Become a Member

Get access to more than 30 brands, premium video, exclusive content, events, mapping, and more.

Already have an account? Sign In

Become a Member

Get access to more than 30 brands, premium video, exclusive content, events, mapping, and more.

Already have an account? Sign In

Brands

Events

Tejay Van Garderen takes lead of Spanish stage race

Tejay Van Garderen moved into the overall lead Monday after stage six at the Circuito Montañes in northern Spain, an important proving ground for up-and-coming pros. The American rider on the Rabobank continental team finished second to Sergio Pardilla (Carmiooro) in the 143.6km stage from Torrelavega to Santo Toribio, some 20 seconds behind the Spanish rider. With just one stage remaining, Van Garderen moves up into the overall lead, now 35 seconds ahead of Jonathan Castroviejo (Orbea), with Pardilla slotting into third at 1:01 back.

Don't miss a moment from Paris-Roubaix and Unbound Gravel, to the Giro d’Italia, Tour de France, Vuelta a España, and everything in between when you join Outside+.

By Andrew Hood

Tejay Van Garderen moved into the overall lead Monday after stage six at the Circuito Montañes in northern Spain, an important proving ground for up-and-coming pros.

The American rider on the Rabobank continental team finished second to Sergio Pardilla (Carmiooro) in the 143.6km stage from Torrelavega to Santo Toribio, some 20 seconds behind the Spanish rider.

With just one stage remaining, Van Garderen moves up into the overall lead, now 35 seconds ahead of Jonathan Castroviejo (Orbea), with Pardilla slotting into third at 1:01 back.

The 20-year-old Van Garderen was biding his time in the seven-stage challenging race in Spain’s mountainous Cantabria region, hovering in the top 10 all week before making his move in Monday’s decisive stage.

Van Garderen started Monday fourth just 24 seconds behind overnight leader Rafael Valls (Burgos Monumental), but the race leader couldn’t hang on, crossing the line fourth at 2:18 back and slipping back to fourth overall.

Van Garderen is on a hot streak, recently winning two stages and finishing third at the Olympia’s Tour in Holland and winning the overall at the Tour du Haut Anjou last month in France.

The race concludes Tuesday with the 152km seventh stage from Potes to Santander.

The final stage shouldn’t present any major obstacles for the solid all-rounder Van Garderen, considered one of America’s top prospects for future success on the pro circuit.

Starting high in the spectacular Picos de Europa, the undulating course tackles two third-category climbs before finishing in Santander, along Spain’s northern “green” coast. Rabobank will be working hard to control breakaways and defend Van Garderen’s lead to the finale.

In his first year riding with the Rabobank continental team last season, Van Garderen finished second at the Circuito Montañés and eighth at the Tour de l’Avenir.

It looks like Van Garderen is on the right track to win in Spain. The Avenir will have to wait until August.

