Become a Member

Get access to more than 30 brands, premium video, exclusive content, events, mapping, and more.

Already have an account? Sign In

Become a Member

Get access to more than 30 brands, premium video, exclusive content, events, mapping, and more.

Already have an account? Sign In

Brands

Events

Handoff: CSC’s Lars Bak takes Sun Tour lead

Team Type 1 went on the attack in Thursday's fourth stage of the Jayco Herald Sun Tour, but it was Panasonic's Chris Jongeward who won what was billed as the week-long race's most decisive stage. After the mountain top stage finish, CSC - Saxo Bank's Stuart O'Grady gave up his leader's jersey to teammate Lars Bak. Team Type 1 Sport Director Ed Beamon said he was disappointed that the racing was not more aggressive on the slopes of the finishing climb to Australia's popular ski resort, Mount Buller.

Don't miss a moment from Paris-Roubaix and Unbound Gravel, to the Giro d’Italia, Tour de France, Vuelta a España, and everything in between when you join Outside+.

Team Type 1 went on the attack in Thursday’s fourth stage of the Jayco Herald Sun Tour, but it was Panasonic’s Chris Jongeward who won what was billed as the week-long race’s most decisive stage. After the mountain top stage finish, CSC – Saxo Bank’s Stuart O’Grady gave up his leader’s jersey to teammate Lars Bak.

Team Type 1 Sport Director Ed Beamon said he was disappointed that the racing was not more aggressive on the slopes of the finishing climb to Australia’s popular ski resort, Mount Buller.

“There was almost no action given the potential,” he said. “We’re pretty frustrated right now. (Matt Wilson and Glen Chadwick) had really good stuff today but the race was very conservative and we needed it to be aggressive.”

Chadwick attacked with six miles to go in the 71-mile (115 km) race, but double stage winner Matthew Goss (CSC-Saxo Bank) was able to keep the New Zealand Olympian from gaining more than 20 seconds and he was eventually reeled in with less than two miles to go.

Wilson, the race’s defending champion, counter-attacked as Chadwick was caught and the lead group detonated. Bak who had been helping O’Grady, still had fresh legs and was able to follow the move.

In the end, Jongewaard proved to be the sole survivor of a nine-man breakaway that went off early in the race. The Australian finished 45 seconds ahead of Christopher Froome (Barloworld), while Bak finished third to move into the overall lead. O’Grady is now in second place, four seconds behind.

Thirteen riders are within a minute of the lead, with Chadwick 37 seconds back (seventh place) and Wilson at 43 seconds (11th place).

“The guys did a great job but we really missed having Chris Jones or Moises Aldape (at this race),” Beamon said. “Not having that third GC rider hurt us today, but I think we still gave it a pretty good go.”

Chadwick and Wilson remain within striking distance of the podium with only a time trial Friday and criterium on Saturday still to come.

The out-and-back, rolling time trial through the TarraWarra Estate Winery in the Yarra Valley will no doubt juggle the overall standings. Only conventional ride bikes may be ridden in the 10-mile (16 km) race against the clock.

Wilson needs only to finish the race to win Team Type 1’s the mountain classification title.

Results

Stage Results: | (GC Results)

