Events

Jalabert wins on Bastille day.

Stage Winner: Laurent Jalabert (F), CSC-Tiscali, 4:06:04----------------------------------Overall Lead: Jens Voight (G), Credit Agricole Sprinter: Erik Zabel (G) Deutsche TelekomClimber: Patrice Halgand (F), Jean Delatour Under 25: Jorg Jaksche (G), O.N.C.E. Click below for full results

Stage Winner: Laurent Jalabert (F), CSC-Tiscali, 4:06:04
———————————-
Overall Lead: Jens Voight (G), Credit Agricole
Sprinter: Erik Zabel (G) Deutsche Telekom
Climber: Patrice Halgand (F), Jean Delatour
Under 25: Jorg Jaksche (G), O.N.C.E.

Click below for full results

Results

Stage : Strasbourg — Colmar
(Click for overall standings after Stage 6)

1. JALABERT Laurent (F), CSC-Tiscali, 162.5km in 4:06:04;
2. VOIGT Jens (G), Credit Agricole, at 00:11 ;
3. ROUX Laurent (F), Jean Delatour, at 00:11;
4. CUESTA Inigo (Sp), Cofidis, at 00:13;
5. BASSO Ivan (I), Fassa Bortolo, at 01:36;
6. ETXEBARRIA David (Sp), Euskatel-Euskadi, at 04:28;
7. VINOKOUROV Alexandre (Kz), Deutsche Telekom;
8. BROCHARD Laurent (F), Jean Delatour;
9. TOSATTO Matteo (I), Fassa Bortolo;
10. BOUYER Franck (F), Bonjour;
11. O’GRADY Stuart (Aus), Credit Agricole;
12. BETTINI Paolo (I), Mapei;
13. SIMON François (F), Bonjour;
14. GUTIERREZ José Enrique (Sp), Kelme;
15. MIKHAILOV Guennadi (Rus), Lotto;
16. BALDATO Fabio (I), Fassa Bortolo;
17. BOTCHAROV Alexandre (Rus), Ag2R-Prevoyance;
18. WADECKI Piotr (Pol), Domo-Farm Frites;
19. BOUVARD Gilles (F), Jean Delatour;
20. VERHEYEN Geert (B), Rabobank;
21. BENETEAU Walter (F), Bonjour;
22. VAN DE WOUWER Kurt (B), Lotto;
23. SORENSEN Nicki (Dk), CSC-Tiscali;
24. ULLRICH Jan (G), Deutsche Telekom;
25. MANCEBO Francisco (Sp), iBanesto.com;
26. PINOTTI Marco (I), Lampre-Daikin;
27. JULICH Bobby (USA), Credit Agricole;
28. ODRIOZOLA Jon (Sp), iBanesto.com;
29. PASCUAL RODRIGUEZ Javier (Sp), iBanesto.com;
30. TRENTIN Guido (I), Cofidis;
31. MOREAU Christophe (F), Festina;
32. JAKSCHE Jorg (G), ONCE ;
33. BELOKI Joseba (Sp), ONCE;
34. GUTIERREZ Ivan (Sp), ONCE;
35. ARMSTRONG Lance (USA), U.S. Postal;
36. AERTS Mario (B), Lotto;
37. GONZALEZ GALDEANO Igor (Sp), ONCE;
38. PRADERA Mikel (Sp), ONCE;
39. KIVILEV Andrei (Kz), Cofidis;
40. BOOGERD Michaël (Nl), Rabobank;
41. BROZYNA Thomasz (Pol), iBanesto.com;
42. KLODEN Andréas (G), Deutsche Telekom;
43. SEVILLA Oscar (Sp), Kelme;
44. LAMOULLER Loïc (F), Bigmat Auber 93;
45. GARZELLI Stefano (I), Mapei;
46. BOTERO Santiago (Col), Kelme;
47. GARCIA CASAS Félix (Sp), Festina;
48. PASCUAL LLORENTE Javier (Sp), Kelme;
49. ROUS Didier (F), Bonjour;
50. CASERO Angel (Sp), Festina;
51. SALMON Benoit (F), Ag2R-Prevoyance;
52. GOUBERT Stephane (F), Jean Delatour;
