Become a Member

Get access to more than 30 brands, premium video, exclusive content, events, mapping, and more.

Already have an account? Sign In

Become a Member

Get access to more than 30 brands, premium video, exclusive content, events, mapping, and more.

Already have an account? Sign In

Brands

Events

Lorenzetto wins uphill sprint in Valencia

Another stage at the Volta a Valenciana and another breakaway by a rider from Slipstream-Chipotle. For the fourth stage in a row, the American squad put a man into the main move in the five-day Valencia tour in Spain. This time it was Lucas Euser showing off the argyle with Antonio Piedra (Contentpolis-Murcia) in more than 100km at the front.

Don't miss a moment from Paris-Roubaix and Unbound Gravel, to the Giro d’Italia, Tour de France, Vuelta a España, and everything in between when you join Outside+.

By Andrew Hood

Another stage at the Volta a Valenciana and another breakaway by a rider from Slipstream-Chipotle.

For the fourth stage in a row, the American squad put a man into the main move in the five-day Valencia tour in Spain. This time it was Lucas Euser showing off the argyle with Antonio Piedra (Contentpolis-Murcia) in more than 100km at the front.

After opening up a gap north of six minutes that made Euser the virtual leader, the pair was caught with about 10km to go in the 175.6km fourth stage starting and finishing in Naquera to set up a hard-fought uphill sprint on a short but steep 300m rising finish.

It looked like Manuel Vázquez (Contentpolis-Murcia) — winner of Thursday’s controversial stage that saw the peloton become divided between a highway and a frontage road — was going to make it two in a row. Had he won or finished second, the time bonuses would have put him into the lead.

The pint-sized climber went a tad too early on the steep finish with ramps as steep as 12 percent and misjudged his sprint to settle for fifth, allowing Italian Mirco Lorenzatto (Lampre) to squirt past in the final 50m to snag the victory.

Xavier Florencio (Bouygues Telecom) snagged second with last year’s Het Volk winner Filippo Pozzato (Liquigas) came through third.

Overnight leader Rubén Plaza (SL Benfica) survived the manic final attack-riddled kilometer to finish safely in the front bunch to retain the overall lead.

An apparent crash involving Ryder Hesjedal (Slipstream-Chipotle) further complicated an already tricky ascending sprint and the Canadian lost 26 seconds and slipped out of the top 10. Trent Lowe (Slipstream-Chipotle) finished in the front group to slot into 11th at 31 seconds back.

Plaza will carry his slender 5-second lead to Vázquez into Saturday’s 149.4km rolling stage starting and finishing in Valencia to conclude the 66th edition. The course favors a mass sprint, but strong crosswinds, called abanicos in Spanish, could fray the peloton.

