Events

Race jury decides outcome of Swiss Tour stage

Spaniard Juan Manuel Garate (Lampre) took the seventh stage of the Tour of Switzerland Tafter Italian Gianluca Bortolami (Tacconi) was stripped of victory. Bortolami was ruled to have swayed from his line as he sprinted towards the finish and pushed back to 18th spot, handing victory to Garate, of team Lampre. Swiss star Alex Zülle of Coast maintains his lead at the top of the standings but the real talking point on Tuesday was Bortolami's demotion to back of the finishing group. The panel, chaired by Belgian Marc Vandevyvere, decided to punish Bortolami for coming out of the final bend

By VeloNews Interactive wire services , Copyright AFP2002

Bortolami (center) thought he had won, but the jury ruled for Garate (left).

Bortolami (center) thought he had won, but the jury ruled for Garate (left).

Photo: Graham Watson

Spaniard Juan Manuel Garate (Lampre) took the seventh stage of the Tour of Switzerland Tafter Italian Gianluca Bortolami (Tacconi) was stripped of victory.

Bortolami was ruled to have swayed from his line as he sprinted towards the finish and pushed back to 18th spot, handing victory to Garate, of team Lampre.

Swiss star Alex Zülle of Coast maintains his lead at the top of the standings but the real talking point on Tuesday was Bortolami’s demotion to back of the finishing group.

The panel, chaired by Belgian Marc Vandevyvere, decided to punish Bortolami for coming out of the final bend and blocking Garate from passing him 150 meters from the finish. Garate, who barely had a chance to celebrate the win as he was told on his way back to his hotel, said he felt the ruling on Bortolami was right.

“I had to stop pedaling.” said Garate. “It was clear to me that Bortolami had sprinted in an illegal way and had left his line.”

