Events

Ivanov holds them off

Stage Winner: Serguei Ivanov (Rus) Fassa Bortolo, in 3:57:48i;;---------------------------------- Overall Lead: Stuart O'Grady (Aus), Credit Agricole Sprinter: Stuart O'Grady (Aus), Credit Agricole Climber: Patrice Halgand (F), Jean Delatour Under 25: Jorg Jaksche (G), O.N.C.E. Click below for full results

Stage Winner: Serguei Ivanov (Rus) Fassa Bortolo, in 3:57:48i;;
———————————-
Overall Lead: Stuart O’Grady (Aus), Credit Agricole
Sprinter: Stuart O’Grady (Aus), Credit Agricole
Climber: Patrice Halgand (F), Jean Delatour
Under 25: Jorg Jaksche (G), O.N.C.E.

Click below for full results

Results

Stage 9: Pontarlier — Aix-les-Bains;
(Click for overall standings after Stage 9)

1. IVANOV Serguei (Rus), Fassa Bortolo, 185km in 3:57:48;
2. ETXEBARRIA David (Sp), Euskaltel-Euskadi, at 00:16;
3. MC GEE Bradley (Aus), La Française Des Jeux, at 00:17;
4. ZABEL Erik (G), Deutsche Telekom, at 00:24;
5. NAZON Damien (F), Bonjour, at 00:24;
6. O’GRADY Stuart (Aus), Crédit Agricole;
7. BETTINI Paolo (I), Mapei;
8. GUTIERREZ José Enrique (Sp), Kelme;
9. PETACCHI Alessandro (I), Fassa Bortolo;
10. TEUTENBERG Sven (G), Festina;
11. MENGIN Christophe (F), La Française Des Jeux;
12. BELOHVOSCIKS Raivis (Lat), Lampre-Daikin;
13. WADECKI Piotr (Pol), Domo-Farm Frites;
14. SIMON François (F), Bonjour;
15. BOUVARD Gilles (F), Jean Delatour;
16. BOOGERD Michaël (Nl), Rabobank;
17. SIVAKOV Alexei (Rus), Bigmat-Auber ’93;
18. PINOTTI Marco (I), Lampre-Daikin;
19. VERMAUT Steve (B), Lotto;
20. MOREAU Christophe (F), Festina;
21. BOTERO Santiago (Col), Kelme;
22. BALDATO Fabio (I), Fassa Bortolo;
23. BLAUDZUN Michaël (Dk), CSC-Tiscali;
24. ROUS Didier (F), Bonjour;
25. BOTCHAROV Alexandre (Rus), Ag2R-Prevoyance;
26. JULICH Bobby (USA), Crédit Agricole;
27. BROCHARD Laurent (F), Jean Delatour;
28. VAN DE WOUWER Kurt (B), Lotto;
29. VOIGT Jens (G), Crédit Agricole;
30. HEULOT Stéphane (F), Bigmat-Auber ’93;
31. KIVILEV Andrei (Kaz), Cofidis;
32. ARMSTRONG Lance (USA), U.S. Postal;
33. GONZALEZ GALDEANO Igor (Sp), O.N.C.E.;
34. EKIMOV Vjatceslav (Rus), U.S. Postal;
35. GARZELLI Stefano (I), Mapei;
36. HINCAPIE George (USA), U.S. Postal;
37. MERCKX Axel (B), Domo-Farm Frites;
38. ULLRICH Jan (G), Deutsche Telekom;
39. SEVILLA Oscar (Sp), Kelme;
40. TOSATTO Matteo (I), Fassa Bortolo;
41. MANCEBO Francisco (Sp), iBanesto.com;
42. TURPIN Ludovic (F), Ag2R-Prevoyance;
43. GONZALEZ Aitor (Sp), Kelme;
44. AERTS Mario (B), Lotto;
45. PRADERA Mikel (Sp), O.N.C.E.;
46. BLANCO Santiago (Sp), iBanesto.com;
47. BELOKI Joseba (Sp), O.N.C.E.;
48. LELLI Massimiliano (I), Cofidis;
49. VERHEYEN Geert (B), Rabobank;
50. DIERCKXSENS Ludo (B), Lampre-Daikin;
51. BELLI Wladimir (I), Fassa Bortolo;
