Become a Member

Get access to more than 30 brands, premium video, exclusive content, events, mapping, and more.

Already have an account? Sign In

Become a Member

Get access to more than 30 brands, premium video, exclusive content, events, mapping, and more.

Already have an account? Sign In

Brands

Events

Kelly’s Zack Bell, C3 Sollay’s Laura Van Gilder win Bank of America Wilmington Grand Prix

Results Results Men’s results | Click for: Women’s results 1. Zach BELL Kelly Benefit Strategies in 1:13:25 2. Lucas Sebastian Haedo Colavita Sutter Home P/b Cookin in smetime 3. Jacob Keough Kelly Benefit Strategies in smetime 4. Kyle Wamsley Colavita Sutter Home P/b Cookin in smetime…

Don't miss a moment from Paris-Roubaix and Unbound Gravel, to the Giro d’Italia, Tour de France, Vuelta a España, and everything in between when you join Outside+.

Results

Men’s results | Click for: Women’s results

  • 1. Zach BELL Kelly Benefit Strategies in 1:13:25
  • 2. Lucas Sebastian Haedo Colavita Sutter Home P/b Cookin in smetime
  • 3. Jacob Keough Kelly Benefit Strategies in smetime
  • 4. Kyle Wamsley Colavita Sutter Home P/b Cookin in smetime
  • 5. Will Hoffarth Team Mountain Khakis Pro Cyclin in smetime
  • 6. Kirk O’Bee Bissell Pro Cycling in smetime
  • 7. Kenneth Hanson Team Type 1 in smetime
  • 8. Robbie King If/lionette’s in smetime
  • 9. Stephen Kincaid Crca/empire Cycling Team P/b No in smetime
  • 10. Eric Schildge Bikereg.com / Cannondale in smetime
  • 11. Francois PARISIEN Planet Energy in smetime
  • 12. Rafael MERAN Gs Mengoni Usa in smetime
  • 13. Aldo Ino ILESIC Team Type1 in smetime
  • 14. John DeLong Hincapie Gary Fisher Pb Barkley in smetime
  • 15. Anibal Borrajo Colavita Sutter Home P/b Cookin in smetime
  • 16. Frank Travieso Champion Porsche in smetime
  • 17. Mark Hekman Team Mountain Khakis Pro Cyclin in smetime
  • 18. Todd Hesel Kelly Benefit Strategies/lsv Am in smetime
  • 19. David Fuentes Battley Harley-Davidson/sonoma in smetime
  • 20. Ryan DeWald Battley Harley-Davidson/sonoma in smetime
  • 21. Jake Hollenbach Crca/empire Cycling Team P/b No in smetime
  • 22. Daniel Zmolik Crca/empire Cycling Team P/b No in smetime
  • 23. Frederick Norton Kelly Benefits Strategies/lsv A in smetime
  • 24. Evan Fader Richmond Pro Cycling in smetime
  • 25. Clayton Barrows Crca/empire Cycling Team P/b No in smetime
  • 26. Andrew Guptill Colavita Sutter Home P/b Cookin in smetime
  • 27. Daniel Ramsey Team Mountain Khaki in smetime
  • 28. Bennet Van der Genugten Kenda Pro Cycling P/b Spinergy in smetime
  • 29. Thomas Soladay Team Mountain Khakis in smetime
  • 30. Luis Alberto Romero Amaran Colavita Sutter Home P/b Cookin in 18.9
  • 31. Daniel Holt Team Type 1 in smetime
  • 32. Cody O’Reilly Bissell Pro Cycling in 25
  • 33. Valeriy KOBZARENKO Team Type 1 in smetime
  • 34. Yosvany Falcon Champion Porsche P/b Race Edge in smetime
  • 35. Shawn Milne Team Type 1 in 58.7
  • 36. Keck Baker Battley Harley-Davidson/sonoma in 01:03.3
  • 37. Nick Bennette Metlife Cycling Team in smetime
  • 38. Adam Farabaugh Hershey Cancer Institute-Gpoa-C in smetime
  • 39. Jared Nieters Haymarket Bicycles/trakkers in smetime
  • 40. Timothy Mitchell Metlife Cycling Team in smetime
  • 41. Ramon Benitez Immediate Mortgage – Artemis El in smetime
  • 42. David Bozak Clean Currents P/b Don Beyer Vo in smetime
  • 43. Justin Beard Hincapie Gary Fisher P/b Barkle in smetime
  • 44. Sean Barrie Georgetown University in smetime
  • 45. Charles Hutcheson Battley Harley-Davidson/sonoma in smetime
  • 46. Joseph Whitman Salamander Racing in smetime
  • 47. Salvatore Scotto DiVetta Gs Mengoni Usa in smetime
  • 48. Justin Lindine Bikereg.com / Cannondale in smetime
  • 49. Jason Meidhof Clean Currents P/b Don Beyer Vo in smetime
  • 50. Jonathan Mumford Kelly Benefit Strategies in smetime
  • 51. Ryan Fleming Metlife Cycling Team in smetime
  • 52. K Frank Pipp Bissell Pro Cycling in smetime
  • 53. Jeff Brandon Kelly Benefit Strategies/lsv Am in smetime
  • 54. Jamie Kimberley Kelly Benefit Strategies/lsv Am in smetime
  • 55. Eric Brownell Crca/empire Cycling Team P/b No in smetime
  • 56. Michael Mathis Crca/empire Cycling Team P/b No in smetime
  • 57. Jonathan Sundt Kelly Benefit Strategies in smetime
  • 58. Matthew Johnson Crca/empire Cycling Team P/b No in smetime
  • 59. Peter LATHAM Bissell Pro Cycling in smetime
  • 60. Kevin Wolfson If/lionette’s in 01:21.9
  • 61. Johann Burrowes Ws United/sheepshead Cycle in smetime
  • 62. Brian Butts Battley Harley-Davidson/sonoma in smetime
  • 63. David Guttenplan Team Mountain Khaki in smetime
  • 64. Scott Zwizanski Kelly Benefit’s Strategy in smetime
  • 65. Ryan ANDERSON Kelly Benefit’s Strategy in smetime
  • 66. Alexander Candelario Kelly Benefit Strategies in smetime
  • 67. Russell Langley Battley Harley-Davidson/sonoma in smetime
  • 68. Marco Aledia Kenda Pro Cycling P/b Spinergy in smetime
  • 69. James Driscoll Rock Racing in smetime
  • 70. Chad Burdzilauskas Kenda Pro Cycling P/b Spinergy in smetime
  • 71. Rich Harper Kenda Pro Cycling Presented By in smetime