1. Chris JONGEWARD Pan in 3:03:25
2. Christopher FROOME Bar in 3:04:10
3. Lars BAK Csc in 3:04:23 at 0:58
4. William FORD Sai in 3:04:29 at 1:04
5. Jeremy YATES Nzl in 3:04:31 at 1:06
6. Peter McDONALD Dpc in 3:04:31 at s.t.
7. Richie PORTE Pra in 3:04:33 at 1:08
8. Matt WILSON Tt1 in 3:04:36 at 1:11
9. Will WALKER Aus in 3:04:36 at s.t.
10. Benjamin DAY Tup in 3:04:43 at 1:18
11. Will ROUTLEY Can in 3:04:43 at s.t.
12. Glen CHADWICK Tt1 in 3:04:45 at 1:20
13. Stuart O’GRADY Csc in 3:04:47 at 1:22
14. Wesley SULZBERGER Sai in 3:04:49 at 1:24
15. Marco CORTI Bar in 3:04:49 at s.t.
16. Bernard VAN ULDEN Jbc in 3:04:55 at 1:30
17. Dominique ROLLIN Tup in 3:05:05 at 1:40
18. Gene BATES Dpc in 3:05:16 at 1:51
19. Jack BOBRIDGE Sai in 3:05:16 at s.t.
20. Tim ROE Slv in 3:05:22 at 1:57
21. Adam SEMPLE Sai in 3:05:30 at 2:05
22. Hugo SABIDO Bar in 3:05:37 at 2:12
23. Michael ENGLAND Bfl in 3:05:39 at 2:14
24. Ben GRIEVE-JOHNSON Pra in 3:05:49 at 2:24
25. Angus MORTON Dpc in 3:05:52 at 2:27
26. Rob BRITTON Can in 3:05:58 at 2:33
27. Tim GUY Pan in 3:06:08 at 2:43
28. Cameron WURF Aus in 3:06:17 at 2:52
29. Takumi BEPPU Ais in 3:06:29 at 3:04
30. Mark O’BRIEN Dpc in 3:06:34 at 3:09
31. Chris LUXTON Slv in 3:06:51 at 3:26
32. Andrew RANDELL Can in 3:07:04 at 3:39
33. Daniel BRAUNSTEINS Dpc in 3:07:08 at 3:43
34. Eric WOHLBERG Can in 3:07:13 at 3:48
35. Craig McCARTNEY Slv in 3:08:00 at 4:35
36. Ben MATHER Pra in 3:08:50 at 5:25
37. Mitchell DOCKER Dpc in 3:09:03 at 5:38
38. Matthew GOSS Csc in 3:09:03 at s.t.
39. Peter HERZIG Pan in 3:09:03 at s.t.
40. Cameron HUGHES Bfl in 3:09:43 at 6:18
41. Chris JORY Pan in 3:09:43 at s.t.
42. David KEMP Aus in 3:12:29 at 9:04
43. Daniel FURMSTON Pra in 3:12:29 at s.t.
44. Cameron JENNINGS Bfl in 3:12:29 at s.t.
45. Taiji NISHITANI Ais in 3:12:39 at 9:14
46. Daryl IMPEY Bar in 3:13:49 at 10:24
47. Patrick SHAW Aus in 3:13:49 at s.t.
48. Simon CLARKE Sai in 3:13:49 at s.t.
49. Jason HEGERT Pan in 3:13:49 at s.t.
50. David PELL Slv in 3:13:49 at s.t.
51. Richard ENGLAND Aus in 3:13:49 at s.t.
52. Jonny CLARKE Tup in 3:13:49 at s.t.
53. Kenichi SUZUKI Ais in 3:13:49 at s.t.
54. Daniel HOLT Tt1 in 3:14:44 at 11:19
55. Shawn MILNE Tt1 in 3:14:44 at s.t.
56. Baden COOKE Bar in 3:14:44 at s.t.
57. Anthony CHAPMAN Nzl in 3:16:50 at 13:25
58. Peter LADD Bfl in 3:16:50 at s.t.
59. Jack ANDERSON Bfl in 3:16:50 at s.t.
60. Ben KING Sai in 3:16:50 at s.t.
61. Masahiro SHINAGAWA Ais in 3:16:50 at s.t.
62. Scott LYTTLE Nzl in 3:16:50 at s.t.
63. Fabio CALABRIA Tt1 in 3:16:50 at s.t.
64. Nic SANDERSON Jbc in 3:16:50 at s.t.
65. Stuart SHAW Dpc in 3:16:50 at s.t.
66. Brad HUFF Jbc in 3:16:50 at s.t.
67. Jonathon LOVELOCK Aus in 3:16:50 at s.t.
68. Will DICKESON Slv in 3:16:50 at s.t.
69. Joel PEARSON Slv in 3:16:50 at s.t.
70. Caleb MANION Tup in 3:16:50 at s.t.
71. Heath BLACKGROVE Tup in 3:16:50 at s.t.
72. Lasse BOCHMAN Csc in 3:16:50 at s.t.
73. Malcolm RUDOLPH Bfl in 3:16:50 at s.t.
74. Dylan NEWELL Pra in 3:16:50 at s.t.
75. Luke CRIDLAND Pan in 3:16:50 at s.t.
76. Emile ABRAHAM Tt1 in 3:16:50 at s.t.
77. Nicholas REISTAD Jbc in 3:16:50 at s.t.
78. Kazuhiro MORI Ais in 3:17:04 at 13:39
79. Dale SCARFE Pan in 3:17:18 at 13:53
80. Leigh HOWARD Aus in 3:17:27 at 14:02
81. Hilton CLARKE Tup in 3:17:27 at s.t.
82. Bruno LANGOIS Can in 3:17:27 at s.t.
83. Jason RIGG Pra in 3:18:47 at 15:22
84. Gordon McCAULEY Nzl in 3:20:34 at 17:09
85. Bradley McGEE Csc in 3:20:34 at s.t.
86. Eric BOILY Can in 3:20:34 at s.t.
87. Jason ALLEN Nzl in 3:26:56 at 23:31


