Events

Tour of Romandie: Frigo takes overall on tragic day in Switzerland

Italy's Dario Frigo successfully defended his Tour of Romandie title Sunday following an accident-packed 18.3km fifth and final stage time-trial. Swiss rider Alex Zulle won the stage, his second in a row. Zulle finished 24 seconds ahead of Tacconi-rider Frigo with Britain's David Miller third at 0:40 in a race which was marred by the death of a Swiss policeman. The 50-year-old policeman lost control of his motorbike as he cleared the road before the arrival of the peleton. He hit a lamppost and died an hour later. In a second incident, a pedestrian was in a serious condition after breaking

By VeloNews Interactive Wire Services, Copyright AFP 2002

Frigo held on for the win.

Frigo held on for the win.

Photo: Graham Watson

Italy’s Dario Frigo successfully defended his Tour of Romandie title Sunday following an accident-packed 18.3km fifth and final stage time-trial. Swiss rider Alex Zulle won the stage, his second in a row. Zulle finished 24 seconds ahead of Tacconi-rider Frigo with Britain’s David Miller third at 0:40 in a race which was marred by the death of a Swiss policeman. The 50-year-old policeman lost control of his motorbike as he cleared the road before the arrival of the peleton. He hit a lamppost and died an hour later.

In a second incident, a pedestrian was in a serious condition after breaking through a security barrier and colliding with Spanish rider Alberto Lopez. Lopez suffered a broken collarbone.

Overall Frigo, winner of the 2001 Tour or Romandie, finished 47 seconds ahead of Team Coast rider Zulle, with Mapei-Quick Step’s Cadel Evans of Australia third at 0:51.

The final podium.

The final podium.

Photo: Graham Watson

Despite winning the final two stages Zulle failed to make up lost ground after falling during the first stage when he missed a bend which resulted in a 1:13 deficit on the peloton. Frigo held the lead from Thursday but was chased all the way by Zulle. “I forgot how difficult it is to defend the leader’s jersey,” Frigo said. “This success will give me a certain calm before the Giro.”

