Events

Stage 3 Results and GC

Stage Winner: Erik Zabel (G) Deutsche Telekom in 4:34:32----------------------------------Overall Lead: Stuart O'Grady (Aus) Credit AgricoleSprinter: Erik Zabel (G) Deutsche TelekomClimber: Benoit Salmon (F)AG2RUnder 25: Florent Brard (F) Festina Click below for full results

Stage Winner: Erik Zabel (G) Deutsche Telekom in 4:34:32
———————————-
Overall Lead: Stuart O’Grady (Aus) Credit Agricole
Sprinter: Erik Zabel (G) Deutsche Telekom
Climber: Benoit Salmon (F)AG2R
Under 25: Florent Brard (F) Festina

Click below for full results

Results

Stage 3: Antwerp-Seraing
(Click for overall standings after Stage 3)

1. ZABEL Erik GER TEL 198.5km in 4:34:32;
2. MAGNIEN Emmanuel FRA FDJ;
3. GARZELLI Stefano ITA MAP;
4. BALDATO Fabio ITA FAS;
5. SIMON François FRA BJR;
6. MIKHAILOV Guennadi RUS LOT;
7. CAPELLE Christophe FRA BIG;
8. BOUYER Franck FRA BJR;
9. BAGUET Serge BEL LOT;
10. ARMSTRONG Lance USA USP;
11. MOREAU Christophe FRA FES;
12. GUTIERREZ José Enrique ESP KEL;
13. ULLRICH Jan GER TEL;
14. BELOKI Joseba ESP ONC;
15. BOOGERD Michaël NED RAB;
16. KIVILEV Andrei KAZ COF;
17. MANCEBO Francisco ESP BAN;
18. SEVILLA Oscar ESP KEL;
19. ROUS Didier FRA BJR;
20. ROUX Laurent FRA DEL;
21. MERCKX Axel BEL DFF;
22. GONZALEZ GALDEANO Igor ESP ONC;
23. BELLI Wladimir ITA FAS;
24. VAN DE WOUWER Kurt BEL LOT;
25. VOIGT Jens GER C.A;
26. TRENTIN Guido ITA COF;
27. JULICH Bobby USA C.A;
28. BOTERO Santiago COL KEL;
29. MENCHOV Denis RUS BAN;
30. BROCHARD Laurent FRA DEL;
31. O’GRADY Stuart AUS C.A;
32. MONCOUTIE David FRA COF;
33. SERRANO Marcos ESP ONC;
34. BLANCO Santiago ESP BAN;
35. JALABERT Laurent FRA CST;
36. HERAS Roberto ESP USP;
37. PASCUAL LLORENTE Javier ESP KEL;
38. VINOKOUROV Alexandre KAZ TEL;
39. HEULOT Stéphane FRA BIG;
40. MONTGOMERY Sven SUI FDJ;
41. BENETEAU Walter FRA BJR;
42. SASTRE Carlos ESP ONC;
43. CHAURREAU Inigo ESP EUS;
44. HALGAND Patrice FRA DEL;
45. MATTAN Nico BEL COF;
46. BARTOLI Michele ITA MAP;
47. BOUVARD Gilles FRA DEL;
48. BETTINI Paolo ITA MAP;
49. CHANTEUR Pascal FRA FES;
50. PIEPOLI Leonardo ITA BAN;
51. ETXEBARRIA David ESP EUS;
52. DEL OLMO Txema ESP EUS;
53. SALMON Benoit FRA A2R;
54. WADECKI Piotr POL DFF;
55. LELLI Massimiliano ITA COF;
56. LAISEKA Roberto ESP EUS;
57. SCHNIDER Daniel SUI FDJ;
