Become a Member

Get access to more than 30 brands, premium video, exclusive content, events, mapping, and more.

Already have an account? Sign In

Become a Member

Get access to more than 30 brands, premium video, exclusive content, events, mapping, and more.

Already have an account? Sign In

Brands

Events

Greipel wins Eneco Benelux Tour stage

Germany's Andre Greipel (Team Columbia) won the second stage of the Eneco Tour in The Netherlands on Friday. Greipel beat Argentina's Juan Jose Haedo (CSC-Saxo Bank) and compatriot Robert Forster(Gerolsteiner) in a rain-soaked sprint finish in Nieuwegein, in the north of The Netherlands. Kenny Van Hummel (Skil-Shimano) was fourth and stage one winner Tom Boonen was fifth.

Don't miss a moment from Paris-Roubaix and Unbound Gravel, to the Giro d’Italia, Tour de France, Vuelta a España, and everything in between when you join Outside+.

Germany’s Andre Greipel (Team Columbia) won the second stage of the Eneco Tour in The Netherlands on Friday.

Greipel beat Argentina’s Juan Jose Haedo (CSC-Saxo Bank) and compatriot Robert Forster(Gerolsteiner) in a rain-soaked sprint finish in Nieuwegein, in the north of The Netherlands. Kenny Van Hummel (Skil-Shimano) was fourth and stage one winner Tom Boonen was fifth.

Spain’s Jose Ivan Gutierrez (Caisse d’Epargne) finished in the same time as Greipel and so retained the overall race lead but Team Columbia’s Edvald Boasson Hagen gained three seconds by winning an early intermediate sprint and is now second overall.

Hagen is equal on time with Gutierrez in the official results but Gutierrez leads the race by the 16 hundredths of a second advantage he gained in the opening prologue time trial.

Hagen was sixth in the stage sprint.

“Edvald is just 16 hundredths of a second behind Gutierrez now,” team director Tristan Hoffman said. “That’s close and so perhaps we can get the lead in the next few days. However we don’t want to wear out the team and then lose the race by several minutes. We’re going to ride smart”

The eight-day Eneco Tour continues on Saturday with stage three from Nieuwegein to Terneuzen in the west of The Netherlands over a distance of 185.9km.

“We had a tailwind for most of stage two but it will be a headwind on stage three. However all the guys are riding well and working together, so there’s no reason why we can’t win again,” Hoffman said.

Results

Stage 2 results:

