Events

Valverde leapfrogs Pate, Danielson to win Burgos on final day

Alejandro Valverde (Caisse d'Epargne) won the Tour of Burgos on Sunday. Ezequiel Mosquera (Xacobeo Galicia) won the fifth and final stage, raced over 155km between Vilviestre del Pinar and Laguna de Neila. Valverde went into the finale in third overall, one second behind Danny Pate (Garmin-Slipstream) and five behind Pate’s teammate Tom Danielson, winner of the stage-4 individual time trial. But the Spaniard leapfrogged both men to take the final overall. Danielson fell to third at 12 seconds back, while Pate plummeted to 45th at 9:27.

2009 Tour of Burgos: Alejandro Valverde (Caisse d'Epargne) and Tom Danielson (Garmin-Slipstream) on the final podium.

2009 Tour of Burgos: Alejandro Valverde (Caisse d’Epargne) and Tom Danielson (Garmin-Slipstream) on the final podium.

Photo: Graham Watson

Alejandro Valverde (Caisse d’Epargne) won the Tour of Burgos on Sunday.

Ezequiel Mosquera (Xacobeo Galicia) won the fifth and final stage, raced over 155km between Vilviestre del Pinar and Laguna de Neila.

Valverde went into the finale in third overall, one second behind Danny Pate (Garmin-Slipstream) and five behind Pate’s teammate Tom Danielson, winner of the stage-4 individual time trial.

But the Spaniard leapfrogged both men to take the final overall. Danielson fell to third at 12 seconds back, while Pate plummeted to 45th at 9:27.

Photo Gallery

Results

Stage 5 | (GC standings )

