Events

McEwen relegated, Baldato takes Giro stage

Robbie McEwen’s feisty style cost him a victory in Sunday’s second stage of the Giro d’Italia. Alessio’s Fabio Baldato was awarded the win after race judges stripped McEwen of the victory for dangerous riding in the closing 200 meters of the stage. McEwen, known for his aggressive riding style, was relegated to 70th place. McEwen edged Baldato by a bike-length at the end of the 177km stage from Copertino to Matero in Italy’s “heel,” but replays showed the Lotto-Domo man pressing Baldato into the race fences in the frenetic charge to the line. “McEwen told me after the race he didn’t see

By Andrew Hood

Robbie Mc Ewen (C) celebrates before being relegated

Robbie Mc Ewen (C) celebrates before being relegated

Photo: Reuters

Photo: AFP

Robbie McEwen’s feisty style cost him a victory in Sunday’s second stage of the Giro d’Italia.

Alessio’s Fabio Baldato was awarded the win after race judges stripped McEwen of the victory for dangerous riding in the closing 200 meters of the stage. McEwen, known for his aggressive riding style, was relegated to 70th place.

McEwen edged Baldato by a bike-length at the end of the 177km stage from Copertino to Matero in Italy’s “heel,” but replays showed the Lotto-Domo man pressing Baldato into the race fences in the frenetic charge to the line.

“McEwen told me after the race he didn’t see me coming, but what he did was clearly not correct,” said Baldato, who was quick to wag his finger in protest as McEwen came across the line.

Italian Gabriele Colombo (Domina Vacanze) and Giuliano Figueras (Panaria) moved up to second and third, respectively. Race leader Alessandro Petacchi (Fassa Bortolo) finished safely in the main bunch to retain a four-second overall lead over Baldato.

Baldato celebrated when it mattered.

Baldato celebrated when it mattered.

Photo: Graham Watson

“The action of McEwen was clear,” Baldato continued. “I was looking for a little hole to sneak through, but he was closing me off little by little until I couldn’t pedal and he even touched me with his elbow. That’s more than enough for his disqualification.”

The win is Baldato’s first Giro victory since he won three stages in 1993. He won the Etoile de Besseges in February and is one of the few riders to have won stages in all three major tours.

The opening weekend of the Giro was supposed to be a victory parade for world champion Mario Cipollini, but instead has turned out to be a rocky start. Instead of tying and breaking the Giro 41-win record held by Alfredo Binda, Cipollini is winless and out of contention to grab the maglia rosa.

Cipollini struggled over the Category 3 ramps that hit a grade of 7 percent at Montescaglioso, some 22km from the finish, and lost contact with the leaders. Earlier in the stage, he won the InterGiro sprint and positioned himself to grab the pink jersey if he could have pulled off the win. Instead, Cipollini is licking his wounds.

The peloton was quiet throughout the opening half of the stage until approaching the first mountain points of the 2003 Giro. Colombia Fredy Gonzalez (Colombia-Selle Italia) shot ahead to score the first KOM jersey.

From there, the peloton split and riders fought hard coming into the rising finish at Matera.

Petacchi remains in pink

Petacchi remains in pink

Photo:

Monday’s 145km third stage from Policoro to Terme Luigiane drives into the “toe” of Italy’s boot and features a rolling finale that could once again derail the hopes of the top sprinters.

The stage features a Cat. 3 climb to 516 meters at 110km and continues climbing to 700 meters over the next 15km before dropping back down coming into the finish, which climbs over the final kilometer into Terme Luigiane.

Baldato remains optimistic he can grab the pink jersey.

“With a little bit of luck I can get the maglia rosa in the next few days,” he said. “I feel I have some good form so it’s because of this I am not ignoring the possibility.”

Petacchi  and Cipollini were relaxed for most of the day

Petacchi and Cipollini were relaxed for most of the day

Photo: Reuters

To see how today’s stage unfolded just click here to bring up our Live Update window.

