Events

Petacchi scores at Tirreno-Adriatico, El Fares keeps lead

Alessandro Petacchi (LPR Brakes) won the second stage of the Tirreno-Adriatico over 177km from Volterra to Marina di Carrara on Thursday. Petacchi edged out compatriot Daniele Bennati of Liquigas and Spaniard Koldo Fernandez in a sprint finish. Frenchman Julien El Fares of Cofidis, who won the first stage on Wednesday, held onto the leader's jersey with Bennati in second 15 seconds behind.

Alessandro Petacchi (LPR Brakes) won the second stage of the Tirreno-Adriatico over 177km from Volterra to Marina di Carrara on Thursday.

Petacchi edged out compatriot Daniele Bennati of Liquigas and Spaniard Koldo Fernandez in a sprint finish.

Frenchman Julien El Fares of Cofidis, who won the first stage on Wednesday, held onto the leader’s jersey with Bennati in second 15 seconds behind.

Results

Stage results: | (GC standings )

1. Alessandro Petacchi (ITA) Lpr Brakes – Farnese Vini in 4.32:42
2. Daniele Bennati (ITA) Liquigas
3. Koldo Fernandez (ESP) Euskaltel – Euskadi at 0:00
4. Dominique Rollin (CAN) Cervelo Test Team at 0:00
5. Luca Paolini (ITA) Acqua & Sapone – Caffe’ Moka at 0:00
6. Manuel Belletti (ITA) Diquigiovanni – Androni Gioc. at 0:00
7. Stuart O’grady (AUS) Team Saxo Bank at 0:00
8. Enrico Rossi (ITA) Ceramica Flaminia Bossini Doc at 0:00
9. Baden Cooke (AUS) Vacansoleil Pro Cycling Team at 0:00
10. Allan Davis (AUS) Quickstep at 0:00
11. Leonardo Duque (COL) Cofidis, Le Credit En Ligne at 0:00
12. Robbie Mcewen (AUS) Team Katusha at 0:00
13. Fabio Sabatini (ITA) Liquigas at 0:00
14. Lloyd Mondory (FRA) Ag2r La Mondiale at 0:00
15. Peter Wrolich (AUT) Team Milram at 0:00
16. Anthony Geslin (FRA) Fran?aise Des Jeux at 0:00
17. Edvald Boasson Hagen (NOR) Team Columbia – High Road at 0:00
18. Assan Bazayev (KAZ) Astana at 0:00
19. Matti Breschel (DEN) Team Saxo Bank at 0:00
20. Maxim Iglinskiy (KAZ) Astana at 0:00
21. Lorenzo Bernucci (ITA) Lpr Brakes – Farnese Vini at 0:00
22. Daniele Righi (ITA) Lampre – Ngc at 0:00
23. Martin Elmiger (SUI) Ag2r La Mondiale at 0:00
24. Filippo Pozzato (ITA) Team Katusha at 0:00
25. Benoit Vaugrenard (FRA) Fran?aise Des Jeux at 0:00
26. Daniel Lloyd (GBR) Cervelo Test Team at 0:00
27. Yoann Offredo (FRA) Fran?aise Des Jeux at 0:00
28. Greg Van Avermaet (BEL) Silence – Lotto at 0:00
29. Enrico Gasparotto (ITA) Lampre – Ngc at 0:00
30. Eros Capecchi (ITA) Fuji – Servetto at 0:00
31. Andrey Zeits (KAZ) Astana at 0:00
32. Ryder Hesjedal (CAN) Garmin – Slipstream at 0:00
33. Andreas Klier (GER) Cervelo Test Team at 0:00
34. George Hincapie (USA) Team Columbia – High Road at 0:00
35. Francesco Ginanni (ITA) Diquigiovanni – Androni Gioc. at 0:00
36. Matteo Carrara (ITA) Vacansoleil Pro Cycling Team at 0:00
37. Simon Gerrans (AUS) Cervelo Test Team at 0:00
38. I Landaluze Intxaurraga (ESP) Euskaltel – Euskadi at 0:00
39. Stefano Garzelli (ITA) Acqua & Sapone – Caffe’ Moka at 0:00
40. Dries Devenyns (BEL) Quickstep at 0:00
41. Luca Mazzanti (ITA) Team Katusha at 0:00
42. Johannes Frohlinger (GER) Team Milram at 0:00
43. Vincenzo Nibali (ITA) Liquigas at 0:00
44. Pablo Lastras Garcia (ESP) Caisse D’epargne at 0:00
