Events

Stage 2 Results and GC: Wauters in Yellow

Stage Winner: Marc Wauters (B) 4:35:47----------------------------------Overall Lead: Marc Wauters (B) Sprinter: Jan Kirispuu (Est)Climber: Jacky Durand (F)Under 25: Robert Hunter (RSA) Click below for full results

Stage Winner: Marc Wauters (B) 4:35:47
———————————-
Overall Lead: Marc Wauters (B)
Sprinter: Jan Kirispuu (Est)
Climber: Jacky Durand (F)
Under 25: Robert Hunter (RSA)

Click below for full results

Results

1. WAUTERS Marc (B), Rabobank, 220.5km in 4:35:47;2. PRETOT Arnaud (F), Festina;3. HUNTER Robert (RSA), Lampre-Daikin;4. KNAVEN Servais (Nl), Domo-Farm Frites;5. O’GRADY Stuart (Aus), Credit Agricole;6. BRAMATI Davide (I), Mapei;7. VERBRUGGHE Rik (B), Lotto;8. BASSO Ivan (I), Fassa Bortolo;9. MILESI Marco (I), Domo-Farm Frites;10. DEKKER Erik (Nl), Rabobank;
11. VAN HYFTE Paul (B), Lotto;
12. JULICH Bobby (USA), Credit Agricole;
13. VERSTREPEN Johan (B), Lampre-Daikin, all s.t.;
14. MORIN Anthony (F), Credit Agricole, at 00:03;
15. FRUTTI Matteo (I), Lampre-Daikin;
16. VOIGT Jens (G), Credit Agricole;
17. KIRSIPUU Jaan (Est), Ag2R-Prevoyance, at 00:22;
18. CAPELLE Christophe (F), Big Mat Auber 93;
19. TEUTENBERG Sven (G), Festina;
20. PERRAUDEAU Olivier (F), Bonjour;
21. ZABEL Erik (G), Deutsche Telekom;
22. PETACCHI Alessandro (I), Fassa Bortolo;
23. SVORADA Jan (Cz), Lampre-Daikin;
24. SIMON François (F), Bonjour;
25. GUTIERREZ José Enrique (Sp), Kelme;
26. ODRIOZOLA Jon (Sp), BAN;
27. CASTRESANA Angel (Sp), Euskatel-Euskadi;
28. MATTAN Nico (B), Cofidis;
29. BOUVARD Gilles (F), Jean Delatour;
30. IVANOV SergueiRUSFassa Bortolo;
31. BALDATO Fabio (I), Fassa Bortolo;
32. MIKHAILOV Guennadi (Rus), Lotto;
33. BLAUDZUN Michaël(Dk), CSC-Tiscalli;
34. HALGAND Patrice (F), Jean Delatour;
35. BROCHARD Laurent (F), Jean Delatour;
36. WADECKI Piotr (Pol), Domo-Farm Frites;
37. GONZALEZ Aitor (Sp), Kelme;
38. CAPELLE Ludovic (B), Ag2R-Prevoyance;
39. BENETEAU Walter (F), Bonjour;
40. HUSHOVD Thor (N), Credit Agricole;
41. BOOGERD Michaël (Nl), Rabobank;
42. VERHEYEN Geert (B), Rabobank;
43. CHANTEUR Pascal (F), Festina;
44. VERMAUT Steve (B), Lotto;
45. STEELS Tom (B), Mapei;
46. BRARD Florent (F), Festina;
47. VAINSTEINS Romans (Lat), Domo-Farm Frites;
48. ULLRICH Jan (G), Deutsche Telekom;
49. MOREAU Christophe (F), Festina;
50. LELLI Massimiliano (I), Cofidis;
51. DE JONGH Steven (Nl), Rabobank;
52. RENIER Franck (F), Bonjour;
