Become a Member

Get access to more than 30 brands, premium video, exclusive content, events, mapping, and more.

Already have an account? Sign In

Become a Member

Get access to more than 30 brands, premium video, exclusive content, events, mapping, and more.

Already have an account? Sign In

Brands

Events

Goesinnen wins Tour de l’Ain kickoff

Floris Goesinnen (Skil Shimano) sprinted to victory in the first stage of the Tour de l'Ain in eastern France on Sunday. The Dutchman took the leader's yellow jersey after crossing ahead of Paul Moucheraud (Roubaix Lille Metropole) with the peloton led by Belgian Greg Van Avermaet (Silence-Lotto) arriving close behind. A breakaway group gained a 10-minute lead ahead of the pack early in the 149km stage from Lagnieu to Montreal-la-Cluse but the gap narrowed as the course became more mountainous.

Don't miss a moment from Paris-Roubaix and Unbound Gravel, to the Giro d’Italia, Tour de France, Vuelta a España, and everything in between when you join Outside+.

By Agence France Presse

Floris Goesinnen (Skil Shimano) sprinted to victory in the first stage of the Tour de l’Ain in eastern France on Sunday.

The Dutchman took the leader’s yellow jersey after crossing ahead of Paul Moucheraud (Roubaix Lille Metropole) with the peloton led by Belgian Greg Van Avermaet (Silence-Lotto) arriving close behind.

A breakaway group gained a 10-minute lead ahead of the pack early in the 149km stage from Lagnieu to Montreal-la-Cluse but the gap narrowed as the course became more mountainous.

