Events

Valverde moves into overall lead at the Vuelta a Murcia

Alejandro Valverde pedaled himself into position Friday to win the Vuelta a Murcia for the third time. The Caisse d’Epargne rider won the decisive 23.1km climbing time trial and moved into the overall lead with just one stage remaining in the five-day stage race in Spain with his first win of the 2008 season. Valverde, who hails from the Spanish region, won the race against the clock from Alhama to Aledo in 33 minutes, 32 seconds, some two seconds faster than Stefano Garzelli (Acqua e Sapone) and six seconds faster than 2007 Tour de France champion Alberto Contador (Astana).

Alejandro Valverde pedaled himself into position Friday to win the Vuelta a Murcia for the third time.

The Caisse d’Epargne rider won the decisive 23.1km climbing time trial and moved into the overall lead with just one stage remaining in the five-day stage race in Spain with his first win of the 2008 season.

Valverde, who hails from the Spanish region, won the race against the clock from Alhama to Aledo in 33 minutes, 32 seconds, some two seconds faster than Stefano Garzelli (Acqua e Sapone) and six seconds faster than 2007 Tour de France champion Alberto Contador (Astana).

“I had very good feelings since the start of the race,” Valverde said in a team communiqué. “It’s very special to win in the region where I live and I am really happy I was able to win today. I did not start too fast because I knew that the last part was very hard and it was important to reserve some forces. I followed my plans, which was to give it all on the final climb. I feel good today, but I have different objectives than last year and I will be at 100 percent later in the season.”

Overnight leader Aitor Pérez (Extremadura), who started the day tied with Chechu Rubiera (Astana), lost more than two minutes and sank to 12th.

The double puts Valverde into the driver’s seat with just one stage remaining in the race that he won in 2004 and 2007.

“I hope that everything will be okay tomorrow and that I will be able to win the race,” he said. “Nothing is sure until you cross the final finish line, but I hope not to have any problems even if Garzelli is only two seconds back. My team is very strong and I have a big advantage (because) I know the course tomorrow.”

The 28th Murcia tour concludes Saturday with the fifth and final stage in a rolling 135km stage featuring two Cat. 3 climbs that should serve up another bunch sprint.