52. CASTRESANA Angel (Sp), Euskaltel-Euskadi;
53. BROZYNA Thomasz (Pol), iBanesto.com;
54. CASERO Angel (Sp), Festina;
55. ROUX Laurent (F), Jean Delatour;
56. LIVINGSTON Kevin (USA), Deutsche Telekom;
57. HERAS Roberto (Sp), U.S. Postal;
58. JAKSCHE Jorg (G), O.N.C.E.;
59. TRENTIN Guido (I), Cofidis;
60. ODRIOZOLA Jon (Sp), iBanesto.com;
61. DE GROOT Bram (Nl), Rabobank;
62. SCHNIDER Daniel (Swi), La Française Des Jeux;
63. SERRANO Marcos (Sp), O.N.C.E.;
64. GUTIERREZ Ivan (Sp), O.N.C.E.;
65. PEREZ Luis (Sp), Festina;
66. LOTZ Marc (Nl), Rabobank;
67. GARCIA CASAS Félix (Sp), Festina;
68. NIERMANN Grischa (G), Rabobank;
69. ROBIN Jean-Cyril (F), Bonjour;
70. PASCUAL RODRIGUEZ Javier (Sp), iBanesto.com;
71. CHAURREAU Inigo (Sp), Euskaltel-Euskadi;
72. KLODEN Andréas (G), Deutsche Telekom;
73. VINOKOUROV Alexandre (Kaz), Deutsche Telekom;
74. PENA Victor Hugo (Col), U.S. Postal;
75. VAUGHTERS Jonathan (USA), Crédit Agricole;
76. RUBIERA José Luis (Sp), U.S. Postal;
77. VAN HYFTE Paul (B), Lotto;
78. HALGAND Patrice (F), Jean Delatour;
79. BENETEAU Walter (F), Bonjour;
80. NARDELLO Daniele (I), Mapei;
81. BOUYER Franck (F), Bonjour;
82. BAGUET Serge (B), Lotto;
83. MIKHAILOV Guennadi (Rus), Lotto;
84. SEIGNEUR Eddy (F), Jean Delatour;
85. JALABERT Laurent (F), CSC-Tiscali;
86. SASTRE Carlos (Sp), O.N.C.E.;
87. SORENSEN Nicki (Dk), CSC-Tiscali;
88. SALMON Benoit (F), Ag2R-Prevoyance;
89. MONTGOMERY Sven (Swi), La Française Des Jeux;
90. ZUBELDIA Haimar (Sp), Euskaltel-Euskadi;
91. TAULER Antonio (Sp), Kelme;
92. WAUTERS Marc (B), Rabobank;
93. VOGONDY Nicolas (F), La Française Des Jeux;
94. KJAERGAARD Steffen (N), U.S. Postal;
95. JAN Xavier (F), Bigmat-Auber ’93;
96. VIDAL José Angel (Sp), Kelme;
97. DEN BAKKER Maarten (Nl), Rabobank;
98. PASCUAL LLORENTE Javier (Sp), Kelme;
99. MORIN Anthony (F), Crédit Agricole;
100. BARTOLI Michele (I), Mapei;
101. PIEPOLI Leonardo (I), iBanesto.com;
102. CUESTA Inigo (Sp), Cofidis;
103. MENCHOV Denis (Rus), iBanesto.com;
104. ORIOL Christophe (F), Jean Delatour;
105. LAISEKA Roberto (Sp), Euskaltel-Euskadi;
106. GOUBERT Stephane (F), Jean Delatour;
107. BERNARD Jérome (F), Jean Delatour;
108. WESEMANN Steffen (G), Deutsche Telekom;
109. ATIENZA Daniel (Sp), Cofidis;
110. MONCOUTIE David (F), Cofidis;
111. JIMENEZ Eladio (Sp), iBanesto.com;
112. HEPPNER Jens (G), Deutsche Telekom;
113. ETXEBARRIA Unai (Vz), Euskaltel-Euskadi;
114. GARCIA-ACOSTA Vicente (Sp), iBanesto.com, all s.t.;
115. GUERINI Giuseppe (I), Deutsche Telekom, at 00:52;
116. BOLTS Udo (G), Deutsche Telekom, s.t.;
117. BRARD Florent (F), Festina, at 06:29;
118. VAINSTEINS Romans (Lat), Domo-Farm Frites;
119. KNAVEN Servais (Nl), Domo-Farm Frites;
120. MILESI Marco (I), Domo-Farm Frites;
121. SERPELLINI Marco (I), Lampre-Daikin;