53. RODRIGUEZ Fred (USA), Domo-Farm Frites;
54. SIVAKOV Alexei (Rus), Big Mat Auber 93;
55. ROUS Didier (F), Bonjour;
56. EKIMOV Vjatceslav (Rus), U. S. Postal;
57. BELLI Wladimir (I), Fassa Bortolo;
58. LIVINGSTON Kevin (USA), Deutsche Telekom;
59. LODA Nicola (I), Fassa Bortolo;
60. BOTERO Santiago (Col), Kelme;
61. CASPER Jimmy (F), La Francaise Des Jeux;
62. ZANINI Stefano (I), Mapei;
63. LOTZ Marc (Nl), Rabobank;
64. TRENTIN Guido (I), Cofidis;
65. BLIJLEVENS Jeroen (Nl), Lotto;
66. HERAS Roberto (Sp), U. S. Postal;
67. HINAULT Sébastien (F), Credit Agricole;
68. CASERO Angel (Sp), Festina;
69. MANCEBO Francisco (Sp), iBanesto. com;
70. CHAURREAU Inigo (Sp), Euskatel-Euskadi;
71. BETTINI Paolo (I), Mapei;
72. GARZELLI Stefano (I), Mapei;
73. DE GROOT Bram (Nl), Rabobank;
74. GARCIA CASAS Félix (Sp), Festina;
75. JAKSCHE Jorg (G), ONCE;
76. FORNACIARI Paolo (I), Mapei;
77. MENGIN Christophe (F), La Francaise Des Jeux;
78. GOUVENOU Thierry (F), Big Mat Auber 93;
79. DEMARBAIX Sébastien (B), Ag2R-Prevoyance;
80. ARMSTRONG Lance (USA), U. S. Postal;
81. HINCAPIE George (USA), U. S. Postal;
82. KLODEN Andréas (G), Deutsche Telekom;
83. LEYSEN Bart (B), Mapei;
84. BARTOLI Michele (I), Mapei;
85. PASCUAL LLORENTE Javier (Sp), Kelme;
86. VANDE VELDE Christian (USA), U. S. Postal;
87. BESSY Frédéric (F), Credit Agricole;
88. MERCKX Axel (B), Domo-Farm Frites;
89. VAN DE WOUWER Kurt (B), Lotto;
90. PRADERA Mikel (Sp), ONCE;
91. SEVILLA Oscar (Sp), Kelme;
92. GONZALEZ GALDEANO Igor (Sp), ONCE;
93. PENA Victor Hugo (Col), U. S. Postal;
94. ETXEBARRIA David (Sp), Euskatel-Euskadi;
95. BAGUET Serge (B), Lotto;
96. BLANCO Santiago (Sp), iBanesto. com;
97. MUSEEUW Johan (B), Domo-Farm Frites;
98. DIERCKXSENS Ludo (B), Lampre-Daikin;
99. DEL OLMO Txema (Sp), Euskatel-Euskadi;
100. VINOKOUROV Alexandre (Kz), Deutsche Telekom;
101. ORIOL Christophe (F), Jean Delatour;
102. CEREZO Francisco (Sp), CSC-Tiscalli;
103. TOSATTO Matteo (I), Fassa Bortolo;
104. MC GEE Bradley (Aus), La Francaise Des Jeux;
105. JALABERT Laurent (F), CSC-Tiscalli;
106. NIERMANN Grischa (G), Rabobank;
107. GONZALEZ GALDEANO Alvaro (Sp), ONCE;
108. BELOKI Joseba (Sp), ONCE;
109. GUTIERREZ Ivan (Sp), ONCE;
110. KIVILEV Andrei (Kz), Cofidis;
111. GONZALEZ Santos (Sp), ONCE;
112. PEREZ Luis (Sp), Festina;
113. SERRANO Marcos (Sp), ONCE;
114. VIDAL José Angel (Sp), Kelme;
115. VAN HEESWIJK Max (Nl), Domo-Farm Frites;
116. SCHNIDER Daniel (Swi), La Francaise Des Jeux;