Results

Stage 4
1. LORENZETTO, Mirco (I), LAMPRE 4:15:00
2. FLORENCIO, Xavier (Sp), BOUYGUES TELECOM, s.t.
3. POZZATO, Filippo (I), LIQUIGAS, s.t.
4. BALLAN, Alessandro (I), LAMPRE, s.t.
5. VAZQUEZ, Manuel (Sp), CONTENTPOLIS-MURCIA, s.t.
6. GUTIERREZ, José I. (Sp), CAISSE D`EPARGNE, s.t.
7. PINEAU, Jérôme (F), BOUYGUES TELECOM, s.t.
8. TROFIMOV, Yury (Rus), BOUYGUES TELECOM, s.t.
9. CONTADOR, Alberto (Sp), ASTANA, s.t.
10. BENITEZ, Javier (Sp), S.L.BENFICA, s.t.
11. VERDUGO, Gorka (Sp), EUSKALTEL-EUSKADI, s.t.
12. PETACCHI, Alessandro (I), TEAM MILRAM, s.t.
13. PLAZA, Ruben (Sp), S.L.BENFICA, s.t.
14. NIBALI, Vincenzo (I), LIQUIGAS, s.t.
15. ELTINK, Theo (Nl), RABOBANK, s.t.
16. DUMOULIN, Samuel (F), COFIDIS, s.t.
17. LOWE, Trent (Aus), SLIPSTREAM-CHIPOTLE, s.t.
18. ASTARLOA, Igor (Sp), TEAM MILRAM, s.t.
19. MONFORT, Maxime (B), COFIDIS, s.t.
20. COLOM, Antonio (Sp), ASTANA, s.t.
21. JUFRE, Josep (Sp), SAUNIER DUVAL-SCOTT, at 0:12
22. VILA, Francisco J. (Sp), LAMPRE, at 0:14
23. MOERENHOUT, Koos (Nl), RABOBANK, at 0:14
24. GOMEZ M, J. Angel (Sp), SAUNIER DUVAL-SCOTT, at 0:14
25. DE LA FUENTE, David (Sp), SAUNIER DUVAL-SCOTT, at 0:14
26. RABUÑAL., Gonzalo (Sp), KARPIN GALICIA, at 0:14
27. MORI, Manuele (I), SAUNIER DUVAL-SCOTT, at 0:14
28. MOINARD, Amaël (F), COFIDIS, at 0:14
29. MOURON, Juan F. (Sp), KARPIN GALICIA, at 0:14
30. KREUZIGER, Roman (Cz), LIQUIGAS, at 0:14
31. CUNEGO, Damiano (I), LAMPRE, at 0:14
32. PEREZ, Ruben (Sp), EUSKALTEL-EUSKADI, at 0:14
33. IRIZAR, Markel (Sp), EUSKALTEL-EUSKADI, at 0:14
34. LOPEZ, David (Sp), CAISSE D`EPARGNE, at 0:14
35. PETROV, Danail (Bul), S.L.BENFICA, at 0:14
36. ZUBELDIA, Haimar (Sp), EUSKALTEL-EUSKADI, at 0:14
37. FERNANDEZ, Bingen (Sp), COFIDIS, at 0:14
38. CASTROVIEJO, Jonathan (Sp), ORBEA-OREKA SDA, at 0:14
39. TSCHOPP, Johann (Swi), BOUYGUES TELECOM, at 0:14
40. TAARAMAE, Rein (Est), COFIDIS, at 0:14
41. ELIJZEN, Michel (Nl), RABOBANK, at 0:14
42. FEDRIGO, Pierrick (F), BOUYGUES TELECOM, at 0:14
43. NIEVES, Mikel (Sp), ORBEA-OREKA SDA, at 0:14
44. TIRALONGO, Paolo (I), LAMPRE, at 0:14
45. HERRADA, Jose (Sp), CONTENTPOLIS-MURCIA, at 0:14
