Events

Kirsipuu takes stage 6

Stage Winner: Jaan Kirsipuu (Est), Ag2r 4:50:39----------------------------------Overall Lead: Stuart O'Grady (Aus) Credit AgricoleSprinter: Erik Zabel (G) Deutsche TelekomClimber: Patrice Halgand (F), Jean Delatour Under 25: Jorg Jaksche (G), O.N.C.E. Click below for full results

Stage Winner: Jaan Kirsipuu (Est), Ag2r 4:50:39
———————————-
Overall Lead: Stuart O’Grady (Aus) Credit Agricole
Sprinter: Erik Zabel (G) Deutsche Telekom
Climber: Patrice Halgand (F), Jean Delatour
Under 25: Jorg Jaksche (G), O.N.C.E.

Click below for full results

Results

Stage 6: Commercy – Strasbourg
(Click for overall standings after Stage 6)

1. KIRSIPUU Jaan (Est), Ag2R- Prevoyance, 215km in 4:50:39;
2. NAZON Damien (F), Bonjour;
3. SVORADA Jan (Cz), Lampre-Daikin;
4. ZABEL Erik (Ger), Deutsche Telekom;
5. O’GRADY Stuart (Aus), Credit Agricole;
6. CASPER Jimmy (F), La Francaise des Jeux;
7. MATTAN Nico (B), Cofidis;
8. CAPELLE Christophe (F), Big Mat- Auber ’93;
9. SIVAKOV Alexei (Rus), Big Mat- Auber ’93;
10. VAINSTEINS Romans (Lat), Domo-Farm Frites;
11. ETXEBARRIA David (Sp), Euskatel-Euskadi;
12. AUGER Ludovic (F), Big Mat- Auber ’93;
13. AUGER Guillaume (F), Big Mat- Auber ’93;
14. BOTCHAROV Alexandre (Rus), Ag2R- Prevoyance;
15. GOUVENOU Thierry (F), Big Mat- Auber ’93;
16. SIMON François (F), Bonjour;
17. IVANOV Serguei (Rus), Fassa Bortolo;
18. BLAUDZUN Michaël (Dk), CSC-Tiscalli;
19. GUTIERREZ José Enrique (Sp), Kelme;
20. PETACCHI Alessandro (I), Fassa Bortolo;
21. BOOGERD Michaël (Nl), Rabobank;
22. RODRIGUEZ Fred (USA), Domo-Farm Frites;
23. MIKHAILOV Guennadi (Rus), Lotto;
24. JULICH Bobby (USA), Credit Agricole;
25. VOIGT Jens (Ger), Credit Agricole;
26. CAPELLE Ludovic (B), Ag2R- Prevoyance;
27. BROCHARD Laurent (F), Jean Delatour;
28. TEUTENBERG Sven (Ger), Festina;
29. GONZALEZ Aitor (Sp), Kelme;
30. MOREAU Christophe (F), Festina;
31. ROUS Didier (F), Bonjour;
32. WADECKI Piotr (Pol), Domo-Farm Frites;
33. CASTRESANA Angel (Sp), Euskatel-Euskadi;
34. HEULOT Stéphane (F), Big Mat- Auber ’93;
35. ULLRICH Jan (Ger), Deutsche Telekom;
36. PEREZ Luis (Sp), Festina;
37. GONZALEZ GALDEANO Igor (Sp), O.N.C.E.;
38. SEVILLA Oscar (Sp), Kelme;
39. AERTS Mario (B), Lotto;
40. BELOKI Joseba (Sp), O.N.C.E.;
41. GUTIERREZ Ivan (Sp), O.N.C.E.;
42. CASERO Angel (Sp), Festina;
43. CHANTEUR Pascal (F), Festina;
44. WESEMANN Steffen (Ger), Deutsche Telekom;
45. PASCUAL LLORENTE Javier (Sp), Kelme;