Photo Gallery

Results

Stage 2 Results

1. Fabio Baldato (I), Alessio, 4:46:57 at 37.009 Km/h

2. Gabriele Colombo (I), Domina Vacanze – Elitron, 0:00

3. Giuliano Figueras (I), Ceramiche Panaria – Fiordo, 0:00

4. Alessandro Petacchi (I), Fassa Bortolo, 0:00

5. Bernhard Eisel (AUT), FDJeux.com, 0:00

6. Vladimir Duma (Ukr), Landbouwkrediet – Colnago, 0:00

7. Stefano Garzelli (I), Sidermec Vini Caldirola, 0:00

8. Francesco Casagrande (I), Lampre, 0:00

9. Fabio Sacchi (I), Saeco, 0:00

10. Bo Hamburger (Dk), Formaggi Pinzolo, 0:00

11. Graziano Gasparre (I), De Nardi – Colpack, 0:00

12. Fredy Gonzalez Cuapio (Col), CLM, 0:00

13. Marcel Strauss (Swi), Gerolsteiner, 0:00

14. Arvesen Kurt Asle (Nor), Fakta, 0:00

15. Dario Frigo (I), Fassa Bortolo, 0:00

16. Mario Manzoni (I), MER, 0:00

17. Andrea Noe’ (I), Alessio, 0:00

18. Denis Lunghi (I), Alessio, 0:00

19. Gerhard Trampusch (AUT), Gerolsteiner, 0:00

20. Wladimir Belli (I), Lampre, 0:00

21. Raimondas Rumsas (Lit), Lampre, 0:00

22. Serhiy Honchar (Ukr), De Nardi – Colpack, 0:00

23. Yaroslav Popovych (Ukr), Landbouwkrediet – Colnago, 0:00

24. Sandy Casar (F), FDJeux.com, 0:00

25. Cristian Moreni (I), Alessio, 0:00

26. Pavel Tonkov (Rus), CCC, 0:00

27. Franco Pellizotti (I), Alessio, 0:00

28. Paolo Lanfranchi (I), Ceramiche Panaria – Fiordo, 0:00

29. Alexis Rodriguez (Sp), Kelme – Costa Blanca, 0:00

30. Marius Sabaliauskas (Lit), Saeco, 0:00

31. Munoz Hernan D. (Col), CLM, 0:00

32. Luca Mazzanti (I), Ceramiche Panaria – Fiordo, 0:00

33. Aitor Gonzalez Jimenez (Sp), Fassa Bortolo, 0:00

34. Georg Totschnig (AUT), Gerolsteiner, 0:00

35. Rinaldo Nocentini (I), Formaggi Pinzolo, 0:00

36. Marco Pantani (I), MER, 0:00

37. Michele Scarponi (I), Domina Vacanze – Elitron, 0:00

38. Gilberto Simoni (I), Saeco, 0:00

39. Scott Sunderland (Aus), Fakta, 0:00

40. Pietro Caucchioli (I), Alessio, 0:00

41. Elio Aggiano (I), Formaggi Pinzolo, 0:00

42. Carlos Garcia Quesada (Sp), Kelme – Costa Blanca, 0:00

43. Cristian Gasperoni (I), MER, 0:00

44. Paolo Tiralongo (I), Ceramiche Panaria – Fiordo, 0:00

45. Marco Velo (I), Fassa Bortolo, 0:00

46. Piotr Chmielewski (Pol), CCC, 0:00

47. Massimo Codol (I), MER, 0:00

48. Adolfo Garcia Quesada (Sp), Kelme – Costa Blanca, 0:00

49. Marzio Bruseghin (I), Fassa Bortolo, 0:00

50. Gianni Faresin (I), Gerolsteiner, 0:00

51. Charles Wegelius (GB), De Nardi – Colpack, 0:00

52. Joaquim Castelblanco (Col), CLM, 0:00

53. Marin Ruber Alverio (Col), CLM, 0:00

54. Vladimir Miholievic (CRO), Alessio, 0:00

55. Giuseppe Muraglia (Rus), Formaggi Pinzolo, 0:00

56. Leonardo Bertagnolli (I), Saeco, 0:00

57. Dariusz Baranowski (Pol), CCC, 0:00

58. Laverde Jimenez Luis F. (Col), Formaggi Pinzolo, 0:00

