Events

Stage 5 Team Time Trial Results and GC

Stage Winner: Credit Agricole (F), 1:21:32----------------------------------Overall Lead: Stuart O'Grady (Aus) Credit AgricoleSprinter: Erik Zabel (G) Deutsche TelekomClimber: Patrice Halgand (F)Jean DelatourUnder 25: Jor Jaksche (G) ONCE Click below for full results

Stage Winner: Credit Agricole (F), 1:21:32
———————————-
Overall Lead: Stuart O’Grady (Aus) Credit Agricole
Sprinter: Erik Zabel (G) Deutsche Telekom
Climber: Patrice Halgand (F)Jean Delatour
Under 25: Jor Jaksche (G) ONCE

Click below for full results

Results

Stage 5: Verdun–Bar-le-Duc Team Time Trial

(Click for overall standings after Stage 5)

1. Credit Agricole, 67km in 1:21:32;
2. ONCE, at 0:31;
3. Festina at 0:54;
4. U.S. Postal at 1:26;
5. Kelme at 1:38;
6. Rabobank at 1:47;
7. Telekom at 1:50;
8. Cofidis at 2:55;
9. BigMat at 2:56;
10. Mapei at 2:58;
11. CSC at 3:01;
12. Bonjour at 3:09;
13. iBanesto.com at 3:45;
14. Domo at 3:48;
15. Fassa Bortolo at 4:01;
16. Jean Delatour at 4:22;
17. Euskaltel at 4:45;
18. AG2R at 4:52;
19. La Francaise des Jeux at 4:58;
20. Lotto at 5:14;
21. Lampre t 5:58;