58. RINERO Christophe FRA COF;
59. PIIL Jakob DEN CST;
60. CASERO Angel ESP FES;
61. BOTCHAROV Alexandre RUS A2R;
62. ROBIN Jean-Cyril FRA BJR;
63. GOUBERT Stephane FRA DEL;
64. VERMAUT Steve BEL LOT;
65. BRARD Florent FRA FES;
66. BROZYNA Thomasz POL BAN;
67. JAKSCHE Jorg GER ONC;
68. PENA Victor Hugo COL USP;
69. BELOHVOSCIKS Raivis LAT LAM;
70. VERBRUGGHE Rik BEL LOT;
71. BASSO Ivan ITA FAS;
72. CUESTA Inigo ESP COF;
73. VAUGHTERS Jonathan USA C.A;
74. PASCUAL RODRIGUEZ Javier ESP BAN;
75. ATIENZA Daniel ESP COF;
76. DEMARBAIX Sébastien BEL A2R;
77. JIMENEZ Eladio ESP BAN;
78. ODRIOZOLA Jon ESP BAN;
79. PRADERA Mikel ESP ONC;
80. AERTS Mario BEL LOT;
81. ZUBELDIA Haimar ESP EUS;
82. HAMILTON Tyler USA USP;
83. GONZALEZ Aitor ESP KEL;
84. GARCIA CASAS Félix ESP FES;
85. LOPEZ DE MUNAIN Alberto ESP EUS;
86. VOGONDY Nicolas FRA FDJ;
87. GONZALEZ Santos ESP ONC;
88. PEREZ Luis ESP FES;
89. VIDAL José Angel ESP KEL;
90. LINO Pascal FRA FES;
91. NARDELLO Daniele ITA MAP;
92. TAULER Antonio ESP KEL;
93. ETXEBARRIA Unai VEN EUS;
94. LIVINGSTON Kevin USA TEL;
95. BESSY Frédéric FRA C.A;
96. GUTIERREZ Ivan ESP ONC;
97. TURPIN Ludovic FRA A2R;
98. JAN Xavier FRA BIG;
99. BERNARD Jérome FRA DEL;
100. KLODEN Andréas GER TEL;
101. CEREZO Francisco ESP CST;
102. TOSATTO Matteo ITA FAS, all s.t.;
103. GUERINI Giuseppe ITA TEL @ 00:45;
104. LAMOULLER Loïc FRA BIG @ 00:45;
105. HEPPNER Jens GER TEL @ 00:45;
106. CASTRESANA Angel ESP EUS @ 00:57;
107. JENNER Christopher NZL C.A @ 01:44;
108. BOLTS Udo GER TEL @ 01:48;
109. WESEMANN Steffen GER TEL @ 01:48;
110. KJAERGAARD Steffen NOR USP @ 02:49;
111. HINCAPIE George USA USP @ 02:49;
112. SIVAKOV Alexei RUS BIG @ 04:19;
113. KNAVEN Servais NED DFF @ 04:19;
114. BLAUDZUN Michaël DEN CST @ 04:54;
115. TALABARDON Sébastien FRA BIG @ 04:54;
116. RENIER Franck FRA BJR @ 04:54;
117. SVORADA Jan SLO LAM @ 04:54;
118. LODA Nicola ITA FAS @ 04:54;
119. CASAGRANDE Francesco ITA FAS @ 04:54;
120. PETACCHI Alessandro ITA FAS @ 04:54;
121. MUSEEUW Johan BEL DFF @ 04:54;
122. HINAULT Sébastien FRA C.A @ 04:54;
123. GARCIA-ACOSTA Vicente ESP BAN @ 04:54;
124. MORIN Anthony FRA C.A @ 04:54;
125. MENGIN Christophe FRA FDJ @ 04:54;
126. VANDEVELDE Christian USA USP @ 04:54;
127. CHAVANEL Sylvain FRA BJR @ 04:54;
128. CARDENAS Félix COL KEL @ 04:54;