46. HERAS Roberto (Sp), U.S. Postal;
47. ARMSTRONG Lance (USA), U.S. Postal;
48. GARCIA CASAS Félix (Sp), Festina;
49. HINCAPIE George (USA), U.S. Postal;
50. PRADERA Mikel (Sp), O.N.C.E.;
51. VANDEVELDE Christian (USA), U.S. Postal;
52. BELLI Wladimir (I), Fassa Bortolo;
53. BOTERO Santiago (Col), Kelme;
54. VINOKOUROV Alexandre (Kaz), Deutsche Telekom;
55. KIVILEV Andrei (Kaz), Cofidis;
56. BAGUET Serge (B), Lotto;
57. HUNTER Robert (RSA), Lampre- Daikin;
58. PENA Victor Hugo (Col), U.S. Postal;
59. BOUVARD Gilles (F), Jean Delatour;
60. CHAURREAU Inigo (Sp), Euskatel-Euskadi;
61. LODA Nicola (I), Fassa Bortolo;
62. BENETEAU Walter (F), Bonjour;
63. ODRIOZOLA Jon (Sp), iBanesto.com;
64. MANCEBO Francisco (Sp), iBanesto.com;
65. JALABERT Nicolas (F), CSC-Tiscalli;
66. VERHEYEN Geert (B), Rabobank;
67. EKIMOV Vjatceslav (Rus), U.S. Postal;
68. GARZELLI Stefano (I), Mapei, à 00:00;
69. LELLI Massimiliano (I), Cofidis;
70. ZANINI Stefano (I), Mapei, à 00:00;
71. JALABERT Laurent (F), CSC-Tiscalli;
72. HALGAND Patrice (F), Jean Delatour;
73. BARTOLI Michele (I), Mapei;
74. SERRANO Marcos (Sp), O.N.C.E.;
75. BLANCO Santiago (Sp), iBanesto.com;
76. BRARD Florent (F), Festina;
77. MUSEEUW Johan (B), Domo-Farm Frites;
78. KLODEN Andréas (Ger), Deutsche Telekom;
79. PASCUAL RODRIGUEZ Javier (Sp), iBanesto.com;
80. TRENTIN Guido (I), Cofidis;
81. JAKSCHE Jorg (Ger), O.N.C.E.;
82. VAUGHTERS Jonathan (USA), Credit Agricole;
83. VAN DE WOUWER Kurt (B), Lotto;
84. RINERO Christophe (F), Cofidis;
85. ETXEBARRIA Unai VEN Euskatel-Euskadi;
86. RENIER Franck (F), Bonjour;
87 SCHNIDER Daniel SUI La Francaise des Jeux;
88. LOTZ Marc (Nl), Rabobank;
89. WAUTERS Marc (B), Rabobank;
90. DEKKER Erik (Nl), Rabobank;
91. ROBIN Jean-Cyril (F), Bonjour;
92. CASSANI Enrico (I), Domo-Farm Frites;
93. VERMAUT Steve (B), Lotto;
94. BOLTS Udo (Ger), Deutsche Telekom;
95. HEPPNER Jens (Ger), Deutsche Telekom;
96. CEREZO Francisco (Sp), CSC-Tiscalli;
97. TOSATTO Matteo (I), Fassa Bortolo;
98. VERSTREPEN Johan (B), Lampre- Daikin;
99. MAGNIEN Emmanuel (F), La Francaise des Jeux;
100. BELOHVOSCIKS Raivis (Lat), Lampre- Daikin;
101. DEL OLMO Txema (Sp), Euskatel-Euskadi;
102. SORENSEN Nicki (Dk), CSC-Tiscalli;
103. KNAVEN Servais (Nl), Domo-Farm Frites;
104. SALMON Benoit (F), Ag2R- Prevoyance;
105. FORNACIARI Paolo (I), Mapei, à 00:00;
106. NARDELLO Daniele (I), Mapei, à 00:00;
107. MONTGOMERY Sven SUI La Francaise des Jeux;
108. BOUYER Franck (F), Bonjour;