45. Vasil Kiryienka (BLR) Caisse D’epargne at 0:00
46. Fabian Wegmann (GER) Team Milram at 0:00
47. Davide Rebellin (ITA) Diquigiovanni – Androni Gioc. at 0:00
48. Paolo Longo Borghini (ITA) Barloworld at 0:00
49. Anthony Roux (FRA) Fran?aise Des Jeux at 0:00
50. Wesley Sulzberger (AUS) Fran?aise Des Jeux at 0:00
51. Daniele Pietropolli (ITA) Lpr Brakes – Farnese Vini at 0:00
52. Didac Ortega (ESP) Acqua & Sapone – Caffe’ Moka at 0:00
53. Maurizio Biondo (ITA) Ceramica Flaminia Bossini Doc at 0:00
54. Sergey Lagutin (UZB) Vacansoleil Pro Cycling Team at 0:00
55. Vincent Jerome (FRA) Bbox Bouygues Telecom at 0:00
56. Esteban Egoi Martinez De (ESP) Euskaltel – Euskadi at 0:00
57. Linus Gerdemann (GER) Team Milram at 0:00
58. Thomas Lovkvist (SW) Team Columbia – High Road at 0:00
59. Fredrik Kessiakoff (SW) Fuji – Servetto at 0:00
60. Paul Martens (GER) Rabobank at 0:00
61. Kanstantsin Siutsou (BLR) Team Columbia – High Road at 0:00
62. Jerome Coppel (FRA) Fran?aise Des Jeux at 0:00
63. Giampaolo Caruso (ITA) Ceramica Flaminia Bossini Doc at 0:00
64. Julien El Fares (FRA) Cofidis, Le Credit En Ligne at 0:00
65. Pierrick Fedrigo (FRA) Bbox Bouygues Telecom at 0:00
66. Peter Velits (SVK) Team Milram at 0:00
67. Ilker Camano Ortuzar (ESP) Fuji – Servetto at 0:00
68. Ivan Velasco Murillo (ESP) Euskaltel – Euskadi at 0:00
69. Jos? I Gutierrez Palacios (ESP) Caisse D’epargne at 0:00
70. Robert Gesink (NED) Rabobank at 0:00
71. Patrick Calcagni (SUI) Barloworld at 0:00
72. Grischa Niermann (GER) Rabobank at 0:00
73. Ivan Basso (ITA) Liquigas at 0:00
74. Franco Pellizotti (ITA) Liquigas at 0:00
75. Andy Schleck (LUX) Team Saxo Bank at 0:00
76. Diego Caccia (ITA) Barloworld at 0:00
77. Tadej Valjavec (SLO) Ag2r La Mondiale at 0:00
78. Angel Madrazo Ruiz (ESP) Caisse D’epargne at 0:00
79. Andreas Kloden (GER) Astana at 0:00
80. Michele Scarponi (ITA) Diquigiovanni – Androni Gioc. at 0:00
81. David Arroyo Duran (ESP) Caisse D’epargne at 0:00
82. Joaquin Rodriguez Oliver (ESP) Caisse D’epargne at 0:00
83. Danilo Di Luca (ITA) Lpr Brakes – Farnese Vini at 0:00
84. Valerio Agnoli (ITA) Liquigas at 0:00
85. Gilberto Simoni (ITA) Diquigiovanni – Androni Gioc. at 0:00
86. Johann Tschopp (SUI) Bbox Bouygues Telecom at 0:00
87. Gabriele Bosisio (ITA) Lpr Brakes – Farnese Vini at 0:00
88. Serguei Klimov (RUS) Team Katusha at 0:00
89. Giampaolo Cheula (ITA) Barloworld at 0:00
91. Johan Van Summeren (BEL) Silence – Lotto at 0:00
90. Matteo Tosatto (ITA) Quickstep in 4.33:02 at 0:20
92. Bernhard Eisel (AUT) Team Columbia – High Road in 4.34:50 at 2:08
93. Bert Grabsch (GER) Team Columbia – High Road in 4.34:50 at 2:08
94. Michael Albasini (SUI) Team Columbia – High Road in 4.34:50 at 2:08
95. Mark Cavendish (GBR) Team Columbia – High Road in 4.34:50 at 2:08
96. Servais Knaven (NED) Team Milram in 4.34:50 at 2:08
97. William Frischkorn (USA) Garmin – Slipstream in 4.34:50 at 2:08
98. Massimo Codol (ITA) Acqua & Sapone – Caffe’ Moka in 4.34:50 at 2:08
99. Pablo Urtasun Perez (ESP) Euskaltel – Euskadi in 4.34:50 at 2:08
100. Alessandro Donati (ITA) Acqua & Sapone – Caffe’ Moka in 4.34:50 at 2:08