122. AUGER Guillaume (F), Bigmat-Auber ’93;
123. LODA Nicola (I), Fassa Bortolo;
124. PERRAUDEAU Olivier (F), Bonjour;
125. CARDENAS Félix (Col), Kelme;
126. GOUVENOU Thierry (F), Bigmat-Auber ’93;
127. VAN HEESWIJK Max (Nl), Domo-Farm Frites;
128. KIRSIPUU Jaan (Est), Ag2R-Prevoyance;
129. GARCIA Marcelino (Sp), CSC-Tiscali;
130. FRUTTI Matteo (I), Lampre-Daikin;
131. LOPEZ DE MUNAIN Alberto (Sp), Euskaltel-Euskadi;
132. BERTOGLIATI Rubens (Swi), Lampre-Daikin;
133. SORENSEN Rolf (Dk), CSC-Tiscali;
134. CAPELLE Christophe (F), Bigmat-Auber ’93;
135. DEKKER Erik (Nl), Rabobank;
136. LINO Pascal (F), Festina;
137. BERGES Stéphane (F), Ag2R-Prevoyance;
138. BESSY Frédéric (F), Crédit Agricole;
139. SVORADA Jan (Slv), Lampre-Daikin;
140. LARSEN Nicolay Bo (Dk), CSC-Tiscali;
141. HINAULT Sébastien (F), Crédit Agricole;
142. VERSTREPEN Johan (B), Lampre-Daikin;
143. GONZALEZ GALDEANO Alvaro (Sp), O.N.C.E.;
144. CEREZO Francisco (Sp), CSC-Tiscali;
145. AUGER Ludovic (F), Bigmat-Auber ’93;
146. MATTAN Nico (B), Cofidis;
147. POZZI Oscar (I), Fassa Bortolo;
148. CASSANI Enrico (I), Domo-Farm Frites;
149. HUNTER Robert (RSA), Lampre-Daikin;
150. MILLAR David (GB), Cofidis;
151. JENNER Christopher NZL Crédit Agricole;
152. AGNOLUTTO Christophe (F), Ag2R-Prevoyance;
153. MAGNIEN Emmanuel (F), La Française Des Jeux;
154. DURAND Jacky (F), La Française Des Jeux;
155. VERBRUGGHE Rik (B), Lotto;
156. DEMARBAIX Sébastien (B), Ag2R-Prevoyance;
157. RENIER Franck (F), Bonjour;
158. CHAVANEL Sylvain (F), Bonjour;
159. MAIGNAN Gilles (F), Ag2R-Prevoyance;
160. JALABERT Nicolas (F), CSC-Tiscali, all s.t.;
161. BRAMATI Davide (I), Mapei, at 10:56;
162. STEELS Tom (B), Mapei;
163. MUSEEUW Johan (B), Domo-Farm Frites;
164. LEYSEN Bart (B), Mapei;
165. GUESDON Frédéric (F), La Française Des Jeux;
166. CASPER Jimmy (F), La Française Des Jeux;
167. HUSHOVD Thor (N), Crédit Agricole;
168. RODRIGUEZ Fred (USA), Domo-Farm Frites;
169. TALABARDON Sébastien (F), Bigmat-Auber ’93;
170. CHANTEUR Pascal (F), Festina, all s.t.;
171. HAMILTON Tyler (USA), U.S. Postal, at 13:25;
172. PIIL Jakob (Dk), CSC-Tiscali, s.t.;
173. CAPELLE Ludovic (B), Ag2R-Prevoyance, at 18:39;
BLIJLEVENS Jeroen (Nl), Lotto, Abandon;
LAMOULLER Loïc (F), Bigmat-Auber ’93, Abandon;

Overall after nine stages

1. O’GRADY Stuart (Aus), Crédit Agricole, in 38:55:30;
2. SIMON François (F), Bonjour, at 04:32;
3. DE GROOT Bram (Nl), Rabobank, at 21:16;
4. KIVILEV Andrei (Kaz), Cofidis, at 22:07;
5. TEUTENBERG Sven (G), Festina, at 27:15;
6. VOIGT Jens (G), Crédit Agricole, at 29:23;
7. DIERCKXSENS Ludo (B), Lampre-Daikin, at 29:49;
8. WAUTERS Marc (B), Rabobank, at 30:12;
9. TURPIN Ludovic (F), Ag2R-Prevoyance, at 30:35;
10. GONZALEZ Aitor (Sp), Kelme, at 31:56;