59. Rik Verbrugghe (B), Lotto-Domo, 0:00

60. Sergiy Adyeyev (Ukr), Landbouwkrediet – Colnago, 0:00

61. Radoslaw Romanik (Pol), CCC, 0:00

62. Nicolas Fritsch (F), FDJeux.com, 0:00

63. Perez Cuapio Julio A. (MEX), Ceramiche Panaria – Fiordo, 0:00

64. Ronny Scholz (G), Gerolsteiner, 0:00

65. Petersen Jorgen Bo (Dk), Fakta, 0:00

66. Sylvester Szmyd (Pol), MER, 0:00

67. Kim Kirchen (Lux), Fassa Bortolo, 0:00

68. Mauro Zanetti (I), TEN, 0:00

69. Oscar Mason (I), Sidermec Vini Caldirola, 0:00

70. Robbie Mc Ewen (Aus), Lotto-Domo, 0:00

71. Gianluca Tonetti (I), TEN, 0:23

72. Fortunato Baliani (I), Formaggi Pinzolo, 0:23

73. Leonardo Zanotti (I), De Nardi – Colpack, 0:25

74. Julian Usano Martinez (Sp), Kelme – Costa Blanca, 0:28

75. Andrea Tonti (I), Saeco, 0:30

76. Sergio Barbero (I), Lampre, 0:30

77. Eddy Mazzoleni (I), Sidermec Vini Caldirola, 0:30

78. Steve Zampieri (Swi), Sidermec Vini Caldirola, 0:30

79. Carlos Dacruz (F), FDJeux.com, 0:30

80. Oscar Pozzi (I), TEN, 0:30

81. Cioni Dario David (I), Fassa Bortolo, 0:55

82. Ignacio Gutierrez Cataluna (Sp), Kelme – Costa Blanca, 2:07

83. Seweryn Kohut (Pol), CCC, 2:26

84. Thomas Brozyna (Pol), CCC, 2:26

85. Giuseppe Palumbo (I), De Nardi – Colpack, 2:40

86. Ruslan Gryschenko (Ukr), Landbouwkrediet – Colnago, 2:51

87. Koos Moerenhout (Nl), Lotto-Domo, 3:50

88. Mesa Mesa Hector O. (Col), Formaggi Pinzolo, 3:50

89. Mykhaylo Khalilov (Ukr), CLM, 3:50

90. Isaac Galvez Lopez (Sp), Kelme – Costa Blanca, 3:50

91. Uwe Hardter (G), Gerolsteiner, 4:41

92. Simone Bertoletti (I), Lampre, 4:53

93. Franc Vila Errandonea (Sp), Lampre, 4:53

94. Cristiano Frattini (I), TEN, 4:53

95. Cheula Gian Paolo (I), Sidermec Vini Caldirola, 4:53

96. Lorenzo Bernucci (I), Landbouwkrediet – Colnago, 4:53

97. Manuel Quinziato (I), Lampre, 4:53

98. Roberto Conti (I), MER, 4:53

99. Raffaele Illiano (I), CLM, 4:53

100. Daniel Clavero (Sp), MER, 4:53

101. Damiano Cunego (I), Saeco, 4:53

102. Daniele Pietropolli (I), TEN, 4:53

103. Rodolfo Massi (I), CLM, 4:53

104. Mario Cipollini (I), Domina Vacanze – Elitron, 6:19

105. Alberto Ongarato (I), Domina Vacanze – Elitron, 6:19

106. David Derepas (F), FDJeux.com, 6:19

107. Angelo Furlan (I), Alessio, 6:19

108. Gianpaolo Mondini (I), Domina Vacanze – Elitron, 6:19

109. Juilian Winn (GB), Fakta, 6:19

110. Alessandro Spezialetti (I), Saeco, 6:19

111. Moreno Di Biase (I), Formaggi Pinzolo, 6:19

112. Dario Pieri (I), Saeco, 6:19

113. Tom Stremersch (B), Landbouwkrediet – Colnago, 6:19

114. Andrus Aug (Est), De Nardi – Colpack, 6:19

115. Jordi Riera Valls (Sp), Kelme – Costa Blanca, 6:19

116. Paolo Fornaciari (I), Saeco, 6:19

117. Guido Trenti (USA), Fassa Bortolo, 6:19