46. MATE, Luis (Sp), ANDALUCIA-CAJASUR, at 0:14
47. KNEES, Christian (G), TEAM MILRAM, at 0:14
48. CASAS, Claudio J. (Sp), ANDALUCIA-CAJASUR, at 0:14
49. CLEMENT, Stef (Nl), BOUYGUES TELECOM, at 0:14
50. CHOUZDA, Oleg (Ukr), CONTENTPOLIS-MURCIA, at 0:26
51. IGLINSKIY, Maxim (Kz), ASTANA, at 0:26
52. HESJEDAL, Ryder (Can), SLIPSTREAM-CHIPOTLE, at 0:26
53. VENTOSO, Fco.José (Sp), ANDALUCIA-CAJASUR, at 0:26
54. SANCHEZ, Eladio (Sp), ORBEA-OREKA SDA, at 0:29
55. OCHOTORENA, Xabat (Sp), EXTREMADURA-G.Gallar, at 0:30
56. OLMO, Juan (Sp), ANDALUCIA-CAJASUR, at 0:30
57. TEM DAM, Laurens (Nl), RABOBANK, at 0:30
58. ZABEL, Erik (G), TEAM MILRAM, at 0:33
59. MELERO, Ivan (Sp), ORBEA-OREKA SDA, at 0:36
60. MARTINEZ, Serafin (Sp), KARPIN GALICIA, at 0:38
61. NAVARRO, Daniel (Sp), ASTANA, at 0:38
62. DUGGAN, Timothy (USA), SLIPSTREAM-CHIPOTLE, at 0:38
63. VELO, Marco (I), TEAM MILRAM, at 0:38
64. AUGE, Stéphane (F), COFIDIS, at 0:38
65. DEKKER, Thomas (Nl), RABOBANK, at 0:38
66. NOVAL, Benjamin (Sp), ASTANA, at 0:38
67. MORABITO, Steve (Swi), ASTANA, at 0:38
68. SANCHEZ, Luis L. (Sp), CAISSE D`EPARGNE, at 0:38
69. RUIZ, Eriz (Sp), ORBEA-OREKA SDA, at 0:48
70. PALEO, Alejandro (Sp), KARPIN GALICIA, at 0:54
71. FREI, Thomas (Swi), ASTANA, at 0:57
72. MAZET, Julien (F), ASTANA, at 0:57
73. SANCHEZ, Julian (Sp), CONTENTPOLIS-MURCIA, at 01:00
74. FLENS, Rick (Nl), RABOBANK, at 01:00
75. FERNANDEZ, Alberto (Sp), SAUNIER DUVAL-SCOTT, at 01:00
76. MENDES, Jose (P), S.L.BENFICA, at 01:00
77. CORIONI, Claudio (I), LIQUIGAS, at 01:00
78. TERCIADO, Francisco J. (Sp), EXTREMADURA-G.Gallar, at 01:00
79. ALBIZURI, Benat (Sp), EUSKALTEL-EUSKADI, at 01:00
80. MARTIN, David (Sp), ORBEA-OREKA SDA, at 01:00
81. PRADERA, Mikel (Sp), S.L.BENFICA, at 01:00
82. ROVIRA, Jaume (Sp), EXTREMADURA-G.Gallar, at 01:00
83. ORTEGA, Manuel (Sp), ANDALUCIA-CAJASUR, at 01:00
84. NIERMANN, Grischa (G), RABOBANK, at 01:00
85. DRUJON, Mathieu (F), CAISSE D`EPARGNE, at 01:08
86. SABATINI, Fabio (I), TEAM MILRAM, at 01:14
87. CHICCHI, Francesco (I), LIQUIGAS, at 01:14
88. OROZ, Juan J. (Sp), EUSKALTEL-EUSKADI, at 01:14
89. BODNAR, Maciek (Pol), LIQUIGAS, at 01:14
