Events

Van Bon wins stage at Tour of Switzerland

Domo’s Leon Van Bon won the fourth stage of the Tour of Switzerland, a mountainous 160-kilometer run between Coire and Ambri on Saturday. Italy's Daniele Nardello came in second ahead of Briton Charles Wegelius. Coast’s Alex Zülle retained the overall leader's yellow jersey. Van Bon and Nardello slipped the peloton, with 80km of the stage remaining, but this pair were caught by a select group including Wegelius, who led the sprint for the line, only to be retaken by a tireless Van Bon.

By VeloNews Interactive wire services, Copyright AFP2002

Photo: Graham Watson

Domo’s Leon Van Bon won the fourth stage of the Tour of Switzerland, a mountainous 160-kilometer run between Coire and Ambri on Saturday. Italy’s Daniele Nardello came in second ahead of Briton Charles Wegelius.

Coast’s Alex Zülle retained the overall leader’s yellow jersey. Van Bon and Nardello slipped the peloton, with 80km of the stage remaining, but this pair were caught by a select group including Wegelius, who led the sprint for the line, only to be retaken by a tireless Van Bon.

Results

1. Leon Van Bon (Nl), Domo-Farm Frites, 4:23:18 (36.5 kph),;
2. Daniele Nardello (I), Mapei;
3. Charles Wegelius (GBr), Mapei;
4. Alexandre Moos (Swi), Phonak;
5. Steve Zampieri (Swi), Tacconi Sport, at 0:05;
6. Erik Zabel (G), Telekom, at 0:12;
7. Markus Zberg (Swi), Rabobank;
8. Fred Rodriguez (USA), Domo-Farm Frites;
9. Carlos Dacruz (F), La Francaise Des Jeux;
10. Salvatore Commesso (I), Saeco-Longoni Sport;
11. Gerhard Trampusch (A), Mapei;
12. Giuseppe Di Grande (I), Index Alexia;
13. Mariano Piccoli (I), Lampre-Daikin;
14. Gianluca Bortolami (I), Tacconi Sport;
15. Bo Hamburger (Den), Index Alexia;
16. Fabio Sacchi (I), Saeco-Longoni Sport;
17. Karsten Kroon (Nl), Rabobank;
18. Dmitry Gaynitdinov (Rus), Tacconi Sport;
19. Geert Verheyen (B), Rabobank;
20. M: A: Martin Perdiguero (Sp), Acqua e Sapone;
21. Roger Beuchat (Swi), Phonak;
22. Davide Rebellin (I), Gerolsteiner;
23. Christophe Agnolutto (F), Ag2R;
24. Gian Matteo Fagnini (I), Telekom;
25. Piotr Wadecki (Pol), Domo-Farm Frites;
26. Frédéric Gabriel (F), Oktos;
27. Vincent Bader (Swi), Oktos;
28. Santos Gonzales (Sp), Acqua e Sapone;
29. Serguei Ivanov (Rus), Fassa Bortolo;
30. Alexander Vinokourov (Kaz), Telekom;
31. Peter Luttenberger (A), Tacconi Sport;
32. Laurent Paumier (F), Oktos;
33. Pietro Zucconi (Swi), Tacconi Sport;
34. Tadej Valjavec (Slo), Fassa Bortolo;
35. Georg Totschnig (A), Gerolsteiner;
36. Bobby Julich (USA), Telekom;
37. Laurent Dufaux (Swi), Alessio;
38. Christophe Rinero (F), Oktos;
39. Christian Charriere (Swi), Phonak;
40. Jan Boven (Nl), Rabobank;
41. Daniel Schnider (Swi), Phonak;
42. Miguel Martinez (F), Mapei;
43. Reto Bergmann (Swi), Phonak;
44. Nicolas Fritsch (F), La Francaise Des Jeux;
45. Pavel Tonkov (Rus), Lampre-Daikin;
46. Alex Zülle (Swi), Coast;
47. Gianluca Valoti (I), Index Alexia;