Results

Results Stage 4
1. VALVERDE, Alejandro (Sp), Caisse d’Epargne 33:32
2. GARZELLI, Stefano (I), Acqua Sapone-Caffe Mokambo, at 02
3. CONTADOR VELASCO, Alberto (Sp), Astana, at 06
4. SAMOILAU, Branislau (Blr), Acqua Sapone-Caffe Mokambo, at 07
5. CUESTA LÓPEZ, Iñigo (Sp), Team CSC, at 09
6. PETROV, Evgeni (Rus), Tinkoff-Credit Systems, at 17
7. SASTRE CANDIL, Carlos (Sp), Team CSC, at 23
8. RUJANO, Jose (Vz), Caisse d’Epargne, at 27
9. MENCHOV, Denis (Rus), Rabobank, at 43
10. DEKKER, Thomas (Nl), Rabobank, at 47
11. SÁNCHEZ GONZÁLEZ, Samuel (Sp), Euskaltel-Euskadi, at 48
12. COLON MAS, Antonio (Sp), Astana, at 51
13. KARPETS, Vladimir (Rus), Caisse d’Epargne, at 57
14. TERUEL, Eloy (Sp), Contentpolis-Murcia, at 01:00
15. PASAMONTES, Luis (Sp), Caisse d’Epargne, at 01:08
16. PAULINHO, Sergio (P), Astana, at 01:09
17. SÁNCHEZ PIMIENTA, Julián (Sp), Contentpolis-Murcia, at 01:17
18. NAVARRO GARCÍA, Daniel (Sp), Astana, at 01:18
19. KIRYENKA, Vasil (Blr), Tinkoff-Credit Systems, at 01:19
20. NOZAL VEGA, Isidro (Sp), Liberty Seguros, at 01:22
21. BLAUDZUN, Michael (Dk), Team CSC, at 01:23
22. RUBIERA VIGIL, José Luis (Sp), Astana, at 01:25
23. CODOL, Massimo (I), Acqua Sapone-Caffe Mokambo, at 01:31
24. PÉREZ SÁNCHEZ, Francisco (Sp), Caisse d’Epargne, at 01:35
25. RUIZ SÁNCHEZ, José (Sp), Andalucia-Cajasur, at 01:36
26. MASCIARELLI, Francesco (I), Acqua Sapone-Caffe Mokambo, at 01:37
27. MOSQUERA MIGUEZ, Ezequiel (Sp), Karpin Galicia, at 01:42
28. ASTARLOZA CHAURREAU, Mikel (Sp), Euskaltel-Euskadi, at 01:43
29. HORRACH RIPPOLL, Joan (Sp), Caisse d’Epargne, at 01:43
30. GUSTOV, Volodymir (Ukr), Team CSC, at 01:45
31. ISASI FLORES, Iñaki (Sp), Euskaltel-Euskadi, at 01:45
32. HERRERO LLORENTE, David (Sp), Karpin Galicia, at 01:46
33. KHATUNTSEV, Alexander (Rus), Tinkoff-Credit Systems, at 01:53
34. MAYOZ, Iban (Sp), Karpin Galicia, at 01:55
35. CARRASCO GÁMIZ, José Luis (Sp), Andalucia-Cajasur, at 01:57
36. HERRADA LÓPEZ, José (Sp), Contentpolis-Murcia, at 02:02
37. SALGUEIRO ALONSO, Enrique (Sp), Extremadura-G. Gallardo, at 02:03
38. ETXARRI, Javier (Sp), Contentpolis-Murcia, at 02:08
39. SEROV, Alexander (Rus), Tinkoff-Credit Systems, at 02:08
40. PEDRAZA, Walter (Col), Tinkoff-Credit Systems, at 02:12
41. PÉREZ ARRIETA, Aitor (Sp), Extremadura-G. Gallardo, at 02:16
42. VAN GOOLEN, Jurgen (B), Team CSC, at 02:17
43. DOMÍNGUEZ LEMOS, Gustavo (Sp), Karpin Galicia, at 02:20
44. BROCO, Hernani (P), Liberty Seguros, at 02:21
45. BRAJKOVIC, Janez (Slo), Astana, at 02:21
46. MORENO BAZÁN, Javier (Sp), Andalucia-Cajasur, at 02:26
47. KLIMOV, Serguei (Rus), Tinkoff-Credit Systems, at 02:31
