisco Palacios (Sp), Cafe Baque
57. Viatcheslav Ekimov (Rus), U.S. Postal
58. Robert Hunter (RSA), Rabobank
59. Gustavo Cesar Veloso (Sp), Relax
60. Rik Verbrugghe (B), Lotto-Domo
61. David Herrero Llorente (Sp), Costa De Almería – Paternina
62. José Gomez Marchante (Sp), Costa De Almería – Paternina
63. Andreas Klier (G), T-Mobile
64. Daniele Nardello (I), T-Mobile
65. Niels Scheuneman (Nl), Relax
66. David Zabriskie (USA), U.S. Postal, 0:24
67. Jan Schaffrath (G), T-Mobile, 0:30
68. Serguei Ivanov (Rus), T-Mobile, 0:31
69. Servais Knaven (Nl), Quick Step, 0:37
70. Juan Miguel Mercado Martin (Sp), Quick Step, 0:46
71. Rolf Aldag (G), T-Mobile, 0:46
72. Maarten Den Bakker (Nl), Rabobank, 0:55
73. Antonio Olmo Menacho (Sp), Kelme, 01:16
74. Marc Wauters (B), Rabobank, 01:16
75. Steffen Wesemann (G), T-Mobile, 02:56
76. Eladio Jimenez Sanchez (Sp), Kelme, 03:39
77. Luis Pasamontes Rodriguez (Sp), Relax, 04:00
78. Jorge Garcia Marin (Sp), Cafe Baque, 04:00
79. Patrick McCarty (USA), U.S. Postal, 04:00
80. Marco Fertonani (I), Phonak, 04:49
81. Steffen Radochla (G), Illes Balears – Banesto , 05:37
82. Francisco Gutierrez (Sp), Cafe Baque, 05:37
83. Wim Vansevenant (B), Lotto-Domo, 05:37
84. Steven De Jongh (Nl), Rabobank, 05:37
85. José A Lopez Gil (Sp), Illes Balears – Banesto , 05:37
86. Jokin Ormaetxea (Sp), Costa De Almería – Paternina, 05:37
87. angel Gomez (Sp), Saunier Duval – Prodir , 05:37
88. Julen Urbano Aretxabala (Sp), Cafe Baque, 05:37
89. Aitor Silloniz Aresti (Sp), Euskaltel-Euskadi, 05:37
90. Thierry Marichal (B), Lotto-Domo, 05:37
91. Alberto Gonzalez Barrera (Sp), Saunier Duval – Prodir , 05:37
92. Mikel Gaztanaga (Sp), Cafe Baque, 09:42
93. Wilfried Cretskens (B), Quick Step, 09:42
94. Jon Odriozola Mugarza (Sp), Kelme, 09:42
95. Mikel Artetxe Gezuraga (Sp), Euskaltel-Euskadi, 09:42
96. Jan Boven (Nl), Rabobank, 09:42
97. David Latasa Lasa (Sp), Kelme, 09:42
98. Kaesten Kroon (Nl), Rabobank, 09:42
99. José L Arrieta Lujambio (Sp), Illes Balears – Banesto , 09:42
100. Johan Museeuw (B), Quick Step, 09:42
101. José Antonio Garrido Lima (Sp), Quick Step, 09:42
102. Leon Van Bon (Nl), Lotto-Domo, 10:12