101. Michael Friedman (USA) Garmin – Slipstream in 4.34:50 at 2:08
102. Tyler Farrar (USA) Garmin – Slipstream in 4.34:50 at 2:08
103. Davide Vigano (ITA) Fuji – Servetto in 4.34:50 at 2:08
104. Bj?rn Leukemans (BEL) Vacansoleil Pro Cycling Team in 4.34:50 at 2:08
105. Aur?lien Clerc (SUI) Ag2r La Mondiale in 4.34:50 at 2:08
106. Stijn Devolder (BEL) Quickstep in 4.34:50 at 2:08
107. Gianni Meersman (BEL) Fran?aise Des Jeux in 4.34:50 at 2:08
108. Yauheni Hutarovich (BLR) Fran?aise Des Jeux in 4.34:50 at 2:08
109. Rene Mandri (EST) Ag2r La Mondiale in 4.34:50 at 2:08
110. Said Haddou (FRA) Bbox Bouygues Telecom in 4.34:50 at 2:08
111. Matthieu Sprick (FRA) Bbox Bouygues Telecom in 4.34:50 at 2:08
112. Gabriel Rasch (NOR) Cervelo Test Team in 4.34:50 at 2:08
113. Mikhail Ignatiev (RUS) Team Katusha in 4.34:50 at 2:08
114. Pavel Brutt (RUS) Team Katusha in 4.34:50 at 2:08
115. Thomas Geraint (GBR) Barloworld in 4.34:50 at 2:08
116. Lieuwe Westra (NED) Vacansoleil Pro Cycling Team in 4.34:50 at 2:08
117. Arnaud Coyot (FRA) Caisse D’epargne in 4.34:50 at 2:08
118. Thomas Dekker (NED) Silence – Lotto in 4.34:50 at 2:08
119. Mikhaylo Khalilov (UKR) Ceramica Flaminia Bossini Doc in 4.34:50 at 2:08
120. Alexandr Pliuschin (MDA) Ag2r La Mondiale in 4.36:36 at 3:54
121. Danilo Napolitano (ITA) Team Katusha in 4.38:36 at 5:54
122. Ermanno Capelli (ITA) Fuji – Servetto in 4.38:36 at 5:54
123. Marcin Sapa (POL) Lampre – Ngc in 4.38:36 at 5:54
124. Dmitriy Muravyev (KAZ) Astana in 4.38:36 at 5:54
125. Sergey Renev (KAZ) Astana in 4.38:36 at 5:54
126. Gr?gory Rast (SUI) Astana in 4.38:36 at 5:54
127. Marco Corti (ITA) Barloworld in 4.39:31 at 6:49
128. Pedro Horrillo Munoz (ESP) Rabobank in 4.39:31 at 6:49
129. Yuriy Krivtsov (UKR) Ag2r La Mondiale in 4.39:31 at 6:49
130. Leonardo Giordani (ITA) Ceramica Flaminia Bossini Doc in 4.39:31 at 6:49
131. Marcus Ljungqvist (SW) Team Saxo Bank in 4.39:31 at 6:49
132. Marzio Bruseghin (ITA) Lampre – Ngc in 4.39:31 at 6:49
133. Olivier Kaisen (BEL) Silence – Lotto in 4.39:31 at 6:49
134. Kurt-asle Arvesen (NOR) Team Saxo Bank in 4.39:31 at 6:49
135. Marc De Maar (NED) Rabobank in 4.39:31 at 6:49
136. Sebastian Lang (GER) Silence – Lotto in 4.39:31 at 6:49
137. Ka Klostergaard Larsen (DEN) Team Saxo Bank in 4.39:31 at 6:49
138. Roger Hammond (GBR) Cervelo Test Team in 4.39:31 at 6:49
139. Bram De Groot (NED) Rabobank in 4.39:31 at 6:49
140. Rick Flens (NED) Rabobank in 4.39:31 at 6:49
141. Bj?rn Schroder (GER) Team Milram in 4.39:31 at 6:49
142. Robert Hunter (RSA) Barloworld in 4.39:31 at 6:49
143. Cyril Dessel (FRA) Ag2r La Mondiale in 4.39:31 at 6:49
144. Massimiliano Gentili (ITA) Ceramica Flaminia Bossini Doc in 4.39:31 at 6:49
145. Rony Martias (FRA) Bbox Bouygues Telecom in 4.39:31 at 6:49
146. Herv? Duclos-lassalle (FRA) Cofidis, Le Credit En Ligne in 4.39:31 at 6:49
147. Arnaud Labbe (FRA) Bbox Bouygues Telecom in 4.39:31 at 6:49
148. Mauro Da Dalto (ITA) Lampre – Ngc in 4.39:31 at 6:49
149. Angelo Furlan (ITA) Lampre – Ngc in 4.39:31 at 6:49
150. Martijn Maaskant (NED) Garmin – Slipstream in 4.39:31 at 6:49
151. Tom Stamsnijder (NED) Rabobank in 4.39:31 at 6:49