    • 1. Ezequiel Mosquera (Sp), Xacobeo Galicia, 4:00:52
    • 2. Xavier Tondo Volpini (Sp), Andalucia Cajasur, at 0:06
    • 3. Francesco Masciarelli (I), Acqua & Sapone-Caffe Mokambo, at 0:09
    • 4. Alejandro Valverde (Sp), Caisse d’Epargne, s.t.
    • 5. Tom Danielson (USA), Garmin-Slipstream, at 0:26
    • 6. Juan Mauricio Soler (Col), Barloworld, at 0:32
    • 7. Iñigo Cuesta López (Sp), Cervélo TestTeam, at 1:12
    • 8. Beñat Intxausti (Sp), Fuji-Servetto, at 1:14
    • 9. Joaquín Rodríguez Oliver (Sp), Caisse d’Epargne, at 1:23
    • 10. Philip Deignan (Irl), Cervélo TestTeam, at 1:26
    • 11. Josep Jufre Pou (Sp), Fuji-Servetto, at 1:32
    • 12. Ivan Rovny (Rus), Team Katusha, at 1:33
    • 13. David Arroyo Duran (Sp), Caisse d’Epargne, at 1:45
    • 14. Iván Melero Coco (Sp), Burgos Monumental-Castilla y Leon, s.t.
    • 15. Manuel Vázquez Hueso (Sp), Contentpolis-Ampo, s.t.
    • 16. Rafael Valls Ferri (Sp), Burgos Monumental-Castilla y Leon, at 2:01
    • 17. Oscar Pujol Muñoz (Sp), Cervélo TestTeam, s.t.
    • 18. Gianpaolo Cheula (I), Barloworld, at 2:03
    • 19. Romain Sicard (F), Orbea, at 2:06
    • 20. Alexandre Botcharov (Rus), Team Katusha, at 2:09
    • 21. Jan Bakelandts (B), Topsport Vlaanderen-Mercator, at 2:18
    • 22. Mikel Nieve Ituralde (Sp), Euskaltel-Euskadi, s.t.
    • 23. Christopher Froome (GBr), Barloworld, s.t.
    • 24. Arkaitz Durán Daroca (Sp), Fuji-Servetto, s.t.
    • 25. Alberto Fernández De La (Sp), Fuji-Servetto, s.t.
    • 26. Raul Santamarta Valvuena (Sp), Burgos Monumental-Castilla y Leon, s.t.
    • 27. Luis Pasamontes (Sp), Caisse d’Epargne, at 2:34
    • 28. Matteo Carrara (I), Vacansoleil Pro Cycling Team, at 2:35
    • 29. Byron Guama De La Cruz (Ecu), Burgos Monumental-Castilla y Leon, at 2:47
    • 30. Ben Hermans (B), Topsport Vlaanderen-Mercator, at 2:53
    • 31. Adrián Palomares (Sp), Contentpolis-Ampo, at 3:00
    • 32. Samuel Sánchez González (Sp), Euskaltel-Euskadi, at 3:29
    • 33. Joan Horrach Rippoll (Sp), Team Katusha, s.t.
    • 34. Wouter Poels (Ned), Vacansoleil Pro Cycling Team, at 3:38
    • 35. Óscar García-Casarrubios (Sp), Contentpolis-Ampo, at 3:44
    • 36. Alberto Fernández Sainz (Sp), Xacobeo Galicia, at 3:51
    • 37. Didac Ortega Orts (Sp), Acqua & Sapone-Caffe Mokambo, at 4:01
    • 38. Francisco José Martínez (Sp), Andalucia Cajasur, at 4:11
    • 39. José Ángel Gómez (Sp), Cervélo TestTeam, at 4:15
    • 40. Patrick Calcagni (Swi), Barloworld, at 4:58
    • 41. Simon Gerrans (Aus), Cervélo TestTeam, at 5:15
    • 42. Evgeni Petrov (Rus), Team Katusha, s.t.
    • 43. Diego Gallego Arnaiz (Sp), Burgos Monumental-Castilla y Leon, at 5:44
    • 44. Jesús Rosendo Prado (Sp), Andalucia Cajasur, at 6:46
    • 45. Fabrice Piemontesi (I), Fuji-Servetto, at 7:01
    • 46. Francisco Pérez Sánchez (Sp), Caisse d’Epargne, s.t.
    • 47. Jonathan Castroviejo (Sp), Orbea, at 7:47
    • 48. Pedro Merino Criado (Sp), Fuji-Servetto, s.t.
    • 49. Paolo Bailetti (I), Fuji-Servetto, s.t.