48. IGLINSKIY, Maxim (Kz), Astana, at 02:33
49. SOUSA, Rui (P), Liberty Seguros, at 02:33
50. AZANZA SOTO, Jorge (Sp), Euskaltel-Euskadi, at 02:33
51. AGIRRE ASEGINOLAZA, Josu (Sp), Euskaltel-Euskadi, at 02:44
52. RIBEIRO, Nuno (P), Liberty Seguros, at 02:50
53. PALUMBO, Giuseppe (I), Acqua Sapone-Caffe Mokambo, at 02:50
54. NOVAL GONZÁLEZ, Benjamín (Sp), Astana, at 02:55
55. REDONDO RAMOS, José Antonio (Sp), Andalucia-Cajasur, at 02:59
56. TERCIADO SACEDO, Francisco José (Sp), Extremadura-G. Gallardo, at 03:00
57. DOMÍNGUEZ MUÑOZ, Sergio (Sp), Contentpolis-Murcia, at 03:04
58. VELASCO MURILLO, Iván (Sp), Euskaltel-Euskadi, at 03:04
59. ANDRIOTTO, Dario (I), Acqua Sapone-Caffe Mokambo, at 03:20
60. QUITEIRO, César (P), Liberty Seguros, at 03:30
61. COYOT, Arnaud (F), Caisse d’Epargne, at 03:32
62. MOLLEMA, Bauke (Nl), Rabobank, at 03:33
63. PALOMARES, Adrián (Sp), Contentpolis-Murcia, at 03:33
64. RAMÍREZ TORRES, Jesús (Sp), Extremadura-G. Gallardo, at 03:37
65. TRUSSOV, Nikolay (Rus), Tinkoff-Credit Systems, at 03:44
66. CHUZHDA, Oleg (Ukr), Contentpolis-Murcia, at 03:45
67. GARCÍA DAPENA, David (Sp), Karpin Galicia, at 03:50
68. FERNÁNDEZ CRUZ, Delio (Sp), Karpin Galicia, at 03:50
69. BOVEN, Jan (Nl), Rabobank, at 03:51
70. VENTOSO ALBERDI, Fran (Sp), Andalucia-Cajasur, at 03:54
71. KOZONTCHUK, Dimitri (Rus), Rabobank, at 03:56
72. MILÁN JIMÉNEZ, Diego (Sp), Acqua Sapone-Caffe Mokambo, at 04:00
73. BRU PASCAL, Jon (Sp), Euskaltel-Euskadi, at 04:04
74. ZAMBRANO CALDERON, Gonzalo (Sp), Extremadura-G. Gallardo, at 04:04
75. VÁZQUEZ HUESO, Manuel (Sp), Contentpolis-Murcia, at 04:07
76. SÖRENSEN, Nicki (Dk), Team CSC, at 04:08
77. CASAS GALLEGO, Claudio J (Sp), Andalucia-Cajasur, at 04:09
78. HAEDO, Juan José (Arg), Team CSC, at 04:10
79. PATANCHON, Fabrice (F), Caisse d’Epargne, at 04:10
80. FERNÁNDEZ DE LARREA, Koldo (Sp), Euskaltel-Euskadi, at 04:12
81. CASTAÑO PANADERO, Carlos (Sp), Karpin Galicia, at 04:18
82. KLOSTERGAARD, Kasper (Dk), Team CSC, at 04:29
83. SERRANO GONZÁLEZ, Ricardo (Sp), Tinkoff-Credit Systems, at 04:42
84. ROSENDO PRADO, Jesús (Sp), Andalucia-Cajasur, at 04:57
85. MONDELO DÍAZ, Josu (Sp), Extremadura-G. Gallardo, at 05:02
86. JESÚS, Antonio (P), Liberty Seguros, at 05:13
87. SARABIA DÍAZ, Ignacio (Mex), Extremadura-G. Gallardo, at 05:14
88. LÓPEZ GIL, José A (Sp), Andalucia-Cajasur, at 05:14
89. LEEZER, Tom (Nl), Rabobank, at 05:46
90. OTXOTORENA, Xabat (Sp), Extremadura-G. Gallardo, at 06:01
91. COBELO FOJO, Jesús (Sp), Karpin Galicia, at 06:23
92. URTASUN PÉREZ, Pablo (Sp), Liberty Seguros, at 06:46
93. BROWN, Graeme (Aus), Rabobank, at 07:24
ABN. GENTILI, Massimiliano (I), Acqua Sapone-Caffe
