Events

Lombardi wins another at Romandie

Acqua & Sapone’s Giovanni Lombardi won his second stage in three days Friday, winning a sprint while defending champion Dario Frigo widened his overall lead in the Tour de Romandie in Switzerland. Lombardi's Acqua & Sapone team set up the 32-yea-old with perfection, delivering him an easy victory over Saulius Ruskys (Gerolsteiner) and Mapei's Robert Hunter. Frigo finished 10th as the main bunch split coming into the finish and the Italian took an additional five seconds on his key rivals. Racers slogged through heavy rains for the third consecutive day and there's no let-up expected in

By Andrew Hood

Lombardi

Lombardi

Photo: Graham Watson

Acqua & Sapone’s Giovanni Lombardi won his second stage in three days Friday, winning a sprint while defending champion Dario Frigo widened his overall lead in the Tour de Romandie in Switzerland.

Lombardi’s Acqua & Sapone team set up the 32-yea-old with perfection, delivering him an easy victory over Saulius Ruskys (Gerolsteiner) and Mapei’s Robert Hunter.

Frigo finished 10th as the main bunch split coming into the finish and the Italian took an additional five seconds on his key rivals.

Racers slogged through heavy rains for the third consecutive day and there’s no let-up expected in Saturday’s climbing stage to Leysin.

Because of snow and freezing rain above 1200 meters, organizers eliminated the Category 1 climb over the Col des Planches early in Saturday’s stage and trimmed it from 144 kms to 109.7.

The stage still hits the category-one climb to Villars-sur-Ollon and finishes at 1,318 meters at Leysin.

Men at work: Lozano and Pronk were caught with 26km to go

Men at work: Lozano and Pronk were caught with 26km to go

Photo: Graham Watson

Rabobank’s Matthe Pronk and Kelme’s Roberto Lozano attacked after 55 km and built up a five-minute lead before the peloton became interested.

Tacconi and Acqua & Sapone joined forces and put an end to the escape with 26km to go.

Frigo, meanwhile, extended his overall lead by five seconds to 16 over Swiss cyclist Alexandre Noos, benefiting from the cooperative effort with the Acqua & Sapone team.