GC Results: | (Stage Results)

1. Lars BAK Csc in 12:24:35.00
2. Stuart O’GRADY Csc in 12:24:39.00
3. Will ROUTLEY Can in 12:24:51.00 at 00:16.0
4. Christopher FROOME Bar in 12:24:52.00 at 00:17.0
5. Benjamin DAY Tup in 12:24:55.00 at 00:20.0
6. Richie PORTE Pra in 12:25:11.00 at 00:36.0
7. Glen CHADWICK Tt1 in 12:25:12.00 at 00:37.0
8. Jeremy YATES Nzl in 12:25:13.00 at 00:38.0
9. Will WALKER Aus in 12:25:17.00 at 00:42.0
10. Peter McDONALD Dpc in 12:25:17.00 at s.t.
11. Matt WILSON Tt1 in 12:25:18.00 at 00:43.0
12. Marco CORTI Bar in 12:25:31.00 at 00:56.0
13. Wesley SULZBERGER Sai in 12:25:31.00 at s.t.
14. Dominique ROLLIN Tup in 12:25:34.00 at 00:59.0
15. Gene BATES Dpc in 12:25:58.00 at 01:23.0
16. Hugo SABIDO Bar in 12:26:43.00 at 02:08.0
17. Bernard VAN ULDEN Jbc in 12:27:18.00 at 02:43.0
18. Adam SEMPLE Sai in 12:27:26.00 at 02:51.0
19. Andrew RANDELL Can in 12:27:46.00 at 03:11.0
20. Rob BRITTON Can in 12:28:09.00 at 03:34.0
21. Angus MORTON Dpc in 12:28:15.00 at 03:40.0
22. Cameron WURF Aus in 12:28:40.00 at 04:05.0
23. Daniel BRAUNSTEINS Dpc in 12:28:44.00 at 04:09.0
24. Mark O’BRIEN Dpc in 12:28:46.00 at 04:11.0
25. Eric WOHLBERG Can in 12:28:49.00 at 04:14.0
26. Chris LUXTON Slv in 12:28:57.00 at 04:22.0
27. Takumi BEPPU Ais in 12:29:08.00 at 04:33.0
28. Mitchell DOCKER Dpc in 12:30:39.00 at 06:04.0
29. Simon CLARKE Sai in 12:33:57.00 at 09:22.0
30. Taiji NISHITANI Ais in 12:34:15.00 at 09:40.0
31. Matthew GOSS Csc in 12:35:02.00 at 10:27.0
32. Baden COOKE Bar in 12:35:10.00 at 10:35.0
33. David PELL Slv in 12:35:25.00 at 10:50.0
34. Daryl IMPEY Bar in 12:35:25.00 at s.t.
35. Cameron HUGHES Bfl in 12:37:42.00 at 13:07.0
36. Cameron JENNINGS Bfl in 12:38:44.00 at 14:09.0
37. Michael ENGLAND Bfl in 12:39:32.00 at 14:57.0
38. William FORD Sai in 12:41:04.00 at 16:29.0
39. Tim ROE Slv in 12:41:42.00 at 17:07.0
40. Craig McCARTNEY Slv in 12:41:51.00 at 17:16.0
41. Chris JONGEWARD Pan in 12:42:12.00 at 17:37.0
42. Richard ENGLAND Aus in 12:42:34.00 at 17:59.0
43. Ben MATHER Pra in 12:42:43.00 at 18:08.0