117. BOLTS Udo (G), Deutsche Telekom;
118. SASTRE Carlos (Sp), ONCE;
119. LINO Pascal (F), Festina;
120. MONTGOMERY Sven (Swi), La Francaise Des Jeux;
121. HEPPNER Jens (G), Deutsche Telekom;
122. WESEMANN Steffen (G), Deutsche Telekom;
123. JIMENEZ Eladio (Sp), iBanesto. com;
124. AERTS Mario (B), Lotto;
125. RINERO Christophe (F), Cofidis;
126. HEULOT Stéphane (F), Big Mat Auber 93;
127. JALABERT Nicolas (F), CSC-Tiscalli;
128. AUGER Guillaume (F), Big Mat Auber 93;
129. SORENSEN Nicki(Dk), CSC-Tiscalli;
130. CARDENAS Félix (Col), Kelme;
131. ROBIN Jean-Cyril (F), Bonjour;
132. BERTOGLIATI Rubens (Swi), Lampre-Daikin;
133. BELOHVOSCIKS Raivis (Lat), Lampre-Daikin;
134. PIEPOLI Leonardo (I), iBanesto. com;
135. CASAGRANDE Francesco (I), Fassa Bortolo;
136. TALABARDON Sébastien (F), Big Mat Auber 93;
137. TURPIN Ludovic (F), Ag2R-Prevoyance;
138. RUBIERA José Luis (Sp), U. S. Postal;
139. PASCUAL RODRIGUEZ Javier (Sp), iBanesto. com;
140. GUESDON Frédéric (F), La Francaise Des Jeux;
141. BROZYNA Thomasz (Pol), iBanesto. com;
142. GOUBERT Stephane (F), Jean Delatour;
143. DEN BAKKER Maarten (Nl), Rabobank;
144. MENCHOV Denis (Rus), iBanesto. com;
145. MONCOUTIE David (F), Cofidis;
146. PINOTTI Marco (I), Lampre-Daikin;
147. VAUGHTERS Jonathan (USA), Credit Agricole;
148. POZZI Oscar (I), Fassa Bortolo;
149. SALMON Benoit (F), Ag2R-Prevoyance;
150. KJAERGAARD Steffen (N), U. S. Postal;
151. ZUBELDIA Haimar (Sp), Euskatel-Euskadi;
152. BOTCHAROV Alexandre (Rus), Ag2R-Prevoyance;
153. LAISEKA Roberto (Sp), Euskatel-Euskadi;
154. CUESTA Inigo (Sp), Cofidis;
155. VOGONDY Nicolas (F), La Francaise Des Jeux;
156. LOPEZ DE MUNAIN Alberto (Sp), Euskatel-Euskadi;
157. LAMOULLER Loïc (F), Big Mat Auber 93;
158. SORENSEN Rolf(Dk), CSC-Tiscalli;
159. CASSANI Enrico (I), Domo-Farm Frites;
160. GUERINI Giuseppe (I), Deutsche Telekom;
161. PIIL Jakob(Dk), CSC-Tiscalli;
162. MAIGNAN Gilles (F), Ag2R-Prevoyance;
163. AGNOLUTTO Christophe (F), Ag2R-Prevoyance;
164. AUGER Ludovic (F), Big Mat Auber 93;
165. GARCIA Marcelino (Sp), CSC-Tiscalli;
166. NARDELLO Daniele (I), Mapei;
167. MAGNIEN Emmanuel (F), La Française Des Jeux;
168. LARSEN Nicolay Bo(Dk), CSC-Tiscalli;
169. GARCIA-ACOSTA Vicente (Sp), iBanesto. com;
170. DURAND Jacky (F), La Francaise Des Jeux;
171. CHAVANEL Sylvain (F), Bonjour, all s.t.;
172. BERGES Stéphane (F), Ag2R-Prevoyance, at01:09;
173. NAZON Damien (F), Bonjour, at 04:02;
174. BOUYER Franck (F), Bonjour, at 06:45;