Overall after five stages

1. O’GRADY Stuart (Aus), CrÈdit Agricole, 20:54:21;
2. VOIGT Jens (G), CrÈdit Agricole, at 00:26;
3. JULICH Bobby (USA), CrÈdit Agricole, at 00:27;
4. GONZALEZ GALDEANO Igor (Sp), ONCE, at 00:57;
5. BELOKI Joseba (Sp), ONCE, at 01:07;
6. SASTRE Carlos (Sp), ONCE, at 01:08;
7. JAKSCHE Jorg (G), ONCE, at 01:12;
8. MOREAU Christophe (F), Festina, at 01:17;
9. GUTIERREZ Ivan (Sp), ONCE, at 01:20;
10. SERRANO Marcos (Sp), ONCE, at 01:23;
11. BRARD Florent (F), Festina, at 01:24;
12. CASERO Angel (Sp), Festina, at 01:33;
13. PRADERA Mikel (Sp), ONCE, at 01:42;
14. PEREZ Luis (Sp), Festina, at 01:50;
15. ARMSTRONG Lance (USA), U. S. Postal, at 01:53;
16. PENA Victor Hugo (Col), U. S. Postal, at 02:10;
17. BOTERO Santiago (Col), Kelme, at 02:11;
18. GUTIERREZ JosÈ Enrique (Sp), Kelme, at 02:17;
19. ULLRICH Jan (G), TEL at 02:20;
20. KLODEN AndrÈas (G), TEL at 02:32;
21. HERAS Roberto (Sp), U. S. Postal, at 02:34;
22. SEVILLA Oscar (Sp), Kelme, at 02:39;
23. VINOKOUROV Alexandre (Kz), Deutsche Telekom, at 02:45;
24. BOO (G), D MichaÎl (Nl), Rabobank, at 02:47;
25. JALABERT Laurent (F), CSC-Tiscali, at 03:19;
26. VIDAL JosÈ Angel (Sp), Kelme, at 03:37;
27. BARTOLI Michele (I), Mapei, at 03:43;
28. HEULOT StÈphane (F), Big Mat-Auber ’93, at 03:44;
29. GARZELLI Stefano (I), Mapei, at 03:44;
30. ROUS Didier (F), Bonjour, at 03:48;
31. BENETEAU Walter (F), Bonjour, at 04:15;
32. ROBIN Jean-Cyril (F), Bonjour, at 04:22;
33. SIMON FranÁois (F), Bonjour, at 04:24;
34. BROZYNA Thomasz (Pol), iBanesto. com, at 04:30;
35. PASCUAL RODRIGUEZ Javier (Sp), iBanesto. com, at 04:38;
36. MANCEBO Francisco (Sp), iBanesto. com, at 04:40;
37. ODRIOZOLA Jon (Sp), iBanesto. com, at 04:42;
38. TOSATTO Matteo (I), Fassa Bortolo, at 04:43;
39. WESEMANN Steffen (G), Deutsche Telekom, at 04:44;
40. WADECKI Piotr (Pol), Domo-Farm Frites, at 04:51;
41. BOLTS Udo (G), Deutsche Telekom, at 04:54;
42. BLANCO Santiago (Sp), iBanesto. com, at 04:54;
43. BASSO Ivan (I), Fassa Bortolo, at 04:55;
44. HINCAPIE George (USA), U. S. Postal, at 04:57;
45. BELLI Wladimir (I), Fassa Bortolo, at 05:00;
46. BROCHARD Laurent (F), Jean Delatour, at 05:01;
47. MERCKX Axel (B), Domo-Farm Frites, at 05:02;
48. HALGAND Patrice (F), Jean Delatour, at 05:08;
49. SALMON Benoit (F), Ag2R, at 05:57;
50. CHAURREAU Inigo (Sp), Euskatel-Euskadi, at 06:00;
51. LIVINGSTON Kevin (USA), Deutsche Telekom, at 06:14;
52. MONTGOMERY Sven (Swi), La FranÁaise Des Jeux, at 06:14;
53. AERTS Mario (B), Lotto, at 06:15;
54. VAN DE WOUWER Kurt (B), Lotto, at 06:17;
55. BAGUET Serge (B), Lotto, at 06:28;
56. HEPPNER Jens (G), Deutsche Telekom, at 06:29;
57. TEUTENBERG Sven (G), Festina, at 06:51;
58. GONZALEZ Santos (Sp), ONCE, at 06:58;
59. VANDEVELDE Christian (USA), U. S. Postal, at 07:14;
60. HAMILTON Tyler (USA), U. S. Postal, at 08:38;
61. GUERINI Giuseppe (I), Deutsche Telekom, at 09:41;
62. PETACCHI Alessandro (I), Fassa Bortolo, at 09:49;
63. GARCIA-ACOSTA Vicente (Sp), iBanesto. com, at 10:39;