90. TRONCOSO, Ramon (Sp), KARPIN GALICIA, at 01:14
91. MC CARTY, Jonathan (USA), SLIPSTREAM-CHIPOTLE, at 01:24
92. DOMINGUEZ, Sergio (Sp), CONTENTPOLIS-MURCIA, at 01:24
93. DE LIS, Sergio (Sp), ORBEA-OREKA SDA, at 01:24
94. BRARD, Florent (F), COFIDIS, at 01:24
95. ONGARATO, Alberto (I), TEAM MILRAM, at 01:24
96. SUTTON, Christopher (Aus), SLIPSTREAM-CHIPOTLE, at 01:24
97. ZAMBRANO, Gonzalo (Sp), EXTREMADURA-G.Gallar, at 01:41
98. DEMARET, Jean Eudes (F), COFIDIS, at 01:41
99. ESTRADA, Juan (Sp), ANDALUCIA-CAJASUR, at 01:41
100. MARTIN, Dan IRL SLIPSTREAM-CHIPOTLE, at 01:47
101. CARRASCO, Jose A. (Sp), ANDALUCIA-CAJASUR, at 01:50
102. MIHOLJEVIC, Vladimir (Cro), LIQUIGAS, at 01:52
103. CHARTEAU, Anthony (F), CAISSE D`EPARGNE, at 01:57
104. PALOMARES, Adrian (Sp), CONTENTPOLIS-MURCIA, at 02:00
105. PIEDRA, Antonio (Sp), ANDALUCIA-CAJASUR, at 02:00
106. PEREIRO, Oscar (Sp), CAISSE D`EPARGNE, at 02:04
107. GARCIA, José V. (Sp), CAISSE D`EPARGNE, at 02:07
108. DEAN, Julian (NZ), SLIPSTREAM-CHIPOTLE, at 02:07
109. SPRICK, Matthieu (F), BOUYGUES TELECOM, at 02:07
110. FERNANDEZ, Alberto (Sp), KARPIN GALICIA, at 02:10
111. GAUDIN, Damien (F), BOUYGUES TELECOM, at 02:10
112. TERUEL, Eloy (Sp), CONTENTPOLIS-MURCIA, at 02:12
113. NAPOLITANO, Danilo (I), LAMPRE, at 02:32
114. MARZANO, Marco (I), LAMPRE, at 02:34
115. PEREZ, Alan (Sp), EUSKALTEL-EUSKADI, at 02:34
116. LAFUENTE, Andoni (Sp), EUSKALTEL-EUSKADI, at 02:54
117. EUSER, Lucas (USA), SLIPSTREAM-CHIPOTLE, at 02:56
118. LOPES, Pedro (P), S.L.BENFICA, at 02:56
119. BALDATO, Fabio (I), LAMPRE, at 03:02
120. CESAR, Gustavo (Sp), KARPIN GALICIA, at 03:23
121. TORRENT, Carlos (Sp), EXTREMADURA-G.Gallar, at 08:14
122. GONZALEZ, Hector (Sp), SAUNIER DUVAL-SCOTT, at 08:14
123. PEREZ, Israel (Sp), EXTREMADURA-G.Gallar, at 08:14
124. URIBARRI, Unai (Sp), ORBEA-OREKA SDA, at 08:14
125. ISAICHEV, Vladimir (Rus), KARPIN GALICIA, at 08:14
126. TRENTI, Guido (USA), LIQUIGAS, at 08:14
127. MIRANDA, Helder (P), S.L.BENFICA, at 11:49
128. PINTO, Edgar (P), S.L.BENFICA, at 11:49
129. ECHARRI, Javier (Sp), CONTENTPOLIS-MURCIA, at 11:49
130. PATANCHON, Fabien (F), CAISSE D`EPARGNE, at 11:49