53. BARTOLI Michele (I), Mapei;
54. MERCKX Axel (B), Domo-Farm Frites;
55. CHAURREAU Inigo (Sp), Euskatel-Euskadi;
56. HERAS Roberto (Sp), U.S. Postal;
57. HALGAND Patrice (F), Jean Delatour ;
58. SERRANO Marcos (Sp), ONCE;
59. HEULOT Stéphane (F), Bigmat Auber 93;
60. MONTGOMERY Sven (Swi), La Française Des Jeux;
61. JAN Xavier (F), Bigmat Auber 93;
62. ATIENZA Daniel (Sp), Cofidis;
63. HINCAPIE George (USA), U.S. Postal;
64. VAUGHTERS Jonathan (USA), Credit Agricole;
65. BELLI Wladimir (I), Fassa Bortolo;
66. PEREZ Luis (Sp), Festina;
67. BOLTS Udo (G), Deutsche Telekom;
68. SASTRE Carlos (Sp), ONCE;
69. GUERINI Giuseppe (I), Deutsche Telekom;
70. HEPPNER Jens (G), Deutsche Telekom;
71. BLANCO Santiago (Sp), iBanesto.com;
72. ROBIN Jean-Cyril (F), Bonjour;
73. NARDELLO Daniele (I), Mapei;
74. PIEPOLI Leonardo (I), iBanesto.com;
75. LAISEKA Roberto (Sp), Euskatel-Euskadi, all s.t.;
76. RUBIERA José Luis (Sp), U.S. Postal, at 04:39;
77. LELLI Massimiliano (I), Cofidis, at 09:03;
78. DEN BAKKER Maarten (Nl), Rabobank, at 10:50;
79. PIIL Jakob (Dk), CSC-Tiscali;
80. GARCIA Marcelino (Sp), CSC-Tiscali;
81. BLAUDZUN Michaël (Dk), CSC-Tiscali;
82. MENGIN Christophe (F), La Française Des Jeux;
83. LODA Nicola (I), Fassa Bortolo;
84. JALABERT Nicolas (F), CSC-Tiscali;
85. HUNTER Robert (RSA), Lampre-Daikin;
86. DIERCKXSENS Ludo (B), Lampre-Daikin;
87. LARSEN Nicolay Bo (Dk), CSC-Tiscali;
88. EKIMOV Vjatceslav (Rus), U.S. Postal;
89. MAIGNAN Gilles (F), Ag2R-Prevoyance;
90. HAMILTON Tyler (USA), U.S. Postal;
91. PETACCHI Alessandro (I), Fassa Bortolo;
92. ZABEL Erik (G), Deutsche Telekom ;
93. VOGONDY Nicolas (F), La Française Des Jeux;
94. MORIN Anthony (F), Credit Agricole;
95. SCHNIDER Daniel (Swi), La Française Des Jeux;
96. MAGNIEN Emmanuel (F), La Française Des Jeux;
97. WESEMANN Steffen (G), Deutsche Telekom;
98. NIERMANN Grischa (G), Rabobank;
99. CHANTEUR Pascal (F), Festina;
100. LINO Pascal (F), Festina;
101. BRARD Florent (F), Festina;
102. VERMAUT Steve (B), Lotto;
103. ZUBELDIA Haimar (Sp), Euskatel-Euskadi;
104. LOTZ Marc (Nl), Rabobank;
105. SIVAKOV Alexei (Rus), Bigmat Auber 93;
106. MATTAN Nico (B), Cofidis;
107. WAUTERS Marc (B), Rabobank;
108. LIVINGSTON Kevin (USA), Deutsche Telekom;
109. MONCOUTIE David (F), Cofidis;
110. AGNOLUTTO Christophe (F), Ag2R-Prevoyance;
111. RODRIGUEZ Fred (USA), Domo-Farm Frites;
112. VAN HYFTE Paul (B), Lotto;
113. DE GROOT Bram (Nl), Rabobank;
114. BAGUET Serge (B), Lotto;
115. TAULER Antonio (Sp), Kelme;
116. MENCHOV Denis (Rus), iBanesto.com;
117. VIDAL José Angel (Sp), Kelme;
118. CARDENAS Félix (Col), Kelme;
119. TURPIN Ludovic (F), Ag2R-Prevoyance;
120. RENIER Franck (F), Bonjour;