152. Jens Mouris (NED) Vacansoleil Pro Cycling Team in 4.39:31 at 6:49
153. Manuel Quinziato (ITA) Liquigas in 4.39:31 at 6:49
154. Frank Hoj (DEN) Team Saxo Bank in 4.39:31 at 6:49
155. Alessandro Ballan (ITA) Lampre – Ngc in 4.39:31 at 6:49
156. La Fuente Rasilla Davi De (ESP) Fuji – Servetto in 4.39:31 at 6:49
157. Daniele Nardello (ITA) Fuji – Servetto in 4.39:31 at 6:49
158. Borut Bozic (SLO) Vacansoleil Pro Cycling Team in 4.39:31 at 6:49
159. Vladimir Duma (UKR) Ceramica Flaminia Bossini Doc in 4.39:31 at 6:49
160. Julian Dean (NZL) Garmin – Slipstream in 4.39:31 at 6:49
161. Serguei Ivanov (RUS) Team Katusha in 4.39:31 at 6:49
162. Christopher Sutton (AUS) Garmin – Slipstream in 4.39:31 at 6:49
163. Steven Cummings (GBR) Barloworld in 4.39:31 at 6:49
164. Massimiliano Mori (ITA) Lampre – Ngc in 4.39:31 at 6:49
165. Francesco Failli (ITA) Acqua & Sapone – Caffe’ Moka in 4.39:31 at 6:49
166. Aitor Galdos Alonso (ESP) Euskaltel – Euskadi in 4.39:31 at 6:49
167. Josu Agirre Aseginolaza (ESP) Euskaltel – Euskadi in 4.39:31 at 6:49
168. Bing Fernandez Bustinza (ESP) Cofidis, Le Credit En Ligne in 4.39:31 at 6:49
169. Svein Tuft (CAN) Garmin – Slipstream in 4.39:31 at 6:49
170. Wim De Vocht (BEL) Vacansoleil Pro Cycling Team in 4.39:31 at 6:49
171. Luis Angel Mate Mardones (ESP) Diquigiovanni – Androni Gioc. in 4.39:31 at 6:49
172. Mario Aerts (BEL) Silence – Lotto in 4.39:31 at 6:49
173. Mattia Gavazzi (ITA) Diquigiovanni – Androni Gioc. in 4.39:31 at 6:49
174. Alberto Ongarato (ITA) Lpr Brakes – Farnese Vini in 4.39:31 at 6:49
175. Filippo Simeoni (ITA) Ceramica Flaminia Bossini Doc in 4.42:09 at 9:27
176. Riccardo Chiarini (ITA) Lpr Brakes – Farnese Vini in 4.42:09 at 9:27
177. Dario Andriotto (ITA) Acqua & Sapone – Caffe’ Moka in 4.42:09 at 9:27
178. Giuseppe Palumbo (ITA) Acqua & Sapone – Caffe’ Moka in 4.42:09 at 9:27
179. Giairo Ermeti (ITA) Lpr Brakes – Farnese Vini in 4.42:09 at 9:27
180. Alessandro Bertolini (ITA) Diquigiovanni – Androni Gioc. in 4.42:13 at 9:31
181. Kevin Hulsmans (BEL) Quickstep in 4.42:13 at 9:31
182. Marco Velo (ITA) Quickstep in 4.42:13 at 9:31
183. Maarten Wynants (BEL) Quickstep in 4.42:13 at 9:31
184. Tom Boonen (BEL) Quickstep in 4.42:13 at 9:31
185. Leif Hoste (BEL) Silence – Lotto in 4.42:13 at 9:31
186. Laurent Lefevre (FRA) Bbox Bouygues Telecom in 4.42:13 at 9:31
187. Eudes Demaret Jean (FRA) Cofidis, Le Credit En Ligne in 4.42:13 at 9:31
188. Thor Hushovd (NOR) Cervelo Test Team in 4.44:48 at 12:06
189. Brett Lancaster (AUS) Cervelo Test Team in 4.44:48 at 12:06
190. Gerald Ciolek (GER) Team Milram in 4.44:48 at 12:06
191. Andoni Lafuente (ESP) Euskaltel – Euskadi in 4.44:48 at 12:06
192. Charles Wegelius (GBR) Silence – Lotto in 4.44:48 at 12:06
193. Nico Sijmens (BEL) Cofidis, Le Credit En Ligne in 4.44:48 at 12:06
194. Alessandro Vanotti (ITA) Liquigas in 4.44:48 at 12:06
195. Da Costa Rui Alberto Faria (POR) Caisse D’epargne in 4.44:48 at 12:06
196. Fabian Cancellara (SUI) Team Saxo Bank in 4.44:48 at 12:06
197. Maryan Hary (FRA) Cofidis, Le Credit En Ligne in 4.44:48 at 12:06

GC standings | ( Stage results )