109. BERTOGLIATI Rubens (Swi), Lampre- Daikin;
110. PINOTTI Marco (I), Lampre- Daikin;
111. BRAMATI Davide (I), Mapei, à 00:00;
112. VAN HYFTE Paul (B), Lotto;
113 ZUBELDIA Haimar (Sp), Euskatel-Euskadi;
114. ATIENZA Daniel (Sp), Cofidis;
115. CUESTA Inigo (Sp), Cofidis;
116. BETTINI Paolo (I), Mapei, à 00:00;
117. SASTRE Carlos (Sp), O.N.C.E.;
118. NIERMANN Grischa (Ger), Rabobank;
119. LAMOULLER Loïc (F), Big Mat- Auber ’93;
120. DEN BAKKER Maarten (Nl), Rabobank;
121. RUBIERA José Luis (Sp), U.S. Postal;
122. VIDAL José Angel (Sp), Kelme;
123. GOUBERT Stephane (F), Jean Delatour;
124. MONCOUTIE David (F), Cofidis;
125. BROZYNA Thomasz (Pol), iBanesto.com;
126. DIERCKXSENS Ludo (B), Lampre- Daikin;
127. HUSHOVD Thor (Nor), Credit Agricole;
128. VOGONDY Nicolas (F), La Francaise des Jeux;
129. BESSY Frédéric (F), Credit Agricole;
130. LINO Pascal (F), Festina;
131. LIVINGSTON Kevin (USA), Deutsche Telekom;
132. MENGIN Christophe (F), La Francaise des Jeux;
133. MORIN Anthony (F), Credit Agricole;
134. TURPIN Ludovic (F), Ag2R- Prevoyance;
135. BERGES Stéphane (F), Ag2R- Prevoyance;
136. ROUX Laurent (F), Jean Delatour;
137. LAISEKA Roberto (Sp), Euskatel-Euskadi;
138. BASSO Ivan (I), Fassa Bortolo;
139. GONZALEZ GALDEANO Alvaro (Sp), O.N.C.E.;
140. SEIGNEUR Eddy (F), Jean Delatour;
141. TALABARDON Sébastien (F), Big Mat- Auber ’93;
142. SERPELLINI Marco (I), Lampre- Daikin;
143. LARSEN Nicolay Bo (Dk), CSC-Tiscalli;
144. SORENSEN Rolf (Dk), CSC-Tiscalli;
145. LOPEZ DE MUNAIN Alberto (Sp), Euskatel-Euskadi;
146. PIEPOLI Leonardo (I), iBanesto.com;
147. BERNARD Jérome (F), Jean Delatour;
148. DE GROOT Bram (Nl), Rabobank;
149. VAN HEESWIJK Max (Nl), Domo-Farm Frites;
150. JAN Xavier (F), Big Mat- Auber ’93;
151. GARCIA-ACOSTA Vicente (Sp), iBanesto.com;
152. GUERINI Giuseppe (I), Deutsche Telekom;
153. TAULER Antonio (Sp), Kelme;
154. BALDATO Fabio (I), Fassa Bortolo;
155. PIIL Jakob (Dk), CSC-Tiscalli;
156. CHAVANEL Sylvain (F), Bonjour;
157. MERCKX Axel (B), Domo-Farm Frites;
158. AGNOLUTTO Christophe (F), Ag2R- Prevoyance;
159. POZZI Oscar (I), Fassa Bortolo;
160. STEELS Tom (B), Mapei, all s.t.;
161. FRUTTI Matteo (I), Lampre- Daikin, at 00:28;
162. MILESI Marco (I), Domo-Farm Frites, at 00:33;
163. MC GEE Bradley (Aus), La Francaise des Jeux, at 00:41;
164. VERBRUGGHE Rik (B), Lotto, at 02:11;
165. HAMILTON Tyler (USA), U.S. Postal, at 04:45;
166. GARCIA Marcelino (Sp), CSC-Tiscalli, at 05:30;
167. JIMENEZ Eladio (Sp), iBanesto.com;