48. Enrico Cassani (I), Domo-Farm Frites;
49. Francesco Casagrande (I), Fassa Bortolo;
50. Kevin Livingston (USA), Telekom;
51. Ruben Lobato (Sp), Acqua e Sapone;
52. Mirko Celestino (I), Saeco-Longoni Sport;
53. Massimo Donati (I), Tacconi Sport;
54. Massimo Giunti (I), Acqua e Sapone;
55. Tobias Steinhauser (G), Gerolsteiner;
56. Marius Sabaliauskas (Ltu), Saeco-Longoni Sport;
57. Rolf Aldag (G), Telekom;
58. Giuseppe Guerini (I), Telekom;
59. Andrea Noé (I), Mapei;
60. Beat Zberg (Swi), Rabobank;
61. Rubens Bertogliati (Swi), Lampre-Daikin;
62. Pierre Bourquenoud (Swi), Oktos;
63. Gabriele Missaglia (I), Lampre-Daikin;
64. Ivan Basso (I), Fassa Bortolo;
65. Alexandr Shefer (Kaz), Alessio, all s.t.;
66. Juan Fuentes Angullo (Sp), Saeco-Longoni Sport, at 0:30;
67. Jörg Ludewig (G), Saeco-Longoni Sport, at 0:43;
68. Thierry Loder (F), Ag2R, at 1:35;
69. Marco Fertonani (I), Phonak;
70. Franck Pencole (F), La Francaise Des Jeux;
71. Oscar Pozzi (I), Fassa Bortolo, all s.t.;
72. Danilo Di Luca (I), Saeco-Longoni Sport, at 1:50;
73. Sascha Henrix (G), Coast, at 2:58;
74. Sven Teutenberg (G), Phonak, at 2:59;
75. Johan Museeuw (B), Domo-Farm Frites;
76. Gianni Faresin (I), Gerolsteiner;
77. Andy Flickinger (F), Ag2R, all s.t.;
78. Kyrylo Pospyeyev (Ukr), Acqua e Sapone, at 3:04;
79. Martin Elmiger (Swi), Phonak, at 3:56;
80. Kevin Hulsmans (B), Mapei, at 4:30;
81. Mauro Gianetti (Swi), Coast, at 5:27;
82. Rolf Huser (Swi), Coast;
83. Ruslan Ivanov (Mda), Alessio, at 6:29;
84. Raffaele Ferrara (I), Alessio;
85. Marcel Duijn (Nl), Rabobank, at 6:42;
86. Robert Hunter (Rsa), Mapei;
87. Steffen Wesemann (G), Telekom, both s.t.;
88. Elio Aggiano (I), Mapei, at 7:52;
89. Bekim Christensen (Den), Coast, at 8:28;
90. Raivis Belohvosciks (Lat), Lampre-Daikin, at 10:11;
91. Sven Vanthourenhout (B), Domo-Farm Frites;
92. Davide Casarotto (I), Alessio;
93. Marc Wauters (B), Rabobank;
94. Luciano Pagliarini (Bra), Lampre-Daikin;
95. Franck Perque (F), La Francaise Des Jeux;
96. Jean-Patrick Nazon (F), La Francaise Des Jeux;
97. Christophe Mengin (F), La Francaise Des Jeux;
98. Leif Hoste (B), Domo-Farm Frites;
99. Juan Manuel Garate (Sp), Lampre-Daikin;
100. Alessandro Guerra (I), Index Alexia;
101. Johan Verstrepen (B), Lampre-Daikin;
102. Marco Zanotti (I), Fassa Bortolo;
103. Kim Kirchen (Lux), Fassa Bortolo;
104. Augustin Pena (Sp), Acqua e Sapone;
105. Federico Giabbecucci (I), Acqua e Sapone;
106. Anton Chantyr (Rus), Coast;
107. Andrej Hauptman (Slo), Tacconi Sport;
108. Uwe Peschel (G), Gerolsteiner;
109. Stefano Casagranda (I), Alessio;
110. Matthew Wilson (Aus), La Francaise Des Jeux;
111. André Korff (G), Coast, all s.t.;
112. Patrick Calcagni (Swi), Tacconi Sport, at 12:26;
113. Thorwald Veneberg (Nl), Rabobank;
DNF Ronny Scholz (G), Gerolsteiner;
DNF Olaf Pollack (G), Gerolsteiner;
DNF Paolo Valoti (I), Index Alexia;
DNS Paolo Savoldelli (I), Index Alexia;