129. TEUTENBERG Sven GER FES @ 04:54;
130. NIERMANN Grischa GER RAB @ 05:16;
131. TRASTOUR Olivier FRA DEL @ 05:16;
132. HUNTER Robert RSA LAM @ 06:36;
133. FRUTTI Matteo ITA LAM @ 06:36;
134. VAN HYFTE Paul BEL LOT @ 06:36;
135. POZZI Oscar ITA FAS @ 06:36;
136. PERRAUDEAU Olivier FRA BJR @ 06:36;
137. PINOTTI Marco ITA LAM @ 06:36;
138. VERHEYEN Geert BEL RAB @ 06:36;
139. MAIGNAN Gilles FRA A2R @ 06:36;
140. SEIGNEUR Eddy FRA DEL @ 06:36;
141. ORIOL Christophe FRA DEL @ 06:36;
142. MC GEE Bradley AUS FDJ @ 06:36;
143. IVANOV Serguei RUS FAS @ 06:36;
144. SORENSEN Nicki DEN CST @ 06:36;
145. CAPELLE Ludovic BEL A2R @ 06:36;
146. KIRSIPUU Jaan EST A2R @ 06:36;
147. RODRIGUEZ Fred USA DFF @ 06:36;
148. DEN BAKKER Maarten NED RAB @ 06:36;
149. VAINSTEINS Romans LAT DFF @ 06:36;
150. RUBIERA José Luis ESP USP @ 06:36;
151. VERSTREPEN Johan BEL LAM @ 06:36;
152. WAUTERS Marc BEL RAB @ 06:36;
153. GUESDON Frédéric FRA FDJ @ 06:36;
154. MILLAR David GBR COF @ 10:58;
155. JALABERT Nicolas FRA CST @ 10:58;
156. DURAND Jacky FRA FDJ @ 11:10;
157. AGNOLUTTO Christophe FRA A2R @ 11:10;
158. PRETOT Arnaud FRA FES @ 11:10;
159. GOUVENOU Thierry FRA BIG @ 11:10;
160. AUGER Guillaume FRA BIG @ 11:10;
161. LOTZ Marc NED RAB @ 11:10;
162. DIERCKXSENS Ludo BEL LAM @ 11:10;
163. LARSEN Nicolay Bo DEN CST @ 11:10;
164. HUSHOVD Thor NOR C.A @ 11:10;
165. NAZON Damien FRA BJR @ 11:10;
166. BERTOGLIATI Rubens SUI LAM @ 11:10;
167. SORENSEN Rolf DEN CST @ 11:10;
168. EKIMOV Vjatceslav RUS USP @ 11:10;
169. BERGES Stéphane FRA A2R @ 11:10;
170. GARCIA Marcelino ESP CST @ 11:10;
171. MILESI Marco ITA DFF @ 11:10;
172. SERPELLINI Marco ITA LAM @ 11:10;
173. CASSANI Enrico ITA DFF @ 11:10;
174. DE GROOT Bram NED RAB @ 11:10;
175. GONZALEZ GALDEANO Alvaro ESP ONC @ 11:10;
176. AUGER Ludovic FRA BIG @ 11:10;
177. ZANINI Stefano ITA MAP @ 11:10;
178. LEYSEN Bart BEL MAP @ 14:46;
179. FORNACIARI Paolo ITA MAP @ 14:46;
180. CASPER Jimmy FRA FDJ @ 14:46;
181. DE JONGH Steven NED RAB @ 14:46;
182. BLIJLEVENS Jeroen NED LOT @ 14:46;
183. STEELS Tom BEL MAP @ 14:46;
184. BRAMATI Davide ITA MAP @ 14:46;
185. VAN HEESWIJK Max NED DFF @ 14:46;
186. DEKKER Erik NED RAB @ 14:46;

Overall after three stages

1. O’GRADY Stuart AUS C.A in 14:14:59;
2. MOREAU Christophe FRA FES @ 00:17;