168. MAIGNAN Gilles (F), Ag2R- Prevoyance;
169. DURAND Jacky (F), La Francaise des Jeux;
170. PRETOT Arnaud (F), Festina;
171. DEMARBAIX Sébastien (B), Ag2R- Prevoyance;
172. JENNER Christopher (NZ), Credit Agricole;
173. ORIOL Christophe (F), Jean Delatour;
174. GUESDON Frédéric (F), La Francaise des Jeux;
175. HINAULT Sébastien (F), Credit Agricole;
176. MENCHOV Denis (Rus), iBanesto.com;
177. CARDENAS Félix (Col), Kelme;
178. KJAERGAARD Steffen (Nor), U.S. Postal, all s.t.;
179. DE JONGH Steven (Nl), Rabobank, at 12:25;
180. PERRAUDEAU Olivier (F), Bonjour;
181. BLIJLEVENS Jeroen (Nl), Lotto, both s.t.;
182. LEYSEN Bart (B), Mapei, at 16:35;
183. MILLAR David (GB), Cofidis, s.t.;
TRASTOUR Olivier (F), Jean Delatour, Abandon;
GONZALEZ Santos (Sp), O.N.C.E., Abandon.;

Overall after six stages

1. O’GRADY Stuart (Aus), Credit Agricole, en 25h 45:00;
2. VOIGT Jens (Ger), Credit Agricole, at 00:26;
3. JULICH Bobby (USA), Credit Agricole, at 00:27;
4. GONZALEZ GALDEANO Igor (Sp), O.N.C.E., at 00:57;
5. BELOKI Joseba (Sp), O.N.C.E., at 01:07;
6. SASTRE Carlos (Sp), O.N.C.E., at 01:08;
7. JAKSCHE Jorg (Ger), O.N.C.E., at 01:12;
8. MOREAU Christophe (F), Festina, at 01:17;
9. GUTIERREZ Ivan (Sp), O.N.C.E., at 01:20;
10. SERRANO Marcos (Sp), O.N.C.E., at 01:23;
11. BRARD Florent (F), Festina, at 01:24;
12. CASERO Angel (Sp), Festina, at 01:33;
13. PRADERA Mikel (Sp), O.N.C.E., at 01:42;
14. PEREZ Luis (Sp), Festina, at 01:50;
15. ARMSTRONG Lance (USA), U.S. Postal, at 01:53;
16. PENA Victor Hugo (Col), U.S. Postal, at 02:10;
17. BOTERO Santiago (Col), Kelme, at 02:11;
18. GUTIERREZ José Enrique (Sp), Kelme, at 02:17;
19. ULLRICH Jan (Ger), Deutsche Telekom, at 02:20;
20. KLODEN Andréas (Ger), Deutsche Telekom, at 02:32;
21. HERAS Roberto (Sp), U.S. Postal, at 02:34;
22. SEVILLA Oscar (Sp), Kelme, at 02:39;
23. VINOKOUROV Alexandre (Kaz), Deutsche Telekom, at 02:45;
24. BOOGERD Michaël (Nl), Rabobank, at 02:47;
25. JALABERT Laurent (F), CSC-Tiscalli, at 03:19;
26. BARTOLI Michele (I), Mapei, at 03:33;
27. VIDAL José Angel (Sp), Kelme, at 03:37;
28. HEULOT Stéphane (F), Big Mat- Auber ’93, at 03:44;
29. GARZELLI Stefano (I), Mapei, at 03:44;
30. ROUS Didier (F), Bonjour, at 03:48;
31. BENETEAU Walter (F), Bonjour, at 04:15;
32. ROBIN Jean-Cyril (F), Bonjour, at 04:22;
33. SIMON François (F), Bonjour, at 04:24;
34. BROZYNA Thomasz (Pol), iBanesto.com, at 04:30;
35. PASCUAL RODRIGUEZ Javier (Sp), iBanesto.com, at 04:38;