Overall

1. Alex Zülle (Swi), Coast, at 17:29:37;
2. Alexander Vinokourov (Kaz), Telekom, at 0:06;
3. Laurent Dufaux (Swi), Alessio, at 0:09;
4. Piotr Wadecki (Pol), Domo-Farm Frites, at 0:30;
5. Nicolas Fritsch (F), La Francaise Des Jeux, at 0:38;
6. Pavel Tonkov (Rus), Lampre-Daikin, at 0:49;
7. Peter Luttenberger (A), Tacconi Sport, at 0:52;
8. Gerhard Trampusch (A), Mapei, at 1:41;
9. Georg Totschnig (A), Gerolsteiner, at 1:48;
10. Tadej Valjavec (Slo), Fassa Bortolo, at 1:52;
11. Giuseppe Di Grande (I), Index Alexia, at 2:09;
12. Daniel Schnider (Swi), Phonak, at 2:18;
13. Santos Gonzales (Sp), Acqua e Sapone, at 2:22;
14. Christian Charriere (Swi), Phonak, at 2:29;
15. Pierre Bourquenoud (Swi), Oktos, at 2:37;
16. Reto Bergmann (Swi), Phonak, at 2:44;
17. Ruben Lobato (Sp), Acqua e Sapone, at 2:47;
18. Miguel Martinez (F), Mapei, at 3:00;
19. Frédéric Gabriel (F), Oktos, at 3:04;
20. Christophe Rinero (F), Oktos, at 3:12;
21. Mirko Celestino (I), Saeco-Longoni Sport, at 3:30;
22. Marco Fertonani (I), Phonak, at 3:51;
23. Steve Zampieri (Swi), Tacconi Sport, at 3:52;
24. Rolf Aldag (G), Telekom, at 4:14;
25. Kevin Livingston (USA), Telekom, at 4:18;
26. Geert Verheyen (B), Rabobank, at 4:19;
27. Alexandre Moos (Swi), Phonak, at 5:08;
28. Francesco Casagrande (I), Fassa Bortolo, at 5:17;
29. Davide Rebellin (I), Gerolsteiner, at 5:46;
30. Bobby Julich (USA), Telekom, at 5:59;
31. Dmitry Gaynitdinov (Rus), Tacconi Sport, at 6:24;
32. Beat Zberg (Swi), Rabobank, at 6:45;
33. Giuseppe Guerini (I), Telekom, at 6:48;
34. Christophe Agnolutto (F), Ag2R, at 6:52;
35. Juan Fuentes Angullo (Sp), Saeco-Longoni Sport, at 8:29;
36. Carlos Dacruz (F), La Francaise Des Jeux, at 8:36;
37. Massimo Donati (I), Tacconi Sport, at 8:45;
38. Pietro Zucconi (Swi), Tacconi Sport, at 8:53;
39. Vincent Bader (Swi), Oktos, at 9:01;
40. Daniele Nardello (I), Mapei, at 9:33;
41. Andrea Noé (I), Mapei, at 9:34;
42. Laurent Paumier (F), Oktos, at 10:26;
43. Kim Kirchen (Lux), Fassa Bortolo, at 11:06;
44. Tobias Steinhauser (G), Gerolsteiner, at 11:37;
45. Rubens Bertogliati (Swi), Lampre-Daikin, at 11:46;
46. Gianluca Bortolami (I), Tacconi Sport, at 11:55;
47. Thierry Loder (F), Ag2R, at 12:12;
48. Enrico Cassani (I), Domo-Farm Frites, at 12:37;
49. Mariano Piccoli (I), Lampre-Daikin, at 12:38;
50. Oscar Pozzi (I), Fassa Bortolo, at 13:22;
51. Serguei Ivanov (Rus), Fassa Bortolo, at 13:37;
52. Fred Rodriguez (USA), Domo-Farm Frites, at 13:39;
53. Leon Van Bon (Nl), Domo-Farm Frites, at 13:42;
54. Massimo Giunti (I), Acqua e Sapone, at 13:42;
55. Alexandr Shefer (Kaz), Alessio, at 13:45;
56. Markus Zberg (Swi), Rabobank, at 13:46;
57. M: A: Martin Perdiguero (Sp), Acqua & Sapone, at 13:52;
