Become a Member

Get access to more than 30 brands, premium video, exclusive content, events, mapping, and more.

Already have an account? Sign In

Become a Member

Get access to more than 30 brands, premium video, exclusive content, events, mapping, and more.

Already have an account? Sign In

Brands

Events

Sanchez wraps up Paris Nice, Colom wins final stage

Luis Leon Sanchez (Caisse d’Epargne) trumped compatriot Alberto Contador of Astana to win the 67th Paris-Nice cycling race after the eighth and final stage here on Sunday. Sanchez finished the race one minute ahead of Luxembourg's Frank Schleck in the overall standings, with French rider Sylvain Chavanal a further 9 seconds adrift in third.

Don't miss a moment from Paris-Roubaix and Unbound Gravel, to the Giro d’Italia, Tour de France, Vuelta a España, and everything in between when you join Outside+.

Sanchez earns the final yellow jersey at Paris-Nice.

Sanchez earns the final yellow jersey at Paris-Nice.

Photo: Agence France Presse

Luis Leon Sanchez (Caisse d’Epargne) trumped compatriot Alberto Contador of Astana to win the 67th Paris-Nice cycling race after the eighth and final stage here on Sunday.

Sanchez finished the race one minute ahead of Luxembourg’s Frank Schleck in the overall standings, with French rider Sylvain Chavanal a further 9 seconds adrift in third.

The final 119km stage of the race was won by Katusha’s Antonio Colom, with Contador in second at the same time and one second ahead of Schleck.

2009 Paris-Nice
Stage 8: Nice – Nice, 119km

Overall winner: Luis Leon Sanchez (Caisse d’Epargne)
Stage winner: Antonio Colom (Katusha) in 2:47:49
Stage winner’s average speed: 42.55kph
Best Young Rider GC: Kevin Seeldrayers (Quick Step)
Mountain leader: Tony Martin (Columbia-Highroad)
Best Team GC: Saxo Bank
Points Leader: Sylvain Chavanel (Quick Step)
Peloton: 92 riders finished stage 8. 159 started stage 1.


2009 Stage winners:
Stage 1: Alberto Contador (Astana)
Stage 2: Heinrich Haussler (Cervelo TestTeam)
Stage 3: Sylvain Chavanel (Quick Step)
Stage 4: Christian Vande Velde (Garmin-Slipstream)
Stage 5: Jeremy Roy (Française des Jeux)
Stage 6: Alberto Contador (Astana)
Stage 7: Luis Leon Sanchez (Caisse d’Epargne)
Stage 8: Antonio Colom (Katusha)

Astana rider Contador, the 2007 Tour de France winner, had seemed to have taken pole position after stage six of this race.

But last year’s Giro d’Italia and Vuelta a España winner lost almost three minutes during Saturday’s seventh stage after his failure to eat and drink properly left him feeling powerless.

In a bid to recoup the valuable time he’d lost, Contador attacked at 41km and held the lead until the drop from the Col d’Eze, less than 10km from the finish line in central Nice.

Paris-Nice 2009 - Stage 8: Contador on his own.

Paris-Nice 2009 – Stage 8: Contador on his own.

Photo: Graham Watson

The Spaniard shook off dangerous duo Sandy Casar and David Lopez in the ascent of the Col but was hauled back in by good coordination from teams Caisse d’Epargne (Sanchez) and Saxo Bank (Schleck).

It was Colom and Schleck who emerged on Contador’s shoulder in the descent, and the former showed his sprinting prowess to take the stage win down Nice’s famed seaside boulevard, the Promenade des Anglais.

“I was expecting Contador’s attack in this stage,” said Sanchez.”As I had done the night before, he forewarned me. We are great friends in real life but in a race like this, it’s each man for himself.

“For me, it’s even better to struggle for victory in a race as big as this with a rider such as him,” noted Sanchez.”Even when the lead was cut to under two minutes, I wasn’t worried because I had my team around me and I knew that Frank Schleck’s team were also beginning to get going.”

Schleck leapfrogged Chavanel in the overall standings after he finished a vital 16sec ahead of the Frenchman who had suffered a mechanical problem coming down the Col d’Eze.

