Events

Stage 4 Results and GC

Stage Winner: Laurent Jalabert (F) CSC-Tiscali, 215km in 5:17:49----------------------------------Overall Lead: Stuart O'Grady (Aus) Credit AgricoleSprinter: Erik Zabel (G) Deutsche TelekomClimber: Patrice Halgand (F) Jean DelatourUnder 25: Florent Brard (F) Festina Click below for full results.

Stage Winner: Laurent Jalabert (F) CSC-Tiscali, 215km in 5:17:49
———————————-
Overall Lead: Stuart O’Grady (Aus) Credit Agricole
Sprinter: Erik Zabel (G) Deutsche Telekom
Climber: Patrice Halgand (F) Jean Delatour
Under 25: Florent Brard (F) Festina

Click below for full results.

Results

Stage 4: Huy-Vernun
(Click for overall standings after Stage 4.)

1. JALABERT Laurent (F), CSC-Tiscali, 215km in 5:17:49;
2. DIERCKXSENS Ludo (B), Lampre- Daikin, s.t.;
3. NAZON Damien (F), Bonjour, at 00:07;
4. RODRIGUEZ Fred (USA), Domo-Farm Frites, at 00:07;
5. PETACCHI Alessandro (I), Fassa Bortolo;
6. TEUTENBERG Sven (G), Festina;
7. HUNTER Robert (RSA), Lampre-Daikin;
8. O’GRADY Stuart (Aus), Credit Agricole;
9. VAN HYFTE Paul (B), Lotto;
10. TALABARDON SÈbastien (F), Big Mat-Auber ’93;
11. SIMON FranÁois (F), Bonjour;
12. WESEMANN Steffen (G), Deutsche Telekom;
13. BAGUET Serge (B), Lotto;
14. ZANINI Stefano (I), Mapei;
15. LOTZ Marc (Nl), Rabobank;
16. ODRIOZOLA Jon (Sp), iBanesto.com;
17. SORENSEN Nicki (Dk), CSC-Tiscali;
18. MOREAU Christophe (F), Festina;
19. TOSATTO Matteo (I), Fassa Bortolo;
20. BROCHARD Laurent (F), Jean Delatour;
21. POZZI Oscar (I), Fassa Bortolo;
22. BELOKI Joseba (Sp), ONCE;
23. GUESDON FrÈdÈric (F), La FranÁaise Des Jeux;
24. BELLI Wladimir (I), Fassa Bortolo;
25. GUTIERREZ JosÈ Enrique (Sp), Kelme;
26. WADECKI Piotr (Pol), Domo-Farm Frites;
27. BOOGERD MichaÎl (Nl), Rabobank;
28. BRARD Florent (F), Festina;
29. BOTERO Santiago (Col), Kelme;
30. ARMSTRONG Lance (USA), U.S. Postal;
31. HEULOT StÈphane (F), Big Mat-Auber ’93;
32. VOIGT Jens (G), Credit Agricole;
33. ULLRICH Jan (G), Deutsche Telekom;
34. GONZALEZ GALDEANO Igor (Sp), ONCE;
35. JULICH Bobby (USA), Credit Agricole;
36. AERTS Mario (B), Lotto;
37. SALMON Benoit (F), Ag2R-Prevoyance;
38. MANCEBO Francisco (Sp), iBanesto.com;
39. ROUS Didier (F), Bonjour;
40. TAULER Antonio (Sp), Kelme;
41. GARCIA-ACOSTA Vicente (Sp), iBanesto.com;
42. CASERO Angel (Sp), Festina;
43. SEVILLA Oscar (Sp), Kelme;
44. BARTOLI Michele (I), Mapei;
45. EKIMOV Vjatceslav (Rus), U.S. Postal;
46. HERAS Roberto (Sp), U.S. Postal;
47. HINCAPIE George (USA), U.S. Postal;
