Become a Member

Get access to more than 30 brands, premium video, exclusive content, events, mapping, and more.

Already have an account? Sign In

Become a Member

Get access to more than 30 brands, premium video, exclusive content, events, mapping, and more.

Already have an account? Sign In

Brands

Events

Ivan Gutierrez ends up with the final overall thanks to a strong final time trial.

Spaniard Jose Ivan Gutierrez, riding for Caisse d'Epargne, won the Tour of Benelux in Brussels as Latvia's Raivis Belohvoscicks (Saunier Duval) won Wednesday's final stage, an 18km time trial around Mechelen. Gutierrez was second on the stage, 8 seconds back. He finished without a saddle, which fell off his bike with about 800 meters to go, according to reports.

Don't miss a moment from Paris-Roubaix and Unbound Gravel, to the Giro d’Italia, Tour de France, Vuelta a España, and everything in between when you join Outside+.

Spaniard Jose Ivan Gutierrez, riding for Caisse d’Epargne, won the Tour of Benelux in Brussels as Latvia’s Raivis Belohvoscicks (Saunier Duval) won Wednesday’s final stage, an 18km time trial around Mechelen.

Gutierrez was second on the stage, 8 seconds back. He finished without a saddle, which fell off his bike with about 800 meters to go, according to reports.

Results

Final stage results: | (Final GC results )

1. Raivis Belohvosciks, Saunier Duval-Scott
2. José Ivan Gutierrez Palacios Caisse D’epargne at 8
3. Sébastien Rosseler Quick Step at 8
4. Michael Rogers Team Columbia at 8
5. Stijn Devolder Quick Step at 10
6. Edvald Boasson Hagen Team Columbia at 19
7. Servais Knaven Team Columbia at 21
8. Rein Taaramae Cofidis, Le Credit Par Telephone at 28
9. André Greipel Team Columbia at 33
10. Rubens Bertogliati Saunier Duval-Scott at 35
11. Joost Posthuma Rabobank at 37
12. Thomas Frei Astana at 45
13. Luis Leon Sanchez Gil Caisse D’epargne at 47
14. Matthew Harley Goss Team Csc at 48
15. Bert Roesems Silence-Lotto at 50
16. Bram Tankink Rabobank at 51
17. Serguei Ivanov Astana at 55
18. Piet Rooijakkers Skil-Shimano at 57
19. Jesus Del Nero Montes Saunier Duval-Scott at 58
20. Florent Brard Cofidis, Le Credit Par Telephone at 59
21. Sébastien Turgot Bouygues Telecom at 1:00
22. Sebastian Langeveld Rabobank at 1:01
23. Jurgen Roelandts Silence-Lotto at 1:01
24. Sven Krauss Gerolsteiner at 1:02
25. Maciej Bodnar Liquigas at 1:03
26. Jerome Coppel Française Des Jeux at 1:09
27. Aitor Hernandez Gutierrez Euskaltel-Euskadi at 1:10
28. Frederik Willems Liquigas at 1:12
29. Benoît Joachim Astana at 1:12
30. Laurent Mangel Ag2r La Mondiale at 1:15
31. Lars Ytting Bak Team Csc at 1:16
32. Christophe Edaleine Ag2r La Mondiale at 1:16
33. Marco Velo Team Milram at 1:17
34. Leif Hoste Silence-Lotto at 1:18
35. Damien Monier Cofidis, Le Credit Par Telephone at 1:19
36. Wilfried Cretskens Quick Step at 1:20
37. Koen De Kort Astana at 1:20
38. Gert Steegmans Quick Step at 1:20
39. Roger Hammond Team Columbia at 1:21