Paris-Nice 2009 - Stage 8: Colom wins.

Paris-Nice 2009 – Stage 8: Colom wins.

Photo: Graham Watson

The victory for Sanchez was the 25-year-old’s most significant career milestone following a stage win at Aurillac in the last Tour de France, and previous placings of third and fifth on the Paris-Nice in 2007 and 2008 respectively. He also triumphed in the 2005 Tour Down Under.

Photo Gallery

Results

Stage 8 results | (FINAL GC standings) | (FINAL Points standings) | (FINAL Team GC) | FINAL Mountain standings) | (FINAL Young rider standings )

1. Antonio Colom Team Katusha in 2:47:49
2. Alberto Contador Astana at s.t.
3. Frank Schleck Team Saxo Bank in 2:47:50 at 00:01
4. Jonathan Hivert Skil-Shimano in 2:48:06 at 00:17
5. Christophe Moreau Agritubel in 2:48:06 at 00:17
6. Sylvain Chavanel Quick Step in 2:48:06 at 00:17
7. Manuel Garate Juan Rabobank in 2:48:06 at 00:17
8. Christophe Le Mevel Francaise Des Jeux in 2:48:06 at 00:17
9. Jens Voigt Team Saxo Bank in 2:48:06 at 00:17
10. Sandy Casar Francaise Des Jeux in 2:48:06 at 00:17
11. Broeck Jurgen Van Den Silence – Lotto in 2:48:06 at 00:17
12. Maxime Monfort Team Columbia – High Road in 2:48:06 at 00:17
13. Christian Vandevelde Garmin – Slipstream in 2:48:06 at 00:17
14. Yury Trofimov Bbox Bouygues Telecom in 2:48:06 at 00:17
15. Kevin Seeldrayers Quick Step in 2:48:06 at 00:17
16. Luis-leon Sanchez Caisse D’epargne in 2:48:06 at 00:17
17. Cadel Evans Silence – Lotto in 2:48:06 at 00:17
18. David Lopez Garcia Caisse D’epargne in 2:48:11 at 00:22
19. Matthieu Ladagnous Francaise Des Jeux in 2:49:21 at 01:32
20. Pierre Rolland Bbox Bouygues Telecom in 2:49:21 at 01:32
21. Hubert Dupont Ag2r-La Mondiale in 2:49:21 at 01:32
22. Rinaldo Nocentini Ag2r-La Mondiale in 2:49:21 at 01:32
23. Cyril Gautier Bbox Bouygues Telecom in 2:49:21 at 01:32
24. Gorka Verdugo Euskaltel – Euskadi in 2:49:21 at 01:32
25. Evgeni Petrov Team Katusha in 2:49:21 at 01:32
26. Aleksandr Kuschynski Liquigas in 2:50:58 at 03:09
27. Maxime Bouet Agritubel in 2:50:58 at 03:09
28. Francesco Gavazzi Lampre – N.g.c in 2:50:58 at 03:09
29. Matthew Lloyd Silence – Lotto in 2:50:58 at 03:09
30. Christian Knees Team Milram in 2:50:58 at 03:09
31. Aitor Hernandez Euskaltel – Euskadi in 2:50:58 at 03:09
32. David Loosli Lampre – N.g.c in 2:50:58 at 03:09
33. Heinrich Haussler Cervelo Test Team in 2:50:58 at 03:09
34. Stephane Goubert Ag2r-La Mondiale in 2:50:58 at 03:09
35. Yaroslav Popovych Astana in 2:50:58 at 03:09
36. Reine Taaramae Cofidis Le Credit En Ligne in 2:50:58 at 03:09
37. José Oroz Juan Euskaltel – Euskadi in 2:50:58 at 03:09
38. Thomas Peterson Garmin – Slipstream in 2:50:58 at 03:09
39. Jakob Fuglsang Team Saxo Bank in 2:53:09 at 05:20
40. Mathieu Perget Caisse D’epargne in 2:53:09 at 05:20
41. Antonio Flecha Juan Rabobank in 2:53:09 at 05:20