118. Joergensen Rene’ (Dk), Fakta, 6:19

119. Jan Svorada (Cz), Lampre, 6:19

120. Mario Scirea (I), Domina Vacanze – Elitron, 6:19

121. Scott Davis (Aus), Ceramiche Panaria – Fiordo, 6:19

122. Brown Graeme Allen (Aus), Ceramiche Panaria – Fiordo, 6:19

123. Matteo Carrara (I), De Nardi – Colpack, 6:19

124. Giovanni Lombardi (I), Domina Vacanze – Elitron, 6:19

125. Daniele Bennati (I), Domina Vacanze – Elitron, 6:19

126. Frank Hoj (Dk), Fakta, 6:19

127. Sergei Lelekin (Rus), TEN, 9:06

128. Volodimir Bileka (Ukr), Landbouwkrediet – Colnago, 9:06

129. Steffen Weigold (G), Gerolsteiner, 9:06

130. Francesco Secchiari (I), Domina Vacanze – Elitron, 9:06

131. Robert Forster (G), Gerolsteiner, 9:06

132. Andris Naudusz (Lat), CCC, 9:06

133. Matteo Tosatto (I), Fassa Bortolo, 9:06

134. Werner Riebenbauer (AUT), Fakta, 9:06

135. Garcia John Freddy (Col), CLM, 9:06

136. Salvatore Scamardella (I), Landbouwkrediet – Colnago, 9:06

137. Luca De Angeli (I), CLM, 9:06

138. Thierry Marichal (B), Lotto-Domo, 9:06

139. Bogdan Bondariew (Ukr), CCC, 9:06

140. Kevin Van Impe (B), Lotto-Domo, 9:06

141. Fabiano Fontanelli (I), MER, 9:06

142. Johan Verstrepen (B), Landbouwkrediet – Colnago, 9:06

143. Nick Gates (Aus), Lotto-Domo, 9:06

144. Mauro Gerosa (I), Sidermec Vini Caldirola, 9:06

145. Frederic Guesdon (F), FDJeux.com, 9:06

146. Piotr Przydzial (Pol), CCC, 9:06

147. Aart Vierhouten (Nl), Lotto-Domo, 9:06

148. Gabriele Balducci (I), Sidermec Vini Caldirola, 9:06

149. Ivan Ravaioli (I), MER, 9:06

150. Dario Andriotto (I), Sidermec Vini Caldirola, 9:06

151. Massimo Apollonio (I), Sidermec Vini Caldirola, 9:06

152. Regis Lhuillier (F), FDJeux.com, 9:06

153. Biagio Conte (I), Formaggi Pinzolo, 9:06

154. Jimmy Casper (F), FDJeux.com, 9:06

155. Daniele Contrini (I), Gerolsteiner, 9:06

156. Ief Verbrugghe (B), Lotto-Domo, 9:06

157. Constan Zaballa Gutierez (Sp), Kelme – Costa Blanca, 9:06

158. Brett Lancaster (Aus), Ceramiche Panaria – Fiordo, 9:06

159. Leonardo Giordani (I), De Nardi – Colpack, 9:06

160. Mirko Marini (I), TEN, 9:06

161. Martin Hvastija (SLO), TEN, 9:06

162. Bak Lars Ytting (Dk), Fakta, 9:06

163. Guillermo Bongiorno (ARG), Ceramiche Panaria – Fiordo, 9:06

164. Crescenzo D’Amore (I), TEN, 9:06

165. Magnus Backstedt (SWE), Fakta, 9:06

166. Gert Steegmans (B), Lotto-Domo, 9:06

167. Bradley Wiggins (GB), FDJeux.com, 9:06

168. Michele Gobbi (I), De Nardi – Colpack, 9:06

169. Mariano Piccoli (I), Lampre, 24:38

Overall Results after Stage 2

1. Alessandro Petacchi (I), Fassa Bortolo, 10:02:36

2. Fabio Baldato (I), Alessio, 0:04

3. Gabriele Colombo (I), Domina Vacanze – Elitron, 0:19

4. Giuliano Figueras (I), Ceramiche Panaria – Fiordo, 0:23