Results

Stage 6 results | Click for: GC after stage 6

  • 1. Sergio Pardilla BellÓn Carmiooro – A Style in 3:43:40
  • 2. Tejay Van Garderen Rabobank at 20
  • 3. Jonathan Castroviejo Nicolas Orbea at 25
  • 4. Rafael Valls Ferri Burgos Monumental – Castilla Y LeÓn at 02:18
  • 5. Michel Kreder Rabobank at 02:18
  • 6. Rafael RodrÍguez Segarra Supermercados Froiz at 02:20
  • 7. Ghader Mizbani Iranagh Petrochemical Tabriz Cycling Team at 02:22
  • 8. Yannick Talabardon Besson Chaussures – Sojasun at 02:25
  • 9. Pedro Merino Criado Trasmiera Fuji at 02:30
  • 10. Carlos I Oyarzun GuiÑez Supermercados Froiz at 02:35
  • 11. Francisco Torrella GÓmez Ccn Valencia Terra Y Mar at 02:37
  • 12. Alexander Mironov Katyusha Continental Team at 02:39
  • 13. Ángel Vallejo FernÁndez Andorra – Grandvalira at 02:44
  • 14. Romain Sicard Orbea at 02:47
  • 15. Miguel Minguez Ayala Orbea at 02:58
  • 16. Higinio FernÁndez Suarez Cueva El Soplao at 02:58
  • 17. Fabricio Ferrari BarcelÓ Caja Rural at 03:06
  • 18. Andrei Mizourov Petrochemical Tabriz Cycling Team at 03:10
  • 19. David Belda GarcÍa Boyaca Es Para Vivirla at 03:15
  • 20. Rubén GarcÍa PÉrez Caja Rural at 03:26
  • 21. Eloy Carral FernÁndez Cueva El Soplao at 03:28
  • 22. Mateo Rubio Raúl GarcÍa De Andorra – Grandvalira at 03:56
  • 23. Enrique Salgueiro Alonso Extremadura – Spiuk at 04:20
  • 24. Israel PÉrez RodrÍguez Extremadura – Spiuk at 04:20
  • 25. Mehdi Sohrabi Petrochemical Tabriz Cycling Team at 06:20
  • 26. Fabio Terrenzio Carmiooro – A Style at 06:20
  • 27. José Vicente Toribio Acolea AndalucÍa – Cajasur at 07:25
  • 28. Sergio Carrasco GarcÍa AndalucÍa – Cajasur at 07:35
  • 29. Antonio Olmo Menacho Boyaca Es Para Vivirla at 07:46
  • 30. Arturo Mora Ortiz Cueva El Soplao at 10:25
  • 31. Aitor Olano Orbegozo Orbea at 10:51
  • 32. Diego Gallego Arnaiz Burgos Monumental – Castilla Y LeÓn at 11:28
  • 33. Raúl Santamarta Valbuena Burgos Monumental – Castilla Y LeÓn at 11:28
  • 34. Jose Belda Mira Ccn Valencia Terra Y Mar at 11:53
  • 35. Raúl CastaÑo Yuste Ccn Valencia Terra Y Mar at 11:53
  • 36. Andrey Solomennikov Katyusha Continental Team at 14:12
  • 37. Timofey Kritskiy Katyusha Continental Team at 14:12
  • 38. Petr Ignatenko Katyusha Continental Team at 14:12
  • 39. Juan José SÁnchez MuÑoz Camargo – Ferroatlantica – Floortex at 17:04
  • 40. Dedos Aaron PeÑa Seis Camargo – Ferroatlantica – Floortex at 17:06
  • 41. Alexis RodrÍguez HernÁndez Supermercados Froiz at 17:59
  • 42. Jose Carlos Lara Arjonilla Cueva El Soplao at 20:31
  • 43. José Aguilar Vega AndalucÍa – Cajasur at 20:31
  • 44. Vicente Peiro MarqueÑo Ccn Valencia Terra Y Mar at 20:31
  • 45. Maxim Gourov Carmiooro – A Style at 20:31
  • 46. Antonio Cobos Almagro Supermercados Froiz at 20:31
  • 47. Rubén MartÍnez HernÁndez Caja Rural at 20:31
  • 48. Francisco Terciado Sacedo Extremadura – Spiuk at 20:31
  • 49. Bart Aernouts Rabobank at 20:31
  • 50. Ahad Kazemi Sarai Petrochemical Tabriz Cycling Team at 20:31
  • 51. William Aranzazu Escobar Boyaca Es Para Vivirla Colavita / Sutter Home Presented by Cooking Light at 20:31
  • 52. Jasper Ockeloen Rabobank at 21:32
  • 53. Asier Fernandez Mateos Supermercados Froiz at 21:39
  • 54. Evgeny Popov Katyusha Continental Team at 21:44
  • 55. Yelko GÓmez Caja Rural at 21:45
  • 56. Julien Simon Besson Chaussures – Sojasun at 22:05
  • 57. Sergi Escobar Roure Andorra – Grandvalira at 22:13
  • 58. Cyril Bessy Besson Chaussures – Sojasun at 23:07
  • 59. Benat Urain Epelde Orbea at 25:47
  • 60. Nairo A Quintana Rojas Boyaca Es Para Vivirla Colavita / Sutter Home Presented by Cooking Light at 25:47