121. KJAERGAARD Steffen (Nor), U.S. Postal;
122. IVANOV Serguei (Rus), Fassa Bortolo;
123. GARCIA-ACOSTA Vicente (Sp), iBanesto.com;
124. GONZALEZ GALDEANO Alvaro (Sp), ONCE;
125. LOPEZ DE MUNAIN Alberto (Sp), Euskatel-Euskadi;
126. POZZI Oscar (I), Fassa Bortolo;
127. SEIGNEUR Eddy (F), Jean Delatour;
128. BERNARD Jérome (F), Jean Delatour;
129. PENA Victor Hugo (Col), U.S. Postal;
130. ETXEBARRIA Unai (Ven), Euskatel-Euskadi;
131. JIMENEZ Eladio (Sp), iBanesto.com, all s.t.;
132. BELOHVOSCIKS Raivis (Lat), Lampre-Daikin, at 18:41;
133. NAZON Damien (F), Bonjour;
134. BERTOGLIATI Rubens (Swi), Lampre-Daikin;
135. FRUTTI Matteo (I), Lampre-Daikin;
136. KNAVEN Servais (Nl), Domo-Farm Frites;
137. MUSEEUW Johan (B), Domo-Farm Frites;
138. SERPELLINI Marco (I), Lampre-Daikin;
139. CAPELLE Christophe (F), Bigmat Auber 93;
140. HUSHOVD Thor (Nor), Credit Agricole;
141. SVORADA Jan (Cz), Lampre-Daikin;
142. STEELS Tom (B), Mapei;
143. VERSTREPEN Johan (B), Lampre-Daikin;
144. GOUVENOU Thierry (F), Bigmat Auber 93;
145. MILESI Marco (I), Domo-Farm Frites;
146. DEKKER Erik (Nl), Rabobank;
147. MC GEE Bradley (Aus), La Française Des Jeux;
148. GONZALEZ Aitor (Sp), Kelme;
149. CHAVANEL Sylvain (F), Bonjour, all .st.;
150. FORNACIARI Paolo (I), Mapei, at 24:50;
151. VERBRUGGHE Rik (B), Lotto;
152. HINAULT Sébastien (F), Credit Agricole;
153. DURAND Jacky (F), La Française Des Jeux;
154. AUGER Guillaume (F), Bigmat Auber 93;
155. LEYSEN Bart (B), Mapei;
156. DEMARBAIX Sébastien (B), Ag2R-Prevoyance;
157. BESSY Frédéric (F), Credit Agricole;
158. BRAMATI Davide (I), Mapei;
159. SORENSEN Rolf (Dk), CSC-Tiscali;
160. CEREZO Francisco (Sp), CSC-Tiscali;
161. TALABARDON Sébastien (F), Bigmat Auber 93;
162. VAN HEESWIJK Max (Nl), Domo-Farm Frites;
163. BLIJLEVENS Jeroen (Nl), Lotto;
164. PERRAUDEAU Olivier (F), Bonjour;
165. MILLAR David (GB), Cofidis;
166. JENNER Christopher (NZ), Credit Agricole;
167. ORIOL Christophe (F), Jean Delatour;
168. CASSANI Enrico (I), Domo-Farm Frites;
169. CASTRESANA Angel (Sp), Euskatel-Euskadi;
170. TEUTENBERG Sven (G), Festina;
171. CAPELLE Ludovic (B), Ag2R-Prevoyance;
172. BERGES Stéphane (F), Ag2R-Prevoyance;
173. KIRSIPUU Jaan (Est), Ag2R-Prevoyance;
174. GUESDON Frédéric (F), La Française Des Jeux;
175. AUGER Ludovic (F), Bigmat Auber 93;
176. VAINSTEINS Romans (Lat), Domo-Farm Frites,all s.t.;
177. CASPER Jimmy (F), La Française Des Jeux, at 26:28;
. ZANINI Stefano (I), Mapei, Abandon;
. RINERO Christophe (F), Cofidis, Abandon;
. DE JONGH Steven (Nl), Rabobank, Abandon;
. PRETOT Arnaud (F), Festina, Abandon;
. VANDEVELDE Christian (USA), U.S. Postal, Abandon;
. DEL OLMO Txema (Sp), Euskatel-Euskadi, Did not start.