5. Graziano Gasparre (I), De Nardi – Colpack, 0:24

6. Fabio Sacchi (I), Saeco, 0:24

7. Denis Lunghi (I), Alessio, 0:24

8. Arvesen Kurt Asle (Nor), Fakta, 0:24

9. Franco Pellizotti (I), Alessio, 0:24

10. Aitor Gonzalez Jimenez (Sp), Fassa Bortolo, 0:24

11. Gilberto Simoni (I), Saeco, 0:24

Marius Sabaliauskas (Lit), Saeco, 0:24

13. Robbie Mc Ewen (Aus), Lotto-Domo, 0:24

14. Marco Velo (I), Fassa Bortolo, 0:24

15. Rik Verbrugghe (B), Lotto-Domo, 0:24

16. Serhiy Honchar (Ukr), De Nardi – Colpack, 0:24

17. Francesco Casagrande (I), Lampre, 0:31

18. Dario Frigo (I), Fassa Bortolo, 0:31

19. Bo Hamburger (Dk), Formaggi Pinzolo, 0:31

20. Andrea Noe’ (I), Alessio, 0:31

21. Mario Manzoni (I), MER, 0:31

22. Fredy Gonzalez Cuapio (Col), CLM, 0:31

23. Bernhard Eisel (AUT), FDJeux.com, 0:31

24. Cristian Moreni (I), Alessio, 0:31

25. Vladimir Duma (Ukr), Landbouwkrediet – Colnago, 0:31

26. Marco Pantani (I), MER, 0:31

27. Raimondas Rumsas (Lit), Lampre, 0:31

28. Georg Totschnig (AUT), Gerolsteiner, 0:31

29. Pietro Caucchioli (I), Alessio, 0:31

30. Gianni Faresin (I), Gerolsteiner, 0:31

Marzio Bruseghin (I), Fassa Bortolo, 0:31

32. Scott Sunderland (Aus), Fakta, 0:31

33. Alexis Rodriguez (Sp), Kelme – Costa Blanca, 0:31

34. Elio Aggiano (I), Formaggi Pinzolo, 0:31

35. Marin Ruber Alverio (Col), CLM, 0:31

36. Pavel Tonkov (Rus), CCC, 0:31

37. Kim Kirchen (Lux), Fassa Bortolo, 0:31

38. Joaquim Castelblanco (Col), CLM, 0:31

39. Leonardo Bertagnolli (I), Saeco, 0:31

40. Massimo Codol (I), MER, 0:31

41. Laverde Jimenez Luis F. (Col), Formaggi Pinzolo, 0:31

42. Sandy Casar (F), FDJeux.com, 0:31

43. Carlos Garcia Quesada (Sp), Kelme – Costa Blanca, 0:31

44. Luca Mazzanti (I), Ceramiche Panaria – Fiordo, 0:31

45. Dariusz Baranowski (Pol), CCC, 0:31

46. Paolo Lanfranchi (I), Ceramiche Panaria – Fiordo, 0:31

47. Rinaldo Nocentini (I), Formaggi Pinzolo, 0:31

48. Stefano Garzelli (I), Sidermec Vini Caldirola, 0:31

49. Michele Scarponi (I), Domina Vacanze – Elitron, 0:31

50. Piotr Chmielewski (Pol), CCC, 0:31

51. Wladimir Belli (I), Lampre, 0:31

Paolo Tiralongo (I), Ceramiche Panaria – Fiordo, 0:31

53. Sergiy Adyeyev (Ukr), Landbouwkrediet – Colnago, 0:31

54. Munoz Hernan D. (Col), CLM, 0:31

55. Radoslaw Romanik (Pol), CCC, 0:31

56. Perez Cuapio Julio A. (MEX), Ceramiche Panaria – Fiordo, 0:31

Cristian Gasperoni (I), MER, 0:31

58. Marcel Strauss (Swi), Gerolsteiner, 0:31

59. Petersen Jorgen Bo (Dk), Fakta, 0:31

60. Gerhard Trampusch (AUT), Gerolsteiner, 0:31

61. Giuseppe Muraglia (Rus), Formaggi Pinzolo, 0:31

62. Charles Wegelius (GB), De Nardi – Colpack, 0:31

63. Ronny Scholz (G), Gerolsteiner, 0:31

64. Adolfo Garcia Quesada (Sp), Kelme – Costa Blanca, 0:31