  • 61. Hossein Jahanbanian Petrochemical Tabriz Cycling Team at 25:47
  • 62. Samad Poor Seiedi Petrochemical Tabriz Cycling Team at 25:51
  • 63. Alfonso SuaÑa MartÍn Camargo – Ferroatlantica – Floortex at 25:54
  • 64. Evgeny Reshetiko Katyusha Continental Team at 26:48
  • 65. Aitor Aznar Torres Andorra – Grandvalira at 27:40
  • 66. Jorge Martín Montenegro AndalucÍa – Cajasur at 28:23
  • 67. Botella José A De Segovia Supermercados Froiz at 28:23
  • 68. Michael Rodriguez Galindo Boyaca Es Para Vivirla Colavita / Sutter Home Presented by Cooking Light at 28:23
  • 69. Mateo Rubio Vicente Garcia De Andorra – Grandvalira at 36:36
  • 70. Dennis Van Winden Rabobank at 36:38
  • 71. Gonzalo Zambrano CalderÓn Extremadura – Spiuk at 36:38
  • 72. Carlos Torrent Tarres Andorra – Grandvalira at 36:38
  • 73. Thomas Patricks Faiers Camargo – Ferroatlantica – Floortex at 37:38
  • 74. Isaac SuÁrez FernÁndez Trasmiera Fuji at 37:38
  • 75. Jeffry Romero Corredor Boyaca Es Para Vivirla Colavita / Sutter Home Presented by Cooking Light at 37:38
  • 76. Jose A Diez Arriola Trasmiera Fuji at 37:38
  • 77. Erentxun Eriz Ruiz De Orbea at 37:38
  • 78. David Abal Diego Cueva El Soplao at 37:38
  • 79. Pol Nabben Diputac. Leon – Deyser Team at 37:38
  • 80. José M Ballesta Parra Ccn Valencia Terra Y Mar at 37:38
  • 81. Óscar Abad SuÁrez Trasmiera Fuji at 37:38
  • 82. La Cruz Byron Guama De Burgos Monumental – Castilla Y LeÓn at 37:38
  • 83. Francisco PÉrez Burgueros Lizarte at 37:38
  • 84. Diego Genovesi Carmiooro – A Style at 37:38
  • 85. Diego A Tamayo MartÍnez Carmiooro – A Style Colavita / Sutter Home Presented by Cooking Light at 37:38
  • 86. Vicente O Grau Jorda Camargo – Ferroatlantica – Floortex at 37:38
  • 87. Iván SuÁrez LÓpez Supermercados Froiz at 37:38
  • 88. David Francisco Delgado Burgos Monumental – Castilla Y LeÓn at 37:38
  • 89. Boy Van Poppel Rabobank at 37:38
  • 90. Iván Melero Coco Burgos Monumental – Castilla Y LeÓn at 37:38
  • 91. Benet A GarcÍa Berenguer Cueva El Soplao at 37:38
  • 92. Carlos A IbÁÑez GonzÁlez Diputac. Leon – Deyser Team Colavita / Sutter Home Presented by Cooking Light at 37:38
  • 93. Narcis Sallent Sanglas Diputac. Leon – Deyser Team at 37:38
  • 94. Francisco J LÓpez GonzÁlez AndalucÍa – Cajasur at 37:38
  • 95. José A Arroyo RamÍrez Extremadura – Spiuk at 37:38
  • 96. Juan José Lobato Valle Cueva El Soplao at 37:38
  • 97. Eneko Echeverz Carte Orbea at 37:38
  • 98. Raúl AlarcÓn GarcÍa Ccn Valencia Terra Y Mar at 37:38
  • 99. Juan Luis Negueruela Cobo Lizarte at 37:38
  • 100. Joset Van Aaren Diputac. Leon – Deyser Team at 37:38
  • 101. Martín Iraizoz Blanco Lizarte at 37:38
  • 102. Joaquin Sobrino MartÍnez Burgos Monumental – Castilla Y LeÓn at 37:38
  • 103. Fco. Javier Iriarte Garro Lizarte at 37:38
  • 104. Garikoizt Atxa Agirre Lizarte at 37:38
  • 105. David GutiÉrrez GutiÉrrez Camargo – Ferroatlantica – Floortex at 37:38
  • 106. David Alfonso Casado Camargo – Ferroatlantica – Floortex at 37:38
  • 107. Eric Berthou Carmiooro – A Style at 37:38
  • 108. Jean Marc Marino Besson Chaussures – Sojasun at 37:38
  • 109. Thomas Rabou Rabobank at 37:38
  • . Alexander Gottfried Team Kuota – Indelan
  • . Cédric Coutouly Besson Chaussures –
  • . Mariano Delfino Silveiro Diputac. Leon – Deys
  • . Jaume Rovira Pous Andorra – Grandvalir
  • . José Luis Cano Losa AndalucÍa – Cajasur
  • . Federico Pagani Diputac. Leon – Deys
  • . Román Osuna Montes AndalucÍa – Cajasur
  • . Roman Klimov Katyusha Continental
  • . Jimmy Engoulvent Besson Chaussures –
  • . Fabrice Jeandesboz Besson Chaussures –