42. Styn Vandenbergh Team Katusha in 2:53:51 at 06:02
43. Marco Bandiera Lampre – N.g.c in 2:59:43 at 11:54
44. Trent Lowe Garmin – Slipstream in 2:59:43 at 11:54
45. Oscar Pereiro Sio Caisse D’epargne in 2:59:43 at 11:54
46. Jérôme Pineau Quick Step in 2:59:43 at 11:54
47. Karsten Kroon Team Saxo Bank in 2:59:43 at 11:54
48. Marco Pinotti Team Columbia – High Road in 3:00:49 at 13:00
49. Tony Martin Team Columbia – High Road in 3:00:49 at 13:00
50. Koen De Kort Skil-Shimano in 3:00:49 at 13:00
51. Maarten Tjallingii Rabobank in 3:00:49 at 13:00
52. Floris Goesinnen Skil-Shimano in 3:00:49 at 13:00
53. Xavier Florencio Cervelo Test Team in 3:00:49 at 13:00
54. Manuele Mori Lampre – N.g.c in 3:00:49 at 13:00
55. Vladimir Efimkin Ag2r-La Mondiale in 3:00:49 at 13:00
56. Nikita Eskov Team Katusha in 3:00:49 at 13:00
57. Alexandre Botcharov Team Katusha in 3:00:49 at 13:00
58. Alexandre Pichot Bbox Bouygues Telecom in 3:00:49 at 13:00
59. Gustav Larsson Team Saxo Bank in 3:00:49 at 13:00
60. Olivier Bonnaire Bbox Bouygues Telecom in 3:00:49 at 13:00
61. Cyril Lemoine Skil-Shimano in 3:00:49 at 13:00
62. Jérémy Roy Francaise Des Jeux in 3:00:49 at 13:00
63. Hayden Roulston Cervelo Test Team in 3:00:49 at 13:00
64. Daniel Navarro Astana in 3:00:49 at 13:00
65. Alexandr Dyachenko Astana in 3:00:49 at 13:00
66. Inaki Isasi Euskaltel – Euskadi in 3:00:49 at 13:00
67. Chris Sorensen Team Saxo Bank in 3:00:49 at 13:00
68. Frederik Willems Liquigas in 3:00:49 at 13:00
69. Antoniobil Fischer Murilo Liquigas in 3:00:49 at 13:00
70. David Moncoutie Cofidis Le Credit En Ligne in 3:00:49 at 13:00
71. Markus Fothen Team Milram in 3:00:49 at 13:00
72. Martin Velits Team Milram in 3:00:49 at 13:00
73. Nicolas Vogondy Agritubel in 3:00:49 at 13:00
74. Walle Jurgen Van De Quick Step in 3:00:49 at 13:00
75. Carlos Barredo Quick Step in 3:00:49 at 13:00
76. Amaël Moinard Cofidis Le Credit En Ligne in 3:00:49 at 13:00
77. Kévin Van Impe Quick Step in 3:00:49 at 13:00
78. Daniel Moreno Fernandez Caisse D’epargne in 3:00:49 at 13:00
79. Nicki Sorensen Team Saxo Bank in 3:01:55 at 14:06
80. Michaël Barry Team Columbia – High Road in 3:01:55 at 14:06
81. Thomas Rohregger Team Milram in 3:01:55 at 14:06
82. Joan Horrach Team Katusha in 3:01:55 at 14:06
83. Vladimir Karpets Team Katusha in 3:01:55 at 14:06
84. Alan Perez Euskaltel – Euskadi in 3:01:55 at 14:06
85. Christophe Laurent Agritubel in 3:01:55 at 14:06
86. Theo Eltink Skil-Shimano in 3:01:55 at 14:06
87. Albert Timmer Skil-Shimano in 3:01:55 at 14:06
88. Niki Terpstra Team Milram in 3:01:55 at 14:06
89. Damien Monier Cofidis Le Credit En Ligne in 3:01:55 at 14:06
90. Nicolas Roche Ag2r-La Mondiale in 3:01:55 at 14:06
91. Geoffroy Lequatre Agritubel in 3:01:55 at 14:06
92. Jérémy Hunt Cervelo Test Team in 3:01:55 at 14:06