48. GARZELLI Stefano (I), Mapei;
49. HAMILTON Tyler (USA), U.S. Postal;
50. PENA Victor Hugo (Col), U.S. Postal;
51. VINOKOUROV Alexandre (Kaz), Deutsche Telekom;
52. MERCKX Axel (B), Domo-Farm Frites;
53. VAN DE WOUWER Kurt (B), Lotto;
54. BENETEAU Walter (F), Bonjour;
55. BLANCO Santiago (Sp), iBanesto.com;
56. HALGAND Patrice (F), Jean Delatour;
57. MONTGOMERY Sven (Swi), La FranÁaise Des Jeux;
58. PASCUAL RODRIGUEZ Javier (Sp), iBanesto.com;
59. DE GROOT Bram (Nl), Rabobank;
60. BROZYNA Thomasz (Pol), iBanesto.com;
61. KLODEN AndrÈas (G), Deutsche Telekom;
62. CHAURREAU Inigo (Sp), Euskaltel-Euskadi;
63. GUTIERREZ Ivan (Sp), ONCE;
64. GONZALEZ Santos (Sp), ONCE;
65. HEPPNER Jens (G), Deutsche Telekom;
66. VANDEVELDE Christian (USA), U.S. Postal;
67. LIVINGSTON Kevin (USA), Deutsche Telekom;
68. JAKSCHE Jorg (G), ONCE;
69. PEREZ Luis (Sp), Festina;
70. BASSO Ivan (I), Fassa Bortolo;
71. GUERINI Giuseppe (I), Deutsche Telekom;
72. SERRANO Marcos (Sp), ONCE;
73. SASTRE Carlos (Sp), ONCE;
74. BOLTS Udo (G), Deutsche Telekom;
75. VIDAL JosÈ Angel (Sp), Kelme;
76. PRADERA Mikel (Sp), ONCE;
77. ROBIN Jean-Cyril (F), Bonjour, all s.t.;
78. MENGIN Christophe (F), La FranÁaise Des Jeux, at 00:20;
79. BOUYER Franck (F), Bonjour, at 01:01;
80. GONZALEZ GALDEANO Alvaro (Sp), ONCE, at 05:58;
81. CHAVANEL Sylvain (F), Bonjour;
82. LARSEN Nicolay Bo (Dk), CSC-Tiscali, both s.t.;
83. KJAERGAARD Steffen (Nor), U.S. Postal, at 07:26;
84. PERRAUDEAU Olivier (F), Bonjour, s.t.;
85. CEREZO Francisco (Sp), CSC-Tiscali, at 13:32;
86. TRENTIN Guido (I), Cofidis, s.t.;
87. LAMOULLER LoÔc (F), Big Mat-Auber ’93 at 14:21;
88. AGNOLUTTO Christophe (F), Ag2R-Prevoyance;
89. BOUVARD Gilles (F), Jean Delatour;
90. MONCOUTIE David (F), Cofidis;
91. DEL OLMO Txema (Sp), Euskaltel-Euskadi;
92. JAN Xavier (F), Big Mat-Auber ’93;
93. CASPER Jimmy (F), La FranÁaise Des Jeux, at 18:01;
94. SORENSEN Rolf (Dk), CSC-Tiscali, at 18:08;
5. AUGER Guillaume (F), Big Mat-Auber ’93;
96. ATIENZA Daniel (Sp), Cofidis;
97. BLAUDZUN MichaÎl (Dk), CSC-Tiscali;
98. SIVAKOV Alexei (Rus), Big Mat-Auber ’93;
99. JALABERT Nicolas (F), CSC-Tiscali;
100. LELLI Massimiliano (I), Cofidis;
101. JENNER Christopher NZL Credit Agricole;
102. KNAVEN Servais (Nl), Domo-Farm Frites;
103. SCHNIDER Daniel (Swi), La FranÁaise Des Jeux;
104. PIIL Jakob (Dk), CSC-Tiscali;
105. BESSY FrÈdÈric (F), Credit Agricole;
106. CUESTA Inigo (Sp), Cofidis;
107. HUSHOVD Thor (Nor), Credit Agricole;