3. VERBRUGGHE Rik BEL LOT @ 00:18;
4. VOIGT Jens GER C.A @ 00:20;
5. GONZALEZ GALDEANO Igor ESP ONC @ 00:20;
6. JULICH Bobby USA C.A @ 00:21;
7. ARMSTRONG Lance USA USP @ 00:21;
8. ZABEL Erik GER TEL @ 00:23;
9. ULLRICH Jan GER TEL @ 00:24;
10. BRARD Florent FRA FES @ 00:24;
11. BOTERO Santiago COL KEL @ 00:27;
12. BELOKI Joseba ESP ONC @ 00:30;
13. SASTRE Carlos ESP ONC @ 00:31;
14. GUTIERREZ José Enrique ESP KEL @ 00:33;
15. ROUS Didier FRA BJR @ 00:33;
16. BROCHARD Laurent FRA DEL @ 00:33;
17. CASERO Angel ESP FES @ 00:33;
18. GONZALEZ Santos ESP ONC @ 00:34;
19. JAKSCHE Jorg GER ONC @ 00:35;
20. TOSATTO Matteo ITA FAS @ 00:36;
21. KLODEN Andréas GER TEL @ 00:36;
22. PENA Victor Hugo COL USP @ 00:38;
23. BARTOLI Michele ITA MAP @ 00:39;
24. BROZYNA Thomasz POL BAN @ 00:39;
25. JALABERT Laurent FRA CST @ 00:39;
26. GONZALEZ Aitor ESP KEL @ 00:40;
27. GARZELLI Stefano ITA MAP @ 00:40;
28. MAGNIEN Emmanuel FRA FDJ @ 00:42;
29. MATTAN Nico BEL COF @ 00:42;
30. HEULOT Stéphane FRA BIG @ 00:42;
31. GUTIERREZ Ivan ESP ONC @ 00:43;
32. PASCUAL LLORENTE Javier ESP KEL @ 00:43;
33. HALGAND Patrice FRA DEL @ 00:44;
34. SERRANO Marcos ESP ONC @ 00:46;
35. VOGONDY Nicolas FRA FDJ @ 00:46;
36. CUESTA Inigo ESP COF @ 00:47;
37. PASCUAL RODRIGUEZ Javier ESP BAN @ 00:47;
38. LELLI Massimiliano ITA COF @ 00:48;
39. BASSO Ivan ITA FAS @ 00:48;
40. MANCEBO Francisco ESP BAN @ 00:49;
41. VINOKOUROV Alexandre KAZ TEL @ 00:49;
42. CAPELLE Christophe FRA BIG @ 00:49;
43. PEREZ Luis ESP FES @ 00:50;
44. ODRIOZOLA Jon ESP BAN @ 00:51;
45. BELLI Wladimir ITA FAS @ 00:53;
46. KIVILEV Andrei KAZ COF @ 00:53;
47. GARCIA CASAS Félix ESP FES @ 00:54;
48. TRENTIN Guido ITA COF @ 00:54;
49. BOOGERD Michaël NED RAB @ 00:54;
50. AERTS Mario BEL LOT @ 00:55;
51. SEVILLA Oscar ESP KEL @ 00:55;
52. SCHNIDER Daniel SUI FDJ @ 00:56;
53. MONCOUTIE David FRA COF @ 00:56;
54. PIIL Jakob DEN CST @ 00:56;
55. BOUVARD Gilles FRA DEL @ 00:56;
56. PRADERA Mikel ESP ONC @ 00:56;
57. ZUBELDIA Haimar ESP EUS @ 00:57;
58. VAN DE WOUWER Kurt BEL LOT @ 00:57;
59. WADECKI Piotr POL DFF @ 00:57;
60. MIKHAILOV Guennadi RUS LOT @ 00:57;
61. BETTINI Paolo ITA MAP @ 00:58;
62. BALDATO Fabio ITA FAS @ 00:58;
63. LINO Pascal FRA FES @ 00:59;
64. SALMON Benoit FRA A2R @ 00:59;
65. BENETEAU Walter FRA BJR @ 01:00;