Overall Standings

1. PLAZA, Ruben (Sp), S.L.BENFICA 16:41:55
2. VAZQUEZ, Manuel (Sp), CONTENTPOLIS-MURCIA, at 05
3. FLORENCIO, Xavier (Sp), BOUYGUES TELECOM, at 21
4. GUTIERREZ, José I. (Sp), CAISSE D`EPARGNE, at 24
5. VERDUGO, Gorka (Sp), EUSKALTEL-EUSKADI, at 31
6. CONTADOR, Alberto (Sp), ASTANA, at 33
7. PINEAU, Jérôme (F), BOUYGUES TELECOM, at 35
8. MONFORT, Maxime (B), COFIDIS, at 35
9. COLOM, Antonio (Sp), ASTANA, at 35
10. NIBALI, Vincenzo (I), LIQUIGAS, at 35
11. LOWE, Trent (Aus), SLIPSTREAM-CHIPOTLE, at 35
12. TROFIMOV, Yury (Rus), BOUYGUES TELECOM, at 46
13. VILA, Francisco J. (Sp), LAMPRE, at 49
14. GOMEZ M, J. Angel (Sp), SAUNIER DUVAL-SCOTT, at 49
15. PETROV, Danail (Bul), S.L.BENFICA, at 49
16. MOINARD, Amaël (F), COFIDIS, at 49
17. LOPEZ, David (Sp), CAISSE D`EPARGNE, at 49
18. TSCHOPP, Johann (Swi), BOUYGUES TELECOM, at 49
19. DE LA FUENTE, David (Sp), SAUNIER DUVAL-SCOTT, at 57
20. KREUZIGER, Roman (Cz), LIQUIGAS, at 57
21. TIRALONGO, Paolo (I), LAMPRE, at 57
22. HESJEDAL, Ryder (Can), SLIPSTREAM-CHIPOTLE, at 01:01
23. FEDRIGO, Pierrick (F), BOUYGUES TELECOM, at 01:06
24. CLEMENT, Stef (Nl), BOUYGUES TELECOM, at 02:19
25. KNEES, Christian (G), TEAM MILRAM, at 02:22
26. MOERENHOUT, Koos (Nl), RABOBANK, at 02:28
27. FERNANDEZ, Bingen (Sp), COFIDIS, at 02:30
28. ZUBELDIA, Haimar (Sp), EUSKALTEL-EUSKADI, at 02:54
29. BALLAN, Alessandro (I), LAMPRE, at 04:13
30. ELTINK, Theo (Nl), RABOBANK, at 04:13
31. ASTARLOA, Igor (Sp), TEAM MILRAM, at 04:21
32. PEREZ, Ruben (Sp), EUSKALTEL-EUSKADI, at 04:27
33. NIEVES, Mikel (Sp), ORBEA-OREKA SDA, at 04:35
34. NAVARRO, Daniel (Sp), ASTANA, at 04:48
35. TAARAMAE, Rein (Est), COFIDIS, at 04:48
36. ROVIRA, Jaume (Sp), EXTREMADURA-G.Gallar, at 05:13
37. MENDES, Jose (P), S.L.BENFICA, at 05:21
38. SANCHEZ, Julian (Sp), CONTENTPOLIS-MURCIA, at 05:36
39. JUFRE, Josep (Sp), SAUNIER DUVAL-SCOTT, at 07:12
40. EUSER, Lucas (USA), SLIPSTREAM-CHIPOTLE, at 07:14
41. HERRADA, Jose (Sp), CONTENTPOLIS-MURCIA, at 10:32
42. SANCHEZ, Luis L. (Sp), CAISSE D`EPARGNE, at 10:56
43. MC CARTY, Jonathan (USA), SLIPSTREAM-CHIPOTLE, at 11:46
44. SPRICK, Matthieu (F), BOUYGUES TELECOM, at 12:17
45. IRIZAR, Markel (Sp), EUSKALTEL-EUSKADI, at 13:04
46. IGLINSKIY, Maxim (Kz), ASTANA, at 13:08
47. MIHOLJEVIC, Vladimir (Cro), LIQUIGAS, at 14:42
48. CHARTEAU, Anthony (F), CAISSE D`EPARGNE, at 14:52
49. DUMOULIN, Samuel (F), COFIDIS, at 15:01
50. CUNEGO, Damiano (I), LAMPRE, at 15:27
51. TEM DAM, Laurens (Nl), RABOBANK, at 15:46
52. MELERO, Ivan (Sp), ORBEA-OREKA SDA, at 16:06
53. PRADERA, Mikel (Sp), S.L.BENFICA, at 18:06
54. POZZATO, Filippo (I), LIQUIGAS, at 18:32
55. MARTIN, Dan IRL SLIPSTREAM-CHIPOTLE, at 18:36
56. MORI, Manuele (I), SAUNIER DUVAL-SCOTT, at 18:50
57. MOURON, Juan F. (Sp), KARPIN GALICIA, at 18:50
58. ZABEL, Erik (G), TEAM MILRAM, at 19:02
59. RABUÑAL., Gonzalo (Sp), KARPIN GALICIA, at 19:03
60. PIEDRA, Antonio (Sp), ANDALUCIA-CAJASUR, at 19:09
61. CHOUZDA, Oleg (Ukr), CONTENTPOLIS-MURCIA, at 19:10
62. DEKKER, Thomas (Nl), RABOBANK, at 19:47
63. CORIONI, Claudio (I), LIQUIGAS, at 19:49
64. ORTEGA, Manuel (Sp), ANDALUCIA-CAJASUR, at 22:02
65. OROZ, Juan J. (Sp), EUSKALTEL-EUSKADI, at 24:51
66. CESAR, Gustavo (Sp), KARPIN GALICIA, at 25:22