108. IVANOV Serguei (Rus), Fassa Bortolo;
109. VERMAUT Steve (B), Lotto;
110. MAGNIEN Emmanuel (F), La FranÁaise Des Jeux;
111. ZUBELDIA Haimar (Sp), Euskaltel-Euskadi;
112. DEN BAKKER Maarten (Nl), Rabobank;
113. VERSTREPEN Johan (B), Lampre-Daikin;
114. NIERMANN Grischa (G), Rabobank;
115. SVORADA Jan (Slo), Lampre-Daikin;
116. ROUX Laurent (F), Jean Delatour;
117. BALDATO Fabio (I), Fassa Bortolo;
118. VOGONDY Nicolas (F), La FranÁaise Des Jeux;
119. KIRSIPUU Jaan (Est), Ag2R-Prevoyance;
120. VERHEYEN Geert (B), Rabobank;
121. RINERO Christophe (F), Cofidis;
122. CHANTEUR Pascal (F), Festina;
123. PASCUAL LLORENTE Javier (Sp), Kelme;
124. CAPELLE Christophe (F), Big Mat-Auber ’93;
125. MAIGNAN Gilles (F), Ag2R-Prevoyance;
126. DE JONGH Steven (Nl), Rabobank;
127. MILESI Marco (I), Domo-Farm Frites;
128. ZABEL Erik (G), Deutsche Telekom;
129. LEYSEN Bart (B), Mapei;
130. FORNACIARI Paolo (I), Mapei;
131. ETXEBARRIA Unai VEN Euskaltel-Euskadi;
132. BRAMATI Davide (I), Mapei;
133. LODA Nicola (I), Fassa Bortolo;
134. GARCIA CASAS FÈlix (Sp), Festina;
135. VAN HEESWIJK Max (Nl), Domo-Farm Frites;
136. STEELS Tom (B), Mapei;
137. VERBRUGGHE Rik (B), Lotto;
138. MATTAN Nico (B), Cofidis;
139. GOUVENOU Thierry (F), Big Mat-Auber ’93;
140. BETTINI Paolo (I), Mapei;
141. MUSEEUW Johan (B), Domo-Farm Frites;
142. BLIJLEVENS Jeroen (Nl), Lotto;
143. GOUBERT Stephane (F), Jean Delatour;
144. ETXEBARRIA David (Sp), Euskaltel-Euskadi;
145. CASTRESANA Angel (Sp), Euskaltel-Euskadi;
146. BELOHVOSCIKS Raivis (Lat), Lampre-Daikin;
147. LOPEZ DE MUNAIN Alberto (Sp), Euskaltel-Euskadi;
148. PRETOT Arnaud (F), Festina;
149. LINO Pascal (F), Festina;
150. MORIN Anthony (F), Credit Agricole;
151. KIVILEV Andrei (Kaz), Cofidis;
152. HINAULT SÈbastien (F), Credit Agricole;
153. MENCHOV Denis (Rus), iBanesto.com;
154. WAUTERS Marc (B), Rabobank;
155. TURPIN Ludovic (F), Ag2R-Prevoyance;
156. NARDELLO Daniele (I), Mapei;
157. SERPELLINI Marco (I), Lampre-Daikin;
158. DEKKER Erik (Nl), Rabobank;
159. PIEPOLI Leonardo (I), iBanesto.com;
160. CARDENAS FÈlix (Col), Kelme;
161. VAUGHTERS Jonathan (USA), Credit Agricole;
162. RUBIERA JosÈ Luis (Sp), U.S. Postal;
163. VAINSTEINS Romans (Lat), Domo-Farm Frites;
164. LAISEKA Roberto (Sp), Euskaltel-Euskadi;
165. CASSANI Enrico (I), Domo-Farm Frites;
166. MC GEE Bradley (Aus), La FranÁaise Des Jeux;
167. BERNARD JÈrome (F), Jean Delatour;
168. CAPELLE Ludovic (B), Ag2R-Prevoyance;
169. GONZALEZ Aitor (Sp), Kelme;
