Events

Tour of Romandie: Zulle wins in the snow

Racers were wishing they had snow tires Saturday on a day better suited for skiing than a bike race through the Swiss Alps in the fourth stage of the Tour of Romandie. Snow and heavy wind forced organizers to shorten Saturday’s "queen’s stage" to the ski station at Leysin to just 84.9 kms, eliminating the Col des Planches and Villars-sur-Ollon due to inclement weather. Alex Zulle didn’t seem to mind the heavy snow falling at the finish line at the category-one finish at 1257 meters at Leysin. The 33-year-old Swiss rider, who’s enjoying his best season since he finished second to Lance

By Andrew Hood

Zulle takes the stage.

Zulle takes the stage.

Photo: Graham Watson

Racers were wishing they had snow tires Saturday on a day better suited for skiing than a bike race through the Swiss Alps in the fourth stage of the Tour of Romandie.

Snow and heavy wind forced organizers to shorten Saturday’s “queen’s stage” to the ski station at Leysin to just 84.9 kms, eliminating the Col des Planches and Villars-sur-Ollon due to inclement weather.

Frigo remains in front.

Frigo remains in front.

Photo: Graham Watson

Alex Zulle didn’t seem to mind the heavy snow falling at the finish line at the category-one finish at 1257 meters at Leysin. The 33-year-old Swiss rider, who’s enjoying his best season since he finished second to Lance Armstrong in the 1999 Tour de France, shot ahead of five others 300 meters from the finish to take the stage.

It’s too bad he won’t be at the Tour this year. Zulle won the Tour of Valencia this spring, but it wasn’t enough to impress Tour officials and his Coast teammates Angel Casero and Fernando Escartin were overlooked in the Tour wild card bids awarded Thursday.

Tacconi’s Dario Frigo struggled in the final hump to the finish, but retained the overall lead going into Sunday’s time trial finale in Lausanne. Frigo’s Tacconi teammates worked hard early to protect him, but Santiago Perez (Kelme) attacked and split the lead group. Frigo lost contact in the final kilometer as David Moncoutie (Cofidis) and Andrea Noe (Mapei-Quick Step) shot ahead, but the defending champion crossed the line in seventh at 20 seconds back.

Zulle sprung off the front to take the win while Moncoutie was second at 2 seconds back and Perez crossed the line third. Carlos Sastre (CSC-Tiscali) and Noe were fourth and fifth at 8 seconds back and Cadel Evans (Mapei-Quick Step) was sixth at 11 seconds back. Levi Leipheimer (Rabobank) finished 16th at 46 seconds back and sits in 63rd overall at 8:45.

The peloton.

The peloton.

Photo: Graham Watson

Frigo goes into Sunday’s 18-km time trial with a 20-second lead over Perez and 21 seconds on Noe. Frigo, who won a stage at Paris-Nice in March, is on the verge of his first major victory since being fired by his team following police raids during last year’s Giro d’Italia.