1. André Greipel Team Columbia in 3.51:31
2. Juan José Haedo Team Csc
3. Robert Forster Gerolsteiner
4. Kenny Van Hummel Skil-Shimano
5. Tom Boonen Quick Step
6. Edvald Boasson Hagen Team Columbia
7. Jurgen Roelandts Silence-Lotto
8. Francesco Chicchi Liquigas
9. David Kopp Cycle Collstrop
10. Elia Rigotto Team Milram
11. Aurélien Clerc Bouygues Telecom
12. Angelo Furlan Credit Agricole
13. Aaron Kemps Astana
14. Luciano Pagliarini Saunier Duval-Scott
15. Mathieu Drujon Caisse D’epargne
16. Daniele Righi Lampre
17. Heinrich Haussler Gerolsteiner
18. Yauheni Hutarovich Française Des Jeux
19. Denis Flahaut Saunier Duval-Scott
20. Tom Leezer Rabobank
21. Alexandre Blain Cofidis, Le Credit Par Telephone
22. Andrea Grendene Lampre
23. Carlo Westphal Gerolsteiner
24. Roy Curvers Skil-Shimano
25. Borut Bozic Cycle Collstrop
26. Yoann Offredo Française Des Jeux
27. Jeremy Hunt Credit Agricole
28. José Ivan Gutierrez Palacios Caisse D’epargne
29. Cyril Lemoine Credit Agricole
30. Sébastien Rosseler Quick Step
31. Matthew Harley Goss Team Csc
32. Michal Golas Cycle Collstrop
33. Marlon A. Perez Arango Caisse D’epargne
34. Tom Veelers Skil-Shimano
35. Koen De Kort Astana
36. Joost Posthuma Rabobank
37. Roger Hammond Team Columbia
38. Michiel Elijzen Rabobank
39. Marco Velo Team Milram
40. Michael Rogers Team Columbia
41. Bram Tankink Rabobank
42. Gerben Lowik Rabobank
43. Maarten Tjallingii Silence-Lotto
44. Timothy Gudsell Française Des Jeux
45. Jimmy Engoulvent Credit Agricole
46. Bram De Groot Rabobank
47. Piet Rooijakkers Skil-Shimano
48. Daniele Bennati Liquigas
49. Stijn Devolder Quick Step
50. Luca Barla Team Milram
51. Marco Marcato Cycle Collstrop
52. Mirko Selvaggi Cycle Collstrop
53. Frederik Willems Liquigas
54. Serguei Ivanov Astana
55. Steven De Jongh Quick Step
56. Andreas Klier Team Columbia
57. Sven Krauss Gerolsteiner
58. Romain Villa Cofidis, Le Credit Par Telephone
59. Mathew Hayman Rabobank
60. Sergey Lagutin Cycle Collstrop
61. Olivier Bonnaire Bouygues Telecom
62. Enrico Franzoi Liquigas
63. Rubens Bertogliati Saunier Duval-Scott
64. Mauro Da Dalto Liquigas
65. Enrico Poitschke Team Milram
66. John Devine Team Columbia
67. Robert Wagner Skil-Shimano
68. Wilfried Cretskens Quick Step
69. Wim De Vocht Silence-Lotto
70. Laurent Mangel Ag2r La Mondiale
71. Luis Leon Sanchez Gil Caisse D’epargne in 3.51:41
72. Francisco Perez Sanchez Caisse D’epargne in 3.51:41
73. Servais Knaven Team Columbia in 3.51:41
74. Nicolas Portal Caisse D’epargne in 3.51:41
75. Frank Hoj Cofidis, Le Credit Par Telephone in 3.51:41
76. Mathieu Claude Bouygues Telecom in 3.51:41
77. Berik Kupeshov Astana in 3.51:44
78. Bert Roesems Silence-Lotto in 3.51:44
79. Jesus Del Nero Montes Saunier Duval-Scott in 3.51:44
80. Damien Monier Cofidis, Le Credit Par Telephone in 3.51:44
81. Leif Hoste Silence-Lotto in 3.51:44
82. Claudio Corioni Liquigas in 3.51:44
83. Rein Taaramae Cofidis, Le Credit Par Telephone in 3.51:44
84. Sebastian Langeveld Rabobank in 3.51:44
85. Andoni Lafuente Euskaltel-Euskadi in 3.51:44
86. Mickael Delage Française Des Jeux in 3.51:44
87. Stephan Schreck Gerolsteiner in 3.51:44
88. Yuriy Krivtsov Ag2r La Mondiale in 3.51:44
89. Ermanno Capelli Saunier Duval-Scott in 3.51:44
90. Arnaud Coyot Caisse D’epargne in 3.51:44
91. Thomas Frei Astana in 3.51:44
92. Stijn Vandenbergh Ag2r La Mondiale in 3.51:44
93. Francis De Greef Silence-Lotto in 3.51:44
94. Gorka Verdugo Marcotegui Euskaltel-Euskadi in 3.51:44
95. Geert Steurs Silence-Lotto in 3.51:44
96. Samuel Dumoulin Cofidis, Le Credit Par Telephone in 3.51:44
97. Kevin Hulsmans Quick Step in 3.51:44
98. Markus Eichler Team Milram in 3.51:44
99. Yohann Gene Bouygues Telecom in 3.51:44
100. Benoît Joachim Astana in 3.51:44
101. Thomas Fothen Gerolsteiner in 3.51:44
102. Kasper Klostergaard Larsen Team Csc in 3.51:44
103. Lars Ytting Bak Team Csc in 3.51:44
104. Philippe Gilbert Française Des Jeux in 3.51:44
105. Maciej Bodnar Liquigas in 3.51:44
106. Yannick Talabardon Credit Agricole in 3.51:44
107. Simon Gerrans Credit Agricole in 3.51:44
108. Julien Simon Credit Agricole in 3.51:44
109. Christophe Kern Credit Agricole in 3.51:44
110. Jurgen Van Goolen Team Csc in 3.51:44
111. Cedric Pineau Ag2r La Mondiale in 3.51:44
112. Javier Aramendia Lorente Euskaltel-Euskadi in 3.51:44
113. Eros Capecchi Saunier Duval-Scott in 3.51:44
114. Matti Breschel Team Csc in 3.51:44
115. Gert Steegmans Quick Step in 3.51:44
116. Josu Agirre Euskaltel-Euskadi in 3.51:44
117. Stéphane Poulhies Ag2r La Mondiale in 3.51:44
118. Franck Renier Bouygues Telecom in 3.51:44
119. Fabio Baldato Lampre in 3.51:44
120. Sébastien Turgot Bouygues Telecom in 3.51:44
121. Dennis Haueisen Team Milram in 3.51:44
122. Aitor Hernandez Gutierrez Euskaltel-Euskadi in 3.51:44
123. Jelle Vanendert Française Des Jeux in 3.51:44
124. Benat Albizuri Aransolo Euskaltel-Euskadi in 3.51:44
125. Matteo Bono Lampre in 3.51:44
126. Anders Lund Team Csc in 3.51:44
127. Jerome Coppel Française Des Jeux in 3.51:44
128. Sergey Rudaskov Cycle Collstrop in 3.51:44
129. Christophe Edaleine Ag2r La Mondiale in 3.51:44
130. Marcel Sieberg Team Columbia in 3.51:44
131. Floris Goesinnen Skil-Shimano in 3.51:44
132. Fabio Sabatini Team Milram in 3.51:54
133. Alberto Curtolo Liquigas in 3.51:55
134. Maarten Wynants Quick Step in 3.52:17
135. Sebastian Siedler Skil-Shimano in 3.52:31
136. Matheus Pronk Cycle Collstrop in 3.52:52
137. Glenn D’Hollander Silence-Lotto in 3.52:52
138. Jean-Charles Senac Ag2r La Mondiale in 3.53:31
139. Florent Brard Cofidis, Le Credit Par Telephone in 3.53:31
140. Joan Horrach Rippoll Caisse D’epargne in 3.53:31
141. Sylvester Szmyd Lampre in 3.53:31
142. Artur Gajek Team Milram in 3.53:31
143. Raivis Belohvosciks Saunier Duval-Scott in 3.53:31
144. David Deroo Skil-Shimano in 3.53:31
145. Jean-Patrick Nazon Ag2r La Mondiale in 3.54:06
146. Raul Alarcon Garcia Saunier Duval-Scott in 3.56:37