Become a Member

Get access to more than 30 brands, premium video, exclusive content, events, mapping, and more.

Already have an account? Sign In

Become a Member

Get access to more than 30 brands, premium video, exclusive content, events, mapping, and more.

Already have an account? Sign In

Brands

Events

Luna’s Katerina Nash and Kona’s Ryan Trebon win in Park City, Utah.

Luna's Czech rider, Katerina Nash, beat teammate Georgia Gould to win the Kenda cross-country event at the Deer Valley Resort race on Saturday. In the men's race, Kona's Ryan Trebon prevailed over Jeremiah Bishop (Trek/VW) and Canadian Geoff Kabush, (Team Maxxis). Check back to VeloNews.com on Sunday for a complete report on the cross-country, as well as a report on the downhill, dual slalom and short track events.

Don't miss a moment from Paris-Roubaix and Unbound Gravel, to the Giro d’Italia, Tour de France, Vuelta a España, and everything in between when you join Outside+.

Luna’s Czech rider, Katerina Nash, beat teammate Georgia Gould to win the Kenda cross-country event at the Deer Valley Resort race on Saturday.

In the men’s race, Kona’s Ryan Trebon prevailed over Jeremiah Bishop (Trek/VW) and Canadian Geoff Kabush, (Team Maxxis).

Check back to VeloNews.com on Sunday for a complete report on the cross-country, as well as a report on the downhill, dual slalom and short track events.

Results

Men’s cross-country
1. Ryan Trebon, (USA), KONA in 2:08:42.41
2. Jeremiah Bishop, (USA), TREK/VW in 2:09:26.35
3. Geoff Kabush, (CAN), TEAM MAXXIS in 2:10:11.35
4. Andy Schultz, (USA), KENDA TITUS HAYES in 2:11:54.18
5. Carl Decker, (USA), GIANT MTB TEAM in 2:12:06.72
6. Sam Schultz, (USA), SUBARU-GARY FISHER in 2:13:01.38
7. Ross Schnell, (USA), TREK/VW in 2:13:33.91
8. Jeremy Horgan-kobelski, (USA), SUBARU-GARY FISHER in 2:15:34.71
9. Cody Peterson, (USA), SCOTT BICYCLES in 2:17:21.75
10. Samuel Koerber, (USA), GARY FISHER 29ER CREW in 2:17:46.69
11. Alex Grant, (USA), ROCKY MOUNTAIN BICYCLES in 2:18:08.93
12. Ignacio Torres, (MEX), TURBO BIKES in 2:18:16.94
13. Charles Pendry, (USA), INLAND – BTD in 2:18:34.63
14. Adam Morka, (CAN), 3 ROX CYCLING in 2:19:16.55
15. Tad Elliott, (USA), U23 NATIONAL TEAM in 2:19:17.83
16. Colin Cares, (USA), U23 NATIONAL TEAM in 2:21:40.50
17. Spencer Paxson, (USA), MIDDLEBURY COLLEGE in 2:22:04.44
18. Dana Weber, (USA), TREK VW/WESTCOAST in 2:22:04.78
19. Troy Wells, (USA), TOKYO JOES in 2:23:05.67
20. Mitchell Hoke, (USA), TOKYO JOS in 2:23:12.92
21. Mcconnell Franklin, (USA), TEAM DEVO in 2:23:32.39
22. Mike Phillips, (USA), ADVENTURE 212/SPECIALIZED in 2:25:57.32
23. Robert Marion, (USA), KENDA TITUS in 2:26:44.80
24. Adam Snyder, (USA), 3-D RACING in 2:27:28.19
25. Ken Burt, (USA), JAMIS HAYES SUN RINGLE G-13 in 2:27:34.91
26. Chris Peariso, (USA), ADVENTURE 212 /TITUS in 2:27:40.44
27. Blake Zumbrunnen, (USA), REVOLUTION/CRANK BROS in 2:28:46.86
28. Tim Olson, (USA), TREK/VW WESTCOAST in 2:29:07.30
29. Colin Osborn, (USA), TEAM BIKEPARTS.COM in 2:29:16.90
30. Kevin Bradford Parish, (USA), REDLINE in 2:29:57.02
31. Keith Hickerson, (USA), TAMARACK in 2:29:57.36
32. Matt Rotroff, (USA), BTD/INLAND CONSTRUCTION in 2:30:56.61
33. Dylan Stucki, (USA), MAFIA RACING in 2:32:55.56
34. Christian Ball, (USA), MAFIA in 2:32:55.94
35. Kirk Turner, (USA), BIKEMAN.COM in 2:33:31.02
36. Yuki Saito, (USA), FUENTES DESIGN/WALT WORKS in 2:34:51.33
37. Bryan Alders, (USA), MONA-VIE/CANNONDALE in 2:34:53.69
38. Dustin Wanstrath, (USA), TAMARACK RESORT/ SCOTT BIKES in 2:36:03.30
39. Nathan Ringquist, (USA), in 2:36:38.32
40. Stephen Ettinger, (USA), BLACK DIAMOND SPORTS THERAPY in 2:38:01.38
41. Shannon Boffeli, (USA), REVOLUTION MTN SPORTS/CRANK BROS in 2:40:07.93
42. Duncan Meyers, (USA), NORCAL BIKE SPORT in 2:45:13.71
43. Brett Morgan, (USA), SOBE/CANNONDALE in 2:51:38.07
44. Scott Keller, (USA), SCHAMPA/TRIBE in -1LAP
45. Dallas Morris, (CAN), H&R BLOCK
46. Trevor Downing, (USA), DEVO
47. Drew Edsall, (USA), ENDURANCEFACTOR.COM/SCOTT
48. Chris Peterson, (USA), DEVO
49. Aroussen Laflamme, (CAN), WEBCOR-ALTO-VELO in -2LAP
999. Ryan Iddings, (USA), LAPIERRE in DNF
999. Matthew Okeefe, (USA), CCB/CANNONDALE
999. Nathan Wyatt, (USA), CAROLINA FATZ/EVIL BIKES
.