Photo Gallery

Results

56TH TOUR DE ROMANDIE; Stage 4: Sierre to Leysin
;1 Alex Zuelle (Swi), Team Coast, 84:9km in 2:18:23;
;2 David Moncoutie (F), Cofidis 0:02
;3 Santiago Perez Fernandez (Sp), Kelme-Costa Blanca
;4 Carlos Sastre Candil (Sp), Team CSC Tiscali 0:08
;5 Andrea Noe (I), Mapei-Quick Step
;6 Cadel Evans (Aus), Mapei-Quick Step 0:11
;7 Dario Frigo (I), Tacconi Sport-Emmegi
;8 Cédric Fragniere (Swi), Phonak Hearing Systems 0:27
;9 Eddy Mazzoleni (I), Tacconi Sport-Emmegi 0:30
;10 Massimo Codol (I), Lampre-Daikin 0:32
;11 Aitor Gonzalez Jimenez (Sp), Kelme-Costa Blanca 0:36
;12 Iñigo Cuesta Lopez (Sp), Cofidis
;13 Alexandre Moos (Swi), Phonak Hearing Systems 0:38
;14 Alejandro Valverde Belmonte (Sp), Kelme-Costa Blanca 0:46
;15 Daniel Atienza Urendez (Sp), Cofidis
;16 Levi Leipheimer (USA), Rabobank
;17 Serhiy Honchar (Ukr), Fassa Bortolo
;18 Massimiliano Lelli (I), Cofidis 0:49
;19 Alberto Lopez De Munain (Sp), Euskaltel-Euskadi
;20 Haimar Zubeldia Aguirre (Sp), Euskaltel-Euskadi 0:59
;21 Bingen Fernandez Bustinza (Sp), Cofidis
;22 Cristian Gasperoni (I), Acqua & Sapone-Cantina Tollo 1:14
;23 Rik Verbrugghe (B), Lotto-Adecco 1:30
;24 Juan Manuel Garate (Sp), Lampre-Daikin 1:35
;25 Christophe Brandt (B), Lotto-Adecco
;26 Steve Zampieri (Swi), Tacconi Sport-Emmegi 1:49
;27 Manuel Beltran Martinez (Sp), Team Coast 1:53
;28 Kurt Van De Wouwer (B), Lotto-Adecco 2:12
;29 Gorka Gonzales (Sp), Euskaltel-Euskadi
;30 Martin Derganc (Slo), Acqua & Sapone-Cantina Tollo
;31 Daniel Schnider (Swi), Phonak Hearing Systems
;32 Georg Totschnig (A), Gerolsteiner
;33 Guido Trentin (I), Cofidis
;34 José Gutierrez Cataluna (Sp), Kelme-Costa Blanca
;35 Andrea Peron (I), Team CSC Tiscali 2:18
;36 Iker Flores (Sp), Euskaltel-Euskadi 2:20
;37 Thorwald Veneberg (Nl), Rabobank
;38 Giuseppe Guerini (I), Team Telekom 2:23
;39 Marcelino Garcia Alonso (Sp), Team CSC Tiscali
;40 Yaroslav Popovych (Ukr), Landbouwkrediet-Colnago
;41 David Millar (GB), Cofidis
;42 Arrizabalaga Agirre (Sp), Euskaltel-Euskadi
;43 Wladimir Belli (I), Fassa Bortolo 2:31
;44 Kyrylo Pospyeyev (Ukr), Acqua & Sapone-Cantina Tollo
;45 Marcel Strauss (Swi), Gerolsteiner 2:45
;46 Marco Velo (I), Fassa Bortolo 2:47
;47 Antonio Tauler (Sp), Kelme-Costa Blanca
;48 Addy Engels (Nl), Rabobank 2:49
;49 Ivan Basso (I), Fassa Bortolo 3.04
;50 Simone Bertoletti (I), Lampre-Daikin 3.14
;51 Niki Aebersold (Swi), Team Coast 3.24
;52 Damiano Cunego (I), Saeco-Longoni Sport 3.53
;53 Mikel Artetxe Gezuraga (Sp), Euskaltel-Euskadi 3.57
;54 Torsten Hiekmann (G), Team Telekom 4:09
;55 Sylvester Szmyd (Pol), Tacconi Sport-Emmegi 4:19
;56 Bram De Groot (Nl), Rabobank 4:32
;57 Angelo Lopeboselli (I), Cofidis 4:42
;58 Tobias Steinhauser (G), Gerolsteiner 4:50
;59 Josu Silloniz Aresti (Sp), Euskaltel-Euskadi 5:02
;60 Igor Pugaci (Mda), Saeco-Longoni Sport 5:14
;61 Patrick Calcagni (Swi), Tacconi Sport-Emmegi 5:18
;62 Christian Charriere (Swi), Phonak Hearing Systems
;63 Domenico Romano (I), Landbouwkrediet-Colnago 5:20
;64 Oscar Cavagnis (I), Landbouwkrediet-Colnago 5:27
;65 Matteo Tosatto (I), Fassa Bortolo 5:50
;66 Mauro Gianetti (Swi), Team Coast 5:53
;67 Martin Elmiger (Swi), Phonak Hearing Systems
;68 Danny Jonasson (Dk), Team CSC Tiscali
;69 Francisco Cerezo Perales (Sp), Team CSC Tiscali
;70 Stefan Rütimann (Swi), Tacconi Sport-Emmegi
;71 Lorenzo Bernucci (I), Landbouwkrediet-Colnago 6:00
;72 Joaquim Lopez Torrella (Sp), Kelme-Costa Blanca
;73 Oscar Mason (I), Saeco-Longoni Sport 6:03
;74 Roberto Lozano Montero (Sp), Kelme-Costa Blanca 6:41
;75 Rolf Huser (Swi), Team Coast
;76 Matthé Pronk (Nl), Rabobank 7:00
;77 David Canada Gracia (Sp), Mapei-Quick Step 7:25
;78 Benoît Salmon (F), Phonak Hearing Systems 7:27
;79 Cristian Pepoli (I), Saeco-Longoni Sport 8:03
;80 Sanstos Gonzalez Capilla (Sp), Acqua & Sapone-Cantina 12:06
;81 Nicola Loda (I), Fassa Bortolo
;82 Mariano Piccoli (I), Lampre-Daikin
;83 Tom Stremersch (B), Lotto-Adecco
;84 Ief Verbrugghe (B), Lotto-Adecco
;85 Volodymyr Bileka (Ukr), Landbouwkrediet-Colnago 12:12
;86 Paolo Fornaciari (I), Mapei-Quick Step
;87 Robert Hunter (Rsa), Mapei-Quick Step
;88 Kurt Van Lancker (B), Lotto-Adecco
;89 Kevin Livingston (USA), Team Telekom
;90 Marc Wauters (B), Rabobank
;91 Ronald Mutsaars (Nl), Rabobank
;92 Frank Hoj (Dk), Team Coast
;93 Stephan Schreck (G), Team Telekom
;94 Danilo Hondo (G), Team Telekom
;95 Rubens Bertogliati (Swi), Lampre-Daikin
;96 Milan Kadlec (Cze), Lampre-Daikin
;97 Marco Serpellini (I), Lampre-Daikin
;98 Raphael Jeune (F), Team CSC Tiscali
;99 Laszlo Bodrogi (Hun), Mapei-Quick Step
;100 Denis Zanette (I), Fassa Bortolo
;101 Roger Beuchat (Swi), Phonak Hearing Systems
;102 Pietro Zucconi (Swi), Tacconi Sport-Emmegi
;103 Yuri Mitlushenko (Ukr), Landbouwkrediet-Colnago
;104 Eddy Ratti (I), Mapei-Quick Step
;105 Andrea Tonti (I), Saeco-Longoni Sport 14:32
;106 Salvatore Commesso (I), Saeco-Longoni Sport 14:44
;107 Saulius Ruskys (Ltu), Gerolsteiner