36. MANCEBO Francisco (Sp), iBanesto.com, at 04:40;
37. ODRIOZOLA Jon (Sp), iBanesto.com, at 04:42;
38. TOSATTO Matteo (I), Fassa Bortolo, at 04:43;
39. WESEMANN Steffen (Ger), Deutsche Telekom, at 04:44;
40. WADECKI Piotr (Pol), Domo-Farm Frites, at 04:51;
41. BOLTS Udo (Ger), Deutsche Telekom, at 04:54;
42. BLANCO Santiago (Sp), iBanesto.com, at 04:54;
43. BASSO Ivan (I), Fassa Bortolo, at 04:55;
44. MERCKX Axel (B), Domo-Farm Frites, at 04:56;
45. HINCAPIE George (USA), U.S. Postal, at 04:57;
46. BROCHARD Laurent (F), Jean Delatour, at 04:59;
47. BELLI Wladimir (I), Fassa Bortolo, at 05:00;
48. HALGAND Patrice (F), Jean Delatour, at 05:08;
49. SALMON Benoit (F), Ag2R- Prevoyance, at 05:57;
50. CHAURREAU Inigo (Sp), Euskatel-Euskadi, at 06:00;
51. LIVINGSTON Kevin (USA), Deutsche Telekom, at 06:14;
52. MONTGOMERY Sven SUI La Francaise des Jeux, at 06:14;
53. AERTS Mario (B), Lotto, at 06:15;
54. VAN DE WOUWER Kurt (B), Lotto, at 06:17;
55. BAGUET Serge (B), Lotto, at 06:22;
56. HEPPNER Jens (Ger), Deutsche Telekom, at 06:29;
57. TEUTENBERG Sven (Ger), Festina, at 06:51;
58. VANDE VELDE Christian (USA), U.S. Postal, at 07:14;
59. GUERINI Giuseppe (I), Deutsche Telekom, at 09:41;
60. PETACCHI Alessandro (I), Fassa Bortolo, at 09:49;
61. GARCIA-ACOSTA Vicente (Sp), iBanesto.com, at 10:39;
62. SORENSEN Nicki (Dk), CSC-Tiscalli, at 10:46;
63. MENGIN Christophe (F), La Francaise des Jeux, at 11:10;
64. BOUYER Franck (F), Bonjour, at 11:25;
65. VAN HYFTE Paul (B), Lotto, at 12:35;
66. HUNTER Robert (RSA), Lampre- Daikin, at 12:55;
67. TALABARDON Sébastien (F), Big Mat- Auber ’93, at 13:06;
68. HAMILTON Tyler (USA), U.S. Postal, at 13:23;
69. POZZI Oscar (I), Fassa Bortolo, at 13:39;
70. LOTZ Marc (Nl), Rabobank, at 14:22;
71. TAULER Antonio (Sp), Kelme, at 14:23;
72. EKIMOV Vjatceslav (Rus), U.S. Postal, at 14:36;
73. CHAVANEL Sylvain (F), Bonjour, at 14:47;
74. DE GROOT Bram (Nl), Rabobank, at 14:50;
75. ZANINI Stefano (I), Mapei, at 15:11;
76. RODRIGUEZ Fred (USA), Domo-Farm Frites, at 17:14;
77. TRENTIN Guido (I), Cofidis, at 17:20;
78. MONCOUTIE David (F), Cofidis, at 18:11;
79. KJAERGAARD Steffen (Nor), U.S. Postal, at 18:28;
80. CEREZO Francisco (Sp), CSC-Tiscalli, at 18:45;
81. LAMOULLER Loïc (F), Big Mat- Auber ’93, at 19:19;
82. BOUVARD Gilles (F), Jean Delatour, at 19:38;
83. BESSY Frédéric (F), Credit Agricole, at 19:41;
84. GARCIA CASAS Félix (Sp), Festina, at 19:56;
85. NAZON Damien (F), Bonjour, at 20:06;
86. GUESDON Frédéric (F), La Francaise des Jeux, at 20:10;