40. Tom Veelers Skil-Shimano at 1:22
41. Marlon A. Perez Arango Caisse D’epargne at 1:22
42. Elia Rigotto Team Milram at 1:24
43. Borut Bozic Cycle Collstrop at 1:25
44. Carlo Westphal Gerolsteiner at 1:26
45. John Devine Team Columbia at 1:27
46. Markus Eichler Team Milram at 1:27
47. Timothy Gudsell Française Des Jeux at 1:30
48. David Kopp Cycle Collstrop at 1:31
49. Andreas Klier Team Columbia at 1:32
50. Stijn Vandenbergh Ag2r La Mondiale at 1:32
51. Simon Gerrans Credit Agricole at 1:36
52. Berik Kupeshov Astana at 1:36
53. Maarten Wynants Quick Step at 1:37
54. Aaron Kemps Astana at 1:37
55. Francis De Greef Silence-Lotto at 1:40
56. Francisco Perez Sanchez Caisse D’epargne at 1:40
57. Mauro Da Dalto Liquigas at 1:41
58. Angelo Furlan Credit Agricole at 1:43
59. Bram De Groot Rabobank at 1:43
60. Gerben Lowik Rabobank at 1:46
61. Josu Agirre Euskaltel-Euskadi at 1:47
62. Luca Barla Team Milram at 1:48
63. Julien Simon Credit Agricole at 1:50
64. Tom Leezer Rabobank at 1:50
65. Marco Marcato Cycle Collstrop at 1:51
66. Romain Villa Cofidis, Le Credit Par Telephone at 1:52
67. Gorka Verdugo Marcotegui Euskaltel-Euskadi at 1:54
68. Mathew Hayman Rabobank at 1:55
69. Kenny Van Hummel Skil-Shimano at 1:55
70. Yoann Offredo Française Des Jeux at 1:55
71. Jimmy Engoulvent Credit Agricole at 1:56
72. David Deroo Skil-Shimano at 1:58
73. Mirko Selvaggi Cycle Collstrop at 1:58
74. Steven De Jongh Quick Step at 1:58
75. Michal Golas Cycle Collstrop at 1:59
76. Benat Albizuri Aransolo Euskaltel-Euskadi at 1:59
77. Nicolas Portal Caisse D’epargne at 2:01
78. Alexandre Blain Cofidis, Le Credit Par Telephone at 2:02
79. Cedric Pineau Ag2r La Mondiale at 2:02
80. Samuel Dumoulin Cofidis, Le Credit Par Telephone at 2:03
81. Ermanno Capelli Saunier Duval-Scott at 2:07
82. Arnaud Coyot Caisse D’epargne at 2:07
83. Javier Aramendia Lorente Euskaltel-Euskadi at 2:07
84. Geert Steurs Silence-Lotto at 2:08
85. Daniele Righi Lampre at 2:09
86. Matheus Pronk Cycle Collstrop at 2:10
87. Kevin Hulsmans Quick Step at 2:12
88. Kasper Klostergaard Larsen Team Csc at 2:12
89. Anders Lund Team Csc at 2:16
90. Jean-Charles Senac Ag2r La Mondiale at 2:17
91. Sergey Rudaskov Cycle Collstrop at 2:17
92. Frank Hoj Cofidis, Le Credit Par Telephone at 2:18
93. Robert Wagner Skil-Shimano at 2:19
94. Floris Goesinnen Skil-Shimano at 2:22
95. Wim De Vocht Silence-Lotto at 2:23
96. Andoni Lafuente Euskaltel-Euskadi at 2:23
97. Luciano Pagliarini Saunier Duval-Scott at 2:26
98. Mathieu Claude Bouygues Telecom at 2:30
99. Franck Renier Bouygues Telecom at 2:37
100. Alberto Curtolo Liquigas at 2:38
101. Roy Curvers Skil-Shimano at 2:49
102. Andrea Grendene Lampre at 2:51
103. Enrico Poitschke Team Milram at 2:55
104. Yohann Gene Bouygues Telecom at 2:57
105. Francesco Chicchi Liquigas at 3:04
106. Matteo Bono Lampre at 3:09
107. Yauheni Hutarovich Française Des Jeux at 3:18
108. Raul Alarcon Garcia Saunier Duval-Scott at 3:22
109. Denis Flahaut Saunier Duval-Scott at 3:34