11. JALABERT Laurent (F), CSC-Tiscali, at 31:57;
12. JULICH Bobby (USA), Crédit Agricole, at 33:49;
13. GONZALEZ GALDEANO Igor (Sp), O.N.C.E., at 34:23;
14. BELOKI Joseba (Sp), O.N.C.E., at 34:33;
15. SASTRE Carlos (Sp), O.N.C.E., at 34:34;
16. JAKSCHE Jorg (G), O.N.C.E., at 34:38;
17. MOREAU Christophe (F), Festina, at 34:43;
18. GUTIERREZ Ivan (Sp), O.N.C.E., at 34:46;
19. SERRANO Marcos (Sp), O.N.C.E., at 34:49;
20. CASERO Angel (Sp), Festina, at 34:59;
21. PRADERA Mikel (Sp), O.N.C.E., at 35:08;
22. PEREZ Luis (Sp), Festina, at 35:16;
23. ARMSTRONG Lance (USA), U.S. Postal, at 35:19;
24. BOTERO Santiago (Col), Kelme, at 35:37;
25. GUTIERREZ José Enrique (Sp), Kelme, at 35:43;
26. ULLRICH Jan (G), Deutsche Telekom, at 35:46;
27. KLODEN Andréas (G), Deutsche Telekom, at 35:58;
28. HERAS Roberto (Sp), U.S. Postal, at 36:00;
29. SEVILLA Oscar (Sp), Kelme, at 36:05;
30. VINOKOUROV Alexandre (Kaz), Deutsche Telekom, at 36:11;
31. BOOGERD Michaël (Nl), Rabobank, at 36:13;
32. BARTOLI Michele (I), Mapei, at 36:59;
33. HEULOT Stéphane (F), Bigmat-Auber ’93, at 37:10;
34. GARZELLI Stefano (I), Mapei, at 37:10;
35. ROUS Didier (F), Bonjour, at 37:14;
36. BENETEAU Walter (F), Bonjour, at 37:41;
37. ROBIN Jean-Cyril (F), Bonjour, at 37:48;
38. BROZYNA Thomasz (Pol), iBanesto.com, at 37:56;
39. PASCUAL RODRIGUEZ Javier (Sp), iBanesto.com, at 38:04;
40. MANCEBO Francisco (Sp), iBanesto.com, at 38:06;
41. ODRIOZOLA Jon (Sp), iBanesto.com, at 38:08;
42. TOSATTO Matteo (I), Fassa Bortolo, at 38:09;
43. WADECKI Piotr (Pol), Domo-Farm Frites, at 38:17;
44. BROCHARD Laurent (F), Jean Delatour, at 38:19;
45. BLANCO Santiago (Sp), iBanesto.com, at 38:20;
46. MERCKX Axel (B), Domo-Farm Frites, at 38:22;
47. HINCAPIE George (USA), U.S. Postal, at 38:23;
48. BELLI Wladimir (I), Fassa Bortolo, at 38:26;
49. HALGAND Patrice (F), Jean Delatour, at 38:34;
50. BOLTS Udo (G), Deutsche Telekom, at 38:48;
51. SALMON Benoit (F), Ag2R-Prevoyance, at 39:23;
52. CHAURREAU Inigo (Sp), Euskaltel-Euskadi, at 39:26;
53. MONTGOMERY Sven (Swi), La Française Des Jeux, at 39:40;
54. AERTS Mario (B), Lotto, at 39:41;
55. VAN DE WOUWER Kurt (B), Lotto, at 39:43;
56. HEPPNER Jens (G), Deutsche Telekom, at 39:55;
57. PENA Victor Hugo (Col), U.S. Postal, at 41:58;
58. LODA Nicola (I), Fassa Bortolo, at 42:58;
59. VIDAL José Angel (Sp), Kelme, at 43:25;
60. GUERINI Giuseppe (I), Deutsche Telekom, at 43:35;
61. SORENSEN Nicki (Dk), CSC-Tiscali, at 44:12;
62. WESEMANN Steffen (G), Deutsche Telekom, at 44:32;
63. BOUYER Franck (F), Bonjour, at 44:51;
64. LIVINGSTON Kevin (USA), Deutsche Telekom, at 46:02;
65. BAGUET Serge (B), Lotto, at 46:10;
66. KNAVEN Servais (Nl), Domo-Farm Frites, at 46:13;
67. BRARD Florent (F), Festina, at 47:17;