Women’s resuls | Click for: Men’s results

  • 1. Laura Van Gilder C3 Sollay in 59:20.8
  • 2. Belinda GOSS Australian National Team in smetime
  • 3. Cath CHEATLEY Colavita Sutter Home P/b Cookin in smetime
  • 4. Kori Seehafer Team Type 1 in smetime
  • 5. Nichole Wangsgard Colavita Sutter Home P/b Cookin in smetime
  • 6. Lauren KITCHEN Australian National Team in smetime
  • 7. Erica Allar in smetime
  • 8. Theresa Cliff-Ryan Verducci/breakaway Racing in smetime
  • 9. Kate Veronneau Altarum Women’s Cycling Team in smetime
  • 10. Leslie Jennings Cyclelife Powered By Specialize in smetime
  • 11. Sally Annis Hub Racing in smetime
  • 12. Rachel Warner Juice Plus Club Team in smetime
  • 13. Brooke O’Connor Nebc/cycle Loft/devonshire Dent in smetime
  • 14. Jacquelyn Crowell Team Type 1 in 12.2
  • 15. Andrea Dvorak Colavita Sutter Home P/b Cookin in smetime
  • 16. Alison Powers Team Type 1 in smetime
  • 17. Bridie O’DONNELL Australian National Team in 45.8
  • 18. Silke Wunderwald Team Kenda in 50.8
  • 19. Mary Costelloe Alliance Environmental in 02:05.8
  • 20. Rebecca Wellons Nebc/cycle Loft/devonshire Dent in smetime
  • 21. Kristy Scheffenacker Altarum Women’s Cycling Team in smetime
  • 22. Dale TYE Altarum Women’s Cycling Team in 02:13.4
  • 23. Jennifer Rasmusson Hpc in 02:37.2
  • 24. Sarah Caravella Alan North America Racing in 02:40.5
  • 25. Laura McCAUGHEY Salamander in 02:50.9
  • 26. Anna Milkowski in 03:15.9
  • 27. Jessie MACLEAN Verducci/breakaway Racing in 03:23.9
  • 28. Lenore Pipes Zaveta in smetime
  • 29. Rebecca Blatt Team Kenda in smetime
  • 30. Amity Elliot Juice Plus+ Club Team in 04:41.4