1. Julien El Fares (FRA) Cofidis, Le Credit En Ligne in 8.06:32
2. Alessandro Petacchi (ITA) Lpr Brakes – Farnese Vini in 8.06:47 at 0:15
3. Daniele Bennati (ITA) Liquigas in 8.06:47 at 0:15
4. Enrico Rossi (ITA) Ceramica Flaminia Bossini D in 8.06:56 at 0:24
5. Leonardo Duque (COL) Cofidis, Le Credit En Ligne in 8.06:57 at 0:25
6. Assan Bazayev (KAZ) Astana in 8.06:57 at 0:25
7. Matti Breschel (DEN) Team Saxo Bank in 8.06:57 at 0:25
8. Lorenzo Bernucci (ITA) Lpr Brakes – Farnese Vini in 8.06:57 at 0:25
9. Filippo Pozzato (ITA) Team Katusha in 8.06:57 at 0:25
10. George Hincapie (USA) Team Columbia – High Road in 8.06:57 at 0:25
11. Enrico Gasparotto (ITA) Lampre – Ngc in 8.06:57 at 0:25
12. Ryder Hesjedal (CAN) Garmin – Slipstream in 8.06:57 at 0:25
13. Fabian Wegmann (GER) Team Milram in 8.06:57 at 0:25
14. Luca Mazzanti (ITA) Team Katusha in 8.06:57 at 0:25
15. Stefano Garzelli (ITA) Acqua & Sapone – Caffe’ Mok in 8.06:57 at 0:25
16. Simon Gerrans (AUS) Cervelo Test Team in 8.06:57 at 0:25
17. Paolo Longo Borghini (ITA) Barloworld in 8.06:57 at 0:25
18. Vincenzo Nibali (ITA) Liquigas in 8.06:57 at 0:25
19. Eros Capecchi (ITA) Fuji – Servetto in 8.06:57 at 0:25
20. Thomas Lovkvist (SWE) Team Columbia – High Road in 8.06:57 at 0:25
21. Pablo Lastras Garcia (ESP) Caisse D’epargne in 8.06:57 at 0:25
22. Dries Devenyns (BEL) Quickstep in 8.06:57 at 0:25
23. Davide Rebellin (ITA) Diquigiovanni – Androni Gioc in 8.06:57 at 0:25
24. I Landaluze Intxaurraga (ESP) Euskaltel – Euskadi in 8.06:57 at 0:25
25. Linus Gerdemann (GER) Team Milram in 8.06:57 at 0:25
26. Daniele Pietropolli (ITA) Lpr Brakes – Farnese Vini in 8.06:57 at 0:25
27. Kanstantsin Siutsou (BLR) Team Columbia – High Road in 8.06:57 at 0:25
28. Esteban Egoi Martinez De (ESP) Euskaltel – Euskadi in 8.06:57 at 0:25
29. Ivan Basso (ITA) Liquigas in 8.06:57 at 0:25
30. Fredrik Kessiakoff (SWE) Fuji – Servetto in 8.06:57 at 0:25
31. Peter Velits (SVK) Team Milram in 8.06:57 at 0:25
32. Giampaolo Caruso (ITA) Ceramica Flaminia Bossini D in 8.06:57 at 0:25
33. Andy Schleck (LUX) Team Saxo Bank in 8.06:57 at 0:25
34. Andreas Kloden (GER) Astana in 8.06:57 at 0:25
35. Danilo Di Luca (ITA) Lpr Brakes – Farnese Vini in 8.06:57 at 0:25
36. Robert Gesink (NED) Rabobank in 8.06:57 at 0:25
37. Franco Pellizotti (ITA) Liquigas in 8.06:57 at 0:25
38. Joaquin Rodriguez Oliver (ESP) Caisse D’epargne in 8.06:57 at 0:25
39. Johan Van Summeren (BEL) Silence – Lotto in 8.06:57 at 0:25
40. Michele Scarponi (ITA) Diquigiovanni – Androni Gioc in 8.06:57 at 0:25
41. David Arroyo Duran (ESP) Caisse D’epargne in 8.06:57 at 0:25
42. Gilberto Simoni (ITA) Diquigiovanni – Androni Gioc in 8.06:57 at 0:25
43. Valerio Agnoli (ITA) Liquigas in 8.07:18 at 0:46
44. Luca Paolini (ITA) Acqua & Sapone – Caffe’ Mok in 8.08:01 at 1:29
45. Robbie Mcewen (AUS) Team Katusha in 8.08:01 at 1:29
46. Lloyd Mondory (FRA) Ag2r La Mondiale in 8.08:01 at 1:29
47. Peter Wrolich (AUT) Team Milram in 8.08:01 at 1:29
48. Yoann Offredo (FRA) Fran?aise Des Jeux in 8.08:01 at 1:29
49. Greg Van Avermaet (BEL) Silence – Lotto in 8.08:01 at 1:29
50. Stuart O’grady (AUS) Team Saxo Bank in 8.08:01 at 1:29