General Classification;
;1 Dario Frigo (I), Tacconi Sport-Emmegi 15:28:21
;2 Santiago Perez Fernandez (Sp), Kelme-Costa Blanca 0:20
;3 Andrea Noe (I), Mapei-Quick Step 0:21
;4 Cadel Evans (Aus), Mapei-Quick Step 0:29
;5 Carlos Sastre Candil (Sp), Team CSC Tiscali 0:32
;6 Eddy Mazzoleni (I), Tacconi Sport-Emmegi 0:38
;7 Alexandre Moos (Swi), Phonak Hearing Systems 0:43
;8 Cédric Fragniere (Swi), Phonak Hearing Systems 0:54
;9 Aitor Gonzalez Jimenez (Sp), Kelme-Costa Blanca 0:58
;10 Serhiy Honchar (Ukr), Fassa Bortolo 1:01
;11 Iñigo Cuesta Lopez (Sp), Cofidis 1:04
;12 Massimo Codol (I), Lampre-Daikin 1:09
;13 Alex Zuelle (Swi), Team Coast 1:11
;14 Haimar Zubeldia Aguirre (Sp), Euskaltel-Euskadi 1:12
;15 Daniel Atienza Urendez (Sp), Cofidis 1:15
;16 Cristian Gasperoni (I), Acqua & Sapone-Cantina Tollo 1:22
;17 Bingen Fernandez Bustinza (Sp), Cofidis
;18 Rik Verbrugghe (B), Lotto-Adecco 1:37
;19 Christophe Brandt (B), Lotto-Adecco 1:55
;20 Manuel Beltran Martinez (Sp), Team Coast 2:22
;21 David Moncoutie (F), Cofidis 2:33
;22 José Gutierrez Cataluna (Sp), Kelme-Costa Blanca
;23 Guido Trentin (I), Cofidis 2:35
;24 Kurt Van De Wouwer (B), Lotto-Adecco 2:37
;25 Steve Zampieri (Swi), Tacconi Sport-Emmegi 2:43
;26 Giuseppe Guerini (I), Team Telekom
;27 Alejandro Valverde Belmonte (Sp), Kelme-Costa Blanca 2:44
;28 Wladimir Belli (I), Fassa Bortolo 2:56
;29 Gorka Gonzales (Sp), Euskaltel-Euskadi 3.03
;30 Martin Derganc (Slo), Acqua & Sapone-Cantina Tollo
;31 Georg Totschnig (A), Gerolsteiner 3.04
;32 Massimiliano Lelli (I), Cofidis 3.06
;33 Kyrylo Pospyeyev (Ukr), Acqua & Sapone-Cantina Tollo 3.09
;34 Andrea Peron (I), Team CSC Tiscali 3.10
;35 Juan Manuel Garate (Sp), Lampre-Daikin 3.23
;36 Antonio Tauler (Sp), Kelme-Costa Blanca 3.27
;37 Marco Velo (I), Fassa Bortolo 3.30
;38 Ivan Basso (I), Fassa Bortolo 3.33
;39 Daniel Schnider (Swi), Phonak Hearing Systems
;40 Yaroslav Popovych (Ukr), Landbouwkrediet-Colnago 3.45
;41 Alberto Lopez De Munain (Sp), Euskaltel-Euskadi 3.50
;42 Marcel Strauss (Swi), Gerolsteiner 4:09
;43 Mikel Artetxe Gezuraga (Sp), Euskaltel-Euskadi 4:23
;44 Bram De Groot (Nl), Rabobank 5:07
;45 David Millar (GB), Cofidis 5:36
;46 Domenico Romano (I), Landbouwkrediet-Colnago 5:43
;47 Josu Silloniz Aresti (Sp), Euskaltel-Euskadi 5:50
;48 Patrick Calcagni (Swi), Tacconi Sport-Emmegi 6:03
;49 Matteo Tosatto (I), Fassa Bortolo 6:11
;50 Arrizabalaga Agirre (Sp), Euskaltel-Euskadi 6:21
;51 Simone Bertoletti (I), Lampre-Daikin 6:23
;52 Lorenzo Bernucci (I), Landbouwkrediet-Colnago 6:39
;53 Francisco Cerezo Perales (Sp), Team CSC Tiscali 6:43