Overall after seven stages

1. VOIGT Jens (G), Credit Agricole, 29:51:29 ;;
2. JALABERT Laurent (F), CSC-Tiscali, at 02:34;
3. O’GRADY Stuart (Aus), Credit Agricole, at 04:03;
4. JULICH Bobby (USA), Credit Agricole, at 04:26;
5. GONZALEZ GALDEANO Igor (Sp), ONCE, at 05:00;
6. BELOKI Joseba (Sp), ONCE, at 05:10;
7. SASTRE Carlos (Sp), ONCE, at 05:11;
8. JAKSCHE Jorg (G), ONCE, at 05:15;
9. MOREAU Christophe (F), Festina, at 05:20;
10. GUTIERREZ Ivan (Sp), ONCE, at 05:23;
11. SERRANO Marcos (Sp), ONCE, at 05:26;
12. CASERO Angel (Sp), Festina, at 05:36;
13. PRADERA Mikel (Sp), ONCE, at 05:45;
14. PEREZ Luis (Sp), Festina, at 05:53;
15. ARMSTRONG Lance (USA), U.S. Postal, at 05:56;
16. BASSO Ivan (I), Fassa Bortolo, at 06:00;
17. BOTERO Santiago (Col), Kelme, at 06:14;
18. GUTIERREZ José Enrique (Sp), Kelme, at 06:20;
19. ULLRICH Jan (G), Deutsche Telekom, at 06:23;
20. KLODEN Andréas (G), Deutsche Telekom, at 06:35;
21. HERAS Roberto (Sp), U.S. Postal, at 06:37;
22. SEVILLA Oscar (Sp), Kelme, at 06:42;
23. VINOKOUROV Alexandre (Kz), Deutsche Telekom, at 06:48;
24. BOOGERD Michaël (Nl), Rabobank, at 06:50;
25. BARTOLI Michele (I), Mapei, at 07:36;
26. HEULOT Stéphane (F), Bigmat Auber 93, at 07:47;
27. GARZELLI Stefano (I), Mapei, at 07:47;
28. ROUS Didier (F), Bonjour, at 07:51;
29. BENETEAU Walter (F), Bonjour, at 08:18;
30. ROBIN Jean-Cyril (F), Bonjour, at 08:25;
31. SIMON François (F), Bonjour, at 08:27;
32. BROZYNA Thomasz (Pol), iBanesto.com, at 08:33;
33. PASCUAL RODRIGUEZ Javier (Sp), iBanesto.com, at 08:41;
34. MANCEBO Francisco (Sp), iBanesto.com, at 08:43;
35. ODRIOZOLA Jon (Sp), iBanesto.com, at 08:45;
36. TOSATTO Matteo (I), Fassa Bortolo, at 08:46;
37. WADECKI Piotr (Pol), Domo-Farm Frites, at 08:54;
38. BROCHARD Laurent (F), Jean Delatour, at 08:56;
39. BOLTS Udo (G), Deutsche Telekom, at 08:57;
40. BLANCO Santiago (Sp), iBanesto.com, at 08:57;
41. MERCKX Axel (B), Domo-Farm Frites, at 08:59;
42. HINCAPIE George (USA), U.S. Postal, at 09:00;
43. BELLI Wladimir (I), Fassa Bortolo, at 09:03;
44. HALGAND Patrice (F), Jean Delatour, at 09:11;
45. SALMON Benoit (F), Ag2R-Prevoyance, at 10:00;
46. CHAURREAU Inigo (Sp), Euskatel-Euskadi, at 10:03;
47. MONTGOMERY Sven (Swi), La Française Des Jeux, at 10:17;
48. AERTS Mario (B), Lotto, at 10:18;
49. VAN DE WOUWER Kurt (B), Lotto, at 10:20;
50. HEPPNER Jens (G), Deutsche Telekom, at 10:32;
51. BRARD Florent (F), Festina, at 11:49;
52. PENA Victor Hugo (Col), U.S. Postal, at 12:35;
53. GUERINI Giuseppe (I), Deutsche Telekom, at 13:44;
54. VIDAL José Angel (Sp), Kelme, at 14:02;
55. SORENSEN Nicki (Dk), CSC-Tiscali, at 14:49;
56. WESEMANN Steffen (G), Deutsche Telekom, at 15:09;
57. BOUYER Franck (F), Bonjour, at 15:28;
58. LIVINGSTON Kevin (USA), Deutsche Telekom, at 16:39;
59. BAGUET Serge (B), Lotto, at 16:47;
60. PETACCHI Alessandro (I), Fassa Bortolo, at 20:14;
61. GARCIA-ACOSTA Vicente (Sp), iBanesto.com, at 21:04;