1. VALVERDE, Alejandro (Sp), Caisse d’Epargne 13h23:11
2. GARZELLI, Stefano (I), Acqua Sapone-Caffe Mokambo, at 02
3. CONTADOR VELASCO, Alberto (Sp), Astana, at 06
4. COLON MAS, Antonio (Sp), Astana, at 51
5. SAMOILAU, Branislau (Blr), Acqua Sapone-Caffe Mokambo, at 01:11
6. CUESTA LÓPEZ, Iñigo (Sp), Team CSC, at 01:13
7. KIRYENKA, Vasil (Blr), Tinkoff-Credit Systems, at 01:15
8. RUBIERA VIGIL, José Luis (Sp), Astana, at 01:19
9. SASTRE CANDIL, Carlos (Sp), Team CSC, at 01:27
10. MOSQUERA MIGUEZ, Ezequiel (Sp), Karpin Galicia, at 01:42
11. ETXARRI, Javier (Sp), Contentpolis-Murcia, at 02:08
12. PÉREZ ARRIETA, Aitor (Sp), Extremadura-G. Gallardo, at 02:10
13. PASAMONTES, Luis (Sp), Caisse d’Epargne, at 02:12
14. SÁNCHEZ PIMIENTA, Julián (Sp), Contentpolis-Murcia, at 02:21
15. CODOL, Massimo (I), Acqua Sapone-Caffe Mokambo, at 02:35
16. PÉREZ SÁNCHEZ, Francisco (Sp), Caisse d’Epargne, at 02:39
17. MASCIARELLI, Francesco (I), Acqua Sapone-Caffe Mokambo, at 02:41
18. ASTARLOZA CHAURREAU, Mikel (Sp), Euskaltel-Euskadi, at 02:47
19. CARRASCO GÁMIZ, José Luis (Sp), Andalucia-Cajasur, at 03:01
20. HERRADA LÓPEZ, José (Sp), Contentpolis-Murcia, at 03:06
21. BROCO, Hernani (P), Liberty Seguros, at 03:25
22. IGLINSKIY, Maxim (Kz), Astana, at 03:37
23. RIBEIRO, Nuno (P), Liberty Seguros, at 03:54
24. VÁZQUEZ HUESO, Manuel (Sp), Contentpolis-Murcia, at 04:07
25. NOZAL VEGA, Isidro (Sp), Liberty Seguros, at 04:23
26. PALOMARES, Adrián (Sp), Contentpolis-Murcia, at 04:37
27. SERRANO GONZÁLEZ, Ricardo (Sp), Tinkoff-Credit Systems, at 04:42
28. ISASI FLORES, Iñaki (Sp), Euskaltel-Euskadi, at 06:02
29. SÁNCHEZ GONZÁLEZ, Samuel (Sp), Euskaltel-Euskadi, at 06:50
30. PEDRAZA, Walter (Col), Tinkoff-Credit Systems, at 07:09
31. SOUSA, Rui (P), Liberty Seguros, at 07:23
32. HORRACH RIPPOLL, Joan (Sp), Caisse d’Epargne, at 07:45
33. PETROV, Evgeni (Rus), Tinkoff-Credit Systems, at 08:11
34. KLIMOV, Serguei (Rus), Tinkoff-Credit Systems, at 08:33
35. KARPETS, Vladimir (Rus), Caisse d’Epargne, at 08:41
36. TERUEL, Eloy (Sp), Contentpolis-Murcia, at 08:44
37. PALUMBO, Giuseppe (I), Acqua Sapone-Caffe Mokambo, at 08:52
38. RUIZ SÁNCHEZ, José (Sp), Andalucia-Cajasur, at 09:20
39. HERRERO LLORENTE, David (Sp), Karpin Galicia, at 09:30
40. MAYOZ, Iban (Sp), Karpin Galicia, at 09:39
41. SALGUEIRO ALONSO, Enrique (Sp), Extremadura-G. Gallardo, at 09:47
42. GUSTOV, Volodymir (Ukr), Team CSC, at 09:49
43. DOMÍNGUEZ LEMOS, Gustavo (Sp), Karpin Galicia, at 10:04
44. MOLLEMA, Bauke (Nl), Rabobank, at 11:17
45. RUJANO, Jose (Vz), Caisse d’Epargne, at 12:36
46. NAVARRO GARCÍA, Daniel (Sp), Astana, at 13:27