65. Yaroslav Popovych (Ukr), Landbouwkrediet – Colnago, 0:31

Mauro Zanetti (I), TEN, 0:31

67. Nicolas Fritsch (F), FDJeux.com, 0:31

68. Sylvester Szmyd (Pol), MER, 0:31

69. Oscar Mason (I), Sidermec Vini Caldirola, 0:31

70. Fortunato Baliani (I), Formaggi Pinzolo, 0:54

71. Gianluca Tonetti (I), TEN, 0:54

72. Leonardo Zanotti (I), De Nardi – Colpack, 0:56

73. Julian Usano Martinez (Sp), Kelme – Costa Blanca, 0:59

74. Andrea Tonti (I), Saeco, 1:01

75. Sergio Barbero (I), Lampre, 1:01

76. Carlos Dacruz (F), FDJeux.com, 1:01

77. Eddy Mazzoleni (I), Sidermec Vini Caldirola, 1:01

78. Steve Zampieri (Swi), Sidermec Vini Caldirola, 1:01

79. Oscar Pozzi (I), TEN, 1:01

80. Cioni Dario David (I), Fassa Bortolo, 1:26

81. Vladimir Miholievic (CRO), Alessio, 1:45

82. Ignacio Gutierrez Cataluna (Sp), Kelme – Costa Blanca, 2:38

83. Seweryn Kohut (Pol), CCC, 2:57

84. Thomas Brozyna (Pol), CCC, 2:57

85. Giuseppe Palumbo (I), De Nardi – Colpack, 3:11

86. Ruslan Gryschenko (Ukr), Landbouwkrediet – Colnago, 4:13

87. Isaac Galvez Lopez (Sp), Kelme – Costa Blanca, 4:14

88. Mykhaylo Khalilov (Ukr), CLM, 4:14

89. Koos Moerenhout (Nl), Lotto-Domo, 4:21

90. Mesa Mesa Hector O. (Col), Formaggi Pinzolo, 4:21

91. Uwe Hardter (G), Gerolsteiner, 5:12

92. Lorenzo Bernucci (I), Landbouwkrediet – Colnago, 5:17

93. Franc Vila Errandonea (Sp), Lampre, 5:24

94. Simone Bertoletti (I), Lampre, 5:24

95. Damiano Cunego (I), Saeco, 5:24

96. Daniele Pietropolli (I), TEN, 5:24

97. Manuel Quinziato (I), Lampre, 5:24

98. Cheula Gian Paolo (I), Sidermec Vini Caldirola, 5:24

Rodolfo Massi (I), CLM, 5:24

100. Roberto Conti (I), MER, 5:24

101. Daniel Clavero (Sp), MER, 5:24

102. Cristiano Frattini (I), TEN, 6:15

103. Mario Cipollini (I), Domina Vacanze – Elitron, 6:25

104. Raffaele Illiano (I), CLM, 6:33

105. Angelo Furlan (I), Alessio, 6:35

106. Dario Pieri (I), Saeco, 6:43

107. Moreno Di Biase (I), Formaggi Pinzolo, 6:43

108. Jan Svorada (Cz), Lampre, 6:43

Brown Graeme Allen (Aus), Ceramiche Panaria – Fiordo, 6:43

110. Guido Trenti (USA), Fassa Bortolo, 6:43

111. Matteo Carrara (I), De Nardi – Colpack, 6:43

112. Giovanni Lombardi (I), Domina Vacanze – Elitron, 6:43

113. David Derepas (F), FDJeux.com, 6:50

114. Mario Scirea (I), Domina Vacanze – Elitron, 6:50

115. Tom Stremersch (B), Landbouwkrediet – Colnago, 6:50

116. Daniele Bennati (I), Domina Vacanze – Elitron, 6:50

117. Alessandro Spezialetti (I), Saeco, 6:50

118. Paolo Fornaciari (I), Saeco, 6:50

119. Andrus Aug (Est), De Nardi – Colpack, 6:50

120. Scott Davis (Aus), Ceramiche Panaria – Fiordo, 6:50

121. Joergensen Rene’ (Dk), Fakta, 6:50

122. Jordi Riera Valls (Sp), Kelme – Costa Blanca, 6:50

123. Juilian Winn (GB), Fakta, 7:51