64. SORENSEN Nicki (Dk), CSC-Tiscali, at 10:46;
65. MENGIN Christophe (F), La FranÁaise Des Jeux, at 11:10;
66. BOUYER Franck (F), Bonjour, at 11:25;
67. VAN HYFTE Paul (B), Lotto, at 12:35;
68. HUNTER Robert (RSA), Lampre-Daikin, at 12:55;
69. KJAERGAARD Steffen (Nor), U. S. Postal, at 12:58;
70. TALABARDON SÈbastien (F), Big Mat-Auber ’93, at 13:06;
71. POZZI Oscar (I), Fassa Bortolo, at 13:39;
72. LOTZ Marc (Nl), Rabobank, at 14:22;
73. TAULER Antonio (Sp), Kelme, at 14:23;
74. EKIMOV Vjatceslav (Rus), U. S. Postal, at 14:36;
75. GUESDON FrÈdÈric (F), La FranÁaise Des Jeux, at 14:40;
76. CHAVANEL Sylvain (F), Bonjour, at 14:47;
77. DE GROOT Bram (Nl), Rabobank, at 14:50;
78. ZANINI Stefano (I), Mapei, at 15:11;
79. RODRIGUEZ Fred (USA), Domo-Farm Frites, at 17:14;
80. TRENTIN Guido (I), Cofidis, at 17:20;
81. MONCOUTIE David (F), Cofidis, at 18:11;
82. CEREZO Francisco (Sp), CSC-Tiscali, at 18:45;
83. LAMOULLER LoÔc (F), Big Mat-Auber ’93, at 19:19;
84. BOUVARD Gilles (F), Jean Delatour, at 19:38;
85. BESSY FrÈdÈric (F), CrÈdit Agricole, at 19:41;
86. GARCIA CASAS FÈlix (Sp), Festina, at 19:56;
87. PERRAUDEAU Olivier (F), Bonjour, at 20:11;
88. DEL OLMO Txema (Sp), Euskatel-Euskadi, at 20:16;
89. NAZON Damien (F), Bonjour, at 20:18;
90. GONZALEZ Aitor (Sp), Kelme, at 20:25;
91. PASCUAL LLORENTE Javier (Sp), Kelme, at 20:28;
92. LINO Pascal (F), Festina, at 20:36;
93. CUESTA Inigo (Sp), Cofidis, at 21:49;
94. LELLI Massimiliano (I), Cofidis, at 21:50;
95. KIVILEV Andrei (Kz), Cofidis, at 21:55;
96. BETTINI Paolo (I), Mapei, at 22:03;
97. PIIL Jakob (Dk), CSC-Tiscali, at 22:04;
98. RINERO Christophe (F), Cofidis, at 22:09;
99. MATTAN Nico (B), Cofidis, at 22:19;
100. LARSEN Nicolay Bo (Dk), CSC-Tiscali, at 22:39;
101. JIMENEZ Eladio (Sp), iBanesto. com, at 22:57;
102. BALDATO Fabio (I), Fassa Bortolo, at 23:06;
103. ZABEL Erik (G), Deutsche Telekom, at 23:07;
104. DIERCKXSENS Ludo (B), Lampre-Daikin, at 23:23;
105. PIE (Pol), I Leonardo (I), iBanesto. com, at 23:33;
106. GONZALEZ GALDEANO Alvaro (Sp), ONCE, at 23:38;
107. VERBRUGGHE Rik (B), Lotto, at 23:39;
108. GOUBERT Stephane (F), Jean Delatour, at 23:43;
109. ZUBELDIA Haimar (Sp), Euskatel-Euskadi, at 23:49;
110. LAISEKA Roberto (Sp), Euskatel-Euskadi, at 23:53;
111. VOGONDY Nicolas (F), La FranÁaise Des Jeux, at 23:55;
112. ETXEBARRIA David (Sp), Euskatel-Euskadi, at 23:59;
113. LOPEZ DE MUNAIN Alberto (Sp), Euskatel-Euskadi, at 24:00;
114. SCHNIDER Daniel (Swi), La FranÁaise Des Jeux, at 24:01;
115. BOTCHAROV Alexandre (Rus), Ag2R, at 24:07;
116. TURPIN Ludovic (F), Ag2R, at 24:13;
117. MIKHAILOV Guennadi (Rus), Lotto, at 24:18;
118. CAPELLE Christophe (F), Big Mat-Auber ’93, at 24:31;
119. VAUGHTERS Jonathan (USA), CrÈdit Agricole, at 24:33;
120. JAN Xavier (F), Big Mat-Auber ’93, at 24:58;
121. CASTRESANA Angel (Sp), Euskatel-Euskadi, at 24:59;
122. HINAULT SÈbastien (F), CrÈdit Agricole, at 25:08;
123. CAR (Dk), AS FÈlixCOL Kelme, at 25:44;
124. MAGNIEN Emmanuel (F), La FranÁaise Des Jeux, at 25:49;