175. TAULER Antonio (Sp), Kelme;
176. JENNER ChristopherNZLCredit Agricole;
177. HAMILTON Tyler (USA), U. S. Postal;
178. JAN Xavier (F), Big Mat Auber 93;
179. TRASTOUR Olivier (F), Jean Delatour;
180. MILLAR David (GB), Cofidis;
181. ATIENZA Daniel (Sp), Cofidis;
182. BERNARD Jérome (F), Jean Delatour;
183. SERPELLINI Marco (I), Lampre-Daikin, all s.t.;
184. SEIGNEUR Eddy (F), Jean Delatour, at 07:45;
185. ROUX Laurent (F), Jean Delatour;
186. DESBIENS Laurent (F), Kelme;
187. ETXEBARRIA UnaiVENEuskatel-Euskadi,all s.t.;
* FLORES Iker (Sp), Euskatel-Euskadi, Abandoned

Overall after two stages

1. WAUTERS Marc (B), Rabobank, 9:40:17;
2. O’GRADY Stuart (Aus), Credit Agricole, at 00:12;
3. KNAVEN Servais (Nl), Domo-Farm Frites, at 00:27;
4. MOREAU Christophe (F), Festina, at 00:27;
5. KIRSIPUU Jaan (EST) Ag2R-Prevoyance, at 00:28;
6. VERBRUGGHE Rik (B), Lotto, at 00:28;
7. HUNTER Robert (RSA), Lampre-Daikin, at 00:29;
8. VOIGT Jens (G), Credit Agricole, at 00:30;
9. GONZALEZ GALDEANO Igor (Sp), ONCE, at 00:30;
10. JULICH Bobby (USA), Credit Agricole, at 00:31;
11. ARMSTRONG Lance (USA), U. S. Postal, at 00:31;
12. ULLRICH Jan (G), Deutsche Telekom, at 00:34;
13. BRARD Florent (F), Festina, at 00:34;
14. MORIN Anthony (F), Credit Agricole, at 00:35;
15. BOTERO Santiago (Col), Kelme, at 00:37;
16. DURAND Jacky (F), La Française Des Jeux, at 00:40;
17. BELOKI Joseba (Sp), ONCE, at 00:40;
18. SASTRE Carlos (Sp), ONCE, at 00:41;
19. PRETOT Arnaud (F), Festina, at 00:42;
20. GUTIERREZ José Enrique (Sp), Kelme, at 00:43;
21. ROUS Didier (F), Bonjour, at 00:43;
22. BROCHARD Laurent (F), Jean Delatour, at 00:43;
23. CASERO Angel (Sp), Festina, at 00:43;
24. KJAERGAARD Steffen (N), U. S. Postal, at 00:43;
25. HUSHOVD Thor (N), Credit Agricole, at 00:44;
26. EKIMOV Vjatceslav (Rus), U. S. Postal, at 00:44;
27. GONZALEZ Santos (Sp), ONCE, at 00:44;
28. JAKSCHE Jorg (G), ONCE, at 00:45;
29. HINCAPIE George (USA), U. S. Postal, at 00:46;
30. TOSATTO Matteo (I), Fassa Bortolo, at 00:46;
31. KLODEN Andréas (G), Deutsche Telekom, at 00:46;
32. PENA Victor Hugo (Col), U. S. Postal, at 00:48;
33. VAN HYFTE Paul (B), Lotto, at 00:49;
34. BARTOLI Michele (I), Mapei, at 00:49;
35. BROZYNA ThomaszPOLiBanesto. com, at 00:49;
36. JALABERT Laurent (F), CSC-Tiscali at 00:49;
37. GONZALEZ Aitor (Sp), Kelme, at 00:50;
38. VAINSTEINS Romans (Lat), Domo-Farm Frites, at 00:51;
39. DE GROOT Bram (Nl), Rabobank, at 00:51;