GC standings | Click for: Stage results

  • 1. Tejay Van Garderen (USA) Rabobank in 25:45:01
  • 2. Jonathan Castroviejo Nicolas (ESP) Orbea at 35
  • 3. Sergio Pardilla BellÓn (ESP) Carmiooro – A Style at 01:01
  • 4. Rafael Valls Ferri (ESP) Burgos Monumental – Castilla Y LeÓn at 01:34
  • 5. Rafael RodrÍguez Segarra (ESP) Supermercados Froiz at 01:43
  • 6. Ghader Mizbani Iranagh (IRI) Petrochemical Tabriz Cycling Team at 01:58
  • 7. Carlos I Oyarzun GuiÑez (CHI) Supermercados Froiz at 02:23
  • 8. Michel Kreder (NED) Rabobank at 02:36
  • 9. Ángel Vallejo FernÁndez (ESP) Andorra – Grandvalira at 02:42
  • 10. Yannick Talabardon (FRA) Besson Chaussures – Sojasun at 02:49
  • 11. David Belda GarcÍa (ESP) Boyaca Es Para Vivirla at 03:59
  • 12. Francisco Torrella GÓmez (ESP) Ccn Valencia Terra Y Mar at 05:20
  • 13. Andrei Mizourov (IRI) Petrochemical Tabriz Cycling Team at 05:22
  • 14. Mateo Rubio Raúl GarcÍa De (ESP) Andorra – Grandvalira at 05:29
  • 15. Romain Sicard (FRA) Orbea at 05:58
  • 16. Israel PÉrez RodrÍguez (ESP) Extremadura – Spiuk at 06:09
  • 17. Alexander Mironov (RUS) Katyusha Continental Team at 06:18
  • 18. Miguel Minguez Ayala (ESP) Orbea at 06:49
  • 19. Fabricio Ferrari BarcelÓ (URU) Caja Rural at 06:52
  • 20. Rubén GarcÍa PÉrez (ESP) Caja Rural at 07:00
  • 21. Higinio FernÁndez Suarez (ESP) Cueva El Soplao at 08:18
  • 22. Fabio Terrenzio (ITA) Carmiooro – A Style at 09:50
  • 23. Jose Belda Mira (ESP) Ccn Valencia Terra Y Mar at 12:19
  • 24. Diego Gallego Arnaiz (ESP) Burgos Monumental – Castilla Y LeÓn at 12:57
  • 25. Sergio Carrasco GarcÍa (ESP) AndalucÍa – Cajasur at 13:03
  • 26. Raúl CastaÑo Yuste (ESP) Ccn Valencia Terra Y Mar at 14:01
  • 27. José Vicente Toribio Acolea (ESP) AndalucÍa – Cajasur at 14:04
  • 28. Aitor Olano Orbegozo (ESP) Orbea at 16:19
  • 29. Arturo Mora Ortiz (ESP) Cueva El Soplao at 16:23
  • 30. Petr Ignatenko (RUS) Katyusha Continental Team at 20:51
  • 31. Antonio Olmo Menacho (ESP) Boyaca Es Para Vivirla at 21:35
  • 32. Bart Aernouts (BEL) Rabobank at 23:42
  • 33. Vicente Peiro MarqueÑo (ESP) Ccn Valencia Terra Y Mar at 23:47
  • 34. Rubén MartÍnez HernÁndez (ESP) Caja Rural at 23:59
  • 35. Ahad Kazemi Sarai (IRI) Petrochemical Tabriz Cycling Team at 24:36
  • 36. Jose Carlos Lara Arjonilla (ESP) Cueva El Soplao at 25:15
  • 37. Juan José SÁnchez MuÑoz (ESP) Camargo – Ferroatlantica – Floortex at 25:25