68. PETACCHI Alessandro (I), Fassa Bortolo, at 49:37;
69. CHANTEUR Pascal (F), Festina, at 50:09;
70. GARCIA-ACOSTA Vicente (Sp), iBanesto.com, at 50:27;
71. TRENTIN Guido (I), Cofidis, at 50:46;
72. MENGIN Christophe (F), La Française Des Jeux, at 50:58;
73. CUESTA Inigo (Sp), Cofidis, at 50:58;
74. VAN HYFTE Paul (B), Lotto, at 52:23;
75. BOUVARD Gilles (F), Jean Delatour, at 53:04;
76. GARCIA CASAS Félix (Sp), Festina, at 53:22;
77. PASCUAL LLORENTE Javier (Sp), Kelme, at 53:54;
78. LOTZ Marc (Nl), Rabobank, at 54:10;
79. TAULER Antonio (Sp), Kelme, at 54:11;
80. EKIMOV Vjatceslav (Rus), U.S. Postal, at 54:24;
81. BETTINI Paolo (I), Mapei, at 55:29;
82. BALDATO Fabio (I), Fassa Bortolo, at 56:32;
83. PIEPOLI Leonardo (I), iBanesto.com, at 56:59;
84. ETXEBARRIA David (Sp), Euskaltel-Euskadi, at 57:01;
85. GOUBERT Stephane (F), Jean Delatour, at 57:09;
86. LAISEKA Roberto (Sp), Euskaltel-Euskadi, at 57:19;
87. BOTCHAROV Alexandre (Rus), Ag2R-Prevoyance, at 57:33;
88. MIKHAILOV Guennadi (Rus), Lotto, at 57:44;
89. MONCOUTIE David (F), Cofidis, at 57:59;
90. VAUGHTERS Jonathan (USA), Crédit Agricole, at 57:59;
91. KJAERGAARD Steffen (N), U.S. Postal, at 58:16;
92. JAN Xavier (F), Bigmat-Auber ’93, at 58:24;
93. LELLI Massimiliano (I), Cofidis, at 59:51;
94. ROUX Laurent (F), Jean Delatour, at 1:00:00;
95. DEKKER Erik (Nl), Rabobank, at 1:00:24;
96. VERHEYEN Geert (B), Rabobank, at 1:00:53;
97. HUNTER Robert (RSA), Lampre-Daikin, at 1:00:54;
98. POZZI Oscar (I), Fassa Bortolo, at 1:01:38;
99. ATIENZA Daniel (Sp), Cofidis, at 1:02:06;
100. ZABEL Erik (G), Deutsche Telekom, at 1:02:55;
101. ZUBELDIA Haimar (Sp), Euskaltel-Euskadi, at 1:03:37;
102. VOGONDY Nicolas (F), La Française Des Jeux, at 1:03:43;
103. SCHNIDER Daniel (Swi), La Française Des Jeux, at 1:03:49;
104. SIVAKOV Alexei (Rus), Bigmat-Auber ’93, at 1:05:56;
105. NIERMANN Grischa (G), Rabobank, at 1:06:03;
106. HAMILTON Tyler (USA), U.S. Postal, at 1:06:12;
107. RUBIERA José Luis (Sp), U.S. Postal, at 1:06:34;
108. BLAUDZUN Michaël (Dk), CSC-Tiscali, at 1:06:46;
109. DEN BAKKER Maarten (Nl), Rabobank, at 1:07:15;
110. NARDELLO Daniele (I), Mapei, at 1:07:24;
111. RODRIGUEZ Fred (USA), Domo-Farm Frites, at 1:07:34;
112. NAZON Damien (F), Bonjour, at 1:07:45;
113. JIMENEZ Eladio (Sp), iBanesto.com, at 1:08:15;
114. IVANOV Serguei (Rus), Fassa Bortolo, at 1:08:30;
115. LINO Pascal (F), Festina, at 1:08:35;
116. DURAND Jacky (F), La Française Des Jeux, at 1:08:38;
117. MORIN Anthony (F), Crédit Agricole, at 1:10:10;
118. VERMAUT Steve (B), Lotto, at 1:10:10;
119. MATTAN Nico (B), Cofidis, at 1:10:18;
120. LARSEN Nicolay Bo (Dk), CSC-Tiscali, at 1:10:34;
121. CHAVANEL Sylvain (F), Bonjour, at 1:10:35;
122. ETXEBARRIA Unai (Vz), Euskaltel-Euskadi, at 1:10:52;