40. MATTAN Nico (B), Cofidis, at 00:52;
41. HEULOT Stéphane (F), Big Mat-Aubers :93, at 00:52;
42. GUTIERREZ Ivan (Sp), ONCE, at 00:53;
43. ZABEL Erik (G), Deutsche Telekom, at 00:53;
44. PASCUAL LLORENTE Javier (Sp), Kelme, at 00:53;
45. ORIOL Christophe (F), Jean Delatour, at 00:53;
46. GONZALEZ GALDEANO Alvaro (Sp), ONCE, at 00:53;
47. NIERMANN Grischa (G), Rabobank, at 00:54;
48. HALGAND Patrice (F), Jean Delatour, at 00:54;
49. SIVAKOV Alexei (Rus), Big Mat-Aubers :93, at 00:56;
50. SERRANO Marcos (Sp), ONCE, at 00:56;
51. VOGONDY Nicolas (F), La Française Des Jeux, at 00:56;
52. CHAVANEL Sylvain (F), Bonjour, at 00:57;
53. CUESTA Inigo (Sp), Cofidis, at 00:57;
54. PASCUAL RODRIGUEZ Javier (Sp), iBanesto. com, at 00:57;
55. LELLI Massimiliano (I), Cofidis, at 00:58;
56. VANDEVELDE Christian (USA), U. S. Postal, at 00:58;
57. GARZELLI Stefano (I), Mapei, at 00:58;
58. BASSO Ivan (I), Fassa Bortolo, at 00:58;
59. MILESI Marco (I), Domo-Farm Frites, at 00:59;
60. MANCEBO Francisco (Sp), iBanesto. com, at 00:59;
61. VINOKOUROV Alexandre (Kz), Deutsche Telekom, at 00:59;
62. CAPELLE Christophe (F), Big Mat-Aubers :93, at 00:59;
63. PEREZ Luis (Sp), Festina, at 01:00;
64. JALABERT Nicolas (F), CSC-Tiscali at 01:00;
65. IVANOV Serguei (Rus), Fassa Bortolo, at 01:00;
66. AGNOLUTTO Christophe (F), Ag2R-Prevoyance, at 01:01;
67. VERSTREPEN Johan (B), Lampre-Daikin, at 01:01;
68. ODRIOZOLA Jon (Sp), iBanesto. com, at 01:01;
69. WESEMANN Steffen (G), Deutsche Telekom, at 01:02;
70. BELLI Wladimir (I), Fassa Bortolo, at 01:03;
71. KIVILEV Andrei (Kz), Cofidis, at 01:03;
72. MAGNIEN Emmanuel (F), La Française Des Jeux, at 01:04;
73. GARCIA CASAS Félix (Sp), Festina, at 01:04;
74. TRENTIN Guido (I), Cofidis, at 01:04;
75. BOOGERD Michaël (Nl), Rabobank, at 01:04;
76. PETACCHI Alessandro (I), Fassa Bortolo, at 01:04;
77. AERTS Mario (B), Lotto, at 01:05;
78. SEVILLA Oscar (Sp), Kelme, at 01:05;
79. SCHNIDER Daniel (Swi), La Française Des Jeux, at 01:06;
80. BLAUDZUN Michaël(Dk), CSC-Tiscali at 01:06;
81. MONCOUTIE David (F), Cofidis, at 01:06;
82. PIIL Jakob(Dk), CSC-Tiscali at 01:06;
83. BOUVARD Gilles (F), Jean Delatour, at 01:06;
84. PRADERA Mikel (Sp), ONCE, at 01:06;
85. ZUBELDIA Haimar (Sp), Euskatel-Euskadi, at 01:07;
86. VAN DE WOUWER Kurt (B), Lotto, at 01:07;
87. VERHEYEN Geert (B), Rabobank, at 01:07;
88. TEUTENBERG Sven (G), Festina, at 01:07;
89. WADECKI PiotrPOLDomo-Farm Frites, at 01:07;