87. DEL OLMO Txema (Sp), Euskatel-Euskadi, at 20:16;
88. GONZALEZ Aitor (Sp), Kelme, at 20:25;
89. PASCUAL LLORENTE Javier (Sp), Kelme, at 20:28;
90. LINO Pascal (F), Festina, at 20:36;
91. CUESTA Inigo (Sp), Cofidis, at 21:49;
92. LELLI Massimiliano (I), Cofidis, at 21:50;
93. KIVILEV Andrei (Kaz), Cofidis, at 21:55;
94. BETTINI Paolo (I), Mapei, at 22:03;
95. PIIL Jakob (Dk), CSC-Tiscalli, at 22:04;
96. RINERO Christophe (F), Cofidis, at 22:09;
97. MATTAN Nico (B), Cofidis, at 22:19;
98. CAPELLE Christophe (F), Big Mat- Auber ’93, at 22:31;
99. LARSEN Nicolay Bo (Dk), CSC-Tiscalli, at 22:39;
100. BALDATO Fabio (I), Fassa Bortolo, at 23:06;
101. ZABEL Erik (Ger), Deutsche Telekom, at 23:07;
102. DIERCKXSENS Ludo (B), Lampre- Daikin, at 23:23;
103. PIEPOLI Leonardo (I), iBanesto.com, at 23:33;
104. GONZALEZ GALDEANO Alvaro (Sp), O.N.C.E., at 23:38;
105. GOUBERT Stephane (F), Jean Delatour, at 23:43;
106. ZUBELDIA Haimar (Sp), Euskatel-Euskadi, at 23:49;
107. LAISEKA Roberto (Sp), Euskatel-Euskadi, at 23:53;
108. VOGONDY Nicolas (F), La Francaise des Jeux, at 23:55;
109. ETXEBARRIA David (Sp), Euskatel-Euskadi, at 23:59;
110. LOPEZ DE MUNAIN Alberto (Sp), Euskatel-Euskadi, at 24:00;
111. SCHNIDER Daniel SUI La Francaise des Jeux, at 24:01;
112. BOTCHAROV Alexandre (Rus), Ag2R- Prevoyance, at 24:07;
113. TURPIN Ludovic (F), Ag2R- Prevoyance, at 24:13;
114. MIKHAILOV Guennadi (Rus), Lotto, at 24:18;
115. VAUGHTERS Jonathan (USA), Credit Agricole, at 24:33;
116. JAN Xavier (F), Big Mat- Auber ’93, at 24:58;
117. CASTRESANA Angel (Sp), Euskatel-Euskadi, at 24:59;
118. VERBRUGGHE Rik (B), Lotto, at 25:44;
119. MAGNIEN Emmanuel (F), La Francaise des Jeux, at 25:49;
120. SIVAKOV Alexei (Rus), Big Mat- Auber ’93, at 26:08;
121. NIERMANN Grischa (Ger), Rabobank, at 26:15;
122. WAUTERS Marc (B), Rabobank, at 26:20;
123. CHANTEUR Pascal (F), Festina, at 26:20;
124. KNAVEN Servais (Nl), Domo-Farm Frites, at 26:31;
125. BLAUDZUN Michaël (Dk), CSC-Tiscalli, at 26:58;
126. VERHEYEN Geert (B), Rabobank, at 27:27;
127. DEN BAKKER Maarten (Nl), Rabobank, at 27:27;
128. RENIER Franck (F), Bonjour, at 27:56;
129. MUSEEUW Johan (B), Domo-Farm Frites, at 28:20;
130. LODA Nicola (I), Fassa Bortolo, at 28:21;
131. JIMENEZ Eladio (Sp), iBanesto.com, at 28:27;
132. ATIENZA Daniel (Sp), Cofidis, at 28:40;
133. KIRSIPUU Jaan (Est), Ag2R- Prevoyance, at 29:31;
134. IVANOV Serguei (Rus), Fassa Bortolo, at 29:34;