170. JIMENEZ Eladio (Sp), iBanesto.com;
171. BERGES StÈphane (F), Ag2R-Prevoyance;
172. MIKHAILOV Guennadi (Rus), Lotto;
173. DURAND Jacky (F), La FranÁaise Des Jeux;
174. RENIER Franck (F), Bonjour;
175. BOTCHAROV Alexandre (Rus), Ag2R-Prevoyance;
176. MILLAR David (GB), Cofidis;
177. AUGER Ludovic (F), Big Mat-Auber ’93, all s.t.;
178. PINOTTI Marco (I), Lampre-Daikin, at 19:32;
179. TRASTOUR Olivier (F), Jean Delatour;
180. SEIGNEUR Eddy (F), Jean Delatour;
181. FRUTTI Matteo (I), Lampre-Daikin;
182. DEMARBAIX SÈbastien (B), Ag2R-Prevoyance;
183. ORIOL Christophe (F), Jean Delatour;
184. GARCIA Marcelino (Sp), CSC-Tiscali;
185. BERTOGLIATI Rubens (Swi), Lampre-Daikin, all.st.

Abandon: Casagrande, Francesco (I), Fassa Bortolo

Overall after four stages

1. O’GRADY Stuart (Aus), Credit Agricole, in 19:32:49;
2. JALABERT Laurent (F), CSC-Tiscali, at 00:18;
3. MOREAU Christophe (F), Festina, at 00:23;
4. VOIGT Jens (G), Credit Agricole, at 00:26;
5. GONZALEZ GALDEANO Igor (Sp), ONCE, at 00:26;
6. JULICH Bobby (USA), Credit Agricole, at 00:27;
7. ARMSTRONG Lance (USA), U.S. Postal, at 00:27;
8. ULLRICH Jan (G), Deutsche Telekom, at 00:30;
9. BRARD Florent (F), Festina, at 00:30;
10. BOTERO Santiago (Col), Kelme, at 00:33;
11. BELOKI Joseba (Sp), ONCE, at 00:36;
12. SASTRE Carlos (Sp), ONCE, at 00:37;
13. GUTIERREZ JosÈ Enrique (Sp), Kelme, at 00:39;
14. ROUS Didier (F), Bonjour, at 00:39;
15. BROCHARD Laurent (F), Jean Delatour, at 00:39;
16. CASERO Angel (Sp), Festina, at 00:39;
17. GONZALEZ Santos (Sp), ONCE, at 00:40;
18. JAKSCHE Jorg (G), ONCE, at 00:41;
19. TOSATTO Matteo (I), Fassa Bortolo, at 00:42;
20. KLODEN AndrÈas (G), Deutsche Telekom, at 00:42;
21. PENA Victor Hugo (Col), U.S. Postal, at 00:44;
22. BARTOLI Michele (I), Mapei, at 00:45;
23. BROZYNA Thomasz (Pol), iBanesto.com, at 00:45;
24. GARZELLI Stefano (I), Mapei, at 00:46;
25. HALGAND Patrice (F), Jean Delatour, at 00:46;
26. HEULOT StÈphane (F), Big Mat-Auber ’93 at 00:48;
27. GUTIERREZ Ivan (Sp), ONCE, at 00:49;
28. SERRANO Marcos (Sp), ONCE, at 00:52;
29. PASCUAL RODRIGUEZ Javier (Sp), iBanesto.com, at 00:53;
30. BASSO Ivan (I), Fassa Bortolo, at 00:54;
31. MANCEBO Francisco (Sp), iBanesto.com, at 00:55;
32. VINOKOUROV Alexandre (Kaz), Deutsche Telekom, at 00:55;
33. PEREZ Luis (Sp), Festina, at 00:56;
34. ODRIOZOLA Jon (Sp), iBanesto.com, at 00:57;
35. BELLI Wladimir (I), Fassa Bortolo, at 00:59;
36. BOOGERD MichaÎl (Nl), Rabobank, at 01:00;