Final GC: | ( Stage Results )

1. José Ivan Gutierrez Palacios Caisse D’epargne
2. Sébastien Rosseler Quick Step at 4
3. Michael Rogers Team Columbia at 7
4. Stijn Devolder Quick Step at 13
5. André Greipel Team Columbia at 14
6. Joost Posthuma Rabobank at 39
7. Servais Knaven Team Columbia at 48
8. Bram Tankink Rabobank at 51
9. Jurgen Roelandts Silence-Lotto at 54
10. Piet Rooijakkers Skil-Shimano at 1:02
11. Serguei Ivanov Astana at 1:07
12. Koen De Kort Astana at 1:19
13. Frederik Willems Liquigas at 1:22
14. Sébastien Turgot Bouygues Telecom at 1:25
15. Laurent Mangel Ag2r La Mondiale at 1:27
16. Borut Bozic Cycle Collstrop at 1:30
17. Wilfried Cretskens Quick Step at 1:33
18. Marco Velo Team Milram at 1:33
19. Carlo Westphal Gerolsteiner at 1:34
20. Roger Hammond Team Columbia at 1:48
21. Gert Steegmans Quick Step at 1:52
22. Andreas Klier Team Columbia at 1:57
23. Stijn Vandenbergh Ag2r La Mondiale at 2:01
24. Mathew Hayman Rabobank at 2:10
25. Steven De Jongh Quick Step at 2:10
26. Tom Leezer Rabobank at 2:21
27. Marco Marcato Cycle Collstrop at 2:27
28. David Kopp Cycle Collstrop at 3:11
29. Anders Lund Team Csc at 3:12
30. Daniele Righi Lampre at 4:01
31. Kevin Hulsmans Quick Step at 4:44
32. Maarten Wynants Quick Step at 5:16
33. Roy Curvers Skil-Shimano at 5:41
34. Yauheni Hutarovich Française Des Jeux at 5:45
35. Maciej Bodnar Liquigas at 8:26
36. Robert Wagner Skil-Shimano at 8:34
37. Benoît Joachim Astana at 13:57
38. Angelo Furlan Credit Agricole at 14:02
39. Edvald Boasson Hagen Team Columbia at 14:38
40. Leif Hoste Silence-Lotto at 15:09
41. Luis Leon Sanchez Gil Caisse D’epargne at 15:45
42. Sebastian Langeveld Rabobank at 16:07
43. Marlon A. Perez Arango Caisse D’epargne at 16:08
44. Elia Rigotto Team Milram at 16:28
45. John Devine Team Columbia at 16:28
46. Aaron Kemps Astana at 16:31
47. Mauro Da Dalto Liquigas at 16:31
48. Francisco Perez Sanchez Caisse D’epargne at 16:40
49. Kenny Van Hummel Skil-Shimano at 16:46
50. Lars Ytting Bak Team Csc at 16:49
51. Aitor Hernandez Gutierrez Euskaltel-Euskadi at 16:49
52. Michal Golas Cycle Collstrop at 16:54
53. Yoann Offredo Française Des Jeux at 17:00
54. Mirko Selvaggi Cycle Collstrop at 17:08
55. Ermanno Capelli Saunier Duval-Scott at 17:12
56. Nicolas Portal Caisse D’epargne at 17:15
57. Arnaud Coyot Caisse D’epargne at 17:26
58. Wim De Vocht Silence-Lotto at 17:36
59. Geert Steurs Silence-Lotto at 17:40
60. Mathieu Claude Bouygues Telecom at 17:42
61. Rein Taaramae Cofidis, Le Credit Par Telephone at 17:45
62. Sven Krauss Gerolsteiner at 17:47
63. Thomas Frei Astana at 17:47
64. Rubens Bertogliati Saunier Duval-Scott at 17:53
65. Matthew Harley Goss Team Csc at 18:11
66. Franck Renier Bouygues Telecom at 18:11
67. Yohann Gene Bouygues Telecom at 18:24
68. Francesco Chicchi Liquigas at 18:25
69. Christophe Edaleine Ag2r La Mondiale at 18:29
70. Matheus Pronk Cycle Collstrop at 18:34
71. David Deroo Skil-Shimano at 19:03
72. Raivis Belohvosciks Saunier Duval-Scott at 19:04
73. Floris Goesinnen Skil-Shimano at 19:21
74. Luciano Pagliarini Saunier Duval-Scott at 19:48
75. Timothy Gudsell Française Des Jeux at 20:47
76. Tom Veelers Skil-Shimano at 24:02
77. Gerben Lowik Rabobank at 24:45
78. Kasper Klostergaard Larsen Team Csc at 25:20
79. Alberto Curtolo Liquigas at 25:51
80. Jimmy Engoulvent Credit Agricole at 26:25
81. Cedric Pineau Ag2r La Mondiale at 27:05
82. Jerome Coppel Française Des Jeux at 28:09
83. Jesus Del Nero Montes Saunier Duval-Scott at 28:16
84. Bert Roesems Silence-Lotto at 28:16
85. Markus Eichler Team Milram at 28:31
86. Simon Gerrans Credit Agricole at 28:40
87. Francis De Greef Silence-Lotto at 28:50
88. Alexandre Blain Cofidis, Le Credit Par Telephone at 28:55
89. Javier Aramendia Lorente Euskaltel-Euskadi at 29:11
90. Gorka Verdugo Marcotegui Euskaltel-Euskadi at 29:23
91. Samuel Dumoulin Cofidis, Le Credit Par Telephone at 29:30
92. Berik Kupeshov Astana at 29:30
93. Bram De Groot Rabobank at 29:34
94. Enrico Poitschke Team Milram at 30:05
95. Frank Hoj Cofidis, Le Credit Par Telephone at 30:25
96. Romain Villa Cofidis, Le Credit Par Telephone at 31:06
97. Luca Barla Team Milram at 31:07
98. Sergey Rudaskov Cycle Collstrop at 31:07
99. Matteo Bono Lampre at 31:09
100. Florent Brard Cofidis, Le Credit Par Telephone at 31:10
101. Raul Alarcon Garcia Saunier Duval-Scott at 33:47
102. Jean-Charles Senac Ag2r La Mondiale at 35:31
103. Andrea Grendene Lampre at 35:33
104. Damien Monier Cofidis, Le Credit Par Telephone at 36:26
105. Julien Simon Credit Agricole at 36:36
106. Josu Agirre Euskaltel-Euskadi at 36:43
107. Benat Albizuri Aransolo Euskaltel-Euskadi at 36:53
108. Andoni Lafuente Euskaltel-Euskadi at 37:33
109. Denis Flahaut Saunier Duval-Scott at 43:50