47. CHUZHDA, Oleg (Ukr), Contentpolis-Murcia, at 13:29
48. VAN GOOLEN, Jurgen (B), Team CSC, at 14:26
49. AZANZA SOTO, Jorge (Sp), Euskaltel-Euskadi, at 14:42
50. DOMÍNGUEZ MUÑOZ, Sergio (Sp), Contentpolis-Murcia, at 15:13
51. DEKKER, Thomas (Nl), Rabobank, at 15:50
52. PAULINHO, Sergio (P), Astana, at 16:12
53. ZAMBRANO CALDERON, Gonzalo (Sp), Extremadura-G. Gallardo, at 16:13
54. REDONDO RAMOS, José Antonio (Sp), Andalucia-Cajasur, at 18:02
55. MENCHOV, Denis (Rus), Rabobank, at 22:04
56. CASAS GALLEGO, Claudio J (Sp), Andalucia-Cajasur, at 22:08
57. BLAUDZUN, Michael (Dk), Team CSC, at 22:44
58. QUITEIRO, César (P), Liberty Seguros, at 22:47
59. KHATUNTSEV, Alexander (Rus), Tinkoff-Credit Systems, at 23:14
60. SEROV, Alexander (Rus), Tinkoff-Credit Systems, at 23:29
61. MORENO BAZÁN, Javier (Sp), Andalucia-Cajasur, at 23:47
62. NOVAL GONZÁLEZ, Benjamín (Sp), Astana, at 24:16
63. MONDELO DÍAZ, Josu (Sp), Extremadura-G. Gallardo, at 24:19
64. VELASCO MURILLO, Iván (Sp), Euskaltel-Euskadi, at 24:25
65. COYOT, Arnaud (F), Caisse d’Epargne, at 24:53
66. TRUSSOV, Nikolay (Rus), Tinkoff-Credit Systems, at 25:05
67. AGIRRE ASEGINOLAZA, Josu (Sp), Euskaltel-Euskadi, at 25:07
68. GARCÍA DAPENA, David (Sp), Karpin Galicia, at 25:11
69. ANDRIOTTO, Dario (I), Acqua Sapone-Caffe Mokambo, at 25:12
70. VENTOSO ALBERDI, Fran (Sp), Andalucia-Cajasur, at 25:15
71. BRU PASCAL, Jon (Sp), Euskaltel-Euskadi, at 25:25
72. MILÁN JIMÉNEZ, Diego (Sp), Acqua Sapone-Caffe Mokambo, at 25:27
73. SÖRENSEN, Nicki (Dk), Team CSC, at 25:29
74. HAEDO, Juan José (Arg), Team CSC, at 25:31
75. FERNÁNDEZ DE LARREA, Koldo (Sp), Euskaltel-Euskadi, at 25:33
76. FERNÁNDEZ CRUZ, Delio (Sp), Karpin Galicia, at 26:17
77. SARABIA DÍAZ, Ignacio (Mex), Extremadura-G. Gallardo, at 26:35
78. KLOSTERGAARD, Kasper (Dk), Team CSC, at 26:36
79. CASTAÑO PANADERO, Carlos (Sp), Karpin Galicia, at 26:50
80. OTXOTORENA, Xabat (Sp), Extremadura-G. Gallardo, at 27:22
81. BOVEN, Jan (Nl), Rabobank, at 27:40
82. BROWN, Graeme (Aus), Rabobank, at 28:45
83. LÓPEZ GIL, José A (Sp), Andalucia-Cajasur, at 29:24
84. BRAJKOVIC, Janez (Slo), Astana, at 31:06
85. JESÚS, Antonio (P), Liberty Seguros, at 32:22
86. PATANCHON, Fabrice (F), Caisse d’Epargne, at 32:55
87. ROSENDO PRADO, Jesús (Sp), Andalucia-Cajasur, at 33:42
88. LEEZER, Tom (Nl), Rabobank, at 34:55
89. TERCIADO SACEDO, Francisco José (Sp), Extremadura-G. Gallardo, at 36:36
90. RAMÍREZ TORRES, Jesús (Sp), Extremadura-G. Gallardo, at 37:12
91. URTASUN PÉREZ, Pablo (Sp), Liberty Seguros, at 38:17
92. KOZONTCHUK, Dimitri (Rus), Rabobank, at 41:52
93. COBELO FOJO, Jesús (Sp), Karpin Galicia, at 47:12