66. LAISEKA Roberto ESP EUS @ 01:01;
67. HERAS Roberto ESP USP @ 01:02;
68. BLANCO Santiago ESP BAN @ 01:03;
69. VIDAL José Angel ESP KEL @ 01:05;
70. JIMENEZ Eladio ESP BAN @ 01:05;
71. ROBIN Jean-Cyril FRA BJR @ 01:07;
72. ETXEBARRIA David ESP EUS @ 01:07;
73. LIVINGSTON Kevin USA TEL @ 01:07;
74. RINERO Christophe FRA COF @ 01:07;
75. BOTCHAROV Alexandre RUS A2R @ 01:08;
76. LOPEZ DE MUNAIN Alberto ESP EUS @ 01:08;
77. BAGUET Serge BEL LOT @ 01:08;
78. MERCKX Axel BEL DFF @ 01:08;
79. CHAURREAU Inigo ESP EUS @ 01:09;
80. SIMON François FRA BJR @ 01:09;
81. MONTGOMERY Sven SUI FDJ @ 01:10;
82. DEL OLMO Txema ESP EUS @ 01:11;
83. GOUBERT Stephane FRA DEL @ 01:14;
84. DEMARBAIX Sébastien BEL A2R @ 01:14;
85. TURPIN Ludovic FRA A2R @ 01:14;
86. BESSY Frédéric FRA C.A @ 01:20;
87. CEREZO Francisco ESP CST @ 01:20;
88. PIEPOLI Leonardo ITA BAN @ 01:29;
89. HEPPNER Jens GER TEL @ 01:46;
90. LAMOULLER Loïc FRA BIG @ 02:03;
91. CASTRESANA Angel ESP EUS @ 02:07;
92. WESEMANN Steffen GER TEL @ 02:40;
93. BOLTS Udo GER TEL @ 02:58;
94. KJAERGAARD Steffen NOR USP @ 03:22;
95. HINCAPIE George USA USP @ 03:25;
96. KNAVEN Servais NED DFF @ 04:36;
97. SIVAKOV Alexei RUS BIG @ 05:05;
98. MORIN Anthony FRA C.A @ 05:19;
99. CHAVANEL Sylvain FRA BJR @ 05:41;
100. PETACCHI Alessandro ITA FAS @ 05:42;
101. VANDEVELDE Christian USA USP @ 05:42;
102. BLAUDZUN Michaël DEN CST @ 05:50;
103. TEUTENBERG Sven GER FES @ 05:51;
104. GARCIA-ACOSTA Vicente ESP BAN @ 05:55;
105. CASAGRANDE Francesco ITA FAS @ 05:56;
106. MENGIN Christophe FRA FDJ @ 05:57;
107. RENIER Franck FRA BJR @ 05:57;
108. SVORADA Jan SLO LAM @ 05:58;
109. CARDENAS Félix COL KEL @ 05:59;
110. MUSEEUW Johan BEL DFF @ 05:59;
111. TALABARDON Sébastien FRA BIG @ 06:00;
112. HINAULT Sébastien FRA C.A @ 06:00;
113. NIERMANN Grischa GER RAB @ 06:00;
114. LODA Nicola ITA FAS @ 06:13;
115. WAUTERS Marc BEL RAB @ 06:26;
116. VAUGHTERS Jonathan USA C.A @ 06:26;
117. BELOHVOSCIKS Raivis LAT LAM @ 06:30;
118. CHANTEUR Pascal FRA FES @ 06:42;
119. HUNTER Robert RSA LAM @ 06:51;
120. KIRSIPUU Jaan EST A2R @ 06:52;
121. MENCHOV Denis RUS BAN @ 06:54;
122. VERMAUT Steve BEL LOT @ 07:01;
123. HAMILTON Tyler USA USP @ 07:06;
124. VAN HYFTE Paul BEL LOT @ 07:15;
125. BOUYER Franck FRA BJR @ 07:16;
126. VAINSTEINS Romans LAT DFF @ 07:17;