Photo Gallery

Results

STAGE 3

1. LOMBARDI Giovanni ACQ (I), 4:26:02

2. RUSKYS Saulius GST (LIT)

3. HUNTER Robert MAP (SA)

4. DE GROOT Bram RAB (NL)

5. ELMIGER Martin PHO (SWI)

6. NOE Andrea MAP (I)

7. LODA Nicola FAS (I)

8. POPOVYCH Yaroslav LAN (UKR)

9. GASPERONI Cristian ACQ (I)

10. FRIGO Dario TAC (I)

11. AEBERSOLD Niki COA (SWI)

12. ARTETXE GEZURAGA Mikel EUS (SP), at 0:05

13. GUTIERREZ José Enrique KEL (SP)

14. PEREZ FERNANDEZ Santiago KEL (SP)

15. MOOS Alexandre PHO (SWI)

16. HONDO Danilo TEL (G)

17. POSPYEYEV Kyrylo ACQ (UKR)

18. EVANS Cadel MAP AUS

19. VERBRUGGHE Rik LOT (B)

20. TRENTI Guido ACQ (I)

21. COMMESSO Salvatore SAE (I)

22. ZUELLE Alex COA (SWI)

23. PERON Andrea CST (I)

24. BRANDT Christophe LOT (B)

25. HUSER Rolf COA (SWI)

26. SILLONIZ ARESTI Aitor EUS (SP)

27. GUERINI Giuseppe TEL (I)

28. TOSATTO Matteo FAS (I)

29. ZANETTE Denis FAS (I)

30. GONZALES Gorka EUS (SP)

31. PICCOLI Mariano LAM (I)

32. BELTRAN MARTINEZ Manuel COA (SP)

33. BELLI Wladimir FAS (I)

34. ZUBELDIA AGUIRRE Haimar EUS (SP)

35. VELO Marco FAS (I)

36. ROMANO Domenico LAN (I)

37. RATTI Eddy MAP (I)

38. CEREZO PERALES F. CST (SP)

39. GUIDI Fabrizio COA (I)

40. BERNUCCI Lorenzo LAN (I)

41. BILEKA Volodymyr LAN (UKR)

42. VAN DE WOUWER Kurt LOT (B)

43. HONCHAR Serhiy FAS (UKR)

44. GONZALEZ Aitor KEL (SP)

45. FERNANDEZ Bingen COF (SP)

46. MITLUSHENKO Yuri LAN (UKR)

47. FORNACIARI Paolo MAP (I)

48. VALVERDE Alejandro KEL (SP)

49. KADLEC Milan LAM (CZ)

50. MAZZOLENI Eddy TAC (I)

51. TOTSCHNIG Georg GST (A)

52. TRENTIN Guido COF (I)

53. SCHRECK Stephan TEL (G)

54. ATIENZA URENDEZ Daniel COF (SP)

55. VERBRUGGHE Ief LOT (B)

56. SCHNIDER Daniel PHO (SWI)

57. BASSO Ivan FAS (I)

58. DERGANC Martin ACQ (SLO)

59. CALCAGNI Patrick TAC (SWI)

60. LELLI Massimiliano COF (I)

61. ARRIZABALAGA AGIRRE Gorka EUS (SP)

62. FLORES Iker EUS (SP)

63. FRAGNIERE Cédric PHO (SWI)

64. CANADA GRACIA David MAP (SP)

65. RÜTIMANN Stefan TAC (SWI)

66. SASTRE CANDIL Carlos CST (SP)

67. COLOMBO Gabriele ACQ (I)

68. TAULER Antonio KEL (SP)

69. STRAUSS Marcel GST (SWI)

70. CAVAGNIS Oscar LAN (I)

71. CUESTA LOPEZ Iñigo COF (SP) at 0:19

72. CODOL Massimo LAM (I) at 0:25

73. LOPEBOSELLI Angelo COF (I)

74. TONKOV Pavel LAM (RUS)

75. LOPEZ DE MUNAIN Alberto EUS (SP)

76. ZAMPIERI Steve TAC (SWI)

77. GARATE Juan Manuel LAM (SP)

78. SALMON Benoît PHO (F)

79. WAUTERS Marc RAB (B)

80. BERTOLETTI Simone LAM (I), at 0:34

81. SZMYD Sylvester TAC (Pol)

82. STEINHAUSER Tobias GST (G)

83. HOJ Frank COA (DK)

84. LIVINGSTON Kevin TEL (USA)

85. CHARRIERE Christian PHO (SWI)

86. GIANETTI Mauro COA (SWI)

87. JONASSON Danny CST (DK)

88. LOPEZ Joaquim KEL (SP)

89. SERPELLINI Marco LAM (I)

90. MONCOUTIE David COF (F)

91. TONTI Andrea SAE (I)

92. LEIPHEIMER Levi RAB (USA)

93. VAN LANCKER Kurt LOT (B)

94. PRONK Matthé RAB (NL)

95. MILLAR David COF (GB)

96. D’HOLLANDER Glenn LOT (B)

97. JEUNE Raphael CST (F)

98. GARCIA ALONSO Marcelino CST (SP)

99. PUGACI Igor SAE (MDA)

100. ZUCCONI Pietro TAC (SWI)

101. VENEBERG Thorwald RAB (NL)

102. CUNEGO Damiano SAE (I)

103. BERTOGLIATI Rubens LAM (SWI)

104. BODROGI Laszlo MAP (H)

105. ENGELS Addy RAB (NL)

106. STREMERSCH Tom LOT (B)

107. HIEKMANN Torsten TEL (G)

108. MASON Oscar SAE (I)

109. BARTKO Robert TEL (G)

110. PEPOLI Cristian SAE (I)

111. MUTSAARS Ronald RAB (NL)

112. STRAZZER Massimo PHO (I)

113. GONZALEZ CAPILLA Santos ACQ (SP)

114. BEUCHAT Roger PHO (SWI)

115. KLEMENCIC Zoran TAC (SLO), at 0:52

116. CONTE Biagio SAE (I), at 0:57

117. LOZANO MONTERO Roberto KEL (SP), +1:09

DNS PAOLINI Luca MAP (I),

DNF MICHAELSEN Lars COA (DK),

DNF STREEL Marc LAN (B)