;54 Oscar Cavagnis (I), Landbouwkrediet-Colnago 6:52
;55 Iker Flores (Sp), Euskaltel-Euskadi 7:08
;56 Stefan Rütimann (Swi), Tacconi Sport-Emmegi 7:20
;57 Rolf Huser (Swi), Team Coast 7:24
;58 Angelo Lopeboselli (I), Cofidis 7:45
;59 Torsten Hiekmann (G), Team Telekom 7:55
;60 Christian Charriere (Swi), Phonak Hearing Systems 8:25
;61 Benoît Salmon (F), Phonak Hearing Systems 8:37
;62 Tobias Steinhauser (G), Gerolsteiner 8:39
;63 Levi Leipheimer (USA), Rabobank 8:45
;64 Sylvester Szmyd (Pol), Tacconi Sport-Emmegi 8:58
;65 Oscar Mason (I), Saeco-Longoni Sport 9:10
;66 Niki Aebersold (Swi), Team Coast 9:35
;67 Danny Jonasson (Dk), Team CSC Tiscali 10:24
;68 Igor Pugaci (Mda), Saeco-Longoni Sport 10:39
;69 Joaquim Lopez Torrella (Sp), Kelme-Costa Blanca 11:24
;70 Matthé Pronk (Nl), Rabobank 11:26
;71 Marcelino Garcia Alonso (Sp), Team CSC Tiscali 12:15
;72 Thorwald Veneberg (Nl), Rabobank 12:20
;73 Damiano Cunego (I), Saeco-Longoni Sport 12:41
;74 Roberto Lozano Montero (Sp), Kelme-Costa Blanca 12:52
;75 Mariano Piccoli (I), Lampre-Daikin 13.36
;76 Mauro Gianetti (Swi), Team Coast 14:36
;77 Martin Elmiger (Swi), Phonak Hearing Systems 14:37
;78 Marc Wauters (B), Rabobank 14:59
;79 Rubens Bertogliati (Swi), Lampre-Daikin 15:00
;80 Denis Zanette (I), Fassa Bortolo 15:43
;81 David Canada Gracia (Sp), Mapei-Quick Step 15:44
;82 Nicola Loda (I), Fassa Bortolo 16:13
;83 Paolo Fornaciari (I), Mapei-Quick Step 16:16
;84 Addy Engels (Nl), Rabobank 17:28
;85 Kurt Van Lancker (B), Lotto-Adecco 17:46
;86 Stephan Schreck (G), Team Telekom 18:19
;87 Saulius Ruskys (Ltu), Gerolsteiner 18:24
;88 Frank Hoj (Dk), Team Coast 18:44
;89 Marco Serpellini (I), Lampre-Daikin 18:53
;90 Robert Hunter (Rsa), Mapei-Quick Step 19:17
;91 Danilo Hondo (G), Team Telekom 19:53
;92 Milan Kadlec (Cze), Lampre-Daikin 20:29
;93 Pietro Zucconi (Swi), Tacconi Sport-Emmegi 21:02
;94 Eddy Ratti (I), Mapei-Quick Step 21:18
;95 Laszlo Bodrogi (Hun), Mapei-Quick Step 21:43
;96 Ronald Mutsaars (Nl), Rabobank 21:46
;97 Volodymyr Bileka (Ukr), Landbouwkrediet-Colnago 21:53
;98 Andrea Tonti (I), Saeco-Longoni Sport 22:34
;99 Salvatore Commesso (I), Saeco-Longoni Sport 23.54
;100 Cristian Pepoli (I), Saeco-Longoni Sport 24:38
;101 Ief Verbrugghe (B), Lotto-Adecco 25:28
;102 Yuri Mitlushenko (Ukr), Landbouwkrediet-Colnago 25:42
;103 Tom Stremersch (B), Lotto-Adecco 25:56
;104 Sanstos Gonzalez Capilla (Sp), Acqua & Sapone-Cantina 26:30
;105 Kevin Livingston (USA), Team Telekom 26:43
;106 Raphael Jeune (F), Team CSC Tiscali 26:51
;107 Roger Beuchat (Swi), Phonak Hearing Systems 28:55