Become a Member

Get access to more than 30 brands, premium video, exclusive content, events, mapping, and more.

Already have an account? Sign In

Become a Member

Get access to more than 30 brands, premium video, exclusive content, events, mapping, and more.

Already have an account? Sign In

Brands

Events

Jesse Lalonde and Holly Liske won at the Smokin Spoke, the tenth event in the 2008 WORS series.

Jesse Lalonde (Gary Fisher 29 / BKB / T6) and Holly Liske (Hayes Disc Brakes) won at the Smokin Spoke on Sunday afternoon. The Spoke, the tenth race in the 2008 Subaru-sponsored Wisconsin Off Road Series, was held at Camp Tesomas in Rhinelander, Wisconsin.

Don't miss a moment from Paris-Roubaix and Unbound Gravel, to the Giro d’Italia, Tour de France, Vuelta a España, and everything in between when you join Outside+.

WORS #10:  Holly Liske

WORS #10: Holly Liske

Photo: Extreme Photography Unlimited

Jesse Lalonde (Gary Fisher 29 / BKB / T6) and Holly Liske (Hayes Disc Brakes) won at the Smokin Spoke on Sunday afternoon. The Spoke, the tenth race in the 2008 Subaru-sponsored Wisconsin Off Road Series, was held at Camp Tesomas in Rhinelander, Wisconsin.

Light rain on Saturday evening left the fast, sandy trails in ideal shape for racing. Lalonde (1:24:05.3), of Madison, Wisconsin, took an early lead with teammate and brother Marko Lalonde (1:24:05.9). Initial plans for a three-lap, 34-mile race were pre-empted under threat of an oncoming

WORS #10: Jesse Lalonde

WORS #10: Jesse Lalonde

Photo: Extreme Photography Unlimited

thunderstorm, and the men were off the track after two laps, in time to stay dry.

In the twolap Elite women’s race, Liske (1:47:01) fought off wind, rain and light hail in the last few miles to finish ahead of current series leader Abigail Strigel (1:48:18, Team Polska FDL) for her first
overall win of the 2008 season.

For complete results, see wors.org

Photo Gallery

Results

Women’s Results: | (Men’s Results)

1. Holly Liske Hayes Disc Brakes in 01:47:01.30 Medford, WI
2. Abigail Strigel Team Polska Fdl in 01:48:18.90 Madison, WI
3. Lisa Krayer Wildside Velo Club in 01:48:30.20 at 01:28.90 North Freedom, WI
4. Andrea Matter in 01:51:13.80 at 04:12.50 Sheboygan, WI
5. Claire Cannon Team Wors in 01:55:35.20 at 08:33.90 Milwaukee, WI
6. Patti Kaufmann Planet Bike in 01:56:31.80 at 09:30.50 Whitefish Bay, WI
7. Lori Sable in 01:57:22.70 at 10:21.40 Thiensville, WI
8. Lindsay Guerra Mr Tree in 01:57:38.60 at 10:37.30 Oconomowoc, WI
9. Murphykate Montee Muddy Cup / Singular Cycles in 01:57:42.70 at 10:41.40 Sturgeon Bay, WI
10. Christine Czarnecki Alterra Coffeemtb Team in 02:04:50.60 at 17:49.30 Milwaukee, WI
11. Valerie Foley Moritz Tires in 02:05:14.70 at 18:13.40 Rhinelander, WI
12. April Dombrowski Team Pedal Moraine in 02:06:24.60 at 19:23.30 Oshkosh, WI


Men’s Results: | (Women’s Results)

1. Jesse Lalonde Gf29 / Bkb / T6 in 01:24:05.30 Madison, WI
2. Marko Lalonde Gf29/bkb/t6 in 01:24:05.90 at 00:00.60 Madison, WI
3. Mike Phillips Adventure 212/specialized in 01:24:41.70 at 00:36.40 Milwaukee, WI
4. Brian Matter Gear Grinder-Hyundai in 01:24:42.20 at 00:36.90 Sheboygan, WI
5. Travis Woodruff Momentumendurance.com in 01:28:25.60 at 04:20.30 Tucson, AZ
6. Landon Lueck Open For Sponsors in 01:29:42.00 at 05:36.70 Madison, WI
7. Josh Barrett Skinny’s Fat Tire Race Team in 01:29:42.40 at 05:37.10 Whitewater, WI
8. Ryan Krayer Wildside Velo Club in 01:30:35.70 at 06:30.40 North Freedom, WI
9. Ray Nelson Club Tread in 01:30:57.00 at 06:51.70 Woodstock, IL
10. Jeff Melcher Team Pedal Moraine in 01:31:45.50 at 07:40.20 West Bend, WI
11. MacIej Nowak Team Polska in 01:31:49.30 at 07:44.00 Waukesha, WI
12. Scott Kylander-Johnso Trek / Vw in 01:32:23.70 at 08:18.40 Duluth, MN
13. Tim Drankus Gear Grinder/hyundai in 01:32:34.70 at 08:29.40 Sheboygan, WI
14. Sam Wellskopf Attitude Sports in 01:32:38.10 at 08:32.80 Campbellsport, WI
15. Nathan Guerra Mr Tree in 01:33:15.10 at 09:09.80 Oconomowoc, WI
16. Ted Hanes Fond Du Lac Cyclery in 01:33:15.60 at 09:10.30 Fond Du Lac, WI
17. Scott Cole Specialized/hayes/ergon in 01:33:56.40 at 09:51.10 Stevens Point, WI
18. John Lirette Hayes in 01:34:01.70 at 09:56.40 Menomonee Falls, WI
19. Carlos Haeckel Alterra / Sunringle Factory in 01:34:13.20 at 10:07.90 Waukesha, WI
20. Jan Rybar Team Pedal Moraine in 01:34:23.90 at 10:18.60 Apple Valley, MN
21. Christian Brekke Log Eaters in 01:34:24.70 at 10:19.40 Madison, WI
22. Ronald Knutowski Team Wheaton in 01:35:14.30 at 11:09.00 Cross Plains, WI
23. J. W. Miller in 01:35:15.20 at 11:09.90 Madison, WI
24. John Shull Clif Bar in 01:36:32.00 at 12:26.70 Libertyville, IL
25. Adam Swank in 01:36:35.30 at 12:30.00 Duluth, MN
26. Aaron Swanson Swanson Financial Services in 01:36:44.50 at 12:39.20 Ashland, WI
27. Dallas Fowler Gear Grinders in 01:37:05.40 at 13:00.10 Green Bay, WI
28. Craig Manthe Polska in 01:39:05.70 at 15:00.40 Eau Claire, WI
29. Bill Nigh Team Pedal Moraine in 01:39:11.70 at 15:06.40 West Bend, WI
30. Jerrod Collier Muddy Cup Racing in 01:43:53.00 at 19:47.70 Lake Villa, IL
31. Joshua Tesch in 01:43:55.40 at 19:50.10 Superior, WI
32. Justin Lund Evomo / Rudy Project in 01:47:42.70 at 23:37.40 Wausau, WI
33. Mitch Gantz Slingshot Bikes in 01:48:33.00 at 24:27.70 Ashwaubenon, WI
34. Mike Billmeier in 01:49:48.10 at 25:42.80 Oshkosh, WI
35. Trevor Olson Muddy Cup in 01:56:48.80 at 32:43.50 Rochester, MN