90. MIKHAILOV Guennadi (Rus), Lotto, at 01:07;
91. DEN BAKKER Maarten (Nl), Rabobank, at 01:07;
92. ZANINI Stefano (I), Mapei, at 01:07;
93. BETTINI Paolo (I), Mapei, at 01:08;
94. BALDATO Fabio (I), Fassa Bortolo, at 01:08;
95. LINO Pascal (F), Festina, at 01:09;
96. SALMON Benoit (F), Ag2R-Prevoyance, at 01:09;
97. DE JONGH Steven (Nl), Rabobank, at 01:09;
98. CASSANI Enrico (I), Domo-Farm Frites, at 01:10;
99. MONTGOMERY Sven (Swi), La Française Des Jeux, at 01:10;
100. BENETEAU Walter (F), Bonjour, at 01:10;
101. LAISEKA Roberto (Sp), Euskatel-Euskadi, at 01:11;
102. BRAMATI Davide (I), Mapei, at 01:11;
103. HEPPNER Jens (G), Deutsche Telekom, at 01:11;
104. GARCIA-ACOSTA Vicente (Sp), iBanesto. com, at 01:11;
105. CASAGRANDE Francesco (I), Fassa Bortolo, at 01:12;
106. HERAS Roberto (Sp), U. S. Postal, at 01:12;
107. LOTZ Marc (Nl), Rabobank, at 01:13;
108. MENGIN Christophe (F), La Française Des Jeux, at 01:13;
109. RENIER Franck (F), Bonjour, at 01:13;
110. BLANCO Santiago (Sp), iBanesto. com, at 01:13;
111. SORENSEN Nicki(Dk), CSC-Tiscali at 01:13;
112. GOUVENOU Thierry (F), Big Mat-Aubers :93, at 01:14;
113. SVORADA JanSLOLampre-Daikin, at 01:14;
114. CARDENAS Félix (Col), Kelme, at 01:15;
115. VIDAL José Angel (Sp), Kelme, at 01:15;
116. JIMENEZ Eladio (Sp), iBanesto. com, at 01:15;
117. MUSEEUW Johan (B), Domo-Farm Frites, at 01:15;
118. TALABARDON Sébastien (F), Big Mat-Aubers :93, at 01:16;
119. CASPER Jimmy (F), La Française Des Jeux, at 01:16;
120. HINAULT Sébastien (F), Credit Agricole, at 01:16;
121. ROBIN Jean-Cyril (F), Bonjour, at 01:17;
122. ETXEBARRIA David (Sp), Euskatel-Euskadi, at 01:17;
123. LIVINGSTON Kevin (USA), Deutsche Telekom, at 01:17;
124. RINERO Christophe (F), Cofidis, at 01:17;
125. BOTCHAROV Alexandrer (Rus), Ag2R-Prevoyance, at 01:18;
126. LOPEZ DE MUNAIN Alberto (Sp), Euskatel-Euskadi, at 01:18;
127. GUESDON Frédéric (F), La Française Des Jeux, at 01:18;
128. BAGUET Serge (B), Lotto, at 01:18;
129. MERCKX Axel (B), Domo-Farm Frites, at 01:18;
130. CHAURREAU Inigo (Sp), Euskatel-Euskadi, at 01:19;
131. SIMON François (F), Bonjour, at 01:19;
132. BOLTS Udo (G), Deutsche Telekom, at 01:20;
133. CASTRESANA Angel (Sp), Euskatel-Euskadi, at 01:20;
134. DEL OLMO Txema (Sp), Euskatel-Euskadi, at 01:21;
135. GOUBERT Stephane (F), Jean Delatour, at 01:24;
136. FORNACIARI Paolo (I), Mapei, at 01:24;
137. DEMARBAIX Sébastien (B), Ag2R-Prevoyance, at 01:24;
138. TURPIN Ludovic (F), Ag2R-Prevoyance, at 01:24;