Overall after 3 stages

1. FRIGO Dario TAC (I), 13:09:47

2. MOOS Alexandre PHO (SWI), at 0:16

3. VERBRUGGHE Rik LOT (B), at 0:18

4. GASPERONI Cristian ACQ (I), at 0:19

5. MAZZOLENI Eddy TAC (I), at 0:19

6. NOE Andrea MAP (I), at 0:24

7. ZUBELDIA AGUIRRE Haimar EUS (SP), at 0:24

8. HONCHAR Serhiy FAS (UKR), at 0:26

9. EVANS Cadel MAP AUS at 0:29

10. BRANDT Christophe LOT (B), at 0:31

11. GUERINI Giuseppe TEL (I), at 0:31

12. TOSATTO Matteo FAS (I), at 0:32

13. GUTIERREZ José Enrique KEL (SP), at 0:32

14. PEREZ FERNANDEZ Santiago KEL (SP), at 0:33

15. GONZALEZ Aitor KEL (SP), at 0:33

16. FERNANDEZ Bingen COF (SP), at 0:34

17. ROMANO Domenico LAN (I), at 0:34

18. TRENTIN Guido COF (I), at 0:34

19. SASTRE CANDIL Carlos CST (SP), at 0:35

20. VAN DE WOUWER Kurt LOT (B), at 0:36

21. BELLI Wladimir FAS (I), at 0:36

22. ARTETXE GEZURAGA Mikel EUS (SP), at 0:37

23. FRAGNIERE Cédric PHO (SWI), at 0:38

24. CUESTA LOPEZ Iñigo COF (SP), at 0:39

25. BELTRAN MARTINEZ Manuel COA (SP), at 0:40

26. BASSO Ivan FAS (I), at 0:40

27. ATIENZA URENDEZ Daniel COF (SP), at 0:40

28. DE GROOT Bram RAB (NL), at 0:46

29. CODOL Massimo LAM (I), at 0:48

30. POSPYEYEV Kyrylo ACQ (UKR), at 0:49

31. BERNUCCI Lorenzo LAN (I), at 0:50

32. TAULER Antonio KEL (SP), at 0:51

33. HUSER Rolf COA (SWI), at 0:54

34. VELO Marco FAS (I), at 0:54

35. CALCAGNI Patrick TAC (SWI), at 0:56

36. TONKOV Pavel LAM (RUS), at 0:58

37. SILLONIZ ARESTI Aitor EUS (SP), at 0:59

38. CEREZO PERALES F. CST (SP), at 1:01

39. GONZALES Gorka EUS (SP), at 1:02

40. DERGANC Martin ACQ (SLO), at 1:02

41. PERON Andrea CST (I), at 1:03

42. TOTSCHNIG Georg GST (A), at 1:03

43. ZAMPIERI Steve TAC (SWI), at 1:06

44. LOMBARDI Giovanni ACQ (I), at 1:09

45. SALMON Benoît PHO (F), at 1:21

46. ZUELLE Alex COA (SWI), at 1:32

47. SCHNIDER Daniel PHO (SWI), at 1:32

48. POPOVYCH Yaroslav LAN (UKR), at 1:33

49. STRAUSS Marcel GST (SWI), at 1:35

50. CAVAGNIS Oscar LAN (I), at 1:36

51. RÜTIMANN Stefan TAC (SWI), at 1:38

52. PICCOLI Mariano LAM (I), at 1:46

53. GARATE Juan Manuel LAM (SP), at 1:59

54. VALVERDE Alejandro KEL (SP), at 2:09

55. LELLI Massimiliano COF (I), at 2:28

56. MONCOUTIE David COF (F), at 2:48

57. WAUTERS Marc RAB (B), at 2:58

58. BERTOGLIATI Rubens LAM (SWI), at 2:59