    • 50. Stefano Garzelli (I), Acqua & Sapone-Caffe Mokambo, at 7:59
    • 51. Massimo Codol (I), Acqua & Sapone-Caffe Mokambo, s.t.
    • 52. Gonzalo Rabuñal Rios (Sp), Xacobeo Galicia, at 8:08
    • 53. Serafín Martínez Acebedo (Sp), Xacobeo Galicia, s.t.
    • 54. Gustavo Domínguez Lemos (Sp), Xacobeo Galicia, s.t.
    • 55. Sergio Domínguez Muñoz (Sp), Contentpolis-Ampo, at 8:34
    • 56. Luca Paolini (I), Acqua & Sapone-Caffe Mokambo, at 9:03
    • 57. Johan Coenen (B), Topsport Vlaanderen-Mercator, at 9:04
    • 58. Imanol Erviti (Sp), Caisse d’Epargne, s.t.
    • 59. Iñaki Isasi Flores (Sp), Euskaltel-Euskadi, s.t.
    • 60. Joaquín Novoa Méndez (Sp), Cervélo TestTeam, at 9:09
    • 61. Pieter Vanspeybrouck (B), Topsport Vlaanderen-Mercator, at 9:23
    • 62. Danny Pate (USA), Garmin-Slipstream, at 9:37
    • 63. Serge Pauwels (B), Cervélo TestTeam 0:10:01
    • 64. Manuel Ortega Ocaña (Sp), Andalucia Cajasur 0:10:52
    • 65. Lieuwe Westra (Ned), Vacansoleil Pro Cycling Team 0:10:57
    • 66. Andoni Blazquez (Sp), Orbea 0:11:04
    • 67. Baden Cooke (Aus), Vacansoleil Pro Cycling Team, s.t.
    • 68. David García Dapena (Sp), Xacobeo Galicia, s.t.
    • 69 .Miguel Minguez Ayala (Sp), Orbea, s.t.
    • 70. Rafael Serrano Fernández (Sp), Contentpolis-Ampo, at 11:07
    • 71. Julián Sánchez Pimienta (Sp), Contentpolis-Ampo, at 11:08
    • 72. Reinier Honig (Ned), Vacansoleil Pro Cycling Team, at 11:18
    • 73. Aitor Pérez Arrieta (Sp), Contentpolis-Ampo, at 11:29
    • 74. Gustavo César Veloso (Sp), Xacobeo Galicia, s.t.
    • 75. Juanjo Oroz Ugalde (Sp), Euskaltel-Euskadi, s.t.
    • 76. Nikolas Maes (B), Topsport Vlaanderen-Mercator, at 11:33
    • 77. Sergio Carrasco García (Sp), Andalucia Cajasur, at 11:34
    • 78. Timmy Duggan (USA), Garmin-Slipstream, s.t.
    • 79. Luca Mazzanti (I), Team Katusha, at 11:48
    • 80. Thomas De Gent (B), Topsport Vlaanderen-Mercator, at 12:09
    • 81. Bjorn Leukemans (B), Vacansoleil Pro Cycling Team, at 12:16
    • 82. Enrique Mata Cabello (Sp), Burgos Monumental-Castilla y Leon, at 12:31
    • 83. Huub Duijn (Ned), Garmin-Slipstream, at 13:02
    • 84. Sep Vanmarcke (B), Topsport Vlaanderen-Mercator, at 13:19
    • 85. Pablo Urtasun Pérez (Sp), Euskaltel-Euskadi, at 13:42
    • 86. José Ruiz Sánchez (Sp), Andalucia Cajasur, s.t.
    • 87. Gerben Löwik (Ned), Vacansoleil Pro Cycling Team, at 13:51
    • 88. Javier Benitez Pomares (Sp), Contentpolis-Ampo, at 14:20
    • 89. Jose A Carrasco Ramirez (Sp), Andalucia Cajasur, s.t.
    • 90. Luis Mas Bonet (Sp), Burgos Monumental-Castilla y Leon, s.t.
    • 91. Jason Donald (USA), Garmin-Slipstream, at 15:20
    • 92. José Vicente García (Sp), Caisse d’Epargne, at 18:05
    • 93. Xabier Zandio Echaide (Sp), Caisse d’Epargne, s.t.
    • 94. Edward King (USA), Cervélo TestTeam, s.t.
    • 95. Eriz Ruiz De Erentxun (Sp), Orbea, s.t.
    • 96. Mikel Ilundain (Sp), Orbea, s.t.
    • 97. Ricardo García Ambroa (Sp), Orbea, s.t.
    • 98. Daniel Sesma (Sp), Orbea, at 18:15
    • 99. Alexei Markov (Rus), Team Katusha, at 19:10