Results

Tour de l’Ain: Stage 1

1. Floris Goesinnen (Ned), Skil-Shimano, 3:38:50 (40.10 km/h),

2. Paul Moucheraud (F), Roubaix Lille Metropole, at 0:01

3. Greg Van Avermaet (B), Silence-Lotto, at 0:04

4. José Joaquin Rojas Gil (Sp), Caisse d’Epargne, same time

5. Maxim Gourov (Kaz), A-Style Somn, s.t.

6. Peter Wrolich (A), Gerolsteiner, s.t.

7. Frantisek Rabon (Cze), Team Columbia, s.t.

8. Tony Gallopin (F), Auber 93, s.t.

9. Michael Schär (Swi), Astana, s.t.

10. Maxime Bouet (F), Agritubel, s.t.

11. Laurent Lefèvre (F), Bouygues Telecom, s.t.

12. Cycril Lemoine (F), Crédit Agricole, s.t.

13. Roy Sentjens (B), Silence-Lotto, s.t.

14. Dmitriy Muravyev (Kaz), Astana, s.t.

15. Alberto Di Lorenzo (I), A-Style Somn, s.t.

16. Vincent Jérôme (F), Bouygues Telecom, s.t.

17. Jussi Veikkanen (Fin), Française des Jeux, s.t.

18. Thierry Hupond (F), Skil-Shimano, s.t.

19. John Devine (USA), Team Columbia, s.t.

20. Anthony Roux (F), Française des Jeux, s.t.

21. Bingen Fernandez Bustinza (Sp), Cofidis, s.t.

22. Mickaël Buffaz (F), Cofidis, s.t.

23. Oliver Zaugg (Swi), Gerolsteiner, s.t.

24. Morris Possoni (I), Team Columbia, s.t.

25. Guillaume Levarlet (F), Française des Jeux, s.t.

26. Luis Pasamontes Rodriguez (Sp), Caisse d’Epargne, s.t.

27. Christophe Kern (F), Crédit Agricole, s.t.

28. Patrice Halgand (F), Crédit Agricole, s.t.

29. Tony Martin (G), Team Columbia, s.t.

30. Janez Brajkovic (Slo), Astana, s.t.

31. Jérôme Coppel (F), Française des Jeux, s.t.

32. Imanol Erviti Ollo (Sp), Caisse d’Epargne, s.t.

33. Albert Timmer (Ned), Skil-Shimano, s.t.

34. Hubert Dupont (F), AG2R La Mondiale, s.t.

35. Blaise Sonnery (F), AG2R La Mondiale, s.t.

36. Sébastien Minard (F), Cofidis, s.t.

37. Yann Pivois (F), Bretagne-Armor Lux, s.t.

38. Bastien Delrot (F), Roubaix Lille Metropole, s.t.

39. Sébastien Duret (F), Bretagne-Armor Lux, s.t.

40. Stéphane Goubert (F), AG2R La Mondiale, s.t.

41. Mathias Frank (Swi), Gerolsteiner, s.t.

42. Clément Lhotellerie (F), Skil-Shimano, s.t.

43. Arnold Jeannesson (F), Auber 93, s.t.

44. Mickael Larpe (F), Roubaix Lille Metropole, s.t.

45. David Moncoutié (F), Cofidis, s.t.

46. Nick Nuyens (B), Cofidis, s.t.

47. Florian Guillou (F), Roubaix Lille Metropole, s.t.

48. Christophe Moreau (F), Agritubel, s.t.

49. Benoît Poilvet (F), Bretagne-Armor Lux, s.t.

50. Alberto Losada Alguacil (Sp), Caisse d’Epargne, s.t.

51. Sylvain Georges (F), A-Style Somn, s.t.

52. Mathieu Perget (F), Caisse d’Epargne, s.t.

53. Eduardo Gonzalo Ramirez (Sp), Agritubel, s.t.

54. Maryan Hary (F), Cofidis, s.t.

55. Noan Lelarge (F), Bretagne-Armor Lux, s.t.

56. Paul Brousse (F), A-Style Somn, s.t.

57. Tim Klinger (G), Gerolsteiner, s.t.

58. Sergey Yakovlev (Kaz), Astana, s.t.