59. LOPEZ DE MUNAIN Alberto EUS (SP), at 3:12

60. LOPEBOSELLI Angelo COF (I), at 3:14

61. CHARRIERE Christian PHO (SWI), at 3:18

62. MASON Oscar SAE (I), at 3:18

63. BERTOLETTI Simone LAM (I), at 3:20

64. MILLAR David COF (GB), at 3:24

65. TRENTI Guido ACQ (I), at 3:29

66. ZANETTE Denis FAS (I), at 3:42

67. RUSKYS Saulius GST (LIT), at 3:51

68. HIEKMANN Torsten TEL (G), at 3:57

69. STEINHAUSER Tobias GST (G), at 4:00

70. ARRIZABALAGA AGIRRE Gorka EUS (SP), at 4:09

71. FORNACIARI Paolo MAP (I), at 4:15

72. LODA Nicola FAS (I), at 4:18

73. PRONK Matthé RAB (NL), at 4:37

74. COLOMBO Gabriele ACQ (I), at 4:41

75. JONASSON Danny CST (DK), at 4:42

76. SZMYD Sylvester TAC POL at 4:50

77. FLORES Iker EUS (SP), at 4:59

78. LOPEZ Joaquim KEL (SP), at 5:35

79. PUGACI Igor SAE (MDA), at 5:36

80. VAN LANCKER Kurt LOT (B), at 5:45

81. SCHRECK Stephan TEL (G), at 6:18

82. LOZANO MONTERO Roberto KEL (SP), at 6:22

83. AEBERSOLD Niki COA (SWI), at 6:22

84. BARTKO Robert TEL (G), at 6:24

85. HOJ Frank COA (DK), at 6:43

86. SERPELLINI Marco LAM (I), at 6:52

87. HUNTER Robert MAP (SA), at 7:16

88. HONDO Danilo TEL (G), at 7:52

89. LEIPHEIMER Levi RAB (USA), at 8:10

90. TONTI Andrea SAE (I), at 8:13

91. KADLEC Milan LAM (CZ), at 8:28

92. CANADA GRACIA David MAP (SP), at 8:30

93. GIANETTI Mauro COA (SWI), at 8:54

94. CUNEGO Damiano SAE (I), at 8:59

95. ELMIGER Martin PHO (SWI), at 9:00

96. ZUCCONI Pietro TAC (SWI), at 9:01

97. RATTI Eddy MAP (I), at 9:17

98. COMMESSO Salvatore SAE (I), at 9:21

99. BODROGI Laszlo MAP (H), at 9:42

100. MUTSAARS Ronald RAB (NL), at 9:45

101. BILEKA Volodymyr LAN (UKR), at 9:52

102. D’HOLLANDER Glenn LOT (B), at 9:56

103. GARCIA ALONSO Marcelino CST (SP), at 10:03

104. VENEBERG Thorwald RAB (NL), at 10:11

105. STRAZZER Massimo PHO (I), at 10:16

106. VERBRUGGHE Ief LOT (B), at 13:33

107. MITLUSHENKO Yuri LAN (UKR), at 13:41

108. STREMERSCH Tom LOT (B), at 14:01

109. GONZALEZ CAPILLA Santos ACQ (SP), at 14:35

110. LIVINGSTON Kevin TEL (USA), at 14:42

111. ENGELS Addy RAB (NL), at 14:50

112. JEUNE Raphael CST (F), at 14:50

113. CONTE Biagio SAE (I), at 15:06

114. GUIDI Fabrizio COA (I), at 15:28

115. PEPOLI Cristian SAE (I), at 16:46

116. BEUCHAT Roger PHO (SWI), at 16:54

117. KLEMENCIC Zoran TAC (SLO), at 19:41