Copyright AFP 2002

Photo Gallery

Results

56TH TOUR DE ROMANDIE; Stage 5: Individual Time Trial
;
1 Alex Zuelle (Swi), Team Coast 18:3km in 24:59.63 (43:93 kph)
;2 Dario Frigo (I), Tacconi Sport-Emmegi 0:24.36
;3 David Millar (GB), Cofidis 0:40.53
;4 Aitor Gonzalez Jimenez (Sp), Kelme-Costa Blanca 0:42.43
;5 Cadel Evans (Aus), Mapei-Quick Step 0:45.59
;6 Laszlo Bodrogi (Hun), Mapei-Quick Step 0:48.87
;7 Levi Leipheimer (USA), Rabobank 0:55.65
;8 Alexandre Moos (Swi), Phonak Hearing Systems 0:56.24
;9 Carlos Sastre Candil (Sp), CSC-Tiscali 0:56.54
;10 Andrea Peron (I), CSC-Tiscali 0:56.55
;11 Iñigo Cuesta Lopez (Sp), Cofidis 0:56.67
;12 Haimar Zubeldia Aguirre (Sp), Euskaltel-Euskadi 1:02.42
;13 Antonio Tauler (Sp), Kelme-Costa Blanca 1:04.42
;14 Rik Verbrugghe (B), Lotto-Adecco 1:04.84
;15 Eddy Mazzoleni (I), Tacconi Sport-Emmegi 1:07.54
;16 Santiago Perez Fernandez (Sp), Kelme-Costa Blanca 1:08.13
;17 Serhiy Honchar (Ukr), Fassa Bortolo 1:13.61
;18 David Moncoutie (F), Cofidis 1:16.41
;19 Andrea Noe (I), Mapei-Quick Step 1:17.36
;20 Kurt Van De Wouwer (B), Lotto-Adecco 1:18.69.
;21 Christophe Brandt (B), Lotto-Adecco 1:22.57
;22 Georg Totschnig (A), Gerolsteiner 1:22.58
;23 Torsten Hiekmann (G), Team Telekom 1:22.70
;24 Massimiliano Lelli (I), Cofidis 1:23.42
;25 Yaroslav Popovych (Ukr), Landbouwkrediet-Colnago 1:24.38
;26 Alejandro Valverde Belmonte (Sp), Kelme-Costa Blanca 1:30.93
;27 Arrizabalaga Agirre (Sp), Euskaltel-Euskadi 1:31.19
;28 Daniel Schnider (Swi), Phonak Hearing Systems 1:32.09
;29 Bram De Groot (Nl), Rabobank 1:32.73
;30 Robert Hunter (Rsa), Mapei-Quick Step 1:33.02
;31 Marco Velo (I), Fassa Bortolo 1:35.56
;32 Massimo Codol (I), Lampre-Daikin 1:38.18
;33 Mauro Gianetti (Swi), Team Coast 1:39.15
;34 Kyrylo Pospyeyev (Ukr), Acqua & Sapone-Cantina Tollo 1:40.37
;35 Manuel Beltran Martinez (Sp), Team Coast 1:40.49
;36 Tobias Steinhauser (G), Gerolsteiner 1:42.36
;37 Marcel Strauss (Swi), Gerolsteiner 1:43.22
;38 José Gutierrez Cataluna (Sp), Kelme-Costa Blanca 1:43.28
;39 Sanstos Gonzalez Capilla (Sp), Acqua & Sapone-Cantina Tollo 1:45.50
;40 Niki Aebersold (Swi), Team Coast 1:45.81
;41 Guido Trentin (I), Cofidis 1:47.02
;42 Thorwald Veneberg (Nl), Rabobank 1:47.60
;43 Daniel Atienza Urendez (Sp), Cofidis 1:48.08
;44 Iker Flores (Sp), Euskaltel-Euskadi 1:48.56
;45 Eddy Ratti (I), Mapei-Quick Step 1:50.48
;46 Simone Bertoletti (I), Lampre-Daikin 1:50.76
;47 Bingen Fernandez Bustinza (Sp), Cofidis 1:53.09
;48 Ief Verbrugghe (B), Lotto-Adecco 1:58.02
;49 Lorenzo Bernucci (I), Landbouwkrediet-Colnago 1:58.44
;50 Rubens Bertogliati (Swi), Lampre-Daikin 1:58.46
;51 Cédric Fragniere (Swi), Phonak Hearing Systems 1:58.85