139. LARSEN Nicolay Bo(Dk), CSC-Tiscali at 01:24;
140. AUGER Ludovic (F), Big Mat-Aubers :93, at 01:25;
141. LAMOULLER Loïc (F), Big Mat-Aubers :93, at 01:28;
142. CAPELLE Ludovic (B), Ag2R-Prevoyance, at 01:29;
143. POZZI Oscar (I), Fassa Bortolo, at 01:29;
144. LODA Nicola (I), Fassa Bortolo, at 01:29;
145. BESSY Frédéric (F), Credit Agricole, at 01:30;
146. CEREZO Francisco (Sp), CSC-Tiscali at 01:30;
147. FRUTTI Matteo (I), Lampre-Daikin, at 01:39;
148. PIEPOLI Leonardo (I), iBanesto. com, at 01:39;
149. PERRAUDEAU Olivier (F), Bonjour, at 01:44;
150. AUGER Guillaume (F), Big Mat-Aubers :93, at 01:45;
151. BLIJLEVENS Jeroen (Nl), Lotto, at 01:58;
152. MC GEE Bradley (Aus), La Française Des Jeux, at 03:35;
153. NAZON Damien (F), Bonjour, at 05:16;
154. DEKKER Erik (Nl), Rabobank, at 06:22;
155. BERTOGLIATI Rubens (Swi), Lampre-Daikin, at 06:36;
156. PINOTTI Marco (I), Lampre-Daikin, at 06:36;
157. VAUGHTERS Jonathan (USA), Credit Agricole, at 06:36;
158. DIERCKXSENS Ludo (B), Lampre-Daikin, at 06:38;
159. BELOHVOSCIKS Raivis (Lat), Lampre-Daikin, at 06:40;
160. MAIGNAN Gilles (F), Ag2R-Prevoyance, at 06:44;
161. VAN HEESWIJK Max (Nl), Domo-Farm Frites, at 06:51;
162. CHANTEUR Pascal (F), Festina, at 06:52;
163. RODRIGUEZ Fred (USA), Domo-Farm Frites, at 06:54;
164. SORENSEN Rolf(Dk), CSC-Tiscali at 06:54;
165. RUBIERA José Luis (Sp), U. S. Postal, at 06:58;
166. STEELS Tom (B), Mapei, at 07:03;
167. MENCHOV Denis (Rus), iBanesto. com, at 07:04;
168. GUERINI Giuseppe (I), Deutsche Telekom, at 07:10;
169. VERMAUT Steve (B), Lotto, at 07:11;
170. GARCIA Marcelino (Sp), CSC-Tiscali at 07:14;
171. HAMILTON Tyler (USA), U. S. Postal, at 07:16;
172. BERGES Stéphane (F), Ag2R-Prevoyance, at 07:25;
173. JENNER ChristopherNZLCredit Agricole, at 07:25;
174. LEYSEN Bart (B), Mapei, at 07:25;
175. BOUYER Franck (F), Bonjour, at 07:26;
176. TRASTOUR Olivier (F), Jean Delatour, at 07:47;
177. ATIENZA Daniel (Sp), Cofidis, at 07:48;
178. JAN Xavier (F), Big Mat-Aubers :93, at 07:52;
179. SEIGNEUR Eddy (F), Jean Delatour, at 08:15;
180. ETXEBARRIA UnaiVENEuskatel-Euskadi, at 08:22;
181. ROUX Laurent (F), Jean Delatour, at 08:44;
182. DESBIENS Laurent (F), Kelme, at 08:48;
183. SERPELLINI Marco (I), Lampre-Daikin, at 11:06;
184. TAULER Antonio (Sp), Kelme, at 12:49;
185. NARDELLO Daniele (I), Mapei, at 13:03;
186. MILLAR David (GB), Cofidis, at 13:17;
187. BERNARD Jérome (F), Jean Delatour, at 13:21;