51. Fabio Sabatini (ITA) Liquigas in 8.08:01 at 1:29
52. Martin Elmiger (SUI) Ag2r La Mondiale in 8.08:01 at 1:29
53. Daniel Lloyd (GBR) Cervelo Test Team in 8.08:01 at 1:29
54. Didac Ortega (ESP) Acqua & Sapone – Caffe’ Mok in 8.08:01 at 1:29
55. Maurizio Biondo (ITA) Ceramica Flaminia Bossini D in 8.08:01 at 1:29
56. Pierrick Fedrigo (FRA) Bbox Bouygues Telecom in 8.08:01 at 1:29
57. Vasil Kiryienka (BLR) Caisse D’epargne in 8.08:01 at 1:29
58. Ilker Camano Ortuzar (ESP) Fuji – Servetto in 8.08:01 at 1:29
59. Sergey Lagutin (UZB) Vacansoleil Pro Cycling Te in 8.08:01 at 1:29
60. Tadej Valjavec (SLO) Ag2r La Mondiale in 8.08:01 at 1:29
61. Jerome Coppel (FRA) Fran?aise Des Jeux in 8.08:01 at 1:29
62. Paul Martens (GER) Rabobank in 8.08:01 at 1:29
63. Ivan Velasco Murillo (ESP) Euskaltel – Euskadi in 8.08:01 at 1:29
64. Johann Tschopp (SUI) Bbox Bouygues Telecom in 8.08:01 at 1:29
65. Diego Caccia (ITA) Barloworld in 8.08:01 at 1:29
66. Serguei Klimov (RUS) Team Katusha in 8.08:01 at 1:29
67. Gabriele Bosisio (ITA) Lpr Brakes – Farnese Vini in 8.08:01 at 1:29
68. Giampaolo Cheula (ITA) Barloworld in 8.08:01 at 1:29
69. Matteo Tosatto (ITA) Quickstep in 8.08:21 at 1:49
70. Koldo Fernandez (ESP) Euskaltel – Euskadi in 8.08:38 at 2:06
71. Baden Cooke (AUS) Vacansoleil Pro Cycling Te in 8.08:42 at 2:10
72. Edvald Boasson Hagen (NOR) Team Columbia – High Road in 8.08:42 at 2:10
73. Daniele Righi (ITA) Lampre – Ngc in 8.08:42 at 2:10
74. Dominique Rollin (CAN) Cervelo Test Team in 8.08:42 at 2:10
75. Andrey Zeits (KAZ) Astana in 8.08:42 at 2:10
76. Andreas Klier (GER) Cervelo Test Team in 8.08:42 at 2:10
77. Matteo Carrara (ITA) Vacansoleil Pro Cycling Te in 8.08:42 at 2:10
78. Wesley Sulzberger (AUS) Fran?aise Des Jeux in 8.08:42 at 2:10
79. Johannes Frohlinger (GER) Team Milram in 8.08:42 at 2:10
80. Francesco Ginanni (ITA) Diquigiovanni – Androni Gioc in 8.08:42 at 2:10
81. Anthony Roux (FRA) Fran?aise Des Jeux in 8.08:42 at 2:10
82. Grischa Niermann (GER) Rabobank in 8.08:42 at 2:10
83. Jos? I Gutierrez Palacios (ESP) Caisse D’epargne in 8.08:42 at 2:10
84. Vincent Jerome (FRA) Bbox Bouygues Telecom in 8.08:42 at 2:10
85. Angel Madrazo Ruiz (ESP) Caisse D’epargne in 8.08:42 at 2:10
86. Thomas Dekker (NED) Silence – Lotto in 8.09:05 at 2:33
87. Matthieu Sprick (FRA) Bbox Bouygues Telecom in 8.10:09 at 3:37
88. Gianni Meersman (BEL) Fran?aise Des Jeux in 8.10:09 at 3:37
89. Mikhail Ignatiev (RUS) Team Katusha in 8.10:09 at 3:37
90. Michael Albasini (SUI) Team Columbia – High Road in 8.10:09 at 3:37
91. Massimo Codol (ITA) Acqua & Sapone – Caffe’ Mok in 8.10:50 at 4:18
92. Tyler Farrar (USA) Garmin – Slipstream in 8.10:50 at 4:18
93. William Frischkorn (USA) Garmin – Slipstream in 8.10:50 at 4:18
94. Bernhard Eisel (AUT) Team Columbia – High Road in 8.10:50 at 4:18
95. Stijn Devolder (BEL) Quickstep in 8.10:50 at 4:18
96. Rene Mandri (EST) Ag2r La Mondiale in 8.10:50 at 4:18
97. Arnaud Coyot (FRA) Caisse D’epargne in 8.10:50 at 4:18
98. Alessandro Donati (ITA) Acqua & Sapone – Caffe’ Mok in 8.10:50 at 4:18
99. Gabriel Rasch (NOR) Cervelo Test Team in 8.10:50 at 4:18
100. Pavel Brutt (RUS) Team Katusha in 8.10:50 at 4:18