  • 38. Eloy Carral FernÁndez (ESP) Cueva El Soplao at 25:58
  • 39. Enrique Salgueiro Alonso (ESP) Extremadura – Spiuk at 29:18
  • 40. Asier Fernandez Mateos (ESP) Supermercados Froiz at 29:34
  • 41. Nairo A Quintana Rojas (COL) Boyaca Es Para Vivirla at 29:50
  • 42. Pedro Merino Criado (ESP) Trasmiera Fuji at 31:04
  • 43. Alexis RodrÍguez HernÁndez (ESP) Supermercados Froiz at 33:24
  • 44. Evgeny Reshetiko (RUS) Katyusha Continental Team at 33:27
  • 45. Michael Rodriguez Galindo (COL) Boyaca Es Para Vivirla at 33:36
  • 46. Mehdi Sohrabi (IRI) Petrochemical Tabriz Cycling Team at 34:47
  • 47. Andrey Solomennikov (RUS) Katyusha Continental Team at 35:17
  • 48. Raúl Santamarta Valbuena (ESP) Burgos Monumental – Castilla Y LeÓn at 35:49
  • 49. Botella José A De Segovia (ESP) Supermercados Froiz at 36:27
  • 50. Alfonso SuaÑa MartÍn (ESP) Camargo – Ferroatlantica – Floortex at 36:46
  • 51. Dedos Aaron PeÑa Seis (ESP) Camargo – Ferroatlantica – Floortex at 37:19
  • 52. Julien Simon (FRA) Besson Chaussures – Sojasun at 38:35
  • 53. Vicente O Grau Jorda (ESP) Camargo – Ferroatlantica – Floortex at 40:56
  • 54. Jorge Martín Montenegro (ARG) AndalucÍa – Cajasur at 41:11
  • 55. Jean Marc Marino (FRA) Besson Chaussures – Sojasun at 41:35
  • 56. Francisco Terciado Sacedo (ESP) Extremadura – Spiuk at 42:21
  • 57. Gonzalo Zambrano CalderÓn (ESP) Extremadura – Spiuk at 42:38
  • 58. David GutiÉrrez GutiÉrrez (ESP) Camargo – Ferroatlantica – Floortex at 43:24
  • 59. Juan Luis Negueruela Cobo (ESP) Lizarte at 45:05
  • 60. Timofey Kritskiy (RUS) Katyusha Continental Team at 45:14
  • 61. Carlos A IbÁÑez GonzÁlez (COL) Diputac. Leon – Deyser Team at 47:05
  • 62. La Cruz Byron Guama De (ECU) Burgos Monumental – Castilla Y LeÓn at 49:30
  • 63. Dennis Van Winden (NED) Rabobank at 50:03
  • 64. William Aranzazu Escobar (COL) Boyaca Es Para Vivirla at 50:34
  • 65. Erentxun Eriz Ruiz De (ESP) Orbea at 50:49
  • 66. Samad Poor Seiedi (IRI) Petrochemical Tabriz Cycling Team at 51:25
  • 67. Cyril Bessy (FRA) Besson Chaussures – Sojasun at 52:09
  • 68. Fco. Javier Iriarte Garro (ESP) Lizarte at 53:24
  • 69. Hossein Jahanbanian (IRI) Petrochemical Tabriz Cycling Team at 54:14
  • 70. José Aguilar Vega (ESP) AndalucÍa – Cajasur at 54:39
  • 71. David Francisco Delgado (ESP) Burgos Monumental – Castilla Y LeÓn at 56:50
  • 72. Jasper Ockeloen (NED) Rabobank at 57:08