44. Ben GRIEVE-JOHNSON Pra in 12:42:57.00 at 18:22.0
45. Luke CRIDLAND Pan in 12:43:05.00 at 18:30.0
46. Jack BOBRIDGE Sai in 12:43:16.00 at 18:41.0
47. Lasse BOCHMAN Csc in 12:43:28.00 at 18:53.0
48. Patrick SHAW Aus in 12:45:19.00 at 20:44.0
49. Shawn MILNE Tt1 in 12:46:14.00 at 21:39.0
50. Jason HEGERT Pan in 12:47:42.00 at 23:07.0
51. Ben KING Sai in 12:48:37.00 at 24:02.0
52. Daniel HOLT Tt1 in 12:48:37.00 at s.t.
53. Gordon McCAULEY Nzl in 12:49:14.00 at 24:39.0
54. Stuart SHAW Dpc in 12:50:13.00 at 25:38.0
55. Kazuhiro MORI Ais in 12:50:21.00 at 25:46.0
56. Nic SANDERSON Jbc in 12:50:43.00 at 26:08.0
57. Masahiro SHINAGAWA Ais in 12:50:43.00 at s.t.
58. Scott LYTTLE Nzl in 12:50:43.00 at s.t.
59. Anthony CHAPMAN Nzl in 12:50:43.00 at s.t.
60. Dylan NEWELL Pra in 12:50:43.00 at s.t.
61. Dale SCARFE Pan in 12:51:11.00 at 26:36.0
62. Leigh HOWARD Aus in 12:51:22.00 at 26:47.0
63. Kenichi SUZUKI Ais in 12:51:29.00 at 26:54.0
64. Chris JORY Pan in 12:51:30.00 at 26:55.0
65. Daniel FURMSTON Pra in 12:51:46.00 at 27:11.0
66. Jason RIGG Pra in 12:52:40.00 at 28:05.0
67. Jonny CLARKE Tup in 12:53:04.00 at 28:29.0
68. David KEMP Aus in 12:53:40.00 at 29:05.0
69. Jonathon LOVELOCK Aus in 12:53:49.00 at 29:14.0
70. Brad HUFF Jbc in 12:56:01.00 at 31:26.0
71. Joel PEARSON Slv in 12:56:07.00 at 31:32.0
72. Emile ABRAHAM Tt1 in 12:56:07.00 at s.t.
73. Caleb MANION Tup in 12:56:07.00 at s.t.
74. Heath BLACKGROVE Tup in 12:56:07.00 at s.t.
75. Bruno LANGOIS Can in 12:56:44.00 at 32:09.0
76. Hilton CLARKE Tup in 12:57:04.00 at 32:29.0
77. Peter HERZIG Pan in 12:57:55.00 at 33:20.0
78. Jack ANDERSON Bfl in 13:04:20.00 at 39:45.0
79. Bradley McGEE Csc in 13:08:01.00 at 43:26.0
80. Malcolm RUDOLPH Bfl in 13:09:44.00 at 45:09.0
81. Tim GUY Pan in 13:10:58.00 at 46:23.0
82. Peter LADD Bfl in 13:11:35.00 at 47:00.0
83. Fabio CALABRIA Tt1 in 13:11:39.00 at 47:04.0
84. Will DICKESON Slv in 13:11:39.00 at s.t.
85. Jason ALLEN Nzl in 13:20:10.00 at 55:35.0
86. Eric BOILY Can in 13:22:52.00 at 58:17.0
87. Nicholas REISTAD Jbc in 13:25:16.00 at 00:41.0