;52 Domenico Romano (I), Landbouwkrediet-Colnago 1:58.90
;53 Frank Hoj (Dk), Team Coast 1:59.81
;54 Stefan Rütimann (Swi), Tacconi Sport-Emmegi 2:00.37
;55 Marc Wauters (B), Rabobank 2:02.28
;56 Steve Zampieri (Swi), Tacconi Sport-Emmegi 2:03.37
;57 Wladimir Belli (I), Fassa Bortolo 2:05.72
;58 Sylvester Szmyd (Pol), Tacconi Sport-Emmegi 2:05.84
;59 Angelo Lopeboselli (I), Cofidis 2:09.86
;60 Juan Manuel Garate (Sp), Lampre-Daikin 2:14.14
;61 Matthé Pronk (Nl), Rabobank 2:14.62
;62 David Canada Gracia (Sp), Mapei-Quick Step 2:16.99
;63 Patrick Calcagni (Swi), Tacconi Sport-Emmegi 2:18.98
;64 Gorka Gonzales (Sp), Euskaltel-Euskadi 2:21.16
;65 Martin Derganc (Slo), Acqua & Sapone-Cantina Tollo 2:28.41
;66 Kevin Livingston (USA), Team Telekom 2:29.42
;67 Stephan Schreck (G), Team Telekom 2:32.66
;68 Mikel Artetxe Gezuraga (Sp), Euskaltel-Euskadi 2:34.28
;69 Ronald Mutsaars (Nl), Rabobank 2:37.40
;70 Damiano Cunego (I), Saeco-Longoni Sport 2:41.00
;71 Martin Elmiger (Swi), Phonak Hearing Systems 2:41.42
;72 Milan Kadlec (Cze), Lampre-Daikin 2:41.98
;73 Christian Charriere (Swi), Phonak Hearing Systems 2:43.72
;74 Rolf Huser (Swi), Team Coast 2:46.79
;75 Oscar Cavagnis (I), Landbouwkrediet-Colnago 2:47.80
;76 Cristian Gasperoni (I), Acqua & Sapone-Cantina Tollo 2:48.03
;77 Mariano Piccoli (I), Lampre-Daikin 2:49.57
;78 Volodymyr Bileka (Ukr), Landbouwkrediet-Colnago 2:57.29
;79 Kurt Van Lancker (B), Lotto-Adecco 2:58.22
;80 Tom Stremersch (B), Lotto-Adecco 3:02.84
;81 Danny Jonasson (Dk), CSC-Tiscali 3:03.69
;82 Paolo Fornaciari (I), Mapei-Quick Step 3:05.53
;83 Addy Engels (Nl), Rabobank 3:07.61
;84 Marcelino Garcia Alonso (Sp), CSC-Tiscali 3:08.68
;85 Benoît Salmon (F), Phonak Hearing Systems 3:13.98
;86 Matteo Tosatto (I), Fassa Bortolo 3:24.38
;87 Francisco Cerezo Perales (Sp), CSC-Tiscali 3:33.45
;88 Ivan Basso (I), Fassa Bortolo 3:34.40
;89 Denis Zanette (I), Fassa Bortolo 3:36.99
;90 Igor Pugaci (Mda), Saeco-Longoni Sport 3:37.16
;91 Nicola Loda (I), Fassa Bortolo 3:38.56
;92 Marco Serpellini (I), Lampre-Daikin 3:40.00
;93 Yuri Mitlushenko (Ukr), Landbouwkrediet-Colnago 3:40.53
;94 Joaquim Lopez Torrella (Sp), Kelme-Costa Blanca 3:54.39
;95 Roberto Lozano Montero (Sp), Kelme-Costa Blanca 3:59.19
;96 Raphael Jeune (F), CSC-Tiscali 4:04.25
;97 Pietro Zucconi (Swi), Tacconi Sport-Emmegi 4:06.08
;98 Roger Beuchat (Swi), Phonak Hearing Systems 4:09.75
;99 Oscar Mason (I), Saeco-Longoni Sport 4:10.54
;100 Andrea Tonti (I), Saeco-Longoni Sport 4:15.33
;101 Cristian Pepoli (I), Saeco-Longoni Sport 4:15.79
;102 Saulius Ruskys (Ltu), Gerolsteiner 4:24.87
;103 Salvatore Commesso (I), Saeco-Longoni Sport 4:29.46
;104 Josu Silloniz Aresti (Sp), Euskaltel-Euskadi 5:28.86