    Final GC standings | ( Stage 2 )

      • 1. Alejandro Valverde (Sp), Caisse d’Epargne 15:49:33
      • 2. Xavier Tondo Volpini (Sp), Andalucia Cajasur, at 0:10
      • 3. Tom Danielson (USA), Garmin-Slipstream, at 0:12
      • 4. Ezequiel Mosquera (Sp), Xacobeo Galicia, at 0:30
      • 5. Juan Mauricio Soler (Col), Barloworld, at 1:11
      • 6. Francesco Masciarelli (I), Acqua & Sapone-Caffe Mokambo, at 1:16
      • 7. Beñat Intxausti (Sp), Fuji-Servetto, at 1:39
      • 8. Iñigo Cuesta López (Sp), Cervélo TestTeam, at 1:40
      • 9. Manuel Vázquez Hueso (Sp), Contentpolis-Ampo, at 2:07
      • 10. Philip Deignan (Irl), Cervélo TestTeam, at 2:14
      • 11. Josep Jufre Pou (Sp), Fuji-Servetto, at 2:35
      • 12. Ivan Rovny (Rus), Team Katusha, at 2:37
      • 13. Alberto Fernández De La (Sp), Fuji-Servetto, at 2:42
      • 14. Joaquín Rodríguez Oliver (Sp), Caisse d’Epargne, at 2:46
      • 15. Romain Sicard (F), Orbea, at 2:54
      • 16. Luis Pasamontes (Sp), Caisse d’Epargne, at 2:57
      • 17. Arkaitz Durán Daroca (Sp), Fuji-Servetto, at 2:58
      • 18. Christopher Froome (GBr), Barloworld, s.t.
      • 19. Rafael Valls Ferri (Sp), Burgos Monumental-Castilla y Leon, at 3:09
      • 20. Alexandre Botcharov (Rus), Team Katusha, at 3:11
      • 21. Ben Hermans (B), Topsport Vlaanderen-Mercator, at 3:23
      • 22. Gianpaolo Cheula (I), Barloworld, at 3:24
      • 23. Jan Bakelandts (B), Topsport Vlaanderen-Mercator, at 3:39
      • 24 .Iván Melero Coco (Sp), Burgos Monumental-Castilla y Leon, at 3:56
      • 25. Mikel Nieve Ituralde (Sp), Euskaltel-Euskadi, at 4:06
      • 26. Matteo Carrara (I), Vacansoleil Pro Cycling Team, s.t.
      • 27. Samuel Sánchez González (Sp), Euskaltel-Euskadi, at 4:08
      • 28. Raul Santamarta Valvuena (Sp), Burgos Monumental-Castilla y Leon, at 4:13
      • 29. Byron Guama De La Cruz (Ecu), Burgos Monumental-Castilla y Leon, at 4:25
      • 30. Didac Ortega Orts (Sp), Acqua & Sapone-Caffe Mokambo, at 4:46
      • 31. Adrián Palomares (Sp), Contentpolis-Ampo, at 4:47
      • 32. José Ángel Gómez (Sp), Cervélo TestTeam, at 5:05
      • 33. Joan Horrach Rippoll (Sp), Team Katusha, at 5:19
      • 34. Oscar Pujol Muñoz (Sp), Cervélo TestTeam, at 5:40
      • 35. Óscar García-Casarrubios (Sp), Contentpolis-Ampo, at 5:57
      • 36. Simon Gerrans (Aus), Cervélo TestTeam, at 5:59
      • 37. Evgeni Petrov (Rus), Team Katusha, at 6:11
      • 38. Patrick Calcagni (Swi), Barloworld, at 6:32
      • 39. Stefano Garzelli (I), Acqua & Sapone-Caffe Mokambo, at 8:11
      • 40. Diego Gallego Arnaiz (Sp), Burgos Monumental-Castilla y Leon, at 8:36
      • 41. Francisco Pérez Sánchez (Sp), Caisse d’Epargne, at 8:46
      • 42. Serafín Martínez Acebedo (Sp), Xacobeo Galicia, at 8:54
      • 43. Paolo Bailetti (I), Fuji-Servetto, at 9:13
      • 44. Gustavo Domínguez Lemos (Sp), Xacobeo Galicia, at 9:20
      • 45. Danny Pate (USA), Garmin-Slipstream, at 9:27
      • 46. Fabrice Piemontesi (I), Fuji-Servetto, at 9:56
      • 47. Pedro Merino Criado (Sp), Fuji-Servetto, at 9:57
      • 48. Massimo Codol (I), Acqua & Sapone-Caffe Mokambo, at 10:00
      • 49. Jesús Rosendo Prado (Sp), Andalucia Cajasur, s.t.