123. GONZALEZ GALDEANO Alvaro (Sp), O.N.C.E., at 1:11:37;
124. LOPEZ DE MUNAIN Alberto (Sp), Euskaltel-Euskadi, at 1:11:53;
125. PINOTTI Marco (I), Lampre-Daikin, at 1:11:57;
126. MAGNIEN Emmanuel (F), La Française Des Jeux, at 1:13:58;
127. MENCHOV Denis (Rus), iBanesto.com, at 1:14:25;
128. PIIL Jakob (Dk), CSC-Tiscali, at 1:14:49;
129. BERNARD Jérome (F), Jean Delatour, at 1:15:28;
130. RENIER Franck (F), Bonjour, at 1:15:55;
131. TALABARDON Sébastien (F), Bigmat-Auber ’93, at 1:17:26;
132. BELOHVOSCIKS Raivis (Lat), Lampre-Daikin, at 1:18:14;
133. CAPELLE Christophe (F), Bigmat-Auber ’93, at 1:18:21;
134. CASTRESANA Angel (Sp), Euskaltel-Euskadi, at 1:18:47;
135. CARDENAS Félix (Col), Kelme, at 1:19:13;
136. SEIGNEUR Eddy (F), Jean Delatour, at 1:19:30;
137. AGNOLUTTO Christophe (F), Ag2R-Prevoyance, at 1:19:44;
138. JALABERT Nicolas (F), CSC-Tiscali, at 1:20:43;
139. CEREZO Francisco (Sp), CSC-Tiscali, at 1:20:44;
140. MC GEE Bradley (Aus), La Française Des Jeux, at 1:20:59;
141. BESSY Frédéric (F), Crédit Agricole, at 1:21:40;
142. GUESDON Frédéric (F), La Française Des Jeux, at 1:24:30;
143. SVORADA Jan (Slv), Lampre-Daikin, at 1:25:45;
144. MUSEEUW Johan (B), Domo-Farm Frites, at 1:26:31;
145. VERSTREPEN Johan (B), Lampre-Daikin, at 1:27:20;
146. VERBRUGGHE Rik (B), Lotto, at 1:27:37;
147. HUSHOVD Thor (N), Crédit Agricole, at 1:28:00;
148. GOUVENOU Thierry (F), Bigmat-Auber ’93, at 1:29:45;
149. FRUTTI Matteo (I), Lampre-Daikin, at 1:29:50;
150. MAIGNAN Gilles (F), Ag2R-Prevoyance, at 1:30:14;
151. MILESI Marco (I), Domo-Farm Frites, at 1:30:17;
152. KIRSIPUU Jaan (Est), Ag2R-Prevoyance, at 1:31:30;
153. ORIOL Christophe (F), Jean Delatour, at 1:31:38;
154. VAINSTEINS Romans (Lat), Domo-Farm Frites, at 1:31:51;
155. HINAULT Sébastien (F), Crédit Agricole, at 1:32:37;
156. DEMARBAIX Sébastien (B), Ag2R-Prevoyance, at 1:33:42;
157. PERRAUDEAU Olivier (F), Bonjour, at 1:34:35;
158. GARCIA Marcelino (Sp), CSC-Tiscali, at 1:35:32;
159. AUGER Guillaume (F), Bigmat-Auber ’93, at 1:35:47;
160. CASSANI Enrico (I), Domo-Farm Frites, at 1:36:04;
161. BERTOGLIATI Rubens (Swi), Lampre-Daikin, at 1:39:05;
162. AUGER Ludovic (F), Bigmat-Auber ’93, at 1:39:31;
163. SORENSEN Rolf (Dk), CSC-Tiscali, at 1:41:14;
164. JENNER Christopher NZL Crédit Agricole, at 1:41:35;
165. SERPELLINI Marco (I), Lampre-Daikin, at 1:42:01;
166. BRAMATI Davide (I), Mapei, at 1:42:08;
167. STEELS Tom (B), Mapei, at 1:42:40;
168. CAPELLE Ludovic (B), Ag2R-Prevoyance, at 1:42:57;
169. BERGES Stéphane (F), Ag2R-Prevoyance, at 1:43:47;
170. CASPER Jimmy (F), La Française Des Jeux, at 1:44:58;
171. VAN HEESWIJK Max (Nl), Domo-Farm Frites, at 1:46:24;
172. MILLAR David (GB), Cofidis, at 2:05:36;
173. LEYSEN Bart (B), Mapei, at 2:05:46;