101. Allan Davis (AUS) Quickstep in 8.11:28 at 4:56
102. Manuel Belletti (ITA) Diquigiovanni – Androni Gioc in 8.11:28 at 4:56
103. Maxim Iglinskiy (KAZ) Astana in 8.11:28 at 4:56
104. Anthony Geslin (FRA) Fran?aise Des Jeux in 8.11:28 at 4:56
105. Benoit Vaugrenard (FRA) Fran?aise Des Jeux in 8.11:28 at 4:56
106. Patrick Calcagni (SUI) Barloworld in 8.11:28 at 4:56
107. Vladimir Duma (UKR) Ceramica Flaminia Bossini D in 8.13:26 at 6:54
108. Bert Grabsch (GER) Team Columbia – High Road in 8.13:36 at 7:04
109. Aur?lien Clerc (SUI) Ag2r La Mondiale in 8.13:36 at 7:04
110. Lieuwe Westra (NED) Vacansoleil Pro Cycling Te in 8.13:36 at 7:04
111. Thomas Geraint (GBR) Barloworld in 8.13:36 at 7:04
112. Pablo Urtasun Perez (ESP) Euskaltel – Euskadi in 8.13:36 at 7:04
113. Davide Vigano (ITA) Fuji – Servetto in 8.13:36 at 7:04
114. Bj?rn Leukemans (BEL) Vacansoleil Pro Cycling Te in 8.13:36 at 7:04
115. Mikhaylo Khalilov (UKR) Ceramica Flaminia Bossini D in 8.13:36 at 7:04
116. Massimiliano Gentili (ITA) Ceramica Flaminia Bossini D in 8.13:46 at 7:14
117. Marcin Sapa (POL) Lampre – Ngc in 8.14:34 at 8:02
118. Sergey Renev (KAZ) Astana in 8.14:36 at 8:04
119. Dmitriy Muravyev (KAZ) Astana in 8.14:36 at 8:04
120. Marzio Bruseghin (ITA) Lampre – Ngc in 8.14:50 at 8:18
121. Alessandro Ballan (ITA) Lampre – Ngc in 8.14:50 at 8:18
122. Francesco Failli (ITA) Acqua & Sapone – Caffe’ Mok in 8.14:50 at 8:18
123. Alberto Ongarato (ITA) Lpr Brakes – Farnese Vini in 8.14:50 at 8:18
124. Luis Angel Mate Mardones (ESP) Diquigiovanni – Androni Gioc in 8.14:50 at 8:18
125. Fuente Rasilla Davi De La (ESP) Fuji – Servetto in 8.14:50 at 8:18
126. Josu Agirre Aseginolaza (ESP) Euskaltel – Euskadi in 8.14:50 at 8:18
127. Alexandr Pliuschin (MDA) Ag2r La Mondiale in 8.15:22 at 8:50
128. Pedro Horrillo Munoz (ESP) Rabobank in 8.15:31 at 8:59
129. Angelo Furlan (ITA) Lampre – Ngc in 8.15:31 at 8:59
130. Ka Klostergaard Larsen (DEN) Team Saxo Bank in 8.15:31 at 8:59
131. Marco Corti (ITA) Barloworld in 8.15:31 at 8:59
132. Leonardo Giordani (ITA) Ceramica Flaminia Bossini D in 8.15:31 at 8:59
133. Mauro Da Dalto (ITA) Lampre – Ngc in 8.15:31 at 8:59
134. Christopher Sutton (AUS) Garmin – Slipstream in 8.15:31 at 8:59
135. Herv? Duclos-lassalle (FRA) Cofidis, Le Credit En Ligne in 8.15:31 at 8:59
136. Massimiliano Mori (ITA) Lampre – Ngc in 8.15:31 at 8:59
137. Svein Tuft (CAN) Garmin – Slipstream in 8.15:31 at 8:59
138. Manuel Quinziato (ITA) Liquigas in 8.15:31 at 8:59
139. Julian Dean (NZL) Garmin – Slipstream in 8.15:31 at 8:59
140. Borut Bozic (SLO) Vacansoleil Pro Cycling Te in 8.15:31 at 8:59
141. Arnaud Labbe (FRA) Bbox Bouygues Telecom in 8.15:31 at 8:59
142. Serguei Ivanov (RUS) Team Katusha in 8.15:31 at 8:59
143. Bing Fernandez Bustinza (ESP) Cofidis, Le Credit En Ligne in 8.15:31 at 8:59
144. Servais Knaven (NED) Team Milram in 8.16:06 at 9:34
145. Mark Cavendish (GBR) Team Columbia – High Road in 8.16:07 at 9:35
146. Michael Friedman (USA) Garmin – Slipstream in 8.16:07 at 9:35
147. Said Haddou (FRA) Bbox Bouygues Telecom in 8.16:07 at 9:35
148. Yauheni Hutarovich (BLR) Fran?aise Des Jeux in 8.16:07 at 9:35