124. Alberto Ongarato (I), Domina Vacanze – Elitron, 8:06

125. Gianpaolo Mondini (I), Domina Vacanze – Elitron, 8:06

126. Frank Hoj (Dk), Fakta, 8:50

127. Andris Naudusz (Lat), CCC, 9:24

128. Robert Forster (G), Gerolsteiner, 9:28

129. Werner Riebenbauer (AUT), Fakta, 9:30

130. Jimmy Casper (F), FDJeux.com, 9:30

131. Gabriele Balducci (I), Sidermec Vini Caldirola, 9:30

132. Guillermo Bongiorno (ARG), Ceramiche Panaria – Fiordo, 9:30

Biagio Conte (I), Formaggi Pinzolo, 9:30

134. Constan Zaballa Gutierez (Sp), Kelme – Costa Blanca, 9:30

135. Magnus Backstedt (SWE), Fakta, 9:30

136. Michele Gobbi (I), De Nardi – Colpack, 9:30

137. Fabiano Fontanelli (I), MER, 9:35

138. Aart Vierhouten (Nl), Lotto-Domo, 9:37

Sergei Lelekin (Rus), TEN, 9:37

140. Matteo Tosatto (I), Fassa Bortolo, 9:37

141. Steffen Weigold (G), Gerolsteiner, 9:37

Luca De Angeli (I), CLM, 9:37

143. Bak Lars Ytting (Dk), Fakta, 9:37

144. Leonardo Giordani (I), De Nardi – Colpack, 9:37

145. Regis Lhuillier (F), FDJeux.com, 9:37

146. Frederic Guesdon (F), FDJeux.com, 9:37

147. Garcia John Freddy (Col), CLM, 9:37

148. Bogdan Bondariew (Ukr), CCC, 9:37

149. Ief Verbrugghe (B), Lotto-Domo, 9:37

Brett Lancaster (Aus), Ceramiche Panaria – Fiordo, 9:37

151. Volodimir Bileka (Ukr), Landbouwkrediet – Colnago, 9:37

152. Salvatore Scamardella (I), Landbouwkrediet – Colnago, 9:37

153. Mirko Marini (I), TEN, 9:37

154. Massimo Apollonio (I), Sidermec Vini Caldirola, 9:37

Daniele Contrini (I), Gerolsteiner, 9:37

156. Bradley Wiggins (GB), FDJeux.com, 9:37

157. Piotr Przydzial (Pol), CCC, 9:37

158. Johan Verstrepen (B), Landbouwkrediet – Colnago, 9:37

159. Martin Hvastija (SLO), TEN, 9:37

160. Dario Andriotto (I), Sidermec Vini Caldirola, 9:37

161. Mauro Gerosa (I), Sidermec Vini Caldirola, 9:59

162. Nick Gates (Aus), Lotto-Domo, 10:28

163. Crescenzo D’Amore (I), TEN, 10:34

164. Ivan Ravaioli (I), MER, 10:49

165. Francesco Secchiari (I), Domina Vacanze – Elitron, 10:51

166. Kevin Van Impe (B), Lotto-Domo, 10:53

167. Gert Steegmans (B), Lotto-Domo, 11:34

168. Thierry Marichal (B), Lotto-Domo, 11:37

169. Mariano Piccoli (I), Lampre, 24:58

Overall Team Results

1. Alessio, 30:09

2. Fassa Bortolo, 30:09

3. Saeco – Macchine Per Caffe’, 30:09

4. Team Fakta, 30:09

5. De Nardi – Colpack, 30:09

6. Lampre, 30:09

7. Ceramiche Panaria – Fiordo, 30:09

8. Formaggi Pinzolo Fiave’ – Ciarrocchi, 30:09

9. Kelme – Costa Blanca, 30:09

10. Gerolsteiner, 30:09

11. Landbouwkrediet – Colnago, 30:09

12. Fdjeux.com, 30:09

13. Colombia – Selle Italia, 30:09

14. Ccc Polsat, 30:09

15. Mercatone Uno – Scanavino, 30:09

16. Vini Caldirola – Sidermec, 30:09

17. Tenax, 30:10

18. Lotto – Domo, 30:12

19. Domina Vacanze – Elitron, 30:15