59. Nicolas Vogondy (F), Agritubel, s.t.

60. Rémy Di Grégorio (F), Française des Jeux, s.t.

61. Linus Gerdemann (G), Team Columbia, s.t.

62. Dimitri Champion (F), Bouygues Telecom, s.t.

63. Andreas Klöden (G), Astana, s.t.

64. Sergio Miguel Paulinho Moreira (Por), Astana, s.t.

65. Johann Tschopp (Swi), Bouygues Telecom, s.t.

66. Sébastien Fournet-Fayard (F), A-Style Somn, s.t.

67. Dominique Cornu (B), Silence-Lotto, s.t.

68. Anthony Charteau (F), Caisse d’Epargne, s.t.

69. Jean-Marc Marino (F), Crédit Agricole, at 0:08

70. Niels Brouzes (F), Auber 93, at 5:27

71. Jean-Charles Senac (F), AG2R La Mondiale, at 7:00

72. Sébastien Hinault (F), Crédit Agricole, s.t.

73. Giovanni Bernaudeau (F), Bouygues Telecom, s.t.

74. Martijn Keizer (Ned), Rabobank Continental, s.t.

75. Gaêl Malacarne (F), Bretagne-Armor Lux, s.t.

76. Ricardo Van Der Velde (Ned), Rabobank Continental, s.t.

77. Pierre Cazaux (F), Roubaix Lille Metropole, s.t.

78. Cameron Jennings (Aus), Pezula Racing, s.t.

79. Yukihiro Doi (Jpn), Skil-Shimano, s.t.

80. Piet Rooijakkers (Ned), Skil-Shimano, s.t.

81. Tom Stamsnijder (Ned), Gerolsteiner, s.t.

82. Dimitri Jiriakov (Lie), Stegcomputer-CKT-Cogeas, s.t.

83. Sébastien Joly (F), Française des Jeux, s.t.

84. Matthias Russ (G), Gerolsteiner, s.t.

85. Dennis Van Winden (Ned), Rabobank Continental, s.t.

86. Cyril Gautier (F), Bretagne-Armor Lux, s.t.

87. Sylvain Calzati (F), AG2R La Mondiale, s.t.

88. Marcel Beima (Ned), Rabobank Continental, s.t.

89. Francis De Greef (B), Silence-Lotto, s.t.

90. Ciarán Power (Irl), Pezula Racing, s.t.

91. Jeremy Hunt (GB), Crédit Agricole, s.t.

92. Pieter Jacobs (B), Silence-Lotto, s.t.

93. Benoît Salmon (F), Agritubel, s.t.

94. Jean Mespoulède (F), Auber 93, s.t.

95. Florian Morizot (F), Auber 93, s.t.

96. Scott Davis (Aus), Team Columbia, s.t.

97. Erki Pütsep (Est), Bouygues Telecom, s.t.

98. Xavier Charles (Swi), Stegcomputer-CKT-Cogeas, at 11:48

99. Timo Albiez (G), Stegcomputer-CKT-Cogeas, s.t.

100. Martyn Irvine (Irl), Pezula Racing, s.t.

101. Kieran Page (GB), Pezula Racing, s.t.

102. Remy Cusin (F), Agritubel, s.t.

103. Catlos Avalosgarcia (ESa), Stegcomputer-CKT-Cogeas, s.t.

104. Bart Dockx (B), Silence-Lotto, s.t.

105. Alexander Wetterhall (Swe), Pezula Racing, s.t.

106. Janusch Laule (Swi), Stegcomputer-CKT-Cogeas, s.t.

107. Tejay Van Garderen (USA), Rabobank Continental, s.t.

108. Alexandre Aulas (F), A-Style Somn, s.t.

109. Thomas Rabou (Ned), Rabobank Continental, s.t.

110. Steve Chainel (F), Auber 93, s.t.

111. John Gadret (F), AG2R La Mondiale, s.t.

112. Tigran Korkotyan (Arm), Stegcomputer-CKT-Cogeas, at 15:57

113. Aivaras Baranauskas (Ltu), Roubaix Lille Metropole, s.t.

DNF William Connolly (Irl), Pezula Racing, s.t.