Women’s cross-country results:

1. Katerina Nash, (CZE), LUNA WOMENS MTB TEAM at s.t.
2. Georgia Gould, (USA), LUNA WOMENS MTB TEAM at 1:51:18.00
3. Catherine Pendrel, (CAN), LUNA WOMENS MTB TEAM at 1:52:24.21
4. Heather Irmiger, (USA), SUBARU-GARY FISHER at 1:53:41.03
5. Pua Sawicki, (USA), ELLSWORTH at 1:55:12.47
6. Jennifer Smith, (NZL), TREK/VW at 1:58:31.61
7. Mical Dyck, (CAN), TREK/TERRASCAPE RACING at 1:58:33.36
8. Chloe Forsman, (USA), LUNA WOMENS MTB TEAM at 1:59:56.71
9. Judy Freeman, (USA), TOUGH GIRL/CONTESSA at 2:01:11.12
10. Amanda Riley-carey, (USA), KENDA/TITUS/HAYES at 2:01:38.84
11. Jenna Zander, (USA), SOBE CANNONDALE at 2:02:43.25
12. Nina Baum, (USA), SOBE-CANNONDALE at 2:03:28.61
13. Emily Batty, (CAN), TREK BICYCLE STORE TORONTO at 2:04:27.65
14. Heather Holmes, (USA), KENDA/TITUS/HAYES at 2:05:06.32
15. Kc Holley, (USA), SUBARU/GARY FISHER at 2:05:41.34
16. Caitlyn Tuel, (USA), TREK/VW /ROCKY MOUNTAIN at 2:05:51.10
17. Krista Park, (USA), KENDA-TITUS-HAYES at 2:05:51.47
18. Patricia Buerkle, (USA), VANDERKITTEN at 2:07:06.74
19. Jennifer Hanks, (USA), REVOLUTION/PEAK FASTNERS at 2:08:14.16
20. Sarah Barber, (USA), TEAMBOBS-BICYCLES.COM at 2:08:28.76
21. Zephanie Blasi, (USA), KENDA TITUS HAYES at 2:09:18.48
22. Jana Repulski, (), TEAM TAMARACK RESORT at 2:09:36.98
23. Jennifer Tilley, (USA), VELO BELLA/KONA at 2:09:58.72
24. Sonya Bugbee, (USA), YETI BETI at 2:11:22.75
25. Stacey Scanlan, (USA), TEAM TAMARACK at 2:12:25.13
26. Theresa Richardson, (USA), SOBE CANNONDALE at 2:13:36.91
27. Becca Blay, (USA), SOBE/CANNONDALE at 2:14:22.19
28. Shannon Edson, (USA), VELO BELLA at 2:14:45.38
29. Lindsey Bishop, (USA), MAFIA RACING/FELT at 2:16:45.89
30. Joy Duerksen, (USA), COLE/MARTEN TRANSPORT at 2:17:19.95
31. Heather Ranoa, (USA), INTENSE at 2:17:42.88
32. Sonya Looney, (USA), SOBE CANNONDALE at 2:27:12.07
33. Kathy Bodie, (USA), GU at 2:27:48.88
34. Rachel Throop, (USA), DEVO at LAPPED
999. Kyia Anderson, (), EKHO HRM/CANNONDALE at DNF
999. Barbara Kreisle, (USA), MAGURA/6C at DSQ
999. Kathy Sherwin, (USA), SOBE-CANNONDALE at DNF
999. Willow Koerber, (USA), SUBARU-GARY FISHER at DNS
.