127. ORIOL Christophe FRA DEL @ 07:19;
128. IVANOV Serguei RUS FAS @ 07:26;
129. VERSTREPEN Johan BEL LAM @ 07:27;
130. VERHEYEN Geert BEL RAB @ 07:33;
131. DEN BAKKER Maarten NED RAB @ 07:33;
132. GUESDON Frédéric FRA FDJ @ 07:34;
133. ATIENZA Daniel ESP COF @ 07:38;
134. SORENSEN Nicki DEN CST @ 07:39;
135. JAN Xavier FRA BIG @ 07:42;
136. GUERINI Giuseppe ITA TEL @ 07:45;
137. CAPELLE Ludovic BEL A2R @ 07:55;
138. POZZI Oscar ITA FAS @ 07:55;
139. FRUTTI Matteo ITA LAM @ 08:05;
140. PERRAUDEAU Olivier FRA BJR @ 08:10;
141. ETXEBARRIA Unai VEN EUS @ 08:12;
142. ROUX Laurent FRA DEL @ 08:34;
143. JENNER Christopher NZL C.A @ 08:59;
144. MC GEE Bradley AUS FDJ @ 10:01;
145. JALABERT Nicolas FRA CST @ 11:38;
146. DURAND Jacky FRA FDJ @ 11:40;
147. PRETOT Arnaud FRA FES @ 11:42;
148. HUSHOVD Thor NOR C.A @ 11:44;
149. EKIMOV Vjatceslav RUS USP @ 11:44;
150. DE GROOT Bram NED RAB @ 11:51;
151. GONZALEZ GALDEANO Alvaro ESP ONC @ 11:53;
152. MILESI Marco ITA DFF @ 11:59;
153. AGNOLUTTO Christophe FRA A2R @ 12:01;
154. ZANINI Stefano ITA MAP @ 12:07;
155. CASSANI Enrico ITA DFF @ 12:10;
156. LOTZ Marc NED RAB @ 12:13;
157. GOUVENOU Thierry FRA BIG @ 12:14;
158. LARSEN Nicolay Bo DEN CST @ 12:24;
159. AUGER Ludovic FRA BIG @ 12:25;
160. TAULER Antonio ESP KEL @ 12:39;
161. AUGER Guillaume FRA BIG @ 12:45;
162. NARDELLO Daniele ITA MAP @ 12:53;
163. TRASTOUR Olivier FRA DEL @ 12:53;
164. PINOTTI Marco ITA LAM @ 13:02;
165. MAIGNAN Gilles FRA A2R @ 13:10;
166. BERNARD Jérome FRA DEL @ 13:11;
167. RODRIGUEZ Fred USA DFF @ 13:20;
168. RUBIERA José Luis ESP USP @ 13:24;
169. SEIGNEUR Eddy FRA DEL @ 14:41;
170. DE JONGH Steven NED RAB @ 15:43;
171. BRAMATI Davide ITA MAP @ 15:47;
172. CASPER Jimmy FRA FDJ @ 15:52;
173. FORNACIARI Paolo ITA MAP @ 16:00;
174. NAZON Damien FRA BJR @ 16:16;
175. BLIJLEVENS Jeroen NED LOT @ 16:34;
176. BERTOGLIATI Rubens SUI LAM @ 17:36;
177. DIERCKXSENS Ludo BEL LAM @ 17:38;
178. SORENSEN Rolf DEN CST @ 17:54;
179. GARCIA Marcelino ESP CST @ 18:14;
180. BERGES Stéphane FRA A2R @ 18:25;
181. DEKKER Erik NED RAB @ 20:58;
182. VAN HEESWIJK Max NED DFF @ 21:27;
183. STEELS Tom BEL MAP @ 21:39;
184. LEYSEN Bart BEL MAP @ 22:01;
185. SERPELLINI Marco ITA LAM @ 22:06;
186. MILLAR David GBR COF @ 24:05;

Abandon DESBIENS Laurent FRA KEL