Results

1. Juan Manuel Garate (Sp) Lampre-Daikin, 170.9km in 4:09:31 (41.09 kph);
2. Enrico Cassani (I) Domo-Farm Frites;
3. Rolf Aldag (Ger) Telekom;
4. Leif Hoste (B) Domo-Farm Frites;
5. Thierry Loder (F) Ag2R;
6. Jörg Ludewig (Ger) Saeco;
7. Franck Pencole (F) La Française Des Jeux;
8. Rubens Bertogliati (Swi) Lampre-Daikin;
9. Alessandro Guerra (I) Index Alexia;
10. Jan Boven (Nl) Rabobank;
11. Roger Beuchat (Swi) Phonak;
12. Martin Elmiger (Swi) Phonak;
13. Ruben Lobato (Sp) Acqua e Sapone;
14. Daniel Schnider (Swi) Phonak;
15. Elio Aggiano (I) Mapei-Quick Step;
16. Juan Fuentes Angullo (Sp) Saeco;
17. Massimo Donati (I) Tacconi Sport
18. Gianluca Bortolami (I) Tacconi Sport, all s.t.;
19. Luciano Pagliarini (Bra) Lampre-Daikin, at 5:26;
20. Jimmy Casper (F) La Française Des Jeux;
21. Davide Casarotto (I) Alessio;
22. Rolf Huser (Swi) Coast;
23. Stefano Casagranda (I) Alessio;
24. Carlos Dacruz (F) La Française Des Jeux;
25. Santos Gonzales (Sp) Acqua e Sapone;
26. Sven Teutenberg (Ger) Phonak;
27. Sven Vanthourenhout (B) Domo-Farm Frites;
28. Alex Zülle (Swi) Coast;
29. Johan Verstrepen (B) Lampre-Daikin;
30. Ruslan Ivanov (Mda) Alessio;
31. Laurent Dufaux (Swi) Alessio;
32. Pavel Tonkov (Rus) Lampre-Daikin;
33. Mariano Piccoli (I) Lampre-Daikin;
34. Dmitry Gaynitdinov (Rus) Tacconi Sport;
35. Piotr Wadecki (Pol) Domo-Farm Frites;
36. Kyrylo Pospyeyev (Ukr) Acqua e Sapone;
37. Alexandre Moos (Swi) Phonak;
38. Georg Totschnig (A) Gerolsteiner;
39. Martin Perdiguero (Sp) Acqua e Sapone;
40. Frédéric Gabriel (F) Oktos;
41. Matthew Wilson (Aus) La Française Des Jeux;
42. Fred Rodriguez (USA) Domo-Farm Frites;
43. Nicolas Fritsch (F) La Française Des Jeux;
44. Christian Charriere (Swi) Phonak;
45. Marco Zanotti (I) Fassa Bortolo;
46. Kim Kirchen (Lux) Fassa Bortolo;
47. Danilo Di Luca (I) Saeco;
48. Gerhard Trampusch (A) Mapei-Quick Step;
49. Peter Luttenberger (A) Tacconi Sport;
50. Patrick Calcagni (Swi) Tacconi Sport;
51. André Korff (Ger) Coast;
52. Mauro Gianetti (Swi) Coast;
53. Reto Bergmann (Swi) Phonak;
54. Bekim Christensen (Dk) Coast;
55. Giuseppe Di Grande (I) Index Alexia;
56. Francesco Casagrande (I) Fassa Bortolo;
57. Pietro Zucconi (Swi) Tacconi Sport;
58. Steve Zampieri (Swi) Tacconi Sport;
59. Ivan Basso (I) Fassa Bortolo;
60. Tadej Valjavec (Slo) Fassa Bortolo;
61. Bobby Julich (USA) Telekom;
62. Andrej Hauptman (Slo) Tacconi Sport;
63. Vincent Bader (Swi) Oktos;
64. Geert Verheyen (B) Rabobank;
65. Franck Perque (F) La Française Des Jeux;
66. Davide Rebellin (I) Gerolsteiner;
67. Tobias Steinhauser (Ger) Gerolsteiner;
68. Daniele Nardello (I) Mapei-Quick Step;
70. Mirko Celestino (I) Saeco;
71. Massimo Giunti (I) Acqua e Sapone;
72. Salvatore Commesso (I) Saeco;
73. Christophe Mengin (F) La Française Des Jeux;
74. Marc Wauters (B) Rabobank;
75. Erik Zabel (Ger) Telekom;
76. Innar Mandoja (Est) Ag2R;
77. Raivis Belohvosciks (Lat) Lampre-Daikin;
78. Pierre Bourquenoud (Swi) Oktos;
79. Raffaele Ferrara (I) Alessio;
80. Christophe Rinero (F) Oktos;
81. Andy Flickinger (F) Ag2R;
82. Gianni Faresin (I) Gerolsteiner;
83. Christophe Agnolutto (F) Ag2R;
84. Markus Zberg (Swi) Rabobank;
85. Johan Museeuw (B) Domo-Farm Frites;
86. Marcel Duijn (Nl) Rabobank;
87. Marius Sabaliauskas (Lit) Saeco;
88. Federico Giabbecucci (I) Acqua e Sapone;
89. Alexandr Shefer (Kaz) Alessio;
90. Oscar Pozzi (I) Fassa Bortolo;
91. Beat Zberg (Swi) Rabobank;
92. Miguel Martinez (F) Mapei-Quick Step;
93. Augustin Pena (Sp) Acqua e Sapone;
94. Karsten Kroon (Nl) Rabobank;
95. Bo Hamburger (Dk) Index Alexia;
96. Marco Fertonani (I) Phonak;
97. Charles Wegelius (GB) Mapei-Quick Step;
98. Kevin Livingston (USA) Telekom;
99. Giuseppe Guerini (I) Telekom;
100. Robert Hunter (SA) Mapei-Quick Step;
101. Leon Van Bon (Nl) Domo-Farm Frites;
102. Sascha Henrix (Ger) Coast, all s.t.;
103. Gian Matteo Fagnini (I) Telekom, at 5:43;
104. Gabriele Missaglia (I) Lampre-Daikin;
105. Steffen Wesemann (Ger) Telekom;
106. Gianluca Valoti (I) Index Alexia;
107. Serguei Ivanov (Rus) Fassa Bortolo;
108. Anton Chantyr (Rus) Coast, all s.t.;
DNS Uwe Peschel (Ger) Gerolsteiner;
DNS Laurent Paumier (F) Oktos.