37. AERTS Mario (B), Lotto, at 01:01;
38. SEVILLA Oscar (Sp), Kelme, at 01:01;
39. PRADERA Mikel (Sp), ONCE, at 01:02;
40. VAN DE WOUWER Kurt (B), Lotto, at 01:03;
41. WADECKI Piotr (Pol), Domo-Farm Frites, at 01:03;
42. SALMON Benoit (F), Ag2R-Prevoyance, at 01:05;
43. BENETEAU Walter (F), Bonjour, at 01:06;
44. HERAS Roberto (Sp), U.S. Postal, at 01:08;
45. BLANCO Santiago (Sp), iBanesto.com, at 01:09;
46. VIDAL JosÈ Angel (Sp), Kelme, at 01:11;
47. ROBIN Jean-Cyril (F), Bonjour, at 01:13;
48. LIVINGSTON Kevin (USA), Deutsche Telekom, at 01:13;
49. BAGUET Serge (B), Lotto, at 01:14;
50. MERCKX Axel (B), Domo-Farm Frites, at 01:14;
51. CHAURREAU Inigo (Sp), Euskaltel-Euskadi, at 01:15;
52. SIMON FranÁois (F), Bonjour, at 01:15;
53. MONTGOMERY Sven (Swi), La FranÁaise Des Jeux, at 01:16;
54. HEPPNER Jens (G), Deutsche Telekom, at 01:52;
55. WESEMANN Steffen (G), Deutsche Telekom, at 02:42;
56. BOLTS Udo (G), Deutsche Telekom, at 03:04;
57. HINCAPIE George (USA), U.S. Postal, at 03:31;
58. PETACCHI Alessandro (I), Fassa Bortolo, at 05:48;
59. VANDEVELDE Christian (USA), U.S. Postal, at 05:48;
60. TEUTENBERG Sven (G), Festina, at 05:57;
61. GARCIA-ACOSTA Vicente (Sp), iBanesto.com, at 06:01;
62. TALABARDON SÈbastien (F), Big Mat-Auber ’93 at 06:06;
63. MENGIN Christophe (F), La FranÁaise Des Jeux, at 06:10;
64. HUNTER Robert (RSA), Lampre-Daikin, at 06:57;
65. HAMILTON Tyler (USA), U.S. Postal, at 07:12;
66. VAN HYFTE Paul (B), Lotto, at 07:21;
67. GUESDON FrÈdÈric (F), La FranÁaise Des Jeux, at 07:40;
68. SORENSEN Nicki (Dk), CSC-Tiscali, at 07:45;
69. GUERINI Giuseppe (I), Deutsche Telekom, at 07:51;
70. POZZI Oscar (I), Fassa Bortolo, at 08:01;
71. BOUYER Franck (F), Bonjour, at 08:16;
72. KJAERGAARD Steffen (Nor), U.S. Postal, at 10:47;
73. CHAVANEL Sylvain (F), Bonjour, at 11:38;
74. EKIMOV Vjatceslav (Rus), U.S. Postal, at 11:50;
75. DE GROOT Bram (Nl), Rabobank, at 11:57;
76. ZANINI Stefano (I), Mapei, at 12:13;
77. LOTZ Marc (Nl), Rabobank, at 12:19;
78. TAULER Antonio (Sp), Kelme, at 12:45;
79. RODRIGUEZ Fred (USA), Domo-Farm Frites, at 13:26;
80. TRENTIN Guido (I), Cofidis, at 14:25;
81. CEREZO Francisco (Sp), CSC-Tiscali, at 14:51;
82. MONCOUTIE David (F), Cofidis, at 15:16;
83. BOUVARD Gilles (F), Jean Delatour, at 15:16;
84. DEL OLMO Txema (Sp), Euskaltel-Euskadi, at 15:31;
85. PERRAUDEAU Olivier (F), Bonjour, at 15:35;
86. NAZON Damien (F), Bonjour, at 16:14;
87. LAMOULLER LoÔc (F), Big Mat-Auber ’93 at 16:23;
88. DIERCKXSENS Ludo (B), Lampre-Daikin, at 17:25;