  • 73. Martín Iraizoz Blanco (ESP) Lizarte at 57:53
  • 74. Thomas Patricks Faiers (NED) Camargo – Ferroatlantica – Floortex at 58:11
  • 75. Aitor Aznar Torres (ESP) Andorra – Grandvalira at 58:31
  • 76. Evgeny Popov (RUS) Katyusha Continental Team at 59:37
  • 77. Benat Urain Epelde (ESP) Orbea at 1:02:04
  • 78. Maxim Gourov (KAZ) Carmiooro – A Style at 1:06:05
  • 79. Iván Melero Coco (ESP) Burgos Monumental – Castilla Y LeÓn at 1:06:06
  • 80. Joaquin Sobrino MartÍnez (ESP) Burgos Monumental – Castilla Y LeÓn at 1:06:08
  • 81. Diego A Tamayo MartÍnez (COL) Carmiooro – A Style at 1:06:20
  • 82. Iván SuÁrez LÓpez (ESP) Supermercados Froiz at 1:06:20
  • 83. Francisco J LÓpez GonzÁlez (ESP) AndalucÍa – Cajasur at 1:06:30
  • 84. José M Ballesta Parra (ESP) Ccn Valencia Terra Y Mar at 1:06:50
  • 85. Sergi Escobar Roure (ESP) Andorra – Grandvalira at 1:08:57
  • 86. Thomas Rabou (NED) Rabobank at 1:10:49
  • 87. Yelko GÓmez (PAN) Caja Rural at 1:12:26
  • 88. Carlos Torrent Tarres (ESP) Andorra – Grandvalira at 1:15:46
  • 89. José A Arroyo RamÍrez (ESP) Extremadura – Spiuk at 1:18:19
  • 90. Antonio Cobos Almagro (ESP) Supermercados Froiz at 1:22:25
  • 91. Jose A Diez Arriola (ESP) Trasmiera Fuji at 1:23:20
  • 92. Pol Nabben (NED) Diputac. Leon – Deyser Team at 1:23:20
  • 93. Eric Berthou (FRA) Carmiooro – A Style at 1:23:31
  • 94. Raúl AlarcÓn GarcÍa (ESP) Ccn Valencia Terra Y Mar at 1:26:34
  • 95. Mateo Rubio Vicente Garcia De (ESP) Andorra – Grandvalira at 1:27:17
  • 96. Garikoizt Atxa Agirre (ESP) Lizarte at 1:28:11
  • 97. Diego Genovesi (ITA) Carmiooro – A Style at 1:28:19
  • 98. Jeffry Romero Corredor (COL) Boyaca Es Para Vivirla at 1:32:02
  • 99. David Abal Diego (ESP) Cueva El Soplao at 1:39:42
  • 100. Óscar Abad SuÁrez (ESP) Trasmiera Fuji at 1:43:53
  • 101. Francisco PÉrez Burgueros (ESP) Lizarte at 1:44:47
  • 102. Juan José Lobato Valle (ESP) Cueva El Soplao at 1:44:50
  • 103. Boy Van Poppel (NED) Rabobank at 1:45:09
  • 104. David Alfonso Casado (ESP) Camargo – Ferroatlantica – Floortex at 1:46:06
  • 105. Joset Van Aaren (NED) Diputac. Leon – Deyser Team at 1:48:13
  • 106. Eneko Echeverz Carte (ESP) Orbea at 1:49:00
  • 107. Isaac SuÁrez FernÁndez (ESP) Trasmiera Fuji at 1:53:53
  • 108. Benet A GarcÍa Berenguer (ESP) Cueva El Soplao at 1:56:24
  • 109. Narcis Sallent Sanglas (ESP) Diputac. Leon – Deyser Team at 2:05:03