Overall

1. Alex Zülle (Swi) Coast, 30:44:15;
2. Laurent Dufaux (Swi) Alessio, at 0:11;
3. Piotr Wadecki (Pol) Domo-Farm Frites, at 0:25;
4. Peter Luttenberger (A) Tacconi Sport, at 0:38;
5. Nicolas Fritsch (F) La Française Des Jeux, at 0:40;
6. Pavel Tonkov (Rus) Lampre-Daikin, at 1:04;
7. Georg Totschnig (A) Gerolsteiner, at 1:52;
8. Tadej Valjavec (Slo) Fassa Bortolo, at 1:57;
9. Giuseppe Di Grande (I) Index Alexia, at 2:17;
10. Daniel Schnider (Swi) Phonak, at 3:35;
11. Alexandre Moos (Swi) Phonak, at 3:54;
12. Francesco Casagrande (I) Fassa Bortolo, at 4:06;
13. Ruben Lobato (Sp) Acqua e Sapone, at 5:24;
14. Santos Gonzales (Sp) Acqua e Sapone, at 5:41;
15. Pierre Bourquenoud (Swi) Oktos, at 5:54;
16. Gerhard Trampusch (A) Mapei-Quick Step, at 6:25;
17. Christophe Rinero (F) Oktos, at 6:29;
18. Marco Fertonani (I) Phonak, at 7:12;
19. Reto Bergmann (Swi) Phonak, at 7:40;
20. Rolf Aldag (Ger) Telekom, at 8:14;
21. Steve Zampieri (Swi) Tacconi Sport, at 8:40;
22. Christian Charriere (Swi) Phonak, at 9:12;
23. Giuseppe Guerini (I) Telekom, at 9:39;
24. Miguel Martinez (F) Mapei-Quick Step, at 14:06;
25. Frédéric Gabriel (F) Oktos, at 17:25;
26. Geert Verheyen (B) Rabobank, at 18:38;
27. Juan Fuentes Angullo (Sp) Saeco, at 18:38;
28. Davide Rebellin (I) Gerolsteiner, at 23:45;
29. Martin Elmiger (Swi) Phonak, at 24:10;
30. Mirko Celestino (I) Saeco, at 26:18;
31. Carlos Dacruz (F) La Française Des Jeux, at 26:46;
32. Beat Zberg (Swi) Rabobank, at 28:08;
33. Bobby Julich (USA) Telekom, at 28:23;
34. Dmitry Gaynitdinov (Rus) Tacconi Sport, at 32:13;
35. Thorwald Veneberg (Nl) Rabobank, at 34:05;
36. Christophe Agnolutto (F) Ag2R, at 35:33;
37. Kevin Livingston (USA) Telekom, at 35:59;
38. Vincent Bader (Swi) Oktos, at 36:26;
39. Oscar Pozzi (I) Fassa Bortolo, at 36:31;
40. Daniele Nardello (I) Mapei-Quick Step, at 36:32;
41. Salvatore Commesso (I) Saeco, at 36:57;
42. Gianni Faresin (I) Gerolsteiner, at 37:29;
43. Massimo Donati (I) Tacconi Sport, at 37:46;
44. Gianluca Bortolami (I) Tacconi Sport, at 38:11;
45. Ivan Basso (I) Fassa Bortolo, at 38:33;
46. Thierry Loder (F) Ag2R, at 39:32;
47. Juan Manuel Garate (Sp) Lampre-Daikin, at 39:37;
48. Pietro Zucconi (Swi) Tacconi Sport, at 40:09;
49. Enrico Cassani (I) Domo-Farm Frites, at 41:15;
50. Kim Kirchen (Lux) Fassa Bortolo, at 41:18;
51. Tobias Steinhauser (Ger) Gerolsteiner, at 41:28;
52. Massimo Giunti (I) Acqua e Sapone, at 41:37;
53. Serguei Ivanov (Rus) Fassa Bortolo, at 41:54;
54. Alexandr Shefer (Kaz) Alessio, at 42:27;
55. Gian Matteo Fagnini (I) Telekom, at 42:39;