89. GONZALEZ GALDEANO Alvaro (Sp), ONCE, at 17:50;
90. LARSEN Nicolay Bo (Dk), CSC-Tiscali, at 18:21;
91. VERBRUGGHE Rik (B), Lotto, at 18:25;
92. ZABEL Erik (G), Deutsche Telekom, at 18:30;
93. GONZALEZ Aitor (Sp), Kelme, at 18:47;
94. MAGNIEN Emmanuel (F), La FranÁaise Des Jeux, at 18:49;
95. MATTAN Nico (B), Cofidis, at 18:49;
96. PASCUAL LLORENTE Javier (Sp), Kelme, at 18:50;
97. VOGONDY Nicolas (F), La FranÁaise Des Jeux, at 18:53;
98. CUESTA Inigo (Sp), Cofidis, at 18:54;
99. LELLI Massimiliano (I), Cofidis, at 18:55;
100. CAPELLE Christophe (F), Big Mat-Auber ’93 at 18:56;
101. KIVILEV Andrei (Kaz), Cofidis, at 19:00;
102. GARCIA CASAS FÈlix (Sp), Festina, at 19:01;
103. SCHNIDER Daniel (Swi), La FranÁaise Des Jeux, at 19:03;
104. PIIL Jakob (Dk), CSC-Tiscali, at 19:03;
105. ZUBELDIA Haimar (Sp), Euskaltel-Euskadi, at 19:04;
106. MIKHAILOV Guennadi (Rus), Lotto, at 19:04;
107. BETTINI Paolo (I), Mapei, at 19:05;
108. BALDATO Fabio (I), Fassa Bortolo, at 19:05;
109. LINO Pascal (F), Festina, at 19:06;
110. LAISEKA Roberto (Sp), Euskaltel-Euskadi, at 19:08;
111. JIMENEZ Eladio (Sp), iBanesto.com, at 19:12;
112. ETXEBARRIA David (Sp), Euskaltel-Euskadi, at 19:14;
113. RINERO Christophe (F), Cofidis, at 19:14;
114. BOTCHAROV Alexandre (Rus), Ag2R-Prevoyance, at 19:15;
115. LOPEZ DE MUNAIN Alberto (Sp), Euskaltel-Euskadi, at 19:15;
116. GOUBERT Stephane (F), Jean Delatour, at 19:21;
117. TURPIN Ludovic (F), Ag2R-Prevoyance, at 19:21;
118. BESSY FrÈdÈric (F), Credit Agricole, at 19:27;
119. PIEPOLI Leonardo (I), iBanesto.com, at 19:36;
120. CASTRESANA Angel (Sp), Euskaltel-Euskadi, at 20:14;
121. DEMARBAIX SÈbastien (B), Ag2R-Prevoyance, at 20:45;
122. JAN Xavier (F), Big Mat-Auber ’93 at 22:02;
123 KNAVEN Servais (Nl), Domo-Farm Frites, at 22:43;
124. SIVAKOV Alexei (Rus), Big Mat-Auber ’93 at 23:12;
125. MORIN Anthony (F), Credit Agricole, at 23:26;
126. BLAUDZUN MichaÎl (Dk), CSC-Tiscali, at 23:57;
127. HINAULT SÈbastien (F), Credit Agricole, at 24:03;
128. RENIER Franck (F), Bonjour, at 24:04;
129. SVORADA Jan SLO Lampre-Daikin, at 24:05;
130. CARDENAS FÈlix (Col), Kelme, at 24:06;
131. MUSEEUW Johan (B), Domo-Farm Frites, at 24:06;
132. NIERMANN Grischa (G), Rabobank, at 24:07;
133. LODA Nicola (I), Fassa Bortolo, at 24:20;
134. WAUTERS Marc (B), Rabobank, at 24:33;
135. VAUGHTERS Jonathan (USA), Credit Agricole, at 24:33;
136. BELOHVOSCIKS Raivis (Lat), Lampre-Daikin, at 24:37;
137. CHANTEUR Pascal (F), Festina, at 24:49;