GC standings: | (Top)

1. Luis-Leon Sanchez Caisse D’epargne in 30:53:51
2. Frank Schleck Team Saxo Bank in 30:54:51
3. Sylvain Chavanel Quick Step in 30:55:00 at 01:09
4. Alberto Contador Astana in 30:55:15 at 01:24
5. Antonio Colom Team Katusha in 30:55:38 at 01:47
6. Jens Voigt Team Saxo Bank in 30:55:50 at 01:59
7. Kevin Seeldrayers Quick Step in 30:56:20 at 02:29
8. Jonathan Hivert Skil-Shimano in 30:56:48 at 02:57
9. Yury Trofimov Bbox Bouygues Telecom in 30:57:28 at 03:37
10. Christophe Le Mevel Francaise Des Jeux in 30:57:51 at 04:00
11. Christophe Moreau Agritubel in 30:58:35 at 04:44
12. Maxime Monfort Team Columbia – High Road in 30:58:57 at 05:06
13. Sandy Casar Francaise Des Jeux in 30:59:04 at 05:13
14. Manuel Garate Juan Rabobank in 30:59:05 at 05:14
15. Broeck Jurgen Van Den Silence – Lotto in 31:00:31 at 06:40
16. Rinaldo Nocentini Ag2r-La Mondiale in 31:01:44 at 07:53
17. José Oroz Juan Euskaltel – Euskadi in 31:03:42 at 09:51
18. Gorka Verdugo Euskaltel – Euskadi in 31:06:45 at 12:54
19. Pierre Rolland Bbox Bouygues Telecom in 31:06:48 at 12:57
20. David Lopez Garcia Caisse D’epargne in 31:07:52 at 14:01
21. Cadel Evans Silence – Lotto in 31:08:31 at 14:40
22. Christian Knees Team Milram in 31:09:38 at 15:47
23. Yaroslav Popovych Astana in 31:10:55 at 17:04
24. Hubert Dupont Ag2r-La Mondiale in 31:13:01 at 19:10
25. Christian Vandevelde Garmin – Slipstream in 31:13:31 at 19:40
26. Vladimir Efimkin Ag2r-La Mondiale in 31:14:49 at 20:58
27. Jakob Fuglsang Team Saxo Bank in 31:15:18 at 21:27
28. Thomas Peterson Garmin – Slipstream in 31:16:50 at 22:59
29. Vladimir Karpets Team Katusha in 31:17:09 at 23:18
30. Antonio Flecha Juan Rabobank in 31:17:23 at 23:32
31. Amaël Moinard Cofidis Le Credit En Ligne in 31:17:41 at 23:50
32. Markus Fothen Team Milram in 31:19:55 at 26:04
33. Evgeni Petrov Team Katusha in 31:21:41 at 27:50
34. Matthieu Ladagnous Francaise Des Jeux in 31:21:58 at 28:07
35. David Moncoutie Cofidis Le Credit En Ligne in 31:22:08 at 28:17
36. Albert Timmer Skil-Shimano in 31:22:39 at 28:48
37. Carlos Barredo Quick Step in 31:23:18 at 29:27
38. Chris Sorensen Team Saxo Bank in 31:24:27 at 30:36
39. Stephane Goubert Ag2r-La Mondiale in 31:24:38 at 30:47
40. Reine Taaramae Cofidis Le Credit En Ligne in 31:25:09 at 31:18
41. Thomas Rohregger Team Milram in 31:25:37 at 31:46
42. Aleksandr Kuschynski Liquigas in 31:25:38 at 31:47
43. Francesco Gavazzi Lampre – N.g.c in 31:26:26 at 32:35
44. Aitor Hernandez Euskaltel – Euskadi in 31:28:26 at 34:35
45. Inaki Isasi Euskaltel – Euskadi in 31:28:47 at 34:56
46. Alexandre Botcharov Team Katusha in 31:29:24 at 35:33