149. Tom Boonen (BEL) Quickstep in 8.16:28 at 9:56
150. Ermanno Capelli (ITA) Fuji – Servetto in 8.17:19 at 10:47
151. Gr?gory Rast (SUI) Astana in 8.17:22 at 10:50
152. Giuseppe Palumbo (ITA) Acqua & Sapone – Caffe’ Mok in 8.17:28 at 10:56
153. Marco Velo (ITA) Quickstep in 8.17:32 at 11:00
154. Riccardo Chiarini (ITA) Lpr Brakes – Farnese Vini in 8.18:09 at 11:37
155. Giairo Ermeti (ITA) Lpr Brakes – Farnese Vini in 8.18:09 at 11:37
156. Eudes Demaret Jean (FRA) Cofidis, Le Credit En Ligne in 8.18:13 at 11:41
157. Yuriy Krivtsov (UKR) Ag2r La Mondiale in 8.18:15 at 11:43
158. Kurt-asle Arvesen (NOR) Team Saxo Bank in 8.18:17 at 11:45
159. Marcus Ljungqvist (SWE) Team Saxo Bank in 8.18:17 at 11:45
160. Sebastian Lang (GER) Silence – Lotto in 8.18:17 at 11:45
161. Bram De Groot (NED) Rabobank in 8.18:17 at 11:45
162. Cyril Dessel (FRA) Ag2r La Mondiale in 8.18:17 at 11:45
163. Bj?rn Schroder (GER) Team Milram in 8.18:17 at 11:45
164. Roger Hammond (GBR) Cervelo Test Team in 8.18:17 at 11:45
165. Jens Mouris (NED) Vacansoleil Pro Cycling Te in 8.18:17 at 11:45
166. Steven Cummings (GBR) Barloworld in 8.18:17 at 11:45
167. Robert Hunter (RSA) Barloworld in 8.18:17 at 11:45
168. Rony Martias (FRA) Bbox Bouygues Telecom in 8.18:17 at 11:45
169. Aitor Galdos Alonso (ESP) Euskaltel – Euskadi in 8.18:17 at 11:45
170. Mattia Gavazzi (ITA) Diquigiovanni – Androni Gioc in 8.18:17 at 11:45
171. Danilo Napolitano (ITA) Team Katusha in 8.19:53 at 13:21
172. Thor Hushovd (NOR) Cervelo Test Team in 8.20:07 at 13:35
173. Marc De Maar (NED) Rabobank in 8.20:48 at 14:16
174. Olivier Kaisen (BEL) Silence – Lotto in 8.20:48 at 14:16
175. Charles Wegelius (GBR) Silence – Lotto in 8.20:48 at 14:16
176. Rick Flens (NED) Rabobank in 8.20:48 at 14:16
177. Tom Stamsnijder (NED) Rabobank in 8.20:48 at 14:16
178. Frank Hoj (DEN) Team Saxo Bank in 8.20:48 at 14:16
179. Wim De Vocht (BEL) Vacansoleil Pro Cycling Te in 8.20:48 at 14:16
180. Martijn Maaskant (NED) Garmin – Slipstream in 8.20:48 at 14:16
181. Daniele Nardello (ITA) Fuji – Servetto in 8.20:48 at 14:16
182. Mario Aerts (BEL) Silence – Lotto in 8.20:48 at 14:16
183. Maarten Wynants (BEL) Quickstep in 8.20:59 at 14:27
184. Dario Andriotto (ITA) Acqua & Sapone – Caffe’ Mok in 8.23:26 at 16:54
185. Filippo Simeoni (ITA) Ceramica Flaminia Bossini D in 8.23:26 at 16:54
186. Laurent Lefevre (FRA) Bbox Bouygues Telecom in 8.23:30 at 16:58
187. Alessandro Bertolini (ITA) Diquigiovanni – Androni Gioc in 8.23:30 at 16:58
188. Kevin Hulsmans (BEL) Quickstep in 8.23:30 at 16:58
189. Leif Hoste (BEL) Silence – Lotto in 8.23:30 at 16:58
190. Maryan Hary (FRA) Cofidis, Le Credit En Ligne in 8.23:34 at 17:02
191. Gerald Ciolek (GER) Team Milram in 8.23:34 at 17:02
192. Nico Sijmens (BEL) Cofidis, Le Credit En Ligne in 8.23:34 at 17:02
193. Da Costa Rui Alberto Faria (POR) Caisse D’epargne in 8.23:34 at 17:02
194. Brett Lancaster (AUS) Cervelo Test Team in 8.26:05 at 19:33
195. Fabian Cancellara (SUI) Team Saxo Bank in 8.26:05 at 19:33
196. Alessandro Vanotti (ITA) Liquigas in 8.26:05 at 19:33
197. Andoni Lafuente (ESP) Euskaltel – Euskadi in 8.26:05 at 19:33