62. TRENTIN Guido (I), Cofidis, at 21:23;
63. MENGIN Christophe (F), La Française Des Jeux, at 21:35;
64. CUESTA Inigo (Sp), Cofidis, at 21:35;
65. VAN HYFTE Paul (B), Lotto, at 23:00;
66. HUNTER Robert (RSA), Lampre-Daikin, at 23:20;
67. LAMOULLER Loïc (F), Bigmat Auber 93, at 23:22;
68. BOUVARD Gilles (F), Jean Delatour, at 23:41;
69. HAMILTON Tyler (USA), U.S. Postal, at 23:48;
70. GARCIA CASAS Félix (Sp), Festina, at 23:59;
71. POZZI Oscar (I), Fassa Bortolo, at 24:04;
72. PASCUAL LLORENTE Javier (Sp), Kelme, at 24:31;
73. LOTZ Marc (Nl), Rabobank, at 24:47;
74. TAULER Antonio (Sp), Kelme, at 24:48;
75. EKIMOV Vjatceslav (Rus), U.S. Postal, at 25:01;
76. DE GROOT Bram (Nl), Rabobank, at 25:15;
77. KIVILEV Andrei (Kz), Cofidis, at 25:58;
78. BETTINI Paolo (I), Mapei, at 26:06;
79. BALDATO Fabio (I), Fassa Bortolo, at 27:09;
80. PIEPOLI Leonardo (I), iBanesto.com, at 27:36;
81. RODRIGUEZ Fred (USA), Domo-Farm Frites, at 27:39;
82. GOUBERT Stephane (F), Jean Delatour, at 27:46;
83. LAISEKA Roberto (Sp), Euskatel-Euskadi, at 27:56;
84. ETXEBARRIA David (Sp), Euskatel-Euskadi, at 28:02;
85. BOTCHAROV Alexandre (Rus), Ag2R-Prevoyance, at 28:10;
86. MIKHAILOV Guennadi (Rus), Lotto, at 28:21;
87. MONCOUTIE David (F), Cofidis, at 28:36;
88. VAUGHTERS Jonathan (USA), Credit Agricole, at 28:36;
89. KJAERGAARD Steffen NOR U.S. Postal, at 28:53;
90. JAN Xavier (F), Bigmat Auber 93, at 29:01;
91. LELLI Massimiliano (I), Cofidis, at 30:28;
92. ROUX Laurent (F), Jean Delatour, at 30:37;
93. LINO Pascal (F), Festina, at 31:01;
94. TEUTENBERG Sven (G), Festina, at 31:16;
95. VERHEYEN Geert (B), Rabobank, at 31:30;
96. PIIL Jakob (Dk), CSC-Tiscali, at 32:25;
97. ATIENZA Daniel (Sp), Cofidis, at 32:43;
98. MATTAN Nico (B), Cofidis, at 32:44;
99. CHAVANEL Sylvain (F), Bonjour, at 33:03;
100. LARSEN Nicolay Bo (Dk), CSC-Tiscali, at 33:04;
101. ZABEL Erik (G), Deutsche Telekom, at 33:32;
102. DIERCKXSENS Ludo (B), Lampre-Daikin, at 33:48;
103. GONZALEZ GALDEANO Alvaro (Sp), ONCE, at 34:03;
104. ZUBELDIA Haimar (Sp), Euskatel-Euskadi, at 34:14;
105. LOPEZ DE MUNAIN Alberto (Sp), Euskatel-Euskadi, at 34:19;
106. VOGONDY Nicolas (F), La Française Des Jeux, at 34:20;
107. SCHNIDER Daniel (Swi), La Française Des Jeux, at 34:26;
108. TURPIN Ludovic (F), Ag2R-Prevoyance, at 34:38;
109. MAGNIEN Emmanuel (F), La Française Des Jeux, at 36:14;
110. SIVAKOV Alexei (Rus), Bigmat Auber 93, at 36:33;
111. NIERMANN Grischa (G), Rabobank, at 36:40;
112. WAUTERS Marc (B), Rabobank, at 36:45;
113. CHANTEUR Pascal (F), Festina, at 36:45;
114. RUBIERA José Luis (Sp), U.S. Postal, at 37:11;
115. BLAUDZUN Michaël (Dk), CSC-Tiscali, at 37:23;
116. TALABARDON Sébastien (F), Bigmat Auber 93, at 37:31;
117. DEN BAKKER Maarten (Nl), Rabobank, at 37:52;
118. NARDELLO Daniele (I), Mapei, at 38:01;
119. RENIER Franck (F), Bonjour, at 38:21;
120. NAZON Damien (F), Bonjour, at 38:22;