58. Fabio Sacchi (I), Saeco-Longoni Sport, at 13:53;
59. Martin Elmiger (Swi), Phonak, at 13:53;
60. Salvatore Commesso (I), Saeco-Longoni Sport, at 13:53;
61. Gabriele Missaglia (I), Lampre-Daikin, at 13:55;
62. Jan Boven (Nl), Rabobank, at 13:55;
63. Karsten Kroon (Nl), Rabobank, at 13:57;
64. Erik Zabel (G), Telekom, at 13:58;
65. Gian Matteo Fagnini (I), Telekom, at 14:09;
66. Ivan Basso (I), Fassa Bortolo, at 14:11;
67. Marius Sabaliauskas (Ltu), Saeco-Longoni Sport, at 14:19;
68. Franck Pencole (F), La Francaise Des Jeux, at 15:35;
69. Gianni Faresin (I), Gerolsteiner, at 16:34;
70. Kyrylo Pospyeyev (Ukr), Acqua e Sapone, at 16:44;
71. Thorwald Veneberg (Nl), Rabobank, at 16:50;
72. Andy Flickinger (F), Ag2R, at 16:57;
73. Juan Manuel Garate (Sp), Lampre-Daikin, at 18:00;
74. Robert Hunter (Rsa), Mapei, at 20:21;
75. Raffaele Ferrara (I), Alessio, at 20:26;
76. Bo Hamburger (Den), Index Alexia, at 20:32;
77. Gianluca Valoti (I), Index Alexia, at 20:43;
78. Charles Wegelius (GBr), Mapei, at 21:17;
79. Steffen Wesemann (G), Telekom, at 21:43;
80. Federico Giabbecucci (I), Acqua e Sapone 22:06;
81. Danilo Di Luca (I), Saeco-Longoni Sport, at 23:26;
82. Uwe Peschel (G), Gerolsteiner, at 23:43;
83. Marc Wauters (B), Rabobank, at 23:46;
84. Davide Casarotto (I), Alessio, at 24:20;
85. Patrick Calcagni (Swi), Tacconi Sport, at 24:35;
86. Jörg Ludewig (G), Saeco-Longoni Sport, at 24:41;
87. Sven Teutenberg (G), Phonak, at 25:13;
88. Sascha Henrix (G), Coast, at 26:03;
89. Johan Museeuw (B), Domo-Farm Frites, at 26:44;
90. Rolf Huser (Swi), Coast, at 27:42;
91. Mauro Gianetti (Swi), Coast, at 28:58;
92. Ruslan Ivanov (Mda), Alessio, at 30:58;
93. Bekim Christensen (Den), Coast, at 31:30;
94. Christophe Mengin (F), La Francaise Des Jeux, at 33:01;
95. André Korff (G), Coast, at 33:37;
96. Matthew Wilson (Aus), La Francaise Des Jeux, at 33:41;
97. Andrej Hauptman (Slo), Tacconi Sport, at 33:53;
98. Anton Chantyr (Rus), Coast, at 33:55;
99. Johan Verstrepen (B), Lampre-Daikin, at 35:06;
100. Kevin Hulsmans (B), Mapei, at 37:04;
101. Raivis Belohvosciks (Lat), Lampre-Daikin, at 37:29;
102. Elio Aggiano (I), Mapei, at 39:21;
103. Sven Vanthourenhout (B), Domo-Farm Frites, at 39:45;
104. Jean-Patrick Nazon (F), La Francaise Des Jeux, at 40:04;
105. Marcel Duijn (Nl), Rabobank, at 41:12;
106. Roger Beuchat (Swi), Phonak, at 41:29;
107. Marco Zanotti (I), Fassa Bortolo, at 43:14;
108. Stefano Casagranda (I), Alessio, at 45:56;
109. Luciano Pagliarini (Bra), Lampre-Daikin, at 48:08;
110. Augustin Pena (Sp), Acqua e Sapone, at 51:14;
111. Franck Perque (F), La Francaise Des Jeux, at 53:28;
112. Leif Hoste (B), Domo-Farm Frites, at 53:29;
113. Alessandro Guerra (I), Index Alexia, at 54:24