Overall

1. Floris Goesinnen (Ned), Skil-Shimano, 3.38.40

2. Paul Moucheraud (F), Roubaix Lille Metropole, at 0:05

3. Greg Van Avermaet (B), Silence-Lotto, at 0:10

4. José Joaquin Rojas Gil (Sp), Caisse d’Epargne, at 0:14

5. Maxim Gourov (Kaz), A-Style Somn, s.t.

6. Peter Wrolich (A), Gerolsteiner, s.t.

7. Frantisek Rabon (Cze), Team Columbia, s.t.

8. Tony Gallopin (F), Auber 93, s.t.

9. Michael Schär (Swi), Astana, s.t.

10. Maxime Bouet (F), Agritubel, s.t.

11. Laurent Lefèvre (F), Bouygues Telecom, s.t.

12. Cycril Lemoine (F), Crédit Agricole, s.t.

13. Roy Sentjens (B), Silence-Lotto, s.t.

14. Dmitriy Muravyev (Kaz), Astana, s.t.

15. Alberto Di Lorenzo (I), A-Style Somn, s.t.

16. Vincent Jérôme (F), Bouygues Telecom, s.t.

17. Jussi Veikkanen (Fin), Française des Jeux, s.t.

18. Thierry Hupond (F), Skil-Shimano, s.t.

19. John Devine (USA), Team Columbia, s.t.

20. Anthony Roux (F), Française des Jeux, s.t.

21. Bingen Fernandez Bustinza (Sp), Cofidis, s.t.

22. Mickaël Buffaz (F), Cofidis, s.t.

23. Oliver Zaugg (Swi), Gerolsteiner, s.t.

24. Morris Possoni (I), Team Columbia, s.t.

25. Guillaume Levarlet (F), Française des Jeux, s.t.

26. Luis Pasamontes Rodriguez (Sp), Caisse d’Epargne, s.t.

27. Christophe Kern (F), Crédit Agricole, s.t.

28. Patrice Halgand (F), Crédit Agricole, s.t.

29. Tony Martin (G), Team Columbia, s.t.

30. Janez Brajkovic (Slo), Astana, s.t.

31. Jérôme Coppel (F), Française des Jeux, s.t.

32. Imanol Erviti Ollo (Sp), Caisse d’Epargne, s.t.

33. Albert Timmer (Ned), Skil-Shimano, s.t.

34. Hubert Dupont (F), AG2R La Mondiale, s.t.

35. Blaise Sonnery (F), AG2R La Mondiale, s.t.

36. Sébastien Minard (F), Cofidis, s.t.

37. Yann Pivois (F), Bretagne-Armor Lux, s.t.

38. Bastien Delrot (F), Roubaix Lille Metropole, s.t.

39. Sébastien Duret (F), Bretagne-Armor Lux, s.t.

40. Stéphane Goubert (F), AG2R La Mondiale, s.t.

41. Mathias Frank (Swi), Gerolsteiner, s.t.

42. Clément Lhotellerie (F), Skil-Shimano, s.t.

43. Arnold Jeannesson (F), Auber 93, s.t.

44. Mickael Larpe (F), Roubaix Lille Metropole, s.t.

45. David Moncoutié (F), Cofidis, s.t.

46. Nick Nuyens (B), Cofidis, s.t.

47. Florian Guillou (F), Roubaix Lille Metropole, s.t.

48. Christophe Moreau (F), Agritubel, s.t.

49. Benoît Poilvet (F), Bretagne-Armor Lux, s.t.

50. Alberto Losada Alguacil (Sp), Caisse d’Epargne, s.t.

51. Sylvain Georges (F), A-Style Somn, s.t.

52. Mathieu Perget (F), Caisse d’Epargne, s.t.

53. Eduardo Gonzalo Ramirez (Sp), Agritubel, s.t.

54. Maryan Hary (F), Cofidis, s.t.

55. Noan Lelarge (F), Bretagne-Armor Lux, s.t.

56. Paul Brousse (F), A-Style Somn, s.t.

57. Tim Klinger (G), Gerolsteiner, s.t.

58. Sergey Yakovlev (Kaz), Astana, s.t.

59. Nicolas Vogondy (F), Agritubel, s.t.

60. Rémy Di Grégorio (F), Française des Jeux, s.t.

61. Linus Gerdemann (G), Team Columbia, s.t.

62. Dimitri Champion (F), Bouygues Telecom, s.t.

63. Andreas Klöden (G), Astana, s.t.

64. Sergio Miguel Paulinho Moreira (Por), Astana, s.t.

65. Johann Tschopp (Swi), Bouygues Telecom, s.t.

66. Sébastien Fournet-Fayard (F), A-Style Somn, s.t.

67. Dominique Cornu (B), Silence-Lotto, s.t.

68. Anthony Charteau (F), Caisse d’Epargne, s.t.

69. Jean-Marc Marino (F), Crédit Agricole, at 0:18

70. Niels Brouzes (F), Auber 93, at 5:37

71. Jean-Charles Senac (F), AG2R La Mondiale, at 7:10

72. Sébastien Hinault (F), Crédit Agricole, s.t.

73. Giovanni Bernaudeau (F), Bouygues Telecom, s.t.

74. Martijn Keizer (Ned), Rabobank Continental, s.t.

75. Gaêl Malacarne (F), Bretagne-Armor Lux, s.t.

76. Ricardo Van Der Velde (Ned), Rabobank Continental, s.t.

77. Pierre Cazaux (F), Roubaix Lille Metropole, s.t.

78. Cameron Jennings (Aus), Pezula Racing, s.t.

79. Yukihiro Doi (Jpn), Skil-Shimano, s.t.

80. Piet Rooijakkers (Ned), Skil-Shimano, s.t.

81. Tom Stamsnijder (Ned), Gerolsteiner, s.t.

82. Dimitri Jiriakov (Lie), Stegcomputer-CKT-Cogeas, s.t.

83. Sébastien Joly (F), Française des Jeux, s.t.

84. Matthias Russ (G), Gerolsteiner, s.t.

85. Dennis Van Winden (Ned), Rabobank Continental, s.t.

86. Cyril Gautier (F), Bretagne-Armor Lux, s.t.

87. Sylvain Calzati (F), AG2R La Mondiale, s.t.

88. Marcel Beima (Ned), Rabobank Continental, s.t.

89. Francis De Greef (B), Silence-Lotto, s.t.

90. Ciarán Power (Irl), Pezula Racing, s.t.

91. Jeremy Hunt (GB), Crédit Agricole, s.t.

92. Pieter Jacobs (B), Silence-Lotto, s.t.

93. Benoît Salmon (F), Agritubel, s.t.

94. Jean Mespoulède (F), Auber 93, s.t.

95. Florian Morizot (F), Auber 93, s.t.

96. Scott Davis (Aus), Team Columbia, s.t.

97. Erki Pütsep (Est), Bouygues Telecom, s.t.

98. Xavier Charles (Swi), Stegcomputer-CKT-Cogeas, at 11:58

99. Timo Albiez (G), Stegcomputer-CKT-Cogeas, s.t.

100. Martyn Irvine (Irl), Pezula Racing, s.t.

101. Kieran Page (GB), Pezula Racing, s.t.

102. Remy Cusin (F), Agritubel, s.t.

103. Catlos Avalosgarcia (ESa), Stegcomputer-CKT-Cogeas, s.t.

104. Bart Dockx (B), Silence-Lotto, s.t.

105. Alexander Wetterhall (Swe), Pezula Racing, s.t.

106. Janusch Laule (Swi), Stegcomputer-CKT-Cogeas, s.t.

107. Tejay Van Garderen (USA), Rabobank Continental, s.t.

108. Alexandre Aulas (F), A-Style Somn, s.t.

109. Thomas Rabou (Ned), Rabobank Continental, s.t.

110. Steve Chainel (F), Auber 93, s.t.

111. John Gadret (F), AG2R La Mondiale, s.t.

112. Tigran Korkotyan (Arm), Stegcomputer-CKT-Cogeas, at 16:07

113. Aivaras Baranauskas (Ltu), Roubaix Lille Metropol.e