56. Jan Boven (Nl) Rabobank, at 42:56;
57. Rubens Bertogliati (Swi) Lampre-Daikin, at 43:45
58. Markus Zberg (Swi) Rabobank, at 43:58;
59. Martin Perdiguero (Sp) Acqua e Sapone, 44:04;
60. Erik Zabel (Ger) Telekom, at 44:10;
61. Karsten Kroon (Nl) Rabobank, at 44:18;
62. Gabriele Missaglia (I) Lampre-Daikin, at 44:24;
63. Andy Flickinger (F) Ag2R, at 45:38;
64. Franck Pencole (F) La Française Des Jeux, at 46:03;
65. Mariano Piccoli (I) Lampre-Daikin, at 47:05;
66. Federico Giabbecucci (I) Acqua e Sapone 47:48;
67 Fred Rodriguez (USA) Domo-Farm Frites, at 48:06;
68. Bekim Christensen (Dk) Coast, at 48:34;
69. Bo Hamburger (Dk) Index Alexia, at 49:13;
70. Leon Van Bon (Nl) Domo-Farm Frites, at 51:08;
71. Marius Sabaliauskas (Lit) Saeco, at 51:45;
72. Steffen Wesemann (Ger) Telekom, at 52:12;
73. Marc Wauters (B) Rabobank, at 52:27;
74. Kyrylo Pospyeyev (Ukr) Acqua e Sapone, at 54:10;
75. Charles Wegelius (GB) Mapei-Quick Step, at 54:49;
76. Ruslan Ivanov (Mda) Alessio, at 55:00;
77. Gianluca Valoti (I) Index Alexia, at 55:47;
78. Jörg Ludewig (Ger) Saeco, at 56:41;
79. Robert Hunter (SA) Mapei-Quick Step, at 57:47;
80. Raffaele Ferrara (I) Alessio, at 58:01;
81. Sascha Henrix (Ger) Coast, at 59:30;
82. Christophe Mengin (F) La Française Des Jeux, at 1:00:14 ;
83. Danilo Di Luca (I) Saeco, at 1:00:52 ;
84. Patrick Calcagni (Swi) Tacconi Sport, at 1:02:01 ;
85. Rolf Huser (Swi) Coast, at 1:02:09 ;
86. Mauro Gianetti (Swi) Coast, at 1:03:25 ;
87. Andrej Hauptman (Slo) Tacconi Sport, at 1:05:43 ;
88. Davide Casarotto (I) Alessio, at 1:06:07 ;
89. Sven Teutenberg (Ger) Phonak, at 1:06:40 ;
90. Johan Museeuw (B) Domo-Farm Frites, at 1:08:11 ;
91. Roger Beuchat (Swi) Phonak, at 1:10:30 ;
92. André Korff (Ger) Coast, at 1:11:03 ;
93. Johan Verstrepen (B) Lampre-Daikin, at 1:12:32
94. Anton Chantyr (Rus) Coast, at 1:13:49 ;
95. Raivis Belohvosciks (Lat) Lampre-Daikin, at 1:14:51 ;
96. Matthew Wilson (Aus) La Française Des Jeux, at 1:15:08 ;
97. Elio Aggiano (I) Mapei-Quick Step, at 1:15:22 ;
98. Marcel Duijn (Nl) Rabobank, at 1:15:39 ;
99. Sven Vanthourenhout (B) Domo-Farm Frites, at 1:21:12 ;
100. Marco Zanotti (I) Fassa Bortolo, at 1:24:36 ;
101. Alessandro Guerra (I) Index Alexia, at 1:26:24 ;
102. Stefano Casagranda (I) Alessio, at 1:27:43 ;
103. Leif Hoste (B) Domo-Farm Frites, at 1:29:30 ;
104. Luciano Pagliarini (Bra) Lampre-Daikin, at 1:30:17 ;
105. Augustin Pena (Sp) Acqua e Sapone, at 1:33:01 ;
106. Franck Perque (F) La Française Des Jeux, at 1:34:55 ;
107. Jimmy Casper (F) La Française Des Jeux, at 1:38:56 ;
108. Innar Mandoja (Est) Ag2R, at 1:39:08 ;