138. KIRSIPUU Jaan (Est), Ag2R-Prevoyance, at 24:59;
139. MENCHOV Denis (Rus), iBanesto.com, at 25:01;
140. VERMAUT Steve (B), Lotto, at 25:08;
141. VAINSTEINS Romans (Lat), Domo-Farm Frites, at 25:24;
142. IVANOV Serguei (Rus), Fassa Bortolo, at 25:33;
143. VERSTREPEN Johan (B), Lampre-Daikin, at 25:34;
144. VERHEYEN Geert (B), Rabobank, at 25:40;
145. DEN BAKKER Maarten (Nl), Rabobank, at 25:40;
146. ATIENZA Daniel (Sp), Cofidis, at 25:45;
147. CAPELLE Ludovic (B), Ag2R-Prevoyance, at 26:02;
148. AGNOLUTTO Christophe (F), Ag2R-Prevoyance, at 26:17;
149. ETXEBARRIA Unai VEN Euskaltel-Euskadi, at 26:19;
150. ROUX Laurent (F), Jean Delatour, at 26:41;
151. ORIOL Christophe (F), Jean Delatour, at 26:50;
152. JENNER Christopher NZL Credit Agricole, at 27:06;
153. FRUTTI Matteo (I), Lampre-Daikin, at 27:36;
154. MC GEE Bradley (Aus), La FranÁaise Des Jeux, at 28:08;
155. DURAND Jacky (F), La FranÁaise Des Jeux, at 29:41;
156. JALABERT Nicolas (F), CSC-Tiscali, at 29:45;
157. HUSHOVD Thor (Nor), Credit Agricole, at 29:49;
158. PRETOT Arnaud (F), Festina, at 29:49;
159. MILESI Marco (I), Domo-Farm Frites, at 30:06;
160. CASSANI Enrico (I), Domo-Farm Frites, at 30:17;
161. GOUVENOU Thierry (F), Big Mat-Auber ’93 at 30:21;
162. AUGER Ludovic (F), Big Mat-Auber ’93 at 30:32;
163. AUGER Guillaume (F), Big Mat-Auber ’93 at 30:52;
164. NARDELLO Daniele (I), Mapei, at 31:00;
165. MAIGNAN Gilles (F), Ag2R-Prevoyance, at 31:17;
166. BERNARD JÈrome (F), Jean Delatour, at 31:18;
167. RUBIERA JosÈ Luis (Sp), U.S. Postal, at 31:31;
168. TRASTOUR Olivier (F), Jean Delatour, at 32:24;
169. PINOTTI Marco (I), Lampre-Daikin, at 32:33;
170. DE JONGH Steven (Nl), Rabobank, at 33:50;
171. CASPER Jimmy (F), La FranÁaise Des Jeux, at 33:52;
172. BRAMATI Davide (I), Mapei, at 33:54;
173. FORNACIARI Paolo (I), Mapei, at 34:07;
174. SEIGNEUR Eddy (F), Jean Delatour, at 34:12;
175. BLIJLEVENS Jeroen (Nl), Lotto, at 34:41;
176. SORENSEN Rolf (Dk), CSC-Tiscali, at 36:11;
177. BERGES StÈphane (F), Ag2R-Prevoyance, at 36:32;
178. BERTOGLIATI Rubens (Swi), Lampre-Daikin, at 37:07;
179. GARCIA Marcelino (Sp), CSC-Tiscali, at 37:45;
180. DEKKER Erik (Nl), Rabobank, at 39:05;
181. VAN HEESWIJK Max (Nl), Domo-Farm Frites, at 39:34;
182. STEELS Tom (B), Mapei, at 39:46;
183. LEYSEN Bart (B), Mapei, at 40:08;
184. SERPELLINI Marco (I), Lampre-Daikin, at 40:13;
185. MILLAR David (GB), Cofidis, at 42:12;

Abandon: Casagrande, Francesco (I), Fassa Bortolo