      • 50. Sergio Domínguez Muñoz (Sp), Contentpolis-Ampo, at 10:15
      • 51. Iñaki Isasi Flores (Sp), Euskaltel-Euskadi, at 10:38
      • 52. Jonathan Castroviejo (Sp), Orbea, at 10:46
      • 53. David Arroyo Duran (Sp), Caisse d’Epargne, at 10:48
      • 54. Joaquín Novoa Méndez (Sp), Cervélo TestTeam, at 11:11
      • 55. Serge Pauwels (B), Cervélo TestTeam, at 11:18
      • 56. Gonzalo Rabuñal Rios (Sp), Xacobeo Galicia, at 11:38
      • 57. Johan Coenen (B), Topsport Vlaanderen-Mercator, at 11:51
      • 58. David García Dapena (Sp), Xacobeo Galicia, at 12:04
      • 59. Juanjo Oroz Ugalde (Sp), Euskaltel-Euskadi, at 12:14
      • 60. Francisco José Martínez (Sp), Andalucia Cajasur, at 12:18
      • 61. Alberto Fernández Sainz (Sp), Xacobeo Galicia, at 12:46
      • 62. Nikolas Maes (B), Topsport Vlaanderen-Mercator, at 13:02
      • 63. Enrique Mata Cabello (Sp), Burgos Monumental-Castilla y Leon, at 13:08
      • 64. Miguel Minguez Ayala (Sp), Orbea, at 13:22
      • 65. Thomas De Gent (B), Topsport Vlaanderen-Mercator, at 13:33
      • 66. Timmy Duggan (USA), Garmin-Slipstream, at 13:47
      • 67. Gustavo César Veloso (Sp), Xacobeo Galicia, at 14:00
      • 68. Aitor Pérez Arrieta (Sp), Contentpolis-Ampo, at 14:01
      • 69. Imanol Erviti (Sp), Caisse d’Epargne, at 14:09
      • 70. Huub Duijn (Ned), Garmin-Slipstream, at 14:13
      • 71. Reinier Honig (Ned), Vacansoleil Pro Cycling Team, at 14:15
      • 72. Manuel Ortega Ocaña (Sp), Andalucia Cajasur, at 14:16
      • 73. Bjorn Leukemans (B), Vacansoleil Pro Cycling Team, at 14:17
      • 74. Luca Paolini (I), Acqua & Sapone-Caffe Mokambo, at 15:39
      • 75. Gerben Löwik (Ned), Vacansoleil Pro Cycling Team, at 15:42
      • 76. Luca Mazzanti (I), Team Katusha, at 15:46
      • 77. Wouter Poels (Ned), Vacansoleil Pro Cycling Team, at 16:28
      • 78. Jason Donald (USA), Garmin-Slipstream, at 16:33
      • 79. Jose A Carrasco Ramirez (Sp), Andalucia Cajasur, at 16:45
      • 80. Javier Benitez Pomares (Sp), Contentpolis-Ampo, at 16:54
      • 81. Baden Cooke (Aus), Vacansoleil Pro Cycling Team, at 18:00
      • 82. Pablo Urtasun Pérez (Sp), Euskaltel-Euskadi, at 19:02
      • 83. Pieter Vanspeybrouck (B), Topsport Vlaanderen-Mercator, at 19:31
      • 84. José Ruiz Sánchez (Sp), Andalucia Cajasur, at 21:17
      • 85. Alexei Markov (Rus), Team Katusha, at 22:00
      • 86 .Julián Sánchez Pimienta (Sp), Contentpolis-Ampo, at 22:19
      • 87. Ricardo García Ambroa (Sp), Orbea, at 24:46
      • 88 .José Vicente García (Sp), Caisse d’Epargne, at 24:55
      • 89. Rafael Serrano Fernández (Sp), Contentpolis-Ampo, at 25:18
      • 90. Daniel Sesma (Sp), Orbea, at 25:47
      • 91. Lieuwe Westra (Ned), Vacansoleil Pro Cycling Team, at 26:40
      • 92 .Mikel Ilundain (Sp), Orbea, at 27:02
      • 93. Sep Vanmarcke (B), Topsport Vlaanderen-Mercator, at 27:08
      • 94. Luis Mas Bonet (Sp), Burgos Monumental-Castilla y Leon, at 27:31
      • 95. Edward King (USA), Cervélo TestTeam, at 28:11
      • 96. Sergio Carrasco García (Sp), Andalucia Cajasur, at 28:22
      • 97. Andoni Blazquez (Sp), Orbea, at 28:30
      • 98. Xabier Zandio Echaide (Sp), Caisse d’Epargne, at 32:27
      • 99. Eriz Ruiz De Erentxun (Sp), Orbea, at 37:05