47. Karsten Kroon Team Saxo Bank in 31:29:38 at 35:47
48. David Loosli Lampre – N.g.c in 31:30:01 at 36:10
49. Cyril Gautier Bbox Bouygues Telecom in 31:30:17 at 36:26
50. Mathieu Perget Caisse D’epargne in 31:30:19 at 36:28
51. Manuele Mori Lampre – N.g.c in 31:30:40 at 36:49
52. Matthew Lloyd Silence – Lotto in 31:30:44 at 36:53
53. Theo Eltink Skil-Shimano in 31:31:45 at 37:54
54. Koen De Kort Skil-Shimano in 31:31:45 at 37:54
55. Heinrich Haussler Cervelo Test Team in 31:33:46 at 39:55
56. Jérôme Pineau Quick Step in 31:34:51 at 41:00
57. Geoffroy Lequatre Agritubel in 31:35:53 at 42:02
58. Nicolas Vogondy Agritubel in 31:36:32 at 42:41
59. Daniel Moreno Fernandez Caisse D’epargne in 31:36:56 at 43:05
60. Alexandre Pichot Bbox Bouygues Telecom in 31:37:19 at 43:28
61. Frederik Willems Liquigas in 31:37:23 at 43:32
62. Nicolas Roche Ag2r-La Mondiale in 31:38:24 at 44:33
63. Joan Horrach Team Katusha in 31:38:29 at 44:38
64. Maxime Bouet Agritubel in 31:40:29 at 46:38
65. Oscar Pereiro Sio Caisse D’epargne in 31:43:50 at 49:59
66. Daniel Navarro Astana in 31:45:05 at 51:14
67. Antoniobil Fischer Murilo Liquigas in 31:45:09 at 51:18
68. Martin Velits Team Milram in 31:46:41 at 52:50
69. Hayden Roulston Cervelo Test Team in 31:47:51 at 54:00
70. Nicki Sorensen Team Saxo Bank in 31:48:27 at 54:36
71. Cyril Lemoine Skil-Shimano in 31:48:29 at 54:38
72. Maarten Tjallingii Rabobank in 31:49:00 at 55:09
73. Christophe Laurent Agritubel in 31:50:20 at 56:29
74. Kévin Van Impe Quick Step in 31:53:35 at 59:44
75. Xavier Florencio Cervelo Test Team in 31:55:28 at 1:01:37
76. Marco Bandiera Lampre – N.g.c in 31:56:17 at 1:02:26
77. Styn Vandenbergh Team Katusha in 31:57:00 at 1:03:09
78. Jérémy Hunt Cervelo Test Team in 31:57:23 at 1:03:32
79. Jérémy Roy Francaise Des Jeux in 31:57:26 at 1:03:35
80. Floris Goesinnen Skil-Shimano in 31:59:20 at 1:05:29
81. Michaël Barry Team Columbia – High Road in 32:01:12 at 1:07:21
82. Olivier Bonnaire Bbox Bouygues Telecom in 32:01:24 at 1:07:33
83. Gustav Larsson Team Saxo Bank in 32:01:59 at 1:08:08
84. Marco Pinotti Team Columbia – High Road in 32:02:37 at 1:08:46
85. Tony Martin Team Columbia – High Road in 32:02:37 at 1:08:46
86. Damien Monier Cofidis Le Credit En Ligne in 32:03:59 at 1:10:08
87. Niki Terpstra Team Milram in 32:05:01 at 1:11:10
88. Walle Jurgen Van De Quick Step in 32:06:00 at 1:12:09
89. Alan Perez Euskaltel – Euskadi in 32:06:54 at 1:13:03
90. Nikita Eskov Team Katusha in 32:10:17 at 1:16:26
91. Trent Lowe Garmin – Slipstream in 32:21:25 at 1:27:34
92. Alexandr Dyachenko Astana in 32:29:20 at 1:35:29