;General Classification;
;1 Dario Frigo (I), Tacconi Sport-Emmegi 15:53:44
;2 Alex Zuelle (Swi), Team Coast 0:47
;3 Cadel Evans (Aus), Mapei-Quick Step 0:51
;4 Santiago Perez Fernandez (Sp), Kelme-Costa Blanca 1:04
;5 Carlos Sastre Candil (Sp), CSC-Tiscali 1:05
;6 Andrea Noe (I), Mapei-Quick Step 1:14
;7 Alexandre Moos (Swi), Phonak Hearing Systems 1:15
;8 Aitor Gonzalez Jimenez (Sp), Kelme-Costa Blanca 1:17
;9 Eddy Mazzoleni (I), Tacconi Sport-Emmegi 1:22
;10 Iñigo Cuesta Lopez (Sp), Cofidis 1:37
;11 Serhiy Honchar (Ukr), Fassa Bortolo 1:51
;12 Haimar Zubeldia Aguirre (Sp), Euskaltel-Euskadi 1:51
;13 Rik Verbrugghe (B), Lotto-Adecco 2:18
;14 Massimo Codol (I), Lampre-Daikin 2:23
;15 Cédric Fragniere (Swi), Phonak Hearing Systems 2:29
;16 Daniel Atienza Urendez (Sp), Cofidis 2:39
;17 Bingen Fernandez Bustinza (Sp), Cofidis 2:51
;18 Christophe Brandt (B), Lotto-Adecco 2:54
;19 David Moncoutie (F), Cofidis 3:26
;20 Kurt Van De Wouwer (B), Lotto-Adecco 3:32
;21 Manuel Beltran Martinez (Sp), Team Coast 3:39
;22 Andrea Peron (I), CSC-Tiscali 3:43
;23 Cristian Gasperoni (I), Acqua & Sapone-Cantina Tollo 3:46
;24 Alejandro Valverde Belmonte (Sp), Kelme-Costa Blanca 3:51
;25 José Gutierrez Cataluna (Sp), Kelme-Costa Blanca 3:52
;26 Guido Trentin (I), Cofidis 3:58
;27 Georg Totschnig (A), Gerolsteiner 4:03
;28 Massimiliano Lelli (I), Cofidis 4:06
;29 Antonio Tauler (Sp), Kelme-Costa Blanca 4:08
;30 Steve Zampieri (Swi), Tacconi Sport-Emmegi 4:23
;31 Kyrylo Pospyeyev (Ukr), Acqua & Sapone-Cantina Tollo 4:26
;32 Wladimir Belli (I), Fassa Bortolo 4:38
;33 Daniel Schnider (Swi), Phonak Hearing Systems 4:41
;34 Marco Velo (I), Fassa Bortolo 4:42
;35 Yaroslav Popovych (Ukr), Landbouwkrediet-Colnago 4:46
;36 Gorka Gonzales (Sp), Euskaltel-Euskadi 5:00
;37 Martin Derganc (Slo), Acqua & Sapone-Cantina Tollo 5:08
;38 Juan Manuel Garate (Sp), Lampre-Daikin 5:13
;39 Marcel Strauss (Swi), Gerolsteiner 5:28
;40 David Millar (GB), Cofidis 5:53
;41 Bram De Groot (Nl), Rabobank 6:16
;42 Mikel Artetxe Gezuraga (Sp), Euskaltel-Euskadi 6:33
;43 Ivan Basso (I), Fassa Bortolo 6:44
;44 Domenico Romano (I), Landbouwkrediet-Colnago 7:18
;45 Arrizabalaga Agirre (Sp), Euskaltel-Euskadi 7:28
;46 Simone Bertoletti (I), Lampre-Daikin 7:50
;47 Patrick Calcagni (Swi), Tacconi Sport-Emmegi 7:58
;48 Lorenzo Bernucci (I), Landbouwkrediet-Colnago 8:14
;49 Iker Flores (Sp), Euskaltel-Euskadi 8:33
;50 Torsten Hiekmann (G), Team Telekom 8:54
;51 Stefan Rütimann (Swi), Tacconi Sport-Emmegi 8:57
;52 Matteo Tosatto (I), Fassa Bortolo 9:12
;53 Oscar Cavagnis (I), Landbouwkrediet-Colnago 9:16
;54 Levi Leipheimer (USA), Rabobank 9:17
;55 Angelo Lopeboselli (I), Cofidis 9:31
;56 Rolf Huser (Swi), Team Coast 9:47
;57 Francisco Cerezo Perales (Sp), CSC-Tiscali 9:53
;58 Tobias Steinhauser (G), Gerolsteiner 9:57
;59 Sylvester Szmyd (Pol), Tacconi Sport-Emmegi 10:40
;60 Christian Charriere (Swi), Phonak Hearing Systems 10:45
;61 Josu Silloniz Aresti (Sp), Euskaltel-Euskadi 10:55
;62 Niki Aebersold (Swi), Team Coast 10:57
;63 Benoît Salmon (F), Phonak Hearing Systems 11:27
;64 Oscar Mason (I), Saeco-Longoni Sport 12:57
;65 Danny Jonasson (Dk), CSC-Tiscali 13:04
;66 Matthé Pronk (Nl), Rabobank 13:17
;67 Thorwald Veneberg (Nl), Rabobank 13:44
;68 Igor Pugaci (Mda), Saeco-Longoni Sport 13:52
;69 Joaquim Lopez Torrella (Sp), Kelme-Costa Blanca 14:55
;70 Damiano Cunego (I), Saeco-Longoni Sport 14:58
;71 Marcelino Garcia Alonso (Sp), CSC-Tiscali 15:00
;72 Mauro Gianetti (Swi), Team Coast 15:51
;73 Mariano Piccoli (I), Lampre-Daikin 16:02
;74 Roberto Lozano Montero (Sp), Kelme-Costa Blanca 16:27
;75 Rubens Bertogliati (Swi), Lampre-Daikin 16:35
;76 Marc Wauters (B), Rabobank 16:37
;77 Martin Elmiger (Swi), Phonak Hearing Systems 16:55
;78 David Canada Gracia (Sp), Mapei-Quick Step 17:37
;79 Denis Zanette (I), Fassa Bortolo 18:56
;80 Paolo Fornaciari (I), Mapei-Quick Step 18:58
;81 Nicola Loda (I), Fassa Bortolo 19:28
;82 Addy Engels (Nl), Rabobank 20:12
;83 Frank Hoj (Dk), Team Coast 20:20
;84 Kurt Van Lancker (B), Lotto-Adecco 20:20
;85 Robert Hunter (Rsa), Mapei-Quick Step 20:26
;86 Stephan Schreck (G), Team Telekom 20:28
;87 Laszlo Bodrogi (Hun), Mapei-Quick Step 22:08
;88 Marco Serpellini (I), Lampre-Daikin 22:09
;89 Saulius Ruskys (Ltu), Gerolsteiner 22:25
;90 Eddy Ratti (I), Mapei-Quick Step 22:45
;91 Milan Kadlec (Cze), Lampre-Daikin 22:47
;92 Ronald Mutsaars (Nl), Rabobank 24:00
;93 Volodymyr Bileka (Ukr), Landbouwkrediet-Colnago 24:26
;94 Pietro Zucconi (Swi), Tacconi Sport-Emmegi 24:44
;95 Andrea Tonti (I), Saeco-Longoni Sport 26:25
;96 Ief Verbrugghe (B), Lotto-Adecco 27:02
;97 Sanstos Gonzalez Capilla (Sp), Acqua & Sapone-Cantina Tollo 27:52
;98 Salvatore Commesso (I), Saeco-Longoni Sport 28:00
;99 Cristian Pepoli (I), Saeco-Longoni Sport 28:30
;100 Tom Stremersch (B), Lotto-Adecco 28:35
;101 Kevin Livingston (USA), Team Telekom 28:49
;102 Yuri Mitlushenko (Ukr), Landbouwkrediet-Colnago 28:59
;103 Raphael Jeune (F), CSC-Tiscali 30:31
;104 Roger Beuchat (Swi), Phonak Hearing Systems 32:41