125. SIVAKOV Alexei (Rus), Big Mat-Auber ’93, at 26:08;
126. DEMARBAIX SÈbastien (B), Ag2R, at 26:13;
127. NIERMANN Grischa (G), Rabobank, at 26:15;
128. WAUTERS Marc (B), Rabobank, at 26:20;
129. CHANTEUR Pascal (F), Festina, at 26:20;
130. KNAVEN Servais (Nl), Domo-Farm Frites, at 26:31;
131. BLAUDZUN MichaÎl (Dk), CSC-Tiscali, at 26:58;
132. VERHEYEN Geert (B), Rabobank, at 27:27;
133. BAKKER Maarten (Nl), Rabobank, at 27:27;
134. RENIER Franck (F), Bonjour, at 27:56;
135. MUSEEUW Johan (B), Domo-Farm Frites, at 28:20;
136. LODA Nicola (I), Fassa Bortolo, at 28:21;
137. ATIENZA Daniel (Sp), Cofidis, at 28:40;
138. MENCHOV Denis (Rus), iBanesto. com, at 29:07;
139. IVANOV Serguei (Rus), Fassa Bortolo, at 29:34;
140. HUSHOVD Thor (Nor), CrÈdit Agricole, at 29:49;
141. KIRSIPUU JaanEST Ag2R, at 29:51;
142. VAINSTEINS Romans (Lat), Domo-Farm Frites, at 29:52;
143. SVORADA Jan (Slo), Lampre-Daikin, at 30:03;
144. VERMAUT Steve (B), Lotto, at 30:22;
145. MORIN Anthony (F), CrÈdit Agricole, at 30:26;
146. BELOHVOSCIKS Raivis (Lat), Lampre-Daikin, at 30:35;
147. CAPELLE Ludovic (B), Ag2R, at 30:54;
148. ROUX Laurent (F), Jean Delatour, at 31:03;
149. ETXEBARRIA UnaiVEN Euskatel-Euskadi, at 31:04;
150. VERSTREPEN Johan (B), Lampre-Daikin, at 31:32;
151. AGNOLUTTO Christophe (F), Ag2R, at 31:45;
152. ORIOL Christophe (F), Jean Delatour, at 32:20;
153. JALABERT Nicolas (F), CSC-Tiscali, at 32:46;
154. RUBIERA JosÈ Luis (Sp), U. S. Postal, at 32:57;
155. MC GEE BradleyAUS La FranÁaise Des Jeux, at 33:06;
156. FRUTTI Matteo (I), Lampre-Daikin, at 33:34;
157. AU (G), Guillaume (F), Big Mat-Auber ’93, at 33:48;
158. MILESI Marco (I), Domo-Farm Frites, at 33:54;
159. GOUVENOU Thierry (F), Big Mat-Auber ’93, at 33:55;
160. NARDELLO Daniele (I), Mapei, at 33:58;
161. CASSANI Enrico (I), Domo-Farm Frites, at 34:05;
162. JENNER ChristopherNZL CrÈdit Agricole, at 34:06;
163. DURAND Jacky (F), La FranÁaise Des Jeux, at 34:39;
164. PRETOT Arnaud (F), Festina, at 35:06;
165. BERNARD JÈrome (F), Jean Delatour, at 35:40;
166. MAIGNAN Gilles (F), Ag2R, at 36:45;
167. TRASTOUR Olivier (F), Jean Delatour, at 37:11;
168. AU (G), Ludovic (F), Big Mat-Auber ’93, at 37:32;
169. BRAMATI Davide (I), Mapei, at 37:48;
170. PINOTTI Marco (I), Lampre-Daikin, at 38:31;
171. FORNACIARI Paolo (I), Mapei, at 38:50;
172. CASPER Jimmy (F), La FranÁaise Des Jeux, at 39:00;
173. SORENSEN Rolf (Dk), CSC-Tiscali, at 39:15;
174. SEIGNEUR Eddy (F), Jean Delatour, at 39:42;
175. DE JONGH Steven (Nl), Rabobank, at 40:50;
176. DEKKER Erik (Nl), Rabobank, at 40:52;
177. BLIJLEVENS Jeroen (Nl), Lotto, at 41:05;
178. BERGES StÈphane (F), Ag2R, at 41:48;
179. GARCIA Marcelino (Sp), CSC-Tiscali, at 42:03;
180. BERTOGLIATI Rubens (Swi), Lampre-Daikin, at 43:05;
181. VAN HEESWIJK Max (Nl), Domo-Farm Frites, at 44:25;
182. STEELS Tom (B), Mapei, at 44:29;
183. LEYSEN Bart (B), Mapei, at 44:51;
184. SERPELLINI Marco (I), Lampre-Daikin, at 46:11;
185. MILLAR David (GB), Cofidis, at 47:02;