Points standings | (Top)

1. Sylvain Chavanel Quick Step 94 points
2. Alberto Contador Astana 84 points
3. Antonio Colom Team Katusha 76 points
4. Frank Schleck Team Saxo Bank 75 points
5. Luis-leon Sanchez Caisse D’epargne 71 points
6. Jens Voigt Team Saxo Bank 67 points
7. Heinrich Haussler Cervelo Test Team 65 points
8. Christophe Moreau Agritubel 58 points
9. Jonathan Hivert Skil-Shimano 55 points
10. Manuel Garate Juan Rabobank 48 points
11. Tony Martin Team Columbia – High Road 44 points
12. Christian Vandevelde Garmin – Slipstream 39 points
13. Amaël Moinard Cofidis Le Credit En Ligne 33 points
14. Kevin Seeldrayers Quick Step 32 points
15. Maxime Monfort Team Columbia – High Road 32 points
16. Antoniobil Fischer Murilo Liquigas 32 points
17. Christophe Le Mevel Francaise Des Jeux 31 points
18. David Moncoutie Cofidis Le Credit En Ligne 31 points
19. Jérémy Roy Francaise Des Jeux 29 points
20. Antonio Flecha Juan Rabobank 27 points
21. Broeck Jurgen Van Den Silence – Lotto 26 points
22. Sandy Casar Francaise Des Jeux 25 points
23. Cyril Lemoine Skil-Shimano 25 points
24. Cadel Evans Silence – Lotto 24 points
25. Yury Trofimov Bbox Bouygues Telecom 21 points
26. Jakob Fuglsang Team Saxo Bank 20 points
27. Kévin Van Impe Quick Step 16 points
28. Hubert Dupont Ag2r-La Mondiale 14 points
29. Christian Knees Team Milram 12 points
30. Vladimir Karpets Team Katusha 12 points
31. David Lopez Garcia Caisse D’epargne 11 points
32. Chris Sorensen Team Saxo Bank 11 points
33. Aleksandr Kuschynski Liquigas 11 points
34. Aitor Hernandez Euskaltel – Euskadi 11 points
35. Karsten Kroon Team Saxo Bank 9 points
36. Francesco Gavazzi Lampre – N.g.c 9 points
37. Koen De Kort Skil-Shimano 8 points
38. Nicolas Roche Ag2r-La Mondiale 8 points
39. Niki Terpstra Team Milram 8 points
40. Reine Taaramae Cofidis Le Credit En Ligne 7 points
41. Marco Pinotti Team Columbia – High Road 7 points
42. Christophe Laurent Agritubel 6 points
43. Rinaldo Nocentini Ag2r-La Mondiale 6 points
44. Geoffroy Lequatre Agritubel 6 points
45. Pierre Rolland Bbox Bouygues Telecom 4 points
46. Markus Fothen Team Milram 4 points
47. Vladimir Efimkin Ag2r-La Mondiale 3 points
48. Theo Eltink Skil-Shimano 3 points
49. Matthieu Ladagnous Francaise Des Jeux 2 points
50. Thomas Rohregger Team Milram 2 points
51. Yaroslav Popovych Astana 1 points
52. Mathieu Perget Caisse D’epargne 1 points
53. Manuele Mori Lampre – N.g.c 1 points

Team GC | (Top)

1. Team Saxo Bank in 92:52:45
2. Francaise Des Jeux in 93:03:14
3. Caisse D’epargne in 93:06:43 at 13:58
4. Euskaltel – Euskadi in 93:07:59 at 15:14
5. Quick Step in 93:10:08 at 17:23
6. Ag2r-La Mondiale in 93:10:18 at 17:33
7. Silence – Lotto in 93:12:54 at 20:09
8. Team Katusha in 93:13:23 at 20:38
9. Bbox Bouygues Telecom in 93:17:37 at 24:52
10. Rabobank in 93:35:18 at 42:33
11. Garmin – Slipstream in 93:35:49 at 43:04
12. Cofidis Le Credit En Ligne in 93:35:50 at 43:05
13. Agritubel in 93:36:43 at 43:58
14. Astana in 93:42:41 at 49:56
15. Team Milram in 93:45:35 at 52:50
16. Skil-Shimano in 93:45:54 at 53:09
17. Liquigas in 94:06:13 at 1:13:28
18. Lampre – N.g.c in 94:15:46 at 1:23:01
19. Team Columbia – High Road in 94:28:52 at 1:36:07
20. Cervelo Test Team in 94:48:18 at 1:55:33