135. HUSHOVD Thor (Nor), Credit Agricole, at 29:49;
136. VAINSTEINS Romans (Lat), Domo-Farm Frites, at 29:52;
137. SVORADA Jan (Cz), Lampre- Daikin, at 29:55;
138. MORIN Anthony (F), Credit Agricole, at 30:22;
139. VERMAUT Steve (B), Lotto, at 30:22;
140. BELOHVOSCIKS Raivis (Lat), Lampre- Daikin, at 30:35;
141. HINAULT Sébastien (F), Credit Agricole, at 30:38;
142. CAPELLE Ludovic (B), Ag2R- Prevoyance, at 30:54;
143. ROUX Laurent (F), Jean Delatour, at 31:03;
144. ETXEBARRIA Unai VEN Euskatel-Euskadi, at 31:04;
145. CARDENAS Félix (Col), Kelme, at 31:14;
146. VERSTREPEN Johan (B), Lampre- Daikin, at 31:30;
147. DEMARBAIX Sébastien (B), Ag2R- Prevoyance, at 31:43;
148. AGNOLUTTO Christophe (F), Ag2R- Prevoyance, at 31:45;
149. PERRAUDEAU Olivier (F), Bonjour, at 32:36;
150. JALABERT Nicolas (F), CSC-Tiscalli, at 32:46;
151. RUBIERA José Luis (Sp), U.S. Postal, at 32:57;
152. MC GEE Bradley (Aus), La Francaise des Jeux, at 33:47;
153. AUGER Guillaume (F), Big Mat- Auber ’93, at 33:48;
154. GOUVENOU Thierry (F), Big Mat- Auber ’93, at 33:55;
155. NARDELLO Daniele (I), Mapei, at 33:58;
156. FRUTTI Matteo (I), Lampre- Daikin, at 34:02;
157. CASSANI Enrico (I), Domo-Farm Frites, at 34:05;
158. MILESI Marco (I), Domo-Farm Frites, at 34:27;
159. MENCHOV Denis (Rus), iBanesto.com, at 34:37;
160. BERNARD Jérome (F), Jean Delatour, at 35:40;
161. AUGER Ludovic (F), Big Mat- Auber ’93, at 37:32;
162. BRAMATI Davide (I), Mapei, at 37:48;
163. ORIOL Christophe (F), Jean Delatour, at 37:50;
164. PINOTTI Marco (I), Lampre- Daikin, at 38:31;
165. FORNACIARI Paolo (I), Mapei, at 38:50;
166. CASPER Jimmy (F), La Francaise des Jeux, at 39:00;
167. SORENSEN Rolf (Dk), CSC-Tiscalli, at 39:15;
168. JENNER Christopher (NZ), Credit Agricole, at 39:36;
169. SEIGNEUR Eddy (F), Jean Delatour, at 39:42;
170. DURAND Jacky (F), La Francaise des Jeux, at 40:09;
171. PRETOT Arnaud (F), Festina, at 40:36;
172. DEKKER Erik (Nl), Rabobank, at 40:52;
173. BERGES Stéphane (F), Ag2R- Prevoyance, at 41:48;
174. MAIGNAN Gilles (F), Ag2R- Prevoyance, at 42:15;
175. BERTOGLIATI Rubens SUI Lampre- Daikin, at 43:05;
176. VAN HEESWIJK Max (Nl), Domo-Farm Frites, at 44:25;
177. STEELS Tom (B), Mapei, at 44:29;
178. SERPELLINI Marco (I), Lampre- Daikin, at 46:11;
179. GARCIA Marcelino (Sp), CSC-Tiscalli, at 47:33;
180. DE JONGH Steven (Nl), Rabobank, at 53:15;
181. BLIJLEVENS Jeroen (Nl), Lotto, at 53:30;
182. LEYSEN Bart (B), Mapei, at 1:01:26;
183. MILLAR David (GB), Cofidis, at 1:03:37;