67. BENITEZ, Javier (Sp), S.L.BENFICA, at 28:04
68. CASTROVIEJO, Jonathan (Sp), ORBEA-OREKA SDA, at 28:31
69. LORENZETTO, Mirco (I), LAMPRE, at 29:12
70. PETACCHI, Alessandro (I), TEAM MILRAM, at 29:28
71. TERCIADO, Francisco J. (Sp), EXTREMADURA-G.Gallar, at 29:44
72. VELO, Marco (I), TEAM MILRAM, at 30:06
73. OLMO, Juan (Sp), ANDALUCIA-CAJASUR, at 30:11
74. SANCHEZ, Eladio (Sp), ORBEA-OREKA SDA, at 30:11
75. MARTINEZ, Serafin (Sp), KARPIN GALICIA, at 30:19
76. NOVAL, Benjamin (Sp), ASTANA, at 30:19
77. MORABITO, Steve (Swi), ASTANA, at 30:19
78. PEREIRO, Oscar (Sp), CAISSE D`EPARGNE, at 30:21
79. PINTO, Edgar (P), S.L.BENFICA, at 30:25
80. FREI, Thomas (Swi), ASTANA, at 30:38
81. ECHARRI, Javier (Sp), CONTENTPOLIS-MURCIA, at 30:38
82. MAZET, Julien (F), ASTANA, at 30:38
83. FERNANDEZ, Alberto (Sp), SAUNIER DUVAL-SCOTT, at 30:41
84. PEREZ, Alan (Sp), EUSKALTEL-EUSKADI, at 30:51
85. DOMINGUEZ, Sergio (Sp), CONTENTPOLIS-MURCIA, at 31:15
86. ESTRADA, Juan (Sp), ANDALUCIA-CAJASUR, at 31:30
87. ZAMBRANO, Gonzalo (Sp), EXTREMADURA-G.Gallar, at 31:47
88. PALOMARES, Adrian (Sp), CONTENTPOLIS-MURCIA, at 31:51
89. FERNANDEZ, Alberto (Sp), KARPIN GALICIA, at 32:01
90. DUGGAN, Timothy (USA), SLIPSTREAM-CHIPOTLE, at 33:44
91. MARZANO, Marco (I), LAMPRE, at 33:56
92. AUGE, Stéphane (F), COFIDIS, at 34:05
93. GONZALEZ, Hector (Sp), SAUNIER DUVAL-SCOTT, at 36:46
94. DEMARET, Jean Eudes (F), COFIDIS, at 37:31
95. MARTIN, David (Sp), ORBEA-OREKA SDA, at 39:12
96. CASAS, Claudio J. (Sp), ANDALUCIA-CAJASUR, at 39:22
97. ELIJZEN, Michel (Nl), RABOBANK, at 39:23
98. OCHOTORENA, Xabat (Sp), EXTREMADURA-G.Gallar, at 39:26
99. VENTOSO, Fco.José (Sp), ANDALUCIA-CAJASUR, at 39:33
100. MATE, Luis (Sp), ANDALUCIA-CAJASUR, at 39:33
101. FLENS, Rick (Nl), RABOBANK, at 40:09
102. NIERMANN, Grischa (G), RABOBANK, at 40:09
103. PEREZ, Israel (Sp), EXTREMADURA-G.Gallar, at 40:10
104. ONGARATO, Alberto (I), TEAM MILRAM, at 40:20
105. SUTTON, Christopher (Aus), SLIPSTREAM-CHIPOTLE, at 40:20
106. BODNAR, Maciek (Pol), LIQUIGAS, at 40:33
107. SABATINI, Fabio (I), TEAM MILRAM, at 40:43
108. LOPES, Pedro (P), S.L.BENFICA, at 41:03
109. DEAN, Julian (NZ), SLIPSTREAM-CHIPOTLE, at 41:03
110. TRONCOSO, Ramon (Sp), KARPIN GALICIA, at 41:07
111. CARRASCO, Jose A. (Sp), ANDALUCIA-CAJASUR, at 41:09
112. NAPOLITANO, Danilo (I), LAMPRE, at 41:28
113. BALDATO, Fabio (I), LAMPRE, at 42:21
114. RUIZ, Eriz (Sp), ORBEA-OREKA SDA, at 44:50
115. PALEO, Alejandro (Sp), KARPIN GALICIA, at 44:56
116. CHICCHI, Francesco (I), LIQUIGAS, at 45:16
117. GAUDIN, Damien (F), BOUYGUES TELECOM, at 46:12
118. DE LIS, Sergio (Sp), ORBEA-OREKA SDA, at 46:42
119. BRARD, Florent (F), COFIDIS, at 46:42
120. TERUEL, Eloy (Sp), CONTENTPOLIS-MURCIA, at 47:30
121. TORRENT, Carlos (Sp), EXTREMADURA-G.Gallar, at 47:33
122. LAFUENTE, Andoni (Sp), EUSKALTEL-EUSKADI, at 48:12
123. ISAICHEV, Vladimir (Rus), KARPIN GALICIA, at 49:04
124. ALBIZURI, Benat (Sp), EUSKALTEL-EUSKADI, at 49:35
125. DRUJON, Mathieu (F), CAISSE D`EPARGNE, at 49:43
126. TRENTI, Guido (USA), LIQUIGAS, at 53:32
127. URIBARRI, Unai (Sp), ORBEA-OREKA SDA, at 53:32
128. GARCIA, José V. (Sp), CAISSE D`EPARGNE, at 56:29
129. MIRANDA, Helder (P), S.L.BENFICA, at 57:51
130. PATANCHON, Fabien (F), CAISSE D`EPARGNE, at 01:06:11