121. GONZALEZ Aitor (Sp), Kelme, at 38:41;
122. LODA Nicola (I), Fassa Bortolo, at 38:46;
123. JIMENEZ Eladio (Sp), iBanesto.com, at 38:52;
124. IVANOV Serguei (Rus), Fassa Bortolo, at 39:59;
125. MORIN Anthony (F), Credit Agricole, at 40:47;
126. VERMAUT Steve (B), Lotto, at 40:47;
127. CAPELLE Christophe (F), Bigmat Auber 93, at 40:47;
128. ETXEBARRIA Unai VEN Euskatel-Euskadi, at 41:29;
129. CARDENAS Félix (Col), Kelme, at 41:39;
130. AGNOLUTTO Christophe (F), Ag2R-Prevoyance, at 42:10;
131. PINOTTI Marco (I), Lampre-Daikin, at 42:34;
132. JALABERT Nicolas (F), CSC-Tiscali, at 43:09;
133. CEREZO Francisco (Sp), CSC-Tiscali, at 43:10;
134. BESSY Frédéric (F), Credit Agricole, at 44:06;
135. GUESDON Frédéric (F), La Française Des Jeux, at 44:35;
136. KNAVEN Servais (Nl), Domo-Farm Frites, at 44:47;
137. MENCHOV Denis (Rus), iBanesto.com, at 45:02;
138. BERNARD Jérome (F), Jean Delatour, at 46:05;
139. MUSEEUW Johan (B), Domo-Farm Frites, at 46:36;
140. HUSHOVD Thor NOR Credit Agricole, at 48:05;
141. SVORADA Jan (Cz), Lampre-Daikin, at 48:11;
142. BELOHVOSCIKS Raivis LAT Lampre-Daikin, at 48:51;
143. CASTRESANA Angel (Sp), Euskatel-Euskadi, at 49:24;
144. VERSTREPEN Johan (B), Lampre-Daikin, at 49:46;
145. SEIGNEUR Eddy (F), Jean Delatour, at 50:07;
146. VERBRUGGHE Rik (B), Lotto, at 50:09;
147. MC GEE Bradley (Aus), La Française Des Jeux, at 52:03;
148. GOUVENOU Thierry (F), Bigmat Auber 93, at 52:11;
149. FRUTTI Matteo (I), Lampre-Daikin, at 52:16;
150. MAIGNAN Gilles (F), Ag2R-Prevoyance, at 52:40;
151. MILESI Marco (I), Domo-Farm Frites, at 52:43;
152. KIRSIPUU Jaan EST Ag2R-Prevoyance, at 53:56;
153. VAINSTEINS Romans LAT Domo-Farm Frites, at 54:17;
154. HINAULT Sébastien (F), Credit Agricole, at 55:03;
155. CAPELLE Ludovic (B), Ag2R-Prevoyance, at 55:19;
156. DEMARBAIX Sébastien (B), Ag2R-Prevoyance, at 56:08;
157. PERRAUDEAU Olivier (F), Bonjour, at 57:01;
158. GARCIA Marcelino (Sp), CSC-Tiscali, at 57:58;
159. AUGER Guillaume (F), Bigmat Auber 93, at 58:13;
160. CASSANI Enrico (I), Domo-Farm Frites, at 58:30;
161. DEKKER Erik (Nl), Rabobank, at 59:08;
162. BERTOGLIATI Rubens (Swi), Lampre-Daikin, at 1:01:31;
163. AUGER Ludovic (F), Bigmat Auber 93, at 1:01:57;
164. BRAMATI Davide (I), Mapei, at 1:02:13;
165. ORIOL Christophe (F), Jean Delatour, at 1:02:15;
166. STEELS Tom (B), Mapei, at 1:02:45;
167. FORNACIARI Paolo (I), Mapei, at 1:03:15;
168. SORENSEN Rolf (Dk), CSC-Tiscali, at 1:03:40;
169. JENNER Christopher (NZ), Credit Agricole, at 1:04:01;
170. SERPELLINI Marco (I), Lampre-Daikin, at 1:04:27;
171. DURAND Jacky (F), La Française Des Jeux, at 1:04:34;
172. CASPER Jimmy (F), La Française Des Jeux, at 1:05:03;
173. BERGES Stéphane (F), Ag2R-Prevoyance, at 1:06:13;
174. VAN HEESWIJK Max (Nl), Domo-Farm Frites, at 1:08:50;
175. BLIJLEVENS Jeroen (Nl), Lotto, at 1:17:55;
176. LEYSEN Bart (B), Mapei, at 1:25:51;
177. MILLAR David (GB), Cofidis, at 1:28:02;
.