Mountain standings | (Top)

1. Tony Martin Team Columbia – High Road 55 points
2. Alberto Contador Astana 48 points
3. Jérémy Roy Francaise Des Jeux 32 points
4. Luis-leon Sanchez Caisse D’epargne 22 points
5. Joan Horrach Team Katusha 21 points
6. Aitor Hernandez Euskaltel – Euskadi 19 points
7. Sandy Casar Francaise Des Jeux 18 points
8. Frank Schleck Team Saxo Bank 17 points
9. Antonio Colom Team Katusha 17 points
10. Martin Velits Team Milram 13 points
11. David Lopez Garcia Caisse D’epargne 13 points
12. Alexandre Pichot Bbox Bouygues Telecom 12 points
13. Cadel Evans Silence – Lotto 12 points
14. Reine Taaramae Cofidis Le Credit En Ligne 10 points
15. David Moncoutie Cofidis Le Credit En Ligne 9 points
16. Alan Perez Euskaltel – Euskadi 9 points
17. Christian Vandevelde Garmin – Slipstream 8 points
18. Cyril Lemoine Skil-Shimano 7 points
19. Christophe Le Mevel Francaise Des Jeux 6 points
20. Antonio Flecha Juan Rabobank 6 points
21. Aleksandr Kuschynski Liquigas 5 points
22. Jens Voigt Team Saxo Bank 3 points
23. Jakob Fuglsang Team Saxo Bank 3 points
24. Maxime Bouet Agritubel 3 points
25. Sylvain Chavanel Quick Step 2 points
26. Manuel Garate Juan Rabobank 2 points
27. Alexandre Botcharov Team Katusha 2 points
28. Daniel Moreno Fernandez Caisse D’epargne 2 points
29. Niki Terpstra Team Milram 2 points
30. Jonathan Hivert Skil-Shimano 1 points
31. José Oroz Juan Euskaltel – Euskadi 1 points
32. Matthieu Ladagnous Francaise Des Jeux 1 points
33. Chris Sorensen Team Saxo Bank 1 points
34. Nicolas Roche Ag2r-La Mondiale 1 points
35. Oscar Pereiro Sio Caisse D’epargne 1 points
36. Xavier Florencio Cervelo Test Team 1 points

Young rider GC standings | (Top)

1. Kevin Seeldrayers Quick Step in 30:56:20
2. Jonathan Hivert Skil-Shimano in 30:56:48
3. Yury Trofimov Bbox Bouygues Telecom in 30:57:28 at 01:08
4. Pierre Rolland Bbox Bouygues Telecom in 31:06:48 at 10:28
5. Jakob Fuglsang Team Saxo Bank in 31:15:18 at 18:58
6. Thomas Peterson Garmin – Slipstream in 31:16:50 at 20:30
7. Matthieu Ladagnous Francaise Des Jeux in 31:21:58 at 25:38
8. Albert Timmer Skil-Shimano in 31:22:39 at 26:19
9. Chris Sorensen Team Saxo Bank in 31:24:27 at 28:07
10. Reine Taaramae Cofidis Le Credit En Ligne in 31:25:09 at 28:49
11. Francesco Gavazzi Lampre – N.g.c in 31:26:26 at 30:06
12. Cyril Gautier Bbox Bouygues Telecom in 31:30:17 at 33:57
13. Mathieu Perget Caisse D’epargne in 31:30:19 at 33:59
14. Heinrich Haussler Cervelo Test Team in 31:33:46 at 37:26
15. Nicolas Roche Ag2r-La Mondiale in 31:38:24 at 42:04
16. Maxime Bouet Agritubel in 31:40:29 at 44:09
17. Martin Velits Team Milram in 31:46:41 at 50:21
18. Marco Bandiera Lampre – N.g.c in 31:56:17 at 59:57
19. Styn Vandenbergh Team Katusha in 31:57:00 at 1:00:40
20. Tony Martin Team Columbia – High Road in 32:02:37 at 1:06:17
21. Niki Terpstra Team Milram in 32:05:01 at 1:08:41
22. Trent Lowe Garmin – Slipstream in 32:21:25 at 1:25:05